ABDIJSIROOP WAT NU? I BINNENLAND. ZEELAND. WEERBERICHT. NUMMER 47. TWEE BLADEN. DONDERDAG 25 FEBRUARI 1937. EERSTE BLAD. 180e JAARGANG. 4IDDELBURI. Waarom hoest Ge zoo? AKKER's verstèrkte WALCHEREN. MIDDELBURGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent- WQdc rui IDAfcJTA°ldl3 schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per W EgJ? HL TjBm H |iTa Wi MBl, JPBhJj«gLflbAI kwartaal Week-abonn. in Middelburg en biWikIH ^B 13 ociiap o kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60. ct. p. r. s Bij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap ,,De Middelburgsche Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 17 f 7 10, elke r. m. 30 ct.Rubriek «Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct extra Bewijsnommers 5 cent. De heer J. W. v.an Nouhuys, oud-di recteur van het Scheepvaartkundig Mu seum, schrijft ons: Zoo is dan de slag gevallen. Ik had het niet durven denken, voor ik het Koninklijk Beslu t zwart op wit las: de Oranje-Wit-Blauwe vlag is ver klaard, niet meer de vlag van het Ko ninkrijk der Nederlanden te zijn want een koninkrijk zal toch bezwaar lijk twee vlaggen kunnen hebben? Of schoon: heeft niet Groot-Britannië z'n Union Jack, z'n roode koopv.aardijvlag, z'n witte oorlogsmarinevlag en z'n blauwe marinereservevlag? Maar in elk geval, en hoe dit ook zij: thans heeft H.M. de Koningin met Hare handteeken ng bekr.achtigd, dat de dit is dus de eenige vlag van het Koninkrijk der Nederlanden is: Rood-W it-Blauw. De drijvers, ik zou geneigd zijn te zeg gen: de dóórdrijvers, hebben het dus voorloopig gewonnen. Ondanks alles is dit toch onverwacht. De mededeel'ngen, die doorgelekt waren, dat dit Koninklijk Besluit zou worden „uitgelokt" hoe gebruikelijk in de kanselarijstijl wellicht ook, in de gegeven omstandigheden toch een wei nig gelukkige term heb :k nimmer voor geheel ernstig genomen: ik dacht, dat het een proefballonnetje zoude zijn om eens te zien, hoe ons volk er op aansloeg.1 De vraag, waarvoor de goede Neder lander, aan Overheid en Wet getrouw willende zijn, zich nu gesteld ziet, is deze: Wat nu te doen? Met andere woorden: staat nu ,als een paal boven water, dat alle voorstanders van het aloude en naar mijn vaste ongeschokte overtuiging, h'storisch eenig juiste Oranje-Wit-Blauw deze vlag zullen hebben neer te halen, wil len zij niet voor opstandigen uitgekre ten worden? Of zullen zij dan nu maar met hun vlag en hun overtuiging in de oppositie moeten gaan? Dit laatste zal iedere in zijn hart overtuigde O.W.B.er, zeker zonder den minsten twijfel doen! Maar: het eerste ook? Met andere woorden: zal hij zijn te dezen opzichte nu oppositioneel ge worden innerlijke overtu'ging nu ook uiterlijk ten toon blijven dragen, door bij nation,ale gebeurtenissen, als het hart hem tot getuigen dringt, in plaats van het, nu tot eenig geldende verklaarde Rood-Wit-Blauw, het aloude Oranje-Wit-Blauw te b 1 ij v e n uitsteken? Moeilijke, zware gewetensvraag! Want 'n het omgekeerde geval zou het zoo heel .anders geweest zijn. Had de regeering het Oranje-Wit-Blauw tot Nederlandsche vlag verklaard in mijn bewoordingen: het Oranje in de vlag in eere hersteld dan zou nie mand er aan denken van een Neder lander, die zijn aanwezige Rood-Wit- Blauwe vlag zou zijn blijven „opgebrui ken", daarin iets anders te zien dan een gewone huishoudelijk-zuinige h deling al ben ik er vast van over tuigd, dat het O.W.B. dan toch hand- ovey-hand gewonnen zou hebben. Maar nu: nu zal men zeggen, dat wij die-hards zijn geworden. Nu ontstaat 't gevaar, dat er door de vlag scheuring komt Moeten we het hoofd dus buigen? Ik weet het niet. Ik sta zoo perplex van dit besluit, dat ik nog geen gevestigd oordeel hierom- W 14 UU -te