22* GOESCHE COURANT ZEELAND. NUMMER 38. TWEE BLADEN. MAANDAG 15 FEBRUARI 1937. EERSTE BLAD. 180e JAARGANG INZAKE: Mr. L A. RIES. ®IOBElBURi. GOES. 7UID-BEVE Wm* MOÖRD-BEVELAHD. SCHOUWEN-DUIVELAND. lEEUWSCH-VLAAMDERER W.0, WEERBERICHT. Installatie burgemeester Van Rosevelt. MIDDELBURGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg em Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. ;8ij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster: Naanrlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. f Telefoon: Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 17 tegel* 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met «Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent. 3BS Stellig niet schuldig aan eenig strafbaar feit. Er is geklun geld en geschutterd Er was een eleganter en bovenal men schelijker weg aangewezen ge weest. Mr. J. A. H. Coops, Lid van de Twee de Kamer der Staten-Generaal, schrijft ons: De zaak-Ries is tot een moeilijke af faire geworden. Er is getracht, haar een Dreyfus-achtig karakter )te schenken. M.i. wel wat ten onrechte. In de eerste plaats, omdat het hier wel tusschen alle partijen vaststaat, dat mr. Ries stellig niet schuldig staat aan eenig strafbaar feit. Het Kamerdebat draaide om de vraag, of de Justitie in Mei terecht in greep, (dat wil zeggen: voorloopig ingreep, door mr. Ries te arresteeren.) Dit blijft een vraag van beleid. De minister van Justitie is er, dunkt mij, wel in geslaagd, aannemelijk te ma ken, dat de Justitie, gezien de o- p dat moment tot haar beschikking staan de gegevens, wel het recht had, in te grijpen. En dat zij dit deed op grond van gegevens, welke uit het dossier wel bleken. Wat ik in den minister echter ten zeerste misprijs, is, dat hij het te mooi heeft willen maken, en dat hij niet be hoorlijk deed uitkomen, dat de bedoelde gegevens, nadien, stuk voor stuk on deugdelijk bleken te zijn. En het aan halen van het beruchte politierapport is een debatershandigheidje, hetwelk ik eerder van den een of anderen nazi dan van den minister van justitie zou heb ben verwacht. Er is in heel deze zaak geklungeld en geschutterd. Velerlei daarvan is voor den ingewijde niet onverklaarbaar, maar daar wordt het niet minder be treurenswaardig door. In Uw hoofdartikel van 6 Februari wordt gevraagd om de geheele waar heid. Mij dunkt: deze is wel bekend. Het ligt m.i. zeker niet op den weg der Tweede Kamer, er nader over te inter pelleren. En mr. Ries heeft afgezien van een beroep op het ambtenarengerecht. Wat de houding van minister Oud be treft: ook het optreden van dezen Ex cellentie dwingt mijn bewondering niet af. Dat neemt evenwel weer niet weg dat diens conclusie ten aanzien van het al- dan-niet handhaven van mr. Ries mij toch wel aanvaardbaar schijnt. Want men kan toch gerust zeggen dat, onge acht den afloop van het strafgeding, wel is komen vast te staan, dat mr. Ries re laties onderhield tot personen, met wie iemand van zijn positie liever geen re laties moest hebben. De gevaarlijkheid dier relaties is nu in elk geval wèl ge bleken! Door een zeer te betreuren samen loop van omstandigheden zijn deze re laties nu publiek geworden. En daar door is deze hoofdambtenaar deerlijk gecompromitteerd. Men zou er nu, dunkt mij, vrede mede gehad kunnen Hebben, indien de minister van finan ciën vertrouwelijk met mr. Ries had ge sproken en hem duidelijk gemaakt had, dat zijn aftocht geboden was; in onder ling overleg had deze aftocht dan eer vol geregeld kunnen worden, met een behoorlijke financieele schikking totdat de betrokkene een andere functie had. Da- was, dunkt mij, de aangewezen weg; het zou eleganter, en bovenal: menschelijker geweest zijn! Tot zoover hetgeen mr. Coops 'ons schrijft, In groote trekken kan zijn rus tige zienswijze de onze zijn. Dat mr Ries