BINNENLAND. RECHTSZAKEN. ZEELAND. WEERBERICHT. NUMMER 50. TWEE BLADEN. MAANDAG 1 MAART 1937. EERSTE BLAD. 180e JAARGANG. üBiiiims. GOES. VLISSINGEN. WALCHEREN. ZIMD-BEVELARD, ÜOORD-BEVELANDi 2EEUWSCK-VLAAMDEREK W.Ö. #TOirwefc*U MIDDELBURGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg em Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bij conti, voor beide veel lager; tar. op aanvr. GOESCHE COUBANT^ Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap ,,De Middelburgsche Courant Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen I7 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, i 75 ct. bi] vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou lant" 10 ct extra Bewijsnommers 5 cent. WIL JAPAN EEN NIET-A ANV ALS- VEEBRAG MET NEDERLAND In het Japansche Lagerhuis is Zater dag voorgesteld, dat Japan een niet- aanvalsverdrag met Nederland zou slui ten en bovendien toestemmng zou ver zoeken Nederlandsch-Nieuw Guinea te pachten. Min'ster-President Hajasji beloofde, dat de kwestie bestudeerd zou worden en voegde hieraan toe, dat Japan geen territoriale ambities heeft ten ,aanzien van Nederlandsch Oost-Indië, Nadere bijzonderheden. Het Japansche persagentschap Dome' meldt bijzonderheden inzake de berich ten over in het Japansche parlement gedane voorstellen ten aanzien van een niet-aanv,alsverdrag met Nederland en van pachtplannen betreffende Nïeuw- Guinea. In tegenstelling tot de eerste berichten blijkt hieruit dat er geen sprake is van een denkbeeld om geheel Nederlandsen- Nieuw-Guinea te pachten, maar om voor Japansche onderdanen op dit Neder landsche gebied J,and in pacht te vra gen ten behoeve van industrieele en economische doeleinden. Omtrent de wijze waarop deze aan gelegenheid ter sprake is gebracht, meldt het agentschap Domei het volgende: De heer Hyogoro Sakura:, lid van de liberale partij, heeft onlangs een be zoek gebracht aan Nederlandsch-Indië en Nederlandsch Nieuw-Guinea, en op basis van zijn waarnemingen in deze gebieden den heer Hajasji, minister-pre sident en minister van buitenlandsche zaken, in de begrootings-subcommissie van het Lagerhuis, geïnterpelleerd. Sakurai verklaarde daarbij: „Onder de Nederlandsche bevolking s dit ge bied bestaan ongerechtvaardigde, ver keerde opvattingen over een beweerde Japansche bedreiging". Sakurdi wees Hajasji op de noodzaak, deze verkeerde opvattingen te doen Verdwijnen door den Nederlanders te verzekeren, dat Ja pan geen territoriale of polit'eke doel einden in deze gebieden nastreeft. Hij deed daarom het voorstel aan de hand een niet-aanvalsverdrag tusschen Japan en Nederland te sluiten. Echter beklaagde Sakurai zich over het fe't, dat, naar hij beweerde, Japansche onderdanen in Nederlandsch-Indië door de Nederlandsche autoriteiten slecht zouden worden behandeld. Sakurai verklaarde verder, dat de Ja pansche wettige handelsbelangen in Ne- derlandsch-Oost-Indië gewaarborgd die nen te zijn. Ook bracht hij ter sprake ,,'t uitgebreide geb ed van Nederlandsch Nieuw-Guinea, dat onbevolkt en onont gonnen blijft". Hij opperde het denk beeld, dat de Japansche regeering aan 'het Nederlandsche gouvernement zal voorstellen een overeenkomst aan te gaan, teneinde voor Japansche onder danen land op Nederlandsch Guinea in pacht te vragen voor industrieele en economische doele'nden. In zijn antwoord verklaarde Hajasji, dat de Japansche regeering een derge lijke kwestie nooit heeft onderzocht, maar het door Sakurai aan de hand ge dane denkbeeld in studie zal nemen. Te vens legde hij er den nadruk op, dat Japan geen territoriale oogmerken in Nederlandsch-Ind'ë heeft, ofschoon „het wenschelijk is, dat Japan zich vreed zaam op economisch gebied in Neder landsch-Indië zal kunnen ontwikkelen." De «Wdelijke aanrijding bij Schoondijke. De Hooge Raad wees heden arrest m een zaak van J. P. C., wien ten las te was gelegd, dat