GOESCHE COURANT WITTE WEEK WIENER W.?d€ 5*8013 BIJ BINNENLAND. WEERBERICHT. NUMMER 36. TWEE BLADEN. VRIJDAG 12 FEBRUARI 1937. EERSTE BLAD. 180e JAARGANG. Neeltje Pater en Saint-Simon uru- L MIDDELBURG WESTKAPELLE. ZEELAND. 3HDDELBUR6. Ik» MIDDELBURGSCHt COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 "èt. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 17 t*t«lt 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, h 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent. awawag Het opschrift boven dit artikel kan den indruk wekken dat zoo aanstonds een indrukwekkende of opzienbarende, op z'n minst een pikante beschouwing zal volgqn- over zekere Neeltje, van haar eigen Pater geheeten, en zekeren heer, S,aint Simon van z'n van genaamd. Dusdoende zou dit opschrift zijn doel bere kt hebben; maar daar houdt het dan ook mee op. Want slechts aan de erfenis van Neeltje Pater zaliger worde hier een enkel woord gewijd. Men weet het: er is op dit oogenblik in Nederland een vereeniging van Pate rianen, afstammelingen of vermoedelijke afstammel'ngen van zekere ons verder onbekende vrouw, mejuffrouw, mevrouw of vrouwe Neeltje Pater, dewelke in 'n min of meer grijs verleden, als mill'onai- re de oogen gesloten moet hebben. Men meent nu, dat een gedeelte van de er fenis, vermoedelijk te goeder trouw, maar niettemin ten onrechte, te land is gekomen in buidels, waarin het, nauw keurig bekeken, van rechtswege niet te lande had behooren te komen, en, ver volgens, dat er nog een ander deel van die millioenen zoogezegd nog tusschen hemel en aarde zweeft, of, zooals dat dan heet; „onverdeeld is gebleven". Als dat niet tusschen den wal en het schip in het water der vergetelheid gevallen is, dan willen de Paterianen, in verga dering bijeen, nu trachten dat onver deelde deel op te sporen, doen vast stellen dat zij de rechthebbenden er op zijn, ea daarna tot een rechtvaardige verdeeling van dit onverdeelde deel on der de deelgenoten der Patersche ver eeniging overgaan. Ten einde de publieke opin'e niet on middellijk sterk tegen zich in te ne men, hebben de Paterianen den volke kond gedaan, d,at ze niet voornemens zijn onrechtmatig doch te goeder trouw verkregen erfdeelen in rechte aan te tasten; slechts om dat „ergens" zwe vende onverdeelde m'Ilioenendeel is het hun te doen. Wij zullen ons hier met de zaak der Paterianen op zichzelf niet verder be zig houden. Ter voorkoming van mis verstand zij slechts opgemerkt, dat we 't ze van harte zouden gunnen, indien een aantal lieden er in zouden slagen langs rechte wegen u't het duistere verleden een genoeglijk erfdeeltje op te scharrelen: wie kan dat niet gebrui ken in deze drukkende dagen? Slechts in heel algemeenen zin geheel afgescheiden dus van wijlen Neeltjes erfenis moet ons de opmer king uit de pen, hoe deze zaak eens te meer bewijst, dat de laatste grond slagen van ons erfrecht toch niet zoo onaantastbaar verankerd l'ggen in het menschelijk gemoed, nog minder in het gevoel van sociale billijkheid en recht vaardigheid, als men zoo oppervlakkig misschien wel zou meenen. Kan men het, in gewone gevallen, best aanvaarden dat een vader hetgeen hij n noesten arbeid verdiende, zijn kinderen nalaat om met deze talenten verder te woekeren, in een gev,al als hetgeen ons thans bezig houdt, is alle zedelijke recht op een deel in een mogelijke erfenis van een min of meer mythische voormoeder toch wel volko men zoek en een sociale rechtvaardi ging is er kwalijk voor te vinden. Dit gevoel dringt zich wel sterk op, wanneer men zoo leest wat er in het onderhavige geval om-gaat. Daar vormt men een vereeniging, waarin