22* GOESCHE COUBANT£!££ BINNENLAND. ZEELAND. WEERBERICHT. - k- 1)6; 10 |if" NUMMER 40. TWEE BLADEN. WOENSDAG 17 FEBRUARI 1937. EERSTE BLAD. 180e JAARGANG. M. FERNHOUT. F. BEELAERTS VAN BLOKLAND. M. J. QUARLES VAN UFFORD. S. S. SMEDING. WALCHEREN. iè&i »v*r.= Icq, D |ar- 10- 3S- ie- w- ls- |n- elburqsche courant Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 159 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. 7 Familieberichten en dankbetuigingen N(«k 2.10, elke r. m. 30 ct. Rub rich „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, li 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent. DE REIS VAN HET PRINSELIJK ECHTPAAR, Ontmoeting met de Koningin. Prinses Juliana en Prins Bernhard zijn gisteravond om zes uur uit Weenen te Zeil am See aangekomen, waar H.M. Koningin Wilhelmina in hotel „Excelsi or" verblijft. Het weerzien tusschen het jonge vorstelijke echtpaar en zijn ko ninklijke moeder was zeer hartelijk. In intiemen kring gebruikten de hooge gas ten het souper in de kamers van H.M. de Koningin. Het vorstelijk echtpaar heeft om ruim half negen Zeil am See verlaten. Konin gin Wilhelmina begaf zich met de jong gehuwden naar beneden en onderhield zich nog met haar kinderen, toen deze in de auto plaats namen. Toen de wagen wegreed, wuifde zij hen nog lang na. Omstreeks tien uur kwam het prinse lijk echtpaar weibehouden op het slot Mitterzell aan. Zij begaven zich terstond naar de voor de vorstelijke gasten ge reserveerde vertrekken. Het slot Mitterzell is een oud kasteel, dat tegenwoordig is ingericht als pensi on van voorname buitenlandsche gasten. Sedert eenige dagen zijn hier kamers voor de vorstelijke jonggehuwden in ge reedheid gehouden. Dit pension staat onder leiding van frau Toni Ott, een bekende figuur in de Oostenrijksche hotelwereld. In haar jeugd was zij een speelgenoote van den lateren keizer Karei I van Oostenrijk. Samen speelden zij in het park van het paleis „Augarten" te Weenen, dat aan de moeder van den jongen aartshertog toebehoorde. In latere jaren is dit paleis bewoond door mr. A R- Zimmermann. toen hij Volkenbondscommissaris voor Oostenrijk was. LNder wordt gemeld: Ter eere van de hooge gasten had men het slot met een aantal schijnwer pers 'n een feestelijken lichtgloed gezet, zoodat reeds op een afstand v,an ver scheidene kilometers het in een blanken schijn badende kasteel duidelijk zicht baar was in het omringende nachtelijke duister der bergen. Het kasteel Mittersill wordt regel matig bewoond door betalende gasten der allereerste kringen en ook thans bevinden zich verscheidene voorname gasten, o.a. Prins Luitpöld van Beieren, Prins Windischgratz, Prins Schwarzen berg. Prins en Prinses Auersperg, ba ron Rotschild alsmede een aanbal voor aanstaande Engelschen en Aknerikanen in het kasteel. Een der gasten, graaf Czernin begroet te het Prinselijk paar bij aankomst op het slot. Wat de plannen van Prinses Juliana en Prins Bernhard betreft, werd vfin- mor°en medegedeeld, dat de dag van vandaag geheel besteed zou worden aan uitrusten van de vermoeienissen der laatste dagen. hvoeder van Prins Bernhard, Prins Aschwin, wordt in den loop van deze week op het kasteel verwacht. De terugkeer van de Koningin, Omtrent de plannen van H. M. de Ko- ning'n werd ons medegedeeld, dat zii het voornemen heeft morgen naar Mit tersill te komen en een zoodanige wij ziging in haar reisplan te brengen, dat zij niet, zooals oorspronkelijk vastgesteld was. reeds Donderdag naar Nederland zal terpgkeeren, maar nog ongeveer vijf of zes dagen in Oostenrijk zal blijven, in gezelschap van Pr'nses Juliana en Prins Bernhard. DE «WSTE VERJAARDAG VAN MR. H. J. DlJCK MEESTER, Gelukwensch