D Hoest bil kinderen ampo Uicbt p en geoeesuj GEMENGD NIEUWS. SPORT. KUNST EN WETENSCHAP. Na experimenteeren dagbladreclame verkozen. Over honden en een stier te Middelburg. STATER-GENERAAL, Armour Company, het groote Amerikaatische levensmiddelen- bedrijf, weet reeds jaren het machtige verkoopsmiddel*. dag bladreclame productief te maken. Eenigen tijd geleden verklaarde de president R- H. Cabell nog: ,,In al le afzetgebieden waar wij dagblad reclame benutten, bewezen de resultaten ons steeds weer de waarde van dagbladreclame als verkoopstimulans". Maar dit bedrijf is wel zoo ver standig haar reclame voortdurend te onderzoeken. Vorige jaar experimenteerde zij met proefcampa^nes. Het resul taat rechtvaardigde volkomen het besluit in 1937 opnieuw meer cou ranten te benutten. Opnieuw, omdat zij in 1935 in 28 plaatsen reeds met 430.000 regels méér in couranten was gaan ad- verteeren dan het voorafgaande jaar. DE POTVISSCHEN TE ROTTERDAM. In een bijeenkomst in „Atlanta" te Rotterdam heeft prof. dr. H. Boschma, directeur van het rijksmuseum van na tuurlijke historie te Leiden, het een en ander verteld over de in Zeeland aan gespoelde potvisschen. Men vermoedt aldus spr. dat, toen het water zakte, de beide exem plaren op de zandbank, door het eigen gewicht tegen de zandplaat zijn gedrukt en toen niet meer in staat zijn geweest adem te halen. Prof. Boschma sprak zijn dank uit je gens allen, vooral tot de heeren De Kroes en de autoriteiten in Zeeland, voor de medewerking welke zij hadden verleend. Spr. uitte zijn voldoening, dat men in Rotterdam een terrein had ge kregen, dat zich zoo uitstekend leende tot de ontleding van de potvisschen en het wetenschappelijke onderzoek. Ten onrechte klaagde men over den geur, welke de dieren verspreiden, want de bezienswaardigheid van deze exempla ren, welke men hoogstwaarschijnlijk nooit meer zou kunnen aanschouwen, woog ruimschoots daartegen op. Spr. zeide nog, dat er hier te lande geen juridische regeling is met betrek king tot het vinden van deze soort die ren, welke niet onder strandvonderij ge rekend kunnen worden, omdat er geen eigenaar is geweest, zooals voor strand vonderij geldt. Men heeft hier het recht van den vinder zonder meer toegepast en men kon zich dus alleen door middel van koop in het bezit stellen van de dieren, welke voor de Nederlandsche musea een aanwinst van onschatbare waarde zijn. Men zal het werk zoo snel mogelijk beëindigen en dezer dagen zal men ook reeds met het afspekken van het twee de exemplaar beginnen. De moord te Den Haag. Naar wij vernemen, wordt de gear resteerde L., die verdacht wordt als da der of als medeplichtige in de zaak van den moord op den garagehouder H., op den Bezuidenhoutscheweg te 's-Graven- hage, in afwachting van het verder justi tieel onderzoek, in het huis van bewa ring gehouden. De onbekende jongeman die volgens getuigen Vrijdagavond op het Spui heeft gestaan bij de onderhandelingen over den verkoop van de Citroënauto, waarin i Cr j°^ n avon<^ de moord is ge pleegd en wiens aanmelding door den In de zestiende eeuw waren er in de Hollandsche en Zeeuwsche steden een groot aantal zwervende, losloopende honden, en de stedelijke regeeringen waren genoodzaakt maatregelen te ne- men om deze plaag te voorkomen. Zoo vinden we opgeteekend in de Kame- ZTZtr?" van Deventer uit het r r, at een betaling werd gedaan aan Ghysek.nus der honrevangher. Het waren meestal stedelijke bedienden aan w,e het werk werd opgedragen „Honden te slaan terwijl het ook wel den beul als nevenbetrekking werd opgedragen, De hondenslagers ontvingen evenals an dere stadsdienaren van stadswege klee ding, die gewoonlijk half rood, half wit was. Bij de aanvaarding van hun ambt kregen ze een