Het helsch complot KRONIEK van den DAG. STATEN-fiENERJUL TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN ZATERDAG 27 FEBRUARI 1937. No. 49. annie s. swan ft De begrooting van defensie in de Eerste Kamer. ll UIZE „W E S T E I N D E" Hitier, Nederland, België en Luxemburgs neutraliteit. Het valt te begrijpen, dat het militair zoo kwetsbare en op zulk een uiterst ge vaarlijke plaats gelegen groothertogdom Luxemburg zich niet zonder eenige on gerust he d heeft afgevraagd: waarom bood de Duitsche Rijkskanselier in zijn laatste groote rede Nederland en België een soort eeuwig non-agress epact aan, en waarom sprak hij daarbij met geen woord over het groothertogdom Luxem burg? Deze vraag is nu ook in de volksver tegenwoordig'ng daar te lande gesteld Met deze andere; hoe staat het Volken bondslid Luxemburg tegenover artike 16 van het Volkenbondsverdrag, waarin het recht van doortocht geregeld is? De verklaring van Hitier omtrent Ne derlands en België's neutraliteit achtte de spreker, de soc. dem. burgemeester van Esch, Hubert Clement, wegens het daar bü niet noemen van Luxemburg, veront rustend voor zijn land. Heeft de regee ring zich te dezer zake ook tot Duitsch land gewend? zoo vroeg hij. Staatsminister Bech antwoordde den spreker, dat art, 16 van het Volken bondsverdrag op verschillende w ij zen uitgelegd wordt. De Volkenbond zelf legt het eigenlijk zoo uit, dat het recht van doortocht al tijd en onder alle omstandigheden zou bestaan, maar de kle'ne staten leggen het daarentegen zoo uit, dat zij elk g e- v al afzonderlijk willen en zullen beoordeelen! Uit den aard der zaak hul digt ook Luxemburg' de laatste opvat ting. Wat de internationale status des groot- hertogdoms betreft: de regeering heeft zich met al de onderteekenaren van het voormal'ge Locarnoverdrag in verbin ding gesteld, ook met Duitsch- 1 a n d Dat Hitler in zijn rede niet over Luxemburg sprak, vindt zijn gereede verklaring in het feit, dat de Luxem- burgsche regeerng toen met verschillen de landen in onderhandeling op dit ge bied was. ,,Ik kan hier echter de verkla ring afleggen aldus minister Bech dat Duitschland ons dezelfde garant'e geeft, die het ook aan Holland en België gegeven heeft. En ik houd deze verkla ring voor oprecht gemeend" zoo voegde spr. er aan toe, "tenslotte verklaarde de minister t£ aanzien van de politiek v an Oslo nog, dat Luxemburg de irlnoodi- ging van de Nederlandsche regeering met beide handen zou aannemen, maar. zoo voegde minister Bech er aan toe: wij onderschatten de moe'lijkheden van zoo danige samenwerking allerminst- Bij de alg'emeene beschouwingen over de staatsbegrooting heeft de minister-pre sident de z.i. wat al te zeer uit den band gesprongen oppositie eens de waarheid gezegd. Gij verwijt ons, zoo riep minister Bech uit, dat wij van Luxemburg in deze zware tijden geen eiland der gelukzali gen gemaakt hebben! Wij hebben in de tien jaren dat dit coalitiekab:net der r.k, rechtsche partij met de liberale partij nu aan het bewind is, een zwaren tijd door gemaakt, en we zijn ér met heel wat minder kleerscheuren dan de meeste landen afgekomen. We zijn ongeschon den uit de economische crisis gekomen, we hadden geen financieele schandalen, onze ambtenaren hebben door hun in dexcijfer-salarissen steeds een goede aanpassing g'ehad, [de heer Jeronimus behoeft in den Midde'burgschen Raad zich dus niet meer uitsluitend op IJsland te beroepen. Red.] we hebben veel op sociaal gebied gedaan zonder gevaarlijke experimenten, en onze staatsfinanciën zijn volkomen gezond! Wij willen ook nu niet blijven staan, wij zullen den voor uitgang dienen, maar, zoo besloot spre ker: laat ons aan de goede Luxemburger trad:tie vasthouden: vreemde