stellig niet schuldig staat aan eeni<i strafbaar feit" is een duidelijke, onom wonden uitspraak, die aan waarde wint doordat zij aan de pen van een scherp zinnig jurist ontvloeide. Slechts in een opzicht deelen wij mr. Coops' inzicht niet, althans niet geheel. Heeft de minister v,an justitie het den schrijver van bovenstaand stuk, of de Kamer misschien, aannemelijk gemaakt, „dat de justitie, gezien de op dat moment tot haar besch kking staande gegevens, wel het recht had, in te grijpen".... ons rechtvaardigheids- en recbtmatigheidsgevoel is door deze wijze v,an ingrijpen niettemin geschon den, en na 's ministers verklaringen, n et hersteld. Wij kunnen ons indenken dat, louter van het standpunt der vervolgende en bestraffende justitia bezien, het dossier voldoende mater aal bevatte om tot ar restatie over te gaan met de gerust stellende gedachte (voor den het bevel tot arrestatie gevenden man!): wie doet me wat? Positief en formeel is dat recht dan misschien aannemelijk gemaakt, maar er is nog een ander recht:„boven al, voelt men soms zeer lalgemeen iets als onrecht, ook als is het :n volkomen overeenstemming met de geldende rechtsvoorschriften"aldus prof. J, van Kan, Het recht, waarvan dit als onrecht gevoelde de tegenstelling is. „bestaat als norm, maar ,als zuiver ze delijke norm". En nu moge er dan al, op grond van dossier en positieve regelen van straf recht en strafvordering, n:et precies geblunderd zijn, toch gevoelen wij, en zeker anderen met ons, het „als on recht,, ook al is het in volkomen over eenstemming met de geldende rechts- voorschiften".d,at de thesaurier-ge neraal van het departement van finan ciën gearresteerd werd als verdacht van feiten, die in het volksgeweten als d ep onteerend gelden, op grond van verkla ringen yan getuigen, wier of wiens ge loofwaardigheid, voor tot de arrestatie werd besloten, niet voldoende of ;n 't geheel niet getoetst was, welker of wiens volstrekte onbetrouwbaarheid en ongeloofwaardigheid, hadde zulk een onderzoek plaats gegrepen, stellig aan het licht had moeten komen. Dat dit zoo is, blijkt uit de nota's van mr. Bouman en vooral die van ds. Van der Heide. Dat dit toetsen uit een oogpunt van menschelijkheid en van van rechtszekerheid hier geboden was, vooral waar het zulk een hooggeplaat ste ambtenaar betrof, heeft ds. V.an der Heide in zijn geschrift zeer aanne melijk gemaakt en men zal dezen er toch in de laatste plaats van ver denken, klassejustitie te willen bedrij ven. Maar overigens: ook mr. Bouman heeft in zijn tweede nota gesteld, d,at mr. Ries uiterst weinig ontzag voor „de heilige hu'sjes der publieke opi nie" had. Men kan dit ook in mr. Coops' woorden zoo zeggen:.... „"dat mr. Ries relaties onderhield tot personen, met wie iemand van zijn posit'e liever geen relaties moest hebben." En dan is mr. Coops' conclusie ook voor ons geheel aanvaardbaar. LEGER EN VLOOT- De reis van de „O 16". Aan boord van Hr. Ms. O 16 is op 12 dezer bij fraai weer en kalme zee de honderdduizendste „Obderizeebootmijl" van prof. Vening Meinesz herdacht. Op dezen dag geschiedde tevens de vijftigste waarneming tijdens deze reis. Den 16en Februari is de O 16 in de Chesepeakebaai aangekomen. Hr. Ms, Kruiser „Java," De état-major van Hr. Ms. kruiser „Java"., die behoudens onvoorziene omstandigheden de volgends maand de reis van Oost-Indië naar Nederland zal aanvaarden, is voorloop'g samenge steld als volgt: kapijtein-iuitenant ter zee J. J. A. van Staveren, commandant: luitenant ter zee le kl. P. Kronenberg; J. F. P. Opwijrda en E. C. Wessels; id. 2e klasse Ai. J. Quanjer, G. Koudijs, M. C. van Grondelle, C. W> Krabbe. B. T. G. Schokking, A. M. Valkenburg en E. H. Vorster: officier van den marine stoomvaartdienst le klasse J. Kooijman (hoofd machinekamer), W, M. Ziet-e en J. N. Steernberg; idem 