van de Koningin. H. M, de Kon'ngin heeft gisteren uit Zeil am See telegrafisch haar geluk- wenschen doen overbrengen aan mr. H. J. Dijckmeester, oud-commissaris der Koningin in Zeeland, ter gelegenheid van diens 90sten verjaardag, DE RIJKSMIDDELEN IN JANUARI. Hoogere opbrengsten der indi recte middelen. De eerste maand van het nieuwe jaar heeft, wat de opbrengst der rijksmidde len betreft, een goede beurt gemaakt. \ergeleken met dezelfde maand van het vorig jaar geven de indirecte middelen (en in dezen weerspiegelt zich de eco nomische toestand) een belangrijke stij ging te zien. Ze brachten f 30,3 m llioen op, tegenover f 27,7 millioen in Januari 1936. Bijna alle indirecte middelen heb ben deel aan het algemeene accres. Ver- gelijkerderwijs slaan de dividend- en tantième belasting en de opbrengst der loodsgelden het beste figuur. De op brengst van de eerste beloopt f 456,00C tegenover f 310,000 en _die der laatste f 75,637 tegenover f 47.S36. De ople .ig in de scheepvaart manifesteert zich dui delijk in de laatste cijfers. Ook de om zetbelasting heeft j'een voorsprong op het vorig jaar genomen. Ze bracht een kleine twee ton meer op. Iets bij de maand Januari 1936 ten achter bleven de accijnzen op wijn, ge distilleerd, bier en tabak. De kruiser „De Ruijter" te Bombay. Hr. Ms. kruiser „De Ruijter" is op zijn reis naar Ned. Indië heden te Bom bay gearriveerd. Hr. Ms. „Hertog Hendrik" aan den grond geloopen. Het opleidingsschip Hr, Ms. „Hertog Hendrik" is op een oefentocht in de Middellandsche Zee hedennacht door krabben van het anker geboeid (gedeel telijk aan den grond) geraakt aan de Oostzijde van Delos Harbour in de Cy- claden. Er is geen onmiddellijk gevaar. Sleep boothulp uit Athene wordt afgewacht. LUIT.-GEN, JHR. W. RöELL VRAAGT ONTSLAG. Naar het „Vad." verneemt staat het thans vast, dat de commandant van het veldleger luitenant-generaal jhr. W. Röell, als zoodanig eervol ontslag heeft gevraagd aan de Koningin. Is het „Vad." wel ingelicht, dan zal jhr. Röell worden opgevolgd als com mandant van het veldleger door gene- raal-majoor der infanterie J. J. G. baron van Voorst tot Voorst, commandant van de vierde divisie te Amersfoort. Deze zal dan als commandant van de vierde divisie worden opgevolgd door den kolo nel van den generalen staf P. W. Best, commandant van de luchtvaartafdeeling. DE WERKLOOSHEID. De directeur van den rijksd'ens-, der werkloosheidsverzekering en arbeids bemiddeling deelt mede, dat in de week van 25 tot en met 30 Januari 1937- het .aantal leden van ingevolge het werk- loosheidsbeslu't 1917 gesubsidieerde ver- eenigiugen bedroeg 532,100 (waarvan 74,300 landarbeiders). Van de verzekerden, niet behoorende tot de landarbeiders, waren de geheele week werkloos: 33 pet,; in de vorige verslagweek (4 tot en met 11 Januari 1937) 31,7 pet,; en in de overeenkom st.ge week van 1936 34,4 pet. LOCKHEED-VLIEGTUIGEN VOOR NEDERLAND, OOST EN WEST-INDIë. K.L.M, en K.N.I.L.M,. koopen elk drie Lockheed Super Eelec- tra's. Naar ons uit Den Haag wordt gemeld zal een nieuw Amerikaansch vliegtuig type zijn intrede doen in de luchtvaar! van Nelderland en Koloniën. De K.L.M. heeft namelijk besloten tot aankoop van drie Lockheed Super Electra-vliegtuigen, waarvan twee be stemd zullen zijn voor den dienst in West-Indië, terwijl het derde vliegtuig voornamelijk dienst zal doen hier te lande op de binnenlandsche luchtlijnen der K.L./VL De aflevering der drie be stelde Lockheed-vliegtuigen kan in den loop van den komenden zomer tegemoet worden gezien. Van de zijde van de K.N.I.L.M. verne men wij, dat deze maatschappij eveneens heeft besloten tot aankoop van drie Lockheed-toestellen van het