drinkgeld, en bovendien een premie voor elke hondenstaart die ze inleverden. Niet iedere stad kon zich de weelde veroorloven van een eigen hondenvanger, en zoo waren er ook een aantal rondreizende personages, die er hun werk van maakten dan hier dan daar hun werk te verrichten. In de rekeningen van de stad Maddel- ourg kwamen verschillende posten voor van uitbetaling van gelden aan honden slagers, waaruit af te leiden valt dat zulk een opruiming nu en dan noodzakelijk commissaris van politie werd verzocht, heeft den oproep nog niet beantwoord. Het onderzoek wordt krachtig voort gezet. Beide voeten afgereden. Vanmorgen ontdekte een ambtenaar van de Spoorwegen te Meerssen, die op weg was naar het station aldaar, op de Hollandsche lijn tusschen Bunde en Maastricht een man, die door een trein was overreden. Het slachtoffer miste beide voeten. Het bleek later te zijn de ongeveer 50-jarige J. C. uit Maastricht. In z>Vg- wekkenden toestand is de man naar 't ziekenhu's „Calvariënberg" te Maas tricht vervoerd. Autodieven ingerekend. Gistermiddag kreeg de Bredasche re- éherche de mededeeling dat op de Jan van Polanenkade aanhoudend een ,auto, gemerkt H 72707, op en neer reed. .De recherche voricl Bit verdacht en zij zet te wachtposten uit om na te gaan wat er verder zou gebeuren. Vannacht kw,art voor één kwam een Chevrolet aangereden, welke door de H 72707 werd voorafgegaan. De Chevrolet reed de auto-garage van den heer R, aan de Jan van Polanenkade binnen, waar schijnlijk met de bedoeling daar te stal len. Op het moment, dat de ,auto de garage b nnenreed, sprongen de waar nemende commissaris van politie, de heer Mansvelt, en de inspecteur van po litie De Groot te voorschijn. ,7ij Arresteerden den chauffeur v,an de Chevrolet. Inmiddels waren eenige rechercheurs den anderen wagen, welke was doorgereden, achterop getfaan n zij slaagden er in deze auto op de Hoo- gebrug tot stilstand te brengen. De be stuurder van dezen wagen werd even eens aangehouden. Gebleken is, dat de Chevrolet g'stermicfaag te Tilburg ge stolen was. In den wagen waren papie ren ten name v,an een Tilburgsch inge zetene. De chauffeurs van de beide wagens bleken twee broers, S. genaamd te zijn, wonnende te Rotterdam. Negen honderd gulden ontvreemd. Gisteravond is bij een inbraak te Schijndel, in de parochie Boschweg, ten huize van een bejaard echtpaar een be drag van negen honderd gulden en een trouwring ontvreemd. De familie was tusschen zeven en acht uur in de tegen over de woning gelegen parochiekerk, waar een mispredikatie werd gehouden. Tijdens haar afwezigheid heeft de dief zich door het openschuiven van een raam toegang tot de woning verschaft. Vermoed wordt dat de dief goed op de hoogte was van het doen en laten van de bewoners. Het gestolen geld was pas eenige uren in huis. Tot dusver heeft men geen sporen van den dader gevon den. Nat.-soc. opvoedkunde. Woensdagavond heeft de N.S.B. een vergadering te Surhuisterveen, gemeen te Achtkarspelen (Fr.) gehouden, waar d.s Van Duyl het woord heeft gevoerd. Alvorens aan het slot van de matig be zochte vergadering het Wilhelmus ge zongen werd, verlieten verscheidene aanwezigen de zaal. Plotseling sloeg een der N.S.B.-ers, v, d. W., een der ver- trekkenden den hoed van 't hoofd. Het gevolg was, dat een heftige woordenwis seling ontstond. Indien de politie, die proces-verbaal tegen den N.S.B.