2e kl. A. H. Geudeker, J. Langerveld, C. J. L. Roo seboom, J. W. van Wingerden, J, N. Schuitem.a en F. A. Tours; officier van administratie le klasse J. Oosterhu's en die der 2e klasse H, C. van 't Hof; of ficier van gezondheid le klasse dr. J. W. F. A. van den Berg de Bruijn en O. Uffen KERK EN SCHOOL. In den ouderdom van 71 jaar is te Amsterdam overleden ds. A. J. Rooze- meyer. De overledene stond o.m. te Sluis, waar hij in 1908 eervol emeri taat ontving in verband met zijn be noeming tot predikant-directeur van de Amsterdamsche Diaconessen-inrichting. Als zoodanig is ds. Roozemeyer werk zaam geweest tot 1 Jan. 1932, toen hij eervol ontslag ontving. De smart, die zich oplost in 'n wee moedigen glimlach; het blauw, dat breekt door de wolken, en de mensch, die zijn droomen vergeet voor een kleinen nabijen plicht, zijn als een zuïvre toon in de muziek der sferen. Christ. Hist, Unie. Zaterdagm ddag vergaderde de Kamer kring „Middelburg" der C.H. Unie te Goes onder leiding van den waarnemend voorzitter mr. W. F. E. baron van der Feltz. De jaarverslagen van secretaris en penningmeester getuigen van opgewekt vereenigingsleven. Er is een saldo van ongeveer f 200, tewijl d.e zeer druk be zochte landdag in 1936 nog eenige baten afwierp. In de vacature ontstaan door 't vertrek van ds. J. A. Raams werd bij acclamatie gekozen ds. P. J. Steinz te Goes, die waarschijnlijk het voorzitter schap op zich zal nemen. Eveneens bij acclamatie werden herkozen de heeren mr. W. F. E. baron van der Feltz te Middelburg: W. F. de Ridder te Vlis singen, dr. L. J. Cazemier te Hulst. Voor een goed bezette zaal hield ver volgens het Tweede Kamerlid, H. W. Tilanus een rede over: „De huidige poli tieke verhoudingen". J. F. Heemskerk, Een geacht stadgenoot, de nestor van den Middelburgschen gemeenteraad, viert vandaag zijn zeventigsten verjaar dag; de heer J. F. Heemskerk. Als adjunct-commies bij het departe ment van financiën begonnen, werd hij later chef van de afdeeling statistiek bij de administratie der pensioenen voor burgerlijke ambtenaren. Vervolgens werd hij Rijksbetaalmeester te Sas-van- Gent; Tiel; Groningen en Middelburg. De heer J. F. Heemskerk is een zoon van den oud-minister mr. J. Heemskerk Azn. en broer van den minister nu wij len mr. Theo Heemskerk. In zijn Gro ninger periode is de heer Heemskerk lid van den gemeenteraad van den metro polis van het Noorden geweest; in zijn Middelburgschen tijd is hij nog lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal geweest. Behalve als lid van de anti-revolu tionaire Raadsfractie in welke hoe danigheid de heer Heemskerk een voor beeld van onverstoorbare goedmoedig heid en vriendelijke nauwgezetheid is vervult de heer J. F. Heemskerk nog andere functies in ons stedelijke open bare'leven: zoo is hij onder-voorzitter van de anti-revolutionaire Kiesvereeni- ging „Nederland en Oranje", secretaris van den Raad van toezicht der Zeeuw- sche hypotheekbank en.... een groot man aan het schaakbord. Van dit laat ste vermeldt een stadgenoot elders in dit blad een en ander. Vergadering Ambachtsschool. Vrijdagavond 12 Febr. 11. werd door Vrijdagavond werd ahier door het gebouw van de Ambachtsschool aan den Westwal hare Algemeene- en Be stuursvergadering gehouden, waar o a de volgende punten werden behandeld: Rekening en verantwoording afdeeling Ambachtsschool: de ontvangsten over 1936 bedragen 6522; de uitgaven 4680. Begrooting 1938 Ambachtsschool: de ontvangsten werden vastgesteld op 6225; de uitgaven op 46879. Reke ning en verantwoording afdeeling Am bachtsschool: de ontvangensten over 1936 bedragen 1065; de uitgaven 3637. Begrooting 1938 afdeeling Avond school; de ontvangsten werden vastge steld op 988; de uitgaven od 3665. Rekening en verantwoording Vakschool voor Meisjes: de ontvangsten over 1936 