hij op 12 April 1936 bij Schoondijke als bestuurder van een auto op den weg SchoondijkeOostburg roekeloos met groote snelheid is blij ven voortrijden ofschoon stoom en rook hem het uitzicht belemmerden, waardoor hij mej, IJ, E. J. M. aanreed. Mej. M werd op de trambaan geworpen terwijl daarover juist een stoomtram passeerde welke de vrouw overreed, met het ge volg, dat ze op slag dood was. Het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft bevestigd het vonnis van de rechtbank te M'ddelburg, waarbij C. is veroordeeld tot 1 maand hechtenis. Op formeele gronden heeft de Hooge Raad het ar rest vernietigd en de z,aak verwezen naar het Hof te 's-Hertogenbosch. V erkeersongeval. In de Krommeweele alhier is een voet- ganster aangereden door een wielrijder op het moment dat zij de straat over stak, zij is komen te vallen en heeft haar linkerpols gebroken. De politie stelt een onderzoek in. Aangehouden. (Aangehouden is J. B, B., in een volkslogement alh.er, hij stond nog ge signaleerd terzake 5 dagen hechtenis. Na aan den commissaris van politie te zijn voorgeleid is hij aan den officier van ju stitie overgeleverd. VARA-AVOND. De afd. Goes van de Vara, in samen werking met de andere s.da.p.-organi- saties, had gisteravond in de „Prins van Oranje" een Vara-avond georganiseerd, die een geheel bezette zaal met belang stellenden trok. Hoofdschotel van dezen avond was de opvoering van „De Jonge spelers", te Amsterdam, van „Kromme Lindert", een tooneelspel in 8 bedrijven naar den ro man „De martelgang van Kromme Lin dert" van A. M. de Jong. Het toneelspel kan ongetwijfeld als een zuivere weer gaven van dezen bekenden roman be schouwd worden en is. ook g'eheel van dezelfde zwaar-dramatische strekking. Kromme Lindert werd voorgesteld door Anton Burgdoffer, De Breje door Richard Flink, Anneke, zijn vrouw, door Nelly Ernst, haar moeder door .Marie Meunier, De Puit, door Jan Seves en verder ver' vulden Gerrit Lindenberg nog de beide rollen van de Vleugel en den Veldwach ter. Ko van den Bosch was invaller voor Jacq. de Haas als koloniaal. Hoewel de ze rol goed vervuld werd, stak zij toch eenigszins af bij de andere, waarvan de vertolking in één woord subliem was. Het heeft geen zin één der andere af zonderlijk te noemen, want allen leefden hun rol en gaven 'n creatie die op zeer hoog peil stond en waarbij we herhaal delijk dachten aan onze allergrootsten van het tooneel, als een Bouwmeester, Jan Musch, Cor van der Lugt, Ver kade, mevr. De Boer-vanRijk, Annie van Ees, e.a. zoowel in de vele drama tische toonelen als in de komische wis ten allen den besten toon te treffen, en beurtelings lachtte men dat het daverde, of zag men diep bewogen toe, en zeker bij allen heeft dit spel van menschelijk leed als 't ware te schrijnenender door de er door geweven volkshumor een onvergetelijken indruk nagelaten. Aan het applaus kwam dan ook schier geen einde. Beide medespelende dames wer den met bloemen gehuldigd Er werden op dezen avond ook nog eenige toespraken gehouden. De heer Wisse lid van den Gewestelijken Raad hield een rede met propagandistische strekking voor Vara en Arbeidersbewe ging, en de districts-voorzitter, de heer Wijnands, huldigde den heer De Rijk, den Goeschen Vara-voorzitter, voor zijn 10-jarig leiderschap en bood hem daar bij een fraai bouquet seringen aan. Ook door de afd. Goes zelf, bij monde van den heer H. v. d. Veen, werd de heer De Rijk nog gehuldigd, onder aanbieding van een grooten bloemenmand. De heer De Rijk (die den avond ge opend had met een aanmaning om aan de beweg;ng meer steun te verleenen, zoodat meer dergelijke avonden georga niseerd konden worden), dankte voor de hem gebrachte hulde in welgekozen be- woordigen. Het was bijna middernacht toen het bal een aanvang nam, dat ook door vrij wel allen, daadwerkelijk of als toeschou wer, bijgewoond werd, •Als geheel