50 35 20 WyBIkT IVOROL BUITENLAND. Heb minste tandbederf LANDBOUW, GELENGD NIEUWS. ct. Thans ook met menthol-smaakl ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. SPANJE. ITALIË. BELGIE. DUITSCHLAND. VER. STATEN. BEURS VAN AMSTERDAM. De installatie van burgemeester Sandberg tot Essenburg. (Ingez. Med.) den naar de kringvergadering werder. gekozen de heeren Vasseur en Cruso OOSTBURG. Donderdagavond gaf de rederijkerskamer „Oe.emng en Ver maak" in „de Eenhoorn" bij De Vuijst 'n welgeslaagde uitvoer ng', waarbij veel belangstelling bleek voor het blijspel „De Doofpot" door Jaap van der Mo Menig stukje humor bracht de lachspie ren der aanwezigen dan'g in beweging. Eenige rollen werden onber spelijk voor gedragen en het geheel getuigde van ern stige voorbereiding en studie. Arbeiderswoning uitgebrand. IJZENDIJKE. Donderdagmorgen tt ongeveer half zes brak tengevolge va. het in brand geraken van een pan vet brand uit in de woning van den land arbeider A. Hofman, wonende nabij den z.g. „Groote Put". De wun.ng Drcuiuti geheel uit. Verzekering dekt de schade. concept vastgesteld op f 1354. In de va cature ontstaan door het overlijden van ■den heer C. Vette, werd gekozen de hr J. Vette, Bij de rondvraag bracht de secretaris de wenschelijkheid ter spra ke tot .aankoop voor het magazijn van een brancard in leunstoel-vorm en an dere dingen. Het bestuur werd tot aan koop gemachtigd. Plannen van den dok ter tot instelling van een consultatie bureau voor zuigelingen en het aanschaf fen van een hoogtezon werden goedge keurd. Bij de besprek'ng bleek dat de vereeniging in meer dan één opzicht nog niet goed geoutilleerd is, er is een ,aan- merkelijken achterstand. Plannen voor een bazar kwamen ter sprake. Een da mescomité zal daarvoor worden sai in gesteld. Tevens werd besloten 'n krach tige actie te huoden voor de werving van n euwe leden. Een dertigtal aanwe zigen z.al zich daarvoor inspannen. Slaagt de actie dan is het bestuur gemachtigd direct tot aankoop van een hnirftcon over te gaan. Den hr. Zwagemaker be vreemdde het, da+ hier naast elkaar be staan 'n Groene Kruisvereeniging en 'n vereenig' ng voor wijkverpleging. De voorz. zeide dat dit een ongewenschte toestand is. Combineering zal zoowel lichtpunten als schaduwzijden bieden o.a. derving der contributie. De secre taris liet het l'cht der geschiedenis val len op de wijkverpleging. Voor combi natie voelde hij weinig. Laat samen gewerkt worden tot leniging van het lijden der kr,anken. Na rondvraag hield de voorz., dr. Polderman, een causerie over „Voorkomen is beter dan genezen". Bij het vragen stellen vroog de hr. M, Mol of de voorz. propaganda w'lde maken voor vaccinatie. De hr. M. Mol is daarvan tegenstander. De voorz. ont kende dit, maar liet het noodige licht vallen op de verdienste die de vaccina tie 'n vroegere tijden heeft gehad. KATTENDIJKE. Hedenmorgen om streeks 7 uur geraakte, door het weg zakken van den wegberm (ter hoogte van de hofstede Nijsse) de trailer van den heer A. Borremans uit Hoog'erheide wel ke op weg was naar den Wilhelminapol- der in de sloot. De inzittenden kwamen met den schrik vrij. Door den garage houder 'P. Louisse uit Goes werd met behulp van een takelwagen de trailer op den weg geholpen. SCHORE. Na opening door ds. Engels- ma uit Ierseke, werd Woensdagavond in de o.l. school onder le'ding van mej. v. d. BrinkGlerum, het jaarfeest der Chr, Meitjes Vereen. „Advendo" ge houden. Uit het verslag van de secr.