KING PEPERMUNT EI BUITENLAND. 2UID-BEVELA1IB. Zonderling geval, RAAD VAN HOEDEKENSKERKE. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. W; Sneeuw in het Oosten. DUITSCHLAND. HET DERDE RIJK EN DE ENGELSCHE HERBEWAPENING. Scheuren van grasland. ENGELAND. HET HERBEWAPENINGS PROGRAMMA DOOR HET LAGER HUIS AANGENOMEN. OOSTENRIJK. Leer om leer. LUXEMBURG. EEN ENGELSCHE KAPER OP LUXEMBURGS AETHERKUST, ITALIë Mal tot in den dood. Kingvan een edele plant. King ...de geurige, de smakelijke, de zui vere. King houdt U fris en monter. J k wm&M en natuurlijke verkwikking (Ingez. Med.j Mussolini oefent zich in het bommen werpen, VER. STATEN. Een rede van Roosevelt over de democratie. ^^asa9S99BB9SBB9BBaSMHH9 nalen. Gedurende deze vergadering zal de heer F, J. Castel afscheid van het college nemen wegens vertrek naar Z. Vlaanderen. 's-HEER ARENDSKERKE. Een de zer dagen werd door spelende kinderen in een sloot een zoo goed als nieuw 'heerenrijwiel aangetroffen merk Barinrf- stone model 1936, Aang fte van de vondst werd bij de Rijksveldwacht te 's-Heer Arendskerke gedaan, die thans tracht den eigenaar op te sporen. DRIEWEGEN. Woensdagm ddag ver gaderde de Raad onder leiding van den burgemeester. Deze deelde o.a. mede, dat de gemeente-woning gelegen te El- Iewoutsdijk is verhuurd voor f '2,25 per week. Bij de ingekomen stukken was een dankbetuiging namens de HjM'. de Ko ningin voor de gelukwenschen ter gele- genhe'd van het huwelijk van Haar Dochter. Inzake 't borgstelliugsfonds voor de Zeeuwsche Eilanden werd af wijzend beschikt. Het kolder van de hondenbelasting vóór 1937 werd vastgesteld op f 116. Een instructie voor den gemieente-se- cretaris werd aangenomen, evenals een wijzig'ng op de verordening tot heffing yan keurloon. Daarna kwam de nieu we verordening op het schoolgeld ter sprake; de heffung zal geschieden naar de zg. vermengde 'hoofdsom, inkomsten en vermogensbelasting, indien dit niet mogelijk is naar de grondslagen perso- neele belasting. HOEDEKENSKERKE. In de Donder dag gehouden raadsvergadering waren weth. J. Franse en de heer C. Chamu- leau met kennisgeving afwezig. Naar aanleiding van een ingekomen schrijven van het Ministerie van Sociale Zaken werd besloten begin volgende week met de werkverschaffing te begin nen. Bij het betrokken Ministerie zal van gemeentewege er nogmaals op wor den aangedrongen dat het uurloon voor te werkgestelden van 20 op 22 ct. worde gebracht. De verordening tot heffing van keur- loonen werd op verzoek van Ged. Sta ten gewijzigd, terwijl het tarief voor de schoolgeldheffing ook nog eenige wijzi ging onderging. De heer P. J. Hoek v. Dijke merkte op dat een nieuwe vloed-paal aan de haven onoordeelkundig is geplaatst. B. en W. zullen trachten hierin te voorzien. RAAD VAN YERSEKE. De duiven moeten van 15 Maart1 Mei worden vastge houden, Nieuwe schoolgeld- regeling. YERSEKE. Donderdag vergaderde de Raad, onder voorzitterschap van burge meester Gunning voltallig. Medegedeeld werd, dat tot voorzitter van het Burgerlijk Armbestuur is be noemd de heer J. Padmos Sr. dat Ged. Staten bij besluit van 22/11 de school Kakeldans in het gelijk hebben gesteld inzake het verzoek om de jaarlijksche vergoeding ingevolge art. 205 der L. O. wet 1920 te vervangen door een uit- keering ineens van 80 der geschatte waarde van het schoolgebouw. B. en W. hebben tegen den beslissing geen beroep aangeteekend. B. en W. hebben in voorbereiding als werkverschaffingobject het uitbaggeren van de Haven, het bestraten van het haventerrein en het verbeteren en ega- liseeren van een perceel boomgaard van den heer Spruit te Brummen. De Chr. Bond van