GOESCHE COÜDANT^ll BINNENLAND. ZEELAND. BUITENLAND. WEERBERICHT. NUMMER 44. TWEE BLADEN. MAANDAG 22 FEBRUARI 1937. EERSTE BLAD. 180e JAARGANG. WALCHEREN. 2UID-BEVELAND. 2EEUWSCH-VLAAHDEREÜ W.& SPANJE. ./AUN VADER ROOKT ALLEEN 6TER TABAK" „Ja en mum vader ALLEEN RDPE TABAK EN DAT IS HETZELFDE WANT... NIEMEDER'j STER TABAK VAN 25-65CJ. R HALF ROMA MIDDELBURGSCHt COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bij coratr. voor beide veel lager; tar. op aanvt. Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap ,,De Middelburgsche Courant Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 17 rtt»U f 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek tJCleiae Advertentiën", ten hoogste 6 regels, k 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent. H.M. DE KONINGIN UIT ZELL AM SEE VERTROKKEN. H.M. de Koningin :s hedenmorgen om 9 uur uit Zeil am See vertrokken, om via Bazel naar Nederland terug te kee- ren. Op haar verzoek geschiedde het vertrek zonder eenig ceremonieel en in alle stilte. Het station was afgezet. Reeds g'steren had H.M. afscheid ge nomen van Prins Bernhard en Prinses Juliana, met wie zij hedenochtend voor haar vertrek nog een telefoongesprek heeft gevoerd. Prins Bernhard verkouden. Prins Bernhard was Zondag licht ver kouden, zoodat Z.K.H. thuis moest blij ven. De Prins was op, toen de Konin- g n gistermiddag van twee tot zes on het bezoek in het kasteel te Mittersill was. Hij zat bij haar in de hall, doch na het vertrek van H.M, zocht hij onn\l- dellijk het bed op. Op advies v,an den dokter zal Prins Bernhard ook heden nog binnenshuis blijven. Z.K.H. is leen wein g heesch. Prinses Juliana soupeerde gisteravond zonder haar gemaal in de eetzaal. De komst van Prins Aschwin is uitgesteld tot D nsdag wanneer Prins Bernhard waarschijnlijk geheel hersteld zal zijn. Des avonds zal dan op het kasteel een intiem feestje plaats vinden. REEDS OP 26 MEI VERKIEZINGEN? De Crt. heeft hooren verluiden, dat het niet onmogelijk is, dat de Tweede Kamerverkiezingen reeds op Woens dag 26 Mei zullen worden gehouden, in- plaats van omstreeks half Juni. Een definitieve beslissing is echter nog niet genomen. DE CONFERENTIE DER OSLO- STATEN. De regeeringspersdienst meldt, dat de Nederlandsche regeering aan de regee ringen der zg. Oslo-staten heeft voorge steld de conferentie van experts op 3 Maart as. te "'s Gravenhage te doen aanvangen. In verband met het bovenstaande be richt van den regeeringspersdienst ver nemen wij, dat nog niet vaststaat, waar de besprekingen zullen wórden gehou den. Wellicht zullen de vertegenwoor digers der Oslo-landen samenkomen in het departement van buitenlandsche za ken. Het ligt voorts in de bedoeling, dat de minister-president, dr. Colijn de eer ste bijeenkomst zal openen. Verwacht wordt, dat de eerste confe rentie vier of vijf dagen zal duren. On zerzijds zullen vertegenwoordigers van de departementen van buitenlandsche zaken, van handel, nijverheid en scheep vaart, van landbouw en visscherij, van financiën en van koloniën aan de be sprekingen deelnemen. SLACHTOFFER VAN RONSELAARS Jonge man uit Nijmegen sinds een maand vermist. Sinds ongeveer een maand wordt te Nijmegen een jongeman vermist. On danks ijverige nasporingen is het nog niet gelukt zijn verblijfplaats op te spo ren. De vermiste, die 22 jaar oud is, heeft op den laatsten avond dien h; in het ouderlijk huis doorbracht, als gewoonlijk om zes uur het avondeten gebruikt, n/i z'ch echter te voren te hebben omgekleed. Na het eten is hij U1tgegaan en sindsdien heeft men niets nicer van hem vernomen, j 7"r is thans het vermoeden gerezen de jongeman, die werkloos was, naar bpanje geronseld is. Hij heeft nl. zi)n portefeuille met pap eren thuis