W Het helsch complot Voorkom GRIEP! neem '«"AKKERTJE" KRONIEK van den DAG. ZEELAND. FWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN DONDERDAG 18 FEBRUARI 1937. No. 41. ÜUDELBURfi. DE LAATSTE ALGEMEENE VERGADERING IN VERBAND MET DE HUWELIJKSFEESTEN. Hij bezat den huissleutel van zijn va der, evenals zijn vader de zijne en kwam dus zonder te bellen binnen. Alles was WALCHEREN. TEGEN DE LAMP GEVLOGEN. ZUID-BEVELAND. RAAD VAN KAPELLE. Uw druivenkuur thuis RYNOmost 1?' Druiven 75 ets. p. fl. Appel 55 ets. p. fl. MIJ. „C >E BETUWE" Tl EL. Vijftienhonderd millioen pond.,. Bijna anderhalf jaar zijn de Engelschen bezig om den beweerden achterstand van bewapening in te halen; een achter stand, welke men te Londen ontwaarde tijdens den oorlog in Abessynië. Vermoe delijk werd het punt, waarop van ach terstand niet langer gesproken mag wor den, reeds bereikt. Maar de Britten blij ken allerminst van plan het hierbij nu voorloopt maar te laten. Zooals is ge meld, heeft hun regeering een witboek laten verschijnen, waarin sprake is van een bedrag van 1500 millioen pond ster ling (alias 13 milliard gulden), welke zij in vijl jaar tijds wil spendeeren aan uitbreiding en verbetering van alle af- deelingen der wjeermacht, zulks dan bo ven de bedragen der jaarlijksche defen sie-begrootingen, welke reeds heel hoog werden opgeschroefd. Als het parlement zijn goedkeuring aan dit plan schenkt en daaraan valt nauwelijks te twijfelen zal Engeland, met een vermoedelijken grooten voor sprong, de leiding krijgen in den bewa peningswedloop. De Ver. Staten uitge zonderd, lijkt geen land ter wereld de snelheid, welke de Engelsche regeering thans meent te moeten ontwikkelen, bij te kunnen houden. Te Berlijn is men be reids Ijeel erg onder den indruk van de Britsche plannen geraakt. In de beschou wingen, welke de nazi-bladen aan de zaak wijden, klinkt een toon van onge rustheid door. Een pers, welke zoo aan banden gelegd is als de Duitsche, kan aan dit gevoel natuurlijk niet openlijk uiting geven: de regeering staat niet toe, het Duitsche volk aan het schrikken te brengen. Maar het laat zich niet heele- maal wegpraten. Wellicht beseffen de Duitschers, dat zij zelf er aan hebben meegeholpen, En geland rijp te maken voor de thans ma nifest geworden krachtsinspanning. Mus solini's oorlog in Abessynië opende de oogen der Britsche staatslieden voor een stand van zaken, die zij niet konden la ten voortbestaan. Maar de inlichtingen over Hitler's herbewapening van Duitschland hebben den stoot gegeven tot de militaristische ontwikkeling, wel ke nu tegen het spendeeren van astro nomische bedragen niet blijkt op te zien. Van Berlijn en ook zij het op wat minder luiden toon van Rome uit heeft men de legende van een verdeeling van Europa in communistische en fascis tische staten ingang trachten te doen vin den. Engelsche staatslieden weigerden deze politieke geloofsbelijdenis te aan vaarden, Minister Eden wees ze in zijn jongste redevoering zoo vierkant van de hand, dat Hitier en Goebbels daarna in arren moede uitriepen: „Maar er valt niets te gelooven, ze bestaat reeds". Misschien dat Hitier en Goebbels er thans eenig besef van krijgen, wat er in tegenstelling met de door hen ver breide legende in werkelijkheid gaan de is. Geen antithese communismefas cisme ligt aan 't Engelsche bewapenings plan ten grondslag, maar een antithese militair-fascistische dictatuurdemocra tische verdraagzaamheid. Engeland voelt zich met zijn democratisch staatsstelsel bedreigd door de geharnaste politiek van Duitschland. Het nationaal-socialis- me is allang wel degelijk een uitvoer artikel gebleken. Op zichzelf verontrust dat de Engelsche regeering niet. De heer Mosley heeft ervaren, dat