AKKERTJES KRONIEK van den DAG. Het helseh complot' ZEELAND. ten. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE HIODELBURGSCHE COURANT (W.a DE GOESCHE CRT.) VAN WOENSDAG 17 FEBRUARI 1937. No. 40. WALCHEREN. en in es. IR III iet- ken gels urg, der 5op ten 11 oor :.j„ oe- ive 793 eld cl., ra in- ei ns o- ijs ia, >1- :n, ri, a- Merkwaardige uitlatingen van Von Schuschntgg. Het schijnt, dat de anarchisten in Oostenrijk den laatsten tijd nogal roe rig zijn geweest. De Oostenrijksche re geering heeft althans gemeend, hen tot eenige kalmte te moeten manen. Eerst in den vorm van een officieuze beschou wing in de pers, daarna in dien van een redevoering, uitgesproken door den bondskanselier, den gematigden dicta tor Von Schuschnigg. De rede van den laatste was uit den aard der zaak de belangrijkste der bei de sermoenen. Het lijkt ons waarschijn lijk, dat de monarchisten er geen tranen om gelaten hebben. Integendeel de ver maning moet hen met nieuwe hoop heb ben vervuld. De tijden voor het herstel der monarchie zijn nog niet rijp, maar ze zullen het wellicht betrekkelijk spoedig worden. Daarop kwam Von Schusch- nigg's betoog neer. Zoodra het rijpings proces zich heeft voltrokken naar het oordeel der regeering zal het Oosten rijksche volk in de gelegenheid worden gesteld door middel van een volksstem ming een beslissing te nemen, zoo ver klaarde hij verder. Want alleen het Oos tenrijksche volk is bevoegd, over den staatsvorm te beschikken. Dit laatste was de pikantste uitlating van den minister en vormt in zekeren zin een tegenstelling met de tirade over het rijpingsproces. Theoretisch heeft het Oostenrijksche volk inderdaad de uit sluitende beschikking over den staats vorm. In de politieke praktijk van dit oogenblik zou de aanwending dezer be voegdheid het vermoedelijk echter niet al te best bekomen. Daartegen verzeten zich nog seeds zekere mogendheden: eenerzijds Tsjecho-Slovakije, Zuid-Sla- vië en Roemenië, die vreezen, dat de restauratie der Habsburgers een streven naar de herrijzing der voormalige Do- nau-monarchie (schepping van het Habs- burgsche Huis] in het leven zou roepen, hetgeen dan op hun kosten zou moeten geschieden; anderzijds Duitschland, dat bij die restauratie zijn „Anschluss"-as- piraties zou moeten opgeven. Von Schuschnigg's) rijpingsproces karakteri seert dezen toestand. Het Oostenrijksche volk moet met zijn volksstemming wach ten, totdat er van deze mogendheden geen drastische ondernemingen meer te vreezen vallen. Blijkbaar onderstelt de bondskanse lier, dat dit tijdstip niet ver meer af is. Een zeer opmerkelijke onderstelling, waarvan we graag de politieke grond slagen zouden kennen, 't Is nog niet zoo heel lang geleden, dat Zuid-Slavië de vinnigste tegenstander van de restaura tie der Habsburgers (een vinnigheid, welke zich historisch gemakkelijk laat verklaren) vrijwel openlijk met een gewapende tusschenkomst dreigde. Moet men nu aannemen, dat sindsdien de an- ti-Habsburgsche gevoelens te Belgrado aan het luwen zijn? 't Is mogelijk, maar belangrijke verschijnselen daarvan deden zich tot dusver niet voor. Te Berlijn zijn de anti-Habsburgsche tendenzen in geen geval geluwd. Wie Hitler's „Mein Kampf" gelezen heeft, beseft daarvan trouwens de onbestaan baarheid. De Duitsche Führer is behept met een ingekankerde haat tegen alles wat Habsburg heet. Nog verleden week werd trouwens in een deel der Duitsche pers op verontwaardigden toon betoogd, dat de propaganda der monarchisten in Oostenrijk onvereenigbaar moet heeten met het vriendschapsverdrag, dat Ber lijn