- penningmeesteres bleek, dat de stand der kas gunstig is te noemen en het ledental 25 bedraagt. De voordrachten en de samenspraken waren keurifk Bij de verloting bekwam mej. In 't Anker den hoofdprijs: 'n bed sprei. De gemaakte kledingstukken 111 in aantal, zullen a.an behoeft'gen worden uitgedeeld. WEMELDINGE. Donderdagavond gaf het fanfaregezelschap „O. K. K." alhier, haar jaarlijksch concert in de zaal van Gez. Korstanje. Het programma werd op keurige wijze uitgevoerd. Na het muzi kale gedeelte werd opgevoerd „Tante Rika's Testament", kluchtspel in 3 be drijven. De talrijke' komische situaties die er in voorkomen brachten de lach spieren danig in beweging'. Het langdu rig app'aus na elk bedrijf, toonde dat een ieder met het gebodene ingeno men was. Tot slot was er een gezellig bal. De zaal was geheel bezet. Alg, vergadering „Volksonderwijs". BRESKENS. In een der lokalen van de o.l. school werd Donderdagavond de alg. vergadering van „Volksonderwijs" afd. Breskens, gehouden. De voorzitter de heer A. Salomé, betreurde het dat de belangstelling zoo gering was. Uit het jaarverslag der secretarese mevr. De Pree, bleek dat 1936 een voor de vereeniging bevredigend jaar is ge weest. Het ledenaantal bedraagt mo menteel 80. Uitvoerig werden verschillende ma nieren besproken, waarop nieuwe leden gewonnen kunnen worden. Op een a.s. uitvoering door de schoolkinderen, die thans een operette instuderen, hoopt men voldoende gelegenheid te hebben het ledenaantal in de hoogte te bren gen. De rekening en verantwoording van den penningmeester den heer A. Bruinooge, deed zien dat er een batig slot van ruim 17 is. Tot afgevaardig- DE REGEERINGSTROEPEN BLIJVEN BIJ MADRID IN DEN AANVAL. Het offensief, dat de regeeringstroe-» pen verleden week aan het Jarama- front, ten Zuiden-Oosten van Madrid hebben ingezet, blijft voortduren. De vorderingen, die de regeeringstroeper. maken, zijn niet groot, en geschieden in langzaam tempo. Om de verschillen de loopgraven en de stellingen, die de opstandelingen bezet houden. word! uiterst fel gevochten. Het verlies aan dooden is aan beide zijden groot. Uit Madrid wordt gemeld, dat de eer ste patrouilles van de regeeringstroe- pen de straten van Maranosa binnenge rukt zijn .De plaats is bijna geheel ver laten, alleen enkele mitrailleur- en mortiernesten van de opstandelingen worden nog door enkele mannen ver dedigd. Volgens mededeelingen van de op standelingen hebben aan de Jarama de regeeringstroepen getracht een aanval te richten op San Martin de la Vega. Zij lieten het terrein bedekt met lijken achter. In de universiteitswijk ten Westen van Madrid is gisteren eveneens ver woed gevochten. De regeeringstroepen wierpen in dezen sector omvangrijke troepenmachten in den strijd. De univer siteitswijk werd gebombardeerd van den vroegen morgen af, waarbij ruim 2000 granaten en luchtbommen gewor pen werden. Ook de luchtstrijdkrachten der regeering namen aan den aanval deel. Zij lieten pakken handgranaten op de opstandelingen vallen. Twee inter nationale brigades en een gemengde brigade, in totaal ongeveer 8.000 man, voorafgegaan door tanks, voerden het offensief uit. Na een strijd van ruim twee uur sloegen de opstandelingen de regeeringstroepen terug. In de universiteits-wijk is gisteroch tend een mijn tot ontploffing gebracht, waardoor verscheidene huizen zijn inge stort. De regeeringstroepen maakten gebruik van de verwarring, welke hier door ontstond