mystiek hebben we in de politiek niet van noode! door 52). Ondanks al zijn ondervinding van gemeene zaken, liep Rossl.and er toch nog altijd vrij gemakkelijk in, vooral bij Ruthven, die zeer arglstig was. Toen hij het huis verliet, had de oude man niet alleen beloofd te wachten, maar ook op alle mogelijke manieren te hel pen, wanneer dat noodig mocht blijken. Zeer opgelucht en zfchzelf gelukwen- schend met zijn eigen knapheid, ging hij d'rect van Corstorphine naar zijn vader'!s huis. HJij) vond hem als een toonbeeld van wanhoop en ellende bij zijn eenzamen haard zitten, „Kop op, oude heer, zit daar niet te kijken, of alles verloren is." „Maar dat is het immers", antwoord de hij, kreunend. „Rossland! Als ik aan hem alleen al denk, wordt ik ziek." ,f>at hoeft heelemaal n et. Daddy en ik zijn de beste vrienden. Ik ben net bij hem geweest en heb alles met hem| Financieel economisch weekoverzicht. DE ARBEIDSCONFLICTEN IN AMERIKA, Gunstige ontwikkeling der pe- troleumjiaarkt Betere per spectieven voor Java suiker - Vrees voor een rubbertekort. Vermoedelijk zal in den eerstkomen- den tijd de New Yorksche beurs in ster ke mate beheerscht worden door de si tuatie op arbeidsgebied. In dit opzicht is de toestand niet alleen nog niet op gehelderd, maar wordt hij zelfs hoe langer hoe donkerder. Het wordt steeds meer waarschijnlijk, dat de stakingen in Amerika die tot dusverre zijn voort gekomen en die nog hangende zijn met inbegrip van de „sit-down" in het •groote automobielcohcern slechts sclhermutselingen waren, voorloopers van den eigenlijken grootten strijd, die dan vermoedelijk in de ijzer- en staal industrie zal worden uitgevochten. De ze mogelijkheid zal voorloopig wel als een donkere wolk boven de New York sche beurs blijven hangen en zij zal be letten, dat de koersen zich in een voort durende opgaande lijn bfijven voortbe wegen, zooals zij in de afgeloopen week tijdelijk tot een scherpe reactie in ver schillende fondsen heeft geleid. De Amsterdamsche beurs heeft in de eerste helft van de week onder den in vloed verkeerd van deze flauwe stem ming te New York, terwijl ook de on gunstige monetaire vooruitzichten in Frankrijk 'n druk op de markt uitoefen den. De handel was dan ook in het algemeen weinig geanimeerd, maar daarna heeft de eene afdeeling na de andere zich aan den druk van buitenaf kunnen onttrekken. Zoo waren aandee- len Koninklijke goed gevraagd, in ver band met de aanhoudende gunstige ont wikkeling van de petroleummarkt. De petroleumproductie beweegt zich op een recordhoogte, zonder dat dit, zooals vroeger meest het geval was, tot een stijging der voorraden leidt. In de Ver. Staten werd in de derde week van Fe bruari een gemiddelde dagelijksche pro ductie geregistreerd van 3.296.000 va ten, terwijl het hoogste punt voor 1936 3.146.000 vaten bedroeg. Niettemin werd een verhooging van den prijs voor ruwe Pennsylvania-olie gemeld van 0.10 per vat. In hoeverre ook op de petro leummarkt voorraadsvorming voor oor logsdoeleinden haar invloed doet ge voelen, is moeilijk na te gaan. Men mag echter aannemen, dat de verbetering van den algëmeenen economischen we reldtoestand, de uitbreiding van het automobiel- en 't luchtvaartverkeer, tot de opleving in de scheepvaart enz. tot een vermeerdering van het „bona-fide" verbruik van petroleumproducton heeft geleid. Berichten omtrent maatregelen der Mexicaansche regeering tegen de bui tenlandsche petroleummijen, die een scherpe koersdaling van aandeelen Me xican Eagle op de Londensche beurs hebben uitgelokt, hebben aandeelen Koninklijke slechts tijdelijk in koers doen dalen, omdat al spoedig bleek, dat de plannen der Mexicaansche regeering geenszins beoogen, de buitenlandsche