GOISCHE COÜPANÏ^a VAN HOUTENS CACAO BINNENLAND. ZEELAND. WEERBERICHT. NUMMER 48. TWEE BLADEN. VRIJDAG 26 FEBRUARI 1937. EERSTE BLAD. 180e JAARGANG. Concentratie van bijzondere scholen. GOES. ,s veri^d; de Vlakte VLISSINGEN. WALCHEREN. MiDDELBUBGSCHE COURANT Dagdat] Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per ^wartaal Week-abonn. in Middelburg ea Goes 18 et. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bij confer. voor beide veel lager; tar. op aanvr. U&geefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg Telefoon: Redactie 269, Administratie 139 - Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Farml'eberirhton en dankbetuigingen 1F regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek sJGeine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, k 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnommérs 5 cent. UE KAMERVERKIEZINGEN. De a.r. candjdaien. Voor de a.r. partij zullen, in alle kies kringen in elk geval de volgende 18 personen candidaat worden gesteld: 1 dr. H. Colijn; 2 mr. J. A. de Wilde; 3 J. Schouten; 4 J. J. C. van Dijk; 5 L. F. Duymaer van Twist; 6 C. Smeenk; 7 J. Terpstra; 8 C. van den Heuvel; 9 W. Wagenaar; 10 H. Amelink; 11 C. van der Zaal; 12 J. Tjalma; 13 A. Zijl- stra; 14 T. A. van Dijken; 15 G. A. Die penhorst; 16 H. J. W. A. Meyc.'ng; 17 A B. Roosjen; 18 J. Algera. Het is mogelijk dat er in de volgorde nog wijziging komt. Een rosarium in het park te Soestdijk. De vereeniging' ter bevordering der rozenteelt „Nos Jungunt Rosae" heeft van het prinselijk paar toestemnrng ge kregen tot den aanleg van een rosarium in het park v/mi he* paleis Soestdijk, als geschenk der vereeniging. De nieuwe voorstellen der re geering. Thans is bij de Tweede Kamer* inge diend een wetsontwerp, waarvan de strekking is ook bezuiniging op de on derwijsuitgaven te verkrijgen door be perking van het aantal bijzondere scho len, nadat reeds zooveel openbare de bezuinigingsbijl ten offer zijn gevallen. Men zal zich herinneren, dat indertijd in het algemeene bezuinigingsontwerp der regeering reeds in een bepaalde „concentratie" van bijzondere scholen werd voorzien. De rechterzijde in de Kamer wilde daar echter niet aan. Er werd toen een Kamercommissie inge steld, welke onlangs de regeering rap port uitbracht en nieuwe bezuinigings voorstellen deed. De regeering heeft thans de denkbeelden der commissie in het ingediende wetsontwerp be lichaamd. Het strekt vooreerst tot verhooging van de minimum-aantallen leerlingen voor de stichting van bijzondere scho len voor gewoon lager onderwijs, waar van de kosten geheel of gedeeltelijk door de openbare kas vyorden gedragen. De minima worden met een vierde ver hoogd. Aan deze bepaling sluiten aan bepa lingen betreffende de minimum-aantal len leerlingen, bij de bijzondere scholen voor gewoon lager onderwijs vereischt voor de jaarlijksche vergoedingen van rijk en gemeenten. Daarin is vervat een regeling voro de dispensatie, welke met betrekking tot het behoud der jaarlijk sche vergoedingen van bijzondere scho len zal worden verleend voor bestaande scholen, wier leerlingenaantal beneden de nieuwe minima daalt. Bovendien zijn nader omschreven de reeds in de wet voorkomende bepalin gen, volgens welke van de minima dis pensatie kan worden verleend bij het stichten van nieuwe scholen en voor het behoud van de vergoeding voor de bestaande. Verder zijn in het ontwerp opgeno men eenige voorschriften uit de wet van 4 Augustus 1933, waarvan het prac- tisch nut in die mate is gebleken, dat het raadzaam werd geacht deze over te nemen, ^et overige bestaat de inhoud uit wijzigingei^ die ten gevolge van het opnemen van bovenbedoelde bepalin gen noodzakelijk werden geacht, en