22* GOESCHE COUPANT£££ IBIS SHAG legs Iter... man? BINNENLAND. ZEELAND. WEERBERICHT. MUNHAiOT'S NUMMER 41, TWEE BLADEN. DONDERDAG 18 FEBRUARI 1937. EERSTE BLAD. 180e JAARGANG. het prinselijk paar te mittersill. het terroristisch optreden van de n. s. B. goud en platina gevonden. nationale vlag. verbond van nationaal herstel. MIDDELBURG. GOES. VLISSINGEN. ZUID-BEVELAND. laxeer- tabletten MGOim-BEVELAND, MIDDELdUBGSCHE courant Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, lngez. mededeelingen 60 ct. p. r. .Bij contr. voor Heide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap ,,De Middelburgsche Courant Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 17 c«««ls 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek ..Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, i 7 5 ct. bij vooruitbetaling Adv. met ..Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct extra Bewijsnommers 5 cent. Gisteravond heeft een groot bal plaats gevonden. Met Prinselijke Paar zal 8 tot 10 da gen in het Sportclub Palace, in Mitter- sill, aan de Passthurnstrasse, blijven en intensief sport beoefenen. Gisteravond is ter eere van het Prin selijke Paar 'n groot bal gegeven, waar aan talrijke internationale aristocraten, alsmede voorname Engelschen en Ame rikanen deelnamen. (N. R. C.) Aan de memorie van antwoord van minister V,an Schaick op het voorloo- p'g verslag der Eerste Kamer inzake de begrooting van justitie ontleenen wij 't volgende: De instemming, door verscheidene le den betuigd met de wijze, waarop het gezag wordt gehandhaafd, in het bijzon der tegenover hen, die de vrijheid van meeningsu'ting misbruiken, was den minister zeer aangenaam. Het openlijk 1 zelfs georganiseerd terroristisch optreden v,an een aantal aanhangers van de nationaal-socialistische beweging dw'ngt tot reactie: de regeering is voor handhaving van de openbare orde aan sprakelijk en kan niet dulden, dat een kleine minderheid deze stelselmatig tr,acht te verstoren. Het standpunt van enkele andere le den, dat het woord „terroristisch" door den minister te ruim zou worden opge vat, kan n et worden onderschreven. De houding van de regeering ten aan zien van de leden van een bevolkings groep, onverschillig wélke, wordt be paald door de vraag, of hun gedragingen of streven al dan niet in strijd geacht moeten worden met openbare orde. Dat de N.S.B. „op kleine wijze" zou zijn ge hinderd ter gelegenheid van het ver voer van de N.S.B.-klok moet worden ontkend. De wijze, waarop men van de zijde van de nationaal-socialistische beweging gepoogd heeft bijeenkomsten v,an tegen standers te verstoren door handelingen welke in het wetboek van strafrecht duidelijk als misdrijf worden strafbaar gesteld, heeft de politieele en justiti; eele autoriteiten het eerste oogenblik verrast. Men was niet voorbereid o p revolutionnair optre den v,an die zijde in dezen vorm. Toen de beteekenis van het gebeurde duidelijk werd, is echter terstond met kracht ingegrepen en zijn geprojecteerde verstoringen van volgende vergaderin gen daadwerkelijk belet. Bij de wanordelijkheden ter gelegen heid van een vergadering van de ver eeniging „De Dageraad" te Utrecht, zijn voor zoover gebleken geen depar tementsambtenaar en ook geen kanton rechter-plaatsvervanger betrokken ge weest. Er is trouwens niets van be kend, dat een ambtenaar van een dei- departementen van algemeen bestuur, waar dan ook, zou hebben deelgen aan een ordeverstoring bij een verga dering of voorstelling. Hetgeen in het voorloopig verslas* wordt vermeld, do vermoeden, dat men het oog heeft op een ordeverstoring bij een voorstelling te Amsterdam, nu ongeveer een jaar geleden, terzake