Het helsch complot KRONIEK van den DAB. BINNENLAND. ZEELAND. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCULE ZEEUWSCHE MIDDELBUKGSCHE COURANT (W O. DE GOESCHE CRT.) VAN MAANDAG 22 FEBRUARI 1937. No. 44. Vrijbuiter in den aether. Radio-Luxemburg, de vrijbuiter in den aether die zich niet aan conventies stoort, op golflengte en in kilowatts uit zendt zoo als hem dat souverein goed dunkt, en die drijft op de opbrengst van de reklame die hij, in afwijking van de meeste bona-fide zenders, uitzendt.... geniet door deze dingen veel, en niet al tijd sympathiseerende belangstelling in de het groothertogdom omringende lan den. Onlangs was er zelfs in de pers sprake van, dat Engeland, Neder- 1 a n d en Duitschland een gezamenlijke protestnota aan de Luxemburgsche re geering over dezen sterken reclamezen der zouden voorbereiden; voorzoover Nederland betreft kunnen wij echter met zekerheid verklaren, dat dit gerucht el- ken grond ontbeert. Het eenige wat Ne derland deed was als bekend een mi nisterieel verbod van doorgave der uit zendingen van Radio-Luxemburg door distributiecentrales. Ook in Luxemburg zelf heerscht geen onvermengde tevredenheid over den machtigen op Junglinsters hoogvlakte gebouwden zender. Of eigenlijk: over de wijze waarop deze geëxploiteerd wordt niet. Deze ontevredenheid gaat in twee richtingen: programma's en financieel be leid. Wat het eerste betreft: voor de eigen gouwsprake des lands, de in en- geren zin nationale Luxemburger uitzendingen dus, is slechts één half uur per week beschikbaar gesteld, n.l. Za terdagavond üan half negen tot negen uur. Dat vinden de Luxemburgers wel wat schraal toebedeeld. Ernstiger zijn echter de bezwaren te gen den financieelen opzet en de exploi tatie van Radio-Luxemburg. Deze zijn nu zelfs aanleiding geweest tot een interpellatie in de Kamer, waar bij harde noten te kraken zijn gegeven. De feiten en tenlastelegging komen ongeveer hier op neer. Radio-Luxemburg is, naar de wetten des lands, een Luxem burger naamlooze vennootschap, maar 't kapitaal, groot 25.000.000 franken, is grootendeels buitenlandsch en in hoofd zaak Fransch. In den Raad van Beheer zitten even wel ook Luxemburgers; voorzitter ervan is zelfs de Kamerpresident, Emile Reuter. De reklame-uitzendingen zijn echter verpacht aan buitenlandsche reclame- bureaux (Havas in Frankrijk, een En- gelsch bureau in Londen etc.) en de twee genoemden krijgen onderscheidenlijk 33 en 25 van de opbrengst in hun land. De bezwaren die de oppositie in de Kamer bij de interpellatie opsomde wa ren nu in 't kort deze: de Luxemburg sche staat zou ongeveer één derde deel van de winsten krijgen; Radio-Luxem burg bestaat nu al 5 jaar, we hebben sindsdien een kabel die bijna een milli- oen franken kostte van stad-Luxemburg naar Junglinster gelegd; de balans geeft een zuivere winst in 't laatste jaar van 141.000 franken aan. en de Staatskas krijgt, volgens de ingediende Staatsbe- grooting, niettemin geen rooie cent. Wel trekt de Kamerpresident als voorzitter van den Raad van Beheer 42.000 fr. en 't Kamerlid, tevens lid van dien Raad, Die- derich, burgemeester van Groot-Luxem burg, 22.000 franken per jaar van de Ra dio; men schrijft er verder, bij een kapi taal van 25 millioen franken, maar even 4 Y> millioen per jaar af en betaalt nog 6 millioen franken korting aan buiten landsche reklamebureaux En dan nog werd het beheer voor de voeten geworpen, dat Radio-Luxemburg in politiek opzicht niet neutraal zou zijn, met name in de berichtgeving over den Spaanschen burgeroorlog zou het een zijdig pro-rebelsch georiënteerd zijn. Tenslotte onthulde interpellant de volks vertegenwoordiging dan nog, dat er een aanbieding