preken. Wel staat dit voor mij muurvast: wij moeten, nu meer dan ooit, volhouden in onzen strijd. Wij moeten de mannen, die dit uiterst bedroevende Koninklijk Beslu't hebben „uitgelokt", nu in woord en geschrifte duidelijk m,aken, bewijzen, onomstoote- lijk bewijzen, uit het waarlijk overstel pende materiaal dat hieromtrent voor handen is, dat zij een glad verkeerd Ko ninklijk Besluit hebben uitgelokt. Dat het een h storische en nationale fout geweest is. De waarheid moet eens te gevie ren. De aloude Oranje-Wit-BI,auwe vlag onzer nationale zelfstandigheid moet eens in eere hersteld worden. Met of zonder Oranje-Wit-Blauw aan onze vlaggestokken, zullen wij blijven strijden voor dit ,e e r- h-erstel van onze vlag. Rijswijk (Z.-H.), 24 Febr. 1937. BE NEDERLANDSCHE VLAG. Rood, wit en' blauw. De Staatscourant van gisteravond be vatte het volgende koninklijke besluit: Wij Wilhelmina, bij de gratie Gods, Koningin der Nederlanden, Prinses van Oranje-Nassau, enz. enz. enz.; op de voordracht van onzen minister van staat, minister van koloniën, voor zitter van den raad van ministers van 5 Februari 1937; hebben goedgevonden en veirstaan: te bepalen: De kleuren van de vlag van het Ko ninkrijk der Nederlanden zijn rood, wit en blauw. Onze ministers, hoofden van departe menten van algemeen bestuur, zijn be last met de uitvoering van dit besluit, hetwelk in de staatscourant zal worden geplaatst. Zeil am See, den 19 Februari 1937. Wilhelmina. De Koningin op het ,,Huis ten Bosch". Gistermiddag is H.M. de Koningin, vergezeld van freule Schimmelpenninck van der Oye en haar adjudant, luitenant -ter-zee le klasse jhr. Van Holthe op het „Huis ten Bosch" te Den Haag aangeko men. H.M. werd bij haar aankomst op har telijke en eerbiedige wijze door het tal rijke publiek begroet. DUURTE-TOESLAG VOOR INDISCHE AMBTENAREN. Aan de hoofden van 't gewestelijk be stuur in Ned. Indië is machtiging ver leend om een duurte-toeslag toe te kennen van vijf pet. aan lager bezoldig de landsdienaren. N,uar aanleiding van vorige mededee lingen van de regeering kan aangeno men worden dat als grens voor deze bezold'ging is vastgesteld f 300 per maand (Salaris vermeerderd met toe slag). Nieuwe gezant in Portugal. De regeerngspersdienst meldt, dat mr. J, G. Sillem, thans zaakgelastigde in Athene, binnenkort benoemd zal wor den tot H. M, s gezant te Lissabon. Een Buütsche biograaf van Prins Bernhard uit de Rljkscultuu>kamer uitgesloten. Overeenkomstig een mededeeling' in het Börsenblatt für den Deutschen Buchhandel heeft de president van de Rijkskamer voor literatuur in Duitsch- land van het lidmaatschap uitgesloten Georg Freiherr von Eppstein, oud-ka binetsminister en kabinetschef van het vorstenhuis Lippe; curator van de Le- opold-PIoogeschool en Wirklicher Ge- heimer Rat. Zooals bekend, heeft prof. Von Eppstein tezamen met Hofrat Max Staercke de biografie van Prins Bern hard geschreven, die in 1936 bij de fir ma Bruna te Utrecht is verschenen. De uitsluiting uit de Rijkskamer voor literatuur wojrdt gemotiveerd met een verwijzing naar par. 10 van de eerste verordening tot uitvoering van de Wet op de Rijkscultuurkamer. Genoemde paragraaf bevat de bepaling, dat een lid kan worden uitgesloten, indien feiten aanwezig zijn, waaruit blijkt, dat de be trokken persoon niet de betrouwbaar heid en geschiktheid bezit, noodig voor de uitoefening van zijn werkzaamheid. KERK EN SCHOOL, Heden herdenkt ds. P, de Haas, Ned. Herv. predikant te Herbajum (Fr.) den dag waarop hij voor 25 jaar zich aan deze gemeente verbond. Ds. de Haas aanvaardde 1 April 1894 te Hoek het predikambt. Vandaar ver trok hij naar Hall, en vervolgens naar Leur. In 1905 werd de jubilaris predikant te Zie rik zee, waar hij 1 Juli 1911 zijn