222* GOE5CHE COUBANT£!2£ I BINNENLAND. ZEELAND. NUMMER 35. TWEE BLADEN. DONDERDAG 11 FEBRUARI 1937. EERSTE BLAD. 180e JAARGANG. WALCHEREN. M00RD-BEVELAHD. MiDDELBURGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, lngez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvs. Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 7 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct- extra Bewijsnommers 5 cent. Bezoek van net Pri&seJjc paar aan liet Parlementsgebouw te Boedapest. Prinses Juliana en Prins Bernhard hebben Woensdagochtend een bezoek gebracht aan het parlementsgebouw te Boedapest. In de zittingzaal van het huis van af gevaardigden onderbrak Rupert, die juist een interpellatie hield, zijn rede om het Prinselijk paar, dat plaats nam in de loge der diplomaten, woorden van welkom toe te roepen. Hij gaf voorts uitdrukking aan zijn eerbied jegens het prinselijk paar, waarbij hij in herin nering bracht het gastvrije onthaal, dat Hongaarsche kinderen na den oorlog in Nederland hebben gevonden. Hij noem de deze hulpverleening een bewijs van waarachtige menschelijke solidariteit. Alle afgevaardigden verhieven zich van hun zetels en begroetten het Prin selijk paar met enthousiast handgeklap. De Prinses en de Prins vertoefden on geveer tien minuten in gezelschap van den quaestor van het huis in de zitting zaal en maakten vervolgens een rond gang door het gebouw. Ir, De Kok in Indië aangekomen. De directeur-generaal van de „Ko-, ninklijke ir. J. E. F. de Kok, is op zijn" vliegtocht naar Ned.-Indië, na een pracht ge vlucht, heden te Medan aan gekomen. Morgen wordt de tocht voortgezet n,aar Batavia. Ir. de Kok werd verge zeld van den chef-instructeur van de N, L. S., den heer Schmidt Crans. HET BEKALKEN VAN STRATEN MET POLITIEKE LEUZEN. De minister van binnenlandsche zaken heeft in een circulaire aan de burgemees ters medegedeeld, dat in verband met de aanstaande verkiezingen moet worden verwacht, dat weder m sbruik zal wor den gemaakt van de openbare straat door het bekalken daarvan met politieke leuzen. Afgezien van de omstandigheid, dat zulks uit aesthetisch oogpunt ontoe laatbaar is en het verwijderen van de op schriften voor de g'emeente kosten mede brengt, acht de nrnister het wenschelijk, dat dit euvel zooveel mogelijk wordt ge keerd met het oog op de mogelijkheid van verstoring der openbare orde. Het optreden van de politie tegen het bekalken van straten wordt zeer verge makkelijkt en het in goede banen leiden van de neig'ng tot openbaarmaking van polit'eke gevoelens bevorderd door op neming in de algemeene politieverorde ning van een doelmatige verbodsbepaling terzake, waarbij niet alleen het bekal ken zelve, doch ook het vervoeren van de daarvoor noodige materialen gedu rende de nachtelijke uren wordt verbo den, tenzij kan worden aangetoond, dat dit vervoeren met andere doeleinden verband houdt. De minister voornoemd noodigt de burgemeesters uit ernstig te overwegen of opneming van zulk een bepaling in de Algemeene Politieverordening voor de gemeente, mocht zij niet reeds gelden, aanbeveling verdient. NATIONAAL FONDS VOOR BIJZONDERE NOODEN. Het' nationaal fonds voor bijzondere nooden bracht het verslag uit over de eerste periode zijner werkzaamheden van 31 Mei 1936 tot 31 December 1936. Uit dit verslag blijkt dat de periodie ke bijdragen, welke voor het nationaal fonds van zoo groote waarde zijn, in December gestegen zijn tot een totaal van 5.434,per maand. Aan giften ineens werd ontvangen 40.614, waar onder een gift van 2.000, 4 giften van 1.000, 5 van 50Ó en 46 van 100. Uiteengezet wordt, dat de hulp van het fonds in beginsel slechts een aan vulling is op hetgeen plaatselijk wordt verstrekt. Van het grootste belang is derhalve de vorming der plaatselijke commissies van samenwerking, In 190 gemeenten kwamen commissies tot stand. Alle aanvragen, welke