«tfroiritïCiHl* 22* GOiSCHECOU2AMT£»» BINNENLAND. ZEELAND. NUMMER 46. TWEE BLADEN. WOENSDAG 24 FEBRUARI 1937. ütKölü BLAD. 18Ue JAARGANG. EERSTE BLAD. De nieuwe verkiezingen. J. M. POLDERMAN, Rood, wit en blauw. Werkverruiming door grondverbetering. fflSDDELBURfi. BOES. WEEfMSÜiCKL MIDDELBUBGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelhurg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 1 7. Aangesloten bij bet Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 17 r»tr«U 2.10. elke r. m. 30 ct. Rubriek Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, 4 75 ct. bij vooruitbetaling. Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct extra Bewijsnommers 5 cent. BHBSKH: Op 26 Mei. Naar Tan bevoegde zijde wordt ver nomen, ligt het in de bedoeling', indien de behandeling van de grondwetsherz e- ning tijdig in de Eerste Kamer tot stand komt, de candidaatstelling voor de Tweede Kamerverkiezingen te doen plaats hebben 20 April a.s, de stemming op 26 Mei d.a.v. NATIONAAL HUWELIJKSGESCHENK Totaal opbrengst I 640,000. Namens het Hoofdcomité voor de .aanbieding van een Nationaal Huwelijks geschenk wordt medegedeeld, dat alle Comité's zijn ontbonden. De algeheele opbrengst bedroeg f 640,000 w.o. begrepen de gelden ver zameld door de schooljeugd, door de Amsterdamsche vrouwen, door de be volking van Sur name en Curasao, door verschillende Nederlandsche Vereeni- gingen in het Buitenland en door en kele afzonderlijke acties. DE ONTVANGSTEN DER SPOORWEGEN. Het cijfer betreffende Januari lijkt gunstig, maar De geschatte ontvangsten der Ned. Spoorwegen over Januari 1937 vertoo nen de volgende cijfers: Reizigers f 4,530,000 (geschat Jan. '36 f 4,134,9001; bagage f 43,900; post f 225,000; goederen f 2,695,000 (geschat Jan. ''36 f 2,872j3001levende dieren f 33,100; divrsen f 460,500. Totaal f 7,987,500 (geschat Jan. '36 f 7,764,800). De geschatte ontvangsten over Janu ari 1937 zijn ditmaal f 222,700 hooger dan de geschatte over Jan. 1936. 01- schoon dit resultaat reden tot tevreden heid geert, na het maar steeds jaren lang bergaf gaan der inkomsten, is er toch nog allerminst reden tot juichen, hetgeen u't de volgende beschouwingen zal blijken: Het voordeelig verschil is nl. geheel te danken aan de grootere ontvangsten uit het reizigersvervoer, die bijna vier ton hooger waren dan in 1936 (vorig jaar rond f 250,000 lager). Dit in het oog vallend versch'l heeft echter geen normale oorzaak. Twee factoren doen hier hun invloed gelden, nl. de feesten voor en op 7 Januari en het feit dat ditmaal deze maand één Zaterdag meer had dan Jan. 1936, op welken dag de reizigersontvangst het grootst is en welke laatste factor ten nadeele zal ko men aan Februari. Daarentegen geven de inkomsten uit het goederenvervoer een nadeelig ver sch'l te zien van f 177,300 (vorig jaar bijna 5 ton), hetgeen na het voordeel!'' saldo over December jl. teleurstelling wekt. In de ontvangsten uit het veever- voer, die gewoonlijk zeer laag zijn in Januari, ligt nog steeds een tendenz van vooruitgang. Zij waren riiim f 17,000 hooger dan in Janu.ari 1936. Zooals boven gezegd, is er reden tot tevredenhe'd, daar ten slotte de ont vangsten veel minder ongunstig waren dan in 1936, toen het nadeelig verschil over Januari meer dan 8 ton bedroeg. DE DISTRIBUTIE VAN GOEDKOOP BAK- EN BRAADVET BEGINT 14 MAART. In een circulaire aan de gemeentebe sturen heeft de minister van sociale za ken medegedeeld, dat met ingang van 14 Maart a.s. een aanvang zal worden gemaakt met de distributie van goed koop bak- en braadvet aan werkloozen en armlastigen. De distributie van dit product moet worden beschouwd als te vormen een geheel met die van onver mengde margarine. Naast het jaarlijks ter beschikking komende kwantum onvermengde mar garine, zal in totaal een gelijke hoeveel heid hpk- en braadvet aan behoeftigen