GEMENGD NIEUWS. RECHTSZAKEN. De fraude tij den B.V.L- Anderhalf jaar gevange nisstraf geëischt. ALS HET REGENT, OF OOK BIJ MOOI WEER, is een „FALCON" jas of mantel een practisch kleedingstuk. H00FTMAN JR., heeft grooten voorraad. BEURS VAN AMSTERDAM. V ..uJii. - mm Dertien dooden bij stakingrelletjes. Gistermiddag hebben zich ernstige incidenten voorgedaan in een mijn te Matlawi, ten Zuiden van Tunis, waar gendarmes en troepen, wier hulp was ingeroepen om de orde te herstellen in een door stakers bezette opslagplaats, met revolverschoten werden ontvangen. Een kapitein der gendarmerie en drie gendarmes werden gewond. Er ontstond daarop een verwoed gevecht, dat tien minuten duurde en na afloop waarvan 13 stakers gedood en een twaalftal ge wond bleken. De stakers trokken zich ten slotte in hun woningen terug, waar na de rust wederkeerde. SCHAKING. Politie dooi pscudo-dominee op een dwaalspoor gebracht De dader en medeplichtige in ar rest gesteld. Men meldt aan de N. R. Crt. uit Zwolle: Sinds eenigen tüd was in het Jul'a- nakinderhuis te Zwolle een 20-j,ar3g meisje uit Almelo opgenomen, dat vooral daarom uit haar woonplaats ver wijderd was door degenen, die toezicht op haar hielden, omdat zij omgang had met een jongeman, d e ongunstig be kend staat. De .affecties van den jonge man voor de Almelosche schoone sche nen evenwel toch nogal ernstig gemeend daar hij herhaalde malen in de buurt van de Terborchstraat, waar het kin derhuis staat, werd gezien. Dezer dagen heeft hij kans gezien het meisje te scha ken, hetgeen eerst (Donderdag) is be kend gemaakt, daar men het onderzoek niet door publicaties w'lde doorkruisen en bemoeilijken. Thans heeft men de toedracht kun nen reconstrueeren en deze Blijkt als volgt te zijn: Zondag verscheen het jongmensch M. G., met een auto op den hoek van de Terborchstraat en de Hertenstraat. Hij werd door personeel van het Kinderhuis opgemerkt. Men meende er verstandig aan te doen maatregelen te treffen, dat het meisje niet in contact kon komen met haar vriend, doch men heeft daarbij blijkbaar bu ten den waard, in casu de sterke wederzijdsche genegenheid en de vrouwelijke slimheid, gerekend. Ten minste: de genomen maatregelen bleken niet afdoende en niet streng genoeg, want door in het avondlijk duister over een muur te klimmen wist de Almelo sche haar vriend te bere ken en met hem te ontkomen. Spoedig werd de ontsnapping gemerkt en werden maatregelen genomen om 't meisje weer op te sporen. De Zwolsche politie werd gewaarschuwd, die op haar beurt de Almelosche van een en ander in kennis stelde.- Deze zette de wegen naar Almelo af, doch zonder re sultaat. Hét paar was en bleef zoek. Een Zwolsche majoor-rechercheur heeft een onderzoek ingesteld, dat hem in contact bracht met een taxichauf feur, die hem vertelde, dat den vorigen avond een man hem verzocht had hem naar Almelo te rijden. Toen hij nauwe lijks met zijn passagier in die richting was vertrokken, werd hem gezegd te stoppen, waarna een meisje in den auto is gestapt. Even voor Almelo moest de chauffeur vervolgens op aanwijz'ng van zijn pas sagier die dus op activiteit van poli tiezijde voorbereid bleek, een land weg inslaan, waarop men via een om weg Almelo bereikte. Op de Markt te Almelo had de chauffeur zijn vrachtje afgeleverd. Het vermoeden dat de Almelosche jongeman en zijn geschaakte vrendin de passagiers waren geweest, lag voor de hand. Op verzoek van den Zwolschen commissaris van politie, den heer J. R. Derksema, werd G. gearresteerd, ver dacht een minderjarige aan het oVer haar gestelde gezag te hebben onttrok ken. De jongeman ontkende evenwel en gaf een op het oog