GOESCHE COUBANT^ BINNENLAND. ZEELAND. Hongaarsche hulde aan Nederland. WEERBERICHT. NUMMER 37. DRIE BLADEN. ZATERDAG 13 FEBRUARI 1937. EERSTE BLAD. 180e JAARGANG. Neeltje Pater en Saint-Simon. N. TH. DE JONG Een open brief van graaf Gabor Haller aan dr. H. Colijn. MiDDELBURQSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders A 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap ,,De Middelburgsche Courant Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1 7 t*(«U 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, k 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent. ii. Pas door een zaak tot het uiterste te drijven, ontwaart men v.aak een gebrek in de motiveering, zooals men door een gebouw heel hoog op te trekken, fou ten in de grondslagen ontdekt. Zoo s het ook hier: de gekke gevallen van eeuwen -loopende millioenen-erf enis- processen doen pas recht beseffen, dat de laatste grondslag van ons erfrecht niet onwrikbaar stevig is. Dit hebben reeds onderscheidene denkers van vroeger en lateren tijd be seft. Men gaat daarbij zoo m n of meer uit van de half-communistische stelling: 't recht op eigendom van den levenden mensch zij erkend, maar het beschik kingsrecht van een overledene kan zich nimmer over zijn aardsche goederen blijven uitstrekken. De Fransche filo- soof-staathuisboudkund ge Claude Hen ri graaf van Saint-Simon heeft reeds omstreeks de wisseling van de 18e en 19e eeuw een stelsel tot sociale recht vaardigheid ontwikkeld, met als grond slag de afschaffing van het erfrecht, 't vervallen, na den dood, van de persoonlijke rijkdom men aan de gemeenschap, en dan op bouw van d e gemeenschap volgens zijn bekende formule: A chacun selon sa capacité, a chaque capacité suivant ses oeuvres, hetgeen, vrij overgezet zijnde, wil zeggen: loon naar be kwaamheid èn naar wer ken, In den lateren tijd heeft de Neder landsche econoom Herckenrath een soort neo-Saintsimonisme verkondigd, en ook moet, als we ons niet vergissen, de bekende dr. L. Simons van de W.B. een soortgelijk stelsel ontworpen heb ben. Maar allen komen hier op neer: het beschikkingsrecht van den mensch op zijn aardsche goederen moet logisch en zedelijk een einde nemen met het einde van zijn aardsche bestaan! Dan vallen de rijkdommen van natuur en vernuft weer aan de gemeenschap terug, die ze aan de dan nog levenden gelijkelijk toe kent, opdat die „een aanvangskapitaal- tje" in hun levens- en welvaartsstrijd zullen hebben, De bekwame en harde werker zal zich aldus tot rijkdom en welstand kunnen opwerken, de zwabber zal z'n aanvangskapitaal er misschien in drie weken doorbrengen, maar dan heeft ook hij loon naar werken! de orde, dan toch voor onze oogen stel len. Zoolang Saint-Simon nog niet regeert, wenschen wij den Paterianen gaarne „good luck". Het vorstelijk paar te Weenen, Prinses Juli,ana en Prins Bernhard hebben bij het bezoek aan Weenen gis teren de lunch gebruikt in de groote eetzaal van hotel „Bristol". In den mid dag begaf het vorstelijk paar z ch naar Schönbrunn, het vroegere keizerlijke lustslot, waar het geruimen tijd vertoef de. Met groote belangstelling bezichtig den de hooge bezoekers de onderschei den vertrekken, met name de feestzalen, het vertrek, waar keizer Napoleon 1 logeerde, de kamer waar zijn zoon de hertog v,an Reichstadt overleed en die waar keizer Frans Jozef I in zijn solda- tenbed st erf. Na twee en een halt uur keerde het vorstelijk echtpaar voor het gebruiken van de thee naar zijn hotel terug. Des avnds bleef Prinses Juliana op haar kamer rusten. Prins Bernhard be gaf zich naar het vermaarde theater An der Wien, voor het bijwonen van de avondvoorstelling van 't blijspel „Krach im Hinterhaus." Na afloop hierv,an hebben de Prinses i en de Pr