was het ongetwijfeld een zeer mooie avond, waaraan allen met dankbaarheid zullen terugdenken. Gevonden voorwerpen, In de maand Februari zijn aan het bureau van politie te Goes onderstaan de voorwerpen als gevonden aangege ven en zijn aldaar nadere inlichtingen betreffende deze voorwerpen te beko men: Een lederen riem, drie dubbeltjes, ne gen portemonnaie's met inhoud, een ko ralen collier, twee kisten, een mond harmonica, tien handschoenen, twee mutsen, een zakkammetje, twee gouden ringen, drie paar handschoenen, een ceintuur, drie gummiballen, een auto sleutel, een pet, een kindertaschje met Indien onze geestestoestand blij moedig is, indien we de vrees vaarwel zeggen, dan zetten wij stille, almach tige krachten aan het werk, die een blijvend goed voor ons zullen verwer ven. inhoud, een das, een vulpen, een gymna stiekschoen, een rijwielbelastingrr.erk 1936-1937, een duimstok en een paar gymnastiekschoenen. V erkeersongeval. In den nacht van Zaterdag op Zon dag zag een politieagent op den Ko ningsweg twee mannen met een rijwiel. Toen hij bij hen kwam, bleek, dat een der wielrijders tegen een paal was ge reden en de voorvork van het rijwiel was gebroken. De man vroeg de politieagent om midden op den weg te gaan staan om een taxi aan te roepen om hem naar St. Laurens te brengen. Toen een tax' uit de richting Souburg aankwam, gingen de wielrijders bij den politieman staan. Inmiddels reed de taxi plotseling links en op de wielrijders in, waardoor een hunner dermate gewond werd, dat hij naar het St. Joseph Ziekenhuis moest worden overgebracht. Walvischvaart door Walcherens Kanaal: De Waivischvaart wordt als regel be oefend in de IJszeeën, Noord en Zuid maar een enkele maal wordt zij toch ook wel eens n gematigder luchtstre ken bedreven, als daar zijn Wester- en Oosterschelde, Kanaal door Walcheren, Zandkreek etc. Niet, dat men daar nu dagelijks wal- visschen tegenkomt het is zelfs de vraag of men er al verstandig' aan doet, gelijk wij hoorden verluiden, reeds nu een walvischhengielaarsvereenjjging te gaan oprichten. Maar er is onmisken baar een procentueel enorme toename 'n het aantal ter Westerschelde gevan gen walvisschen vast te stellen. Ook de dagelijksche veelvuldigheidskromtr.e ver toont een grooten uitslag naar boven Vanmorgen is de eerste der drie in de' Westerschelde overleden walvisschen] met een kittig sleepbootje ervoor zijn laatste reis naar wat zijn laatste rust plaats n et zal zijn, aangevangen. In plaats van naar een crematorium gaat het naar een destructorium i in wezen is dit verschil niet groot overigens alwaar men er het spek vakkundig in reepen zal afgraven, waarna het ge raamte het Leidsche museum voor na tuurlijke historie zal verkrijgen. Het transport door Middelburg trok veel bekijks; er waren met name veel leeraren en schooljeugd aanwezig: den kelijk een gewaardeerde openluchtles. Het beest werd aan zijn staart ge sleept; een 1% m stak boven water uit: een eilandje met een vin er op. Achter uit de vervaarlijke bek. En beneden winds stonk het ding. Nadat de brug open was men moest er een half uur voor wachten on geveer ging het in een flinke vaart naar Veere. ARNEMUIDEN. Met ingang van heden is onze dorpsgenoot de heer Jac, de Meulmeester als volontair tewerk ge steld op de gemeente-secretarie te Zoutelande. BAARLAND. Dat het den laatsten tijd ernst is geworden met de leden van het fanfarekorps „Prinses Juliana" be wijst wel de goede uitslag van de laat ste concourssen. Met een lsten prijs op het groote concours was men blijkbaar nog niet voldaan. 