betrouwbaar alibi op. Hij zou den Zondagavond hebbVn doorgebracht bij „dominee" v. D., een voorganger van een godsdienst ge secte te Almelo, die het alibi van den man bevestigde. G. is daarna vrijgelaten. De politie staakte evenwel haar po gingen klaarheid in dé zaak te brengen n:et. Al spoedig kwam aan het licht dat men te Zwolle het alibi van G. niet zoo onaantastbaar achtte, daar men aldaar iets meer wist van „domi nee" Van D.! Deze man nl. had eenige malen gepoogd het meisje in het Kin derhuis te bezoeken, doch daar'n was hij niet geslaagd, aangezien de direc teur van Kinderzorg, ds. J. J.- P. Vale- ton, argwaan tegenover den man koes terde, mede door den inhoud van brie ven, die deze aan het meisje had ge schreven. De „dominee" was dus eeni ge malen onverr'chterzake moeten heen g,aan bij zijn pogingen om zijn secte- genoote te ontmoeten. Toen de politie er van in kennis werd gesteld, dat v. D. mogelijk in het com plot kon zijn, werd G. wederom gear resteerd en naar Zwolle gebracht, waar hij onmiddellijk werd herkend door den taxi-chauffeur en het verplegend per soneel van het Kinderhuis. Hij beken de toen, het meisje geschaakt te heb ben, doch hij bleek n et genegen, haar verblijfplaats mede te deelen. „Ik heb haar te Almelo afgezet en weet niet waar zij gebleven is", luidde zijn wei nig bemoedigende verklaring. Dit was Dinsdag, men had dus den schaker, maar niet de geschaakte Woensdag is het me sje evenwel te Enschede aangehou- j den. Zij werd verhoord en bekende dat zij de afgeloopen dagen had vertoefd in het huis van den dominee", die haar verborgen had gehouden. De politie heeft rich toen over deit „dominee" ontfermd, die ook in verze kerde bewaring 's gesteld. De pseudo- predikant zal zich dus eerlang voor verscheidene strafbare feiten te verant woorden hebben, aangezien hij niet .al leen het meisje verborgen heeft ge houden, doch ook de politie ten aanzien van zijn vr end G. op een dwaalspoor heeft geleid, door het bevestigen van het verzonnen alibi. Stukken ijzer in plaats van zilveren marken. Gistermiddag vervoegde zich een on bekend persoon in de wisselbank van M., gelegen aan de grens van Kerkrade, ot> Nederlandsch gebied', om duizend zilveren marken te wisselen voor Duit- sche papieren marken. Zulks geschied de. Toen de klant weg was constateer de de bediende, dat de inhoud van het hem ter hand gestelde pakket slechts uit stukken ijzer bestond. De brutale oplichter is nog niet opgespoord. W aarschu wing. In verband met de veelvuldige klach ten, die de Commissaris van Politie te Tilburg ontvangt over het niet terug ontvangen ..van foto's, die ter vergroo ting zijn opgezonden aan de „Superbe" en „Regina' herinner hij belanghebben den aan zijn reeds vroeger gepubliceer de mededeelingen, dat daartoe zijner zijds geen tusschenkomst kan worden verleend, omdat de „Superbe" en „Re gina" niet te Tilburg, doch te Baerle Hertog (B.) gevestigd zijn. Klachten kunnen gericht worden aan den Burgemeester van Baerle Hertog (B.). DOODENDAGBOEK VAN HET VERKEER, Kerkrade: 1 doode. Gisteravond is het vierjarig zoontje van den mijnwerker S. te Kerkrade aangereden, door een achteruit rijden de auto. Het kind werd zoo ernstig ge wond dat het kort na aankomst in het ziekenhuis overleed. qö V' nit RECHTBANK TE MIDDELBURG. De ex-wethouder van Vlissingen, de 55-jarige P. G. L„ had zich heden op nieuw voor de Middelburgsche recht bank te verantwoorden. Enkele maan den geleden stond hij terecht in ver band met de malversaties bij Maatschap pelijk Hulpbetoon te Vlissingen. Dit maal in verband met de befaamde frau de bij den B. V. L. Men zal zich herinneren, dat in de tweede