kunnen worden verstrekt. De prijs, waartegen het bak- en braadvet aan de gemeente franco wordt geleverd bedraagt 42 cent per kg, ter wijl de vastgestelde verkoopprijs voor werkloozen en armlastigen 44 cent per kg (11 cent per halfpondspakje) be draagt. Inschakeling' 'an kleinhandel en grossiers. De minister geeft in overweging, zoo wel bij de distributie van onvermengde margarine als bij die van bak- en braad vet den kleinhandel en c.q. grossiers in uwe gemeente in te schakelen. Tot distributie rechtstreeks van gemeente wege ware naar zijn meening slechts dan over te gaan, wanneer gebleken is, dat de kleinhandel hetzij onwillig, het zij niet in staat is, de distributie volgens de gestelde regelen te doen plaats vin den. Voor deze inschakeling komen in de eerste plaats in aanmerking de kruide niers, tenzij het om redenen van bij zonderen of plaatselijken aard meer ge- wenscht voorkomt, instede van deze laatsten de slagers daarmede te belas ten. Bij inschakeling van den kleinhan del behoort aan dezen een vastgestelde vergoeding van 2 cent per kg te worden uitgekeerd. De distributie behoort plaats te vin den door middel van een goed contro leerbaar bonnenstelsel, terwijl bij in schakeling van den kleinhandel (en c.q. grossiers) de producten in den winkel van den betrokken distribuant voor af nemers verkrijgbaar dienen te worden gesteld. Hoeveelheden, Voor gezinnen van 2 tot 5 personen kan per 4-wekelijksch tijdvak ten hoog ste 1 kg onvermengde margarine en 0,9 kg bak- en braadvet per gezin worden aangevraagd. Voor grootere gezinnen kan per 4- wekelijksch tijdvak ten hoogste 0.375 kg onvermengde margarine en 0.3 kg bak en braadvet per gezinslid worden aan gevraagd. STEUN AAN KLEINE BOEREN. De uitkeering zal bedragen: 35 voor boeren met minder dan 1 of van 3 t/m 5 ha; 45 voor boeren van 1 tot 3 ha. Omtrent den te verleenen extra-steun aan kleine boeren wordt nog nader me degedeeld, dat de uitkeering aan de genen, die tot deze categorie gerekend kunnen worden, zal bedragen; Voor landbouwers met een opper vlakte cultuurgrond minder dan 1 ha 35 voor landbouwers met een opper vlakte cultuurgrond van 1 t/'m 2,99 ha 45. Voor landbouwers met een opper vlakte cultuurgrond van 3 t/m 5 ,ha 35. Zooals uit deze regeling blijkt, heeft de minister van landbouw en visscherij, in afwijking van de aanvankelijk gepu bliceerde regeling, ook nog een uitkee ring beschikbaar gesteld voor landbou wers met een oppervlakte cultuurgrond minder dan 1 ha. Alle landbouwers, die volgens de be schikbare gegevens voorloopig in aan merking zouden komen voor een uitkee ring, krijgen een formulier ter ondertee- kening toegezonden. Dit formulier dient onverwijld in de bijgevoegde diensten- veloppe te worden ingezonden bij de provinciale landbouw-crises-organisatie, waarbij de betrokkene is aangesloten. Indien het formulier ongeteekend, of na den daarop vermelden datum bij de landbouw-crisis-organisatie voornoemd inkomt, wordt geacht, dat de betrokken landbouwer niet voor een uitkeering in aanmerking wenscht te komen. Personen, die op 1 Maart a.s. nog geen formulier ontvangen hebben en meenen toch aan de gestelde voorwaar den te voldoen, kunnen tot 14 Maart een formulier bij den districts-secreta- ris verkrijgen, welk formulier vóór 21 Maart onderteekend bij de landbouw crisis-organisaties, waarbij zij zijn aan gesloten, moet zijn ingezonden. DE INVOER VAN NED. BOTER IN OOST-INDIë AAN BANDEN GELEGD? Na Maandag a.s, zou niet méér boter uit het moederland mogen worden ingevoerd dan in 1936. Concessie aan Australië, Naar het Alg. Hdbl. verneemt, zal de invoer van Nederlandsche boter in N.O. Indië met ingang van 1 Maart aan ban den gelegd worden op 100 pet. van het basisjaar 1936, toen de invoer bedroeg 1,397,000 kilo of 24 y2 pet. van den tota len Ind'schen boterinvoer. In 1935 werd in ons Indië ingevoerd 