GOESCHE COURANT - W.odc PI8I3 BINNENLAND. ZEELAND. Landbouwersknecht doodgeschoten. BUITENLAND. WEERBERICHT. UW SLAAP een icht- oor- nog be- ïbbel NUMMER 54. TWEE BLADEN. VRIJDAG 5 MAART 1937. EERSTE BLAD. 180e JAARGANG. 'Gisterm ddag is, in zijn woonplaats /orden, op 70-jarigen leeftijd overleden de gep. generaal-majoor der artillerie J. C. C. Tonnet. mussert wil tweede kamerlid worden. WESTKAPELLE, GOES. goes gaat zich „beschermen." ¥LlSSÜlGEfl, De moord te Vlissingen. lEEUWSGH-YLAANDEREM WJ. De dader gearresteerd. SPANJF Mijnhardt's Zenuwtabieiten ENGELAND. van en dat het oege van >lan- en MIDDELBUBGSCHE COURANT Jagfelad Voor Middelburg, Goes e* agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. 3ij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 17 to»»l» 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek ..Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 7 5 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rent" 10 ct extra Bewijsnommers 5 cent. jm De Koningin naar de jaarbeurs. Het ligt in net voornemen van ri. M. de Koningin Vrijdagochtend 12 Maart een bezoek te brengen aan de Neder landsche Jaarbeurs te Utrecht. GENERAAL TONNET f. De generaal Tonnet, is een officier van buitengewone bekwaamheid geweest. Nog leeft die roep in het tegenwoordige off cierskorps voort. Zijn krachtige over tuiging bracht hem dikwijls in conflict met meerderen; voor ondergeschikten was hij een ideaal-chef. Van zijn sterk ontwikkeld gevoel van recht en recht- vaard gheid en van zijn groote hulp vaardigheid heeft hij, na zijn pensionee ring, nog in het bekende geval-Boeyink, dat hem in aderlei moe lijitneden en ver drietelijkheden heeft gestort, blijk ge geven. Buitengewoon goed aangeschreven als hij als of icier was, viel hem als kapitein in 1913 de bevordering bij keuze tot ma joor ten deel. Daarna stafofficier voor treffelijk en gel efd docent als leeraar aan de Hoogere Krijgsschool, en militair attaché bij het gezantschap te Londen tijdens den were doorlog, vervolgde hij zijn carrière, totdat hij als generaal-ma- jooor, om zakelijke redenen, verband houdende met het militair beleid, ont slag u t den dienst nam, waarin hij an ders ongetwijfeld den hoogsten rang zou hebben bereikt. Een militair van groote allure. Daarbij een eenvoudig man, wars van alle uiterlijkheden. Voor het herstel van Boeyink den boer, die tengevolge van de werking van de landarbeiderswet al wat hij be zat verloren had als eigenaar van een boerderij heeft hij alles in het werk ge steld tot het doel bereikt was. Zoo was generaal Tonnet: als hij zich voor een zaak gaf, hield hij niets achter, maar gaf z'ch geheel Het succes, dat hij in het geval-Boeyink bereikt heeft, blijft een schoon eere-teeken voor zijn ener gieke toewijding aan zijn medemensch. Met generaal Tonnet is een vitaal en goed mensch heengegaan van groot for maat, met gen'ale trekken en buitenge wone gaven van hoofd en hart. Zij, die hena kenden, zullen hem noode missen. D® „De Ruijter" te Tandjong-Priok. De kruiser „De Ruijter" arriveerde hedenmorgen te acht uur te Tandjong- Priok de haven van Batavia. De kruiser nam ligplaats aan de boeien van de ha venkom, Hier was gistermiddag reeds de kruiser „Java" (op weg naar Hol land) gemeerd. De „De Ruijter" loste de gebruikelijke saluutschoten, welke werden beantwoord door de saluutbat- terij, bij het vliegkamp opgesteld. De of ficier van het piket heette den com mandant welkom namens den vloot- commandant. Te circa elf uur brak het plechtig mo ment aan waarop de vloot-commandant vergezeld van zijn stafofficieren, voor de eerste maal den nieuwen bodem zou be treden, Hij werd begroet door den com mandant van den nieuwen kruiser, ka- pi teio-ier-zee van de Sande Lacoste, waarna schout-bij-nacht Ferwerda de gebruikelijke eerbewijzen werden ge bracht. Hierna verzamelden officieren en be