en veroverden eenige loopgraven. In den middag lieten de regeerings troepen ook bij Carabanchel Bajo een sterke mijn ontploffen, waardoor eenige door de opstandelingen bezette huizen instortten. De regeeringstroepen gin gen onmiddellijk tot den aanval over en nestelden zich in de trechters, welke door de ontploffingen waren ontstaan. Engelsch schip op mijn geloopen Het Engelsche stoomschip j,,Lando- very Castle" deelde gistermiddag draadloos mede, dat het in aanraking is gekomen met een mijn, welke op twee mijlen ten Z. W. van kaap Creus (het Oosteinde der Pyreneen) drijvende was Met twee ruimen vol water is het schip te Port Vendres binnengeloopen, MAARSCHALK GRAZIANI HEEFT* MUSSOLINI VERSLAG UITGEBRACHT. Over den toestand in Abes- synië. Hoe ras Desta were gepakt en doodgeschoten. In een verslag aan den Duce heeft maarschalk Graziani, de onderkoning van Abessynië, bijzonderheden meege deeld, over de gevechten, welke zich hebben voorgedaan in de weken voor afgaande aan de gevangenneming en terechtstelling van ras Desta. Hij zegt daarin, dat ras Desta een voorgevoel had van het gevaar, waarin hij verkeerde en ve'rscheidene malen door afgezanten zijn onderwerping heeft aangeboden. Hij ging evenwel voort zoo veel mogelijk strijdkrachten te verza melen om verzet te bieden. „Daar gij den indruk had, aldus ver volgt Graziani in zijn verslag aan Mus solini, dat hij probeerde tijd te winnen hebt gij mij bevolen aan deze manoeu vre een einde te maken door ras Desta zeven dagen gelegenheid te geven zich aan te melden". Ras -Desta zeide, dat dit bevel niet aan zijn verwachting beantwoordde Aan het einde der zeven dagen is de maarschalk naar het merengebied ver trokken. Hij geeft dan een overzicht van de gevechten, welke op 20, 21 en 22 Januari j.l. werden geleverd in de buurt van Arbagon Nachevena, waarbij den opstandelingen een nederlaag werd toe gebracht. Zij moesten vier stukken ge schut, dertig mitrailleurs en 5000 ge weren achterlaten. Direct daarop keer den 15.000 personen in hun land terug, Ras Desta vluchtte naar het onher- oergzame gebied van DaJo, waar hij Jen steun Lreeg van Beiene Merid, die naar dat gebied was uitgeweken na zijn nederlaag in Bale. De opstandelingen waren geconcen treerd te Garache en Gambata op 250 km van Addis Abeba. Op 19 Februari kwam het te' Goggetti tot gevechten, die twee dagen hebben geduurd. Beiene Merid werd gevangen genomen en dood geschoten, terwijl dedsjas Gabre Ma- riam bij de gevechten sneuvelde. Ras Desta vluchtte, doch hij werd op 24 Februari ingehaald door een af dee ling krijgers uit Tigre van desjas Tocloe, die onder bevel stonden van kapitein Tucci. Ras Desta werd gevangen geno men en direct gefusilleerd. REXISTEN VERSTOREN SPXEEK- B^ox<T VAN MINISTER VAN ZEELAND. Gisteravond zou te Gent eerste mi nister Van Zeeland voor de leden van de Kamer van Koophandel v,an Gent een voordracht houden. Toen de heer Van Zeeland op het pod um verscheen naast hem hadden de ministers De Schrijver en Lippens, de gouverneur van West Vlaanderen, Ingenbleek en de burgemeester van Gent, Van der Stegen, plaats genomen - steeg een helsch kabaal op, dat ver oorzaakt werd door rexisten, die zich onder de luisteraars hadden gemengd. Men riep: „aftreden", „er uit", en vervolgens: „Degrelle", „Degrelle". De leider der rexisten, die z ch per soonlijk onder de aanwezigen bevond en tamelijk dicht bij het spreekgestoelte stond, wilde daar op klimmen. Anderen