type Super Electra, voor den dienst in Oost-Indië, waar tot nog toe gevlogen wordt met Fokker-vliegtuigen en twee Douglas D.C. 2 machines. De aflevering der drie Lockheeds aan de K.N.I.L.M. zal tegen het najaar geschieden. De Lockheed Super Electra. De Super Electra is een twee-motorig metalen verkeerstoestel, een vrijdra- gende middendekker van een lichte aluminiumlegeering. De vleugels hebben een tot,ale breedte van 19,96 meter, de lengte van het toestel is 13,40 meter en de hoogte 3,49 meter. De ruime cockp't is voorzien van een dubbele stuurin richting, De cabine is uiterst geriefe lijk ingericht en zal met een bemanning van drie personen, ruimte bieden aan elf passagiers. De wanden zijn gevuld met geluiddempende stof, zoodat het geluid der motoren in de cabine tot een minimum 's beperkt. De voor Nederland bestemde machi nes zullen elk worden uitgerust met twee Wright-motoren van het type Cy clone F 52, elk met een capaciteit van 760 pk en in den start een vermogen van 875 pk. Deze geven het vliegtuig op een hoogte van 1770 meter een maxi- mum-snelhe'd van 400 km per uur, en bij een motorvermogen van 2 maal 450 Den Lezer Heil! Het Zeeuwsche Provinciale Werk comité tot de inzameling van gelden voor het nationale huwelijksgeschenk aan Prinses Juliana en Prins Bern hard der Nederlanden, heeft zijn ar beid thans geheel beëindigd. Over de uitkomsten van dien arbeid kan tevredenheid heerschen, op zich zelf beschouwd reeds, en zeker niet minder in vergelijking met in andere provincies opgebrachte bedragen. Dit kan geen verwondering baren: de liefde tot ons Vorstenhuis is den Zeeuwen een wezenlijk en hecht be zit. In zwaren tijd als 't moet, in vreugdevollen tijd als 't harte jubelt, komt zij rijkelijk tot uiting. Het Zeeuwsche Werkcomité, en zelfs het Algemeen Comité, zijn uit den aard der zaak niet gerechtigd, dank te zeggen voor de giften zelf. Beiden gevoelen niettemin de behoef te, langs dezen weg, uitdrukking te ge ven aan hun oprechte dankbaarheid voor de onontbeerlijke daadwerkelijke hulp, welke men heeft mogen onder vinden, van hoog tot laagbij allen die tót het welslagen van het inzame- lingswerk hun steun en medewerking gegeven hebben. Slechts door den gezamenlijken eendrachtigen arbeid van collectanten, plaatselijke comité's, plaatselijke eere comité's, het provinciale comité en het provinciale eere-comité, is het moge lijk geweest in Zeeland deze schoone uitkomst te bereiken. Het Werkcomité in Zeeland, te dezen handelende mede in op dracht van het Nationale Co mité: pk op een hoogte van 3000 meter een kruissnelheid v,an 342 km per uur. Het benzineverbruik bij kruissnelheid be draagt, 1,2 liter per km en is dus uiterst zuinig. Bij proefnem ngen is gebleken, dat de machine op een motor nog kon stijgen tot 3000 meter. DE KOSTEN VAN HET LEVENSONDERHOUD. Stijging sinds September met 1,6 procent. Het indexcijfer der kosten van het levensonderhoud in Januari 1937 is 0,5 procent hooger dan in December 1936. Het bedraagt (op de basis van het peil der prijzen voor den oorlog 100) 134,1, tegen 133,4 in de voorafgegane maand en 132 in September 1936, in welke maand de regeering het besluit tot devaluatie van den gttlden heeft genomen. Vpor de voed ng is er sedert Decem ber een stijging met 1,2 procent (123,5 tegen „122,1). Deze is vooral veroorzaakt door prijsverhooging van brood (inge gaan op 18 Januari), grutterswaren (ver micelli), suiker, vleesch (rundvleesch), vetten (natuurboter, en bak- en braad vet) en visch, waarvan de invloed op het indexcijfer echter verzwakt werd door prijsverlag ng van eieren en door het feit, dat ook de groenten, welke de desbetreffende periode aan de markt