1,220,000 kilo Nederlandsche boter of 18 pet. van het totaal. Het blad verneemt tevens hoewel men in Den Haag verklaart van niets te weten dat de regeling voorloopig zal gelden voor den tijd van zes maanden, benevens dat de maatregel wordt geno men om aan Australië de kans te geven, om het verloren gegane terrein te her winnen. Uit een het blad ter beschikking staand document blijkt, dat Australië bereid is, om den importeurs, waarvan bekend is of wordt, dat zij zich niet aan de afspraak houden, ten aanzien van den invoer van Ned. boter, geen Australi sche boter meer te leveren. Het depar- Eerst wanneer het voorwerp onzer liefde ons voor een tijdlang verlaten heeft, bemerken wij, hoe dierbaar het ons geworden is. electro-technicus Goes. Erkende Philips' Service (Ingez. Med. tement van oeconomische zaken meent, zoowel de importeurs, d e zich niet aan de afspraak houden, als hen, die van de situatie gebruik willen maken, door zich nu op den invoer van Ned. boter te wer pen, genoeg in de hand te hebben, om dit tegen te gaan. Het hoofd van het kantoor voor den Handel zal de belangrijke Ch neesche importeurs' van den maatregel op de hoogte stellen; de Europeesche impor teurs worden door hun organisatie ver wittigd. Het ligt in de bedoeling, om aan de regeling zoo weinig mogelijk ruchtbaarheid te geven. Daarom is be sloten, om.' de importeurs van kleine hoe veelheden Ned. boter nog niet te be trekken in de opgaven aan het departe ment. „De consequentie der regeling is", zoo heet het „dat de Ned. boterimport in Indië wordt gefixeerd op 24 V? pet, van het totaal, doch dat daarnevens de te verwachten stijging van den invoer voor rekening van Australië komt. Mocht deze stijging belangrijke afmetin gen aannemen, dan zal na zes maanden opnieuw overwogen kunnen worden of het Hollandsche aandeelen verhoogd moet worden. Echter zal deze verhoo ging naar alle waarschijnlijkheid niet groot kunnen zijn daar het departement het Neder'andsche importcijfer aanvan kelijk had willen baseeren op den invoer in 1935, zijnde 18 pet. van het totaal". Heden is een kon. besluit afgekondigd, waarbij wordt bepaald, dat de kleuren van de vlag van het koninkrijk der Ne derlanden zijn: rood, wit en blauw. DE BESPREKINGEN DER OSLO-STATEN. Naar wij vernemen, staat thans vast, dat de vertegenwoordigers der Oslo- staten, die op Woensdag 3 Maart in Den Haag zullen samenkomen, door mi nister-president dr. H. Colijn zullen wor den begroet in de Trèveszaal van het departement van waterstaat. De besprekingen zullen worden ge houden in een der zalen van het de partement van handel, nijverheid en scheepvaart. HET SPOORBOEKJE VAN 7 JAN. Van de ruim 200,000 gedrukte exemplaren zijn er slechts 60,000 verkocht. Op den dag van het Prinselijk huwelijk hebben de Nederlandsche spoorwegen, zooals men weet, op sommige trajecten een specialen dienst uitgevoerd, die openbaar was gemaakt in het bekende spoorboekje-van-één-dag met zijn fleu- rigen omslag. Men had op veel belang stelling gerekend, zoodat er een flink aantal van werd gedrukt. Evenals het reizigersvervoer op dezen dag is het ook met den verkoop van het spoorboekje minder geweest, dan was verwacht. Naar wij vernemen waren er ruim 200,000 exemplaren vervaardigd; daarvan zijn er maar 60,000 verkocht. Ook als aanden ken is het blijkbaar niet voldoende op prijs gesteld. Den overgebleven voorraad trachten de spoorwegen nu, zooals wij reeds heb ben gemeld, aan de scholen te slijten voor 3 cent per stuk. Van enkele scholen zijn al aanvragen binnengekomen, doch men is te Utrecht nog lang niet door den voorraad heen. KERK EN SCHOOL. Ned. Herv. Kerk. Ds. I. P. v. d. Waal te Hengelo (O.) is beroepen te Rotterdam (vac. ds. G. H. Wagenaar.) In beginsel tot een stichting besloten. Gistermiddag werd in het Landbouw- huis te Goes, een vergadering gehouden om te