Transport en fa brieksarbeiders en de Centrale Bond van Transportarbeiders vroegen een bij drage in de contributies ziekenfonds. De gemeente mag volgens de wet een der de bijdragen. Dit zou jaarlijksch 1000 1500 kosten voor de gemeente. B. en W. zullen deze zaak bestudeeren cn dan een voorstel doen. De voorz. deelde nog mee, dat er reeds tomatensoep wordt gedistri bueerd; ook zal getracht worden visch te verstrekken. De landbouwvereeniging vroeg aan vulling der politieverordening' in dien zin dat duiven van 15 Maart tot 1 Mei vastgehouden moeten worden. De scha de die in dit tijdperk wordt aangericht js zoo groot dat zulks wenschelijk moet heeten. In geval van wedstrijden zal 'ontheffing mogelijk zijn. Met algem. stemmen werd een voorstel ten deze goedgekeurd. De heer H. de Jager ambtenaar van de steunverleening enz. zal een maan- delijksche verhooging van 10 krijgen, dus voortaan 50 per maand. Aan de school Kakeldans zal een voorschot worden verstrekt van 945. Aangenomen werd de nieuwe school geldverordening. Deze heffing zal voort aan geschieden r.aar de zg. vermengde hoofdsom van inkomen eri vermogen (hot was voorhe :r. naar inkomen alleen). Menschen met klein inkomen niet veel kinderen krijgen nu een billij ker r.choolgeldregeb'ng. Menschen met kapitaal of hoog inkomen zullen aan merkelijk meer moeten betalen. De heer C. H i r d e s informeerde naar de feitelijke toepassing. De V o o r z. zeide, dat gezinnen met 3 kinderen en een inkomen van f 900 zijn vrijgesteld. Hetzelfde geldt voor gezinnen met vijf kinderen en 'n inkomen ad f 1200 (dat hoeven dus geen schoolgaande kinderen te zijn). Voorgesteld werd een heffing van precario-rechten: d.i, een belasting op dingen die boven den gemeentegrond hantfen, draden van rad odistributie en Deze heffing zal ongeveer f 250 per jaar opDrengen. De heer Ossewaarde achtte de verordening niet billijk. Hij stelde voor in bepaalde gevallen ontheffing te kunnen verleenen. De verordening werd aldus gewijzigd aangenomen. De heer L. J. Soeters, die ontslag heeft aangevraagd als concierge v/h ge- meentehu s, werd met grooten dank voor de bewezen diensten eervol ont heven. De heer Soeters w,as sedert 1911 concierge en sedert 1931 bode. Het speet den V o o r z. dat hij weg gaat, maar gezien zijn leeftijd kan niet anders dan zulks begrepen worden. Ook zijn echtgenoote werd dank ge bracht voor de vele zorgen. Uit de vele sollicitanten voor con cierge werd met 9 van de 11 stemmen benoemd de heer P, J. Oele. De heer J, Koeman en de heer A. Snoep kre gen ieder 1 stem. Tot lid van het stembureau (vacature L, van Els, overleden) werd benoemd de heer J. Schouwenburg, tot lid van 't hoofdstembureau de heer J. C. Cor- nelissen. Bij de rondvraag informeerde de heer G. D a a n e hoe het komt dat de waterbak bij de Geref. kerk nog niet opgeruimd is? Reeds langer dan een jaar is dat beloofd. De plaats is ten eenenmale ongeschikt. Ook betreurde spr. het dat de werk- loozen dit jaar geen Kerstg'ave hebben gehad. Andere jaren gebeurde dit wel. Spr. hoopte, dat met deze goede ge woonte niet gebroken zal worden. De voorz, antwoordde dat wat dien wa terbak aangaat, wel degelijk door B. en W. naar een oplossing is gezocht, maar deze is nog niet gevonden. Weet iemand soms een goede plaats? Wat de Kerst- gave aangaat dat deze niet werd ver strekt, is een gevolg van den slechten toestand der gemeentekas en omdat een gave is gegeven bij t voltrekken van 't prinselijk huwelijk. De heer A. K o o m a n, meende dat de gemeente een slecht voorbeeld geeft als werkgeefster, ze betaalt de losse werklieden slechts 2 per dag uit, wat veel te weinig