achtergelaten, evenals het geld, dat in zijn bezit was. Zooals men weet, wordt er door Ronselaars voor gezorgd, dat hun slachtoffers geld en papieren in handen krijgen .Zonder een cent op zak en zonder eenig identiteitsbewijs is" de verm ste dus uit huis gegaan Zelfmoord wordt uitgesioten geacht, r de jongeman, hoewel werkloos zich met hart en ziel aan de studie wiV en zich ook overigens als een energiek mensch heeft doen kennen. Zijn vrien den achten het dan ook onmogelijk, dat hij een wanhoopsdaad zou hebben be gaan. De verslagenheid in het gezin van den vermiste is groot. Het departement van buitenlandsche zaken is in dit geval gemengd, ten ein de de eventueele verblijfplaats van den betrokkene in Spanje te kunnen opspo ren- (Tel.) Heffing op boter. De heffing op boter is voor deze week wederom vastgesteld op f 0,80 per kg. ARNEMUIDEN. Het was een mooi idee van den heer P. C. van Maelsaeke, hoofd der openbare school om voor de schoolkinderen en de oudercommissie een avondje te beleggen waarin hij ver schillende lantaarnplaatjes liet zien van verschillende streken van ons land. De diverse plaatjes werden door hem toe gelicht en verklaard, waardoor de kin deren onbewust en op gezellige wijze een zeer leerzame les medemaakten die niet zóó was als die andere lessen op school. DOMBURG. De overvloedige regens van den laatsten tijd hebben de vroo- nen van Oostkapelle ter hoogte van de Eendenkooi en van de villa. „Rood kapje" n moerassen herschapen; de wandelaar is nu en dan genoodzaakt, een omweg te zoeken, de wielrijder, ais hij niet verkiest af te stappen, moet op sommige plaatsen flink spurten om nog op zijn reserve en met opgetrokken bee- nen een plas te kunnen doorploegen. Gelukkig helpen de hell'ngen Inog al mee tot het nemen van vaart, maar het komt ook voor, dat de zachte grond de fiets remt en te vroeg doet stoppen, met de vochtige gevolgen van dien. OOSTKAPELLE. Vrijdagavond werd alhier een propaganda gehouden voor het ziekenhuis „Bethesda" te Vlissingen n de Ned. Herv. Kerk. Ds. Van Dijken, geref. predikant al hier, opende de bijeenkomst. Met een verklaring dat iedere protestant hij eventueele ziekte verplicht is aan het ziekenhuis Bethesda de voorkeur te ge ven. Door ds. Vos.sers, voorzitter van d't ziekenhuis, werden de lichtbeelden, welke werden vertoond en op dit zie kenhuis van toepassing waren, nader toegelicht, Ds. F. Don, predikant der Ned. Herv. kerk alhier sprak in zijn slotwoord als zijn persoonlijke meening uit, d,at hij in principe niet kon medegaan met zijn ambtgenoot ds. Van Dijken, om pressie uit te oefenen op zijn geloofsgenooten om juist dit en geen ander z'ekenhuis te prefereeren. Ds. Vosser dankte de aanwezigen, welke, uitgezonderd vele kinderen, wei nig in aantal waren, voor hunne be langstelling. Van de gelegenheid om zich op te geven als lid voor „Bethesda" werd slechts spaarzaam gebruik gemaakt. O. EN W. SOUBURG. Hedenmorgen is een begin van brand ontstaan op den zolder van een woning aan de Paspoort straat alhier. De brand die zich aanvan kelijk ernstig liet aanzien is met eenige f&inimaxen gebluscht. De nok, eenige gebinten en panlatten waren reeds doorgebrand. De oorzaak is tot heden onbekend. VROUWENPOLDER. Vrijdagavond hield de Vereeniging voor L. O. op Ge reformeerden grondslag alhier haar jaar vergadering. Blijkens het verslag werd de school in 1936 bezocht door 78 kin deren. De rekening over 1936 gaf een flink batig slot te zien. BORSSELE. De gemeentewerkman J. F,, die bezig was het opgehaalde huis vuil in een put te werpen, gleed uit en viel. Hoewel hij slechts met groote moeite op de been kon komen, reed nij per fiets hu'swaarts. De pijn aan het been verergerde zoo, dat men dr. Fol- mer