-er op maakte, niet had ingegrepen, ware een vechtpartij onvermijdelijk geweest. Vrachtauto in een woonkamer. Donderdagmorgen is op den rijks straatweg bij Orthen een groote vrachtauto geslipt, zoodat de chauffeur de macht over het stuur verloor. De auto reed in volle vaart tegen een woonhuis van de familie De B. aldaar. De voor gevel werd ingedrukt en de wagen kwam eerst in de woonkamer tot stilstand. Daar zat de heer De B. met zijn kind juist aan het ontbijt. Op het geluid van de botsing konden zij nog bijtijds de vlucht nemen. De chauffeur was uit de was, In de rekening van 1470 lezen wij dat 'n betal'ng werd gedaan aan Cornel. Willemsz. hontslagher „van XXI dosinen honden te slane tot iiij gr. die dosine fac. tsamen vii Isc. gr." Vierentwintig jaar later was er een rondreizende hon- dencreeft, zooals de hondenslager ook wel genoemd werd, in Middelburg aan gekomen. Want we vinden nu de kos ten aan hem betaald onder „onversien costen". Het was Joris de tapper die een aanzienlijk bedrag kreeg daar hij in het jaar 1494 tweeenveertig Honden had ge slagen. Maar de plaag werd niet veel minder. Aanstellingen van hondenslagers, hon denbelastingen, bepalingen dat alle hon den door hun eigenaar ter dood gebracht moesten worden of dat de eigenaars hun honden steeds binnenshuis moesten hou den, niets hielp, de hondenplaag hield aan. In de zeventiende eeuw ging de stedelijke regeering van Middelburg over tot een in onze oogen vrij gruwelijke methode; maar vermoedelijk was er geen andere weg te vinden om aan de ze plaag te ontkomen. Eens per jaar wer den de losloopende honden opgevangen en naar de kaai gebracht, waar zij op twee schepen geladen werden. Bij toene mend water voeren de schepen naar een zandbank, en werden de dieren ont scheept. Bij opkomenden vloed liep de bank onder water, en verdronken de cabine gesprongen en liep slechts enkele onbeteekenende kwetsuren op. De aangerichte schade is aanzienlijk, de woonkamer was een chaos. Een tragische bijzonderheid is, dat de heer B., die door het gebeurde ernstige schade heeft geleden, eveneens door een auto-ongeluk zijn jonge vrouw heeft verloren. Dreigbrief van 15-jarigen jongen. De slager A„ wonende op de Bloe- menmarkt te Geleen, ontving dezer da- 1 gen een dreigbrief, waarin een bedrag van duizend gulden werd geëischt. Dit bedrag moest op een nauwkeurig aan geduide plek op de oude bruinkoolgroe ve te Lindenheuvel worden gedepo neerd. Indien hieraan niet werd voldaan, zou het oudste dochtertje van den sla- j ger ontvoerd worden. De familie A. was d^or dezen brief ten zeerste verontrust en waarschuwde de politie. Een ingesteld onderzoek heeft tot de opsporing geleid van den dader. Het bleek te zijn de 15-jarige P. N. Hij had den brief in een bus van de L.T.M. (Lim- burgsche Tramweg Maatschappij) ge stopt en de chauffeur van deze onder neming had hem aan het adres van den slager bezorgd. De jongen is door de politie aan een verhoor onderworpen en daarna op vrije voeten gesteld. Zich in vlaag van verstandsverbijstering den hals afgesneden. Een ontzettend drama heeft zich Don derdagmorgen te R o s s u m (Geld.) af gespeeld. De 55-jarige A. v. E. ging naar de uiterwaarden om hout te hakken. Vermoedelijk heeft hij zich daar in een vlaag van verstandsverbijstering den hals afgesneden. De man geraakte ver volgens te water en verdronk. Hij laat een vrouw en eenige kinderen achter. DOODENDAGBOEK VAN HET VERKEER. Slikkerveer: 1 doode. Gistermorgen is het 6-jarig zoontje van den heer J. van R., te Slikkerveer, toen hij op den Ringdijk achter een draaiorgel vandaan kwam aangereden door een met grind geladen vrachtauto. Het kind kreeg een der bumpers tegen het hoofd en was onmiddellijk dood. KERK EN SCHOOL. Geslaagd voor het examen 2e stuurman de heer C. M. de Jager leer ling van de „De Ruyterschool" te Vlissingen. VOETBAL. NEDERLAND—ZWITSERLAND. De laatste training. Het was gisteravond weer de tradi- tioneele laatste trainingsavond voor den grooten interland-wedstrijd, waar op de spelers van het Nederlandsche elftal, behalve hun lichamelijke ook hun geestelijke krachten nog eens 'ex tra sterken. Na de gebruikelijke oefeningen op het hel verlichte V.U.C.