en Weenen het vorig jaar sloten. Von Schuschnigg deelt die meening blijkbaar niet. Moet men maar aannemen, dat zich voor den oningewijde nog onzicht baar zekere politieke verschuivingen in midden-Europa voltrekken, welke den Oostenrijkschen bondskanselier het recht geven te spreken, zooals hij deed? Er zit niet veel anders op. Von Schuschnigg heeft per sé redenen, aan te nemen, dat in een niet al te verre toekomst de mo gelijkheid tot een restauratie der Habs burgers zich zal openen. Ware dat niet zoo zijn uitlatingen zouden voor een voorzichtig staatsman als hij is, alle per ken te buiten gaan. door annte s. swan 43). B. e- e- ,,Je hebt je onmogelijk stom aange steld, oude heer" zei pat onomwonden. „Ik was blij, dat ik je eindelijk het huis uil had, dat heeft ons tenminste voor verdere uitbarstingen behoed". „Jij hebt gemakkelijk praten, jij hebt niets te verliezen. Ik daarentegen alles. Om je de waarheid te zeggen, zal ik het land moeten ontvluchten. Ik had op dit geld gerekend om ergens opnieuw te be ginnen. Weet je. dat ik het heele Turn bull-leg'aat opgemaakt heb en dat de jonge Edward Turnbuil een beetje onge rust begint te worden en er op aandringt het geld nu eindelijk eens te ontvangen? En dan die hypotheek van Stenhouselee Me 'k °ok opgemaakt." „Maar waaraan?" vroeg Pat stom ver- aasd. „Het lijkt me, dat je er nogal wild op los geleefd hebt, oude heer." „née'ukkige speculaties, Pat, anders n,et kreunde de oude man. ,^M,aar één; Zeeland en het Nationale Huwelijksgeschenk. Dezer dagen heeft op het stadhuis te Middelburg, onder voorzitterschap van den heer M. Fernhout, een vol tallige vergadering plaats gevonden van het Provinciale Zeeuwsche Werk comité tot het nationale huwelijksge schenk. In deze vergadering is de geheele ad ministratie van den penningmeester v,an dit provinciale comité vergeleken met de bescheiden, en, nadat alles in st pte orde bevonden was, is den pen ningmeester, met een dankbetuiging voor zijn nauwgezet beheer, algeheele décharge daarvoor verleend. De totale opbrengst in Zeeland heeft bedragen f 12,4137,04; n,a aftrek der on kosten ten bedrage van f 69,60 is het eindbedrag, groot f 12,397,44 aan den algemeenen penningmeester van het na tionale comité overgemaakt. Loterij Vrouwelijke Handwerken. Was de netto opbrengst van de jaar- lijksche loterij van Vrouwelijke Hand werken teruggeloopen van 537 in 1935 tot 515 in 1936, dit jaar is er weer een stijging en wel tot 538, Het gevolg daarvan is, dat de Ned, Herv. Diaconie dit jaar ƒ130 inplaats van 120 krijgt, de aandeelen blijven het zelfde: voor het R.K. Armbestuur n.l, 40; het Isr. Armbestuur 25; Luther- sche Diaconie 20; Zeeuwsche Dorcas 10; Kindervoeding 25; Moederlijke Weldadigheid 10; Doopsgezinde Ge meente 15, terwijl tenslotte de Ver- eeniging tot bezoeken der Armen 263 krijgt in plaats van 250, zooals verle den jaar. Vakopleiding werkloozen. Het klinkt wel eigenaardig, maar niet tegenstaande men te Middelburg nog ongeveer 900 werklooze ingeschrevenen heeft, is er in een bepaalde branche een tekort aan werkkrachten en dan doelen wij op het gebrek aan metselaars. Het is daarom toe te juichen, dat de com missie voor ontwikkeling en ontspan ning van werkloozen, een cursus zal ope nen in het metselen, waarvoor werkloo zen van 17 jaar en ouder zich kunnen aanmelden op Donderdag- en Vrijdag middag in het Militair Hospitaal. Het is te hopen, dat een voldoend aantal personen ambitie zullen hebben dit vak te leeren. Bridgeclub Middelburg. In de jaarvergadering van de bridge club, gehouden in het