wilden hem dit beletten. Er ontstond 'n handgemeen, hetgeen de politie deed ingrijpen. Versche dene personen wer den licht gewond. Een twintigtal ordeverstoorders werd opgebracht en ingesloten in de brand wacht onder den Kon. Franschen Schouwburg. Tot de gearresteerden be- 1 hoorde ook de leider der rexisten, De- j grelle. Na afloop van de redevoering van Van Zeeland zijn de gearresteerden weer op vrije voeten gesteld. Het lot der vermisten uit den wereldoorlog. Het centrale bureau voor oorlogsdoo- den en -graven te Berlijn heeft mede gedeeld, dat het lot van 95.000 Duit- sche soldaten, die in den wereldoorlog hebben gevochten, nooit bekend is ge worden. Bij 't einde van den strijd wer den 300.000 soldaten vermist. Een nauwkeurig onderzoek bracht licht in ruim 200.000 gevallen; het bleek, dat de meeste vermisten gestorven waren. Van de andere werd echter geen spoor ge vonden. Om de wettelijke positie van verwanten en nabestaanden vast te stellen, heeft men thans besloten offi cieel mede te deelen, dat deze vermis ten overleden zijn. Daarbij wordt aan genomen, dat 10 Januari 1920 de sterf dag is geweest. UITTREDING UIT DE CHRISTELIJKE KERKGENOOTSCHAPPEN. Mag niet meer van den kansel worden medegedeeld. De ministers van binnenlandsche za ken en eeredienst hebben een besluit genomen, waarbij het geestelijken ver boden wordt van den kansel de namen bekend te maken van hen, die hebben verklaard den christelijken godsdienst af te zweren. Dit decreet verbiedt in het algemeen de namen dezer personen mede te dee len. Twee jeugdige misdadigers neergeschoten. Gisteravond laat heeft de politie te St. Louis, den negentienjarigen Ray Rusch gedood en den achttienjarigen Alvin Mott ernstig gewond tijdens een revolverg'evecht, waarin ook twee re chercheurs getroffen werden. De beide jonge mannen waren gevlucht uit de staatsgevangenis van Zuid Michigan. Eerste noteering is vorige koers(en); daarachter olficieele notee/.ng van lie den; beieekent: geen noteering ontvangen. Lenemarken Oblig. 1926-5 102101% Amsterdam 1934-4% 100100 Zeeuws. Hyp. B-4% 99%99% Cities Service Hy. P. 1V58 5 55%54% A Pref. Jurgens A 12j.123 A Ned. Gist- en Spiritusf. 479478 A Le Schelde N.B. 7574% C Am. Smelt en Ref. 72% A Born. Sum. H.M. 216 A riouih. Alberts loo% C tjni°n Pac. Rr. 99 C Int. Nickel Cy, 53%52% J - - 0 A'Ü% O. Indië 34 1000-4 100%—100% Engei„nd ivfcu-vo 4 81%81% A Koloniale Bnk. 79% A N.I. Hbk. 10CO 169%—169 C Ned. TT. M. 1UOO 201% 203% A v. Berkels Pat. 6668% C Calvé-Deift 9333 A Phi ;ps Gem. B, afg. 338%338-41 C Unilever 169%169%-70 C Am. Car en Foundry 49%48-% C Anaconda Cop, 49%47%-% C Bethlehem St. 69%—68%-% C Kennec Copper 48%47%-% C U. States St. C. 83%—81%-82% C North Am. Cy. 22%22% A Kon. Petr. Mpij. 444%441-44 C Contin. Oil Cy, 31%31%-% C Phill ps Petr. Comp. 39%40% C Shell Union O.C. 26%25-% C Tide Water Ass. Oil 1615%-% A Ned, Scheeppv. U. 121%120%-21% A H. V. Amsterdam 510%508-07 A Java Cult. Mij. 242240 A N.I. Su'ker U. 174%—174%-73% A Deli Batavia 292%—293%-94% BEURSTHERMOMETER VRIJDAG. -Obl.Markt - Tabak Amerika Unilever Suiker Philips Koninkl. Markt Schepen - Rubber - H.V.A. - IOlie gedeponeerd C Deli Mij 1000 343—340%-41% A Senembah 354354 C Baltimore en Oh o 20%20 C. Southern Pac. Cy. 38%38%-% A Soutiiern Riw. 23%23% A Amst Rubb C. 323%—324-20% A Deli-Bat. 222%—232-22 A iieisa itubo.r 239%235-34 A Serbadjadi S.R. 194-194-90 WISSELKOERSEN. Heden Gister Londen 8.y2% 8.92% Berlijn 