bediening neerlegde. In 1912 werd hij weer predikant in actieven dienst en aanvaardde dat jaar zijn ambt in zijn te genwoordige gemeente. Ned, Herv, Kerk, Ds. G. W. Korevaar te B'ggekerke is beroepen (toez.) te Zaamslag, De heer A. Colpaart te Rilland B a t h slaagde te 's Gravenhage voor machinist, voor de groote vaart. De ge slaagde is leerling' van de ambachtsschool te Middelburg. ZEEUWSCHE FEDERATIE VAN COÖPERATIES EN KOLENBONDEN. Aan het jaarverslag 1936 van de Zeeuwsche Federatie van Coöperaties en Kolenbonden, ontleenen wij, dat men nog steeds op in de derde desbetreffen de conferentie van' AprJ jl. toegezegde voorstellen om tot overeenstemming' te komen met de handelaren, wacht. Wel zijn in September nog gegevens ter zake aan de huisbrandcommissie verstrekt doch op de algeir.eene vergadering kun nen de resultaten nog niet worden mede gedeeld zij zijn nog niet bekend. Intus- schen heeft het niet ontbroken aan po gingen om vooral de steden Vlissingen, Middelburg en Goes te binden. Op straffe van uitsluiting werden de aangeslotenen bedreigd, als niet de bijdrage aan de prijzencommissie werd voldaan. Het be stuur adviseerde aan deze sommatie geen gevolg te geven, waaraan ten volle is voldaan. Het leek al te g'ek, om gedurende den tijd dat onderhandelingen werden ge voerd, de betrokkenen met de meest dwingende voorschriften te lijf te gaan. Men kreeg dan ook van de Huisbrand- Commissie te Den Haag de mededeeling dat men dit zou staken. Zooals hieruit blijkt, aldus het verslag, is de kolenhan del nog allesbehalve wolkenloos. Een comité voor Westelijk Zeeuwsch Vlaanderen kwam tot stand, waarbij zich aansloten Oostburg, Aardenburg, Schoondijke, Zuidzande, Groede en Cad- zand, en later ook IJzendijke. Ook sloten zich in overig Zeeland nog aan Kortgene, Kamperland, 's Heer Abtskerke en Krabbendijke. Ook op verschillende andere plaatsen werden terzake besprekingen gevoerd, doch vele bonden kijken de kat nog eerst uit den boom Een groot aantal bonden be sloten zich om te zetten inleen coöpera tieve vereeniging. De minister van landbouw en vis- scherij heeft met ingang van 1 Maart 1937 jhr. mr. A. F. C. de Casembroot burgemeester van Westkapelle, be noemd tot l d, tevens voorzitter der commissie voor de mosselvisscherij en den mosselhandel van de Ned. Vissche- rijcentrale. Soli Beo Gloria, Voor de uitvoering van „Soli Deo Gloria" bestond gisteravond groote belangstelling. Wij komen morgen na der op deze uitvoering terug. Zendingsavond- De afd. Middelburg van den Ned, Chr. Vrouwenbond organiseerde gisteravond in de Bogardzaal een zendingsavond, waar spraken de oud Middelburger James P. Leijnse, mevr. M. Leijnse Groenendijk en mej. M. F. Leijnse, van den zendingspost te Peiping (Peking). Mevr. LeijnseGroenendijk vertelde allereerst van China, waar deze zen delingen 16 jaar hebben gewoond in een heidenland. Het land waar zij vertoef den was dor en kaal. Spr. verhaalde hoe, wanneer zij op straat verschijnen de bedelaars direct rond hen loopen en hoe ontzettend de armoede is, die daar geleden wordt. Scholen zijn er wel, doch meestal worden de onderwijzers niet betaald, en in zulke gevallen staken zij. Spr. beschreef de woningen der armen, waarin een onbeschrijfelijke ellende heerscht. In de huizen der rijken, waar alle zonen, schoondochters en hun kinde ren, bedienden enz, leven, lijkt 't beter, maar toch is ook daar geen vreugde. Zij weten niet wat God is. In dit verband wees spr. op de zielenvereering. Over al zijn er Goden, maar toch raakt dit alles hun leven niet. Het Boeddhisme maakt den Chineezen niet gelukkig. Het geeft hun geen vre de. Angst beheerscht een groot deel van het Chineesche godsdienstige leven. De booze geesten nemen een groote