GOESCtiE COUBANT£££ WITTE WEEK S. WIENER S Co BINNENLAND. ZEELINO. NUMMER 39. TWEE BLADEN. DINSDAG 16 FEBRUARI 1937. EERSTE BLAD. 180e JAARGANG. ÜBPDiUIIRS. NOG SLECHTS ENKELE DAGEN MIDDELBURG! 1EEÜ1EÜ8CKÏ. ^ÜSSSMGEN. WAlCHlüEi. MIDDELBURGSCHE COURANT 'Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap ,,De Middelburgsche Courant Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 1 7. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 17 ra*'Is f 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek ..Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, k 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau, dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent. PRINSES JULIANA EN PRINS BERNHARD UIT WEENEN VERTROKKEN. Met prachtig weer een warme zon scheen aan een vrijwel wolkenloozen hemel zijn Prinses Juliana en Prins Bernhard hedenmorgen om negen uur uit Weenen vertrokken. De wegen bui ten Weenen, die eenige dagen geleden nog ten deele met ijs en sneeuw be dekt waren, zijn daarvan thans groo- tendeels bevrijd, zoodat de tocht naar Zeil am See heel wat gemakkelijker verloopen zal, dan dit bij een vroeger vertrek het geval zou zijn geweest. Het prinselijk paar vertrok met drie auto's. In de eerste auto hadden Prin ses Juliana en Prins Bernhard plaats genomen. Prins Bernhard zat zelf ach ter het stuur. Voor het vertrek ver klaarde het prinselijk paar nog, dat het over zijn bezoek aan Weenen uiterst te vreden is en dat het hoopt spoedig nog eens naar de Weensche hoofdstad te /uilen kunnen terugkeeren. Voor het hotel was een groepje be langstellenden samengekctaien om het vertrek gade te slaan. Vermoedelijk zouden Prinses Juliana en Prins Bern hard niet voor vanmiddag laat in Zeil am See aankomen. Na de voorstelling van de „Fleder- maus" van gisteravond, heeft het prin selijk paar nog een bezoek gebracht aan een restaurant, waar eenige Weensche liedjes voor de hooge gasten ien gehoo- re werden gebracht. Mr. H. I, Schönfeld f Gisteravond om zeven uur is te zijnen huize in de Lange straat te Winschoten plotseling overleden mr. Harbert Ido Schönfeld, oud-lid van de Eerste Kamer der Shaten-Generaal en oud-burgemees ter van Winschoten, De heer Schönfeld is bijna 30 jaar burgemeester van Winschoten geweest. Van 1922'24 had hij z tting in de Eer ste Kamer, voor de V. D. B. DE EERSTE KAMER EN DE DEFENSIEBEGROOTING. Lof voor minister Colijn. Maar er moet nog veel meer gebeuren. Aai het voorloopig verslag van de Eerste Kamer over de defensiebegroo- ting 1937 en over het ontwerp betreffen de de defensieuitgaven Nederlandsch Indië wordt het volgende ontleend: Zeer vele leden wenschten hun ver trouwen uit te spreken in het beleid van minister Colijn. Zij meenden dat, wat de houding der regeering betreft, zij zeer wel weet wat noodig is, doch nog te veel aarzelt met de vereischte voorstellen te komen. Over het plan der grensbeveili- ging waren zij voldaan. Dat de derde herhalingsoefening staat te worden her steld, keurden zij eveneens goed. De personeelsregeling bij de marine achtten zij mede bevredigend. Echter betreurden zij, dat bv. inzake verhooging van het contingent en verlenging van de eerste opkomst onder de wapenen, niet reeds wetsontwerpen waren ingediend. Andere leden sloten zich hierbij aan. De grootste spoed en de uiterste krachtsinspanning zijn naar hun oordeel geboden, om in te halen, wat in voorbije jaren, mede dank zij de van den Volken bond gekoesterde verwachting, welke inmiddels echter een waan is gebleken, werd nagelaten. Verschillende leden meenden dat Ne derland in de eerste plaats het zoo goed mogelijk functioneeren van den Volken bond zal moeten helpen bevorderen. De doelstelling onzer weermacht moet, naar hun oordeel, dan ook zijn de vervulling