het Engelsche volk immuun tegen zekere moderne po litieke aandoeningen is. Maar de Engel sche regeering blijkt er lang niet gerust op te zijn, dat eventueel niet op een andere wijze dan door sluikschen uit voer de bevordering van het nationaal- socialisme buiten de Duitsche grenzen ter hand zal worden genomen. Misschien moeten de politiek-ir.ilitaristische gevol gen daarvan verbluffend heeten. Echter: alleen verbluffende daden maken nog in druk op sommige gemoederen in ons werelddeel. En men kan nooit weten: wellicht zal Engeland de geheele 1500 millioen niet eens behoeven te beste den. Is Goering er een paar dagen ge leden reeds niet in geslaagd een werke lijk voortreffelijke en aan geheide door ANNIE S. SWAN 44). „Mijn oude heer is nauwelijks in staat iets te zeggen. Hij is bijna verlamd van woede. Het is voor mij ellendig, maar voor hem nog tien keer zoo erg, Daddy want hij is de laatste twintig jaar, prac- tisch gesproken, de slaaf van de oude Kate geweest en heeft er nooit een cent voor gekreg'en", „Hoe is het dan gebeurd? Dat jonge meisje moet wel verduveld geslepen zijn". Ruthven vertelde hem het geval in groote trekken, waarnaar Rossland aan dachtig luisterde. „Zoo, dus hij wil het testament be twisten. Gelooft hij echt, dat hij een schijntje kans heeft?" „Ja. Ik kan hem daarbij een heeleboel helpen. Ik heb achter de schermen din gen gezien, die ik stil gehouden had, weet u, als het in mijn voerdeel geweest was. Maar waarom zou k dat doen. ru zij ons van alles beroofd heeft?" Gisterenavond kwamen de besturen van „Uit het VolkVoor het Volk' en de „Oranjevereeniging" met de buurt- commissies bijeen in de bovenzaal van de „Vergenoeging" voor de slotvergade ring in verband met de gehouden fees ten. De heer W. de Graaf presideerde de vergadering en zeide, dat allen zeker bevredigd zullen zijn over de lof, die de burgemeester heeft gebracht voor de wijze, waarop te Middelburg is feest gevierd. Er is veel werk verricht, en het succes kan niet worden ontkend. Door aller samenwerking is alles tot een goed einde gebracht. Spr. hoopt, dat dit een voorlooper zal zijn van blijvende samen werking. Spr. deelde mede, dat de N.V. Van Boven een filmvertooning betrekking hebbende op de feesten aanbood en dat men meende, daarvan ook de buurtcom- missies te moeten laten profiteeren. Als men sommige deelen van de stadsver- siering niet ontdekt, zal men den wil voor de daad moeten nemen. Dank bracht de heer De Graaf namens de vereenigde bestuuren voor aller mede werking. Steeds is het een genoegen ge weest met de buurtcommissies samen te komen. Men had wel eens verschil van opvatting doch kwam steeds tot goede oplossing. Het zal zoolang niet duren of er zal weer aanleiding zijn voor samen feest vieren. Het mag wel worden ver wacht, dat het jonge paar binnen afzien- baren tijd Zeeland en dan natuurlijk ook Middelburg eens zal bezoeken; in 1938 zal de Koningin 40 jaar aan de regee ring zijn en hopelijk vieren wij in 1940 Haar 60sten verjaardag. Spr. wekte dan ook op de 36 buurt commissies op in tact te blijven. Dit be vordert de saamhorigheid. Het beste is natuurlijk, dat men blijft door-contribu- eeren. Nu heeft men in betrekkelijk kor ten spanne tijds alles voor elkaar moe ten brengen, wat alleen mogelijk was door groote medewerking van verschil lende zijden. Spr. vroeg een en ander niet direct af te wimpelen, maar ernstig te overwegen. Komende tot de financieele resulta ten wees spr. er op, dat de besturen totaal uitgaven 2753, zij ontvingen 2436. (waarvan 1674 van de buurt commissies) zoodat er een tekort zou zijn van 317, als echter alle buurt commissies de 25 afdragen zal het slinken tot 222. Alleen voor het feest- pakket is 647 