ontbood. Deze constateerde een breuk in het onderbeen. Eén der voet wortelbeentjes bleek versplinterd te zijn, zood,at de verwonde geruimen tij het huis zal moeten houden. HANSWEEKT, Het motorschip „Am- stel 7", geladen met stukgoederen van Antwerpen naar Amsterdam heeft Zon dagmorgen op de Westerschelde machi- neschade gekregen. De sleepboot „En Avant 6" heeft het schip hier binnen' gesleept. KAPELLE. Met genooden en begun stigers herdacht de chr. jongelingsver- eeniging haar 47 jarig bestaan in haar eigen lokaal. De voorz. de heer J. P. Kooman sprak een kort welkomstwoord waarna dr. J. D. Schmidt een inleidenc woord sprak. De jaarverslagen getuigden van den goeden gang van zaken, degelijke op stellen, flink ingestudeerde voordrach ten, samenspraken en ter opluistering mondorgelinuziek verhoogden het sa De critiek is de schoonmoeder van de kunst. menzijn. Tot middernacht was men fees telijk bijeen. Tractatie ontbrak geens zins. De opkomst was schitterend, op een welgeslaagden avond mag men terug zien. KAMPERLAND. Het „Kortgeensch kinder- en meisjeskoor" heeft Zaterdag avond. o.l. van den heer Adr. B. Hol ster een uitvoering in een der zalen van de o. 1. school alhier gegeven. Het koor, dat op Kortgene zoo'n groot succes heeft gehad, mocht zich ook hier in de publieke belangstelling verheugen. Zaterdagmiddag werd een voorstel ling voor kinderen gegeven, die, even als de avondvoorstelling, heel druk be zocht is geworden. Evenals te Kortgene, was de hoofd schotel van de uitvoering de kinder operette „Zwaan kleef aan" van J. de Groot. Dit stuk oogstte ook hier een ge weldigen bijval. Aan het einde der voorstelling bracht de voorz., de heer P. C. Schippers dank aan den burge meester van Wissenkerke, die toestem ming gegeven heeft voor de uitvoering. Verder bracht hij dank aan 't muziek gezelschap „Ons Genoegenvan Kam perland, hetwelk bij de voorbereiding der uitvoering in ruime mate zijn mede werking heeft gegeven; en aan den veldwachter van Kamperland, den heer D. v. d. Vreugde en diens echtgenoote voor al hun medewerking. De voorz. verzocht daarna namens 't koor aan een der jeugdige spelers, die als burgemeester gefungeerd had, een cadeau uit te reiken aan mej. Van de Vreugde (applaus). De laatste dankte met een hartelijk „Dank U wel burge meester" voor het cadeau. Nadat het slottooneel herhaald was, werd de uit voering met veel applaus beëindigd. SCHQONDIJKE. Vrijdagmiddag had op den rijksweg SchoondijkeOostburg nabij de hofstede van den heer A. de Kullu, een auto-ongeval plaats. Een vrachtauto van de S. B. M„ ge laden met 10.000 kg graan, kwam van Oostburg naar Schoondijke gereden. Te zelfdertijd kwamen een met paarden bespannen wagen en een personen auto, bestuurd door dr. R. uit IJzendijke, van den anderen kant aangereden. De auto reed eerst achter den wagen, doch op het moment dat de beide auto's elkaar zouden passeeren, kwam plotse ling de auto recht tegenover den vracht auto. De chauffeur van den vrachtauto moest öf op den personenauto inrijden, wat voor deze laatste ongetwijfeld zeer ernstige gevolgen zou gehad hebben öf met levensgevaar trachten te ontwijken. Hij koos het laatste, waardoor hij zoo kort langs den slootkant moest rijden, dat mede door de gladheid van den weg eerst het achterste gedeelte en tenslotte de g'eheele vrachtauto in de sloot te recht kwam en kantelde. Van de drie inzittenden kwamen er twee, waaronder de chauffeur V. uit Cadzand, met den schrik vrij, terwijl de derde inzittende, D. uit Nieuwvliet, een gebroken sleutelbeen opliep. De be stuurder van den personenauto, die on gedeerd bleef en wiens auto niet be schadigd was, bekende direct ten volle schuld aan het ongeluk te hebben en was dankbaar voor de