harer taak in het kader van de collec tieve veiligheid. Sommige leden verklaarden van mee- Z''n' deze begrooting duide lijk blijk geeft, dat de regeering zich ten aanzien der bewapening in eene, naar hun oordeel, onjuiste richting beweegt. Ook hier treedt thans aan den dag een streven tot steeds grootere versterking der bewapening. Het opleggen van de groote geldelijke offers, welke hiervoor gevraagd worden, ontmoette bij hen, in het bijzonder wanneer zij in aanmerking namen, welk een nood door de talrijke werkloozen in hunne gezinnen wordt ge leden, overwegende bezwaren. De meening der N,S.B.-ers. Enkele leden, hoewel erkennende, dat in den laatsten tijd eenige verbetering is aangebracht, achtten de sinds 1933 ten aanzien van de weermacht getroffen maatregelen geheel onvoldoende. Dit geldt ia gelijke mate voor leger en vloot. Naar kun meening zijn zoowel Neder land als Indië onbeschermd en ziet, ter wijl geheel Europa zich sterk bewapent, alleen Nederland lijdelijk toe. Deze leden stelden voorop, dat de eischen der nationaal-socialistische be weging aangaande de weermacht nog steeds onveranderd zijn. Zij heeft de overtuiging, dat de krijgsdienst opvoe dend werkt en elke Nederlander, die er toe in staat is, in de gelegenheid moet worden gesteld bij de weermacht te die nen. Dit heeft bovendien het voordeel, dat de werkloosheid er door wordt ver minderd. Hoe dit beginsel in practijk is te brengen, leert de toestand in een na burig land. De zich in gunstigen zin wijzigende opvattingen aangaande de verbetering en uitbreiding van de weermacht zijn, naar hun gevoelen, voornamelijk een ge volg van de propaganda van de genoem-. de beweging voor de versterking van de verdediging des lands. Voegt men hier aan toe, zoo betoogden deze leden, dat zoowel in het leger als in de nationaal- socialistische beweging tucht, gehoor zaamheid, leiderschap en trouw heer- schen, dan behoeft het niet te verwonde ren, dat in het leger zooveel sympathie voor deze beweging wordt aangetroffen. Zij achtten zich daarom genoodzaakt op deze plaats tegen het verbod van het lidmaatschap der N. S. B. andermaal 'n woord van protest te laten hooren voor het personeel van leger en vloot. Dat de wijziging van inzicht bij de S. D. A. P. zou zijn te danken aan de be drijvigheid van de N. S, B. zooals de hiervoor aan het woord zijnde leden ook hadden betoogd, ontkenden andere le den ten stelligste, tenzij hiermede werd bedoeld, dat het optreden van genoemde beweging, zoowel hier als elders, de vei ligheid van den staat in gevaar brengt en daardoor tot verandering van stand punt noopt. Deze leden hadden voorts met verba zing vernomen, dat de geest der natio naal-socialistische beweging in het leger algemeen instemming zou hebben gevon den. Zij achtten deze bewering welis waar in strijd met de werkelijkheid, maar meenden niettemin der regeering te moeten verzoeken, ter zake een onder zoek te willen instellen en het resultaat harer bevindingen bekend te maken. Ten aanzien van de verdediging van Ned.-Indië achtten verschillende leden het noodzakelijk, dat Indië, bij verbeter den financieelen toestand, een behoor lijke bijdrage aan de eigen defensie le vert, mede ter bevordering van de rijks eenheid. Zij bepleitten uitbreiding van de vloot voor Indië en stelden in het licht, dat een krachtig leger en een ster ke harmonische vloot en luchtmacht voor de handhaving van de neutraliteit onontbeerlijk zijn, gezien de delicate po sitie, die wij innemen in den pacific, en onze uitgestrekte kustlijnen. Verscheidene andere leden waren van gelijk gevoelen, doch wenschten op te merken, dat het tempo, waarin de re geering te dezen maatregelen treft, huns inziens, te langzaam is. 