clublokaal onder leiding van den voorzitter, den heer H. P. Staal, bleek uit het jaarverslag van den secretaris, dat het ledental steeds stijgende is. De finantieele toestand der vereeniging is bevredigend. Een voorstel om zich aan te sluiten bij den Nederlandschen Bridgebond, werd aangenomen. BEHEERSVERORDENING BEDRIJVEN. De commissie van Financiën vereenigt zich rr.et het voorstel van B. en W. tot vaststelling van een nieuwe beheersver- ordening voor de bedrijven. Zij maakt echter enkele opmerkingen en zoo vraagt zij of het niet gewenscht is in art. 5 te bepalen, dat f 10,000 per bedrijf niet alleen geldt als aandeel in de beheerskosten aan de gemeente uit te keeren, doch ook, als recognitie voor het gebruik van gemeentegronden. B. en W. antwoorden hierop, dat zij juist het denkbeeld van recognitie wenschen los te laten en te vervangen door een bij drage in de beheerskosten als algemeene vergoeding van het gemeentebestuur met de bedrijven. De commissie had opgemerkt, dat als hei particuliere bedrijven waren, zij ze ker aan den eigenaar van den grond een recht voor gebruik daarvan zouden moe ten betalen. Hierop antwoorden B. en W dal als elft zoo was en vorenvermelde bemoeiingen ontbraken, waarschijnlijk ding is zeker en dat is, dat, wanneer ik niet een deel van dat geld in mijn bezit krijg, ze me, voordat ik het weet, in de gevangenis gestopt hebben'". Pat, een toonbeeld van ellende, begon rusteloos de kamer op en neer te loo- pen. „Zeg eens eerlijk oude heer, als we dit testament zouden betwisten, denk je dan, dat we een schijntje kans hadden om te winnen?" „Ja, als jouw getuigenis tenminste sterk genoeg is. Daar zou alles van af hangen. Je zou bereid moeten zijn alles te zweren. En Dalgleish en Meikle zou den toch zeker achter je staan, niet?" „Ja, die oude tante vooral, want, die zal wel razend zijn. Ze verwachte dui zend pond. En ik heb haar nog wel ver teld, dat ze het zeker zou krijgen". „Dat is onze eenige kans. Maar waar moeten we het geld voor de onkosten vandaan halen?" „Als je denkt, dat we een schijntje kans hebben, zou ik het geld misschien wel ergens kunnen leenen", zei Pat rus tig „Als we verliezen, moeten wij na tuurlijk de onkosten betalen en die zul len niet malsch zijn". aan de concessiën als voorwaarde de be taling van een bepaald bedrag verbon den zou worden. Uiteraard zou zoo'n bedrag dan niet een bijdrage in de be heerskosten kunnen genoemd worden, doch daarvoor vermoedelijk de vorm van een bijdrage per meter kabel of buis worden gekozen. Voor het overige mag niet uit het oog worden verloren, dal bij het legg'en van kabels of buizen moet worden betaald voor opgraven, en her straten. Art. 13 bepaalt, dat de boekhouder kassier als maximum 10.000 in kas mag hebben. De comirJssie vraagt nu of het niet gewenscht is ook een maximum vast te stellen voor het saldo van de post rekening? Ook vraagt zij welke voor deden verbonden zijn aan een deposi to-rekening bij een bankinstelling boven storting bij den gemeente-ontvanger? en of het de bedoeling is van B. en W. de reserve van het electr. bedrijf duurzaam op 5 van het er in vastgelegd kapitaal te handhaven? Een lid acht 't wensche- lijker, dat de instructieën van alle amb tenaren door den Raad worden vastge steld. B. en W. antwoorden hierop, dat het onnoodig en onpractisch is om het saldo van de postrekening mede te tel len als gewoon kasgeld en wijzen er op, dat de boekhouder-kassier alleen ge bruik mag maken van chèques voor kas- aanvulling als een door B. en W. aan gewezen ambtenaar mede teekent, Het