uitgegeven, en samen met tractatie schoolkinderen, aanbie ding film en rondrit ouden van dagen 993 of 36 van de totale uitgaven. Verder kostten de lichtzuilen 399. Men had die kunnen weglaten, maar dan was de verlichting toch ook weer heel wat minder geweest. Spr. ver trouwde, dat alle buurtcommissies, die nog achterstallig zijn, alsnog zullen be talen en deed vervolgens een beroep op alle buurtcommissies om te helpen het tekort te dekken. Dit kan als alle 36 gemiddeld 5 bij dragen, wat dan nog tekort is zullen de beide vereenigingen voor haar rekening nemen. Enkele buurtcommissies stelden on middellijk 10 of minder beschikbaar of zegden medewërking toe zonder een bepaald bedrag te kunnen noemen. De heer De Graaf bracht daarvoor dank en deelde mede, dat men een vier de uitvoering van de cantate, die drie maal groot succes had, heeft uitgesteld omdat men wilde trachten haar te doen uitzenden door de radio. De A.V.R.O. schreef onder de uitzendingen betref- „pascifisten" ontleende verguizing van den modernen oorlog uit te spre ken? „Ja, waarom? Maar het zal een kost baar grapje worden. Je Vader zit er, ge loof ik, niet bepaald goed bij, wel?" „Hij bezit geen rooie cent, Daddy", antwoordde Ruthven oprecht. „Kunt u nu raden, waarvoor ik hier gekomen ben? Ik kom terwille van Jess, zoowel als van mijzelf, om u te vragen ons een handje te helpen. Kijk niet zoo nijdig, Daddy, maar luister naar rede en hoor, wat je ermee verdienen kunt." Ruthven ging zitten hoewel hem g'een stoel aangeboden werd en begon op zachten en ernstigen toon te spreken, als iemand voor wien alles op het spel staat. Het was een lang onderhoud en toen hij tenslotte de zaak in de West Bow verliet, nadat hij eerst voorzichtig om zich heen gekeken had, of er niemand in de buurt was, die hem had kunnen herkennen, liep hij met luchtige, veer krachtige stappen, alsof hem een pak van het hart gevallen was. Inplaats van naar huis te gaan, ging hij opnieuw naar de St. Andrewstraat, waar hij om onge veer zeven uur aankwam. fende de feesten een streep te hebben gezet, de K.R.O. antwoordde niet, de N.C.R.V. noemde twee data in April of Mei waarop zij wel tot uitzenden be reid was. Over de financieele zijde zal nog nader worden onderhandeld. Spr. wekte de aanwezigen op mede te wer ken, opdat een eventueele vierde uit voering druk bezocht wordt, want an ders zou de kas het niet kunnen dragen. Hiermede was de «vergadering fèite- lijk ten einde en konden de aanwezigen genieten van de werkelijk goede film vertooning. Eerst smallere films over den nati- onalen feestdag op 12 September en daarna optocht en verlichting te Mid delburg op 8 Januari, waarbij alle herin- nerringen weder werden verlevendigd. Niet minder mooi waren de heldere beelden van den grooten dag in Den Haag, waarbij de personen bijzonder goed waren te onderscheiden. De heer De Graaf was aller tolk toen hij de N.V. Van Boven dank bracht voor deze op hoogen prijs gestelde attentie. De voorzitter van een der buurtcom missies «schrijft ons: Mag ik aan uw verslag over de verga dering van de buurtcommissie nog eenige regelen toevoegen. Het slot kwam zoo onverwachts en verliep zoo snel in de verwarring van 'n vergadering die uit gaat. Maar ze was nog niet uit. Want er had nog een toe spraak gehouden moeten zijn in den trant zooals hier volgt: Mijnheer de Voorzitter. U hebt in den loop van dezen avond op de hoeden der buurtcommissies een groote pluim gezet, 36 waren er. Maar die pluimen gaan er af, en de hoeden gaan ook af omdat er gehuldigd moet worden degenen aan wie dit toekomt. We binden de pluimen samen en leg gen dien schoonen vederbos op de tafel waarachter U gezeten bent, en vragen U daarvan uit te deelen aan Uw