tot het fonds worden gericht, worden doorgezonden aan plaatselijke instanties, welke - de behandeling daarvan op zich zullen kunnen nemen. Slechts in hooge uitzon dering nam het fonds aanvragen recht streeks in behandeling van personen, die aannemelijk konden maken, dat een hulpverleening door plaatselijke instel lingen voor hen zeer bezwaarlijk zou zijn. In totaal werd aan 246 personen hulp verleend. Het fonds stelde hiervoor 28.307 beschikbaar, terwijl van ande re zijde 31.150 werd bijeengebracht. DE R.K. KERK EN HET NATIONAAL- SOCIALISME. Be vastenbrief van den bis- Hoe verkeerd is het denkbeeld, dat in de jeugd de hartstochten het sterkst zijn. De hartstochten zijn dan niet schop van Roermond. - Fel- ^ker maar de kracht die ze in be lt gisping van het nationaal- dwanÉ houdt, is zwakker. socialisme, Bulwer. Aan den in de Limburgsche bladen voorkomenden vastenbrief van den bis schop van Roermond is het volgende ontleend: „Het vorige jaar spraken wij zoo ern stig mogeiijK over de groote gevaren van dezen tijd. Deze zijn intusschen geenszins klei-j ner geworden. Het lijkt we! op een apocalyptische verwarring en verschrik king. Men zou haast zeggen, dat de ze venkoppige draak over de wereld sluipt, hier zich vertoonend als een monster van godloosheid en ongeloof, daar als een gedrocht van nieuw-hei- dendom, elders weer als een monster, dat de H. Kerk van haar rechten en vrijheden wil berooven. Al deze dwaal- leeringen en gevaren vinden een vruchtbaren bodem in de steeds groei ende hoovaardij des geestes en de ver slapping en verwording der zeden, ter wijl wij ons helaas ook nog altijd bang moeten maken, dat velen door de blij vende werkloosheid en den materieelen nood en armoede langzamerhand meer en meer ontvankelijk gaan worden voor nieuwe stelsels, waaraan zij zich meer uit wanhoop dan uit overtuiging vast klampen. Een zaak, D. G., is zeker, de machten, die geloof en zeden, godsdienst en kerk beklagen, zijn fel en satanisch. Het ge zamenlijke Episcopaat heeft in den loop van dit jaar nog eens zoo ernstig moge lijk gewaarschuwd en open en duidelijk gesproken. Wij zelf, als bisschop van het katholieke Limburg, dat helaas ook in eigen boezem bedreigd wordt, heb ben na veel gebed en beraad, nog eens apart krachtig onze stem verheven te gen de aanhanger van de Nationaal-So- cialistische Beweging, die bewust of on bewust het erfdeel onzer vaderen in ge vaar brengen. Wij meenden, als verant woordelijke herder uwer zielen, niet langer meer te mogen aarzelen, en, al is dat voor ons vaderhart nog zoo zwaar, openlijk te moeten spreken van valsche profeten, van wolven in schapenvacht. Nog eens herhalen wij dat harde maar ware woord: „Wie niet met Mij is, is tegen Mij". De ernst der gevaren, het gewicht der geestelijke belangen, die op het spel staan, de onoverzienbare ruïne, die te vreezen valt, dwingen ons de te genstellingen klaar te doen blijken. Wie met Christus wil zijn, hij blijve één met ons allen, trouw aan het geestelijk ge zag, trouw aan den herder, door Christus, over de kudde gesteld. Dus één Laat ons maar duidelijk spreken: één, ook in de politiek. Dezen zomer wordt een gewichtige strijd ge streden. De uitslag van dien strijd zal een mijlpaal zijn, die ofwel een vast uit gangspunt en een waarborg beteekent voor de toekomst, ofwel een gevaar lijke en misschien rampzalige toekomst inzet. Willen wij met vertrouwen dien tijd tegemoet gaan, zoo moeten wij al len, in hechte eenheid, naast een ijverige actie, nog veel meer gaan bidden en of feren. En onze priesters en kloosterlin gen dienen hierin voorop te gaan." DE „THEEPROPAGANDA" IN DUITSCHLAND STOPGEZET. Op voorstel van het comité voor theepropaganda heeft het bestuur van de Vereeniging voor de Theecultuur in Nederlandsch Indië (gevestigd te Am sterdam) besloten tot opheffing van de propaganda-afdeeling in Duitschland. De