Deze Courant DE TELEX GEMENGD NIEUWS. De torpedeering^van een gemeenschappelïjken werkverschaffingscontroleur. LANDBOUW. CRÈME SPORT. 4en minister van justitie tegen nationaa social stische terreur, doch meende dó politie en justitie vaak te slap optredei. Van de verschllende andere kwestie. dSe ter sprake kwamen, noemen wij nog de cr tiek, die verschillende leden uit ten wegens het niet toepassen van de •nnctie-bepalingen van de auteurswei, waardoor de radio-omroepvereeniginge.i gedurende eenige jaren muziek konden •itzenden zonder dat daarvoor muziek- auteursrechten werden betaald. Te ruim 4 uur werd de vergadering tot heden verdaagd. ammBBsemtsixeae! VELDWACHTER GEARRESTEERD. Naar eerst thans bekend wordt, is de vorige week de 49-jarige P. K., gemeen te-veldwachter te Lage Zwaluwe in ar rest gesteld, als verdacht van heling bij een door zijn dochter gepleegden dief stal. Over deze arrestatie vernemen wij het volgende: Op 22 Januari j.l. werd bij den 75-ja- rigen heer Polak in de Nieuwstraat een diefstal gepleegd, waarbij een geldsom van bijna 800 werd ontvreemd. Onder degenen, die van dezen diefstal ver dacht werden, was ook de 21-jarige dochter van den velwachter, die dik wijls ten huize van den heer Polak kwam. Na een kort verhoor bekende het meisje den diefstal gepleegd te heb ben, zoodat zij ter beschikking van de justitie werd gesteld. Bij het verdere onderzoek, dat geleid werd door de marechaussée van de bri gade Moerdijk, is komen vast te staan, dat de veldwachter K. het geld gebruikt had voor het afdoen van schulden. Daarbij bleek voorts, dat K, bij de nuts- spaarbank te Breda en bij een spaar bank in Den Haag gelden had opgeno men tegen borgstellingen. Deze borg stellingen echter waren valsch. De veldwachter heeft onmiddellijk een volledige bekentenis afgelegd en is daarna in arrest gesteld. De man stond bij zijn superieuren als een goed en be trouwbaar politieman aangeschreven Zijn gezin schijnt echter veel gekost te hebben en daardoor is K. geleidelijk in schulden geraakt. Hij is vader van elf kinderen, waarvan nog negen thuis zijn. Spoorwegdiefstal te Vlijmen. Naar wij vernemen, heeft de recher chedienst bij de Nederlandsche spoorwe gen in samenwerking met de rijks- en ge meentepolitie te Vlijmen wederom een goeden slag geslagen. Het was dien recherchedienst bekend, dat verscheidene zendingen, welke te Vlijmen ter verzending waren aangebo den om per spoor te worden vervoerd, verscheidene malen niet in het bezit van de geadresseerden kwamen. Het betrof hoofdzakelijk zendingen koffieboonen en leder. Een nauwkeurig ingesteld onderzoek vrees uit, dat men de daders te Vlijmen had te zoeken. Aan bovengenoemde po- litie-instanties is het mogen gelukken de daders te achterhalen. Twee inwoners van Vlijmen hebben zich aan diefstal van de goederen schuldig gemaakt. Ook de helers konden worden aangehouden. De verdachten zijn te Vlijmen voorloopig ingesloten. Zij hebben een volledige be kentenis afgelegd. Een gedeelte van het gestolene is nog opgespoord kunnen wor den. De daders stalen de goederen uit de wagons, welke op het emplacement te Vlijmen stonden, na eerst het spoorlood te hebben verbroken. Olifant maakt rare sprongen. In de Ferdinand Bolstraat te Amster dam is gistermiddag een kleine opschud ding onstaan, veroorzaakt door het ge drag van een olifant. Deze zware vier voeter fungeerde als levend reclame object voor zijn exploitanten en zou zich waarschijnlijk rustig in zijn lot heb ben geschikt als niet een hond, die het blijkbaar op zooveel logs en zwaars al lerminst begrepen had, op zijn vermeen den vijand was toegerend en