hebben eener deposito-rekening bij een bankinstelling biedt meer gemak dan storting bij den gemeente-ontvanger. De bij laatstgenoemde gestorte gelden moeten als regel toch weer naar een bankinstelling worden overgebracht, om dat anders ook bij den gemeente-ontvan ger het toegelaten maximum aan kas middelen zou worden overschreden. Met het oog op een en ander zou de storting ook veel vroeger op den dag moeten geschieden dan nu het geval is, zoodat de inningswerkzaamheden ook veel vroeger zouden moeten worden beëindigd. Inderdaad ligt het in de bedoeling van B. en W. de reserve van het Elec- triciteitsbedrijf te handhaven op 5 pet. van het in dat bedrijf vastgelegde kapi taal, Naar hun oordeel is het onlogisch de instructiën voor ambtenaren, die door B. en W. worden benoemd, door den Raad te doen vaststellen, Het is een ongeschreven rechtsregel, dat het be noemend college ook eventueel de in' structie voor betrokkenen vaststelt. De gemeentewet getuigt daarvan bv. in haar artikelen over de instructie van den secretaris en den ontvanger. SINT LAURENS. Tot lid van de plaat selijke Commissie van den B.V.L. alhier is benoemd de heer J. Wondergem, wet houder. DOMBURG. Jhr. mr. R. Humalda van Eysinga alhier zal, daartoe u'tgenoodigd het door hem geschreven en ook onlangs te Middelburg voorgedragen historisch stuk „Emilia van Nassau" in deze maand ten gehoore brengen voor de Ne- derlandsche Club te Berlijn. DOMBURG. Maandag werd in het café „Veldzicht" de jaarvergadering ge houden van de Coöp. Vërbruiksver. „Ons Belang U.A." Uit het jaarverslag van secretaris en penningmeester bleek, dat de koopkracht der leden nog steeds vermindert. Het ledental bleef vrijwel gelijk, al leen door vertrek n,aar elders had af schrijving plaats. De omzet bedraagt over het boekjaar 1935-'36 in totaal f 14573. Het dividend werd vastgesteld op 3 pet. Doordat de heer W. Bos om druk ke werkzaamheden niet meer voor her kiezing in het bestuur in aanmerking wenschte te komen, werd in diens plaats gekozen de heer J. van Rotten. De aftredende bestuursleden Anth. Provoost Pz, en Ch. Maas Johsz. wer den herkozen. Als comm ss.aris werd herkozen het aftredende lid. A. Geertse Az. „Duizend ppond, minstens, Pat. Maar wie zou voor een .dergelijk bedrag borg willen staan? Ik wist niet, dat jij rijke vrienden had". „Laat dat maar aan mij over, oude heer", antwoordde Pat met een eenigs- zins pedant air. „Vijftig pond! Hoe durft die oude Kate, na al de zorgen en moei te, die ik aan haar gehad heb. Als al het andere mislukt, kan ik nog een deel van haar bezittingen eischen voor ge neeskundige behandeling gedurende een periode van vier jaar en dat zal niet zoo weinig zijn". „Daar zou ik mijn rekening ook aan toe kunnen voegen", zei zijn vader. „Dat zou in de honderden loopen en misschien zouden we er de helft van krijgen en dan zou het nog slechts een druppel water in de zee zijn. Als jij iemand kon vinden, die bereid zou zijn ons financieel met dit zaakje te helpen, kunnen we het haar misschien nog betaald zetten". „Ik zal zien, wat ik doen kan en het je vanavond misschien laten weten", zei Pat, in wiens geest een plan aan het rij pen was. Hij liep een eind met zijn vader mee in de richting van het nieuwe gedeelte VEERE. Tot leden van het plaatselijk stembureau voor de ta,s. verkiezingen voor de Tweede Kamer zijn gekozen de heeren D. Hu nink, voorzitter; J. J. van Beveren, waarn., voorz.; A. P. Wou ters en P. Dekker, leden; P. Simonse en J. Leer, waarn. leden, en voor eventu- eele aanvulling de raadsleden F. J. Cas- tel en