is, den Luxemburger radio zender zoo als-ie reilt en zeilt over te nemen voor een bedrag van 100.000.000 Lux. franken 13.000.000 gudden) te betalen in 20 jaren, na afloop waarvan door ANNIE S. SWAN 47). Ze sprak slechts terloops en kon wei nig vermoeden, dat haar woorden in de toekomst bewaarheid zouden worden. ierwijl Alice, omringd door een ver heugde vriendenschaar, het gerechtshof verliet, was de toestand van degenen, die verslagen waren, uitermate ellen dig. Ze haden alles, wat zij bezaten en veel, dat niet aan hen toebehoorde, op 't spel gezet en verloren. Rossland was, gelukkig voor hen, door een aanval van jicht verhinderd geweest in het gerechts hof aanwezig te zijn, toen de uitspraak gegeven werd, maar eens moesten ze hem toch onder de oogen komen en trachten hem te kalmeeren, hoe, dat wis ten zij nog niet. Zij verlieten het Par lement Plein in een gesloten rijtuig en reden naar Ruthven's huis in de St. An- drewstraat. Den geheelen weg over spraken zij geen woord, maar nauwelijks waren zij het huis binnen en was de deur achter hen gesloten, of de sulizeri van hun woede werden geot.end. de zender dan Staatseigendom zou zijn geworden. Bovendien wilde deze nieuwe gegadigde dan nog een nationale Luxem burger schouwburg subsidieeren ook! De minister vond dit van een concurreeren- de kongsie stammende aanbod echter niet serieus genoeg om er op in te gaan en overigens heeft minister Dupong zich tegen dezen aanval verweerd met op te merken, dat de Staat precies krijgt waar op hij volgens het Cahier des charges eventueel recht heeft; er is in de afge- loopen 5 jaren nog geen cent dividend aan aandeelhouders uitgekeerd en dus ook nog niet aan den Staat; de kabel, die inderdaad een kleine millioen fran ken gekost heeft hij dient om de in de hoofdstad gelegen studio met den zender te verbinden wordt door de vennoot schap regelmatig in de overeengekomen annuïteiten terugbetaald; de zeer hooge afschrijvingen zijn volkomen verklaar baar uit den aard van het bedrijf en ten slotte: de Engelschen dringen gewoon weg om voor hun reclame aan bod te ko men, zoo goed is de zender in technisch opzicht. Wat de politieke neutraliteit betreft: de radiocontrole-commissie ont ving zoo ongeveer even veel klachten over te veel Francovriendelijkheid als over te veel Spaansche regeeringsvrien delijkheidDus dat zou dan wel zoon vaart niet loopen. En dan vond de minister, dat men toch ook eens moest bedenken, hoeveel good will de zender het land wel bracht, door dag-in dag-uit den naam van Luxemburg door millioenen radio-luidsprekers te la ten hooren Dit laatste is, dunkt ons, slechts ten deele juist, want naast de goodwill staat zeker in vele gevallen toch ook op z'n minst bepaald gebrek aan waardeering voor de bandeloosheid van dezen vrij buiter in den aether, zoodat het de vraag blijft, of Radio-Luxemburg op den lan gen duur het landje wel ten zegen zal zijn? DISTRIBUTIE VAN GROENTEN IN BLIK. Er zal thans mee begonnen wor den. Be minister wenscht de groentehandelaren in te scha kelen. De minister van sociale zaken heeft den verschillenden gemeentebesturen een circulaire doen toekomen, waarin wordt meegedeeld, dat thans met de distributie van groente in blik bij wijze van proef, in eenige gemeenten een aan vang zal worden gemaakt. Aangezien de aanwezige voorraad, ook naar de soorten, te weten: Andijvie, spercieboonen, Duitsche (of sprek) boo- nen, pronksnijboonen, snijboonen en stoofsla, uiteraard beperkt is, kunnen aanvragen worden ingediend tot het be komen van ..groenten in blik"e terwijl de verdeeling der beschikbare soorten bij de toewijzing, vanwege het departement van sociale zaken, zal geschieden. Voor de verstrekking