belangen te elimineeren. Aandeelen Shell Union waren voorbijgaand wat lager, wegens het uitstel in de beslissing inzake een eventueele uitkeering op de gewone aandeelen. Voorloopig is alleen op de preferente aandeelen een onver anderd dividend van 1 gedecla reerd. Van industriëele aandeelen waren de leildende fondsen meerendeels l'ager, maar Aku's boekten een verdere koers stijging, die slechts voor een deel te loor ging. De huidige koers van ca. 75 verdisconteert de verwachting, dat de in zoovele jaarverslagen in het voor uitzicht gestelde financieele reorgani satie, zoo zij al mocht worden door gevoerd toch niet zóó ingrijpend be hoeft te zijn als vroeger veelal was aan genomen. Dit zal dan voornamelijk te danken zijn aan de aanzienlijke verbe tering der financieele resultaten van de bepr.aat en hij wil voor onbepaalden tijd wachten en is zelfs bereid ons op de volgende etappe van deze interessante reis te helpen", zei Patrick luchtig. Zijn vader staarde hem ongeloovig aan en hij knikte vroolijk. „Heusch waar, oude heer. Je hebt zeker nooit geweten, dat je zoo'n ge- nialen zoon had, wel? Ik heb ,alles uit gedacht. Je moet dit huis eraan ge ven, een kamer aanhouden voor de weinige zaken, die je nog hebt en bij mij komen wonen. Dat zal een heeleboel geld uitsparen en we zullen heel wat samen moeten zijn, wanneer het planne tje, dat ik bedacht heb, succes wil heb ben." Onder het spreken trok hij zijn stoel tot vlak bij dien van zijn vader en be gon zijn plannen uiteen te zetten. Hun beraadslagingen duurden, totdat de klok twaalf uur geslagen h,ad en stilte over de slapende stad neergedaald was. HOOFDSTUK XXIV. De draad wordt hervat. „Maar, mijn lieve Alice, dat vind ik echt heelemaal niet prettig. Je kunt Amerikaansche dochtermijen en aan de algemeéne opleving in de kunstzijde-in dustrie, terwijl daarnaast de depreciatie van den gulden het gemakkelijker zal maken, de boekwaarde van buitenland sche belangen in overeenstemming te brengen met de werkelijke waarde. Suikeraandeelen werden gunstig be ïnvloed door het besluit van de Indische regeering, om den suikeroogst van Ned. Indië voor het oogstjaar 1938, die aan vankelijk op 1.200.000 tons was vastge steld, te verhoogen tot 1.400.000 ton. De alleszins bevredigende afzet van Java- suiker in de laatste maanden van het jaar, tot voortdurend hoogere prijzen heeft een belangrijke verbetering ge bracht in de positie van de Java-suiker markt, en het besluit der regeering trekt hieruit de consequentie. Van sommige zijden is verband ge legd tusschen dit besluit en de bespre kingen, die begin April op de Londen sche suikerconferentie zjullen worden gehouden. Voor zoover dit verband in derdaad bestaat, zal het zich wel daar toe beperken, dat men bij voorbaat de Ja va-suikerindustrie niet buiten mede dinging heeft willen laten bij een ver deeling van de z.g. „vrije" markten doordien er geen suiker hiervoor be schikbaar zou zijn. Maar aan den an deren kant mag worden verondersteld dat de productie-verhooging gebaseerd is op de thans weer bestaande mogelijk heid, om in de gebieden, welke in de laatste jaren hiervoor in aanm'erking kwamen, voor het vergroote kwantum afzet te vinden. In elk geval is het zeer bevredigend, dat de Java-suikerindustrie na de peri ode van sterke oogstbeperking thans met een handhaving der voortbrenging op het niveau van het loopende jaar mag rekenen. In vergelijking met den omvang van oogst 1934 ad 646.000 ton, van oogst 1935 ad 513.000 en oogst 1936 ad 592.000 ton heeft men weer een be langrijke stap voorwaarts gedaan. Hoe grooter de oogst, hoe lager de produc tie-kosten per éénheid product kunnen worden; in de financiëele resultaten der Java-suikerondernemingen