-veid verzamel den de spelers, z'ch in het clubgebouw, waar hun door den heer H. J. Herberts mei enkele opwekkende woorden nog een laatste aanwijzing voor den wed strijd tegen Zwitserland werd gegeven. Volgens den heer Herberts zal p.as Zondag op het laatste oogenblik beslist wor den of Wilde r s en Bak- huijs mee zullen kunnen spelen. De reserves, die hun plaats eventueel bezetten, moeten zich nu reeds een deel van het elftal voe len. De wedstrijd van Zondag is weer een jubileumwedstrijd. Van Nellen speelt zijn 25sten inter nationalen wedstrijd. De balans tegen Zwitserland afwegende, constateerde de heer Herberts, ,dat de schaal n het voordeel van Zwitserland oversloeg met 7 gewonnen wedstrijden van de 12 ge speelde. Wij moeten dus deze balans in evenwicht brengen. Vooral omdat wij dieren. De honden in dien tijd hadden werkelijk een hondenleven! In die dagen werd trouwens op een heel andere manier tegen dieren opge treden dan tegenwoordig. Tegen honden, varkens, ossen en andere dieren werden vonnissen uitgesproken door de offi- cieele rechtbanken, en deze vonn'ssen werden op de gewone, toen gebruikelijke wijze ten uitvoer gelegd. Het lijkt erg dwaas: een hond ter dood veroordeelen en dan door den beul te laten terecht stellen, Maar in de loop der tijden is dat vele malen voorgekomen. Het verhaal gaat dat Barthélemy Chassenée, een be kend jurist uit de zestiende eeuw zijn re putatie als pleitbezorger vestigde, door zijn verdediging van een aantal ratten, die voor een kerkelijke rechtbank ge daagd waren, daar zij een korenoogst vernield hadden. De boeren uit den om trek hadden de ratten gedagvaard, maar dank zij de welsprekendheid van hun advocaat werden zij vrijgesproken. Insecten en knaagdieren waartegen een proces aanhangig was gemaakt, konden niet gevangen genomen worden, maar werden b.v, vervloekt of verbannen. Vooral het varken is dikwijls ter dood veroordeeld wegens „zijn misdaden", maar ook paarden, koeien, honden, enz. De leer van het oog om oog en tand om tand gold niet alleen tusschen menschen onderling, maar ook-tusschen menschen nog op passende wijze revanche moe ten nemen voor onze nederlaag in Mi laan eu ooK omd.at wij onze leexr onge slagen wedstrijden van de laatste jaren niet moeten laten onderbreken. Zal Bakhuijis Zondag kunnen meespelen? Het is op het oogenblik nog niet met zekerheid te zeggen of onze bekende middenvoor Bakhuijs Zondag in den wedstrijd tegen Zw tserland zal kunnen meespelen. Weliswaar gaat zijn enkel goed vooruit en is thans weer tot nor male proporties teruggebracht, maar de beslissing of de populaire HBS-er een geheelen wedstrijd zal kunnen vol houden zal uiteindelijk aan prof. Snap per worden overgelaten. Bakhuijs zelf is vol goeden moed en als het alleen ,aan hem ligt, speelt er Zondag voor hem niemand 'n de plaats. Maar het oordeel van een medicus is in dit ge val toch niet te ontberen, temeer daar tijdens den wedstrijd geen spelers mogen invallen. De scheidsrechter en de grens rechters. De Belgische scheidsrechter Baert zal den wedstrijd NederlandZwitserland leiden. Hij rs een bekende internationa le tarbiter. Baert wordt bijgestaan door twee Ne derlandsche grensrechters te weten, de in onze provincie bekende scheidsrech ter Groffen uit Bergen op Zoom en scheidsrechter Gramsbergen uit Gro ningen. De Engelschman Mee leidt BelgiëNederland. De Engelsche sche'"cisrechter ,H. V. Mee zal op 4 April a.s, den hndenwed- strijd B'elgiëNederland leiden. Door deze beslissing, welke na overleg tus schen de Belgische en Nederlandsche voetb.alinstanties is geschied, debuteert de heer Mee als scheidsrechter oo het vasteland. KORFBAL. Wedstrijdprogramma. Het programma voor morgen luidt: Middelburg: H.B.S.Swift II. Vlissingen: E.W.W.