plaats in. Spr. haalde daarvan vele voor beelden aan. De heer J. P. Leijnse vertelde met hoeveel moeite er in de 16 jaar gewerkt is; maar er is ook veel heerlijkheid ont vangen. Spr. verhaalde een en ander van de wijze, waarop de menschen in China tot het evangelie komen, en op welke moeilijkheden de verbreiding van Gods woord telkens weer stuit. Aan de hand van tal van voorbeelden wees spr, er op hoe tot het christendom bekeer de Chineezen, bv. door hun familie, uit- gestooten worden, wanneer zij den godsdienst belijden. Verwachting tot morgenavond: Matige tot krachtige wind uit Oprich tingen, gedeeltelijk bewolkt, aanvanke lijk weinig of geen neerslag, lichte vorst tot temperatuur om het vriespunt. Do- 25 Febr,: Zon op: 6 h 57; onder: 17 h 30. Licht op: 18 h 00. Maan op: 18 h 14; onder: 6 h 27. V.M.: 25 Februari. Neem toch de nieuwe verstèrkte Abdijsiroop, het middel dat op bijna wonderbaarlijke wijze Uw hoest bedwingt. Akker's Abdij siroop werkt snel en krachtig bij hoesten, bij kou op de luchtpijpen, bij beginnende en chronische bronchitis en helpt heerlijk bij borstbenauwdheid en asthma-aanvallen. De uitsluitend van plantaardigen aard zijnde werkzame bestanddeelen uit oude geneeskruiden welke Abdijsiroop een wereld-vermaardheid heb ben bezorgd,- werden in de nieuwe verstèrkte Abdijsiroop nog uitgebreid door de toevoeging van de hoest-bedwingende stof „codeïne", die moet beschouwd worden als bet krachtigste mid del ter verdrijving van den hoest en van slijm. De plantaardige extracten, in Abdijsiroop ver werkt, werken als balsem op de ontstoken slijm vliezen van Uw borst en keel, die daardoor worden geheeld en versterkt. Om zijn gelukkige samen stelling noemt men terecht de nieuwe verstèrkte Abdijsiroop,,'s Werelds béste Hoest-siroop". Verlaagde prijzen75 ct., f 1.25, f 2.- f 3.50 p. flacon. (Ingez. Med. Hoog- Do. Vr. Za. Hoog- en 25 26 27 en Do. Vr. Za. 25 26 27 Laagwater te Vlissingen: Februari. Hoogwater. Laagwater. 1.24 13.47 7.57 20.06 1.59 14.24 8.35 20.37 2.29 14.55 9.08 21.08 Laagwater te Wemeldinge; Februari, Hoogwater. Laagwater. 3.19 15.38 8.56 21.11 3.57 16.17 9.31 21.42 4.29 16.50 10.03 22.15 Mej. Leijnse heeft vervolgens een op- ekkend woord tot steun aan de zen ding, en in 't bijzonder aan die in China, geapro±ven. Daarna werden lantaarnplaatjes ver toond, toegelicht door zendeling Leijn se. Zij gaven een kijk. op het leven der priesters, die op een laag moreel peil staan, op de godenvereering etc. Ook werden beelden vertoond van den zen dingspost, de kerken, scholen enz., ter wijl enkele plaatjes voorts een indruk gaven tot welk een ellende de hongers nood en het communisme in China lei den. Overtreding Arbeidswet, De politie maakte in den afgeloopen nacht proces-verbaal op tegen een bak ker, wegens het in strijd met de voor schriften der Arbeidswet te vroeg ar beid doen verrichten door een aantal bakkerknechts. Diefstallen. De politie hield gisteren aan W, v. B. en J. G. be'den van h'er, die zich in den avond van Maandag 15 Febr. hebben schu.dig gemaakt aan diefstal van twee reservewielen met banden van een voor sloop bestemden auto ten nadeele der firma P.' alhier. Nadat proces-verbaal was opgemaakt, zijn de aangehooudenen op vrije voeten gesteld. Onverbeterlijk, Herhaaldelijk worden nog weggebrui kers aangetroffen, die zich aan de meest eenvoud'ge verkeersbepalingen niet storen. Het gevolg is, dat de politie, die zooals wij de vorig'e week meldden, niet meer kan blijven waarschuwen, onver biddelijk proces-verbaal opmaakt Men denke dus aan het gevaar en ongemak dat men een ander bezorgt en aan zijn eigen portemonnaie. Vergadering Buurtcommissie. Woensdagavond vergaderde de buurt- commissije Spanjaardstraat, Spuistraat, en