'Ook moest men aan den solistenwedstrijd deelnemen. Met dit gevolg dat er 4 eerste prijzen wer den behaald waaronder een met lof der jury. HANSWEERT. Met ingang van 1 Juli is op zijn verzoek eervol ontslag ver leend aan J. Kruithof, adjunct-kommies der dir. bel. alhier. De heer Kruithof is gedurende 49 ja ren bij de directe belastingen werkzaam, waarvan 3 jaren te Strijen, 43 jaren te Hansweert en 3 jaren te Goes. IERSEKE. Zaterdag is door de ge meentepol tie een koopman uit Goes, verdacht van onzedelijke handelingen op het politiebureau voorgeleid en ver hoord, Hij is Zondag losg'elaten. Proces verbaal is opgemaakt. KAPELLE. Daartoe vanwege de ver eeniging van oud-leerling'en uitgenood gd trad in het lokaal Obadja op ir. B. Bos nia met 't onderwerp: Bemest.ng in den Tuinbouw. In de pauze werden bro chure's Uitgedeeld van phosformeststof- ren. Van het vragen stellen werd een druk gebruik gemaakt omdat er op het gebied van bemesting nog zooveel moeilijkheden zijn. De inleider beantwoordde tot volko men tevredenheid, het was een leerzame avond. KAPELLE. Aan den kantonnier van den Rijksweg Kapelle-Ierseke den heer J. M Heystek is met ingang van heden eervol ontslag toegekend met be houd van pensioen. In deze betrekking wordt niet meer voorzien RAAD VAN NI3SE. NISSE, Zaterdag vergaderde de Raad onder voorzitterschap van burgemeester A. van der Poest Clement. Aiwezig de hr. A. Vette. Besloten werd niet toe te treden tot 't Borgsteliingsfonds voor de Zeeuwsche eilanden. In de plaats van G. Nieuwen- huijse Jz., die de benoeming niet aan nam, is als lid van het B. A. gekozen Jan Vermue. Aan dr. Geill te Wol- phaartsdijk is eervol ontslag verleend als gemeentearts en als zoodanig be noemd G. Volmer arts te Wolpiiaaris- dijk met 5 van de 6 stemmen. De ver ordening besmettelijke ziekte gelden werd opnieuw eenigszins gewijzigd. De vernieuwing van den ligger van wegen en voetpaden werd opgedragen aan den heer J. J. de Regt te Heinkenszand. De gemeentebegrooting 1937 werd in over eenstemming gebracht met de wenschen van Ged. Staten en opnieuw ingediend. WOLPHAARTSDIJK. Zaterdagavond hield de pl. afd. van de ziekenhuisver- pleging alhier haar alg. vergadering in het gebouw t.a.v.e.n.u Aanwezig 52 leden. Uit het verslag van den secreta ris S. Balkenende bleek dat het leden tal door overlijden en vertrek uit de gemeente met 17 is verminderd en thans 1958 bedraagt pl.m, 80 pet. van de bevol king. 37 leden werden in het atgeioo- pen jaar opgenomen in één der zieken huizen met een totaal aan bijdragen van 731, Verder waren uit deze gemeente 16 personen niet-leden der vereeniging in een ziekenhuis opgenomen geweest. Uit de rekening van den penningmees ter bleek dat er een goed slot was van ruim 800. Besloten werd 1 te stor ten in de reservekas. Herkozen als be stuursleden C. v. d. Velde, S. Balkenen de en J. van Wel. Gekozen in de vaca ture dr. Meijnen, dr. Vos. Tot lid van de controle-commissie werd benoemd D. Vleugel Jr, Besloten werd om op de abnormale ziekenhuiskosten uit te kee- ren 30 maximum J aü en de ieuen van de maatschappij ziekenfonds eiken dag boven de 5 ligdagen een week vrij van contributie te stellen. TWEE DOLLE VAARZEN. KORTGENE. Zaterdagmorgen wer den twee vaarzen, eigendom van den landbouwer C. van der Weele van Wis- senkerke van diens hofstede naar de veerboot geleid, zulks omdat beide die ren verkocht waren. Onderweg ging alles goed, doch in de buurt van Kortgene (bij de haven) kre gen de beide dieren plotseling het voor jaar in hun kop. De staarten gingen de hoogte in, en vroolijk maakte ze eeni ge rare sprongen, waarna ze op üe vlucht gingen. Hun vroolijke bui ontaardde spoedig in razernij. Ze renden over tuinen, liepen door slooten en heg gen en kwamen vervolgens in een wa tergang terecht bij de havensluis (de z.g. komme). Lustig zwommen ze hierin een poosje rond. Het koude water had hun dolheid nog niet genezen, ze vervolgden hun tocht, en kwamen in den West Achterweg. Daar werd een der dieren gegrepen, en op de veerboot afgeleverd. Het andere liep inmiddels achter het huis van den heer P. H, Meulenberg een schutting omver, trapte een deksel van een vergaarbak in, ruïneerde