is. Reeds eerder had spr. daarover geklaagd. Als B. en W. geen voorstellen doen tot verbetering zal 't op spr.'s weg liggen om zulks te doen De voorz. meende dat 12 een nor maal weekloon is voor Yerseke en dat niet boven de standaard mag worden gegaan. De heer K o o m a n klaagde verder over de Burgemeester Sinkelaan, het is daar geen toestand. Altoos veel water. Van dit euvel zeide de v o o r z. verbe tering toe. Over de andere zijde van den dijk, de Groenix van Zoelenstraat klaagde de heer Ossewaarde. Het lijkt hier wel geploegd land. Kan de gemeente daar niet wat oude klinkers laten leg gen? De voorz.- zeide overweging toe. De heer H i r d e s informeerde naar de verminderde subsidie van 't Groene Kruis. De heer M o 1 naar een kapstok, de rechtsche raadsleden heb ben er wel een, maar de linksche niet. Deze bevoorrechting kan spr. niet goed keuren. Aan het slot van de vergadering kwam nog een punt ter sprake waar over reeds veel malen gesproken is: de verbetering van den verbindingsweg van de Emmastraat naar den Zeedijk. De hr. Verboom was nu de tolk van de Emmastraatbewoners. Er is aan den toestand hier echter niet gemakkelijk wat te doen. Het is particuliere grond. Alleen aankoop en slooping van het huis van den heer D. Koster zou baten. IERSEKE. Gelijk men weet, varen meermalen visschersbooten om mosse len te vangen, buiten gaats. In den ver volge zal streng gelet worden dat sche pen die niet gekeurd zijn of voorzien van de noodige vergunning', daar vis- schen. Benoodigd zijn een meetbrief (kosteloos), verbandtrommels, redd'ngs- gordels of zwemvesten en andere klei ne dingen. De inspectie geeft gratis inlichtingen, keurt kosteloos en geeft dan een certificaat voor de kustvaart. Tot heden deed ieder wat goed was in zijn oogen, en dat moet veranderen. KLOETINGE. Benoemd tot post- agente van het Poststation alhier mej. P. Hirdes, die in deze functie haar moeder opvolgt. NISSE. Woensdag vergaderde de C. H. Kiesvereeniging onder voorzitter schap van ds. A. Blanson Henkemans Uit de verslagen bleek, dat er een ba tig slot was van ru m f 6 terwijl het ledental van de vereeniging in hetaf- geloopen jaar is toegenomen. Bij acclamatie werd tot bestuurslid herkozen ds. Ai, Blanson Henkemans, die tevens als afgevaardijgde met L. Huisson de algemeene vergadering zal bezoeken. WEMELDINGE. Donderdag verga derde de zwemclub „Luctor et Emergo" alhieir. Behalve dje gewone punten, stond als 4de punt op de agenda: Be stuursvoorstel om de vereeniging te ontbinden. De reden waarom het be stuur dit voorstelde, was dat de leden zicii nooit of nimmer op vergaderinger en d.g. laten zien. De laatste 2 verga deringen werden gehouden met 1 a 2 leden. Zoo was er ook thans slechts 1 lid verschenen. Het bestuur meende thans gerechtigd te zijn de vereeniging te ontbinden, wegens gebrek aan be langstelling. De ledenlijst vermeldde nog ongeveer 100 leden en adspiranten. OOSTBURG. Donderdagavond gaf de fanfare „De Harmonie" alhier, onder di rectie van den heer Cor Schijve, haar gewoon winterconcert in de zaal van hotel De Vuijst. Bij de opening herinnerde de voorzit ter aan den afgeloopen winter en na paar, waarin „De Harmonie" groote diensten had bewezen bij de gehouden feesten, waaruit bleek, dat een muziek gezelschap in geen enkele gemeente kan gemist worden; hij spoorde daarom al len aan, die iets voor muziek voelen, de vereeniging zooveel mogelijk te steu nen. Het in vrij grooten getale opgekomen publiek heeft van de muziek genoten, zooals gewoonlijk, omdat de uitvoering af was. Bracht de dirigent het vorige jaar een aardige afwisseling door ook zijn koor klasse te