helft van September 1936 bekend werd, dat de secretaris van het gewest Zeeland van den Bijzonder Vrijwilligen Landstorm verduistering zou hebben ge pleegd. Een feit, dat temeer aandacht trok, daar het onnrddel'ijk volgde op een soortgelijke gebeurtenis in Limburg'. In de Eerste Kamer zijn over het ge beurde vragen gesteld en in zijn ant woord heeft de minister van binnen- landsche zaken o.m. medegedeeld, dat verandering was gebracht in de wijze waarop controle wordt geoefend op de gelden van den B.V.L. Op 28 Sept. 1936 werd de heer L ge arresteerd en in het Huis van Bewaring te Middelburg opgesloten, waar hij tot 4 Febr. heeft vertoefd. Het onderzoek, dat politie en justitie hebben ingesteld, was zeer omvangrijk en heeft zich tot ver buiten Zeeland uit gestrekt, terwijl het sterk werd bemoei lijkt door het feit, dat de in beslag ge nomen administratie in een chaotischen toestand verkeerde, zoodat het bijna on doenlijk was, de feiten te achterhalen. De dagvaarding. Deze zeer uitvoerige dagvaarding, houdt o.m. in dat verd.achte omstreeks 1933 en 1934 te Vlissingen, althans in het arrondissement Middelburg verschillen de kwitanties, die bestemd waren om te dienen tot bewijs, dat de ondertee kenaars daarvan de in d'e kwitanties vermelde geldsbedragen hadden ontvan gen van de Provinciale Landstorm Commissie Zeeland,, valschelijk heeft opgemaakt of vervalscht; le. een kwitantie waarbij J. C. Ver- wer te Hulst verklaart f 52,50 te heb ben ontv.angen van de Prov. Land stormcommissie Zeeland voor aan 70 man (deelnemers aan den Landdag te Hulst op 26 Augustus 1933) versterkte consumptie ad 75 cent per persoon. In dat geschr ft was vermeld, dat de on derteekenaar J. C. Verwer die deze. kwitantie, toen zij nog niet was inge vuld op verzoekvanver; dachte had ondertee kend van de Prov. Landstorm commissie Zeeland op 12 December 1933 f 52,50 had ontvangen, terwijl Verwer in werkelijkheid slechts f 10 had ont vangen van verdachten in d'ens kwali teit v.an secretaris van de gewestelijke landstormcommissie Zeeland, Vervol gens heeft verdachte van deze valsche- VLASMARKT MIDDELBURG (lngez. Med.j lijk opgemaakte kwitantie, gebruik ge maakt, door dat geschrift al ware het echt en onvervalscht ter verantwoor ding v,an het door hem ten behoeve van den Bijzonderen Vrijwilligen Land storm uitgegeven geld, op te zenden naar de Nationale Landstormcommissie te 's-Gravenhage, welke hem f 52,50 overmaakte. 2e. Verdachte heeft op gelijke wijze als onder le. gehandeld met: een kwi tantie, waarbij A. J. W. de Nys te Vlissingen verklaart f 212 te hebben ontvangen voor geleverde prijzen voor den Prov. Schietwedstrijd op 4 en 5 October 1933 van het verband Zeeland en gehouden te Souburg, terwijl De Nys 'n werkelijkheid slechts f 15 had ontvangen; I twee kwitanties, waarbij C. Verburg te Middelburg verklaart f 118 te heb ben ontvangen voor aan 132 vrijwilli gers en f 141 voor aan 157 vrijwilligers op 3 October 1935 verstrekte eenvoudi ge koffiemaaltijd, terwijl Verburg in to taal slechts f 198 had ontvangen. 3e. Verdachte heeft 'n Maart 1935, valschelijk opgemaakt of vervalscht en valschelijk onderteekend met den naam R. Risseeuw, een kwitantie waarbij R. Risseeuw te Oostburg verklaart te heb ben ontvangen van de Prov. Landstorm - commissie Zeeland de som van f 35 voor zaalhuur bij gelegenheid van een vertoonijng van een klankfilm op 25 Maart 1935 te Oostburg, terwijl Ris seeuw 'n werkelijkheid slechts f 19,85 had ontvangen; 4e. Op gelijke wijze heeft verdachte gehandeld in Februari 1936 met een kwitantie w,aarbij L. Maas te Borssele verklaart f 10 te hebben ontvangen voor zaalhuur bij gelegenheid