'Tenslotte heb ben Nederland noch Indië te bepalen, wat voor de defensie op een gegeven oogenblik noodig is. Deze aanwijzing komt van de andere mogendheden. Zij wapenen zich in razende snelheid. Dit tempo dient meer te worden benaderd. Wat de luchtverdediging betreft, werd den minister van verschillende zijden ge vraagd, de Kamer te willen inlichten om trent zijn inzicht ten aanzien van de pa raatheid van onzen militairen vlieg- dienst, na aankoop van het nieuwe ma terieel. Opgemerkt werd, dat de burgerbevol king nog vrijwel geheel verstoken is van gasmaskers. Der regeering werd verzocht te bevorderen, dat deze achterstand worde ingehaald. Sommige leden hoopten, da-; spoedig een einde zou worden gemaakt aan de bepaling, waardoor het lidmaatschap der S. D. A. P. en van het N. V. V. voor militaire ambtenaren is verboden. OPLEVING IN DE ZAANSTREEK. Men meldt uit Wormerveer aan de N.R.Crt.: Sedert December is de drukte aan de Zaan zeer toegenomen en vooral ve le jongere werkkrachten hebben ,em- plooi gevonden. Speciaal te Zaandam en te Wormerveer is het thans zeer druk, zoowel in de scheepvaart als in de fa brieken. Het beste bewijs voor de toe nemende bedrijvigheid en het betere perspectief is wel de uitbreiding der fa brieken. Te Zaandam komt een nieuwe choco lade- en cacaofabriek aan de Westzijde, als uitbreiding van Verkade's fabrieken, terwijl de firma Bruynzeels hare werk Het groot geheim van jong te blij ven, in spijt van de klimmende jaren en de grijzende haren, is door poëzie, door innerlijk leven, door liefde, de geestdrift in zich wakker te houden; nog korter uitgedrukt, in onze ziel de harmonie te bewaren. plaatsen aanzienlijk vergroot. De Tijd en de Vlijt te Wormerveer bouwt om de Noord een tweede groote graansilo nog hooger en grooter dan de reeds bestaande daar ter plaatse van Wessanens Koninklijke fabrieken. De firma Bloemendaal en Laan laat bij de Toekomst een nieuw ketelhuis bouwen en de zeepfabrieken-Dekker ondergaan eveneens daar in de buurt om de Zuid groote uitbreiding. De melkfabriek „De Zaanstreek" is bezig met den bouw van een kaasfa- briek met pakhuizen aan de Edison- straat. Aan den overkant van de Zaan, on der Wormer, heeft de papierfabriek van de fa. Van Gelder Zonen pas een uit breiding ondergaan, o.m. met den bouw van een nieuw ketelhuis, het aanleggen van nieuwe waterwinplaats en het bij plaatsen van machines. Ook de woningbouw staat aan de Zaan niet stil en speciaal langs den pri- mairen weg te Zaandam en te Koog aan de Zaan, zijn thans nog tal van midden stands- en arbeiderswoningen in aan bouw. DE 90ste VERJAARDAG VAN Mr. H. J. DIJCKMEESTER, Vandaag geniet mr. H. J. Dijckmees- ter, oud-Commissaris der Koningin in Zeeland, die sedert jaren een zeer ge zien inwoner van de residentie is, het zeldzame voorrecht, in uitstekende ge zondheid zijn 90sten verjaardag te kun nen vieren. De 90-jarige heeft daarbij van vele zijden groote belangstelling mogen on dervinden. Een alleraardigst geschenk werd hem hedenochtend overhandigd, n.l. een schitterend bloemstuk van de gezamenlijke Commissarissen der Konin gin in de verschillende provinciën. Trou wens, de bloemstukken van vrienden en bekenden stroomden vandaag de woning van mr, Dijckmeester binnen. Ook Ge deputeerde Staten van Zeeland toonden door het zenden van bloemen hun be langstelling en evenzoo deden o.a. het kerkbestuur en de notabelen van de Waalsche gemeente te 's-Gravenhage (de krasse 90-jarige is nog altijd presi dent van het college van notabelen) en bestuursleden van de Witte Sociëteit, v aarin mr. Dijckmeester vroeger een commissarisfunctie vervulde. In den namiddag maakten velen van de gelegenheid gebruik, den jarige te zijnen huize de hand te drukken. WERKVERRUIMING. Men zal zich herinneren, dat in de laatstgehouden Hoofdbestuursvergade