D. Gideonse. RAAD VAN VEERE, VEERE. Dinsdag vergaderde de Raad onder voorzitterschap van burgemeester D. Huinink. Afwezig de heer F. J, Castel wegens ziekte. Ged. Staten hebben den aankoop en verkoop van verschillende perceelen op de wallen goedgekeurd. Ingekomen was een dankbetuiging van het personeel en de kinderen der o.l. en der bijz. school voor het uitdeelen der geschenken ter gelegenheid van het prinselijk huwelijk Verder: het besluit van Ged. Staten in zake concessie aan de waterleiding maatschappij Midden Zeeland voor het district Walcheren en enkele gemeenten op Noord-Beveland. De voorz. zeide, dat er verder nog niets van de plannen bekend is, weshalve dit schrijven voor kennisgeving werd aangenomen. Van den minister van sociale zaken was er een schrijven, waarin medege deeld werd, dat zij, die voordat ze uit de kas trokken in de termen vielen om van de margarinedistributie te profitee- ren, ook thans daarvan kunnen genie ten. Alleen degenen, die werkloos wa ren voordat ze uit de kas trokken, kun nen niet in aanmerking komen. Naar aanleiding van de nieuwe mi- nistrieele beschikking inzake de onder de steunregeling vallende kleine land bouwers met minder dan 2 ha. grond, deelde de v o o r z, mede, dat deze on gunstiger is geworden, weshalve beslo ten werd het desbetreffende raadsbe sluit te handhaven en een protest te be- voegder plaatse te doen hooren. Voorzieningsfonds voor kunstenaars. Reeds eerder was deze zaak ter ta fel gekomen. Verwacht werd, dat elke gemeente per kunstenaar, die tot het fonds toetreedt, hetzelfde bedrag per maand zal betalen als de betrokken kunstenaar betalen moet, te weten 1.25 of ineens 10 per jaar per per soon. Daar er ongeveer dertien kunstenaars in deze gemeente zijn, zou het bedrag aanzienlijk zijn en de ge meente kan dit niet betalen. B. en W. meenden derhalve het besluit van den vorigen keer te moeten handhaven, hoe wel dan voor eventueel in moeilijkhe den verkeerende kunstenaars in deze gemeente een derde van hun steun af- (Ingez. Med.) van de stad, keerde toen op zijn schre den terug en zocht den eens zoo bekenden winkel van den ouden Rossland, in de West Bow, op. Door het glazen scherm, dat om zijn bureau bij de deur van de achterkamer stond, kon hij het geborgen hoofd van den ouden Rossland zien, die opschrok, toen Pat plotseling als een geest naast hem opdook. „Hallo, ben jij het!" zei hij niet bijster beleefd. „Dat is een onverwachte eer. Wat is er aan de hand?" Daddy Rossland, zooals hij door de jongens, die met hem in aanraking kwa men genoemd werd, was een eenigszins goedaardig uitziend, oudere heer, die heelemaal niet op den gewonen, gesle pen geldschieter geleek. „Ik zou u graag even onder vier oogen spreken, Daddy", zei Pat Ruthven, ter wijl hij het erop waagde hem bij den ou den, bekenden naam te noemen. Ross land kwam van zijn zetel af en gooide de deur van de achterkamer open, die als zitkamer ingericht was en getuige geweest was van vele belangrijke en en kele stormachtige tooneelen. „Dus de oude dame is het hoekje om gegaan", merkte hij veelbeteekenend op. 0*W/r Do koorts daalt onmiddellijk. Do besmetting wordt gestuit, De siekte-duur wordt ingekort. Steeds goede resultaten met: Volgens recept von Apotheker Dumont AKKER-CACHÊTS Overal verkrijg»"- Por 12 ,tuks 52 caat (Ingez. Med getrokken zal worden. Aldus besloten. Daar de brandspuit, die deze gemeen te van de gemeente Kamerik gekocht heeft, nog door laatstgenoemde in ge bruik is, omdat de nieuw aangeschafte nog niet is geleverd, zal het nog korten tijd duren