73.47% 73.47% Parijs 8.49% 8.49% Brussel 30.77% 30.77% New-York 1.82% 1.82% dorschen met machines een groot voor deel beteekent vergeleken bij de oude manier met den dorschvleugel. Tens'otte werd door den heer Van Dijk, d recteur der landbouwschool te Schoondijke een onderhoudende en in teressante lezing gehouden over „Ons dagelijksch brood" in den meest uitge- breiden zin. en de schoonste tanden, indien U poetst met de antiseptische tandpasta Tube 60 en 40 ct. Doos 20 ct. Afd. Oostburg der Z-L.M. Donderdag vergaderde te Oostburg onder le ding van den heer A. I. Leen- houts, de afdeeling „Oostburg" der Z.L.M. Bij eene mededeeling over de instel ling van bedrijfsraden voor den land bouw bleek, dat een zoodanige raad voor W. Z. Vlaanderen niet is ingesteld Met een enkel waardeerend woord werd aan het plan Deterding' herinnerd. Aangaande de instelling van jeugdor ganisaties zal geen besluit worden geno men zonder de af deelingen van den B.V.G. te raadplegen. De rekening over 1936 werd goedge keurd; uit het verslag van den penn'ng- meester bleek den gezonden financiee len toestand der afd. De begrooting voor 1937 werd vastgesteld op f 604 in ontvang en uitgaaf. Hierin komt ook weder een subs:die voor ten behoeve der in September a.s. te houden tentoon stelling van fok- en mestvee enz. te Oostburg' te houden. Uitgebracht werd rapport op een tweetal door de Z.L.Mi. ingestelde vraag punten, waaruit bleek, dat de opfok of opkweek van jong vee door allerlei be lemmerende maatregelen verre achter staat bij eenige jaren geleden en dat het Tragische dood. De 54-jarige ongehuwde H. J. S., die alleen woont aan het gedempte Zuider- diep te Groningen werd sedert twee dagen vermist. Buren, die het geval niet vertrouwden, waarschuwden -de politie, die een onderzoek instelde. Zij forceer de de huisdeur en vond den man onder aan de trap liggen. De levensgeesten waren geweken. De recherche stelde vast, dat aan misdrijf niet behoefde te worden ge dacht. De man moet van de trap zijn ge vallen en op slag dood zijn geweest. DUITSCH LEGERVLIEGTUIG IN LIMBURG GEDAALD. Gistermiddag is een Duitsch leger vliegtuig, op een roggeveld te Hunsel neergestreken. Het was een militair les- vliegtuig, een eendekker, bemand met twee militairen. De marechaussée van Grathem en de militaire politie van Roermond versche nen spoedig na de landing, welke vlot geschiedde, ter plaatse. De inzittenden bleken te zijn de korporaals Kuell, die het vliegtuig bestuurde, en Lechurt. Zij waren om 10.30 uur gistermorgen te Brunswijk opgestegen met als bestem ming Dusseldorp. De vliegers vertelden in den mist te zijn verdwaald. Na de grens te zijn gepasseerd, zagen zij het uitgestrekt watervlak der overstroomde Maas voor den Rijn aan. Geruimen tijd cirkelden zij boven Roermond en ver dwenen in de richting van de grens, waar zij wegens gebrek aan benzine te Hunsel moesten dalen. Het vliegtuig werd in beslag genomen en de beide in zittenden zijn aan 'n verhoor onderwor pen. Zij werden naar de marechaussée- kazerne te Grathem overgebracht, waar zij den nacht doorbrachten. Bij een landbouwer te Hunsel, waar een der militairen een oogenblik had vertoefd, heeft deze zich op het toilet van verschillende papieren ontdaan, waaronder een Duitsche kaart. De ach tergelaten papier zijn in beslag geno men. De vliegers zouden naar verluidt heden met hun machine vertrekken. (Ingez. Med.) KERK EN SCHOOL. Geslaagd voor het voorloopig di ploma als