manning zich op het achterdek waar zij werden toegesproken door den vloot- commandant, die zijn rede besloot met „lang leve de Koningin". De commandant van de zeemacht be- rich daarop met zijn staf wederom, onder gedaver van de saluut-batterij, in e a<hniraalssloep naar den wal. Op een vergadering te Aalsmeer heeft de heer Van Geelkerke secretaris der N.S.B,, medegedeeld dat ir. Mussert be sloten heeft nu de Roomseh Katholieke Staats(greep) Partij een partijendicta tuur in ons and wil stichten, zichzelf als no. 1 op alle candidatenlijsten der N S B. voor de a.s. verkiezingen te plaatsen en ook in eigen persoon zitting te nemen in de Tweede Kamer". Aldus geciteerd volgens de termino logie va® het „Nationale Dagblad"! ^konnementen en Advertentiën vooi blad worden aangenomen door den Agent P LfEVFNKF ADR. STROOSNIJDER. Het zou ons geen verwondering wekken, als er lezes zijn die, door het woord „beschermen" verle'dt, aan luchtaanvallen denken, waartegen Goes zich wapent. We merken echter reeds dadelijk op, dat er ook andere gevaren zijn, waar tegen men zich beschermen moet. De waterstaat, land- en tuinbouw, de me dische wereld, om slechts deze te noe men, weten ook, op hun gebied, wat onder dit woord verstaan kan worden. Ook andere terreinen v,an onze cul tuur moeten dit woord binnen hun ge bied betrekken. En wij denken aan de ontsiering van gemeenten. Vele gemeen te zijn nog nalat'g maatregelen te tref- jfen in zake de bebouwing, waarbij zelfs de Woningwet overtreden wordt. We denken ook aan de reclame, die meer en meer om zicIT heen grijpt, tot ontsiering zoowel van onze groote ge meenten als van de meer landelijke. Goes had blijkbaar een reclame ver ordening. Wellicht zijn er in Zeeland wel meer gemeenten die een maatregel a's den bedoelde hebben. Maar de mees ten zullen zich op d't terrein wel onbe tuigd laten. Goes is wellicht wat slap geweest in de toepassing dier verordening; mis schien g,af ze ook aan B. en W. te wei nig macht. Hoe ook, men 's daar tot de ervaring gekomen, dat het zóó niet langer gaat. Bijr onderzoek, schrijven B. en W. is men tot de schrikbarende ont dekking gekomen, dat er gebouwen zijn, waarop van 38 tot 50 reclames voor komen, En wij vreezen dat een onder zoek in Middelburg, Vlissingen, Terneu ren, Zierikzee en Tholen 'ngesteld, niet minder ontstellend zou zijn. Zelfs 'n gemeenten van ons gewest, die een uitgesproken zindelijk karakter dragen, stoort het gemeentebestuur zich aller minst aan de disharmonie, welke ont staat door de overmatige toepass'ng van afschuwelijke reclameborden of schilderingen op gevels en muren. Volgens mededeelingen in de pers, beeft het college van B, en W. deze zaak verstandig aangepakt, door vast te stellen dat alle aanwezige reclames gehandhaafd kunnen blijven tot 1 Janu ari 1939. Deze overgangsmaatregel is inderdaad uitstekend. Na dien datum kan men u tzoeken wat al of niet toe- .aatbaar is. Inderdaad ziet men, als men het zg. centrum van Zeeland eens bezoekt, heel leelijke dingen. We denken bv. ,aan de afschuwelijke schutting om het Sport terrein. Gaan we vandaar terug en ko men dus op de Kade, dan treffen ons enkele mooie oude geveltjes bij het be roemde Gothische huis. Op een dezer zijn, hoog in den top, twee groote gele reclameborden aangebracht, die zeer storend werken en de arch'tectuur be derven, Zoo zal er wel meer te noemen zijn, denken we. Januari 1939 zal dus verandering brengen. Goes is echter niet de eenige gemeen te, waar zulke wanverhoudingen be staan. Onze schoone hoofdstad kan op dit terrein ook meedoen. Volgens het verslag der raadszitting in de ganzenstad, voorkomende in de bladen, denken zakenmenschen, dat zul ke borden of pap'eren onmisbaar zijn. hoewel lang niet elke firmant deze hulpmiddelen noodig acht, waardoor de ze meeniing betwistbaar wordt. Maar als de uitgesproken gedachte waarheid