ns, in gezelschap van twee dames en een heer, gesoupeerd in het onder hun hotel gelegen restaurant Du- barry. De beplanting van de Koningslaan te Soestdijk, Gistermiddag is een aanvang gemaakt met de fraaie beplanting van de boordbedden langs de Koningslaan, de laan, welke recht tegenover den hoofd ingang van het Paleis Soestdijk naar de Naald loopt. De Nederlandsche sierteeltcentraie heeft een groot aantal bijzonder fraaie sierheesters en -struiken kosteloos ter beschikking gesteld van het particulier domein. Deze worden thans langs de Kon ngsfaan geplant. Hier stonden vroe ger zware beukenboomen, welke we gens hun hoogen ouderdom na den dood van H. M. de Koningin-Moeder zijn gerooid. Daarna werden op deze plaat-; lupinen geplant, welke op hun beurt verleden jaar het veld moesten ruimen voor den huidigen grasrand. Binnen korten tijd zal ook deze rand verdwe- Het is hier niet de plaats, het voor en tegen van dit en velerlei ander uto pistisch stelsel in den breede te be schouwen. Op papier is er zeker een en ander voor te zeggen. En ook er tegen. Gides stelling, dat erfelijkheid en erf recht een natuurwet zou zijn, is natuur lijk een praatje voor de vaak; de the orie dat de erflater het beste weet wat- ie met z'n geld zal moeten doen, is al evenzeer gezocht, nademaal het parti culier belang hier vrijwel altijd de over hand heeft op het algemeen belang; het wegnemen van een productieprikkel door 't vervallen van het beschikkings recht over de nalatenschap Jis een deugdelijk argument, evenals dat van de vrees voor opmaken vóór iemands dood van wat na z'n dood toch aan de ge- -jneenschap vervalt; vergroote activiteit van de kinderen die zeker weten niet van de ouders te zullen erven, betere kansen voor duizenden bekwamen en begaafden, rechtvaardiger verdeeling der maatschappelijke functies, en meer argumenten pro en contra waren op te noemen. In de praktijk des levens zal er ech ter, althans langs utopistisch-idealisti- schen weg, van al deze fraaie stelsels wel niet veel rechtstreeksch verwezen lijkt worden. Dat ontneemt de waarde er evenwel niet aan als bevruchters van den menschelijken geest, van het denk leven der gemeenschap, welks resultan te ten slotte toch tot uitvoering komt in de maatschappijvorm van den dag. En overigens: de steeds zwaarder drukkende successiebelastingen, ook al ontberen zij den sierlijken naam van „Un socialisme en harmonie avec la doctrine économique libérale", hebben toch al een heel aardige of onaardige, zooals men 't maar noemen wil strek king in de richting van overschakeling van althans een deel van het erfrecht van 't individu op de gemeenschap. De aanstaande groote strijd om de er fenis van Neeltje Fater zaliger deed ons dez# zaken eens weer, zoo al niet aan Het grootste menschelijke geluk is te leven voor degenen met wie men leeft. nen zijn eq zal men de fraaie sierhees ters kunnefi aanschouwen. Eveneens zullen sierheesters en stru - ken worden geplant rondom den groo- ten vijver ijl het park en langs verschil lende parklanen. DE COMMISSARIS DER KONINGIN tE GRONINGEN, De reden van de ontslagaan vraag. Naar hdt Nieuwsbl. v./h. Noorden meldt is de reden, waarom dr. Fockema Andreae ontslag heeft gevraagd, het vol gende: Nu de huur zijner woning was afge- loopen en de ambtswoning voor hem ver schil ende bezwaren opleverde, onder vond dr. Fockema Andreae moeilijkhe den, die te zwaarder wogen, nu hij geen geschikte wonjing kon vinden, die passend was bij de vervulling van zijn ambt, dat hij toch n et een lange reeks van jaren meer zou blijven vervullen. Dit is voor hem een aanleiding geworden, de Ko ningin om ontslag te verzoeken uit zijn ambt, dat hij overigens met voldoening en in de aangenaamste samenwerk: ng met alle