EN Het helsch complot KRONIEK van den DAG. ZEELAND. ALWEER DIE GEHEIMZINNIGE COMBINATIE Waf zou het toch beteekenen? TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN DONDERDAG 25 FEBRUARI 1937. No. 47. :RI WALCHEREN. lapp, B a N. jelle. ■BH fea dc Jpak- |pl,m. en kreau mi een Itype 1050 28 /arte |meu- Ijving lisse, Ivoor een lichte No, BBA Hieg- kn B. [rek- ïzaal idel- |kkig entie it knes ui sur, Met leege handen teruggekeerd? Er is bij het vertrek van minister Von Neurath uit Weenen een off'cieel com muniqué uitgegeven, dat gelijk offi- oieelen communiqué's schijnt te beta men is samengesteld uit een verza meling van holle zinnen. Het eenige concrete, dat het stuk bevat, is de me- dedeel ng, dat er een commissie is in gesteld voor de cultureele betrekkingen tunschen Oostenrijk en Duitschland. Overigens staat er niets in, wat de moeite van het lezen loont. Als men op dit communiqué afgaat moet de conclusie dus luiden, dat het bezoek van Von Neur.ath nihil heeft opgeleverd. Vermoedelijk is men niet ver van de waarheid, als men dit inder daad aanneemt. Naast het communiqué zijb er nl. pog enkele uitlatingen in Weensche politieke kringen gedaan, en zekere beschouw'ngen in sommige on der controle der O0ostenrijksche regee- ring staande bladen, welke alle dezen indruk bevestigen. Zooals gisteren op deze plaats uiteengezet is, staat buiten twijfel, dat Von Neurath's voornaamste taak was op voorzichtige wijze te ken nen te geven, dat Hitier heel ongaarne zou zien, dat de Oostenrijksche regeering de restauratie der Habsburgsche "mo narchie bevorderde. In het officieele communiqué wordt hiervan met geen woord gerept. H'avas weet echter te melden, dat Von Schuschnigg met groo- te stelligheid geantwoord zou hebben, dat de eventueele restauratie een zu:- ver binnenlandsche aangelegenheid van Oostenrijk i,s, m.'a.w.: De Oostenrijk sche regeering kan ten deze geen reke ning met de opvattingen van Hitier houden. Indien dit juist zou zijn, moet men het resultaat van Von Neurath's be sprekingen te Weenen als negat'ef kw,a- lifïceeren. Het kan dan niet anders dan den Füihrer en de Duitsche regeering teleurstellen, al zal men te Berlijn met deze teleurstelling vooraf wel degelijk rekening hebben gehouden. Immers Schuschnigg heeft de vorige week in het openbaar categorisch verklaard, dat de Oostenrijksche regeer'ng zoodra ze er den tijd rijp voor acht een volfestemming over de kwestie der res tauratie wil uitschrijven. Vermoedelijk zal binnenkort wel blij ken, of Von Neurath inderdaad zeer beslist nul op het request heeft gekre gen, toen hij de zaak aanroerde. Het is niet te verwachten, dat Duitschland zich daar dan zonder meer bij neer z,al leggen.! De aangelegenheid zit Hitier heel hoog. Men hoeft 't zelfs niet vol komen uitgesloten te achten, dat hij er zoo mogelijk wel 't een en ander voor op 't spel wil zetten. Een Fransche journaliste, die het laatste jaar nogal wat naam gemaakt heeft vanwege de ongebreideldheid harer fan tasie, mevr. Tabouis, vertelde de vorige week gehoord te hebben, dat de Duit sche regeering de Oostenrijksche met 'n inval van Duitsche troepen in Oosten rijk zou hebben gedreigd, voor 't geval, dat het meenens mocht worden met de restauratie. Zeer waarschijnlijk is mevr. Tabouis' duim de geboorteplaats van dit rumoerige bericht. Maar zulks neemt niet weg, dat eenigerlei andere intimi datie-poging van Berlijn uitgegaan, al leszins in het kader der affaire zou passen. De weerslag daarvan zal men dan te eeniger tijd wel in de pers der be de landen bespeuren. Von