heftig blaffend tegen diens pooten was opge sprongen. De olifant schrok merkbaar van dit onheusche optreden, hetgeen tengevolge had dat hij zich van zijn be geleider losrukte en een paar sprongen terzijde maakte, daarbij een winkelruit rakend, welke tegen een dergelijken druk niet opgewassen was en aan scher ven ging. Vóór er erger dingen gebeu ren konden, had de begeleider al reeds weer ingegrepen en zijn pupil duidelijk gemaakt dat hij de baas was. Op advies van een paar agenten, die op het ru moer waren komen toeloopen, werd de olifant „ter kalmeering" naar het bu reau Stadhouderskade geleid, d.w.z. naar de binnenplaats daarvan, waar hij een uurtje heeft vertoefd, alvorens naar zijn tijdelijke home, het R.A.I.-gebouw te worden teruggebracht. NACHTELIJK DRAMA. In den afgeloopen nacht heeft zich op den weg naar Sepandjang (vlak bij Soe- rabaja Java) gelegen een drama afge speeld. De heer H(oyer), employé van een handelskantoor, aldaar woonachtig, werd te middernacht gewekt, daar een rnan op zijn erf gezien was. De heer H, zag, toen hij de deur opende, een inlan der staan. De heer H. loste een schot in de lucht waarop de man naderde. H schoot daarop op hem. De man werd in het hart getroffen en gedood. Het In- heemsche bestuur heeft een onderzoek ingesteld, waarna de zaak aan het par ket werd overgegeven. Zoon van het Kamerlid Sneevliet verdronken. Maandag is uit het Merwedekanaal onder de gemeente D i e m e n het lijk opgehaald van een man. De drenkeling bleek te zijn de 25-jarige zoon van het Tweede Kamerlid Sneevliet. Omtrent de oorzaak van dit tragisch geval ver keert men in het onzekere. Vast staat dat geen geweld op het slachtoffer is gepleegd. WESTKAPELLE. Abonnementen en Advertentiën voo dit blad worden aangenomen door den Agent P. LIEVENSF Een nobel initiatief. Dat echter in dood water strandde, -Hoe lang zal de staart van dit mnisje worden? Den 3en Februari des vorigen jaars deed de burgemeester van Heinkenszand den eersten stap op een weg, die scheen te zullen leiden naar een goed doel: de aanstelling van een gemeenschappelïjken controleur voor de steunverleening en werkverschaffing door een aantal tot dit doel samenwerkende gemeenten. Thans, dertien maanden later, is deze weg gebleken naar een moeras te voeren inplaats van tot dit aanvankelijke nobele doel. Zoo ongeveer iedereen zit over de zaak hopeloos met de handen in het haar, en niemand kan zegg'en waar men nu terecht zal komen wanneer men eens weer uit het moeras zal zijn. Laat ons eens nagaan hoe dit alles wel in zijn werk gegaan is. ^et is, als gezegd, den 3en Februari 1936 begonnen. De burgemeester van einkenszand richtte toen een brief tot een tiental burgemeesters van aangren- ?®n ,e,jn °Jnbggende gemeenten, waarin hij s e de, dat er zeer waarschijnlijk me de te rekenen viel, dat er van hooger- hand controleurs voor de werkverschaf fing en steunregeling zouden worden aangesteld, en of vrijwillige samenwer king welke tot districtsvorming' met con troleurs „in eigen beheer" zou leiden, dan niet de voorkeur zou verdienen? Dit denkbeeld vond een goed onthaal. Driewegen, Ovezand, Ellewoutsdijk, 's Heerenhoek, Nisse, Borssele, Hein kenszand en Hoedekenskerke voelden er dadelijk voor; 's Heer Arendskerke deed niet mee, Oudelande had een controleur en Baarland ook zoo min of meer. Maar in elk geval: een aantal gemeenten met een gezamenlijk inwonertal van pl.m. 12,000 zielen, een oppervlak van een 11,000 ha, voelde voor de zaak. En het departement, van den aanvang af er in gekend, voelde er ook voor: het Rijk en de samenwerkende gemeenten zouden Contröle-vereeniging „Excelsior". Dinsdagavond hield de contröle-ver „Excelsior" te Middelburg en omgeving haar jaarlijksche vergadering onder voor zitterschap van den heer L. J. Lorier, ir het café „De Eendracht". Uit het ver slag van den secretaris bleek dat het ledental thans 17 is met 147 gecontro leerde koeien. Het verslag van den pen ningmeester gaf in ontvangsten aar 378, uitgaven 301, batig saldo 77 De vraag kwam naar voren om een fokvereeniging met stierenvereeniging op te richten. Door een commissie zal worden onderzocht of dit uitvoerbaar :s HEEFT VAN ZWANENBERG N.V. ZICH VERGIST En welke rol hebben de Coöp slachterijen gespeeld Men schrijft aan het Handelsblad: „Naar aanleiding van het artikel ir Uw b'ad van 27 Febr., overgenomen uit „Landbouw en Maatschappij", ziji he mij vergund het volgende op te merken a. De werkelijke kosten voor de ver werking der varkens, exclusief het vrie zen zijn.... ongeveer een kwartje pes stuk. Of de varkens ook door de firma wor den gekoeld is mij niet bekend, doet zoo wel, dan maakt d t toch slecht een luttel bedrag uit. Indien er niet aan de afvallen wordt verdiend, is het verlies in het ergste geval dus: de vrieskosten. b. Een outsider moge meenen, d.at Je firma Zwanenberg bezig is, heel de var kenswerk ng in handen te krijgen, doe1 elke insider weet, dat het aantal gega digden zóó overtalrijk is, dat hiervan geen sprake kan zijn, zélfs .al zouden er een paar afvallen. c. In verband met het onder a en b gestelde kan ik de beschouwingen en conclusies, waartoe ,,L. en M." in dit verband komt, verder laten rusten. d. „L. en M." schrijft: „De jonge en nog weinig ontw'kkelde coöp. bedrij ven op dit terrein, achten wij allerminst in st,aat, om den boerenstand te verde digen tegen deze grootmacht, hoezeer we de doelstelling van die organisatie in dezen ook toejuichen". Zou ik „L. en M." vragen mogen stel len, dan zouden het deze zijn: „L. en MD schrijft zelf van „de grootmacht Zwanenberg zwemmende in crisiswinst", doch, wat deden die coöp bedrijjven van 1932'36 om dit te voorkomen? Wat deed de heer Louwes, coöpera- tor pur sang naar ik meen te weten en met den heer v. Zwanenberg toch vrij zeker de meest verantwoordelijke in deze geschiedenis, om dat „zwemmen in ersiswinst" tegen te gaan? Zijn de coöp. bedrijven niet broeder lijk met de particuliere bedrijven op getrokken, om hun deel van de buit te bemachtigen? Is het niet waar, dat bv. één coöpe ratief bedrijf in 1932 er financieel n:et best voor stond en dank zij het „mede zwemmen" het vor'ge jaar hoog op kon geven over gekweekte reserves, enz.? Hebben deze coöp. bedrijven hun pri vé-belangen waarbij slechts een gering percentage varkenshouders betrokker elk de helft der kosten betalen. De zaak kon dus voortgang hebben. En zij had voortgang Het eene ontwerp na het andere voor de gemeenschappe lijke regeling werd opgemaakt, en, nadat er heel wat aan gedokterd was, werden de bovengenoemde gemeenten 't einde lijk over den vorm dezer regeling eens. 't Laatste ontwerp werd door de verte genwoordigers der gemeenten nu eens de burgemeesters, dan weer de Colleges van B, en W. vastgesteld, en deze regeling ditende nu door de verschillende gemeenteraden aanvaard te worden. De acht gemeenten in quaes- tie zouden voor f 1300—i 1500 per jaar een gemeenschappelijken controleur der werkverschaffing en wat daarmee annex was, aanstellen. Het was een zaak van wijs beleid ge weest, voor men tot de vaststelling en aanbieding der regeling aan de verschil lende gemeenteraden overging, zich zoo min of meer ondershands ervan te ver gewissen, of de regeling bij Ged. Staten later geen bezwaar zou