economische en financieele toe stand van het Duitsshe rijk en de regee- ringsmaatregelen, welke, mfet betrek king tot den invoer van thee, daarvan het gevolg zijn, maken het niet mogelijk de propaganda op bevredigende wijze voort te zetten. LEGER EN VLOOT- De dienstplichtigen der lichting '31 van de 2e schoolcompagnie van het re giment kust-artillerie komen te Vlis singen dit jaar als vclgt voor herha lingsoefeningen onder de wapenen: 2 onderofficieren-administrateur van 18 Mei t./m 10 Juni, de overige onderofficie, ren van 13 Mei t/m 5 Juni, de korporaals en soldaten van 20 Mei t/m 5 Juni. «!&&£LBU8«. Roekeloos. Hedenmorgen te half negen reed de 17-jarige P. F., wonende aan den Been houwerssingel per rijwiel op den Nieuw- landschen weg vlak bij de grens van .Middelburg en Nieuwland, doch in eerst genoemde gemeente. De jongen had de groote onvoorzichtigheid zich vast te houden aan een vee-auto, waarin een paard werd vervoerd. Volgens getuigen kwam hij met het pedaal van zijn rij wiel tegen een aan den kant van den weg staanden boom en kwam daardoor te vallen. De jongen bleef liggen en dok ter De Weerd uit Nieuwland constateer de een lichte hersenschudding. De jon gen is per taxi naar het gasthuis ver voerd. &0ES. Gisteravond vergaderde de A. R. Kiesvereeniging. Gestemd werd over de candidatenlijst voor de Tweede Kamer, terwijl lectuurverspreiding en huisbe zoek voor de a.s. verkiezingen geregeld werden. Besloten werd adhaesie te betuigen aan het bij den Raad ingediende voor stel tot afschaffing van de kermis. Rijkspostspaarbank. In den loop der maand Januari 1937 we^d aan het kantoor alhier op spaar bankboekjes ingelegd f 106,872,99 en terugbetaald f 83,889,62. Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald f 22.983,37. Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 88. AAGTEKERKE. Woensdagavond gaf de zangvereeniging „Nut en Genoegen" haar jaarlijksche u'tvoering in het café van den heer Dekker. Het programma bestaande uit 12 zangnummers werd onder leiding van den heer P. F.aasse op vlotte wijze uitgevoerd. Ter afwisseling werden eenige samen spraken gehouden. Dat ''t programma zeer in den smaak van het publ'ek viel, bleek wel uit het applaus, dat men te hooren kreeg. WESTKAPELLE. Het op 2 Februari jl. alhier voor het dorp gestrande, en aan den voet v,an den dijk gezonker visschersvaartuig de „Br. 29", is door enkele Westkappelaars bij stukken op het droge gebracht en op het erf van één hunner geborgen. Het vaartuig moet nog maar 9 iaar in de vaart zijn, en daar het scheepje niet verzekerd w,as, lijdt de visscher. d e als een ervaren schipper bekend moet staan een groote schade, lirm-BEVEIAHD. IERSEKE. Maandag a s. worden weder een partij oesters door de regeering ver kocht. Het is te hopen dat dit de laatste maal is, daar anders de verkoop van de groote soorten van ons eigen Zeeuwsche product geheel onmogelijk is. Niet dat de regeeringsoesters den prijs drukken, maar ze zijn van goede kwaliteit en be lemmeren de Zeeuwsche oesters op de markt te komen. IERSEKE. Gistermorgen had de fruit- kweeker F. Stevense in zijn boomgaard het ongeluk met zijn snoeimes zijn pols ader door te steken. Per auto van den heer De Koeyer werd de gewonde naar dr. Polderman vervoerd waar heelkun dige hulp werd verleend. KRUININGEN. Woensdag kwam bij den heer W. de Groof een groene par kiet de garage binnenvliegen. Het diertje is zoo mak, dat men vermoedt dat het een ontvluchte is. De eigenaar van het bees tje kan het bij den vinder terug bekomen. KRUININGEN. Woensdagmiddag ver gaderde de Dorpsvereeniging onder voorzitterschap van den heer Ge luk in hotel „Het wapen van Zeeland", Van de ruim 100 leden waren er slechts 19 aanwezig. De aftredende bestuursle den P. Karelse, A. Dek Jz, en Job Sinke, secretaris, werden bij acclamatie herko zen. Uit het verslag van den secretaris