Neurath zal zijn FVhrer denke lijk ook verslag hebben gedaan van zekere luidruchtige verschijnselen, wel ke met zijn bezoek aan Weenen ge paard gingen. Toen hij zich eergiste renavond van zijn hotel naar het sta tion begaf, om naar Duitschland terug te keeren, werd hij „bejubeld": door verscheiden duizenden leden van het „Vaderlandsche front" (de eenige ge tolereerde politieke beweging in Oos tenrijk, een schepping van Schuschnigg zelf). In het gejuich zal de Duitsche mi nister echter de eigenaardige politieke demonstrat'e onderkend hebben: het was een anti-nat!onaal-socialistische betooging. Men gaf Von Neurath op door ANNTE s. swan 50). De jongere leden van het gezin had den er echter een grondigen afkeer van. Het huis was saai en somber, ze misten het drukke gedoe van het minder ge zonde, maar veel opwindender West Bow en Jess, tenminste, zou dolgraag daarheen teruggegaan zijn. „Wat is het hier mooi. Daddy hoorde waarachtig tevreden te zijn, in plaats van chagrijnig, Jess", merkte Ruthven op, toen zij bij het witte hek van de villa gekomen was. „Ik haat het als de pest", antwoordde zij, zonder een oogenblik te aarzelen. „Als ik het idee had, dat ik hier mijn geheele leven met Daddy en Bob door zcu moeten brengen, zou ik mezelf van kamt maken, Pat". Ze sprak op de onnadenkende wijze, die de jeugd eigen is, maar vermoedde weimig, dat deze hartstochtelijke, doch z^üfeloos uitgesproken woorden haar Het solisten-concours van den Bond van Harmonie, en Fanfarevereeniginge'n in Zeeland. (Van een deskundigen medewerker). Het eerste deel van het solisten-con cours van den Bond van Harmonie- en Fanfarevereenigingen in Zeeland is ach ter den rug. Als zoovele voorgaande concoursen is het uitstekend geslaagd, zoowel wat de organisatie als de presta ties der solisten betreft. In edelen wed ijver is er weer gekampt naar de eerste plaatsen en slechts ingewijden weten welke een groote inspanning, welk een toewijd'ng en ijver aan de prestaties is voorafgegaan. Het concours stond in het teeken der groote deelname, Hoewel het aantal deelnemers (124) reeds was gesplitst, duurde het van 's middags 1 uur tot 's nachts 12 uur. Onder deze omstandig heden was het voor de jury, den heer D. Sneets uit Amsterdam, geen sinecure alle nummers aan een goede beoordee ling te onderwerpen. Tot het laatst toe heeft hij echter vol aandacht de presta ties gevolgd. Het concours begon met de derde af- deeling, waarin veel nieuwelingen op traden. Opmerkelijk was het vele klein- koper, bug'es en pistons, maar niet min der opmerkelijk was het feit dat zoove len instrumenten in deze afdeeling te laag van stemming waren, hetgeen het aanhooren nu niet bepaald een genoegen deed zijn. In het algemeen waren de pre staties, gezien de afdeeling, waarin werd gespeeld, niet onverdienstelijk. Een fout leek ons dat velen te zware nummers voor deze afdeeling hadden gekozen. Een goede prestatie leverde P. Jonk heer te Middelburg, die over een moo:en warmen hoorntoon bleek te beschikken Zijn eenige rivaal op dit mooie instru ment J. Blok te Rilland, bleek een uit stekende blazer te zijn, die echter moet trachten iets minder hard te blazen, waardoor het nu wat trombone-achtig ge luid veel zal verbeteren. Een goede trombonist met een mooien trombonetoon was in deze afdeeling Ch. J. Bliek te Arnemuiden. Ook zijn tech niek was goed. Reeds in de tweede afdeeling waren de eischen aanmerkelijk verzwaard. Hier bleek ook dat de piano goed gestemd was, want met op enkele uitzondering na was de stemming goed. De toon der bugle-blazers was