eigenlijk met zoove.el woorden ronduit gezegd wordt; het s een gokje. Een volkomen eerlijk gokje, maar niettemin: 't kan lukken en ook niet. Lukt het, welaan, dan moeten we trachten zonder ruzie den buit te verdeelen dat geloove wie wil! - en lukt het niet, dan gaan we naar huis, even arm of even rijk als we begonnen zijn. Niet van den kant des burgerlijken rechters, doch van al gemeen-sociaal standpunt bekeken, moet men h'er toch wel zeggen dat el- ke z c d e 1 ij k e rechtvaardiging er aan ontbreekt; dat het zedelijke of so ciale recht, hetwelk men op deze erfenis meent te kunnen doen gelden, van dezelfde orde is als 's menschen „recht" geld en goed in Monte Carlo te verspelen HET PRINSELIJK PAAR TE WEENEN Prinses Juliana en Prins Bernhatd rijn gisteren vroeger op den dag te Wee- nen aangekomen dan men verw,acht had, hetgeen er op wijst, dat zij den tocht met vrij groote snelheid hebben afge legd. Om kwart voor twee des middags wa ren zij u.f. Boedapest vertrokken en reeds om tien minuten over half zes, reden zij voor aan den ingang van ho tel „Br stol" aan de Ringstrasse. Nie mand wist, dat het'hooge gezelschap voornemens was daar zijn intrek te ne men, daar het hier geen kamers had laten bespreken. Op den weg tusschen Boedapest en Weenen hebben Prinses Juliana en Prins Bernhard beurtelings gechauffeerd. Bij het vertrek uit Boedapest en bij de aankomst te Weenen zat de Prins aan het stuurrad. Op de plaats van bestemming aan gekomen, sprong de Prins fluks u't den kleilien sportwagen en nog vóór de portier of een der chasseurs van het ho tel gelegenheid had gehad toe te snel len, hielp hij zijn gade galant bij het uitstappen. Het gevolg kwam in twee auto's aan. De Prinses was gekleed in donkerbrui ne bontjas en getooid met een donke ren hoed met vo'le. De Prins droeg een donkere auto-pelsjas en had een pet en een autobril op. Het jonge paar nam zijn intrek in 'n viertal kamers in het nieuwe gedeelte van het hotel op de vierde verdieping, waar eertijds de hertog van Windsor als Koning van Engeland logeerde. De ver trekken lggen op den hoek van de Ringstrasse en de Kaertnerstrasse, van waar men een schitterend uitzicht heeft op de opera. Dit is een der drukste punten van Weenen, In hetzelfde hotel worden steeds eenige kamers ter beschikking gehouden voor den hertog van Windsor, waarin deze d kwijls zijn maaltijden gebruikt, wanneer hij te Weenen vertoeft. Op 't oogenblik wonen in het hotel twee Ma- haradja's uit Britsch-Indië, die op weg zijn naar Engeland om er de kronings feesten v,an Koning George VI bij te wonen. Lie Prins en de Prinses begaven zich onm'ddellijk naar hun vertrekken, waar zij zich verfrischten na den vermoeiden autotocht. Vermoedelijk zullen de Prins en de Prinses eenige dagen te Weenen blij ven en zich vandaar naar Zeil am See begeven, waar zooals bekend H. M. de Koningin op het oogenblik verblijft. DE BROODPRIJZEN. Ministerieel rondschijven. De minister van binnenlandsche za ken heeft op verzoek van zijn ambtge noot van handel, nijverheid en scheep vaart aan de burgemeesters der ver schillend^ gemeenten een .circulaire doen toekomen, waarin hij mededeelt, dat zijn circulaire van 2 October 1936, voor zooveel betreft de verhooging van de prijzen van het brood, als vervallen kan worden beschouwd. Aangezien de stijging van den bloem- prijs in den laatsten tijd het gevolg is van de prijsstijging op de wereldmarkt kan de minister van handel, nijverheid en scheepvaart verder geen, bemoeienis hebben met de broodprijzen, krachtens de wet van 30 September 1936. DE „JAVA" NAAR NEDERLAND. De kruiser „Java" zal 6 Maart