nmsTLEVEn KRONIEK van den DAG. ZEELAND. Hsfc helsch complot TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN VRIJDAG 26 FEBRUARI 1937. No. 48. Eerst een vraag - dan een belofte - dan een plicht ,En altijd voor je zorgen"maar dat kan slechts zoolang hij, die kan zorgen, in leven is. Tenzij hij zoo verstandig is, nu al maatregelen te nemen, dat vrouw en kinderen geborgen zijn, als hem iets mocht overkomen. Bespreekt U dat eens met Amstleven! Laat een van haar deskundigen eens een plan voor U uitwerken, dat Uw gezin en Uzelf veilig stelt. Zelfs het bescheidenste inkomen laat toe, dat Amstleven de zorg voor hen over neemt, ingeval U iets mocht overkomen, of Uzelf door een vast inkomen het leven vergemakkelijkt, wanneer Uw "oude dag" aanbreekt. Ook voor U zullen wij gaarne een plan uitwerken, dat geheel is aangepast aan Uw persoonlijke om standigheden. Natuurlijk zonder eenige verplichting! Twee gefopte gezanten en een denkbeeldige keizer. Het conflict tusschen de Roemeen sche regeering en de gezanten van Duitschland en Italië te Boekarest is uit 4e wereld geholpen met een nogal grap pige betuiging van schuld en onschuld der „boosdoeners". Zooals men gelezen Weft, is tegelijkertijd te Boekarest, Ber lijn en Roemenië een officieele bekend- Making afgekondigd, waarin staat te le zen, dat de beide gezanten in de blanke veronderstelling zouden hebben geleefd, een godsdienstige plechtigheid bij te zullen wonen, inplaats van een politieke tegen de Roemeensche regeering gerich te demonstratie, waartoe de begrafenis der beide in Spanje gesneuvelde fascis tische heethoofden in werkelijkheid aan leiding gaf. Hun schuld is dus terug te brengen tot een kinderlijke onwetend heid inzake de achterbaksche bedoelin gen der begrafenis-organisatoren. Wat kannen gezanten er dan toch leelijk in loop en! De liberale Roemeensche regeering heeft intusschen in het geval een vrucht- schien in den haak: de Volkenbond heeft de verovering van Abessynië door Italië tot dusver niet erkend en Engeland deed het dientengevolge officieel evenmin. Dc facto hebben de geheele wereld en ook de Volkenbond zich echter bij de zaak neergelegd. Wat heeft het dan voor zin, om aan de fictie van Hailé Selassi's kei zerschap vast te houden? Het is niet ondenkbaar, dat de betrek kingen tusschen Rome en Londen er op nieuw door geschaad zullen worden. Er zijn zelfs reeds stemmen in Italië opge gaan om de kroning van George VI te „boycotten". Dat zal Mussolini echter wel te gortig worden. Vermoedelijk is hem zooveel niet aan de in zichzelf kin derachtige zaak gelegen. Jaarwedden van burgemeesters, ontvangers en wethouders. Ged. Staten hebben zich tot de colle ges van B. en W. gewend met de mede- deeling, dat goedgekeurd is de wijziging, die zij hebben aangebracht in de rege- bare aanleiding aangetroffen voor een kng van de jaarwedden van burgemees- zekere zelfreiniging. Een paar ministers Iers, secretarissen, ontvangers en wet en onderstaatssecretarissen, die een fas- houders der gemeenten in Zeeland en cistische besmetting zouden hebben op- wel zoo, dat indien de Kroon heeft be- geloopen, zijn gedwongen hun ontslag paald, dat in een gemeente de bediening in te dienen. In hun plaats kwamen fünc- van secretaris en die van ontvanger door tüonarissen, die betrouwbaar heeten. En denzelfden persoon worden bekleed, 't minister-president Tatarescu heeft zelf totaal der bruto-jaarwedden niet daalt de belangrijke portefeuille van binnen- beneden het bedrag, dat zou worden ge- landsche zaken er bij onder zijn beheei j n°ten indien alleen de hoogst bezoldig- genomen. j de betrekking zou worden bekleed, Reeds geruimen tijd hing een reorga nisatie van dezen aard in de lucht. De voornaamste partijen in het parlement j (de liberale en de agrarische) namen het de regeering kwalijk, dat ze betrekkelijk Een Burgemeestersfeest, „Een ooggetuige" [mr. M. W. G, v. d. Veur, gemeentesecretaris van Mid delburg] 