veel beter dan in de lagere afdeeling. Ook hier weer naar verhouding te zware, technische num mers. P. Pouwer te Middelburg en J. den Toonder te Kloetinge waren tech nisch uitstekend. De eerste zal het nog wat rustiger aan moeten doen en de tweede zijn toon trachten te verbeteren. J. Keukelaar te Kloetinge voerde het moeilijke „Sehnsucht" van Hartmann op baryton zeer verdienstelijk uit, evenals Jecovftol levertraan wetenschappelijk de beste levertraan voor U en Uw kind. Verkrijgbaar bij apothekers en dro gisten a f 0.75 per flacon. (Ingez. Med.J deze elegante wijze te kennen, dat de meerderheid van het Oostenrijksche volk van een inlijving bij Duitschland niets wJ weten. Het geeft te denken, d,at de Oostenrijksche regeering deze demonstratie heeft toegelaten, ja ver moedelijk heeft helpen op touw zet ten. Wat Von Schuschnigg misschien niet al te duidelijk heeft willen zeggen, werd aldus den Duitschen gezant in de ooren geschreeuwd. Ze zullen hem ervan hebben getuit. F, Bolle te Kapelle. Was diens toon min der, hij voerde het werk beschaafder uit. De eenige trombone in deze afdeeling, j. van Iwaarden te Kruiningen leverde met het mooie „Vulcaan" van Blémant een goede prestatie. Het was opmerkelijk dat zoo weinig goede saxophones optraden. De eerste goede die wij hoorden was 'n sopraan, H, Keukelaar te Kloetinge. Iets minder was F. Smit te Kattendijke. Beiden voerden de bekende Aria uit „Luisa di Montfort' uit. Hiermede waren wij in de eerste af- -deeling aangeland, waarmede tevens eer aanvang werd gemaakt met de bijna on afgebroken reeks van groot-koperbla zers. De hoogere af deelingen schijnen nr eenmaal uitsluitend voor groote instru menten, saxophones en hout te zijn. De eischen waren hier echter niet voor de poes. Slechts twee eerste prijzen werden in deze afdeeling behaald. Het uitste kend samenwerkende duo J. van Nieu- wenhuize-J. Dek te Kruiningen, resp. piston en bug''e behaalde eveneens een eersten prijs. In de afdeeling uitmuntendheid troffen wij vele van vorige concoursen bekende namen aan. K. Broerse te Serooskerke behaalde met z'n reeds eerder uitgevoer de „3e Fantasie" van Escudié een ruimen eersten prijs, mooi saxophone-alt-geluid De trombonist J, J, Rijnberg te Rilland was de beste in deze afdeeling. Zijn eer ste prijs met lof was ten volle verdiend Jammer dat het slot wat ruw was. A Verbage te Ritthem, een jonge tubablazer met een prachtigen 'toon, wilde v-oor zijn voorgangers niet onder doen. Hij liet hooren wat er met dit mooie instrument te bereiken valt. Deze afdeeling werd besloten door A. Leijnse te Ritthem die het voor een bas zeer moeilijke, technische „Air Varié" J. Reynaurd verdienstelijk ten gehoore bracht. Jammer dat hij de fout begb zijn instrument te laag te stemmen. Het eenige duo in deze afdeeling, J. Meyers, sax. sopraan en C. Pouwer. bugle, beiden te Ritthem bracht het mooie „Morceaux de Salon" van L. J Baudonck. Dit was een keurige presta tie, Pouwer was wel de beste bug'leblazer van dezen dag. In de eere-afdeeling trad op de fijne beschaafde tuba-blazer F. Feleus te Kat tendijke. Als steeds was zijn voordracht zeer verzorgd. Als laatste solist kwam J. Meyers te Ritthem op het podium» Deze sopraan- saxophonist zorgde voor een uitstekenc slot. Hij had met 't moo:e „Fantaisie de Concert" van L. Wettge een zeer goe de keus gedaan. Een betere u:tvoering is bijna niet denkbaar! De eerste prijs met onderscheiding was dan ook de eenig denkbare belooning hiervoor. Hij trad op in de eere-afdeeling A. De opwekking van den bondsvoorzit ter tot een