medewer kers, ieder naar zijn verdienste. Maar de schoonste pluim moet U voor Uzelf behouden. Niet om Uw eigen hoed te sieren, maar om1 die te voegen bij de vele tropeeën die gij U zelf hebt vergaard, en als blijvend aandenken aan de mooie dagen die onder Uw leiding weer zijn beleefd. U hebt weder een schoone blad zijde aan Uw levensboek toegevoegd waarin te bladeren voor U een groote voldoening zal zijn gelegen O. EN W. SOUBURG. Een groente boer te Abeele, heeft op het erf van zijn buurman, zekeren de N., eveneens groenteboer, 'n put met gele rapen lig gen. Hieru't werden de laatste dagen meermalen rapen vermist. Ofschoon van deze diefstallen de buurman werd ver dacht, kon men toch geen zekerheid krij gen. De eigenaar van den put legde het evenwel slim aan. In eenige rapen wer den lucifershoutjes gestoken en wel zoo, dat deze op het eerste gezicht niet wa ren te zien. Toen dezer dagen weer rapen werden vermist, werd hiervan de politie in ken nis gesteld en de vermoedelijke dader genoemd. Gistermorgen is de buurman aangehouden. Van zijn groentenwagen werd een kist rapen in beslag genomen. Toen de verdachte zag, welke truc hem hier parten had gespeeld, bekende hij de diefstallen te hebben gepleegd. VROUWENPOLDER. Dinsdagmiddag hield de alhier gevestigde Coöperatieve Vereeniging „Weegbrug Algemeen Be lang" in het café Duvekot haar goedbe zochte jaarvergadering onder voorzit terschap van den heer P. Melis Wzn. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat in het afgeloopen jaar zijn gewogen 5516909 kg suikerbieten, 297480 kg pulp, 216 voer vlas, en 289930 kg steenslag. Uit dat van den penning meester bleek dat de vereeniging er fi nancieel gunstig voorstaat. Het dividend over 1936 werd vastgesteld op 4 Tot bestuursleden werden herbenoemd de heeren P. Meijers Wzn. en S. Meijers donker, klaarblijkelijk was zijn vader nog niet teruggekeerd, of weer uitge gaan, Hij ging het eerst het kantoor binnen, stak het g'as op en zag toen óp het bu reau een cederhouten kistje staan On middellijk schoot het hem te binnen, dat het in het testament aan zijn vader ver maakt was. Iemand moest het hierheen heen gebracht hebben, tenzij zijn vader het zelf was gaan halen. Ruthven, die van nature nieuwsgierig en bemoeizuch tig was, probeerde, zonder een oogen- blik te aarzelen, of hij het slot open kon krijgen. Er was geen sier tel bij, maar door zijn zakmes er handig in te ste ken, kon hij het deksel gemakkelijk op dichten. Er zat niets in behalve blieven, sta pels brieven, die keurig opgevouwen en met verschoten lintjes samengebonden waren. Hij maakte een van de pakjes los en begon een brief door te lezen. Toen nam zijn gezicht een uitdrukking van stomme verbazing aan. Want het bleek, dat het oude liefdesbrieven wa ren, die in lang' vervlogen jaren door de gestorven vrouw en zijn va der gewisseld waren, Het waren oprech te liefdesbrieven, zelfs in hartstochtelijke Bzn, Besloten werd den heer P. Sturm te Veere, wederom voor het jaar 1937 als weger aan te stellen. Toezegging werd gedaan, dat aan elk lid een reglement zal worden verstrekt. Tien aandeelen, die aangeboden waren werden tijdens de vergadering aan andere leden over gedaan. VEERE. Van de commissie van be heer van den Middelburg-Veerschen straatweg is de koperen plaat, die de opzichter van den weg gedragen heeft, aan de gemeente cadeau gedaan. De plaat zal in de oudheidskamer worden gebracht. KAPELLE. De Raad dezer gemeente kwam Woensdag in vergadering bijeen onder voorzitterschap van burgemees ter Bierens, De V o o r z. wenschte dë leden in deze eerste raadszitting, een gelukkig 1937. Spr. wierp een terugblik op 1936 dat eenige lichtpuntjes scheen te bren gen. Verder herinnerde spr, aan