aleer Veere zijn motorspuit heeft. Door deze gemeente is over het vier de kwartaal 1936 voor de werkloos- heidssubsidiekassen te betalen 70 aan normale en 35 aan extra subsidie. De voorz. deelde mede, dat er uit de be staande vereenigingen een commissie voor bijzondere nooden is samengesteld, die reeds twee aanvragen in behande ling heeft gekregen. Streekplan Walcheren. Dit is thans samengesteld, althans een ontwerpregeling. De raming was destijds f 7000 a 8000. Voor Veere was het aandeel op 175 begroot met inbegrip van opmaking van een eigen uitbreidingsplan. Dit plan zou nogal wat werk voor Veere verschaffen en nader blijkt, dat het aandeel der ge meente op ong. 130 zal komen te staan. Besloten werd de regeling goed te keuren, terwijl staande de vergade ring de bestuursleden der voorloopige commissie., de heeren D. Huinink en J. J. van Beveren, in de definitieve commis sie werden benoemd. Na in comité generaal geweest te zijn betreffende de toelating van G. van Of- fenbeek tot het Godshuis tegen betaling van 300 en na advies van het bestuur dier inrichting om genoemde Van O., die h.i. niet in de termen valt van vermin derde betaling, het gewone bedrag ad 400 's jaars te laten betalen, werd zulks aangenomen. Besloten werd adhaesie te betuigen aan het dringende verzoekschrift van de gemeente Breskens aan den minister om zoodanige maatregelen te treffen, dat de garnalenvisscherij thans loonend gemaakt zal worden, daar de tegen woordige maatregelen in geen geval doeltreffend zijn. Na in besloten vergadering behandeld te zijn geweest, werd een niet nader pu bliek gemaakt voorstel tot aankoop van de Bewaarschool afgewezen. Een verzoek van Van der Hoofd en Sturm, electriciens alhier, om den elee, kabel door te trekken naar Zandijk, daar hier verschillende menschen wil den aansluiten, werd in handen gegeven van B. en W. daar deze zich reeds in verbinding hadden gesteld te dezen op zichte met de P.Z.E.M. Urgentieplan uitvoering van werken. De voorz. zeide, dat e? groote moei lijkheden met de werkverschaffing zijn gekomen. De werkobjecten worden jaar lijks minder en kleiner. Nu is het moge lijk om te zeggen: laat de boel maar gaan, doch spr. achtte het noodig om door te vechten tegen dit standpunt, want als de werkverschaffing er blijft en er geen steunregeling van overheids wege wordt ingevoerd, zullen de des betreffende personen het veel beter hebben. Thans wordt ruim f 9 uitbe taald, doch in het laatste geval zou de zeven gulden waarschijnlijk niet gehaald worden. Er is echter een actie op touw voor werkverruiming. Zeeland heeft „Ik heb het bericht in de krant gelezen en Jess heeft me verteld, wat je ver wachtte. Is ze al begraven?" „Ja, vandaag. We verwachtten, ^wat we niet gekregen hebben, Daddy1', zei Ruthven somber. „Het testament, dat vandaag voorgelezen is, heeft ons jam merlijk in de ooren geklonken, dat kan ik wel verzekeren." „En?" zei Daddy. „Dat valsche wicht, dat van Colchester hierheen gekomen is, heeft practisch al les gekregen. Jess heeft u zeker wel van die nicht verteld, die een paar weken geleden straatarm hierheen gekomen is?" „Ja, daar heeft ze me van verteld. Zoo, dus zij heeft alles gekregen en jij staat er naast? Dan moet je toch wel heel stom gedaan hebben, Pai Pat haalde zijn schouders op. „U, ofieder ander buitenstaander heeft gemakkelijk praten", zei hij som ber. „En waarom ben je nu eigenlijk hier heen gekomen? Wat ben je van plan nu te doen en wat zegt je oude heer er wel van?" (Wordt vervolgd),

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 5