a.s. uit Tandjong Priok naar Nederland vertrek ken en zal 8 April in Nederland aanko men. Het reisplan is als volgt samengesteld; 12 Maart aankomst te Colombo en 13 Maart vertrek van deze plaats; 20 Maart aankomst en vertrek van Aden; 25 Maart aankomst te Suez en 26 Maart vertrek van Port-Said; van 31 Maart tot 3 April verblijf te Algiers. PROF. DR. E. MORESCO OVER DEN VOLKENBOND. In gebouw Musica te 's Gravenhage is gisteravond een openbare vergade ring gehouden van de Liberale Staats partij Lie Vrijheidsbond waar prot. dr. Moresco, oud-vice-president van den Raad van Ned.-Indië, gesproken heeft over den Volkenbond. Uitgaande van de stelling, dat de cri sis in den Volkenbond enkel de weer spiegeling is van de crisis in de inter nationale betrekkingen, speciaal tus schen de Europeesche landen, schetste spr. de bestaande tegenstellingen, die Europeesche samenwerking verhinderen en den vrede bedreigen. Raadpleeg in moeilijkheden een trouw vriend. Het is natuurlijk dwaasheid te zeg gen, dat de Volkenbond schuld heeft aan dit alles, maar wel kan men vragen, of zijn organisatie niet in sommige op zichten kan worden verbetera om al thans enkele oorzaken van de traagheid in het aanvatten van dreigende verwik kelingen weg te nemen. De daartoe van verschillende zijden aan de hand gedane middelen besprekend kwam hij tot de slotsom, dat de procedure wel in details verbeterd kan worden (b.v. door aan vaarding van het* denkbeeld der Ned. Volkenbondsvereeniging van een bo- ven-nationaal college om den Raad te adviseeren in zake groote politieke con flicten en gevaren), maar dat men ten slotte steeds weer voor de grondvraag komt; in hoeverre de volken bereid zijn militair geweld aan te wenden tot handhaving van het recht in gevallen, die niet rechtstreeks hun eigen levens belangen raken. Het denkbeeld eener in vredestijd te organiseeren statenpolitie- macht dringt zich daardoor telkens weer op en het is een voordeel dat men althans hier en daar begint de moge lijkheid daarvan te onderzoeken. Tot slot maakte prof. Moresco nog eenige opmerkingen over de in het bij zonder aan de liberalen toekomende rol in de Volkenbondspolitiek. Daar de geheele instelling is voortgekomen uit de liberale gedachtenwereld, het stre ven naar verwerkelijking van het recht in de vrijheid, zijn de liberalen meer dan wie ook geroepen tot actieven steun. Het spoorboekje van 7 Januari. De directie van de Ned. Spoorwegen stelt de leerlingen van de lagere scholen in de gelegenheid het extra-spoorboekje van 7 Januari te koopen voor 3 cent per stuk, mits er op iedere school ten minste twintig stuks worden gekocht. DE VLIEGERS Ir. DE KOK EN SCHMIDT CRANS TE BATAVIA. Ir. De Kok en de heer Schmidt Cr.ins zijn heden op Tji'iHtan, het vliegveld van Batavia, geland. Daarmede is het einddoel van de reis Nederland-ïndië be reikt. De be'de vliegers hebben het op 't laatste gedeelte van hun verren tocht niet gemakkelijk gehad. Het aanvankelijk prachtige namiddagweer sloeg om in een hevige regenbui. Tijdens zwaar onweer, gepaard gaande met dichten regen, ter wijl het bijna geheel duister was, moes ten de beide vliegers landen. Deze lan ding, in het schijnsel van de vele licht- fakkels, slaagde volkomen. DE TOENADERING TUSSCHEN DE Z.G. OSLO-STATEN. Ook Finland en België hebben de nitnoodiging voor de bespre king in Den Haag aangenomen. Naar wij vernemen hebben thans ook Finland en België medegedeeld, dat zij gevolg zullen geven aan de nitnoodiging van de Nederlandsche regeering tot het zenden van deskundigen naar de bin nenkort te 's Gravenahage te houden informeele bijeenkomst, waarin de mo gelijkheid zal worden besproken van esa nauwere oeconomische samenwerking tusschen de landen betrokken bij de con ventie van Oslo, Van Zweden en Luxemburg moeten de antwoorden nog binnenkomen. Een bepaalde datum van samenkomst is nog niet vastgesteld. INDISCHE MAHARADJA'S CHARTEREN K.L.M.