bedragen 10727; de uitgaven f 33131. Begrooting 1938 afdeeling Vakschool voor Meisjes: de ontvangsten werden vastgesteld op f 11166; de uitgaven op 36007. DE NIEUWE BURGEMEESTER VAN KRABBENDIJKE. Met ingang van heden is benoemd tot burgemeester dezer gemeente jhr. mr. W. C. Sandberg tot Essenberg, tot nu ambtenaar ter secretarie der gemeente Driebergen-Rijsenburg. De nieuwe burgemeester werd '2 Juni 1908 geboren en is dus 28 jaar oud. Hij is Ned. Herv. en behoort politiek tot de Chr. Historische partij. Het „Utrechtsch Dagblad" deelt naar aanleiding van deze benoeming nog mede, dat jhr. mr. Sandberg tot Essen- berg eenige jaren in die gemeente woonde en juist goed ingeburgerd ge raakte, zoodat hij in vele kringen noode zal worden gemist. KLOETINGE. De jaarlijksche collecte voor hulpbehoevende blinden, Plantage Middellaan Amsterdam, heeft f 41 op gebracht. KORTGENE. Het „Kortgeensch Kin derkoor" gaf Vrijdagavond, Zaterdag middag en -avond een uitvoering in het gymnastieklokaal der O. L. school. De uitvoering werd gegeven in .samenwer king met het „Kortgeensch Meisjes koor", hetwelk uit oud-leden van het kinderkoor bestaat. De leiding dezer uitvoeringen was in handen van den heer Adr. B. Holster. De voorz. van genoemde koren, de heer P. C. Schippers, sprak woorden van wel kom tot de zeer velen die de uitvoerin gen bezochten. Spr. sprak waardeeren- de woorden voor al de moeite, welke de heer Holster besteed heeft, om de kinderen het programma voor de uit voering te leeren. Het „Kinderkoor" zong een drietal liederen, waarvan we noemen: „In den klokkenwinkel" een compositie van den heer Holster zelf. Een der jeugdige zangstertjes zong. „Naar Droomenland toe" van H. Lagwijn. Een duo zong het mooie lied „De schoonste bloem" van J. D, van Rams- horst. Het „Meisjeskoor" zong eveneens drie liederen, waarvan we noemen het mooie vers van Cath, v. Rennès: „Het Angelus", en het vroolijke „Dansliedje van dezelfde componiste. Een der meis jes zong nog een solo, genaamd „Zonne lied" eveneens van Cath. v. Rennes. „De Vroolijke Tirolers", een speel- liedje, uitgevoerd door het „Meisjes koor" werd met veel applaus beloond. Na de pauze werd de operette: „Zwaan kleef aan" van J. de Groot op gevoerd. Dit stuk heeft een buitenge woon succes gekregen. Vooral het tweede bedrijf viel in den smaak van het publiek. Wat is er gelachen om Hans, de jon ge houthakker, die met een toover- zwaan door het land trok, en in een bepaald stadje niet alleen een dienst meisje, doch ook den veldwachter, den burgemeester, den schoorsteenveger en ook den bakker mee wist te trekken, omdat ze alleen aan den zwaan vastge kleefd zaten.'Verschillende spelers van dezen optocht voerden hun rol zóó oer- komiek uit, dat het publiek schaterde van het lachen. Er klonk zooveel ap plaus, dat de spelers zoo nu en dan nauwelijks verstaanbaar waren. Toen de voorz. bij het einde van de voorstelling zijn dank voor de groote belangstelling wenschte uit te spreken, klonk een geweldig applaus. Een der spelers overhandigde aan den heer Holster namens beide koren een cadeau, hetwelk deze dankbaar aanvaardde. De uitvoering, welke op hoog peil stond, en welke ten zeerste pleit voor het kunnen van den leider, is een groot succes geweest. De uitvoering zal Za terdagavond op Kamperland herhaald worden. DE NIEUWE BURGEMEESTER VAN BURGH. BURGH. Onze gemeente heeft weder een echten Zeeuw als burgemeester ge kregen nu met ingang van heden jhr. A. van Citters is benoemd, die tot nu toe volontair was op ,de gemeentesecretarie alhier. De nieuwe burgervader is Ned. Herv. en is bij geen bepaalde politieke partij aangesloten. Hij is geboren 31- Maart 1905 en dus bijna 32 jaar oud. Districtsarbeidsbeurs voor Zeeuwsch- Vlaanderen, Aantal ingeschreven werkzoekenden bij de organen der arbeidsbemiddeling in