Haringplaats, De voorzitter dankte allen, d'e belangeloos hebben medege werkt, om de straten een feestelijk aan zien te geven. De penningmeester deed verantwoording van zijn gehouden be heer. Na controle door een commissie werd de rekening goedgekeurd. Het te kort ad ruim f 15 werd tijdens de ver gadering bijeengebracht. Getracht zal worden met het innen van wekelijk- sche of maandelijksche bijdragen voort te gaan om zoo een kas te vormen te gen volgende feestelijke gelegenheden. DE MIMUCO. In de gisteravond gehouden vergade ring van het Mimuco com'té kon me dedeeling worden gedaan van de groo te welwillendheid, waarmede B. en W. wederom steun verleenen aan het stre ven voor het zoo hoog noodige ver sterken van de kas van het Middel- burgsch Muziekkorps. Zoowel voor dc verloting als voor den feestavond, die is vastgesteld ^p Zaterdag 8 Me' in het Schuttershof werd aan de door het comité gedane verzoeken volledig vol daan. Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later, (S springtij.) Besprekingen hadden plaats met het oog op de verloting en de voorberei- rlJnrt van den avond, waaraan naast bet PTT-personeel, weder de gymnastiek- v» uit 1 na lil ies" haar medewerking zullen verlee nen. Vergadering „Handelsbelangen". Dinsdagavond hield onder leiding van haar voorzitter, den hr. J. Donner, de Middenstandsvereeniging_ „Handelsbe langen" haar 34ste jaarvergadering. In het openingswoord van den voor zitter viel een dankbare toon te be luisteren voor den velerlei arbeid wel ke in al die jaren in het belang der ver eeniging werd verricht, alsmede over den gestadigen groei der vereeniging. Laten wij trachten, aldus besloot de voorzitter, met Gods hulp, als midden standers aan de vele bezwaren in onze bedrijven het hoofd te bieden door een parig' samen te werken zoowel in het belang van den middenstand als van het koopend publiek. Uit de verslagen van secretaris en penningmeester bleek, dat het ledental gestegen was van 212 tot 290, terwijl een belangrijk batig saldo kon geboekt worden. In verband met den gunstigen toe stand der afdeeling Glasverzekering werd, evenals in 1936, besloten om ook in 1937 aan verzekerden een reductie van 50 pet. te verleenen. Getracht zal worden in 't voorjaar een reclameweek te organiseeren, waarvoor een commissie werd benoemd, terwijl eveneens besloten werd pogin gen in het werk te stellen om te komen tot oprichting van een comité voor meer werk-actie. Als bestuurslid in de plaats van den heer J. de Kruijter, welke zich niet meer beschikbaar stelde, werd gekozen de heer P. Hollander en herkozen de heer M, Veenis. Als leden van de finan- cieele commissie werden herkozen de heeren A. J. Bleuzé, A. de Roo en D. Faberij de Jonge. Als bestuurslid der Glasverzekering werd herkozen de heer T. Faberij de Jonge. Afscheid inspecteur Stoopman. Alhier heeft zich uit de personeelen der verschillende scholen een comité gevormd, dat zich ten doel heeft ge steld, het onderwijzend personeel der scholen in de inspectie Goes gelegen heid te geven gezamenlijk ,afscheid te nemen van zijm inspecteur, den heer B. J. Au Stoopman, die, zooals men weet, met ingang van 1 Maart a.s. is overgeplaatst naar de inspectie Nijme gen. Uit alle deelen van de inspectie ko men bij het comité berichten binnen, waaru t blijkt, d,at dit comité heeft gehandeld in den geest van het onder wijzend personeel. De animo, deze ge legenheid te benutten om persoonlijk van den heer Stopman afscheid te nemen, is bijzonder groot. AAGTEKERKE. De landarbeider P. B. had Woensdag toen hij aan het hout jes rakken was het ongeluk in een zijner beenen te hakken. Hij moest zich onder geneeskundige behandeling stellen.

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 1