-VLIEGTUIGEN. Indië-vliegtuigen in April uit verkocht voor Engelsche kro ningsfeesten. De goede naam, die de K.L.M. in Britsch-Indië geniet blijkt uit het feit, dat vier of vijf van de voornaamste In dische vorsten, die zich in April naar Londen zullen begeven tot het bijwonen van de kroningsfeesten, hebben beslo ten, gebruik te maken van de vliegtui gen der K.L.M. Teneinde ervan verzekerd te zijn, on gestoord en met beperkt gezelschap te kunnen reizen, hebben verscheidene In dische vorsten alle beschikbare plaat sen in de vliegtuigen der Amsterdam Batavia- lijn, die in April dezen dienst vliegen, opgekocht. Zoo heeft de maharadja van Jodpoer voor hem, zijn echtgenoote en volge lingen het Douglasvliegtuig „Edelvalk" Vult NU Uw Linnenkast aan Koopt NU voor Uw Huwe lijksuitzet I (Ingez. Med.l besproken, terwijl de maharadja van Jaipoer op de „Nachtegaal", beslag leg de. Beide vorsten zijn veel geziene gas ten bij de K.L.M. Vooral de jeugdige heerscner van Jaipoer, z. h. Sawai man Singhji Bahadur heeft op doorreis naar Londen vaak op Schiphol verpoosd. Verder heeft de maharadja van Kash mir nog een der lijntoestellen van den Indië-dienst der K.L.M. besproken voor de vlucht met zijn gevolg naar Londen, terwijl de maatschappij nog in onder handeling is met de maharadja's van Haiderabad, en Rajkot en van Nepal. Tocht met onbekende bestemming in „Zuid-West Nederland." Het ligt in het voornemen van den Kon. Ned. Toeristenbond A.N.W.B. een Tocht met Onbekende Bestemming voor automobilisten en motorrijders te orga niseeren op Zaterdag en Zondag 29 en 30 Mei 1937. Deze tocht zal worden gehouden in Zu'd-West-Nederland. Behalve voor Bondsleden zal de inschrijving ook wor den opengesteld voor leden van de Royal Touring Club de Belgique en de Touring Club Luxembourgeois. KERK EN SCHOOL. Aanklacht van dr. J, L, Snethlage tegen „de Waarheidsvriend," Dr. J. L. Snethlage, Ned. Herv pre dikant te Oyen, heeft bij den officie' van justitie, te Rotterdam een aanklacht inged end tegen het kerkelijk v/eekblad „De Waarheidsvriend", (hoofdredacteur ds. M. van Grieken), op grond van een artikel in het nr. van 4 Februari jl., waarin 3r. Snethlage zijns inziens laster lijke en beleedigende bewoord ngen van woordbreuk jegens het classicaal bestuur van Den Bosch beschuldigd wordt. Ds. Snethlage acht zich door dit artikel in zijn eer en goeden naam aangetast. Geslaagd voor derden stuurman, de heer G. Hoogendoorn, leerling van de De Ruijterschool te Vlissingen. Door stemgerechtigde lidmaten is gekozen tot ouderling der Ned, Herv. Kerk te Waterlandkerkje, in- plaats van wijlen den heer M. J. File- bert, de heer M, Geelhoed-Porrij. Voor het examen betontechnieus van het Zeeuwsch Technisch Instituut te Goes, slaagden de heeren W. Arents te Vliss'ngen, A, Boone te Oostkapelle, W. Cornelisse te Bergen op Zoom, E. J. Kole te Wemeldinge, A. P. Maas te Kortgene en C. van Splun- der te Scharendijke. Voor het candidaatexamen in In disch recht slaagden te Utrecht de hee ren Ph, J. van der Peijl en D. J. C. van der Peijl, beide afkomstig uit G o e s, Woensdag heeft ds. Swelik voor de afd. M'ddelburg van den N. C. V. B. gesproken over het onderwerp: „We reldgelijkvormigheid", als uitgangspunt koos de spr. Rom, 12 vers 2. Abonnementen en Advertentiën voo; dit blad worden aangenomen door den