laten medewerken, ditmaal is een proef genomen met massazang van eenige volksliederen, begeleid met ko per. Dit liep buitengewoon goed van sta pel. De uitvoering werd met een gezellig bal besloten. sCHOONDIJKE. Woensdagavond trad voor de vereenig ng van vrouwenbe- langen op de bekende declarnatrice me vrouw Van den Broecke-de Man uit Aardenburg. Het was niet de eerste maal, dat mevrouw v, d. Broecke in deze gemeente optrad en ook nu weer wist zij op pakkende wijze haar ge hoor te boeien, ditmaal met over het algemeen ernstige onderwerpen. Mevr. J. Lemaire-Dens, voorzitster der afdeeling Schoondijke sprak een tot weerz'ens. Geheel Lithauen is door een hevigen sneeuwval geteisterd. De wegen uit de provincie naar de hoofdstad zijn onbe gaanbaar en vele auto's zijn in de sneeuw blijven steken. De sneeuw be reikte een hoogte van anderhalf tot twee meter. Ook in Polen is veel sneeuw gevallen, vooral in het Tatragebergte waardoor de Weichsel sterk is gewassen. De ri vier is buiten de oevers getreden en verscheiden dorpen zijn overstroomd, zooals zij door de bewoners moesten worden verlaten. Nabij Chemno, aan den benedenloop van de Weichsel, is een ijsdam in de ri vier gevormd, waardoor gevaar voor overstrooming is ontstaan. Militairen trachten met kanonschoten den dam te vernielen. De N. R, C. meldt: Die Deutsche Volkswirtschaft, het orgaan van zekere radicale nationalisti sche kringen, bevat een artikel over de Britsche herbewapening, waarin du'de- lijker dan ooit uitkomt, welke een te leurstelling, m,aar tevens ook welk een neiging tot trotseeren de Britsche her bewapening tengevolge heeft gehad in die kr ngen. In het artikel wordt ge zegd, dat de Britsche politiek de we reld wil beheerschen door macht. De Britsche oeconomische politiek^ aldus het artikel, vormt slechts een onderdeel van de Engelsche politiek om de we reldmacht. Het art kei vervolgt met te zeggen, dat Duitschland, ofschoon het niet lan ger het verdrag van Versailles erkent, onder allte omstandigheden voort zal gaan met het streven naar koloniale reorganisatie. Het artikel besluit: „Omdat wij een totale en volledige rechtsgelijkheid met Engeland willen genieten, zullen wij verder uitzien naar oeconomischen steun in de eerste plaats bij onze Eurcpeesche vrienden en wij zullen verder alles in het werk stellen om onze binnenlandsche productie van grondstoffen te verbeteren. Wij hebben geen haast en wij behooren daarom ons de scherpste beperking op te leggen in wat wij zeggen over de buitenlandsche politek. Binnen eenige jaren zullen de groqte wegen naar Kle'n-Azië gereed zijn en de oeconomische krachten van Zuid- Oost Europa zullen zoo groot zijn, dat al die landen niet langer van Engeland oeconomisch afhankelijk zijn. Maar in dien (Engeland gelooft, dat het door wapengeweld een nationaal reveil van een land kan voorkomen en kan be letten, dat de landen zich oeconomsich onafhankelijk .naken, moet er op gewe- zijn worden, dat een nieuwe groote oor log, :'n Europa, zelfs indien wij daar door ontzettend geschaad zouden wor den of zelfs indien wij daardoor ten onder zouden gaan, vast en zeker ook de ineenstorting van het Britsche Rijk zou beteekenen. Dat heeft Duitschland zich nooit ten doel gesteld en zou ook krankzinnig zijn met het oog op de belengen van het olanke ras. Wij be treuren het, dat Engeland zich onbe manteld tegen ons herbewapent iets wat door geen frases ontkend kan wor den in plaats van dat het streeft naar revisie langs vreedzamen weg," De rijksminister van landbouw heeft de Duitsche boeren uitgenoodigd hun bouwgronden uit te breiden door het scheuren van grasland, zulks