—Madjoe II. Goes: T.O.G.O.— Swift I. Hansweert: ZeelandiaMadjoe I. Breskens: V.M.S.V.Seolto. Op het Gem. Sportterrein kan Swift II van H.B.S. winnen, doch de Swift-reser- ves moeten oppassen, daar zij niet vol ledig kunnen verschijnen, omdat het eer ste twaalftal naar Goes gaat. E.W.W.Madjoe II zal vermoedelijk a.s. Wonesdagmiddag worden gespeeld en gemakkelijk door Madjoe II worden gewonnen. In afwijking van het Maart-program ma speelt Swift I niet thuis tegen Togo doch gaat in Goes op bezoek. Wij schre ven hier vorige week reeds over. Een belangrijke wedstrijd is Zeelandia Madjoe I, wint Zeelandia dan is zij kampioen, spelen de clubs gelijk of wint Madjoe, dan heeft Madjoe nog een goede kans voor kampioen. We geven Zeelan dia echter de beste papieren, al zou voor een spannend verloop der competitie 'n gelijk spel het beste resultaat zijn. Wat te zeggen van V.M.S.V.Seolto? V.M.S.V sloeg vorige week te Axel Ra- pide met flinke cijfers, Rapide won met flinke cijfers van Seolto. Men zou ge neigd zijn V.M.S.V. de beste kansen te geven, temeer daar Seolto in deze com petitie met 'n gedeelte van haar reserves uitkomt. HANDEL EN NIJVERHEID. Faillissementen. Het faillissement van de N,V. Ger- ritsen's Technisch Bedrijf te B i e r v 1 i e t, curator mr. J. Erasmus te Oostburg, is geëindigd door het verbindend worden der eenige uitdeelingslijst met eene uit- keering van 5,82 pet, aan de concurren te crediteuren. Het faillissement van J. Franse, be tonwerker te Vlissingen, curator mej. mr. A. Bolle te M'burg, is geëindigd door de verbindend geworden eenige uitdeelings lijst zonder eenige uitkeering aan de concurrente crediteuren. en dieren, tenminste als de menschen de gedupeerden waren. Vermoedelijk zijn in Nederland in vroe ger dagen vijf dieren ter dood gebracht te weten drie stieren, te Middelburg, Zwolle, en Baardwijk, een koebeest te Arnhem, en een hond te Leiden. De Leidsche hond die op zulk een droevige wijze aan zijn einde kwam, droeg den schoonen naam van Provetie. Hij had, nog wel op Zondag, een kind, dat 'n stuk vleesch in de hand hield gebeten; het kind is „korte dagen daarna door den schrik dezer wereld komen te overlij den", en Provetie werd veroordeeld tot de straf met de koorde, dat er de dood na volgt. Het vonnis tegen den Middelburgschen stier werd gewezen in het jaar 1571, en is o.a. afgedrukt in het werkje van mr. S. de Wind, substituut-officier bij de rechtbank te Middelburg. Het verscheen meer dan honderd jaar geleden en is ge titeld: „Bijzonderheden uit de geschie denis van het Stafregt in de Nederlan den", De misdadige Stier-osse behoorde toe aan hu;ge Jansz. prochiaen in der Bottinge; „deselve stierosse", zoo zegt het vonnis", heeft des voorszegden huige Jansz. huysvrouwe genhemt Tanneken Arents met syn hoorens in dunne van haeren buyck gesteken en haeren buyck open gestropt, van beneden van onder aff aen beyde syden tot aen haer cort Het borstje inwrijven met DampOk Pot 50, Doos 30 et* Bij Apoth. en Drogist! (Ingez. Med.) ZEELANDIA. Geslaagde vertooning van D'ouwe Janna, De in de Zeeuwsche Vereeniging Zeelandia in vriendschappelijk verband georganiseerde Zeeuwen te Rotterdam timmeren niet aan den weg. In tegen stelling met bijvoorbeeld hun Groning- sche en Friesche lotgenooten 'n de Maasstad hebben zij ons ofschoon hun vereeniging reeds meer dan 17 jaar bestaat, slechts een enkelen keer uitgenoodigd tot bijwoning van hun dramatische soirée's en dit feit moet allerminst worden toegeschreven aan gebrek aan gastvrijhe'd maar veeleer ,aan bescheidenheid, "Scrupule welke, moesten wij Woensdagavond