zal dit dan ook tot uiting kunnen komen. De rubberafdeeling heeft in de afge loopen week ook haar beurt gekregen. Hier vond de koersstijging haar uit gangspunt in het communiqué, dat om trent een vergadering van de Internati onale Vereeniging voor de Rubber-Cul tuur te Amsterdam aan de pers was verstrekt. De bewoordingen, waarin de ze mededeeling was vervat, bleken la ter weliswaar tot eenige misvatting aanleiding te hebben gegeven, maar in elk geval staat wel vast, dat men zich in de vergadering ernstig bezig heeft gehouden met de vraag, op welke wijze zou kunnen worden voorzien in het drei gende tekort aan rubber, door een uit breiding der productie in Ned. Indië. De Engelsche regeering schijnt, voor de doorvoering van haar bewapeningsplan nen, de hand te willen gaan leggen op de in Engeland aanwezige rubbervoor- raden. Bij de vaststelling der „standaardpro ductie" te Britsch-Indië heeft men de productie-mogelijkheden daar blijkbaar overschat. Thans blijkt tenminste, dat Malakka bij een uitvoerquotum van 80 a 85 aan den top van zijn productie capaciteit staat, zoodat van daar uit een vergrooting van den rubberaanvoer niet mogelijk is. Een stijging van de pro ductie in Ned. Indië is wel mogelijk; zii wordt echter belemmerd door 't gebrek aan werkkrachten en de bedoeling der besprekingen van de Internationale Ver eeniging was nu juist, om maatregelen te nemen, teneinde in dit tekort te voor zien. De organisaties, die zich belas ten met het werven van koelies op Ja va voor emigratie naar het rubberge- bied op Sumatra zullen nu hun activi teit opvoeren. Mocht het beschikbaar komen van nieuwe werkkrachten tot een vergrooting der productie van de ondernemingen leiden in rubberkrin gen is men hiervan echter niet zeker en vreest men, dat de outillage der fa- toch onmogelijk alleen in d,at groote huis gaan wonen," Het was mrs. King, die gesproken had op den avond van de uitspraak van het gerechtshof, toen zij nog een oogenbiik de gebeurtenissen van den dag op de kamer van h,aar logée kwam bespreken. „Waarom niet?" vroeg Alice met dien kalmen, vagen glimlach, d:e zoo vele menschen van de wijs bracht „Sinds mijn vader gestorven is, ben ik aan de eenzaamheijd gpwend en dr. Guthrie heeft me heel wat werk be loofd." „O, d,at zal best in orde zijn. Ik ben niet bang, dat je je zuTï vervelen, ji, zult wel weten, hoe je je dagen moet vullen. Maar ik denk aan je posit'e. Een jonge en aantrekkelijke vrouw je behoeft je hoofd riièt te schudden Alice, anderen zullen je precies het zelfde vertellen, als ze het al niet ge daan hebben. Een jonge en aantrekkelij ke en rijke vrouw, die 'heelemaal alleen woont in dat groote, sombere huis! Da' hoort heelemaal niet. De geheele stad zal gechoqueerd zijn en er zijn geluks zoekers zelfs hier, Al'ce." „Ja, maar ik geloof wel, dat ik nuch bneken de productie binnen bepaalde grenzen moet houden dan zou dit de financiëele resultaten derbetrokken rubbermijen natuurlijk zeer gunstig kun nen beinvloeden. Vandaar dan ook de herleving van de kooplust voor rubber- aandeelen. De obligatiemarkt gaf een afspiege ling van de conversie-moeheid der be leggers, tot uiting komend in het min der gunstige resultaat van een aantal conversieleeningen. Vooral de oude staatsschuld daalde in koers. ft Hieronder volgt een overzicht van het koersverloop: Anac. Copper 45%50 47 49% Bethlehem St. 68%—71 61%—IQ Kenn. Copper 48%50%—47% 48% Kon. Petrol. 