van groenten in bl k komen in aanmerking: a: werkloozen, die ondersteund wor den ingevolge de uit het werkloosheids- subsidiefonds gesubsidieerde steunrege ling, of bij een uit dat fonds gesubsidieer de werkverschaffing zijn tewerkgesteld, (Ingez. Med.) Vreemd genoeg was het dit keer Ruth- ven Junior, die het wraakgierigst was. Nooit zou hij Alice Harman de gering schattende wijze vergeven, waarop zij over zijn medische kennis gesproken had. Ze had niet veel gezegd, maar ge noeg om hem voorgoed te blameeren. Ze had de waarheid niet overdreven, maar hij voelde, dat hij voor de wereld gebrandmerkt stond als iemand, die zijn vak enkel en alleen voor zijn eigen voordeel uitoefent, en alles was heel rustig gegaan, zonder dat zij ook maar op iets meer misdadigs gezinspeeld h,ad. Maar wat hun het meest ergerde, was dat hun eigengematigdheid en de uiter ste zorg, waarmee zij getracht hadden te doen voorkomen, alsof zij miss Har man v,an niets anders dan van „onrecht- matigen invloed" wilden beschuldigen, zoo slecht beloond was geworden. „We hebben een fout gemaakt, Pal", zei de oude man grimmig. „We zijn te bang geweest om zelfs datgene, wat wij zeker wisten, te vertellen. Als we nog maar een kans hadden". „Die kans moeten we maken", zei Pat koppig, „Ik zeg je, dat ik nog niet met die jongedame klaar ben. Jij ziet er uit, alsof je den genadeslag gekregen hebt, vader, maar ik gevoel mij als een b, ondersteunden volgens de armen wet Aan gezinnen tot en met 4 personen kan 1 blik, aan grootere gezinnen kun nen 2 blikken per week worden ver strekt. De verkoopsprijs bedraagt 13 ct. per literblik. Mede gezien de toezeggingen, aan den ir.'nister gedaan door de betrokken or ganisaties, om onvoorwaardelijk hun me dewerking aan deze distributie te ver- leenen en de met betrekking daartoe door den minister gestelde of te stellen bepalingen na te leven, acht de minister het zeer gewenscht bij de distributie de zer producten den kleinhandel e n c.q. grossiers in de ge meenten in te schakelen. Voor deze inschakeling komen in de eerste plaats in aanmerking de groentenhande- laren, tenzij met het om' redenen van bij zonderen of plaatselijken aard het ge meentebestuur meer gewenscht voor komt om in stede van deze laatsten de kruideniers daarmede te belasten. Bij inschakeling van den kleinhandel be hoort aan dezen een vastgestelde ver goeding van 114. cent per blik te worden uitgekeerd. Zoo ook de grossiers mede hierin worden betrokken, bedraagt de vergoeding voor den grossier 14 cent per blik en voor den kleinhandelaar 1 cent per blik. Alvorens bij de distributie te worden ingeschakeld behooren de be trokken distr'buanten te verklaren dat zij zich aan de te dier zake gestelde of te stellen bepalingen zullen houden, en dat zij zich onderwerpen aan de op dit punt uit te oefenen controle door den gemeentelijken, en rijkscontroled:enst. Mocht blijken dat de kleinhandel c.q. grossiers zich in de practijk zeer bepaal delijk niet aan de genoemde voorwaar den en bepalingen houden, dan kunnen zij van deze distributie worden uitgeslo ten. De distributie behoort plaats te vin den door middel van een goed contro leerbaar bonnenstelsel, terwijl bij in schakeling van den kleinhandel (en c.q. grossiers) de producten in den winkel van den betrokken distribuant voor af nemers verkrijgbaar dienen te worden gesteld. Tenslotte wijst de minister er nog op, dat de distributie van groenten in blik is bedoeld als een aanvulling der ver- sche groentendistributie, zoodat blik- groenten slechts aan betrokkenen kun nen worden vestrekt, indien en voorzoo ver de beschikbare voorraden versche (of stapel-) groenten niet toereikend zijn, dan wel voorzoover