bleek, dat er in het afge'oopen jaar door de vereeniging voor ruim f 29000 was omgezet. Het plan werd geopperd, om zich aan te s'uiten bij het Centraal Bu reau u t het Koninklijk Nederl. Land bouw Com té (K.N.L.C.) Het bestuur zal hierover nadere gegevens inwinnen, COLIJNSPLAAT. Dinsdagavond werd een vergadering gehouden van de chr, hist, kiesvereeniging, o. 1. van den voor zitter ds. M. Bons. De jaarverslagen van secretaris en penningmeester getuigden van bloei. Het aantal leden neemt steeds toe. Het ontwerp-verkiezingsmanifest der chr. hist, unie werd gelezen en be sproken. Ds. M. Bons werd als voorzit ter herkozen, De heer J. van Gilst hield een referaat, getiteld „Strijd", waarin hij de beginselen van de chr. hist, unie uit een zette. COLIJNSPLAAT. De voorzitter van de vereeniging „Het Groene Kruis" heeft voor de kas van de t.b.c. bestrijding een gift ontvangen van f 10. Be difkval van 25 Jan. Woensdagmiddag is een ve.gadering gehouden van ingelanden van hei water schap Oud- en Nieuw. Noord-Beveland. In verband met den oever- en dxjkval van 29 Jan, jl, werd besloten aan den zee dijk, die na eenig'en tijd zal wegvallen, twee nollen te vormen, te verdedigen met basaltsteenen. Het inlaagdijkje zal in staat van verded:ging gebracht wor den met een betonblokglooiing. De kos ten voor deze werken kunnen uit de fi nanciën van het waterschap bestreden worden. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O.D. Valsche rijksdaalders, AXEL. Naar men aan de „Tern. Crt." me dedeelt zijn in deze gemeente valsche rijksdaalders in omloop, ZEEUWSOH-VLAAMDERER WJD. Het drama betreffende den bouw van het gemeentehuis te Groede. Men schrijft ons: Het is toch een merkwaardig geval, die bouw van het gemeentehu's te Groe de. En die burgemeester is blijkbaar 'n zeer handig man, met groot doorzet tingsvermogen, houdende de hand boven het hoofd van een uiterst bekwamen Belgischen architect. Het is toch ra- mers merkwaardig dati met buitenge wone volharding een man gehandhaafd wordt, die voor zijn bouwwerken zelfs geen dragelijke begrooting kan maken. Het geluk moet je toch maar dienen, 'n burgemeester tot vriend hebben. Het drama is, dunkt ons, echter nog n'et ten einde. Het is begonnen met 't uitzoeken van een terrein, dat feitelijk ontoelaatbaar was, vlak voor de lijnen en wissels der tram. Maar. de bur gemeester heeft misschien een profe- tischen blik en ziet dit vervoermiddel reeds verdwijnen. Echter zal het moo e dorpsplein, het gemeéntehuis niet meer sieren, ondanks het protest van vrijwel alle inwoners. De gemeenteraad stemde blijkbaar in met de keuze van den kunstenaar uit Knokke. Wellicht dat het opkomend geslacht het beleedigende voelt dat hun gemeentehuis niet door een Neder lander gebouwd werd. Daarop volgde het niet goedkeuren door Ged. Staten van het Raadsbesluit tot aangaan van een geldleening groot f 15000. Het nieuwe gebouw was door dezen architect geraamd op f 12,500. Een beroep op de Kroon had voor den Burgemeester succes. Want de Kroon keurde het gemeenteraadsbesluit goed, op grond van de autonomie der ge meente, (o! heerlijk woord uit het grijze verleden) hoewel zij het standpunt van B. en W. plus den Raad. niet deelde. Helaas! de bekwame architect had zich in de ram'ng blijkbaar vergist. De geruchten gingen althans dat de bouw zeker 100 pet. meer zou kosten. Onge twijfeld is dit gerucht tot R en W. doorgedrongen, De tijd bracht echter raad. Immers de gulden devalueerde met circa 20 pet., ofschoon de materi alen 3 a 4 maanden geleden nog ge—a merkbare stijging ondergingen, vooral niet de uit den voorraad werden ge kocht. En nu werd aan G. S„ op grond dezer devaluatie, een verhooging ge vraagd van 20 pet. De leening moest dus f 18000 worden, wat door G. S. werd goedgekeurd. Maar de openbare inschrijving kwam. O! noodlot. Gebr. Maas schreven in voor 33900, alles