overgangsbepalingen, waarvan die be treffende de handhaving van bestaande rechten van reeds opgerichte scholen de belangrijkste is. Voorgesteld wordt, de wet met ingang van 1 Juli 1937 in werking te doen tre den. Die inwerkingtreding- valt dan sa men mef den dag waarop de wet van 4 Augustus 1933 zal ophouden te gelden. BEVOORRECHTING AUSTRALISCHE BOTER IN NED. OOST-INDIë? In verband met een bericht, volgens hetwelk de import van Nederlandsche boter in Ned. Oost-Indië van 1 Maart af zou worden gecontingenteerd ten bate van het Australische produci hebben de centrale landbouw-organisaties en de F.N.Z. een telegram tot den minister van koloniën gericht, waarin zij uiting geven san hun ongerustheid over bedoeld be richt, waaruit zou blijken, dat de invoer van Nederlandsche boter in Indië zou worden gecontingenteerd, terwijl aan Australië gelegenheid zou worden ge geven, den import uit te breiden. Zij achten het buitengewoon onbillijk, dat op deze wijze de export uit het moe derland wordt achtergesteld, terwijl de boter op de Engelsche markt zwaar moet concurreeren en de Australische boter op d.ezelfde markt ing'evolge het verdrag van Ottawa een voorkeur van 15 sh. per cwt, geniet. Voorts wordt .erop gewezen, dat de boter-export naar Duitschland tengevol ge van de clearingregeling ook een ster ken druk ondervindt van het belangrijk aandeel, dat de Indische producten in de clearing hebben. Dringend wordt verzocht, al het mo gelijke te doen, om de voorgenomen con- tingenteering en de achterstelling van het eigen product te verhinderen. Mr. A. Jonker onderscheiden. Op de gistermiddag in hotel „Witte- brug" te 's Gravenhage ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de vereeni ging van Nederlandsche gemeenten ge houden receptie, heeft de minister van binnenlandsche zaken, mr. J. A. de Wil de, medegedeeld, dat het H.M, de Ko ningin behaagd heeft, mr. VA Jonker, directeur van de vereeniging, te benoe men tot ridder in de orde van den Ne- derlandschen Leeuw. Reizen naar Spanje. De Commissaris der Koningin heeft er de burgemeesters attent op gemaakt, dat van 1 Maart af Nederlanders voor de toelating in Spanje een Spaansch vi sum moeten hebben en omgekeerd Span jaarden voor toelating in Nederland een Nederlandsch visum. De verpleging van armlastige krankzinnigen. Ged. Staten van Zeeland hebben zich tot de gemeentebesturen gewend met een herinnering aan de verplichting, al thans de wenschelijkheid kennis te ge ven van elke opneming van een armlas tige voor rekening van de gemeente in een krankzinnigen (idioten-) gesticht of in 'n zgn. aangewezen inrichting, als mede van elk geval, dat een armlastige patiënt, voor rekening van de gemeente verpleegd geweest zijnde, zoodanig ge sticht of zoodanige inrichting verlaat, hetzij door ontslag, door overlijden of door verlof. In het bijzonder geldt het vorenstaande ten opzichte van gestich ten of inrichtingen, waarmede door Ged. Staten geen overeenkomst is gesloten. In verband daarmede deelen Ged. Sta ten mede, dat zij een overeenkomst hebben gesloten met „Vrederust" te Bergen op Zoom; met „Coudewater" te Rosmalen en 't „Sint-Servatiusgesticht" te Venray. Besmettelijke ziekten. In de week van 14 tot en met 20 Fe- buari kwamen in onze provincie 5 ge vallen van besmettelijke ziekten voor, nl. 2 gevallen van roodvonk te Sluis en één in ieder der gemeenten Vlissin gen en M'ddelburg, en één geval v.rn diphtherie te Hulst. IIBDELBURG. GEMEENTERAAD. De heer J. F. Heemskerk, lid van den Raad, schrijft ons: „Nog dankbaar voor de groote wel- willendhe'd waarmede U melding maak te v.an mijn 70sten verjaardag, moet 'k U tot mijn leedwezen lastig vallen om eene rectificatie van Uw Raadsverslag in Uw