nogmaals een schutting, en stond toen in de Van Cittersstraat. Daar vandaan liep het dier naar de haven. Bij café „Haven zicht" stond een fiets van den heer J. Verhage uit Vrouwepolde'r. .Het dier trapte wat spaken uit de wielen, rende over den Torendijk en den Galgendijk, in de richting van Geersdijk. Het was door een en ander geheel dol geworden en kon door de achtervolgers niet ge- Verwachting tot morgenavond: Matige tot krachtige N.O. tot N.W. wind, zwaar bewolkt tot betrokken met tijdelijke opklaringen, kans op regen, sneeuw- of hagelbuien, weinig verande ring in tempartuur. Ma. 1 Maart. Zon op: 6 h 49; onder: 17 h 38. Licht op: 18 h 08. Maan op: 22 h 54; onder: 7 h 38. L.K. 5 Maart. Hoog- en Laagwater te Vlissragen! Maart. Hoogwater, Laagwater. Ma. 1 3.37 15.58 10.12 22.11 Di. 2 4.10 16.31 10.43 22.41 Wo. 3 4.44 17.09 11.15 23.16 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: Maart. Ma. Hoogwater, Laagwater. 1 5.34 17.52 11.08 23.20 Di. 2 6.05 18.24 11.41 23.51 Wo. 3 6.34 18.58 12.16 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. latec. (S springtij.) grepen worden. Van Geersdijk af werd de tocht over landen en slooten ver volgd. Weldra was het rund op den z.g. Keetendijk, een weg, die van Geersdijk binnendoor naar Kamperland leidt. Op dezen dijk fietste de heer M, Zuijdweg, landbouwer op de „Steenho- ve" onder Kamperland. De achtervol gers van het rund beduidden den heer Z., dat hij uit den weg moest gaan. De heer Z. dacht evenwel, dai hij het dier tegen moest houden, en ging daarom op den weg staan. Het rund trapte de fiets van den hr. Z. in stukken en brokken, terwijl de heer Z. gewond werd. z.ijn duim was uit den normalen stand gerukt. De heer Z. moest zich onder behandeling stellen van dr. Gelderman te Kortgene. Het rund is tenslotte op de „Steenho- ve" terechtgekomen. Een "broer van den gewonden heer Z. heeft het aldaar doodgeschoten. PLANNEN TOT OPHEFFING DER GEMEENTEN EEDE, ST. KRUIS EN WATERLANDKERKJE. AARDENBURG. De besturen der ge meenten Aardenburg, Oostburg, IJzen- dijke, Eede, St. Kruis en Waterlandkerk je zijn op 5 Maart a.s. opgeroepen naar Middelburg om met Ged. Staten een be spreking te houden over de opheffing der 3 laatstgenoemde gemeenten. Eede en een deel van St. Kruis zou den bij Aardenburg komen en een ge deelte van St. Kruis en Waterlandkerk je bij Oostburg, het overblijvende ge deelte Waterlandkerkje en St. Kruis bij IJzendijke, De genoemde besturen der genoemde gemeenten zullen van te vo ren de resp. gemeenteraden bijeen roe pen om in deze zaak hun standpunt te bespreken, De gemeente St. Kruis nam in deze reeds thans het besluit dat haar afge vaardigden zich tot het uiterste zullen moeten verzetten tegen de voorgeno men plannen. In Aardenburg en Eede moet nog een besluit genomen worden. VIERJARIG JONGETJE ONDER ZAKKEN TARWE GERAAKT EN OMGEKOMEN. AARDENBURG. Het 4-jarig zoontje van den caféhouder B. is Zondagmorgen dood onder een stapel zakken tarwe vandaan gehaald. Sedert Zaterdagmid dag werd het ventje vermist, en daar de ouders een ongeluk vermoedden, wer den de slooten afgevischt. Na lang dreg gen werd bij een breede sloot een stok gevonden, waarmede omstanders het jongetje hadden zien spelen. Het was intusschen 7 uur geworden en nog werd door omwonenden gedregd en de drink waterputten afgezocht, dat echter geen enkel resultaat opleverde, De vader van het vermiste ventje is behulpzaam in het pakhuis bij het sorteeren van regee- ringstarwe in zakken. Zijn zoontje was daar wel bij aanwezig. Zondagmiddag toen men alle zoeken reeds had opgegeven, besloot men toch nog eens onder die zakken, welke 75 kg wegen, te kijken. Daar werd het jonge tje, wiens levensgeesten reeds waren ge weken, gevonden. Omtrent de toedracht van dit vreese- lijk ongeluk, tast men in het duister.

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 1