van een propaganda vergadering te Borssele op 27 Februari 1936 van den Bijz. Vrijw. Landstorm, terwijl Maas in werkelijk heid niets h,ad ontvangen. Al deze door verdachte valschelijk opgemaakte en geteekende kw tanties heeft verdachte opgezonden naar de Nationale Landstormcommissie te V Gravenhage, als verantwoordingsstuk ken v,an het door hem in zijn kwaliteit van secretaris van "3e gewestelijke land stormcommissie ten behoeve van der- Bijz. Vrijw lligen Landstorm uitgegeven geld. De rechtbank was samengesteld ,als volgt: mr. Th. Portheine, president; mr. A. v. d. Hoop en mr. C, E. Muller, rech ters; terwijl mr. Wï. F. E. baron van der Feltz, officier van justitie het O. M. vertegenwoordigde. Verdachte werd rechtskundig bijge staan door mr. J. G. A. v. Geldrop Meddens, advocaat te Utrecht. In deze zaak waren van de zijde v,an het open baar ministerie een 9-tal getuigen ge dagvaard. Getuigenverhoor. Als eerste getuige werd gehoord J. C. Verw.er, logementhouder te Hulst, die verklaarde in September 1933 in een tent voor ongeveer een bedrag van 10 a 11 aan consumpties te hebben geleverd voor den B.V.L. Hij heeft een blanco kwitantie waarop een zegel zat, geteekend. De President toonde getuige een kwi tantie waarop stond vermeld dat get, aan 70 man consumpties had verstrekt waarop get. antwoordde dat hij de kwi tantie had geteekend doch het bedrag van 52.50 niet ingevuld, Verdachtte door den president onder vraagd, betwistte de verklaring niet. De getuige A. J. W. de Nijs, winke lier te Vlissingen, zeide in October 1933 voor een bedrag van 15.10 winkelgoe deren aan verdachte te hebben ver kocht. Dit bedrag is door verdachte aan getuige betaald. Nadat de President aan get. een kwi tantie had vertoond waarop een bedrag van 212 was vermeld, zeide get., de kwitantie blanco te hebben geteekend en het bedrag niet te hebben ingevuld. Getuige had meermalen met verdachte op deze wijze afgehandeld. Verdachte ondervraagd, betwistte de verklaringen van den getuige niet. Getuige Verburg koopman te Middel burg, verklaarde in October 1935, tij dens de schietwedstrijden van den B.V. L. te Souburg consumpties te hebben verstrekt, welke op bons geleverd wer den. Get. heeft de bons bij verdachte in geleverd en een geldsbedrag van 198.05 ontvangen. Ook deze getuige had een blanco kwitantie geteekend, omdat hij vertrouwen had in verdachte Get, heeft op deze wijze wel meer met verdachte afgehandeld. Op een vraag van den President nadat get. een twee tal kwitanties waren getoond ten be drage van 141.30 en 118.80, zeide get. die bedragen niet te hebben ont vangen. Op een vraag van den Officier van Justitie, antwoordde get. dat verdachte aan hem blanco kwitanties ter teeke- ning voorlegde. Verdachte ondervraagd, gaf deze fei- Eerste noteering is vorige koers(en); daarachter officieele noteering van he den; beteekent: geen noteeriug ontvangen. Denemarken Oblig. 1926-5 101%101% Amsierdam 1934-4% 100% 7eeuws. Hyp. B-4% 99% Cities Service Cy. P. 1958 5 55%55% A Pref. Jurgens A 126%126 A Ned. G'st- en Sp ritusf. 476%480 A De Schelde N.B. 75%74% C Am. Smelt en Ref, 70 e.d.70 A Born. Sum. H.M. 211%—210% A Houth. Alberts 105105 C Union Pac. Rr. 102% C Int, Nickel Cy. 55%53% Ned. 1000-4 100%—100% O. Indie 34 1000-4 100%—100% Engeland 1960-90 4 82—81 A Koloniale Bnk, 80%82 A N.I. Hbk. 1000 170—169% C Ned. H. M. 1000 206—206 A v. Berkels Pat. 65%67% C Ca'vé-Delft 96%95% A Philips Gem. B. af. "*31%334%-32% C Un'lever 176%—174%-73 C Am. C,ar en Foundry 5050 C Anaconda Cop. 48%48%-49% C Bethlehem St. 75 >74 M -75 C Kennec Cormer 49%50% C IT. S+ates St. C. 91%—«9%-90% C North Am. Cy. 22%23% A