bezoek aan het tweede deel kunnen wij niet anders dan ondersteu nen. Na een onderbreking van vele jaren wordt dit concours thans weer te Mid delburg gehouden Laten de muzieklief hebbers uit Walcheren toonen dat %zij dit op prijs stellen. VÜDDELBURfi- Centraal Genootschap voor Kinder Vacantie- en Herstellingskolonies. De afdeeling Middelburg van het Cen traal Genootschap voor Kinder Vacan tie- en Herstellingskolonies hield haar ledenvergadering ten huize van de secre taresse. Medegedeeld werd, dat dit jaar de af deeling 30 jaar bestaat, de geldmiddelen bevinden zich in een treurigen toestand en daarom zal het bestuur toestemming vragen voor het houden van een straat- en huiscollecte. Mede in het vertrouwen, dat deze collecte een goed resultaat zal opleveren, werd besloten 16 kinderen naar Heelsum uit te zenden. De rekening van den penningmeester, den heer P. Luteijn, werd nagezien en in orde bevonden. Begonnen met een goed slot van 31.50, eindigt zij met een nadeelig saldo van 3. Het eindcijfer is 617. eig'en lot voorspelden. Ze gevoelde zich triomfantelijk, dat zij erin geslaagd was, Ruthven met zich mee te brengen. Haar vader's taal, toen hem den uitslag van 't proces medegedeeld werd, was niet erg vleiend voor de Ruthvens geweest. Hij zat op en sofa in de eetkamer en het eten stond op tafel, toen Ruthven binnenkwam. Jessie was zoo verstandig naar boven te vluchten, zonder haar va der te gaan begroeten en het aan Pat- riek over te laten zijn verklaringen te geven. Daddy Rossland keek stom verbaasd, toen nij hem binnen zag komen en be wonderde zelfs in stilte zijn moed. Bob, een groote, knappe, blozende jongeman, die op een effectenkantoor werkte, daar hij dat fatsoenlijker vond, dan de zaak van zijn vader, trok ook in de grootste verbazing zijn wenkbrauwen op Ruthven en Bob konden niet erg goed met elkaar overweg en Bob had genoten, toen zijn vader zijn meening over de Ruthvens onomwonden te ken nen gaf en had hein, zooals zijn zuster vertelde, nog aangemoedigd. „En?" zei Ruthven, met een eigen aardig knikje. „Je had zeker niet ver wacht me te zien. We zijn dit keer ver slagen, maar we zijn nog niet klaar". „Klaar", barstte Rossland los, terwij' hij de krant een ,veelbeteekenenden trap gaf. „Ik begrijp niet, hoe jii je nog op straat durft te vertoonen, na alles wat er over je geschreven is. Jij en je oude heer hebben ongenadig op jullie ziel gekregen." „O, dat hoort er nu eenmaal bij", zei Ruthven onverschillig. „Blaffende hon den bijten niet. Morgen is alles weer ver geten, als weer een ander aan de beurt is. Toch spijt het me meer dan ik kan zeggen en mijn vader ook. Hij is te veel van streek om al te komen, maar ik moest van hem zeggen dat we eerstdaags in staat zullen zijn u te betalen,als u ons nog' even den tijd laat". Deze woorden verbaasden Rossland steeds meer. Hij had van de Ruthvens niets dan de grootste lafhartigheid ver wacht en hij was werkelijk ten einde raad geweest over het geld, dat hij in een onberaden oogenblik beloofd had te betalen. Maar Ruthven sprak en gedroeg zich niet als een verslagen man, maar veeleer als iemand, die nog een troef kaart uit te spelen heeft. Nu hield Dad- (Ingez. Med.J Het jaarverslag van de secretaresse, mej. M. de Cleijn Brem, vermeldt, dat zij een lijst kreeg van 21 namen; 12 ouders stemden toe hun kinderen naar Heelsum te zenden. Eén er van viel af, omdat er roode hond in het gezin was. Zoo gingen er 11 van 30 April tot 2 Juni. De kinderen werden gebracht en gehaald door mevrouw Den Bouwmeester en mej. Van Sluijs, die meteen