blad van gisteren. Natuurlijk heb ik niet gewenscht den kindertoeslag voor de gemeente van materialistisch standpunt te bekijken! Integendeel sprak ik de veronderstelling uit, dat de aan mij voorafgaande spre ker zich daardoor had laten misleiden. Ik wees er op dat de eisch van „gelijke prestatie, gelijk loon" niet opgaat, om dat „gelijkhe'd van prestatie" nooit pre cies is aan te toonen, daar die afhangt van bekwaamheid, ijver en trouw. Voorts wees ik op het belang der ge meente dat de huisvader van een tal rijk gezin niet te zeer gedrukt ga onder zorgen van financieelen aard, die zijn ijver en arbeidsvermogen ongunst'g kunnen beïnvloeden." En de heer W. A. den Hollander, lid van den Raad, schrijft ons; „Ik ben „principieel" geen voorstan der van het geven van kindertoelagen boven hte loon. In uw verslag wordt echter juist het tegenovergestelde neer geschreven van hetgeen door mij bij 't betreffende agenda punt werd gezegd. Elk verworven succes brengt met zich mee de kracht om nieuwe moei lijkheden te overwinnen. Kort weergegeven heb ik gezegd: „de waardeering van kindertoelagen wordl in de versch llende groepen en partijen verschillend beoordeeld, men treft zoo wel voor als tegenstanders aan. Princi pieel ben ik tegen kindertoelagen omdat het behoefte element daarbij niet al tijd een rol speelt, bv. iemand met een salaris van 7000 kan niet in ernst vol houden dat het derde k nd de finantieeic zorgen van het -gezin dermate vergroot dat daarvoor een extra toelage noodza kelijk is. Toelagen worden wel gegeven voor 't kind in de wieg, doch het gez n dat lijdt onder de werkloosheid van de kin deren boven achttien jaar moet zien rond te komen, noch het gezin, noch de werklooze leden, ongehuwden niet kost winners, kunnen eenige ondersteuning gen eten, zoodat dergelijke maatregelen averechts kunnen werken, wel toelagen voor jeugdige kinderen, niets voor ou dere, werklooze ongehuwde kinderen. N,aast deze meer practische bezwaren zijn er nog van principieelen aard, doch dit pr'ncipe is voor mij geen dogma, dat mij zou beletten in de gegeven omstan digheden voor dit voorstel te stemmen. Wanneer een kindertoelage beginnen moest zooals aanvankelijk de meening is geweest bij den ambtenaar van het eerste af en den gemeentewerkman bij het derde kind, zou ik mijn stem daaraan zeer waarschijnlijk niet hebben kunnen geven, evenmin wanneer bij de laatste salar'sregeling deze kindertoelage moest begrepen worden in de som der salaris sen. Nu de minister echter de mogeliik- héid opent om voor sommigen de ge volgen van de toetsing te verzachten nyig het persoonlijk inzicht geen reden zijn om de gemeenteambtenaren schade te doen lijden." Voorschot aan bijzondere scholen. B. en W. stellen de volgende voor schotten voor de bijzondere scholen voor: Singelstraat (U.L.O.) 1516 en f 1822; Nieuwe Haven (U.L.O.) 1276; Singelstraat (L.O.) 2070 en 187; Heerengracht (L.O.) 356 en 250; Zuidsingel (L.O.) 1760 en 250; Gra venstraat (L.O.) 2002 en 250; Wal (L.O.) f 2156 en 187; Verwerijstraat (L.O.) 898 en 250. De conversie der gemeenteleeningen. In het Raadsverslag van gisteren stond per abuis, dat de leeningen geconver teerd zijn tot eene rente van 3 dit moet zijn 3Y- zooals ook uit het ver leden week gepubliceerde voorstel bleek. „Samson". Onder groote belangstelling heeft het Chr. gemengd koor gisteravond in het Schuttershof een uitstekend geslaagde uitvoering van Handel's oratorium „Sam son" gegeven. Wij komen hier morgen nader op terug. Chr. Besturenbond. De Chr. Besturenbond Goes e.o. hield gisteravond in de „Prins van Oranje" zijn eersten jeugdavond. De belangstel ling daarvoor was groot; de zaal was geheel bezet. De voorzitter, de heer A. de Lange, wees