Kón. Petr. Moij. 4M%447-45% C Contin. Oil Cv. 31%31% C Philbos Petr. Comp. 40%—<40% C. Skell Union O.C. 25%—25-% C Tide Water Ass. Oü 16%16%-% A Ned. Scheepv. U. 12512^34-26% A H.V. Amsterdam 525%521-25 A Java Cult. Mij. 254%243-45 A N.I. Suiker U. 177%—174%-76 A Deli Batavia 290%288-92 BEURSTHERMQMETER VRIJDAG. .ziet - Philips -Obl Marlr* - Industrie - - Tabak Amerika Rnilror - KoninlH. - Wettig Rubber Amerika Markt Unilever Schepen Gedeponeerd C Deli Mij. 1000 332%—336%-40 A Senembah 347%347-50% C Baltimore en Oho 24%24% C Southern P,ac. Cy. 4443%-44% A Southern Rlw. 25%25% A Amst. Rubb. C. 324%—330-32 A Deli-Bat. Rubb. 253%261-65 A Hessa Rubber 243%252-59 A Serbadjadi S.R. 191195-97 WISSELKOERSEN. Heden. Gister. Londen Berlijn Parijs Brussel New-York 8.92% 73.50 8.49 30.85 1.82% 8.92% 73.46 8.48% 30.76 1.82% ten toe, en zeide twee kwitanties te heb ben gebruikt omdat de wedstrijden 2 da gen duurden. De getuige Risseeuw, wonende te Oostburg, zeide van verdachte een be drag van 18.85 te hebben ontvangen voor zaalhuur van een filmvertooning in Maart 1935. Nadat de President aan get. een kwitantie vertoond had, waarop stond vermeld een geldsbedrag van 35, zeide get. dit bedrag nimmer te hebben ontvangen. Get. had de kwitantie niet ingevuld en niet geteekend. Verdachte ondervraagd, gaf ook deze feiten toe. De getuige Maas, chauffeur te Bors sele, had eveneens wel eens een blanco kwitantie geteekend en deze aan ver dachte gegeven. Nadat de President get. een kwitantie had vertoond, waarop een geldsbedrag stond vermeld van 10, zeide get. dit bedrag niet te hebben ontvangen, niet te hebben ingevuld en niet te hebben ge teekend. Get. heeft wel eens een bedrag van 8.95 van verdachte ontvangen, doch dit was voor andere doeleinden Verdachte door den President onder vraagd, zeide deze kwitantie met den naam Maas valschelijk te hebben on derteekend, en dat het daarop vermelde bedrag niet overeenkomstig de werke lijkheid was. De getuige G. van Sitteren, admini strateur van het Nat. Landstormcomité te 's-Gravenhage, verklaarde dat ver dachte secretaris was van het Gewest Zeeland. Voor elke gedane betaling moesten betalingsstukken worden over gelegd. Get. heeft de betalingsstaten na gezien en afgeboekt en overgebracht naar de rekening-courant. Verder wer den er vervaardigd verzamelstaten in triplo. Deze laatste werden met de be wijsstukken verzonden naar het depar tement van binnenlandsche zaken al waar ze werden geverifieerd en vervol gens werden verzonden naar de reken kamer. Verdachte trad op als rekenplich- tig ambtenaar. De gelden werden over verschillende artikelen verdeeld. De gel den voor reis- en verblijfkosten moes ten door verdachte worden gedecla reerd. In een destijds uitgevaardigde cir culaire werd aangedrongen op sober heid betreffende de verblijfkosten. De President laat achtereenvolgens verschillende artikelen der rekening en verantwoording de revue passeeren. Get. verklaart dat er nimmer op aan gedrongen is tot kasopname. In het Ge west Zeeland was de voorzittersplaats vacant, alzoo behandelde verdachte on geveer alles. De president merkte op, dat hij het als eerste eisch achtte dat een en ander behoorlijk wordt geadministreerd. De Officier van Justitie merkt op dat z.i. de medewerking van uit Den Plaag niet is geweest zooals hier werd ge- wenscht. Op een vraag van den verdediger zei de get., dat verdachte aanvankelijk is aangewezen als propagandist en later secretaris van den B.V.L. is geworden. De getuige W. van Heiningen, serge ant-majoor der infanterie, vroeger te 's-Hage, ithans te Assen, zeide sinds 1924 hulpadministrateur te zijn, van den B.V.L. Hij