'schrijft in de .Zierikzeesche zachtmoedig optrad tegen de terreur der Nieuwsbode een beschouwing over de nationaal-socialistische „IJzeren Garde". I plechtige bevestiging van den nieuwen burgemeester van Burgh op Schouwen, jonkheer Van Citters. Het volgende is daaraan ontleend: Welk een rijke poëzie schuit er in een Zeeuwsch burgemeestersfeóst. Wie Uwer nooit zoon feest heeft mo gen meemaken, mist iets in zijn leven, hij of zij doen goed, dat verzuim zoo gauw mogelijk te herstellen. Het burgemeestersfeest te Burgh is Zooals men weet, heeft deze beweging o.a. den dood van den bekwamen staats- j man Duca op haar geweten. Na den moord op Duca stond ze eenigen tijd j aan scherpe maatregelen bloot, doch al- 'engs verslapte de actie der regeering, 1 zoodat de „IJzeren Garde" opnieuw op terroristische wijze van haar opvattin gen blijk kon geven. Minister-president ratarescu, die jong en ondernemend is, I heeft in verband hiermee een tijd lang er een geweest van de ouderwetsch- onder de verdenking gestaan, sympathie i soort, voor het extréme nationalisme te i Wij, de familie en vrienden, het ge- koesteren. Men hoopt nu, dat hij zal heele dienstpersoneel incluis, rijden, weten door te tasten en een einde aan de nieuwe burgemeester en zijn lieve deJ^azi-terreur maken. j gade voorop, kort na den noen, weg e Berlijn en Rome heeft het bericht v,an Schuddebeurs. Onderweg genieten der Roemeensche kabinetsherziening uit wij volop van een niet gemakkelijk be den aard der zaak geen prettigen indruk reikbaar, maar schilderachtig en won- gemaakt. Men hoopte daar, dat Roeme- j dermooi gedeelte van ons vaderland, wij a"Êzamerhand riÏP v00r een fascis- passeeren de beroemde inlagen van .tisch bewind zou worden, hetgeen dan Schouwen, waar dank zij een weldadi- n ieehjken slag zou hebben toegebracht ge bescherming, broedplaatsen zijn ve aan de Kleine Entente, de driebond Tsjecho-Slovakije, Zuid-Slavië en Roe menië. Vooral Duitschland heeft het op de Kleine Entente voorzien, nademaal ze een hindernis beteekent voor den Duitschen politieken invloed in midden- Europa. Rome vindt den driebond min der erg en tracht er sinds eenigen tijd mee te coquetteeren. De DuitschIta- liaansche concurrentie in midden- en Zuid-Oost- Europa komt hierbij weer om den hoek kijken. Te Rome heeft men het er momenteel trouwens druk mee, zich aan een andere zaak te ergeren. De Engelsche regeering is zoo stout geweest bij de kroning van George VI, in Mei a.s., ook den Negus uit te noodigen. In die uitnoodiging ligt opgesloten, dat men hem te Londen for meel nog steeds als 't gekroonde hoofd van Abessynië erkent. Wij kunnen er inkomen, dat de Italianen zich dat aan trekken. Het is een tamelijk mal geval. Terwijl de Engelschen een paar maan den geleden hun gezantschap te Addis Abeba afschaften en er een consulaat voor in de plaats stelden, gaan ze nu Hailé Selassi de eer aandoen, welke hem alleen uit hoofde van zijn zoo vluch tig gebleken keizerlijke waardigheid te beurt kan vallen. Wij vermogen deze handelwijze der Engelsche regeering met te bewonderen Formeel is ze mis- door NNN1E s. swan 51). 8 nüüie'U maur Wli winden er geen 1, k m' T' Zlfn de steunpilaren van de kerk en .wie wCet Wat al nog meer Zt, zeggen, dat King aan het hoofd van de Ie eken zal staan als die scheuring cle kerk, werkelijk doorgaat. Bah ;k hen wee van al hun misselijk geïntri- geer". Rossland, die twee vervelende weken in huis door gebracht had, had er niets op tegen weer eens iets van de buiten wereld te hooren en na het eten nam hij Ruthven mee naar zijn studeerkamer, waar zijn zoon en dochter voorloopig niet toegelaten werden, Ruthven maakte het hem in een leun stoel gemakkelijk, sloot de deur en ging toen voor hem zitten, het toonbeeld van oprecht berouw. „Kijk nou eens hier, Daddy; is het fait, dat ik zoo gauw mogelijk hierheen lig gesteld en honderden meerkoetjes en velerlei andere zeevogels rustig voort dobberen