ring der Z.L.M. ir. Mesu, directeur van den Cultuur-technischen dienst sprak over de werkverruiming in Zeeland, waar aan volgens hem nog veel meer dan tot dusver kon worden g'edaan. De Z.L.M. nam zich toen voor, het initiatief te ne men tot oprichting van een stichting voor een dergelijk doel. Op Dinsdag 23 Febr. zal nu te Goes een vergadering worden gehouden van vertegenwoordigers van gewestelijke landbouworganisaties, grootere gemeen ten e.a. onder voorzitterschap van den commissaris der Koningin in Zeeland, om met het oog op werkverruiming te ko men tot een stichting, die tot taak heeft werken van economisch landbouwkun dige beteekenis te bevorderen in dit ge west. (De Z.) De burgemeester van M'burg heeft P. Koole, no. 58 van de lichting 1937 aangeschreven op 23 Maart te half twaalf zich te doen inlijven in de Oranje- Nassau kazerne te Bergen op Zoom.-. OPGEPAST. Dezer dagen werd een ingezetene wellicht zijn er meer verrast met een zoogenaamden kettingbrief, men moet weer adressen opgeven, enz. Duidelijk is hét ook nu weer te doen om geld van goedgeloovigen binnen te halen. Men zij op zijn hoede. (Ingez. Med.) Verwachting tot morgenavond: Matige, tijdelijk krachtige Z.W, tot W. wind, meest zwaar bewolkt, waarschijn lijk eenige regenbuien, iets kouder. Di, 16 Febr. Zon op: 7 h 16; onder: 17 h 13. Licht op: 17 h 43. Maan op: 8 h 50; E.K.: 18 Februari, - De heer J. Harinck, afkomstig uit Kloetinge, die alhier werkzaam is ge weest als monteur bij de Kon. Maat schappij „De Schelde", is benoemd tot machinist-monteur aan het Prov. Elec- trisch bedrijf te Groningen. EEN RUMOERIGE VERGADERING Het is gisteren vrij rumoerig toege gaan in de vergadering' van de Vereeni- gin tot bevordering van het Vreemdelin genverkeer. Er bestaat sinds geruimen tijd een op positie, die zich thans, voornamelijk bij monde van den heer C. L. Koster, her haaldelijk liet hooren. Bij de bestuursverkiezing moest wor den voorzien in een periodieke en drie andere vacatures, doch de oppositie wees er op, dat dit volgens de statuten niet zou mogen doch eerst in de maand Maart zou mogen plaats vinden. Het bestuur antwoordde, dat het zich dan ook zou houden aan de bepaling, dat voorstellen 8 dagen voor de verga dering bij het bestuur moeten zijn inge diend, en de door de oppositie inge diende voorstellen niet in behandeling zouden komen, die waren 7 dagen voor de vergadering ingekomen. Er is tot half twaalf door vergaderd. Toen was' op voorstel van het bestuur besloten de vergadering te verdagen zonder dat een nieuw bestuur gekozen was of voorstellen behandeld. Uit de aanwezigen, die tot de opposi tie te rekenen zijn, werd een commissie van 5 personen gekozen, die contact met het bestuur zal hebben om samen voor de volgende vergadering voorstel len voor te bereiden. RAAD VAN ARNEMUIDEN. ARNEMUIDEN. Maandag vergaderde de Raad, onder voorzitterschap van bur gemeester H. G. Horninge, voltallig. De V o o r z, heette alle leden har telijk welkom in deze eerste vergade ring in dit jaar. Hij zeide met voldoening terug te mogen zien op het feest dat naar aanleid'ng van het Prinselijk hu welijk in deze gemeente gevierd werd. Een woord van lof aan de zoo pas op gerichte Oranjevereeniging en ook aan de waardige houding van het publiek, is zeker op zijn plaats. Verder memoreerde spr. o.a. dat 1936 ons een mosselkokerij gebracht heeft waar thans ongeveer een 40-tal jonge werkkrachten geregeld werk vinden. Ten slotte wenseht hij alle leden en den ge- meentesecretar's een voorspoedig jaar toe. De heer B. Franse, wethouder, beantwoordde de rede. Ingekomen was een afschrift van de vergunning van Ged. Staten aan de N. V. Waterleiding Mij, Midden Zeeland tot den aanleg en exploitatie van een drinkwaterleiding in Noord Beveland en