behandelde de verantwoor ding der gewestelijke secretarissen. De ze moesten uiterlijk binnen 2 maanden rekening en verantwoording doen. Den laatsten tijd was verdachte nalatig met het indienen der betalingsstukken en is hem daaromtrent schriftelijk bericht ge zonden. Na de gedane bedenkingen tegen de kwitanties, kreeg men spoedig bericht van verdachte. Voor autohuur was steeds een aannemelijke motiveering, evenals voor buitengewone uitgaven; zooals bijdragen kosten schietwedstrij den enz. Voor consumpties was wel een be drag bepaald, doch bij hoogere bedra gen moest verdachte zulks behoorlijk motiveeren. Verdachte kon met alle voorschriften op de hoogte zijn. Het was getuige opgevallen dat er van verdachte ve e kwitanties binnen kwamen die hij zelf had geschreven. Wanneer kwitanties n et aan de eischen voldeden moest de secretaris deze kwi tanties acceptabel doen zijn. Verhoor van verdachte. Verdachte vervolgens door den presi dent ondervraagd, zegt in den beginne propagand st bij den B.V.L. te zijn ge weest, daarna secretaris, en tevens pen ningmeester, Het gewest was verdeeld in plaatselijke af deelingen. Verdachte kreeg van de N.L. Commissie Den Haag, een bedrag van f 5000 a f 6000 per jaar. Hij was niet in het bezit van een parti culier kasboek, en bezat ook geen kas boek van den B.V.L. Verd. verklaarde geen enkele financieele controle te heb ben gehad en de gelden welke hij ont ving gingen alle op zijn privé bankreke ning. De bedragen voor zaalhuur, con sumpties en gekochte prijzen werden door hem zelf ingevuld en hooger ver meld om daardoor andere posten te kunnen dekken, bijv. voor autohuur, welke nimmer door hem werd gedecla reerd. Verd. verklaarde zeer zeldzaam aan merkingen te hebben gehad op het la ten teekenen op blanco kwitanties, om dat men zijn administratie formeel in or de achtte. Verdachte heeft wel admini stratieve hulp gehad, doch niet voor het financieele gedeelte, hij heeft n mmer met andere secretarissen gesproken over de wijze van administratie. Verd, zag destijds niet in, dat het plaatsen van handteeken ngen van anderen zoo ver keerd was, thans ziet hij dat wel in. Hij beweert zich zelf niet bevoordeeld te hebben door hoogere bedragen te ver melden dan in werkelijkheid uitgegeven, Hij heeft de gelden die hij ontv ng inderdaad voor den B.V.L. ge bruikt en heeft zich niet schuldig ge voeld. Verd. erkende echter dat hij het plaatsen van andere handteekeningen niet had mogen doen. Getuige De Kloet, accountant, te Bre da als deskundige gehoord, verklaarde dat verdachte geen administratie voer de. Als secretaris van den B.V.L. genoot verdachte f 5000 a. f 6000 jaarlijks. Het was voor verdachte noodzakelijk polissen moest beleenen tot e oogsi e percentage. Die polissen waren ten eigen behoeve. Verdachte kon niet weten hoe het met de privé en andere gelden ge- St(De^president besprak verder met den deskundige de opgemaakte staten van inkomsten en uitgaven. Get. heeft de indruk dat er geen andere uitgaven zijn geweest dan verdachte heeft opgege ven. Verdachte zou geen materieel voordeel voor zich zelf hebben gezocht en hechtte weinig waar de aan g e 1 d. Hij leende geld aan anderen hoewel hij 't eigenlijk finantieel niet kon doen. Het requisitoir. De Officier v. Justitie requisitoir ne mende, was van meening, dat 't werk van den B.V.L. buiten deze zaak staat, Hij heeft lof voor de rechercheurs De Rijder en De Bad, voor de wijze waaróp zij in deze zaak onderzoek hebben gedaan. Het is volgens den officier moeilijk te lezen in de ziel van een ander mensch. Hij cien. goed tieel Hij van voor

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 2