op het levende, brakke water; wij schieten den massieven, eenzamen, nu weer in ouden historischen luister herstelden toren van Koudekerke voor bij en dan naderen wij het eerste halte punt, Burghsluis. Wij verlaten de ,auto's en ons oog wordt geboeid door de ferme eere- wacht van bijna 40 ruiters, boerenzo nen meest waarvan velen erkend bekwame „Strarieërs" die hoog ge zeten, in witte broek, op hun stoere en struische, rijkelijk met groen, bloe men en strikken versierde paarden, ter verwelkoming van 't nieuwe' hoofd der gemeente gereed staan. Langs en op de zw.are dijken geven vele Burghenaren, jong en oud, van hun warme belangstel ling in dit feestelijk gebeuren blijk. Wij slaan een bewonderenden bik op de sappige lage landen. En dan neemt een flinke ruiter het woord. In kernachtige zinnen vertolkt hij de ingenomenheid der gansche bevolking met deze benoe ming. Ruikers worden de dames Van Citters aangeboden. De nieuwe burge meester spreekt enkele welgekozen dankwoorden, het muziekgezelschap „Witte van Haemstede" speelt „Lang zal hij leven" en enkele vaderlandsche liederen, De nu vergroote stoet trekt voort, gekomen ben, geen bewijs, dat ik, dat wij het eerlijk meenen?" begon hij, ter wijl hij zijn pijp uit de tabakszak van den ouden man vulde zonder hem ech ter aan te steken. „Om eerlijk te zijn", gromde Rossland, „had ik het niet verwacht, maar wat moet dat nu met mijn geld? Gevoegd bij wat ik al voor jullie betaald heb, wordt het een aardig sommetje, Ruthven en jullie zult het toch op een of «andere manier terug moeten geven". „Je denkt toch niet, dat wij je er ex press in hebben laten Ioopen?" zei hij op verongelijkten toon. „Dacht je nou wer kelijk, dat wij het risico geloopen had den, wanneer wij er niet vrij zeker van geweest waren te zullen winnen? Ik wil je wel vertellen, dat het mijn prak tijk ook geen goed zal doen. Dat doet een proces nooit, Het was voornamelijk op aandringen van mijn vader, dat ik de zaak doorgezet heb. Je zult toch moeten toegeven, dat het voor hem ellendig is. Want hij heeft geen cent g'ekregen voor al het werk, dat hij gedurende meer dan twintig jaar gedaan heeft". „Dan moet hij wel een groote ezel ge thans stapvoets en geëscorteerd door alle aanwezigen. Burgemeeser V.an Cit- alle aanwezigen. Burgemeester Van Cit_ forsche ruiters, één gaande naast elk portier, begeleid. Wij naderen Burgh!" De schrijver vertelt dan van de be vestiging zelve, en vervolgt: „Een actief Middelburgsch fotograa) laat z ch niet onbetuigd en wij vervol gen onzen tocht naar het gebouw der openbare school, alwaar de burgemees ter en zijn familie zullen ontvangen, maar wij verlaten dit gemeentehuis niet zonder gevoelens van dam-toare waar deering en diepe erkentelijkheid voor het wijs beleid en de verstandige keuze v.an den Commissaris der Kon ngin in dit gewest, die zijn aanwijzing door de hoogere autoriteiten heeft bevestigd ge zien. Wij denken ook aan een ander, on vermoeid strijder voor de belangen en aanspraken van Zeeland, lange jaren 'n toegewijd werker, in dienst van de Pro- v nciale hoofdstad, wien het groote deugd zou hebben gedaan dezen dag met zijn familie mede te hebben mogen vieren. Wat een groote weldaad is met deze benoeming gedaan! Een jongeling, vol Godsvertrouwen, politiek wilde ook, die zijln warme liefde en zijn hèele hart verpand heeft aan het hem bindende land, wordt tot het mag str.aatsambt in een dorpelijke gemeente geroepen. F' de bevolking leeft daarin voor de volle 100 pet. met instemming mede. Ja, waarom kon en zou het niet al tijd zóó mogen zijn. Wij betreuren het eens te meer, dat de versplintering van Nederland dit niet mogelijk schijnt te maken" DE AANGESPOELDE POTVISSCHEN. In aansluiting op het eerste bericht inzake de twee aangespoelde walvisch- achtige dieren kan nog nader worden medegedeeld dat men er in geslaagd is een der dieren op een sliktong in de na bijheid van de Nieuwe Haven te Terneu- zen op