deze laatste op een'g tijdstip geen voldoende ver scheidenheid van soorten mochten kun nen brengen, Distributie van tomatensoep in blik. Het hoofd van den rijksdienst der le- vensmiddelendistr butie heeft den ver schillenden gemeentebesturen een cir culaire doen toekomen, waarin er op gewezen wordt dat, in het afgeloopen jaar groote hoeveelheden tomaten ver nietigd moesten worden. Dit nam een zoodanigen omvang aan, dat de m nis ter van sociale zaken, in overleg met het departement van landbouw en vis- scherij, in den loop van den vorigen zomer besloot .althans een beperkte hoe veelheid aan de vernietiging te onttrek ken. Deze hoeveelhe d is tot tomaten puree verwerkt, met de bedoeling na te gaan of dit product in eenigerlei vorm teneinde, zooals gezegd, vernietiging te voorkomen in consumpt:e zou kunnen worden gebracht. Daarvoor is de navolgende oplossing gevonden. De tomatenpuree wordt thans onder toevoeging van rijst, rundvet, gehakte uien en meer ingrediënten verwerkt tot tomatensoep, waarvan een beperkte hoeveelheid beschikbaar zal komen, d e voor eenige gemeenten t.b.v. de distributie aan werkloozen en armlasli- gen gedurende korten tijd verkrijgbaar zal worden gesteld. Voor de verstrekking van tomaten soep in blik komen in aanmerking: a. werkloozen, d e ondersteund wor den ingevolge de uit het werkloosheids- subsidiefonds gesubsidieerde steunre geling, of bij eene uit dat fonds gesub- sid eerde werkverschaffing zijn tewerk- gèsteld,; b. ondersteunden volgens de .armen wet. Aan gezinnen tot en met 4 personen kan 1 bus, aan grootere gezinnen kun nen 2 bussen per week worden ver strekt. De verkoopprijs voor de werkloozen en armlastigen Bedraagt 13 cent per li ter-blik. bu de distributie van d t product wordt de gemeentebesturen in overwe ging gegeven den kleinhandel, en wel in het- bijzonder de kruideniers in te schakelen, in welk geval aan dezen een vastgestelde vergoeding v,an cent per blik behoort te worden uitgekeerd. De beschikbaarstelling behoort plaats te vinden door middel van een goed controleerbaar bonnenstelsel.. ning der werknemers eindigde. Het per centage der betrokken arbeiders bij de verloren geschillen was daarentegen zeer laag te noemen, n.l. 12 pet. Met een schikking eindigde 26 pet. der conflic ten met 32 pet. vau alle aan stakingen deelnemende arbeiders. (Ingez. Med. vurig paard, dat den strijd ruikt. Ik hoop Alice Harrman nog heel wat kwade uur tjes te bezorgen om haar deze verschrik kelijke dagen betaald te zetten. Ze heeft ons zoowat heelemaal geruineerd, maar misschien is het straks onze beurt wel." „Wat kunnen we doen, Pat? En wat moeten we met Rosland beginnen? Die moeten wij ook nog betalen." „Dat kunnen we niet oude heer, Het eenige. wat we doen kunnen, is hem trotseeren en zijn gang laten gaan. Per slot van rekening was het slechts §pn speculatie van hem. De oude schooier heeft het heusch niet uit liefde voor ons gedaan, maar omdat hij verwachtte er wat mee te kunnen verdienen. Hij zal er zich wel in moeten schikken. Ik ben niet van plan mijn hoofd over hem te breken. Wij moeten samen eens overleggen, oude heer", zei hij met een poging tot opge wektheid. HOOFDSTUK XXII, Een nieuw complot Toen Ruthven zijn eigen huis op het St. Patrick Plein dien avond binnen kwam vond hij Meikle en mrs. Dagleish op hem wachten. Hij was heelemaal niet onaan- genam verrast hen te zien en zei dat ook, toen hij hen goedenavond wenschte. Ze DE WERKSTAKINGEN EN UITSLUITINGEN IN 1936. De eerste aflevering van den jaargang 1937 van het maandschrift van het cen traal bureau voor de statistiek bevat een voorloopig overzicht van de werk stakingen en uitsluitingen in 1936, voor de statistiek