inbegrepen. De be kwame architect zal zich toch wel even geschaamd hebben, en B. en W, even- WËBtBEBICHT. Verwachting tot morgenavond: Meest matige, tijdelijk krachtige W, tot N. wind, gedeeltelijk bewolkt, waar schijnlijk nog enkele hagel- of sneeuw buien, temperatuur om het vriespunt des nachts, overdag weinig verandering in temperatuur, ,'^j Do. 11 Febr, Zon op: 7 h 26; onder: 17 h 03. Licht op: 17 h 33, Maan op: 7 h 03; onder: 17 h 44. N.M.: 11 Februari, Hoog- en Laagwaier te Vlissingen: Februari, Hoogwater. Laagwater. Do. 11 1.20 13.42 7.57 20.05 Vr. 12 1.55 14.20 8.33 20.37 Za. 13 2.27 14.54 9.09 21.12 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge; Februari. Hoogwater. Laagwater. Do. 11 3.15 15.33 854 21.08 Vr. 12 3.53 16.14 9.28 21.41 Za. 13 4.29 16.52 10.02 22.17 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later. (S springtij.) eens. Wij in Nederland zijn aan zooiets niet gewend. Geen nood echter. Binnenkamers werd geconfereerd en gerekend. Zoo kreeg de aannemer het werk toch voor een bedrag van rond 22.000. En de burgervader neemt voor zijn rekening de centrale verwarming en hetgeen de bouw boven het gefixeerde bedrag zou blijken te kosten. Nobele geste, waarmede èn de bur gervader èn de bekwame arciiuecï ge red zijn. Zou hiermede het einde bereikt zijn van dit drama?. Wij betwijfelen dit e enigszins. Merkwaardig b.v. achten wij het, dat geen der Raadsleden, als het verslag dat in de couranten stond juist is, gevraagd heeft, waardoor de bouwkosten met on geveer 7 a 8000 gedaald waren? De stijging van den prijs der materialen zou immers een stijging der bouwkosten meebrengen. (De mededeeling' in het Raadsverslag dat enkele materialen niet meer te verkrijgen zijn, berust ongetwij feld op een misverstand). Immers öf het gebouw is tot op 2/3 der oorspronkelijke grootte verkleind óf de soliditeit zal er* onder lijden. De hoogere autoriteiten zullen dit waarschijnlijk nog wel eens onderzoeken, denken wij. Maar een andere vraa^ werd evenmin gedaan. De door Ged. Staten f 18000 goedgekeurde, zal tot 22.000 ver hoogd moeten worden. Zal het verschil van 4000 ook door den burgemeester worden bijgepast? Zoo neen! heeft de Raad de zekerheid dat Geci. Staten de nieuwe verhooging wederom sokken? Zoo neen! Hoe zitten B. en W. dan met den aannemer, aan wien het werk op gedragen werd? Waarschijnlijk is dus het drama nog niet ten einde. IJZENDIJKE. Het muziekgezelschap, „Geduld Overwint" gaf haar eerste win- terconcert. De uitvoering had ditmaal 'n speciaal karakter: het was een „feest"- concert ter opening van het jubeljaar van „Geduld Overwint" want zooals menig lezer wellicht weten zal, viert het gezel schap dit jaar zijn honderdjarig bestaan. De voorz., de heer P, van Laere, die van den zomer mee jubileert, als hij 60 jaren lid der vereeniging zal zijn, heette allen welkom. Vervolgens nam de burgemees ter Hendrikse het woord die met een pittige speech het jubeljaar opende. De eerste helft van het programma vormde het muzikale gedeelte. Dit werd, der ge woonte getrouw, onberispelijk afge werkt. Na de pauze kwam het cabaret „Elck wat wils" uit Brugge op de plan ken. Zonder moeite zijn de artisten er in geslaagd ons een paar uur zotternij en gezelligheid te bezorgen. De kleine Arie was niet te overtreffen. Kostelijk was zijn franskiljonsche pastoor in diens „ser- moon" over het Scheppingsverhaal! Toen dit programma-onderdeel was af gewerkt begon het bal dat er de vroo- lijke stemming bij de zeer talrijke bezoe kers nog tot lang na middernacht duurde. FINANCIEEL BERICHT. N.V, Bank voor Schouwen en Duiveland, Naar wij vernemen zal aan de a.s. Al gemeene Vergadering van Aandeelhou ders van de N.V. Bank voor Schouwen en Duiveland te Zierikzee, worden voor gesteld het dividend over 1936 vast te stellen op 14 pet.

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 1