komen tot een stichting ter verbe tering van gronden in Zeeland. Op deze vergadering, die gepresideerd werd door jhr. mr. Quarles van Ufford, Commissaris der Koningin, waren aan wezig de volgende lichamen, vertegen woordigd door de daar achter genoem de personen: Ged. Staten van Zeeland (mr. J. H. M. Stieger); B. en W. van Middelburg (J. Onderdijk, weth. soc. zaken); B. en W. van Goes (A. van Melle, wethouder); B. en W. van Vlissingen (A. Rorije, weth. van financiën en sociale zaken); B. en W. van Terneuzen (mr. P. W. F. Telle gen, burgemeester); B. en W. van Tho- len (mr. A. J. v. d. Hoeven, burgemees ter), B. en W. van Zierikzee (jhr. mr. Schuurbeque Boeye, burgem.); B. en W. van Veere (Huinink, burgemeester); Zeeuwsche Polder- en Waterschapsbond (jhr. A. F. C. de Casembroot); Chr. Boe ren- en Tuindersbond, afd. Zeeland (C. B. T. B.) (C. de Putter, Axel, voorzitter); N.-Brab. Chr. Boeren- en Tuindersbond (N. C. B.) (A. E. Langenhorst, adv. N. C. B.); Kring Zuid-Beveland v. d. R. K. Dio- cesanen Land- en Tuinb. bond in 't bis' dom Haarlem (L. T. B.) (J. Rijk, Ovezan- de); Chr. Boerenbond in Z.-Vlaanderen W.-D. (A. H. de Milliano, voorzitter). Voorts waren nog aanwezig: mr. P Dieleman, voorzitter Z. L, M.; ir. J. D, Dorst, secretaris Z. L. M.; ir. F, P. Mesu, directeur van den Cultuurtechnischen Dienst in Nederland; ir. A. J. Markvoort inspecteur van de Werkverschaffing in Zeeland en ir. C. J. Droogendijk, Rijks- landbouwconsulent voor Zeeland. Na 'n kort openingswoord van mr. Diele man, nam jhr. mr. J. W. Quarles van Uf ford de leiding over en gaf een toelich ting op het doel dezer vergadering. Ver volgens zette de heer Mesu het doel der beoogde stichting tot grondverbetering en haar werkwijze nader uiteen, zooals hij dit reeds deed op de jongste hoofd bestuursvergadering der Z,- L. M. waar van in ons blad een overzichtelijk verslag werd opgenomen (zie het nr. van 16 Nov. 1.1.) Hoofddoel is daarbij de verbetering van gronden door egaliseering, drainee ring, enz., zoodat deze van vrijwel waar deloos cultuur rijp worden. Een en ander met door de overheid beschikbaar ge stelde gelden en mede als middel tot werkverruiming. De betreffende stich ting treedt daarbij uitsluitend als werk- lichaam op. De heer Mesu deelde daarbij nog mede, dat in het Noord-Oosten van ons land (Drente, Overijssel) 'n dergelij ke stichting reeds lang met succes werk zaam is en duizenden ha grond verbe terde. Na een daarop volgende bespreking werd in beginsel tot het oprichten van een als bedoelde stichting besloten. Aan de h.h. mr. P. Dieleman, ir. J. D. Dorst en ir. A. G. Markvoort werd opgedra gen daartoe de voorbereidingen te tref fen en de statuten voor de stichting op te stellen. Vervolgens zullen deze toege zonden worden aan provincie, gemeen ten, organisaties en afd. Zeeland der Ver. van Ned. Gemeenten, waarna alle be trokken lichamen in eigen kring over toetreding zullen moeten beslissen. Een volgende bespreking zal waarschijnlijk in April gehouden worden. De luchtbescherming. Ter aanvulling van het verslag in het tweede blad, kunnen wij nog mededee- len dat 14 van de 36 buurtcommissies, zich gisteravond als aanwezig in de ver gadering bij het bestuur opgaven. Voor de af deeling Middelburg van de onderofficiersvereeniging „Ons Be lang" hield ds. E. L. Nauta, legerpredi- kant te Leiden, een voordracht over „Dante's Divina Commedia (I)". Radio-storingen. De inspecteur van politie schrijft ons: Den laatsten tijd komen weder her haaldelijk klachten binnen over radio storingen. Zij, die zich hieraan schuldig maken, worden er nogmaals aan herinnerd dat het verwekken van dergelijke staringen strafbaar is gesteld met hechtenis van ten hoogste 14 dagen of geldboete van ten hoogste honderd gulden, terwijl voorwerpen waarmede de overtreding Verwachting tot morgenavond: Zwakke tot matige wind uit Z.