den oeverv,al, die zoo ernstig was, dat her stel globaal geraamd is op f 230,000. Gelukkig kon een verdere doorbraak voorkomen worden. Daar in de zomer maanden alle arbeiders werk hadden, en in de wintermaanden eenig werk kon worden verschaft en ook de dijk- val bracht arbeid, zood,at 1936 voor de arbeiders iets beter was dan 1935. Spr. besloot met de hoop uit te spreken, dat 1937 voor de gemeente weer eenige verdere verlichting zou brengen. Weth. Z u i d w e g beantwoordde de toespraak rr.et 'n wederkeerigen ge- lukwensch. Ingekomen was o.a. een schrijven van den minister van fuyanciën, waarin aan de gemeenten meer zeggenschap wordt gegeven over de voor „Eigen Erf" te bouwen woningen. Van den Prov. Water staat werd toezegging ontvangen, dat met de verbetering van den Wemelding- schen zandweg zooveel mogelijk spoed zou worden betracht. Er is echter nog een kwestie over een perceel hangende. De V o o r z. deelde voorts mede, dat de bedoeling is, zulks in verband met een opmerking v,an den heer De Neef, daar ter plaatse in het najaar een gaslantaarn te plaatsen. Met den aanleg van den nieuwen rijksweg is een aan vang gemaakt. Spr. vertrouwd, na een gevoerde bespreking, dat daar ook ar beiders van Kapelle werk zullen vin den. De gemeente zelf heeft aan den Wemeldingschen Zandweg en den Sehoorsche weg eenige extra zorg be steed. Hierna werden: de staat oninbare pos ten ,aangevuldt de vergoedingen voor de bijz. scholen vastgesteld, reclames hondenbelast'ng behandeld en het ko hier hondenbelasting 1937 vastgesteld. Vervolgens was aan de orde, de vast stelling van een verordening op de hef fing en invordereing van radio-rechten. Volgens een ministrieele aanschrijv'ng, moeten voort,aan niet alleen de over spanningen belast worden, maar de lengte van draad en de steunpalen op gemeentegrond. De V o o r z. merkte op, dat B. en W. nu een verordening ontwierpen, die den concessionaris H, K. Kramer, ongeveer op dezelfde lasten brengen, als di,e tot heden door hem betaald werden. 1 April zal ,aan den heer Kra mer weer opnieuw concessie verleend worden.; Ook voor hem werden ver plichtende bepalingen gemaakt. Zoo (Ingez. Med bewoordingen geschreven en er kwam een eigenaardige uitdrukking op Ruth- ven's gezicht, terwijl hij ze las. Maar hij was niet zoo fijngevoelig om het kistje te sluiten en de brieven weg te bergen, die nooit voor zijn oogen be stemd geweest waren. Zoo verdiept was hij in zijn lectuur, dat hij de deur niet hoorde opengaan en zijn vader was in de kamer voordat hij zijn lage handeling had kunnen verbergen. De oude man keek echter niet kwaad, hoewel zijn ka ken zich vaster opeenklemden. „Als je klaar bent met lezen, Pat, zul len we de boel wegdoen", zei hij met 'n eig'enaardigen klank in zijn stem en zet te het cederhouten kistje met zijn inhoud in den leegen haard, hield er een lucifer bij en zag toe, hoe alles tot asch ver brandde. HOOFDSTUK XX. traquair's hofmakerij. Zooals zij beloofd had, bracht Alice Harman den volgenden dag 'n bezoek aan haar vrienden de Marshall Kings, waar zij tegen twaalven aankwam. Alice werd hartelijk door mrs. King ontvangen, „Je bent later can ik verwacht had, mijn lieve Alice. Je hebt deze eerste Dagelijks wordt ook Gij ermee besmet. Voorkom verdere narigheid. Bestrijdt eiken avond het dreigend gevaar: (Ingez. Med.) zal hij bv. iedereen in de gemeente aan moeten sluiten die zulks wenscht. De verordening werd als aangeboden z.h.s. vastgesteld. Ook op de heffing .van schoolgeld moest een nieuwe verordening gemaakt worden, zulks in verband met de voor geschreven 'Berekening volgens de ver mengde hoofdsommen. Deze wijziging zal over het geheel niet meer opbrengen, maar voor de kleinste inkomens