is; als dus de reclame onmisbaar is, waarom moet zij dan binnen de grens van het leelijke en ontsierende liggen? Kunnen zij niet aan redelijke eischen van schoonheid voldoen? Mag men de eisch niet stellen dat zij zich aanpas sen aan de omgeving? Ook deze laatste e'sch schijnt in de nieuwe verordening opgenomen te zijn. Want volgens hetgeen de pers meldde, werd in den Raad de vraag gedaan: Wie dit beoordeelen moet? Deze vraag is volkomen gewettigd. Alleen was ze in Goes niet geheel op haar plaats, gezien de leiding d'ë daar bestaat, waarover men gunstig hoort oordeelen. Het wil ons dan ook voorkomen, dat de vrager hierbij dacht aan de stelling: Ieder mensch heeft z'n eigen smaak; dus is nooit uit te m/aken, wat inderdaad u t aesthetisch oogpunt door den beu gel kan. Is deze gedachte den ondergrond ge weest, dan is ze wel zeer dwaas. Zoo wordt „schoonheid" }een hersenschim, een begrip dat alleen in de gedachten- wereld ligt, en op geen enkel terrein Want voor allen is dit de eerste wet: dat wij met open en blijde handen maar rauw en hard van het sjouwen - het leven ontvangen, dat wij liefheb ben en zegenen. Gerard Bruning. benaderd kan worden. Een landschap door een eenvoudigen huisschilder ge maakt, zou dan gelijk stpan met een zelfde onderwerp door b.v. Mauve of Jacobs geschilderd; een portret door 'n prul gepenseeld, heeft dan de zelfde waarde als een vrouwtje van Rem brandt; een tingeltangel op de kerm s, wordt dan een symphonie van Beetho ven gelijk; en een gemeentehuis b.v, te Aardenburg staat gelijk met dat te Hil versum, Men kan dus de beoordeelingen van reclameborden niet in ieders hand ge ven. Dit doet men ook niet op het ge- b ed waar de materie v,an beteekenis is. Het keuren van hout, ijzer, kleeding- stoffen laat men terecht over aan des kundigen. Welnu, laat ook de keuring van reclames door deskundigen geschie den, waarbij ook in aanmerking moet komen, in welke omgeving deze aan gebracht worden. Goes gaat zich dus beschermen tegen het overmatig gebruik van reclames, maar ook, en m'sschien wel het aller eerst, tegen het ontsierende. Niet elke reclame zal behoeven te vallen; dat is ook niet noodig. Maar wèl die, welke door vorm en kleur afkeurenswaardig zijn, of niet passen in de omgeving. De dader vermoedelijk gewond. Het parket uit Middelburg heeft gis termorgen een opderzoek op- de plaats van het misdrijf ingesteld, en zich gis termiddag opnieuw naar café „De Keer sluis" begeven, waar de politiescheikun- dige, de heer Van Ledden Hulsebosch met zijn assistent gedurende een ge uren de situatie heeft onderzocht. Omtrent de bij dit onderzoek verkre gen resultaten, kan in het belang der nasporingen momenteel geen nadere mededeelingen worden gedaan. De li chamen der slachtoffers bevinden zich nog in de woning, die onder politiebe waking staat en waartoe niemand wordt toegelaten. De sectie die dr. Hulst uit Leiden he denochtend zou verrichten is uitgesteld daar dr. Hulst door ziekte verhinderd is. De politie vestigt er speciaal de aan dacht op, dat de dader waarschijnlijk zelf verwondingen heeft opgeloopen, een feit waarop ook de talrijke bloed sporen wijzen. De autoriteiten hopen hierdoor nadere gegevens te kunnen verkrijgen. GROEDE Gistermiddag omstreeks vier uur heeft op den Hoogendijk alhier de 45-jarige landbouwer F. G. op den 30-jarigen landbouwersknecht A. W. een schot gelost, dat dezen in het hart trof. De man was vrijwel op slag dood. Om trent de aanle ding' tot het gebeurde vernemen wij, dat de landbouwersknecht vergezeld was van zijn baas, boer D., die herhaaldelijk oneenigheid schijnt te heb ben gehad met den landbouwer F. G. Toen het tweetal gistermiddag op den Hoogendijk G. ontmoette, kwam het tot een hevige woordenwisseling tusschen D. en G„ waarbij de knecht A. van der W. de partij van zijn patroon trok. Plot- sel'ng haalde G. een revolver te voor