ter betere verzekering van de voorziening van Duitschland van granen, vezelplanten en oliehoudende gewassen. Voor dit doel zal een belangrijk cre- diet, welks bedrag nog niet bepaald is, in den vorm van subsidies aan de boe ren worden uitgekeerd. Het lagerhuis heeft gister in derde lezing het reusachtige herbewapenings programma der regeering aangenomen. Een door de Labour-partij ingediende reso ut e, strekkende tot het verwerpen van het programma, werd met 241 tegen 117 stemmen verworpen. In antwoord op de debatten verklaar de Neville Chamberlain, de minister van financiën nog, dat de collectieve veiligheid geen vermindering, doch ver meerdering van de bewapening betee- kent. Hij voegde hieraan toe, dat En geland, overeenkomstig het handvest van den Volkenbond niet verplicht is ge- wapender hand andere landen, die het slachtoffer zijn van een aanval, te hel pen. Daar de Duitsche regeering den in voer van de „Neue Freie Presse", het eenige tot voor kort nog in Duitschland toegestane Oostenrijksche blad heeft verboden, heeft de Oostenrijksche re geering den invoer in Oostenrijk ver boden van de Frankfurter Zeitung, het eenige Duitsche dagblad, dat in Oosten rijk mocht worden ingevoerd. Nadat de oppositie in de Kamer reeds bij oe algemeene beschouwingen over Radio-Luxemburg geïnterpelleerd had, is zij bij de afd. P.T.T. der Staatsbegroo- ting over dezen vrijbuiter in den aether met onweerlegbare gegevens aangeko men als is het bedrag van de offerte thans wat lager. De heer Victor Bodson preciseerde nl., dat een Engelsche maat schappij 25 millioen Luxemburger fran ken 31K mill'oen Belg. ,fr.) cash down voor het aandeelenkapitaal wilde neertellen; dat zij bovendien den Luxem- burgschen staat een winstaandeel garan deeren wil van 214 millioen Lux, fr. het eerste jaar, 3m llioen de 3 volgende jaren en 5 millioen de 19 daaropvolgende jaren! Dit werd mede aangehaald om aan nemelijk te maken, hoe goede zaken de ze reclamezender wel moet maken; sprs. ontvangstenraming beliep 3032 mill'oen Lux. fr. per jaar. Minister Dupong toonde zich uiterst verontwaardigd over de onthulling van den heer Bodson: de genoemde gegevens zijn uitsluitend te ontleenen aan een ge sprek, hetwelk onder vier oogen in 's ministers kabinet met een Engelsch- man plaats heeft gehad. Waarop men interrumpeerde: :de misscihen schreeu wen het van de daken! Overigens, zoo riep de minister met stemverheffng uit, moeten wij hier in Luxemburg niets hebben van een En gelsche financieele mistelling, die zich met onze binnenlandsche polit'ek wil bemoeien; de belangen van buitenland sche 'kapitalisten dienen ons niet tot leidraad voor onze tdnnenlandsche poli tiek, en wij hebben een contract met Rad'o-Luxemburg gesloten, hetwelk wij eerlijk willen nakomen. De heer Diderich merkte hierbij nog op, dat Radio-Luxemburg jaarlijks 3 mill'oen Lux. fr. aan salarissen en loo- nen in het land uitbetaalt. In elk geval: de regeering heeft het bestaan of bestaan hebben van dit aanbod implicite er kend; wel een bewijs „dat het een g'oed zaakje is", En tevens, dat zij er niet aan denkt, met dezen Engelsche kaper in zee te gaan. Alleen: is binnenlandsche politiek niet wat een al te bescheiden formuleering voor het probleem Radio- Luxemburg? Wat minder Kilowatts zou den dan volstaan, zou men geneigd zijn te zeggen. Volgens berichten uit Rome heeft Ga briel d'Annunz'o de geëxalteerde Ita- liaansche dichter, een vrij onbegrijpelijk schrijven gericht aan Starace, den se cretaris-generaal van de fascistische par tij. Hij schreef: „Aangezien ik den dood in bed minacht, ga ik mijn laatste uit vinding beproeven". Het