het droge te zetten, waar het natuurlijk veel belangstelling trekt. Een onderzoek dat daarop is ingesteld heeft het vermoeden bevestigd dat men hier te doen had met een physeter (pot- visch). Men begrijpt echter niet hoe deze twee visschen in deze streek terecht ge komen zijn. Immers de potvisch hoort thuis in de Zuidelijke IJszee en komt op het Noordelijk Halfrond niet voo'-. Om zich een dergelijk geval te herinneren moet men teruggaan tot 1781. Toen zijn n.l. in de nabijheid van Breskens ook enkele exemplaren aangespoeld. De potvisch staat bekend als een echt waterroofdier en vischeter. De potvisch levert traan, waaruit men vroeger voor wetenschappelijke doeleinden kaarsen vervaardigde. Terneuzen zal de visch niet lang als bezienswaardigheid binnen haar grenzen hebben daar het exemplaar is aange kocht door het Museum voor Natuur lijke Historie te Leiden ten dienste van wetenschappelijk onderzoek. Het andere exemplaar, dat men naar Breskens heeft gesleept, zal zeer vermoedelijk denzelf den weg gaan. Nader meldt onze Breskensche «cor respondent ons nog: Toen Woensdagmiddag alhier bekend werd, d,at voor Terneuzen 2 potvisschen waren aangespoeld zijn enkele, door 't ruwe weer werkloos in de haven liggen de v'sschersvaartuigen uitgevaren ten einde deze dieren te bemachtigen. En inderdaad gelukte het schipper E. v. d. Heuvel BR 23 één der reusachtige wa terbewoners op sleeptouw te nemen en geassisteerd door 2 andere vaartuigen de BR 38 en de BR 6 na een vrij moei lijke tocht de haven binnen te brengen. Vroeg in de morgen verspreidde zV> het gerucht door het dorp en de belang stelling was bijzonder greot. Verschillen de deskundigen verrichten in den loop van den morgen metingen. De totale lengte bedraagt 18,50 m, terwijl de breedte der kolossale staartvim 4,40 m is. Het gewicht wordt geschat op 40 a 50 duizend kg. Donderdagm'ddag heb ben dezelfde vaartuigen het dier op het strand gesleept; en toen het plm. 4 uur op het droge kwam, w.as het aantal toe- N.V. AMSTERDAMSCHE MAATSCHAPPIJ VAN LEVENSVERZEKERING NIEUWE SPIEGELSTRAAT 17 - AMSTERDAM v&twfMBUxssifXiSi weest zijn, maar ik geloof dat nog niet zoo d-'rect, Pat. Dat lijkt me niets voor je vader". „O, hij verwachtte natuurlijk, dat hij alles terug zou krijgpn, en ik ook, maar laten wij de zaak nu eens grondig be spreken. Maar eerst zou ik graag van je willen weten, of ik je kan vertrouwen. Het is voor mij alles of niets en het is een gevaarlijk spelletje, dat ik ga spelen. Wilt u mij beloven er met niemand over te spreken?" „Vertel maar op, mijn jongen. Ik weet de geheimen van half Edinburg. Ik zou de menschen verstomd kunnen doen staan, dat zou ik. Wat wou je me ver tellen?" „Kijk eens, we zijn met dat Harman- meisje nog niet klaar. Er zijn heel wat vreemde dingen gebeurd in de weken, dat de oude Miss Dempster ziek was. De oude heer en ik waren overeen ge komen, dat we het maar stil zouden hou den en als wij het geld gekregen hadden, zouden we dat ook wel gedaan hebben, maar nu zie ik de noodzaak er niet meer van in, begrijpt u?" „Wat voor dingen?" vroeg de oude schouwers enorm. Flet was dan oo' zc-ir de moeite waard het zeemonster van nabij te bezichtigen. Inmiddels is bet dier verkocht aan het Museum te Leiden. BORGSTELLINGSFONDSEN VOOR DEN KLEINEN MIDDENSTAND. Het bestuur van 't Borgstellingsfonds voor den Middenstand in het district van de Kamer van Koophandel en Fa brieken van de Zeeuwsche Eilanden heeft zich. gezien het feit, dat nog ver schillende gemeenten steun aan het fonds onthielden, met een circulaire tot alle gemeenteraadsleden in het district gewend. Daaraan is het volgende ont leend: Hulp aan den kleinen middenstand kan in tweeërlei vorm worden geboden: a. door saneering, b. door borgstelling. Wanneer een bedrijfje wordt gesa neerd, wordt in de eerste plaats 'n een voudige boekhouding aangelegd; zoo noodig wordt .verder getracht met credi teuren tot overeenstemming te