Goesche kinde ren mede genomen hebben. De resulta ten van de uitzending liepen nog al uit een van onvoldoende tot zeer goed. De gemiddelde gewichtstoename bedroeg 2.1 kg (13 kg). Op kosten van de stichting Bio-Vacantieoord zijn nog 3 kinderen u'tgezonden naar Russenduin te Bergen aan Zee. Een jongen ging op eigen kosten twee maanden haar het Boschhuis en een halve maand op kosten der afdeeling. Vorig jaar beschikte de afdeeling over 994, en nu over 617. Financieel was 1936 het slechtste jaar, dat de secreta resse ooit medemaakte. Dit komt door de groote vermindering der gemeente subsidie van 25 tot 8.50. Het be drag der contributies bleef vrijwel gelijk aan 1935 349). Minder hoog was ook het bedrag der extra's, al heeft ook nu de heer I, P. J. de Groot weder 50 van opbrengst der kijkdagen afgedragen en kwam de jaarlijksche gift van M. P. weder in. Op 16 Mei nam dr. C. Orbaan ontslag als voorzitter, maar op verzoek hield hij dit nog aan, totdat zijn toekomst zich duidelijker zou aiteekenen. Thans ech ter heeft hij verzocht om geen rekening meer te houden met een eventueelen terugkeer in Zeeland en in de vacature te willen voorzien. Grooten dank brengt de secretaresse dr. Orbaan voor alles wat hij voor de afdeeling en dus voor het misdeelde kind gedaan heeft. Aan het slot herdenkt de secretaresse met weemoed den grooten Ketelaar, hij was het middelpunt van het Centraal genootschap. Laat zijn groote kinderlief de en energie allen een prikkel ter na volging zijn in het groote doel, dat hij steeds voor oogen had, het zwakke kind dat verzorgd moet worden. Hij rust in vrede De vergadering koos tot voorzitster mevrouw R. Weijl-Snuijf. Tot bestuurslid in plaats van mevrouw J. den Bouwmeester-de Jong, die zoo veel voor de afdeeling en voor de kin deren deed, doch niet meer in aanmer king wilde komen, koos de vergadering mevrouw A. Koch-de Waard en verder nog tot bestuurslid den heer W. L. M. P. Thieme. BIGGEKERKE. Dinsdagmiddag hield de Coöp. Boerenleenbank haar 17e jaar vergadering, o. 1. van den heer L. Si- monse. Uit het verslag van den kassier bleek, dat de inlagen vermeerderd wa ren, dat ruim 10 der voorschotten werd afgelost en dat de winst bedroeg 509, die bij de reserve werd gevoegd, waardoor deze bedraagt 9629. De aftredende bestuursleden werden herkozen; de rentetarieven werden ver laagd in verband met een verlaging bij de Centrale Bank, dy Rossland dolveel van intriges; hij had heel wat ondervinding van het gemeene in de menschelijke natuur en het leven en had zelfs een geheime bewondering voor 'n schurk, die niet wil toegeven, dat hij er eens is, of erkennen, dat hij verslagen is. Zijn harde gelaatstrekken ontspanden zich een weinig en hij noo- dig'de Ruthven uit te gaan zitten en met hen mee te eten. Op dat oogenblik kwam Jessie de kamer binnen. Ross'and had zelfs niet gemerkt, dat zij naar Edinburg geweest was; hij bemoeide zich nooit met haar doen en laten. „Heb je Ruthven al eerder gezien vandaag, Jessie?" vroeg hij, toen hij zag, dat zij elkaar geen hand gaven. „Ja vader", antwoordde zij. „Wat wil je hebben? Thee of koffie, of wil je soms liever wat whisky hebben?" „Breng me niet in de verleiding, meis je. Ruthven .jveet wel, dat whisky vergif is voor een man, die last van jicht heeft. Als jij iets waard was, zou je me ver tellen. waarom ik hier met jicht lig, ter- wiil ik een heele maand geen druppel wh'sky aangeraakt heb". „De zonden van je voorvaderen. Dad dy", merkte Ruthven luchtig op. „Ik zal DOMBURG. Het aantal kiezers voor de Tweede Kamer bedraagt 789, voor