ontmoeten. Dit is geschied, en hoewel uit den aard der zaak Ged. Staten een regeling, die nog niet was vastgesteld, ook niet konden goedkeuren, wisten alle deelnemers in het plannetje toch, dat, na vaststell'ng en indiening, Ged. Staten er hun zegel onveranderd aan zouden willen hechten. Die goedkeuring was dus door deze te voren Verworven instemming tot een formaliteit geworden zij het dan, naar zoo aanstonds zal blijken, tot een uiterst zwaarwegende formaliteit. Maar goed: de regeling was er. Alle gemeentebesturen betuigden er hun in stemming mede. En, aangezien het zoo'n beetje najaar begon te worden, wilde men opschieten. Dus werd besloten, waar iedereen het met iedereen over alles eens was, tot benoeming van den ge meenschappelijken 'controleur ovier te gaan. Weliswaar zou dit feitelijk pas rechtsgeldig kunnen geschieden, nadat de inmiddels aangevraagde goedkeuring van Ged. Staten op de gemeenschappe lijke regeling zou zijn ontvang'en, maar. dat kwam.- immers wel in orde? En zoo werd besloten tot de benoe ming over te gaan, Aldus geschiedde. En nu kwam de knuppel in het hoen derhok. Er was een .advertentie geplaatst, waarin sollicitanten opgeroepen werden. Niet minder dan 65 gegadigden meldden zich aan! Hieruit werd na velerlei schifting, wikken en wegen, een viertal overge houden, en daaruit zou de commissie nu benoemen. Twee dezer vier waren P. A. Westdijk van Heinkenszand en W, A. van Loo van Driewegen. Dinsdag den 17en Nov. 1936 kwam de voltallige commiss'e te Goes bijeen. Bij eerste stemming verwierf geen der vier candidaten de vereischte volstrekte meerderheid. Bij een tweede vrije stem ming kregen de twee hierboven ge noemden elk vier stemmen. Bij de her stemming tusschen deze twee kreeg wederom elk 4 stemmen. Toen moest dus het lot besl'ssen. De burgemeester van Heinkenszand, voorzitter der com missie, deed de twee namen in een daartoe geschikt receptaculum, hutselde ze duchtig dooreen en trok. W. A van Loo uit de bus. Zoodat W. A. van Loo tot gemeen schappelijk controleur der werkver schaffing voor de acht samenwerkende gemeenten benoemd was. Zijn sterkste mededinger: P. A. West- dijk (die reeds in de gemeente He;n- kenszand op z'n eentje controleur der werkverschaffing was) had aan het kortste eind getrokken. Hetgeen voor den betrokkene niet anders dan hee onplezierig te achten was. Maar., „wat schrewen is, is schrewen", om met Frits Reuter te spreken.... We komen nu aan het minder fraai ge deelte van ons droef verhaal. Het scheep ie was gebouwd, en te water gelaten Weliswaar had het zijn zeewaardigheids pap'eren nog niet van Ged. Staten van Zeeland ontvangen, maar het zou die toch zeker krijgen. En al mocht een der bouwlieden, de ontwerper van het was, dus niet veel zwaarder laten we gen, dan het belang der overgrootc meerderheid, die geheel tegenoverge telde belangen hadden? e. Heeft de regeering hier een taak om deze dreiging weg te nemen? vraag „L. en M." Voor hen, die deze zaak begrijpen, za het duidelijk zijn, dat de regeering h e wél een taak heeft, nl. angstvallig F rorgen, dat nimmer weer door contrac en, conventies of hoe het verder ma heeten, bepaalde groepen niet .alleer beschut worden, doch tevens groot' vinsten maken en voor zoover dit than 'n één of anderen vorm bestaat, hieraar •co spoedig mogelijk een einde te ma -en! Dan behoeft men ook n'mmer F dat het tot een vertrustin- zal komen". Eindles Tuinbouwwintercursus, KAPELLE. Woensdagavond had de eindles plaats van de tweejarige tuin bouwwintercursus. Als onderwijzers tra den op de heeren M. Nieuwenhuize, hoofd der cursus en Johs. Oele, tuin- bouwvakonderwijzer. Tegenwoordig