colleges en autoriteiten ver vulde. Voorontwerp rusttijdbesluit voor koffie huis- en hotel-personeel. De minister van sociale zaken heeft bij den Hoogen Raad van Arbeid aan hang g gemaakt twee voor-ontwerpen van wet aangaande rusttijden voor kof fiehuis- en hotelpersoneel; een ten aan zien van volwassenen en een ten aan zien van jeugdige personen. Aan de toelichtingen wordt het vol gende ontleend: Herhaaldelijk is in de laatste jaren door de organisaties van de werknemers in het koffiehuis- en hotelbedrijf de wensch te kennen gegeven, dat een re geling van de werk- en rusttijden van het in die bedrijven werkzame personeel zou worden uitgevaardigd. Aan dezen aandrang meent de minister thans ge volg te moeten geven. Voor volwassen koffiehuis- en hotel personeel stelt de minister voor een dagelijkschen onafgebroken Just in de Goud- en Zilversmederij wor den verlovingsringen, desgewenscht PASSEND AAN DEN VINGER GE SMEED en zonder prijsverhooging ge graveerd, waarop gewacht kan worden. Matige prijzen van 3,70 af. Graveur, Juwelier, Horlogen ST, PIETERSTRAAT 13 MIDDELBURG (Ingez, Med.) tijd (nachtrust) op ten minste 10 uren vast te stellen. Waar zich echter in be drijven als de onderhavige nog' al eens bijzondere omstandigheden of een op- eenhoop ng van werk p'egen voor te doen, zijn op vrij ruime schaal ontheffin gen van dit verbod mogelijk gemaakt. Wat de jeugdigen betreft: regeling van de nachtrust is voor hen niet noodig, omdat de Arbe'dswet zelf deze reeds heeft vastgelegd tusschen 8 uur des nam, en 8 uur des voorm. In artikel 1 van het voorontwerp wordt de dagelijksche werktijd van de jeugdige personen beperkt tot 9 uren per dag In verband met het feit, dat dit personeel ingevolge artikel 60 der Ar beidswet op Zondag niet mag werken, is het weekmaximum op 54 uren gesteld. Art kei 2, schrijft voor, dat bij een werkdag van meer dan 6 uren een tus- schentijdsche onafgebroken rusttijd van ten minste 2 uren gegeven moet worden. SQESi VUILNISBAKKEN MISèRE. Het werd gisteren per circulaire aan de burgers van Goes kond gedaan: „van 21 Maart a.s. af moet in elk per ceel, waar vuilnis wordt weggehaald, aanwezig zijn tenminste één vuilnisbak of -emmer, voorzien van een behoorlijk sluitend deksel en hebbende een inhoud van tenminste 45 en ten hoogste 50 li ter". En dan volgde daar nog de vriende lijke opmerking achter: „Overtreding van deze bepaling is strafbaar, zoodat men dringend wordt gewaarschuwd, zorg te dragen, dat voor gemelden datum daaraan voldaan is." We noemen die opmerking vriende lijk, en dat :s ze ook. Evenals de heele circulaire. Iedereen weet of heeft In de „Pesti Naplo" (een te Boeda pest verschijnend blad) van 11 Februari treffen wij een open hrief aan, welke graaf Gabor Haller heeft gericht aan dr. H. Colijn. Wij laten de vertaling hier volgen: „Uw brief van 4 Januari 1937 (een particulier schrijven van dr. Colijn aan graaf Gabor Haller red.) heeft in mij alles wakker geroepen, wat mij zooveel vreugde heeft bereid tijdens mijn ver blijf in uw mooie vaderland. Een half jaar is het geleden, dat ik van Nederland naar Engeland ben scheep gegaan en vandaar naar mijn land ben teruggekeerd. De vele indruk ken, die de zorgen en vreugden van een zich voortspoedend, overvol leven ple gen mede te brengen, zijn na het lezen van uw brief verdwenen, om plaats te maken voor zooveel zuiverder en waar-, devolle herinneringen, welke God mij als een uniek schoone en kleurrijke bloemruiker in uw vaderland heeft ge schonken. Ik heb het plan gehad het schrijven van Uwe Excellentie onmid dellijk te beantwoorden maar ik wilde zooveel vertellen in mijn brief, dat de eene dag na de andere slechts de hoop heeft achtergelaten op een goede gele genheid tot rustige