Walcheren waaronder ook deze ge meente behoort. Naar verondersteld wordt zullen thans spoed:g nadere plan nen inzake totstandkoming van de wa terleiding in deze gemeente kunnen worden verwacht. Aan de vereeniging voor bijzonder lager onderwijs op Geref. grondslag werd een voorschot verstrekt van f 600 verminderd met een bedrag van f 232 dat het vorig jaar teveel werd ontvan- gen. Een verzoek van de weduwe P. Ven- tevogel om ontslag v,an de pacht van een drietal perceelen bouwland werd inge- w'lligd. Hoog- Di. Wo. Do. Hoog- Di. Wo. Do, €H 16 17 18 en 16 17 18 Laagwater te Februari. Hoogwater. 4.23 16.51 5.06 17.37 6.00 18.41 Laagwater te Februari. Hoogwater. 6.22 18.46 7.02 19.30 7.50 20.27 Vlissingen: Laagwater. 11.04 23.08 11.51 23.58 12.44 Wemeldinge: Laagwater. 12.00 0.15 12.47 1.06 13.43 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later. (S springtij.) Over een verzoek van J. Meerman en anderen om voor ae ingezetenen kie zer gemeente een wijziging in de ver keersregeling voor handkarren te be vorderen ontstond een breedvoerige be spreking. Verschillende Raadsleden wil den aan dit verzoek tegemoetkomen. De V o o r z. zeide dat de wijzi ging dan ook zou moeten gelden voor handkarren van buiten de gemeente. De heer A, Schuit, wethouder, verdedigde met klem den bestaanden toestand en voorzag van de wijziging groot gevaar. In stemming gebracht werd het voorstel van B. en W., om den bestaanden toestand te handhaven aangenomen, tegen de heeren J. J,anse, W. van Belzen en J. van Belzen, Een verzoek van de Staatk. Gèref. Kiesvereeniging om n het vergaderlo kaal van de o.l. school te vergaderen, werd van de hand gewezen; daar men hiermede voor ,alle politieke partijen de deur zou open zetten. Door Ger|. Staten was aanmerking gemaakt op het tarief in de verordening volgens artikel 21 der wet op besmet telijke z'ekten. Overeenkomstig hun wensch bracht de Raad hierin wijziging. De jaarwedde van den gemeentebouw- opzkhter wordt met f 50 verhoogd en gebracht op f 200. Goedgekeurd werd het ontwerp voor een streekplan voor Walcheren. De voorzitter en de heer B. Franse werden tot leden der desbetreffende commissie benoemd. Een verzoek van J, Maljers om eeni ge vergoeding voor het extra vervoer van garnalendoppèn kwam opnieuw n bespreking. B. en W. zeiden, dat zij na onderzoek ook thanfe voorstelden deze vergoeding te verleenen, De heer F r ,a n s e deelde mee, dat er wel eenig vervoer minder ge weest is dan het vorig jaar, maar ge zien ook de uitbreiding der gemeente s'nds het loopend contract, de vergoe ding' alleszins verdiend is. De heer Schuit zeide, dat, wie geregeld met het werk van den ophaal dienst in aanraking komt, er van over- tuip'd 's. d,at deze vergoeding verdient. De heer W. van Belzen meende dat er naar schatting wel 3000 kg garnalen minder voor de leurders (-sters) is gepeld dan in 1935. De hr. L, P u ij p e zeide, gehoord de mededeling der v'sschers-raadsleden, dat er voor hem geen aanleiding was, een extra vergoeding te geven. De heer J. J a n s e had ook wel den indruk, dat er niet die hoeveelhe den vervoerd zijn als het vorige jaar; hij stelde daarom voor een vergoeding van f 25 te geven. Dit voorstel werd in stemming gebrach! en .aangenomen met 5 tegen 2 stemmen die van de visschers- raadsleden. Ven de hand gewezen werd het ver zoek van den pachter van het veer, den heer A. Kwekketfoom, om ontheffing der pachtsom. Een verzoek van L. Scheele om ver mindering van. pacht voor den Noord- Oostwal lokte een breedvoerige bespre king uit. Twee jaren geleden 'is aan Scheele, wegens geleden schade ten gevolge van een gedeeltelijke ophoo ging van dat perceel een schadevergoe- ding gegeven van f 25 d e door den

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 1