in zijn openingswoord op het vele dat onder Gods zegen door den arbeid der Chr. vak- en sociale be- weging is tot stand gebracht. Die arbeid is klein begonnen en moeilijk geweest. Wij mogen nu de vruchten daarvan plukken, maar moeten dien arbeid ook voortzetten. De jonge menschen moeten straks het werk van de ouderen over nemen. De heer Z. Bras, jeugdleider der Ver. van Chr. Kantoor-; en Handelsbedienden wees op de gevaren die de Chr. Vakbe weging van binnen en van buiten be dreigen. Wij hebben weer noodig een geslacht, dat een offer weet te brengen. Ook beantwoordde spr. enkele vragen die schriftelijk en mondeling waren ge steld. De avond droeg verder een gezellig karakter. De mondorgelclub „Inter Nos" te Kloetinge gaf verscheidene nummers ten beste, o.m. vaderlandsche en andere liedjes die enthousiast werden meege zongen. De heer Van Gelderen. decla meerde, terwijl enkele dames een sa menspraak uitvoerden. De &ebleVe VI 7. I De „Scheldemusch" heeft zijn luchtwaardigheidspapieren. Gisteren is de eerste van een reeks van vijf „Scheldemusschen" die bij de N.V. Kon. Mij. „De Schelde" werden gebouwd, naar Engeland getranspor teerd. Twee der toestellen gaan naar de Ned. Iuchtvaartschool een naar Ned. Indië en een naar Frankrijk. Dr. ir. H. J. v. d. Maas van den rijks studiedienst heeft de „musch" gevlo gen en de luchtwaardigheidspapieren zijn verkregen. Ook de invlieger van de Duitsche Buecker-Jungemann-fabrieken, de bekende vlieger Benetz, is met de „musch" de lucht in geweest, en hoewel de „Scheldemusch" een sporttoestel is en geen stuntvliegtuig, heeft de heer Benetz er vrijwel het geheele program ma van stuntvlieger met succes op uit gevoerd. De nieuwe „musch" bezit verschillen de technische verbeteringen ten aanzien van het eerste toestel van dien naam. Zoo zijn alle kabels ingebouwd, een an der landingsgestel met breedere wiel basis is geconstrueerd en het vliegtuig beschikt over grooter vleugelopper vlak. ARNEMUIDEN. Met ingang van 1 April a.s. is ,als rijksveldwachtei mei standplaats Nieuwe Tonge aangesteld de heer P, Detiger, thans gemeenteveld wachter alhier. De kiezerslijst voor de Tweede Kamer vermeld voor deze gemeente 1232 kiezers (essen). VEERE. Donderdagavond vergaderde de afdeel ng Veere van het Volksonder wijs in de o.l. school .alhier onder voor zitterschap van den heer L, Blind, Na een woord van welkom gaf de voorz. voor de uiet-leden een korte samenvat ting van al wat de vereeniging voor 't Volksonderwijs doet. Spr. wekte allen op als lid toe te treden tegen de ge wone contributie van f 1 's j.aars. Ten einde degenen d e om een of andere re den geen lid wenschen te worden, doch in staat te stellen het werk der afdee- ling te steunen, werd (besloten een donateurschap in te stellen tegen 50 ct. contributie per jaar. Voorts is het plan gerezen om filmstrooken aan te schaf fen, die voor de k nderen, doch ook de bezoekers der vergaderingen, leerz.aam en prettig zullen zijn. Een fonds, dat uit het gecollecteerde geld op de vergade ringen zou bestaan, werd opgericht om deze kosten te bestrijden. Aan het einde der vergadering werd voor deze eerste fondsvorming bijna f 5 ingezameld. Als voorbeeld van deze kleine film- vertooningen, werden hierna enkele leerzame en enkele komische films af gedraaid, waarna de heer P. de Graaff, hoofd der school en secretaris der afdee- ling, het woord verkreeg en mededeelde dat er thans 46 leden waren. Hierna hield spr. een voorlezing van een pae- dagogisch opstel van Jan Li^thart. Aan het slot der vergadering sprak de voorz. de wenschelijkheid u t, om de kinderen aangenaam bezie te houden en aanschouwelijk op te voeden door op gezette tijden uitstapjes te laten maken. Staande de