concentratie. Totdat de dag van heden kwam, waarop de ochtendbladen mij met de bijna lente-verwekkende vreugde ver- rastten, dat H. K. H. uw troonopvolg ster, te Boedapest was aangekomen. U zult het mij zeker niet kwalijk nemen mijnheer de minister-president, dat ik deze gelegenheid tot schrijven aangrijp, een gelegenheid, die niet alleen mij be trof, maar welke een geheele natie ver heugde. Behalve omdat onze oprechte en lief devolle hoogachting diep in ons wor stelt, verblijdde ons dit bezoek, omdat het voor ons de beteekenis had van een symbool. In de persoon van de toekomstige re- geerende vorstin van Nederland werden wij Hongaren, die in geestelijke twisten zijn gewikkeld, door de beroemde Ne derlandsche geestelijke en politieke sfeer gegrepen en tot denken gedwon gen. Ja, wij zijn Nederland niet alleen dankbaar wegens de hartelijke pleeg ouders van de zwakke Hongaarsche kin deren. Wij denken niet alleen aan de ochtenden aan de grachten, de tulpen en de windmolens, of aan den zons ondergang aan de zee, als wij den naam van Nederland hooren. Wij gevoelen dan niet alleen den cultureelen dank, welke de wereld verplicht is te gevoe len. Wij zijn in hoofdzaak dankbaar voor den Nederlandschen geest, welke het Nederlandsche volk in zijn vrijheids oorlog tegen Philips II heeft gewonnen en van het begin der zeventiende eeuw af onafhankelijk, ongeschonden en in de verte stralend heeft weten te bewaren. Wij zijn Nederland dankbaar omdat dit land den adel van het leven in zijn historische opvatting heeft beleden, omdat het de hergeboorte der mensch- heid niet aan Rome en Griekenland, maar aan Bethlehem en Golgotha toeschrijft, omdat de vrijheid der wetenschap heeft verze kerd. Onzen dank aan Nederland, dat openlijk verkondigt dat de kunst „geen bandje aan het kleed is, geen spel, maar een genadig geschenk van God". Be moedigend is voor ons de gedachte, aan de bevrijding van Leiden, in het fatale jaar 1573, toen Alva en Willem de Zwij ger hun geweldigen strijd hebben ge streden, toen de bevolking zich met rat ten en honden heeft gevoed, verklarend als een man: „Als het noodig is, eten wij onze linkerhand op, opdat wij met, de rechterhand onze vrouwen, onze vrijheid en onzen godsdienst kunnen verdedigen". Een verheffend voor beeld is voor ons de vrij- heidsliefde, de eerbied voor de grondwet, en de voorbeeldige bescher ming der vrijheid van het Nederlandsche volk. Zoo kunnen wij begrijpen, hoe Neder land voor de wegens hun godsdienst vervolgden in den loop der eeuwen zoo een groote gastvrije familie kon wor den. Dit was mogelijk, omdat de Ne derlanders zich aan hun godsdienst, aan hun constitutie en aan hun gewetens vrijheid onverzettelijk bleven vasthou den. Mijnheer de minister-president, deze gedachten was ik zoo vrij in den vorm van een open brief te publiceeren, nu ons land door de vreugde werd verrast, dat uw Kroonprinses het heeft bezocht Wij weten dat haar komst van zuiver particulieren aard was, doch ik kan u deze gedachte toch niet verzwijgen. De gedachte van de volkomen vrijheid houdt ons sterk gevangen, wanneer wij de diepte en de stralende schoonheid van deze gedachten voor God meten. De gedachte van de vrijheid verschijnt voor mij met toenemende kracht, wan neer ik het ongelukkige Europa van al le kanten door het despotisme zie be dreigd. Na Groen van Prinsterer en dr. Abraham Kuyper moge het aan u door God's genade gegeven zijn om de grond wet, de nationale deugden en het gezins leven van Nederland voor de toekomst te bewaren. Dezen dr. Hendrik Colijn, dien ik in de achterste banken van een der gereformeerde kerken in Den Haag heb zien bidden, dezen man, die in zijn diep ernstig bewustzijn van zijn roeping een der grootste politici van Europa is, wensch