der arbeidsconflicten is dit een bijzonder jaar geweest, doordat het in totaal niet meer dan 95 dezer ar beidsconflicten (en wel uitsluitend werkstakingen) telde, een lager cijfer dan ooit te voren werd geregistreerd. Bovendien kwamen werkstakingen van zeer aanzienlijken omvang in het ver slagjaar in het geheel niet voor. Het grootste geschil was de staking in het visschersbedrijf te IJmuiden, waarbij 32.000 arbeidsdagen verloren gingen. Bij de 95 arbeidsgeschillen waren in hét verslagjaar 8.300, in 1935 bij 152 conflicten ruim ,12.000 werknemers rechtstreeks betrokken, terwijl het aan arbeidsdagen geleden verlies voor de werknemers in genoemde jaren resp. 92.000 en 262.000 bedroeg en voor de ondernemingen resp. 78.000 en 244.000. In het vorige jaaroverzicht werd ge constateerd dat het grootste percenta ge der arbeidsgeschillen was ontstaan ter verdediging van het loonpeil. In 1936 kwamen weer evenals in de meeste vroegere jaren naar verhou ding meer stakingen voor, welke ver hooging van de loonen ten deel hadden. 34 pet. der geschillen vond hun oorzaak in het streven naar hooger loon, terwijl 31 pet. ontstond uit verzet tegen loons verlaging (voor 1935 waren de over eenkomstige percentages 26 en 36). Uit de cijfers, welke reeds thans om trent den uitslag der in 1936 loopende geschillen konden worden gepubliceerd, blijkt, dat in dit verslagjaar, evenals trouwens in het voorafgaande, een groo- ter deel der geschillen door de werkne mers werd gewonnen, dan voor hen met een verlies eindigde, n.l. resp. 38 en 27 pet. in 1936 en resp. 46 en 18 pet, in 1935. Bijzonder hoog was verhoudings gewijs het aantal der bij de gewonnen geschillen rechtstreeks betrokken ar beiders (53 pet.) Voor een deel moet de oorzaak daarvan worden gezocht in het feit, dat een staking van 3.000 erwten plukkers in Noord-Brabant ter verkrij ging van loonsverhooging, na ruim 1 dag staking, met een volledige overwin Voorzitter afdeeiing Groot-bedrijf Kamer van Koophandel. Zaterdagmiddag vergaderde de afdee iing groot-bedrijf van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwsche Eilanden ten einde te voor zien in de vacature-M. Laernoes, als voorzitter van die afdeeiing, voortduren de door het bedanken van ir. H. C. Ghij- sen, die in de Januari-vergadering was gekozen en toen zijn beslissing aanhield. Thans koos de vergadering den heer J. C. E Massee te Kloetinge, die de benoe ming aannam. De Werkkampen. Zaterdagmiddag kwamen de 50 Zeeuw sche deelnemers aan het vijfde werk kamp, uitgaande van het Prov. Comité voor Zeeland van de Centrale voor Werkloozenzorg, voor hun laatste week end verlof; heden vertrokken zij voor nog 3 weken. Dan zal het werkkamp opnieuw moe ten bevolkt worden en wij herinneren er daarom nog eens aan dat aan de kam pen mogen deelnemen jeugdige werk loozen, welke 17 jaar zijn en den leeftijd van 25 jaar nog niet hebben bereikt en ingeschreven zijn bij de arbeidsbemidde ling. Zij moeten zich voor het zesde werkkamp, dat van 22 Maart tot 22 Mei zal duren, dus 9 weken, waarbij de deel nemers na 3 en na 6 weken voor reke ning der Centrale, een weekend naar huis mogen, aanmelden bij de plaatse lijke comité's. Het goede resultaat, dat met de werk kampen bereikt wordt, doet ons niet twijfelen of ook nu weer zullen zich ve- len aanmelden om tijdelijk verlost te zijn van het niets doen en in de buitenlucht weer eens flink de spieren te laten wer ken. VRIJZ.-DEM. BOND. Zondagmiddag vergaderde in het café Vermeesch te Vlissingen de federatie Zeeland van den Vrijz.