445%—452%—439% 445% Philips 340%—329%—340—337 Unilever 171 169—169% Handelsv. „Amsterdam" 503509 Javasche Cultuur 225%242 Kolon. Bank 78%—79%—79% A'dam Rubber 304%—303325 Deli Bat. Rubb. 202—200—225—221 Hessa Rubber 216%242237% Deli Mij. 343%—331—344 Deli Bat. 292%—280—297 Uitbreiding van contingent en oefeningstijd noodzakelijk Er moeten veel meer militaire vliegtuigen komen. In de Eerste Kamer kwam gistermid dag aan de orde de behandeling van hoofdstuk 8 (dep. van defensie) der rijksbegrooting voor 1937. De heer Van Rappard (lib.) is voorstander van nationale ontwapening, mits internationale ontwapening daar aan is voorafgegaan. Maar het is nog niet zoo lang geleden dat, wie opkwam voor de defensie van het land, met hoo- nende interrupties werd begroet en dat elke cent, voor de defensie uitgegeven, werd beschouwd als weggeworpen in een bodemlooze put. Spr. wees op de veranderde opvattingen bij de s.d.a.p en kwam er tevens tegen op dat de n.s b, ons volk weer het Wilhelmus zou hebben leeren zingen. Vooralsnog maken de' internationale verhoudingen het noodig, dat onze de fensie spoedig en krachtig wordt verbe terd. In het bijzonder bepleitte spr. ver sterking der vloot. De minister schijnt voor Nederland geen onderzeeërs noodig te achten. Volgt daaruit dat hij de Nederlandsche vloot beschouwt als een reserve voor Indië? Spr. acht voor Indië zeevliegtui- gen noodiger dan landvliegtuigen, Spr. betreurde het, dat deze regee ring niet meer gekomen is met voor stellen tot contingentsuitbreiding en verlenging van den eersten dienstoefe- ningstijd. We staan ook voor belangrijke uitbreiding der materieele uitrusting. Om steeds over geoefende troepen te beschikken, moet er een blijvende ge deelte zijn. Spr. herinnerde er aan, dat toen Duitschland het Rijnland bezette, onze winterploeg niet naar huis kon worden gezonden. De internationale toestand maakt fi T E 's-G RAVENHAGE biedt aan Dames en Meisjes een aan genaam Tehuis voor korten of langeren tijd. Zeer matige prijzen 1.50 a 3. p. d.) voor logies met voll. pension; des- gew. alleen kam. m. ontb. Gev. sedert 1868. Geheel verb, en gemoderniseerd. Westeinde 31, Telef. 113932. Westeinde 27, Telef. 110573. (Ingez. Med.) ter genoeg ben om ze te kunnen ver mijden." „Misschien wel, maar we moeten niet vergeten, dat je Iersch bloed in je aderen ïebt. De laatste veertien dagen heb ik er meer dan eens iets van gemerkt. Maar ïoe dat ook zij, wil je werkelijk morgen al terug gaan? Is het noodig, dat je er zoo'n haast mee maakt?" „Ik geloof het wel.De meisjes zijn er ïeelemaal alleen. Er moet een heeleboel in het huis gedaan worden en, om u de waarheid te zeggen, mrs. King, ben ik er verlangend naar mijn leven, zooals ik iet voortaan van plan ben te leiden te jeg'innen," „Tom vindt het nog steeds beter, dat je het huis verhuurt en zes maanden op reis gaat, totdat de sensatie en alle praatjes een beet geluwd zijn". Daar trek ik me heusch niets van aan Waarom zou ik? Ik ken hier maar zoo, weinig menschen en die", voegde zij er ïartelijk aan toe, „zullen niet verande ren". „Zeker niet, maar als je werkelijk in mijn vriendschap vertrouwt, mijn lieve cindf dan moet je mij ook een beetje la nancieele en persoonlijke offers nood zakelijk. Spr. wees verder op het militaire en economische belang eener voldoende eigen vliegtuigen-industrie. In technisch opzicht kan de Nederlandsche vliegtuig industrie wedijveren met het beste uit het buitenland. Nederland en zijn ko loniën mogen in de eerste plaats iNeder- landsche militaire vliegtuigen geWrui- ken. Spr. drong aan op strenge maatrege len tegen de officieren die de n.s.b. steu nen. Spr. herinnerde in dit verband aan het schandelijk pamflet na de devalu atie. De pamfletten der n.s.b. zaaien haat en tweedracht in ons volk. De heer B 1 o m j o u s (r.k.) critiseer- de de dubbelzinnige houding der s.d.a.p. ten aanzien van defensie-vraagstukken. Ons volk maakt van het Duitsche, 1/5 van het Fransche volk in getalsterk te uit. Zou