ik Gods zegen op zijn werk en zijn persoon." Verwachting tot morgenavond: Zwakke tot matigen wind uit O. rich tingen, betrokken tot zwaar bewolkt, waarschijnlijk eenige regen ol sneeuw vooral in het Zuiden, temperatuur om het vriespunt, wellicht lichte vorst in het Noorden, Za, 13 Febr, Zon op: 7 h 22; onder: 17 h 07. Licht op: 17 h 37. Maan op: 7 h 43; onder 20 h 26. Zond. 14 Febr. Zon op: 7 h 20; onder: 17 h 09. Licht op: 17 h 39. Maan op: 8 h 02; onder 21 h 48. E.K, 18 Febr. Hoog- en Laagwater te Vlissingen: Februari. Hoogwater. Laagwater. Za. 13 2.27 14.54 9.09 21.12 Zo. 14 S 3.03 15.30 9.46 21.47 Ma. 15 3.42 16.08 10.26 22.27 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: Februari. Hoogwater. Laagwater. Za. 13 4.29 16.52 10.02 22.17 Zo. 14 S 5,07 17,29 10.39 22.54 Ma. 15 5.45 18.05 11.20 23.32 Westkapelle is 28 min, en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later. (S springtij.) geweten dat de Raad 26 Februari '36 het vuilnisbakken-besluit nam, en dat die „45 a 50 liter" op 21 Maart 1937 in werking zouden gaan, en dus hadden B, en W. het zoo.-kunnen laten. En ieder een weet ook, dat er geen verorden'ng is zonder straf bij overtreding, want anders zou gèen enkele zichzelf res pect eer ende Nederlander er zich aan houden. En dus is alles vriendelijkheid aan deze circulaire, want B. en W. had den de burg'ers er evengoed in kunnen laten vliegen, en dadelijk door m ddel v,an het politiekorps na 21 Maart aan het bekeuren kunnen gaan, hetgeen waarschijnlijk heel wat guldentjes naar de schatkist had doen vloeien. Of één van de menschen, die ons over deze vuilnisbakken-verordening aanspraken, zou gelijk moeten krijgen: „Mijnheer, U bent toch van de krant? Nou, zou U er dan niet eens inzetten, dat ze wel gek lijken met hun veror den ngen. Ik heb een bak van 40 liter, en daar hou ik me aan. En ik wil dan den rechter wel eens zien, die me daar voor veroordéelen zal!" Dat was een der opstandigen. Er zijn ook erg nauw gezetten: „Mijnheer, op m'n b.ak staat 45 liter, maar nou heb ik 'm eens naast onze waschketel gez(et;, daar staat ook 45 liter op, en hij is bepaald wat kleiner. Zou het op één of twee liter aankomen, denkt U?" En zijn ook verbaasden: „Mijnheer, 'k heb, als de vuilnisman komt, nooit meer dan 'n paar liter vuil, wat theeblaren en wat mest van m'n kanarie. Moet ik daar nou warempel 'n bak van 45 liter voor aanschaffen?" En verbouwereerden: „Mijnheer, ik heb pas 'n splinternieu we vuilnisbak. Van bu'ten groen en van binnen rood geschilderd, 'n Prachtstuk. Maar er gaat geen 45 liter in, 30 hoog stens, en hij is groot genoeg voor ons. Moet ik daar nou maar kachelhout van maken?" En spitsvoudigen: „Mijnheer, mijn maken ze niks. Er staat :n de verordening, dat in één per ceel tenminste één bak van 45 a 50 li ter aanwezig moet zijn. Nou, m'n buur man beneden heeft er zoo één. Dus nu kan ik, als bovenbewoner van het per ceel m'n onwettig bakje blijven gebrui ken!" Een sarcastische: „Mijnheer.... zou het onder Alva wel zoo erg geweest zijn?.... En zou Mussert nou werkelijk nog iets nieuws kunnen bedenken? fFoei, wat een ge- dachtenassociatie: Mussert en vuilnis bakken. Schaam U, sarcastische! Red.) En angstigen: „Heusch mijnheer, ik heb geen geld om 'n nieuwen bak te koopen, En als ik er voor bekeurd wordt kan ik ook de boete niet betalen! En zou 'k dan wer kelijk, omdat m'n vuilnisbak vijf liter te kie n is, de gevangenis in moeten?" En er ziin er nog anderen, maar al lemaal schijnen ze met hun klachten naar de krant te komen, terwijl er der tien Raadsleden zijnEnfin, de krant heeft part noch deel aan deze verorde ning, en zij weet helaas ook geen ant woord op al die vragen.

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 1