in gebouw Palace constateeren, geen reden van bestaan heeft, want de vertooning wel ke daar werd gegeven van het gerepu teerde Zeeuwsche hoezeer ècht- Zeeuwsche! tooneelstuk D'ouwe Jan na, van K. Koets, kon den maatstaf der critiek doorstaan in alle opzichten. Het was alles even Frisch en sappig, zuiver en pitt'g als het Zeeuwsche land en het Zeeuwsche volk, wat wij te zien en te hooren kregen. Een verdienstelij ke vertooning, met welke men voor het voetlicht mocht komen: met geloofwaar dig gemaakte, tot medeleven bewegen de karakter-uitbeeldingen en verhou dingen en treffende typeeringen wat de kleine rollen aangaat. De lach en (ja waarlijk:) de traan zijn n et uitgebleven in de zaal, die na elk der bedrijver! erkentelijk klapte, applaus dat zeker in de eerste plaats mevrouw J. van der Lindevan de Graaf (ook afzon derlijk gehuldigd), voor haar vertolking van de oude vrouw, en den heer A. F. H. Kraak, die de vertooning heeft ge regisseerd, gold. Er was reeds vóór het begin van de tooneelvoorsielling een feestelijke stem ming, welke z ch, zou men kunnen zeg gen, vóór de bijeenkomst als gekristal- lizeerd had in een commissie, welker voorzitter, de heer P. C van den Heu vel, in zijn inleiding van den avond rep te van voldoening over het fe t, dat de met een veertig leden begonnen vereeni ging er thans driehonderd heeft, en ook eenige woorden wijdde aan het dien avond voor het eerst als maandblad uit gegeven vereenigingsorgaan. Een or gaan dat, laten wij het even zeggen, aardig is gevuld en er .keur g uitziet. (N. R. C.) BEGROOTING VAN JUSTITIE GOEDGEKEURD. De opvoedkunde der N.S.B. De begrooting van justitie is gister middag in de Eerste Kamer z h.st. aan genomen, met aanteekening dat de bei de nationaal-socialistische afgevaardig den De Marchant et d'Ansembourg en Van Vessem tegen wenschten te stem men. Laatstgenoemde sloot de rij van sprekers met een rede, waarin hij be toogde dat de nationaal-socialistische be- weging in v'elerlei opzichten in een uitzonderingspositie werd geplaatst. In antwoord op de vele tegen de N.S.B geuite beschuldigingen van terroristisch optreden verklaarde hij, dat vele leden der n.s.b. uit andere partijen waren ge komen en nog niet nationaal-socia- listisch waren opgevoed of geen bona fide leden waren!!! In zijn antwoord stelde de minister van justitie, mr. Van Schaik daartegen over, dat de bedoelde ordeverstoringen systematisch waren voorbereid en dat de artikelen in de n.s.b.-pers van de be- ribben, sulx dat sy van deselve quetsure gestorven es". Burgemeesters en Sche penen hebben den stier veroordeeld; het vonnis vervolgt aldus!; „Burchmrs. en Schép, gelet hebbende waerop te letten staet en gesien de aenscouwinge op de persoone van de voorsz. Tanneken Arents dochter gedaen, hebben geordo- neert dat de voors'z Stierosse gedoot sal werden ende syn huyt ende het vleys gedistribueert werden den gevan gens ende den armen binnen dezer Ste de: mitsgaders dat syn hooft gestelt sal worden op een staecke ter plaetse van Justitie, een anderen tot een exemple dat hem een ygelicken wachtte ende de gheene die diergelycke quade en woeste beesten hebben sulex verhoeden dat nyemant daer scade af en cryge, op poene dat men de scade op hemlieden Eygenaers van sulcke beesten sal ver- haelen ende deselve sal corrigeren naer gelegenheyd van de saecke". Zoo werd de stierosse ter dood ge bracht, niet alleen om de straf op zich zelf, maar ook, zooals het vonnis zegt, tot een exempel van andere stieren. Mogelijk heeft zijn terechtstelling en de tepronkstel'ing van zijn kop andere stie ren, die dit exempel ter harte genomen hebben, van een executie gered. mr. J. M. Fmchs.

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 7