vergadering werd medewer king toegezegd o.a. tot het maken van een boottocht, en men kan bij voorbaat reeds verzekerd zijn van het welslagen van dit experiment, dat onder het voor laatste hoofd dezer school, den heer W. Heijt, thans als zoodanig te Middelburg, ook met succes is beproefd. lülD-SEVElAND. BIEZELINGE. Donderdagavond werd in de Chr. Ger. Kerk het nieuwe orgel in gebruik genomen. De voorzitter van 't orgelcomité, de heer S. van de Guchte, heeft met een korte rede het orgel aan den kerkeraad overgedragen. Ds. A. M. Franssen, die namens den kerkeraad het* orgel aanvaardde, hield een toe- (Ingez. Med.) Verwachting tot morgenavond: Krachtige, tijdelijk wellicht stormach tige, Z. tot Z.W. wind, betrokken met regen, later tijdelijk opklarend, aanvan kelijk zachter. Vr. 26 Febr, Zon op: 6 h 55; onder: 17 h 32. Licht op: 18 h 02. Maan op: 19 h 26; onder: 6 h 44. L.K. 5 Maart. Hoog- en Laagwater te Vlissingen: Februari. Hoogwater. Laagwater. Vr. 26 1.59 14.24 8.35 20.37 Za. 27 2.29 14.55 9.08 21.08 Zo/ 28 S 3.01 15.27 9.41 21.40 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: Februari. Hoogwater. Laagwater. Vr. 26 3.57 16.17 9.31 21.42 Za. 27 4.29 16.50 10.03 22.15 Zo. 28 S 5.01 17.21 10.37 22.49 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later (S springtij.) spraak, waarin hij allen dank bracht, dié aan het totstandkomen van dit orgel hun medewerking gaven. Ook de orgel bouwer, de heer L. Eversdijk te Goes, en den heer Bax die het orgel plaatste, hadden waardeerende woorden in ont vangst te nemen. De heer Kousemaker heeft het orgel dezen avond bespeeld. ELLEWOUTSDÏJK. Woensdagavond vergaderde de pl. afd. van het „Groe ne Kruis" onder leiding van den voor zitter, den heer J. de Jonge, die na de opening eenige woorden sprak ter nage dachtenis van den overleden voorzitter M. Meulenberg Cz, en herinnerde aan het vele goede, dat deze voor de ver. had gedaan. Aanwezig waren 16 leden Ondetr de ingekomen stukken was een dankbetuiging van de familie Meu lenberg voor de betoonde belangstelling tijdens de ziekte en bij hel overiijden van hun man en vader. De heer Bakker, secretaris, bracht het jaarverslag uit, waaruit bleek, dat het ledental stationair bleef. Daarna bracht de. heer Van de Velde zijn ver slag uit over de financiën van de afdee- ling. Beide verslagen werden goedge keurd. Naar de jaarvergadering werden afge vaardigd: de voorzitter en de secreta ris. In de vacature Meulenberg werd gekozen als bestuurslid, de heer De Regt, Den heer Bakker, die aftrad als secretaris, omdat hij den tijd gekomen achtte, het werk aan jongere krachten over te laten, werd dank gebrach* voor zijn werk, HOEDEKENSKERKE. In de gister ge houden vergadering van aandeelhouders van de weegbrug „de Concurrent" werd de heer J. Ermerins als bestuurslid her kozen. Het dividend over 1936 werd be paald op 10 pet. IERSEKE. Woensdag hield de ver- een'ging „Groene Kruis" haar jaarver gadering onder voorzitterschap van dr, M. C. Polderman. Aanwezig waren 44 leden. Naast vele gegevens over den arbeid der vereeniging maakte het jaarverslag gewag van het groote verlies dat de vereeniging trof in het heengaan van zes bestuursleden, die de vereenig ng ach tereenvolgens door den dood ontvielen. Het ledental breidde zich niet noemens waardig uit. Het financieel overzicht over 1936 deed zien dat de vereen ging 1 Januari 1937 een saldo had van f 1091, maar dat een drietal uitzendin gen van tbc-patiënten ernstige offers van de k.as heeft gevraagd. Dit kan niet zoo blijven, er moet naar vermeerdering van inkomsten worden gestreefd. De begrooting der tbc-bestrijd'ng over 1937 werd overeenkomstig opgemaakt

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 1