wa ren ir. B. Bosma, rijkstuinbouwconsu- lent, de commissie van toezicht op het land- en tuinbouwonderwijs, het bestuur van de vereeniging van oud-leerlingen, benevens enkele belangstellenden. De cursus begon met 22 leerlingen en werd door 16 trouw gevolgd, zoodat aan de zen een diploma kon uitgereikt worden: G, Ruissen, J. Korstanje, J. Verhulst, J. van Overbeeke, J. Zuidweg, L. van Lie- re, J. van Liere, J. op 't Hof, C. Been hakker, P. Hoogstrate, J. G. de Jager, Jacs. Veerhoek, W. Nieuwdorp, J. Land man, M. J. van der Plassche en N. Evers- dijk. Ir. Bosma verrichtte de uitreiking. Spr. ried de gediplomeerden aan, om veel te lezen en te denken bij alle tuin- bouwwerkzaamheden welke men ver richt, dan zal men verder komen. De cij fers op de rapporten waren goed te noe men, met belangstelling en genoegen had spr. geluisterd bij de beantwoording van de door de onderwijzers'gedane vra gen. Spr. wenschte hen geluk met dit diploma. Ook de heer Nieuwenhuize zeide met plezier de lessen te hebben gegeven. Spr. wees er op dat het slechts een begin is, daarom: studeer verder. De voorz. van de Ver. van oud-leer lingen, de heer W. Glas, wenschte de geslaagden geluk met het behaalde di ploma en hoopte hen op de eerstvolgen de vergadering van oud-leerlingen te ontmoeten. De heer A. D. Snoep wees op den strijd van het bestaan, welke steeds zwaarder wordt, en spoorde aan tot ui terste krachtsinspanning. De heer C. Beenhakker, oudste der leerlingen, dankte voor het gegeven on derwijs en bood namens zijn mede-cur sisten den onderwijzers ieder een boek werk aan, hetwelk onder dank were aanvaard. Nadat de onderwijzer Oele er op had aangedrongen om vooral practische les sen te volgen en de heer Nieuwenhuize 't gemeentebestuur hartelijk dank zegde voor localiteit en gratis vuur en licht, volgde sluiting. »en\»ldaad voor Uw huid Doo$ 20cl (lngez. Med.) VOETBAL. Wedstrijdprogramma Z. V. B. Zaterdag: Adspiranten: EMMSou burg; RCS BSerooskerke. Zaterdagcompetitie „Walcheren": Vee- re 2Vlissingen; SMZRCS; Oostka- pelle—RCV. Zondag: Adspiranten: Vlissingen— Eiland Boys; Zeeland,aDe Zeeuwen. Ie kl. A: Middelburg 3-De Zeeuwen 2; Scheldestroom-Vlissingen 3. Overgangsklasse: Vlissingen 4RCS 2; Eiland Boys 2Zeelandia 3, 2e kl. A: De Zeeuwen 4EMM 2; RCS 3Scheldestroom 2. 3e kl. A: Middelburg 5Nieuwland 2; RCS 4-Vlissingen 5; De Zeeuwen 5 De Noormannen 2; VFssingen 6De Zeeuwen 6. Leeszaal Middelburg. De nieuwe aanwinsten van de open bare leeszaal en bibliotheek te Middel burg zijn: Philips, Marianne, Henri van den overkant. Praag', S. van, La Judith. Wilma. Wij groeten de broeders. Glasgow, Ellen. De ijzeren wil. Hedberg, Sonja. Zuster Zonneschijn. Buck, Pearl. Fighting angel. Kesten, H. Ferdinand und Isabella. Glück, G. De schilderijen van Pieter Breugel den Ouden. Hvass, H„ en S. Hansen. Bij de dieren buiten. Pée, J. Multatuli en de zijnen. Price, H. Een parapsycholoog vertelt zijn ervaringen. Schelven, Th. van. Wat maakt U van uw leven? scheepje zelfs, van oordeel zijn, dat het een „Schönheitsfehler" had, dit mocht hem toch, dunkt ons, geen reden zijn nu plannen te beramen, het huikje te tor- pedeeren! Helaas is dit, wat geschiedde. Want kort en goed: Heinkenszand deed niet meer mede, nu zijn reeds aan wezige controleur, op wiens benoeming men daar dus klaarblijkelijk van den aanvang af vast gerekend had, toch n et benoemd was geworden. Om te beginnen stuurde Heinkenszand een briefje naar Middelburg: och, wacht U nog wat met de goedkeuring van de gemeenschappelijke regeling, want er zijn nog een paar moeilijkheden, In de Abdi; dacht men toen