de Provinciale Staten 781 en voor den Ge meenteraad 774. NIEUW. EN ST. JOOSLAND. De pi afd. van den Christ. Nat. Werkmansbond vierde Maandag voor de eerste maal haar jaarfeest onder voorzitterschap van den heer Joh. Dekker. Deze heette wel kom drie afgevaardigden van den ring Walcheren, en die der plaatselijke afdee ling van de Christ, Transport- en Fa brieksarbeiders en de Christ Jong. Ver. In 't kort zette hij doel en grondslag van den C.N.W.B. uiteen. De hr. Kakebeeke leverde een jaarverslag, dat wees op groote activiteit der slechts dart en le den tellende vereeniging. De heer P. van Leerdam bracht jaarverslag als penning meester. De heer Wyckhu's leverde een moo'e bijbelinleiding, terwijl na de pau ze nog door enkele leden eenige bijdra gen ten beste werden gegeven. Verschillende niet-leden betuigden aan aan het eind van de vergadering, dat zij nooit geweten hadden, wat de C.N.W.B. was, maar dat de afdeelinig door dezen eenen avond hun aller sympathie had ge wonnen. Daar de voorzitter door vertrek zal moeten bedanken werden hem vele woorden van dank toegesproken. O, EN W. SOUBURG. Gister verga derde alhier de Chr, Boeren- en Tuin- dersbond, afd. Souburg, onder voorzit terschap van den heer B. Koole. Als spreker trad op de heer Bosma, Rijks- tuinbouwconsulent, die een lezing hield over „bodem en bemesting". Op deze le zing volgde een zeer aangename bespre king. O. EN W. SOUBURG. De politie alhier heeft aangehouden zekeren V., wonende in deze g'emeente, die zich heeft schul dig gemaakt aan het plegen van ver schillende diefstallen alhier en te Ritthem Eenige voorwerpen van die d e'stallen afkomstig werden bij hem thuis aange troffen en in beslag genomen. De vastgestelde kiezerslijst telt voor de verkiezing van leden der Twee de Karrer 2876 kiezers, voor Ge Prov, Staten 2782 en voor den Gemeeareraad 2675. VROUWENPOLDER. Dinsdagavond hield de alhier gevestigde geitenfokver- eeniging „Veredeling" in het café Duve- kot onder voorzitterschap van den heer W. v. d. Broeke haar goed bezochte jaarvergadering. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat het ledental der vereeniging steeds toenemende is; uit het vei'slag van den penningmeester, dat de vereeniging er ook financieel goed voorstaat. Het batig slot 1936 be droeg 8. Als bestuursleden werden herkozen P. Corbijn en W. v. d. Broeke. Besloten werd den vereenigingsbok ge durende het jaar 1937 te stallen bij den heer P. Melse, de contributie 1937 on veranderd te handhaven en ook dezen zomer weer een geitenkeuring te hou den. Hierna hield de heer Versluis een leer zame lezing over „Stamboek-houderij", waarop bespreking volgde. je iets laten brengen, waardoor je ten minste vannacht kunt slapen. Het heeft me echt gespeten, dat je niet in het ge rechtshof kon komen. Dan zou je er ook van overtuigd geweest zijn, dat alles eerlijk in zijn werk gegaan is". „Dus je denkt, dat de zaak eenzijdig behandeld is?" „En of ik dat denk Ik zeg je, dat zij ze allemaal omgekocht had en die zijzelf niet te pakken kon krijgen, hebben de Marshall Kings omgepraat. Ik vind het werkelijk schandelijk, hoe die King van zijn invloedrijke positie gebruik maakt, om aan zulk geknoei mee te doen". „Wat kunnen zij ermee winnen?" zei Daddy peinzend. „Hebben ze nog huw bare zoons, die zij aan het meisje willen koppelen"? „Nee", zei Ruthven, „Het zijn nog heel jonge mensehen. maar toch hebben zij hun eigen bijbedoelingen". „Zooals wij allemaal", merkte Ross land sarcas.'sch op. (Wordt vervolgdl

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 5