scheepswerktuigkundige te Den Haag, de heer B. P, de Munck te Goes, van den cursus voor Scheeps- werktuigkundigen der Ambachtsschool te Middelburg. Wegens ziekte van de tegenwoor dige is benoemd tot tijdelijk onderwijze res aan de o.l. school te Arnemuiden mej. C. H. de Pree, aldaar. Wegens overlijden van den heer M. I. Filebert en bedanken van den heer J. Risseeuw waren er 2 vacatures in het college van notabelen in de Ned. Herv. kerk te Waterlandkerkje en zijn na 3 maal stemmen daarvoor gekozen de heeren W. Vermeulen-v. d. Broek en W. Dekker. Ned. Herv, Kerk. Ds. J. W. v. d. Heil te Kattendijke is beroepen te Hantum. (toez.) KRABBENDIJKE. Ons dorp was he den geheel in vlaggentooi gestoken, ter eere van den nieuwen burgemeester, jhr. m.r. W, C. Sandberg tot Essenburg, die heden in een plechtige raadsvergadering werd geïnstalleerd. Verwelkoming. Aan de grens der gemeente bij de hoe ve Wouters werd het nieuwe hoofd opgewacht door een optocht van ver- eenigingen, een ruiterstoet, versierde wagens en het muziekcorps. Om kwart voor een arriveerde de burgemeester met zijn echtgenoote in een open auto, gevolgd door eenige auto's met familie leden. De voorzitter van het comité uit de burgerij, dat voor deze verwelkoming was gevormd, de heer Frelier, sprak, nadat de muziek 't „Lang zal hij leven' had gespeeld, als volgt: Burgemeester en Mevrouw, Als voorz tter van het comité, dat zich bij deze gelegenheid tot taak stelde U eenigszins feestelijk te ontvangen, heeten wij U namens de gansche gemeente har telijk welkom. De taak van een burge meester is niet zoo gemakkelijk, vooral m deze tijden, waar zooveel zorgen de welvaart van 'n landelijke bevolking be dreigen, een bevolk ng, w er bestaan is gebaseerd op de Uitkomsten van land en tuinbouwbedrijf. U zult hier leeren kennen dorpbewoners, die voor het overgroote deel met handen-arbeid in hun levensonderhoud moeten voorzien. Menschen, die gaarne werken, doch he laas een belangrijk deel van het jaar geen werk kunnen vinden voor hun da gelijksch brood. Deze toestand werkt drukkend op alle geledingen onzer be volking en vormt een moeilijk op te los sen probleem. Van harte hopen wij, dat onder Uw bestuur betere tijden zullen aanbreken. Evenals in andere plaatsen vindt U ook hier verschillende stroomin gen, d e echter, wanneer ze niet toege spitst worden, een goede samenwerking niet in den weg staan. De tegenstellingen kunnen erger schijnen, dan ze werkelijk zijn zöoals blijkt, wanneer er een na tionaal feest wordt gevierd. Dit brengt allen bijeen en zoo kan ook de blijde in- komste van een nieuwen burgemeester alle richtingen van een dorp bijeen bren gen, zooals thans gebeurt. Moge Uw komst en intrede als hoofd der gemeen te een goede samenwerking bevorderen, zooals dit ook door Uw geachten en ge- waardeerden voorganger jhr. Strick van Linschoten steeds met goed gevolg is be tracht. Hierbij komt ook de wensch tot uiting, dat een ruime blik over alles U mag gegeven zijn, om in al die dingen, welke de bevolking samenbrengen het volk, dat af en toe in zijn eenvoudig be staan verlangt naar ontspanning en levensvreugde, dat ge daar ook de vrij heid zult geven om dit tot uiting te doen komen, zooals dit traditioneel de ge woonte was. Jhr. Sandberg tot Essenburg hierop ons grondgebied gekomen, begroeten wij U als burgemeester van onze gemeente, die daar voor U ligt. Krabbendijke, zoo

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 2