-rich- tingen, betrokken tot zwaar bewolkt, tijdelijk regen in het Zuiden, weinig oi geen neerslag in het Noorden, in het Zuiden zachter, weinig verandering van temperatuur in het Noorden. Wo 24 Febr, Zon op: 6 h 59; onder: 18 h 28. Licht op: 17 h 58. Maan op: 17 h 01; onder: 6 h 08. V.M.: 25 Februari. 1 Hoog- en Laagwater te Vlissingen: Februari. Hoogwater. Laagwater. Wo. 24 0.46 13.10 7.14 19.28 Do. 25 1.24 13.47 7.57 20.06 Vr. 26 1.59 14.24 8.35 20.37 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: Februari. Hoogwater. Laagwater. Wo. 24 2.36 14.57 8.16 20.35 Do. 25 3.19 15,38 8.56 21.11 Vr. 26 3.57 16.17 9.31 21.42 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later. IS springtij.) is gepleegd kunnen worden verbeurd verklaard. Het gebruik van radio-storingen ver wekkende toestellen, waaronder o.m. worden begrepen stofzuigers en bestra lingsapparaten mogen alleen gebruikt worden van middernacht af tot 8 uur voormiddags en des namiddags van 'zes uur tot half zeven. Vergadering V. P. Z. Dinsdagmiddag vergaderde de afd. Zuid-Bevel,and der V, P. Z. op het slot Oostende te Goes. De vergadering was slecht bezocht. De ontvangsten over 1936 bedroegen met inbegrip goed slot 1935 f 935, de uitgaven f 515, goed slot f 420. Over 1936 werden ruim 313000 kippeneieren geveild waarvan de mid- deïprijs f 2,68 per 100 bedroeg; eenden eieren ruim 4Q00, middelprijs f 2,40. Als bestuursleden werden de heeren A. Verburg te 's-Heer Hendrikskinderen, J. M. Drijgers en P. A. de Graag te 's- Heer Abtskerke herkozen, laatstge noemde als üd der commiss e van be heer der eierenveiling. De begrooting '37 werd vastgesteld in ontv,ang en uitgaaf op f 169. De heeren Goetheer te Wol- phaartsdijk en Slabbekoorn te Nisse namen op zich de rekening na te zien. Ofschoon de contributie in 1936 is ver laagd tot op f 1,50 per jaar is 't leden tal steeds achteruitgaande. Uitvoering „Kunstvrienden." De orkest- en tooneelvereeniging „Kunstvrienden" gaf gisteravond, voor een goéd bezette zaal, een uitvoering in de „Prins van Oranje," Het mondorgelorkest nam ditmaal niet aan de uitvoering deel. De afdeeling t.ooneel voerde het tooneelspe! „Hun kind" van Joh. van Ekelen op, en in de entre-actes gaf het Goesche Hawaiian vijftal een aantal nummertjes ten bes te. Het was goede en aantrekkelijke mu- z ek, waarvan we in 't bijzonder willen noemen „Aloha-hoe" van Lew Steri en „Loele-onge" van Wailar. Het tooneelspel leek ons een gewaag de stap van „Kunstvrienden", daar dit drama vrij hooge eischen aan alle ac trices en acteurs stelt en de vereeniging -twee jaar geleden gereorganiseerd nog slechts over een paar oude krachten beschikt. Verder komt er weinig han del ng in dit spel voor. Het is vrijwel allemaal dialoog en de conflicten zijn van zuiver zielkurdigen aard. Er is een fabrieksdirecteur, wiens arbeiders, door zijn egoïstisch beheer in opstand dreigen te kompn. Zijn dochter Tilly houdt van een blinden jongen, en ook daar ver zet hij zich tegen, want hij heeft den energieken onder-directeur Franken voor haar bestemd. Verder zijn er zijn zoon Max en diens vrouw Jeanne, wier huwelijk door hem geforceerd is omdat hij voor zijn bedrijf het geid van de rijke Jeanne noodig had. Intusschen zijn beide menschen wel van elkaar gaan houden, doch toenadering is toch steeds uitgebleven, daar Max van een meisje, dat kort na zijn huwelijk overleden is, een zoontje heeft, welk geheim hij al leen voor zich gehouden heeft. Het spel schetst eerst de stemming in dezen fa miliekring, laat de conflicten hun crisis bereiken, en toont tenslotte, boe een zuivering der gevoelens en opvattingen tot stand "komt. Op den voorgrond zij gezet, dat „Kunstvrienden" dit drama op zeer goede wijze vertolkt heeft. Allen cre ëerden een type, dat de conflicten be-

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 1