waarvan inderdaad een plaatsvervangend kantonrechter uit Haarlem werd aangehouden. Dienzelf den avond werd een eveneens in over- heidsd enst niet bij een der departemen ten zijnd) persoon aangehouden, wegens een onbeteekenend vergrijp, waarvan niet is gebleken, dat het in eenig ver band stond met politieke gezindheid. Voor eenigen maatregel is in dit geval, vooj" zooveel dezerzijds bekend, geen aanleiding gevonden. De bovenbedoelde kantonrechter-plaatsvervanger is, toen zijn ambtsperiode verstreken was, niet herbenoemd. j^chterlijke macht en de Het deed den minister genoegen te vernemen, dat vele leden het vanzelf sprekend achtten, dat hij weinig aange naam is getroffen door de houding van sommige leden der rechterlijke macht tegenover een vereeniging waarvan het lidmaatschap door de regeering voor ambtenaren werd verboden. Zijn aan vankelijk oordeel, hetwelk steun vindt in het advies van den Hoogen Raad, hetwelk te zijner tijd aan de Staten- Generaal zal worden overgelegd, is, dat het in het leven roepen voor de zitten de magistrateur van een regeling betref fende het lidmaatschap Van bepaalde vereenigingen, die mon of zou aansluiten aan die, geldende voor ande re ambtenaren, op niet te onderschat ten bezwaren zou stuiten, Intusschen kan men zich afvragen, of art. 11 en in het bijzonder artikel 11, sub. 3e. der wet op de rechterlijke organisatie voldoende ruimte biedt, om, bijaldien daaraan in de toekomst behoefte mocht bestaan, maatregelen te treffen tegen rechter lijke ambtenaren, wier optreden het al gemeen vertrouwen in de rechtspraak ernstig zou schaden. Aangezien er voorts ook uit anderen hooide aanlei ding bestaat, om de artikelen 11 tot en met 14 en mogelijk ook nog enkele an dere bepalingen van de wet op de rech terlijke organisatie te wijzigen of aan te vullen, ligt het voor de hand deze materie in haar geheel nader te bezien. De aandacht van de leden, die meen den te moeten opmerken, dat onder scheiden leden der rechterlijke macht een vooraanstaande plaats in een poli tieke partij innemen, zij er op gevestigd, dat dit punt weinig' ter zake dienende is. Aan de orde is toch niet het zich be wegen door rechterlijke ambtenaren op politiek terrein in het algemeen, doch het lid zijn van bepaalde politieke ver eenigingen, omtrent welke de regeering in verband met de toelaatbaarheid van het lidmaatschap daarvan van ambtena ren 'n zeer concreet en afwijzend stand punt inneemt. Dat de rechters, die aangesloten zijn bij de nationaal-socialistische beweging, van partijdigheid zouden moeten wor den beticht, is van regeeringszijde niet te kennen gegeven. Voor zoover enkele leden een wetge ving en rechtspraak wenschen, „steu nend op het gezond gevoel van het volk", moge worden opgemerkt, dat de ze grondslag een wel zeer schelmach tig karakter draagt. Wat zich als ge zond gevoel aandient, blijkt wel eens ongezond te zijn. Aan wetgeving en rechtspraak behoo ren trouwens juiste zedelijke en rechts beginselen, maar niet volksgevoel ten grondslag te liggen. Ter Westkust van Sumatra. Te Soerian, op den grooten weg van Padang naar Solok, hebben explora- teurs, naar Aneta aan de Indische bla den meldt, goud- en platina-ertsen ge vonden, en een hunner is inmiddels reeds per vliegtuig naar Nederland ver trokken voor nader onderzoek. De ert sen zijn gevonden te Boekit Gadis. Op de gisteren te Utrecht gehouden jaarvergadering van de Hervormd-gere- formeerde Staatspartij (de Lingbeekianen niet te verwarren met de Kerstenianen) heeft de afd, Groningen dier partij de kleuren van de nationale vlag ter sprake gebracht welk vraagstuk h.i. bijzonder actueel is geworden sedert de bekend making van het