Agent P. LIEVENSJ. Verwachting tot morgenavond: Meest matige wind uit N. richtingen, half tot zwaar bewolkt of betrokken, regen- of sneeuwbuien, temperatuur om het vriespunt des nachts, overdag weinig verandering in temperatuur. Vr. 12 Febr. Zon op: 7h 24; onder: 17 h 05. Licht op: 17 h 35. Maan op: 7 h 24; onder: 19 h 04. E.K. 18 Febr. Hoog- en Laagwater te Vlissingen: Februari. Hoogwater. Laagwater. Vr. 12 1.55 14.20 8.33 20.37 Za. 13 2.27 14.54 9.09 21.12 Zo. 14 S 3.03 15.30 9.46 21.47 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: Februari. Hoogwater. Laagwater. Vr. 12 3.53 1614 9.28 21.41 Zo. 14 S 5.07 17.29 10.39 22.54 Za. 13 4.29 16.52 10.02 22.17 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later. (S springtij.) 'Besmettelijke ziekten. In de week van 31 Januari tot en met 6 Februari kwamen in onze pro vincie 15 gevallen van roodvonk voor, nl. 5 te Biervliet, 4 te Terneuzen, 3 te Hoofdplaat en één 'n ieder der ge meenten Hontenisse, Vogelwaarde en Zierikzee. ONZE STRAATMUZIKANTEN. Geen openlijke of verkapte bedelarij! Laatst liep ik langs onze schoo- ne dreven en door onze ook schoone straten, en kwam toen het nieuwste wonder der techniek tegen, Geen auto- g'ro en geen televisie of infra-roode stralen. Het was nóg veel wonderlijker: een zelfwerkend draaiorgel namelijk Dat doet raar aan. Een draaiorgel is voor mij nu eenm.aal onafscheidelijk ver bonden met een stevigen kerel in een boezeroen, die tabak pruimt, en, dan rechts, dan links, den zwengel zwaait van het groote rad dat achter 't meka- niek z:t. Zoo draaiden de draaiorgel- lieden in mijn kinderjaren op .ijsbaan en marktplein, zoo draaien ze nu, als re gel, nog in onze steden. Maar hier was dat uit. De zwengel zwengelde niet meer, was zelfs geheel verzwonden. Alleen het rad, nu tot zwengelloos vliegw el geworden, draai de nog, doch de beweegkracht ontsproot niet meer aan de armspieren van den draaiorgelman, maar aan een miniatuur- benzinemotortje, dat voor op het door een paard o anachronisme! i getrok ken gevaarte zachtkens pufte en snorde. Men zou er een heel boek over kun nen schrijven: hoe de mechanisatie zelfs tot hier 's doorgedrongen Maar dat zij maar aan Alie, die ge lukkig heusch geen nicht van me is, over gelaten Dit is maar een aanloopje tot enkele opmerkingen over het straatmuzikanten wezen in M ddelburg. Van verschillende kanten vernamen we daaromtrent den laatsten tijd opmer kingen. Ze komen hier op neer: dat er teveel straatmuzikanten zouden zijn, dat er soms verkapt gebedeld wordt, dat de kwaliteit niet deugt, en dat er ie mand een vergunning onthouden zou worden, die er toch wel recht op had. Wat het eerste punt betreft: daar is wel wat van ,aan. Er zijn in Middelburg tien muziekvergunningen uitgegeven, waarvan er negen geëxploiteerd wor den. Dat is vrij veel. Volgens sommigen: te veel, De draaiorgels hebben al een w'sselsysteem moeten bedenken, tenein de elkaar niet muzikaal in de wielen te rijden: de een 's morgens binnenstad en 's middags buitenwijken, de ander andersom. Het is ons bekend, dat de overheid het inzicht, als zouden negen a t en muziekvergunningen teveel zijn, deelt. Derhalve mag zeker niet ver wacht worden, dat er nóg een vergun ning bij uitgereikt zou worden aan een elfden gegadigde waarmee hel laat ste punt meteen afgehandeld is. De twee volgende punten zijn ook samen te behandelen. De rechtstreeksche bedelarij is in Ne derland- verboden. De straatmuzi kant moet dus geen bedelaar zijn. Hij moet, zij 't ongevraagd ongeweigerd, iets leveren: muz:ek. En als hij dat, in

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 1