Zeeuwsch-Vlaanderen over de maand Jan. 1937. Aardenburg 41, Axel 349, Biervliet 222, Breskens 89, Cadzand 54, Clinge 138, Eede 4, Graauw c.a, 207, Groede 82 Hoek 252, Hontenisse 331, Hoofdplaat 140, Hulst 190, Nieuwvliet 17, Koewacht 65, Oostburg 131, Overslag 6, Philippine 75, Retranchement 54, Sas van Gent 81, Verwachting tot morgenavond: Zwakke tot matige, later waarschijn lijk verder toenemende Z.W. tot Z,0. daarna waarschijnlijk weer ruimende wind, betrokken tot zwaar bewolkt, met regen, weinig verandering in tempera tuur. Ma, 15 Febr, Zon op: 7 h 18; onder: 18 h 11- Licht op: 17 h 41, Maan op: 8 h 24; onder; 23 h 10. N.M.: 18 Februari. Hoog- en Laagwater te Vlissingen: Februari. Hoogwater. Laagwater. Ma. 15 3.42 16.08 10.26 22,27 Di. 16 4.23 16.51 11.04 23.08 Wo. 17 5.06 17.37 11.51 23.58 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: Februari. Ma. Hoogwater. Laagwater. 15 5.45 18.05 11.20 23.32 Di. 16 6.22 18.46 12.00 Wo. 17 7.02 19.30 0.15 12.47 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later. (S springtij.) Schoondijke 89, St. Jansteen 164, St. Kruis 23, Sluis 84, Vogelwaarde 304, Waterlandkerkje 22, Westdorpe 139, IJzendijke 136, Zaamslag 289, Zuid- dorpe 87, Zuidzande 36, Terneuzen 759. Totaal 4660, w.o. 3052 landarbeiders. SCHOONDIJKE. Heden, Maandagmid dag om 2 uur kwam de R.aad in openba re vergadering bijeen ter nstalla'tie van den nieuwen burgemeester, den heer F. A. van Rosevelt. Er bestond veel belangstelling voor deze plechtigheid. O.m. waren de ouders van den heer Van Rosevelt aanwezig, mitsgaders burge meesters en andere vertegenwoordigers van omliggende gemeenten. Installatie-rede. De oudste wethouder en waarnemend burgemeester, de heer J. M. Risseeuw. sprak de 'nstallatie-rede uit, welke luidde als volgt: Het heeft H. M„ onze geëerbiedigde Koningin behaagd, U ge.achte mijnheer Van Rosevelt tot burgemeester van onze gemeente te benoemen. Het komt mij voor, dat ik de gevoelens van den Raad en de ingezetenen vertolk, als ik H. M. dank zeg voor hare in deze ge dane keuze. Vergun mij een terugblik in het ver leden. Het 's nu bijna vijftien j.aar gele den, dat ik wijlen burgemeester Blei- her heb geïnstalleerd als hoofd_ der ge meente Schoondijke. Onverwachts werd hij door den dood van ons weggenomen. Wat hij voor Schoondijke ged.aan heeft, ik geloof nietj dat ik daar nog veel van moet zeggen. Het was een goed burge meester, een hard werker, die het goe de voor zijn gemeente steeds voor oogen had. Hij zal steeds in onze herinnering blijven voortleven. U zijt zijn leerling geweest. Hij was streng' voor zichzelven wat plichtsbe trachting betrof, maar was het ook voor zijn ondergeschikten. Er is een oud spreekwoord dat zegt: „Zachte heel meesters m.aken stinkende wonden. Welnu, U hebt een harde leerschool doorgemaakt, hetgeen U ten goede komt, nu U tot burgemeester van onze gemeente is benoemd. Het is een zwa re taak die U op de schouders is ge legd, maar door Uwe veelzijdige kennis 'n gemeentezaken gesteund, hoop ik dat'het U gegeven is de moeilijkheden die zich kunnen voordoen, tor een goed einde te brengen. Geboren en opgegroeid te Schoon dijke, waardoor U eiken inwoner kent, is het U van nabij bekend, welke noo- den en behoeften er in onze gemeente bestaan. D,at U die, zooveel als U mo gelijk is, zal verzachten of geheel zal wegnemen, betwijfel 'k geen oogenblik. Toen ik vele jaren geleden Raadslid en later wethouder werd, was U reeds als volontair ter secretarie werkzaam. Ik heb U ook helpen benoemen, eerst ,als ambtenaar ter secretarie, dan als waarnemend secretaris, later als ont vanger en als ambtenaar van den bur gerlijken stand. Die benoemingen waren voor mij niet moeilijk, want door het ernstig opvatten van Uw taak, en Uwe

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 1