bracht, goedkooper waren dan die der vorige periode. Voor zoover de stijging bij brood betreft, is die het gevolg hier van, dat zoowel door het vervallen in den loop van deze maand, van de circu late van den minister van handel, nij verheid en scheepvaart van 2 October 1936, waarbij verhooging van den broodprijs werd tegengegaan, als door de stijging van den bloemprijs op de wereldmarkt, de bemoeiing van den mi nister met den broodprijs, krachtens de wet van 30 September 1936 thans ge ëindigd is. Van de overige budgetonderdeelen, zijn er een drietal te vermelden, waar bij eveneens een stijging is te vinden en wel kleeding (mansonder- en -bo- venkleeding), brandstof (petroleum en één merk lucifers), alsmede huisraad (vloerkleeden, matten en gordijnen, sponzen en zeemlappen. Een aantal pos ten vertoont echter geen wijziging, hetwelk de stijging v,an de voeding ge deeltelijk neutral'seert in haar werking op het totaal. De stijging, van het indexcijfer se dert September 1936 bedraagt thans 1,6 procent. DE STEUNREGELING VOOR DEN TUINBOUW. Vragen van de Kamerleden Kampsckoer en Groen. De Tweede Kamerleden Kampschoer en Groen hebben de volgende vragen gesteld aan den minister van landbouw en visscherij: 1. Is het den minister bekend, dat de vierde voorschotuitkeering krachtens de steunregeling voor den tuinbouw tot een bedrag van 2.400.000 voor belangheb benden een bittere teleurstelling is ge worden, daar zij hoopten een uitkeering te ontvangen welke eenigermate den grooten nood zou kunnen lenigen? 2. Is de minister niet van meening, dat met een steunbedrag van 12.000.000 in totaal, in verband met de zeer slechte bedrijfsresultaten, onmogelijk kan wor den volstaan? ïs de minister bereid het bedrag te verhoogen? 3. Weet de minister, dat in menig tuin dersgezin gebrek is aan kleeding, schoei sel, zelfs aan brood, en is de minister op de hoogte van het standpunt dat bv. maatschappelijk hulpbetoon van 's-Gra- venhage inneemt, welke instelling op principieele gronden weigert aan deze categorie van menschen steun, in welken vorm dan ook, te verleenen, omdat de tuinbouwsteun, van regeeringswege ge geven, bedoeld is als steun, voldoende voor de instandhouding van het bedrijf en ook van het gezin? 4. Is de minister bereid, in overleg te treden met zijn ambtgenoot van binnen landsche zaken, om een betere toepas sing van de maatschappelijke hulp voor deze gezinnen te verkrijgen? Broederschap van Oud-Padvinders. iMen schrijft ons: Als laatste schakel in de keten der Padvindersbeweging, worden thans in Nederland de Oud-Padvinders georgani seerd. Dit onderdeel zal bestaan uit perso nen van 21 jaar en ouder, die ten min ste één jaar lid zijn geweest van een Troep of Stam of wel een andere functie in de Beweging hebben bekleed. Deze uitbreiding schept voor de We reldorganisatie groote mogelijkheden en kansen. Ook in Zeeland is men met de organisatie van dit onderdeel begonnen. Onder leiding' van mr. J. D. Koster, burgemeester van Kortgene, worden bin nenkort bijeenkomsten belegd, om tot de oprichting van Oud-Padvindersver- eenigingen te geraken. „Zeelandia" in Amsterdam, 6 Maart a.s. zal het 15 jaar geleden zijn, dat te Amsterdam, op initiatief van den heer C. C. Nobels aldaar, werd op gericht de Zeeuwsche Vereeniging „Zee landia". Deze Vereenigmg heeft ten doel het zooveel mogelijk behartigen van de belangen van de Zeeuwen in het algemeen, en die van hare leden in het bijzonder; den onderlingen band harer leden te versterken, en de gezelligheid in eigen kring te bevorderen. Enkele leden van „Zeelandia" zijn van oordeel, dat 't 3e lustrum der vereeniging op bescheiden wijze gevierd moet wor den. De vereeniging „Zeelandia" heeft steeds de belangen van Zeeland, voor zoover dit althans in haar vermogen ligt, op het oog gehad; o.a. in 1924, toen zij, toen vele Zeeuwsche visschersgezinnen tengevolge van de toen plaats gehad heb bende stormramp, veel leed ondervon den, dit leed heeft helpen verzachten, door met eigen menschen een collecte te Amsterdam te houden, waardoor zij in staat was een flink, bedrag aan het toentertijd bestaande Comité af Ie dra gen, terwijl zij verder op de in 1935 te Amsterdam- gehouden tentoonstelling „Mooi Nederland" eenige uitvoeringen in Zeeuwsche kleederdracht heeft gege ven. Ook waren het weer de leden van „Zeelandia" voor jaren terug, die, toen het gevaar scheen te dreigen dat een deel van Zeeland aan de Kroon van Hare Majesteit de Koningin der Nederlanden zou worden ontrukt, daartegen stelling hebben genomen, o.a. door het teekenen van het petitionnement, het bezoeken van vergaderingen, waar o.m. mr. J Adriaanse te Middelburg als spreker op trad, welk stelling nemen voor Neder land in het algemeen, maar voor Zeeland in het bijzonder, met succes is bekroond geworden. Dat zulks werd gedaan komt alleen en uitsluitend, omdat de leden van „Zeelan- i dia", ook al zijn zij, in verband met hun (Ingez. Med.) Verwachting tot morgenavond; Aan de kust aanvankelijk nog krach tige, overigens matige tot zwakke N.W. tot Z.W, wind, zwaar bewolkt met lijde lijke opklaringen, waarschijnlijk weinig of geen neerslag, temperatuur om het vriespunt des nachts, overdag iets zach ter, Wo. 17 Febr. Zon op: 7 h 14; onder: 17 h 15. Licht op: 17 h 45. Maan op: 9 h 21; onder: 12 h 34. E.K.: 18 Februari. Hoog- en Laagwater te Vlissingen: Februari. Hoogwater. Laagwater. Wo. 17 5.06 17.37 11.51 23.58 Do. 18 6.00 18.41 12.44 Vr. 19 7.05 19,57 0.58 13.48 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: Februari. Hoogwater. Laagwater. Wo. 17 7.02 19.30 0,15 12.47 Do, 18 7.50 20.27 1.06 13.43 Vr. 19 8.46 21.36 2.06 14.46 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later. (S springtij.) ne werkzaamheden dan v/el ui: anderen hoofde verplicht te Amsterdam woon achtig te zijn, in hun hart toch Zeeuw blijven. Van de vereeniging „Zeelandia" te Amsterdam m~g dan ook met gerustheid worden gezegd, dat zij al het mogelijke doet voor de belangen van Zeeland op te komen. Eventueele bijdragen tot de lustrum viering zullen gaarne worden ingewacht bij M. J. de Jager, Woestduinstraat 532, A'dam, postrekening nurr.mer 260466. Telefooncellen. De groote oppervlakte, die het be bouwde deel der stad beslaat, denk eens aan den afstand Buitenhaven Koudekerkschen weg geeft alle aan leiding tot het druk gebruik maken van den telefoon en dus ook van openbare spreekcellen, de bekende glazen huis jes. Hun aantal is daardoor hier reeds vrij groot en thans is er weder een bijge komen, namelijk op den hoek Kou- dekerkshewegZuidbeekscheweg. RITTHEM. Om meer belangstelling voor het Protestantsch Ziekenhuis Bet- hesda te Vlissingen aan te brengen werd Maandagavond i|ti de Kerv. Kerk de Bethesdafilm vertoond. Er was talrijk publiek opgekomen. Nadat ds, G. ^e Ru de samenkomst had geopend en het doel van dezen avond had uiteengezet, werd de film afgedraaid. Ds, J. W. van Kooten te Koudekerke gaf bij de verschillende beelden nadere toelichtingen. Alles gaf een goed denk beeld van de practische inrichting,' c,e verschillende werkzaamheden enz. van het ziekenhuis. Na de f'lmvertooning hield de aid. Ritthem tot behartiging van de belan gen van Bethesda in de consistorieka mer de jaarvergadering. De verslagen van den secretaris en den penningmees ter werden goedgekeurd. Het aantal le-

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 1