schijn, waarmede hij een schot loste op W.die even later ineen zeeg. Onmiddellijk schoten eenige voorbij gangers toe, terwijl .enkelen den rijks veldwachter waarschuwden. Deze arre sheerde den dader en brachten hem naar de marechaussee-kazerne te Breskens G. staat zeer ongunstig bekend. Het lijk van het slachtoffer is door de politie in beslag genomen. De dader heeft aan de politie ver klaard, dat hij uit noodweer heeft gehan deld, daar hij door de twee anderen, die schoppen en ander landbouwgereed schap' bij zich hadden, zou zijn bedreigd. De verslagene laat een vrouw en drie kinderen achter. DE GEVECHTEN IN ASTURIë DUREN VOORT. Aan het Noordelijk front, in Asturië wordt nog fel gestreden, voornamelijk 'n den sector van Oviedo. De regee- ringstroepen bestoken zonder ophouden de achtste divisie van de opstandelin gen, doch deze di/visie behoudt haar stellingen, niettegenstaande de aanval len van de regeeringstroepen en het trommelvuur van de artillerie. De ver liezen van de regeeringstroepen bij de ze aanvallen zijn zeer groot. De link- schen brengen hier vele troepen in het vuur. Van het front bij Santander zijn vijf bataljons naar Oviedo gedirigeerd. Het bombardement van Oviedo wordt met tusschenpoozen voortgezet. De stad heeft verschrikkelijk geleden onder het geschutvuur der regeeringstroepen. De toren der kathedraal 's weggeschoten ter hoogte van het schip der kerk. Het ziekenhuis is zwaar gehavend. Het aan tal gewonde en gedoode burgers, in den loop der laatste acht da<*en, wordt ge raamd op duizend tot twaalfhonderd, van wie de helft vrouwen en kinderen zijn. Regeringstroepen nog niet in Toledo. De opstandelingen-generaal Que po de Llano heeft verklaard, dat de berich ten van regeeringszijde, volgens welke de linksche troepen Toledo zouden zijn binnengedrongen, volkomen onw,aar zijn. Dezelfde berichten zijn ten aanzien van Oviedo de wereld ingestuurd doch, aldus de generaal, in werkelijkheid is er van deze fronten n ets nieuws te mel den. Aanvallen der opstandelingen bij Madrid, Gistermiddag hebben de opstandelin gen tot viermaal toe een aanval onder nomen op de stellingen der regeerinps- iroepen in de universiteitswijk, welke z'ch uitstrekken van Monclo,a tot het Westerpark en over de Brug der Fran- schen loopen. Hierbij werd gebruik ge maakt van tanks en ander modem ma teriaal doch de anti-tankkanonnen en de afdeelingen dynamiteros der regee ringstroepen doemden de tanks tot machteloosheid. N,a vijf uren vechten moesten de recht- schen zich terugtrekken. De verliezen waren belangrijk. Franco beschuldigt Frankrijk van intriges in Marokko. Radio Salamanca heeft een nota van de regeering v,an generaal Franco gepu bliceerd, gericht tot de mogendheden welke het verdrag van Algeciras hebben onderteekend. In de nota wordt gewe zen op zekere intriges in de grensgebie den van de Fransche en Spaansche pro tectoraten van Marokko, met het doel ordeverstoringen te verwekken in Spaansch Marokko, opdat de Fr.ansche autoriteiten, onder voorwendsel de or"3e te herstellen en het overslaan van het gevaar naar Fransch-Marokko te voor komen, de Spaansche zóne binnen zou den kunnen rukken. Op deze wijze zou den alle van kr,acht zijnde internationa le verdragen worden geschonden, waar door een gevaarlijke toestand in het le ven zou worden geroepen voor den vre de in Europa. De regeering van Franco heeft de mogendheden gevraagd een internatio nale commissie in te stellen, welke de gegrondheid van deze nota zal bestudee- ren. Verder vraagt de regeer ng-Franco aan de niet-inmengingscommissie een einde te maken aan deze intriges. Te Londen en Parijs verklaart men een dergelijke nota nog' niet te hebben ontvangen. De controle op de niet-inmen- ging. Aangezien men vreest, dat het on mogelijk zal zijn voor de waarnemers, om technische redenen, op 6 M,aart reeds d.w.z. op den oorspronkelijk