-Dem. Bond onder voorzitterschap van den heer C. Ouwe hand, die in zijn openingswoord er op wees, dat het Nederiandsche volk bewe zen heeft een eenheid te zijn en zich zelf te willen zijn en blijven, dankbaar aan vaardende de vrijheid van geweten en van persoonlijkheid, welke het zullen j zijn gewaarborgd, zoolang het huis van Oranje zal blijven innemen de plaats welke het in de grondwet is gewaar borgd. Spr. uitte namens allen 'n woord van dankbaarheid, dat de teekenen aan wezig zijn, dat het niet langer zoo leeg zal zijn om den door de historie gewijden troon. Inzake de devaluatie meende spr., dat men zich niet mag laten verleiden tot 'n misplaatst optimisme, al mag er ook geen reden zijn om zich beangst te maken over de gevolgen ervan. De zoo verguis de aanpassing is toch gebleken de juiste te zijn, omdat dit door de devaluatie wordt bewezen. Het crediet van onzen Staat is volkomen ongeschokt, en het vertrouwen van het buitenland in het economisch bestuur van ons land is schier onbegrensd. Een staat zonder ver trouwd crediet kan niet bestaan, omge keerd mag een staat met een ongeschokt crediet de toekomst hoopvol tegemoet blijven zien, mits een juiste lijn in het landsbestuur bestendigd blijft. Spr. erkende, dat hij vier jaar geleden begrepen heeft, dat de partijgenooten, die in de regeering traden, de verant woording op zich zouden moeten nemen voor maatregelen, welke zoowel zij als de partijgenooten in normale tijden al lerminst zouden hebben willen nemen. Dit is vooral te betreuren, omdat in wanhopige tijden de wanhopigen, zich zouden wenden tot extremistische volks voorlichters. waren nu buiten betrekking en Dagleish woonde bij haar getrouwde zuster in de Causewayside, totdat zij met Meikle zou trouwen, want ze waren beide overeen gekomen, dat dat inderdaad een verstan dige daad zou zijn. Ze hadden slechts op de uitkomst van het proces gewacht in de hoop iets meer geld te krijgen waar door zij zich in een kleine herberg zoudn kunnen vestigen, waarover Meikle aan het onderhandelen was. Natuurlijk was de uitslag van het proces een g'roote te leurstelling voor hen geweest, daar de Ruthven's voortdurend de hoop bij hun levendig, gehouden hadden, dat de uit spraak van de jury anders zou luiden. Hij zag aan hun gezichten, hoe diep teleurgesteld zij waren en besloot, fi guurlijk gesproken, den stier bij de ho rens te nemen. Hij wilde, om een zekere reden, hun welwillendheid liever 'niet verliezen. Hun medewerking' was abso luut vereischt voor het plan, dat in zijn geest al vorm begon aan te nemen. „Het ziet er niet zoo mooi uit, wel?" zei hij met een grijns. „Ik was al be nieuwd, wanneer wij elkaar weer zou den spreken. Jullie zijn vandaag zeker in het ge rechtshof geweest? Ik heb jullie niet gezien". «5 KsaHnacwTCtti „We waren er toch heusch", zei Mei kle met zijn dun, metaalachtig stemge luid. „En een leelijke tegenvaller was het voor ons, dat wil ik u wel vertellen". „Er bestaat niet veel rechtvaardigheid in de wereld, hoeveel er ook over be weerd wordt", zei Ruthven onverschil lig. „Wanneer jullie het proces nauw keurig gevolgd hadden, zouden jullie natuurlijk vanaf het begin gez'en heb ben, uit welken hoek de wind woei. Ze heeft een heel stel belangrijke men- schen achter zich, die allen hun eigen zelfzuchtige bijbedoelingen hebben. Dat telt in Edinburg belangrijke vrienden, bedoel ik meer dan in eenige andere stad". „Ja, het is vol stinkenden trots", merkte Dalgleish op, terwijl zij haar ka ken opeen sloeg met het geluid van een dichtklappende rattenval. „Had je haar daar brutaal moeten zien staan. Een on beschaamde meid is ze, dat heb ik nog tegen Meikle gezegd. Als ze zooveel van haar gezien hadden, als ik op het George Plein, zouden ze misschien wel anders gepiept hebben." (Wordt vervolgd}

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 5