manoeuvre van den vrachtauto-chauffeur. Beide auto's zijn verzekerd. De heer D, is, na in het ziekenhuis te zijn verbonden, naar huis gebracht. Met behulp van een kraanwa gen uit Oostburg is de vrachtauto uit de sloot gehaald en door een anderen auto van de S. B. M. naar Brëskens gesleept, (V. C.) SLUIS, De gemeente Sluis is „veld wachter loos". Zooals bekend iïi, heelt de gemeenteveldwachter J, B. de Wis- pelaere met ingang van 1 Febr. U eervol ontslag uit den gemeentedienst ge kregen; verder is de agent van politie A. van Hurck gedurende eenige dagen wegens ziekte op non-actief gesteld. De marechaussee heeft thans tot taak de veiligheid van de inwoners te verzeke ren, wat hun wel is toevertrouwd. 1 Naar we vernemen hebben zich voor het ambt van gemeenteveldwach ter, vacature J. B. de Wispelaere 37 candidaten opgegeven. Paraguay definitief uit den Volkenbond, De minister van bu tenlandsche za ken van Paraguay heeft den secretaris generaal van den Volkenbond telegra fische meegedeeld, dat het uittreden van Paraguay uit den Volkenbond, overeen komstig zijn mededeeling van 23 Febr. 1935, a's definit'ef te beschouwen is. SUCCESSEN DER REGEERINGS- TROEPEN. Uit' Maaria wordt gemeld, dat in de provincie Avila (Westelijk van Madrid) de regeeringstroepen Val de Maqueda hebben bezet. Zij zetten hun opmarsch naar Cebreros, een belangrijke plaats ten Zuidwesten van Val de Maqueda, voort en trachten een omsingeling ten uitvoer te leggen. De regeeringstroepen bestrijken met hun vuur het geheele net van verbindingen, waarvan de opstande lingen gebruik maken om naar Avila te komen, zoodat de rechtschen thans ge dwongen zijn den druk ten Zuidwesten van het Escoriaal te verminderen. Gisteravond heerschte een intensieve bedrijvigheid aan het front van de Ja- rama, waar de regeeringstroepen des middags om drie uur een machtig en nauwkeurig gericht artillerievuur gericht hadden op de tweede linie der opstande lingen. Vervolgens ondernamen de re geeringstroepen tusschen San Martin de la Vega en Morata de Tajuna een aanval, waarbij zij gesteund werden door tal rijke vechtwagens. De welverschanste opstandelingen boden heftig weerstand, maar na twee uur langzame vorderingen kwamen de regeeringstroepen aan bij de rechtsche loopgraven, die tegelijker tijd door de luchtstrijdkrachten onder mitrailleurvuur werden genomen. De schok was buitengewoon hevig en een handgemeen ontstond achter de prik keldraadversperringen. Tenslotte trok ken de opstandelingen terug naar hun tweede linie, die eenige honderden me ters verder was gelegen. De rechtschen verloren 400 dooden en gewonden, een groote hoeveelheid geweren, verschei dene mortieren en mitrailleurs. De luchtstrijdkrachten der regeering hebben tijdens dezen strijd de concen tratiepunten der rechtschen gebombar deerd, waardoor zij beletten, dat er een tegenaanval uitgevoerd kon worden. Op het oogenblik houdt de regeeringsartil- lerie den weg Madrid-Talavera onder vuur, welke een belangrijken factor vormt voor de opstandelingen in hun actie tegen Madrid. OVIEDO DOOR DE REGEERINGS TROEPEN VEROVERD. Uit Gijon wordt gemeld, dat de regee ringstroepen Oviedo in N.W. Spanje zijn binnen gerukt na de laatste krijgsver richtingen, die door het opperbevel waren ontworpen. Om vier uur in den morgen begon de artillerie de voorbe reiding, die verscheidene uren duurde. De militietroepen gingen toen tot den stormaanval over en bezetten de essen- tieele verbindigswegen der stad. Vervol gens werd de aanval gericht op het weeshuis, dat op een hoogte ligt, die de stad beheerscht en waar de opstande lingen een fel, maar vergeefsch verzet boden. Op een ander punt drongen de regeeringstroepen door in de omgeving van de poort Nueva