vastgestelden datum aanwezig te zijn op de hun toegewezen posten, is het waarschijnlijk dat hiervoor in de plaats de datum 21 Maart door de nietinmengingscommissie zal worden vastgesteld. De deskundigen van de commissie voor de niet-inmenging hebben besloten aan te bevelen, dat het stelsel v,an toe zicht ook wordt toegepast op de sche pen van de mogendheden, die de over eenkomst hebben geteekend, welk naar Spanje vertrekken uit Amerikaansche of andere niet-Europeesche havens. GRIEKSCH TANKSCHIP OP EEN MIJN GELOOPEN EN GEZONKEN. DE BEMANNING VERMOEDELIJK VERDRON KEN. Het Grieksche tankschip „Loukia", Verwachting tot morgenavond: Matige tot zwakke O. tot N. wind, zwaar bewolkt tot betrokken, mogelijk eenige regen, weinig verandering in temperatuur. c Vr 5 Mrt.: Zon op: 6 h 40; onder 17 h 45. Licht op: 18 h 15. Maan op: 2 h 02; onder: 9 h 44. L.K.: 5 Mrt. Hoog- en Laagwater te Vlissingent Maart. Hoogwater. Vr. 5 6.08 18.42 Za. 6 7.12 19.49 Zo. 7 8.35 21.21 Laagwater. 12.29 0.48 13.23 2.01 14.50 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge; Maart. Hoogwater. Laagwater. Vr. 5 7.48 20.21 1.04 13.34 Za. 6 8.43 21.23 1.53 14.27 Zo. 7 10.01 22.51 3.00 15.51 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later. (S springtij.) is weer rustig en Uw zenuwen worden ge kalmeerd en gesterkt door het gebruik van Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drog. (Ingez. Med.) geladen met Roemeensche petroleum, bestemd voor Barcelona, is in de Mid- dellandsche zee op 2 mijl afstand van Kaap San Sebastian, ten Noorden van Barcelona, op een mijn geloopen. De schok had tengevolge, dat de lading benzine met een geweldigen slag ont plofte, Het schip vloog in brand en zonk onm ddellijk. Onder de 24 leden der bemanning zijn talrijke dooden en gewonden gevallen. De bewoners van de Spaansche kust hebben eenige lijken alsmede gewonden ,aan land gebracht. DE UITBREIDING DER LUCHT MACHT. De begrooting 350 millioen gul den hooger dan verleden jaar. De ramingen der begrooting voor de militaire luchtvaart voor 1937 bedragen in totaal 88 m llioen pond sterlinig (bijna 800 millioen gulden) vergeleken met 50 millioen pd. st. (450 millioen gulden) voor 1936. Den eersten April a.s, zal de lucht macht bestaan uit 100 eskaders in Groot Brittanje, twintig eskaders, van de vlootluchtmacht en zes en twintig es kaders in de overzeesche gebieden. Het personeel der luchtmacht zal dan zijn gebracht op 4850 officieren en 51.000 piloten. Zes fabrieken voor de vervaardiging van motoren zijn in aan bouw, zij zuilen grootendeels binnen enkele maanden gereed komen. Nieuwe fabrieken worden opgericht, o.m. voor de productie van zekere types bommen. De luchtmacht van het U-ngelsche le ger zal in den loop van den zomer ge bracht worden op 124 eskaders, met 1750 toestellen in de eerste linie. Het aantal officieren en manschappen zal dan gebracht worden op 70.0U0, waar bij niet zijn inbegrepen zij, die in Britsch Indië dienst doen. Verder stelt men voor twee bijzondere eenheden der hulpluchtmacht in het leven te roepen voor het in werking stellen van een ballonversperring, welke verband zou houden met een verdedigingsolntwrirp voor het Londensche gebied. De orga nisatiewerkzaamheden worden voortge zet, de bestellingen voor de noodige ballons en de uitrusting zijn reeds ge plaatst en de leveringen worden reeds ontvangen. Vrijwilligers voor luchtaiweerdienst gevraagd. De minister van binnenlandsche za ken, Sir John Simon, heeft gisteravond per radio een beroep gedaan op de be volking ten gunste van de vorming van een vrijwilligerscorps, dat de alarm dienst zou moeten vervullen in geval van luchtoverval'en. zulks in samenwer king met de militairen en de politie. Voor deze organisatie heeft men in ge heel Engeland ongeveer 300,000 vrijwil ligers noodig.

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 1