voornemen der regeering om het rood-wit-blauw bij Koninklijk be sluit tot onze nationale vlag te verkla ren. Men zag daarin ter vergadering' niet enkel een poging tot kleurverandering van de vlag, maar ook een poging om de groote daden Gods in onze historie te verdonkeremanen, hetgeen een aanstoot moet zijn aan ons Oranjehuis. Het is een hernieuwde verwerping van Gods Woord. De zegeningen Gods zijn immers steeds aan ons volk bewezen onder de kleuren Oranje, wit en blauw. Algemeen bleek men van gevoelen, dat het onjuist was de oude geuzenvlag af te schaffen. Gevraagd werd, of het dan in de toekomst verboden zou zijn, deze vlag uit te steken, Het voorstel werd gedaan, een request aan de reg'eering of aan de Koningin te sturen, met het ver zoek, dit plan niet uit te voeren. De vergadering besloot, deze aangele genheid in handen te stellen van het hoofdbestuur. Het verbond van Nationaal Herstel zal bij de komende Tweede Kamerver kiezingen met een gelijkluidende lijst voor alle kiesdistricten, wat betreft de eerste zes candidaten, uitkomen. Deze eerste zes candidaten zijn de volgende: 1. dr. W. Emmens, algemeen secreta ris van het Verbond; 2. dr. W. K. H. Feuillettau de Bruijn, oud-lid van den Volksraad; 3. L. J. Quant, gep. vice-ad- miraal; 4. J. H. Crucq, lid van den Am- sterdamschen gemeenteraad; 5. mr. P. P. J. M. Geradts, lid van den gemeen teraad van Roermond; 6. mr. P. C. L. Eschauzier, lid van den Haagschen ge meenteraad. Bedenk en vergeet het nooit, dat ieder beroephoe nederig ook, hem, die 't uitoefent, tot eere kan strekken, mits hij een eerlijk man zij. De openbare les van de Ambachtsschool, De vlag wapert heden van het ge bouw der Ambachtsschool en binnen was een plantenversiering aangebracht. Beide ter gelegenheid van de jaarlijk- sche openbare les. Wij hebben er ook een korten tijd ver toefd en enkele afdeelingen bezocht. Als wij deze hieronder vermelden, dan is d t geen voorkeur, doch toeval. In de afdeeling machine-bankwerken, zagen we de leerlingen druk bezig aan het maken van nieuwe onderdeden voor de gebruikte brandspuit, .aange kocht door de gemeente Kats, welke spuit een grondige herstelling nood g heeft, In dezelfde afdeeling waren wij in de gelegenheid vast te stellen, dat men alles doet om de hoogst noodige zuinigheid te betrachten, bij de van koper vervaardigde zeer bewerkelijke doch we nig materiaal vereischende doofpotjes, w.armwaterkruiken enz. De tweede afdeeling waar wij wat langer vertoefde was die voor opleiding voor de electriciens. Deze afdeeling is grootendeels met eigen krachten flink u'tgebreid en daardoor is er beter ge legenheid tot monteeren van machines e.d. De belangrijkste aanwinst is echter het .apparaat voor electrisch lasschcn, waarvan ons de behandeling en de be reikte resultaten duidelijk werden ge maakt met een welgeslaagde proef. De derde in de rij was de afdeeling timmeren, waar wij als bijzonderhe d zagen de eerste proeve in het vervaar digen v.an vleugels voor zweefvliegtui gen, waardoor de kennis van de leer lingen weer uitgebreider wordt. Het bovenstaande moge voor dit jaa; weer voldoende zijn om het groote nut van dit onderwijs aan te toonen. Voorstelling Ford-geluidsfilm. Gisteravond werd door de Fordfabrie ken in Schuttershof een geluidsfilmvoor- stell ng gegeven. Er was veel belang stelling voor deze vertooning. Na een korte inleiding van den heer De Dreu, den Ford-dealer te Goes, zette de heer Franck, van de Hollandsche Fordfabrieken, doel dezer voorstelling .uiteen. Een serie duidelijke en aantrek kelijke geluidsf'lms gaf daarna een overzicht van de Ford-producten, hun prestaties en vervaardiging in de fa brieken. Een bijzonder