blad „Paris Midi" schrijft, dat de verklaring hiervoor de volgende is: Wanneer d'Annunzio zal voelen, dat de dood nabij is, zal hij zich in een bad storten, dat onm'ddellijk een einde zal maken aan alle leven en dat de weef sels van zijn lichaam zal vernietigen. D'Annunzio zou zelf de formule van de vloeistof ontdekt hebben. De incidenten in een bioscooptheater te Sjanghai. De Chineesche ambassadeur te Rome heeft van zijn refJeering opdracht gekre gen stappen te doen bij de Italiaansche regeering ter bespoediging van het Ita- 11 JONNEMA 8, OE. FABR. VAN KING PEPERMUNT SNEEK liaansche antwoord op de Chineesche nota, waarin geprotesteerd werd naar aanleiding van de 'incidenten in eer. der bioscooptheaters te Sjanghai. Men zal zich herinneren, dat de voorstelling' van een Russische film over den oorlog in Abessynië werd verstoord door Ita liaansche mariniers en burgers, die het gebouw gedeeltelijk vernielen en de film medenamen. De Chineesche minister van buitenlandsche zaken heeft bestraf fing van de schuldigen, schadeloosstel ling en het teruggeven van de film ge- ëischt. Mussolini heeft gister een vlucht van twee uur gemaakt met zijn bombarde mentsvliegtuig, tijdens welke hij zicb boven het Bracciano-meer oefende «in het bommen werpen. In een per radio uitgezonden rede voering' heeft president Roosevelt gis teravond o.m. gezegd, dat de democra tische partij den strijd niet zou opgeven tegen toestanden, „die het mogelijk ma ken, dat een derde deel van het volk slecht gevoed, slecht gekleed en slecht gehuisvest is". Voorts zeide hij: „De de mocratische regeerings-methodes kunnen en zullen slagen". Roosevelt erkende, dat de democra tische zaak in verscheidene landen een mislukking was geworden; landen, waar de bevolking, vermoeid van jjdele dis cussies, de voorkeur heeft gegeven aan een onmiddellijke actie, Maar, zoo voeg de hij hieraan toe, „zij vergaten de les sen der geschiedenis, volg'ens welke de uiteindelijke mislukking der dictaturen de menschheid op veel meer te staan komt dan een tijdelijke mislukking der democratie". „In de Vereenigde Staten is de de mocratie niet gestrand en wij zullen haar niet laten stranden". Roosevelt richtte verder een scherpen aanval op het Hoog Gerechtshof, dat zooals men weet zijn economische poli tiek dwarsboomt. Een wilde uitlating van La Guardia, Volgens mededeelingen van Duitsche politieke kringen zou de Duitsche re geering voornemens zijn te Washington te protesteeren tegen een rede, te New Yórk gehouden door den burgemeester dier stad, La Guardia. V olgens de Duitsche pers heeft La Guardia gezegd, dat Duitschland tracht den wereldvre de te vernietigen. Nader wordt gemeld, dat het Duitsche protest slaat op een pass,age in een Woensdag door den burgemeester uitge sproken redevoering, waarin deze zou hebben verklaard, dat op de in 1939 te New York te houden wereldtentoon stelling een „gruwelkamer" zou moe ten worden ingericht, waar men, naai hij zou willen aanraden, de beeltenis zou moeten plaatsen „van den fanaticus in het bruine hemd, die thans den vre de in Europa en de rest van de wereld bedreigt. De rede heeft een heftige reactie in de Duitsche pers veroorzaakt. De „An- griff" antwoordt met een aanval op den burgemeester en de „Deutsche Allge- meine Zeitung" schrijft dat indien La- guardia de onbeschaamdheid heeft den leider van een volk van zestig millioe.ii zielen te beleedigen, hij moreel geooor- veegd moet worden, omdat men het Ie materieelen zin ni^t kan doen. Het bla: verwacht verder, dat de Amerikaar- sche regeering maatregelen zal nemen

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 6