begrijpelijkerwijze de gemeenten zullen nog wat aan deze of gene bepaling willen veranderen, en dus zullen we maar even wachten. Toen zei Heinkenszand echter: ziet eens hier, wij hebben een controleur, die aan alle vereischten voldoet, te weten P. A Westdijk. Wij denken er niet aan, dien man te ontslaan. En dus trekken wij ons uit de regeling terug! Nu zal men zeggen: gaat dat zóó maar? Gij hebt het plannetje op touw gezet, Gij hebt de gemeenschappelijke regeling mede goedgekeurd, Gij hebt medege werkt aan de benoeming, Gij hebt zelfs door uw eigen burgemeester de loting doen verrichten waardoor de thans be noemde geheel volgens de regelen van de kunst uit de bus gekomen isen nu zegt Gij maar: we doen er niet meer van?. Sociale zaken kan zich boven dien met de benoeming van W. A. van Loo wel vereenigen. Dat mag nu allemaal zijn zooals het is, zeg't Heinkenszand, maar: wij ontslaan onzen man toch niet. En omdat de ge meenschappelijke regeling nog niet door Ged. Staten werd goedgekeurd, mist zij bindende kracht, en een regeling die bindende kracht mist is heelemaal geen regeling, en dus is er feitelijk heelemaal geen regeling en dus Nu komt het mooiste, of het ergste, net zooals men het maar wil noemen. Nu zegt Heinkenszand: kijk eens hier, wij hebben destijds gezegd, dat wij erg voor een gemeenschappelijke regeling waren. Weliswaar hebben we daarbij de reservatio mentalis gemaakt: mits dan WW •"'tpgp krijgt dag 'en nacht uit alle oorden der wereld het nieuws toegezonden per vol-automatische verreschrijfmachine Abonneert U op de courant, dië*U het wereldnieuws snel en accuraat in uw huis brengt. onze tegenwoordige controleur de ge meenschappelijke controleur worde, maa. daar nu verder niet van. Nu is er, als puntje bij paaltje komt, heelemaal nog geen regeling; wij willen ons man netje niet onts'aan voor een ander, dien wij bovendien niet bekwaam achten en nu stellen wij U voor: laat ons een nieu we- gemeenschappelijke regeling opbou wen, heelemaal van voren af aan, en heelemaal gelijk aan de voorgaande, met dit verschil echter, dat wij inplaats van den toen benoemden W. A. van Loo nu, maar dan wettig, benoemen: P. A. Westdijk! Het meerendeel der aan de oorspron kelijke regeling medegewerkt hebbende gemeenten sprak toen Van Spcijcks on sterfelijke v/oorden na. Een enkele trap te echter in het valletje en ging zelfs tot benoeming van P.A.W. over. Maar daar heeft de Kroon nu ingegrepen en dat ging dus „vooralsnog' óók weer niet door En als gezegd: nu zit zoo ongeveer iedeieen min ol meer met de handen in het haar. Was de regeling maar vóór de benoeming door G?.d. Staten goedge keurd geweest, jammert de een: dan stond de zaak nu sterk als een paal boven water. Ach ware P. A. Westdijk slechts benoemd, kreunt den ander, dan ware er oqk geen vuiltje aan de lucht. En een derde zucht misschien: wat zijn we b'egonnen? Miet dat al is de gemeenschappelijke regeling getorpedeerd. Dat men alsnog tot benoeming van den door Heinkenszand zoo eigenaardig op den 'voorgrond geschoven candidaat zal overgaan, lijkt voor de andere zeven ge meenten weinig aannemelijk. En dat men op grond van een slechts kracht van gentlemens agreement hebbende, doch geen bindende kracht bezittende, ge meenschappelijke regeling in Heinkens zand alsnog Westdijk zal aan den dijk zetten, teneinde Van Loo nog als ge meenschappelijke controleur te aanvaar den, lijkt ons al evenmin waarschijnlijk. Zoodat gerust aangenomen mag wor den dat dit getorpedeerde scheepje, der traditie getrouw, wel deugdelijk naar de haaien zal gaan. En wat dan?

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 7