aardige film was gewijd aan de Lincoln Zephir, deze bijzonder snelle en betrouwbare wagen, waarvan carosserie en cb.ass's één ge heel vormen. Impossant was ook het ^verzicht van het machtige bedrijf te Detroit. Dat de voorstrilling in den smaak viel bleek wel uit het telkens opklin kende applaus, Mej. van de Rivière f N,aar men ons bericht is mej. J, van de Rivière, vroeger leerares te Goes, en bij vele ouderen nog welbekend, te Wjageningen op ruim 81-jarigen leeftijd na een heel kortstondig ziekbed over leden. Velen zullen deze sympathieke fi guur uit het oudere Goes, met genegen heid herdenken. V.D.B. Dinsdag hield de afdeeling Goes en omstreken van den Vrijz. Dem. Bond in Hotel „Centraal" haar jaarvergadering. De jaarverslagen van secretaris en penningmeester werden onveranderd goedgekeurd. De secretaris, die aan de beurt van aftreden was, werd herkozen. Door den afgevaardigde naar de algem. vergadering in November 1936 werd verslag uitgebracht. Uitvoerig werd de propaganda voor de a.s. Kamerverkiezingen besproken. Inspecteur L.O, Bij Kon. besluit is benoemd in vasten dienst tot inspecteur van het L.O. in de inspectie Goes: 'C. Kuiper, hoofd eener Bijzondere lag'ere school te Zetten ge meente Valburg, onder intrekking van het Koninklijk besluit van 18 November 1936, voor zooveel hij daarbij is benoemd tot schoolopziener van het L.O. in de in spectie Rotterdam. De heer Kuiper is hoofd der Chr. school, behoorende bij de Heldringge- j stichten, WERKLOOZEN. Deze week staan te Vlissingen inge schreven 645 werkloozen, van wie 56 bij de werkverschaffing zijn geplaatst. Ver leden week was het aant,al 651. ELLEWOUTSDIJK. Dinsdagavond hielden de verschillende meisjesvereeni- g ngen uit den zak van Zuid-Beveland hun eerste ringvergadering, in het M. J. van Hattumhuis, alhier, dat stampvol was. Na opening, en het lezen der versla gen van secretaresse en penningmeeste- resse, welke gunstig luidden, kreeg de ringpresidente, mej. De Box uit Ove- zand het woord. Ze sprak op keurige en zeer duidelijke wijze over „Ons Oran jehuis". Na de pauze, die hierop volgde wer den eenige tooneelstukjes op vlotte wij ze opgevoerd. Ds. Matzer van Blois uit Oudelande hield daarna een lezing over „Het Gebed". De presidente sloot daarna deze eer ste ringvergadering, welke wel zeer ge slaagd genoemd mag worden. IERSEKE. Woensdagmiddag kwam de hr. C. L. BomChristiaanse met zijn auto van Brussel huiswaarts gereden. De wagen werd docr den heer Bom be stuurd, terwijl daarin tevens was geze ten mevr. K. uit Parijs met haar 2-jarig dochtertje. Even ten Zuiden van Ant werpen stak plotseling een wielrijder den rijweg over. De heer Bom trachtte nog een aanrijding te voorkomen, doch dit was niet meer mogelijk, zoodat de wielrijder onder den auto terecht kwam. Met verschillende verwondingen werd hij in bewusteloozen toestand opgeno men en een woning binnengedragen. Door de plaatselijke politie werd on middellijk een onderzoek ingesteld, ter wijl de auto in beslag werd genomen. De heer Bom heeft toen met zijn pas sagiers per trein de reis naar Yerseke voortgezet. YERSEKE. Deze week bereikte de steunverleening in deze plaats, wat uit- keering betrelt haar hoogtepunt. Er werd Woensdagmiddag uitbetaald een bedrag van 1009. YERSEKE. Naar wij vernemen heeft de Visscherijcentrale besloten met in gang van 16 Februari de kweekers als de kweekers-handelaars op gelijken voet uit te betalen. Dus wordt voortaan voor de kweekershandelaars geen 10 ets per ton weer ingehouden. Dit is van terugwerkende kracht voor het geheele seizoen. KAPELLE. De Ger. Jeugdvereenigin- gen te Kapelle-Biezelinge herdachten met begunstigers en genooden haar 