eenige verlichting beteekenen. Anderzijds zul len vermogende menschen, ook ,3.1 heb ben zij geen inkomsten, toch school geld moeten betalen. Weth. Van der Have merkte op, d,at het voor de inkomens van f 30 en meer, beduidend zwaardere lasten brengt. Sommigen komen van 10 a 15 op 30 gulden per jaar. Maar dit kon niet anders geregeld worden. Over het ge heel is de heffing billijker. De verordening werd z.h.st. vastge steld. Verder was aan de orde een voorstel tot aankoopen van eenige stukjes grond in den Dijkwêlschen Zandweg van J. G. van Willigen. De heer Van Balkenende merkte op, dat, volgens het publiek, aan Van Willigen een bouwvergunning verleend zou zijn, zonder dat hij de ver plichting had de sloot te dempen. De v o o r z. ontkende zulks. De sloot moet gedempt worden. Zuks schrijft trouwens de bouwverordening voor. B. en W. rioleeren het liever zelf, daar de kosten er niet hooger door wor den en de buizen worden dan dadelijk op de goede plaats gelegd. Het voorstel van B. en W. werd z.h. st. aangenomen. Hierna werden de leden benoemd van de stembureaux voor de verkiezing van leden voor de Tweede Kamer. Bij de rondvraag vestigden de heeren Fraanje en Zegers, de aan dacht op eenige zaken, (hooge haag, klamp hout, die het uitzicht van den hoek van den Dijkwelschen weg belem merden. De v o o r z. zeide voor verbe tering te zullen zorgen. De heer Zegers opperde verder bezwaren tegen het zingen en gemas kerd loopen op Oude-jaarsavond, na zes uur. Er zijn daarbij dingen voorge vallen die niet toelaatbaar zijn. De v o o r z. zeide, dat het feit, waar de hr. Zegers op doelde, door de politie onder zocht is. In het vervolg zal echter hier op scherper toegezien worden. De heer D e N e e f informeerde hoe met steuncomité B. gehandeld was. De v o o r z. zeide, dat het crisiscomité door een maatregel van hoogerhand ont bonden is. De leden van B. zullen dezer dagen weer bij ekaar geroepen worden. Ook de bepalingen aan wie steun ver leend mag worden zijn strenger gewor den. En dit alles moet precies geregeld worden zooals de regeering dat wil, an ders krijgt men geen subs'die. Wat de steunregeling betreft die kunnen B. en W. in werking stellen zoo spoedig ze dat noodig achten. De heer VanBalkenende ver zocht een poging van B. en W. om den trein van 5 uur te Kapelle te doen stop pen. Die van 3 uur kan evengoed door rijden. De heer Fraanje wil liever niet over den trein van 3 uur spreken. De hr. Balkenende vreest, dat dan geen resultaat bereikt zal worden. De v o o r z. zal een als bedoeld ver zoek bij de Spoorwegen indienen, en er op wijzen, dat men ook den trein van 3 uur liefst zou behouden, doch des noods deze zou kunnen vervallen. dagen zeker veel te doen?" „Ik heb een moeilijken ochtend met bedienden gehad", gaf Alice eerlijk toe. „Ze gaan allemaal weg, behalve Chris tina Caldwell, het kleine tweede meisje, waar ik u van verteld heb". „Ik herinner mij haar heel goed. Wa ren ze tevreden met wat zij gekregen hebben?" Alice schudde haar hoofd. „Nee, ze waren woedend Die Dal- gleish is een verschrikkelijk mensch, zoo haatdragend. Ik zal blij zijn, als ik ze allemaal voor het laatst gezien heb. Het is een verschikkelijke atmosfeer. Ze be schouwen mij als iemand, wier slecht heid alle perken te buiten gaat, een die vegge, die verantwoordelijk is voor den dood van mijn tante en voor de hemel mag weten wat nog meer. Een eigen aardige ondervinding", voegde zij er met een bitter glimlachje bij, „vooral voor zoo'n onschadelijk, totaal overbodig' per soontje als ik ben, die heelemaal niet verlangend was bij hen te komen wonen, en die, nu ik er eenmal ben, hen heusch niet wensch te straffen". (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 5