Suno, zoodat zij in de straten der stad, die naar de arena leiden, kwamen. De arena werd bezet en de opstandelingen trachtten tever geefs haar te heroveren. De strijd in Aragon, Aan het front in Aragon is feilen strijd gevoerd tusschen de opstandelingen en de regeeringstoepen om het bezit van de dorpen Vivel del Rio en Portol Rubio, De regeeringstroepen hadden zich sterk verschanst, zoodat de vele stormaanval len der Moorsche cavalerie konden wor de afgeslagen. Bij de^e gevechten moet het aantal dooden aan beide kanten zeer groot zijn geweest. Bombardementen. Vliegtuigen der opstandelingen hebben zes uur lang Albacete gebombardeerd. Dertig personen werden gedood. Gister middag hebben twee vliegtuigen der re geering Avila gebombardeerd. Tien per sonen werden gedood en 15 gewond. Duitschland verbiedt deelname aan den burgeroorlog. De Duitsche rijksminister van binnen- landsche zaken heeft een verordening gepubliceerd waarin 't aan Duitsche on derdanen verboden wordt deel te nemen aan den Spaanschen burgeroorlog. In deze verordening welke gisteren in werking is getreden wordt bepaald dat de passen van Duitsche onderdanen (Ingez. Med.) Verwachting tot morgenavond: Zwakke tot matige veranderlijke wind, later uit W. tot N. richtingen, betrokken met regen, later tijdelijk opklarend, aan vankelijk zachter, later weer kouder. Ma. 22 Febr. Zon op: 7 h 04; onder: 17 h 25. Licht op: 17 h 55. Maan op: 14 h 27; onder: 5 h 19. V.M.:ri25 Februari. - Hfoog- en Laag water te Vlissingen; Februari. Hoogwater. Laagwater. Ma. 22 11.30 23.56 K23 17.51 Di. 23 12.27 6.25 18.46 Wo. 24 0.46 13.10 7.14 19.28 Hoog- en Laagwater "Te Wemeldinge; Februari. Hoogwater. Laagwater. Ma. 22 0.32 13.09 6.25 18.58 Di. 23 1.41 14.09 7.28 19.53 Wo. 24 2.36 14.57 8.16 20.35 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later, S springtij.) voor Spanje en de Spaansche gebieden slechts geldig zijn, met een speciaal vi sum van de Duitsche autoriteiten, Verder wordt aan niet-Duitschers ver boden om, met het doel naar Spanje te gaan, teneinde deel te nemen aan den krijg, Duitsch gebied te betreden of dit te verlaten. Vreeselijke ellende in Malaga. Malaga biedt nog steeds het toonbeeld van de vreeselijkste ellende. Eindelooze stroomen vluchtelingen, die in het begin van den oorlog uit de provincie naar de stad waren gevlucht, omdat zij meenden daar een veilig onderkomen te vinden, trekken nu weer uit de stad naar het platteland terug, in 't geloof, dat met de komst van de troepen van generaal Fran co de veiligheid is teruggekeerd. De vluchtelingen, waaronder vele vrouwen, kinderen en grijsaards zien er totaal uitgeput uit en zijn ondervoed. De soldaten deelen met vluchtelingen hun rantsoen. Langs de wegen, die vrijwel intact zijn gebleven alleen de bruggen zijn door de terugtrekkende müilietroepen ver nield ziet men heel wat wrakken van auto's en pantserwagens. Van de boer derijen in de provincie, die bijna alle verlaten zijn, zijn deuren, luiken, ven sters, kortom alles wat van hout was, weggenomen, dit heeft gediend als brandhout. Malaga was een van de moois..i ste den van Spanje. Thans echter is een groot deel der stad in ruïne herschapen. Vooral de v'llawijk en cie gebouwen van de aristocraten hebben veel geleden. Meestal sitan van deze huizer. nog slechts eenige muren overeind. Na ge plunderd te zijn, werden deze villa's ge woonlijk door de communistische ben den in brar d gestoken. Ook de prach tige kathedraal is van binnen totaal in stukken geslagen en vormt één puin hoop. Niet alleen het gepeupel maar ook de ta'rijke bombardementen in het centrum der stad en in het havenkwar tier hebben ontzettend veel schade ver-

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 1