komen, verlaging van huur of hypotheekrente of opschorting van aflossingstermijnen te verkrijgen, e.d. In de practijk blijkt wel, dat meestal aan het geven van een borg stelling een dergelijke saneering moet voorafgaan, terwijl het, althans in den eersten tijd, ook gewenscht blijkt toe zicht op het bedrijfje te houden, opdat de eigenaar zich aan de hem in zijn eigen belang gegeven adviezen houdt. Deze vorm van hulp is als de voornaam ste te beschouwen; zij komt, behalve man met een gretigheid, waaruit dui delijk zijn belangstelling bleek. „Ik geloof en kan het bewijzen ook, dat de oude vrouw niet haar natuurlij ken dood gestorven, m,aar vergift'gd is", zei Ruthven op zachten toon. „Je meent het niet. Wie heeft dat gedaan? Toch niet dat meisje, dat er als de onschuld zelve uitziet, wanneer je tenminste moet gelooven, wat de kranten zeggen". „O, dat is allemaal onzin", ze: Ruth ven luchtig. „Ik heb gezien w,at ik gezien heb, en ik heb getuigen ook. De twee oude getrouwen van miss Dempster, de butler en haar kamenier, hebben heel wat gezien. Ik heb haar m'ss Harman een heelen nacht laten bewaken en wat wij gezien hebben is onbetwistbaar." ,,M,aar wat heeft dat nu nog voor nut?" vroeg Rossland slim. „Zij is dood en begraven en het jonge meisje heeft het geld. Ach, man, je bent aan alle kanten genomen." „Kalm wat, Daddy, er zijn altijd nog wel middelen te vinden. Laat dat m,aar gerust aan mii en aan mijn vader, als die weer een beetje bekomen is, over." ook den betrokkene, dikwijls een rui men kring van personen ten goede. Goed toegepast eischt zij veel tijd en moeite en kosten, die niet steeds te verhalen zijn. Doch de resultaten, elders reeds bereikt, wijzen uit, dat hier een arbeid is te verrichten, welke zeer groo te wederzijdsche voldoening geeft. Het sociale element dier Fondsen ligt in de saneering ten volle opgesloten. Wanneer, na grondig onderzoek, en volledige voorbereiding door den Secre taris, tot borgstelling is besloten, wordt de medewerking van een Bank ingeroe pen, welke den te helpen persoon het geld verstrekt onder borgstelling van 't Fonds, dat dus zelf nooit geld geeft. Na tuurlijk meet het Fonds over middelen beschikken, wil het door de Bank goed geacht worden voor zijn borgstelling. Dat de Gemeenten steunen ligt voor de hand. Overal, ook in de kleinere landbouw-gemeenten, zijn noodlijdende middenstanders, die recht hebben op afdoende hulp. Zouden zij zonder die blijven, dan zouden zij wellicht ten gron de gaan, en dan ten laste van Armen zorg komen. De gemeentelijke uitgaven voor dit doel kunnen derhalve door het werk der Fondsen voor een deel worden voorkomen. Evenzeer spreekt het vanzelf, dat in deze middenstandszaak een midden- standstaak ligt, welke ten slotte nog het meest tot haar recht komt bij den sa- neerenden arbeid, die uiteraard moet geschieden met behulp van menschen, bekend met de toestanden in die krin- ,.Zou jij er voordeel bij heboen?" „Op den langen dur wel, natuurlijk. Z e je niet, dat alles zoo klaar als een klontje is? Als wij zooiets v,an haar kon den bewijzen;, zou ze het geld niet mogen behouden en zou het aan die genen vervallen, waarvoor miss Demp ster het altijd bestemd had. Je kunt er van op aan, dat ze niet bij haar volle verstand was, toen ze dat test,ament schreef." „Het klinkt interessant, maar als je nog meer geld noodig hebt, Pat, zui je naar iemand anders u t moeten kij ken. Ik wil met het heele zaakje niets meer te maken hebben." „Ik heb geen geld meer noodig, man; het zal een proces van de Kroon worden. Begrijp je dat dan niet eens. Er zijn toch immers verder geen bloedverwan ten meer, die in de zaak belang kun nen stellen? Ik wil alleen maar, dat je rustig afwacht en d,an zal ic ie örid met 'nterest terug hebben, of tenminste", voegde hij er met een korten lach aan toe, „zal het in je familie blijven, na dat ik met Jessie getr^"wd ben." (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 5