20- jarig bestaan op feestelijke wijze. De Ger. Kerk was hiertoe afgestaan; de leiding was opgedragen aan den hr. C. de Bruin die een openingswoord sprak naar aanleiding van Psalm 46. Spr. wees op de zegeningen welke wij hebben in ons goede Vaderland, stelde hiertegenover de schrille toestanden in het buitenland. De jaarverslagen van de jongelingsver, zoowel als die der knapen en meisjes wezen ook financieel op een goeden gang van zaken. Voordrachten, opstellen en inleidin gen, ook een improvisatiewedstrijd, werd gehouden, alsmede orgelspel en zang verhoogden het samenzijn en de den den tijd als het ware vliegen. Ds. A. Scheele sprak het slotwoord. KLOETINGE. D.'nsdagavond was door de Chr. Jeugdclub „Het Mosterd zaadje" alhier een gezellige avond ge organiseerd. Ongeveer 250 meisjes uit de gemeenten Kloetinge, 's-Gravenpol- der, Kattendijke, 's-Heer Arendskerke, Wolfaartsdijk, Kapelle en Biezelinge werden door mevr. Oostingh, presidente der Kloetingsche vereen:ging, verwel komd in het vereenigingsgebouw. Door de verschillende clubs werd een uitge breid programma afgewerkt dat getuigde van veel ijver en toewijding. SCHORE.- Dinsdagavond herdacht de Varkenshond „Draagt Elkanders Lasten" zijn 30-jarig bestaan. Uit het verslag van den secretaris-penning- meester over 1936 bleek, dat het leden tal met 6 was gestegen en thans 39 be draagt. De kas sloot met een nadeelig saldo van 38 als gevolg van geleden verliezen van gestorven varkens. Met VOOR DE PIJP. Kees Meysi Rookt IBIS bij voorkeur uit een IBIS-piip. Bij Uw winkelier verkrijgbaar. W: (lngez. Med.j Verwachting tot morgenavond: Matige, tijdelijk krachtige Z,W, tot W, wind, zwaar bewolkt tot betrokken, waarschijnlijk eenige regen, aanvankelijk veel zachter, later zachter, Do. 18 Febr, Zon op: 7 h 12; onder; 17 h 17. Licht op: 17 h 47. Maan op: 10 h 03; onder 1 h 52. E.K. 18 Febr. Hoog- en Laagwater te Vlissingen Februari. Hoogwater. Do. 18 6.00 18.41 Vr. 19 7.05 19.57 Za. 20 8.31 21.32 Hoog- en Laagwater te Februarj. Hoogwater. Do. 18 7.50 20.27 Vr. 19 8.46 21.36 Za. 20 10.06 23.07 Laagwater. 12.44 0.58 13.48 2.18 15.15 Wemeldinge: Laagwater. 1.06 13.43 2.06 14.46 3.24 16.14 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later (S springtij.) zacht en zeker? noot O Oct (lngez. Med.) inbegrip van vorige jaren is de stand der kas 798. De aftredende bestuurs leden de heeren B. v. d. Borge en C. de Jonge werden herkozen. Het inleggeld werd bepaald op 3; de contributie op 5 cent per week en per varken; de in enting werd verplichtend gesteld. Tot bode werd benoemd J. v. d. Maas. De heeren M. in 't Anker en M. Hem- mek'am, resp. voorzitter en secr.-pen- ningmeester, zijn de eenigen, die van de oprichting af onafgebroken aan den bond verbonden zijn geweest. SCHORE. Deze week werd een groot aantal arbeiders bij de kanaalwerken ontslagen. Een en ander schijnt naar men verzekert een gevolg te zijn van den voortdurenden regen. KORTGENE. In hotel „De Korenbeurs" werd Dinsdagavond een kookdemonstra tie gegeven, u tgaande van de PEZM. De heer J. Vader sprak het openings woord tot de velen die de zaal vulden. Op een electrisch stel werd een maal tijd bereid voor 4 a 5 personen. Deze maaltijd kostte aan stroomverbruik 4,8 cent. De maaltijd bestond uit 4 pond aardappelen, 114 pond vleesch, 3 pond groente en 1 pond rijst. Er werd een krentenbrood gebakken, dat aan stroomverbruik 3,6 cent, kostte; berekend a 4 cent per KWU. De heer Vader besprak de voordeelen en betere voedingswaarde van electrisch koken. Er werd een film vertoond, welke n overz:cht gaf van alles, wat de heer Vader verteld had.

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 1