een goede defensie van ons volk voor Europa dan niet van belang zijn? Spr. betoogde dat Nederland in dustrieel voor defensie-doeleinden zoo onafhankelijk mogelijk van het buiten land moet komen te staan. De heer VanEmbden (v.d.) wees op de schaduwen, welke zich alom uit spreiden en op het tanen van den in vloed van den Volkenbond. Na zijn uit voerig betoog van verleden jaar zal spr. niet meer in den breede ingaan op het gewijzigd standpunt der vrijz. democra ten. Ons land is danig door de koorts aangetast. Nederland doet, hoe ongaar ne, mede aan de bewapening. Een licht punt is, dat in de dictatorische landen het geld opraakt en in de democratische niet zoozeer. Wellicht dat de eerstge noemde bakzeil gaan halen, nu Enge land met gigantische bewapeningsplan nen komt. Slechts de wapenfabrikanten profi- teeren van de tegenwoordige omstan digheden. Spr. vroeg, of afzonderlijke heffingen van de winsten der wapen- fabricage niet mogelijk zouden zijn, voorts wees spr, op het gevaar der zelf- ontbrandende werking der militaire 'maatregelen alom. Voor het behoud der veiligheid zijn offers noodig. Op preventieve werking der strijdmiddelen hoopt men. Faalt dit, dan moeten ze worden ingezet. Het is een kansspel. Er kunnen echter in een toekornstigen borlog met de tegenwoor dige middelen geen overwinnaars meer zijn. De heer De Marchant et d'Ansembourg (n.s.b.) consta teerde dat de tegenwoordige internati onale bewapeningen een logisch ant woord zouden zijn op de weigering van Frankrijk om te ontwapenen. De toestand onzer weermacht acht hij vrijwel stationair gebleven. Men be denke dat in een komenden oorlog alles geoorloofd zal worden beschouwd. Fei telijk hebben we in tal van landen reeds een permanente mobilisatie. Spr. is t.a. v. de defensieve veiligheid van ons land beducht voor het standpunt der andere politieke partijen. Nederland met zijn imperium heeft t.a.v. zijn defensie een buitengewone taak. Een toekomstige oorlog DuitschlandFrankrijk zal on vermijdelijk over ons land moeten gaan. Een deel van ons leger moet permanent gemobiliseerd zijn op de lijn Rozendaal- Roermond-Nijmegen. Spr. protesteerde tegen het optreden tegen officieren in het Nederlandsche leger, die met de n.s.b. sympathisee- ren. De heer De Savornin L o h- m a n vroeg, of ergens, Zweden en En geland misschien uitgezonderd, zóó is bezuinigd op de defensie als hier. Het betoog van den heer Van Embden was gericht tegen den waanzin der bewa pening en oorlogspsychose. Doch daar zijn we 't allen over eens. En 't zegt niets voor de defensie van Nederland. Spr. vestigde de aandacht op de wijzigende houding van de soc. democratie ten aanzien der defensie. Haar absoluut ni hilistische actie in het verleden is ech ter niet meer goed te praten. Thans is er nog iets om uit te bouwen. Hadden we naar de soc. democraten geluisterd, dan was er niets meer geweest. Geluk ten raden. Je kunt niet alleen op het George Plein wonen. We moeten de een of andere chaperone voor je zien te vin den". „U zoudt haar zoo kunnen noemen, mrs. King, maar haar plichten zouden microscopisch klein zijn". „Misschien wel, maar ze zou er ten minste zijn en je positie behoorlijk ma ken". „Is het werkelijke bezorgdheid voor mij, of alleen maar angst om niet tegen de conventies in te gaan?" „Alle twee een beetje. Wij twijfelen er geen oogenblik aan, dat je alleen vol komen onopvallend en waarschijnlijk gelukkig genoeg kunt leven, maar het zou net goed voor je zijn. In de eerste plaats zou je te veel tijd hebben om te piekeren en hoewel niet excentriek, zou je toch te onafhankelijk worden. En dat zou je bederven. Begrijp je me?" (Wordt vervolgd)

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 5