AKKERTJES Het helsch complot BINNENLAND. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.U. DE GOESCHE CRT.) VAN WOENSDAG 10 FEBRUARI 1937. No. 34. KRQMIEK van den DAG. annie s. swan, STATEK-GENERAAL. ZEELAND. ïSSOStü IIPOEliURG, WALCHEREN. Een opstand, die er niet was. In verschillende bladen zijn de laatste dagen sensationeele berichten versche nen over onlusten en zelfs opstanden in Sovjet-Rusland. Deze mededeelingen ■waren alle van Duitsche afkomst. Een der grootste nationaal-socialistische kranten „Der Angriff", leverde de hoofd schotel van het sensationeele menu: In de straten van Moskou zouden betoogin gen hebben plaats gehad, waarbij „weg met Stalin" werd geroepen. De politie zou genoodzaakt geworden zijn naar de wapenen te grijpen, met het gevolg, dat er 15 lijken op straat kwamen te liggen. „Der Angriff" wist verder nog te verha len, dat zich in het roode leger een com plot had gevormd, onder leiding van den volkscommissaris (minister) van oorlog Worosjilof, welk complot Stalin ten val zou brengen, de communistische partij vernietigen en een militaire dictatuur instellen. Wij hebben geen vrijheid kunnen vin den, deze merkwaardige berichten zon der meer over te nemen. De ervaring leerde, dat, als men dwaasheden over Sovjet-Rusland wil lezen, men Duitsche kranten ter hand moet nemen. De gek ste verzinsels worden in deze organen geregeld als bonafide nieuws opgedischt. Blijkbaar is bij dat alles de wensch de vader van de gedachte. Wij kunnen ons levendig indenken, dat men te Berlijn wel graag zou willen, dat in Rusland ge beurde, wat men in de kranten den goedgeloovigen lezer probeert wijs te maken. Maar de politieke werkelijkheid in Rusland pleegt zich van al dat ge schrijf niet veel aan te trekken. Het is natuurlijk allesbehalve ondenk baar, dat zich te Moskou (achter de schermen dan) inderdaad een drama ont wikkelt, maar naar buiten merkt men daarvan veel minder dan de Duitsche pers meende te kunnen melden. Zoo eenvoudig als de „Angriff" de zaak voorstelt, is ze in geen geval. Men ver- lieze niet uit het oog, dat Stalin de po litieke en sociaal-economische ontwik keling van de Sovjet-Unie tot zekere hoogte in anti-bolsjewistische banen stuwt en dat het verzet der „Trotzkisti- sche samenzweerders" vooral daartegen gericht is. Tot dusver hebben wij den in druk gekregen, dat de politieke inzich ten van Stalin door Worosjilof althans wat de groote lijnen aangaat gedeeld wordt. Uit dien hoofde zijn de geruchten over een conflict tusschen Stalin en Wo rosjilof tamelijk ongeloofwaardig. Een pontra-revolutie in Rusland zal waar schijnlijk niet kunnen slagen dan met behulp van tenminste een groot deel van het roode leger. Worosjilof schijnt het leger echter nog volkomen in zijn hand te hebben; de „Trotzkistische samen zweerders" kregen tot dusver blijkbaar geen vat op de leidende militaire krin gen. Het gaat daarom niet aan via de I sensationeele processen te Moskou tot den verborgen haard van een grooten I opstand te concludeeren, zoolang zich ten deze geen duidelijker symptomen af- teekenen dan tamelijk wilde beweringen in een pers, welke alles wat er in onze wereld gebeurt, niet anders kan zien dan door den bril der (Duitsche) nationaal- socialistische eenzijdigheid. De koorts daalt onmiddellijk, De besmetting 'wordt gestuit, De ziekte-duur wordt ingekort, Steeds goede resultaten met: Volgens recept van Apotheker Dumont Oveial verkrijgbaar. Per 12 stuks 52 cent (Ingez, Med.) door 37). „Voor mij waarschijnlijk wel", zei Ali ce, maar blijkbaar zonder eenige nieuws gierigheid „Mr. Ruthven heeft me giste ren nog verteld, dat mijn tante mij niet bedacht had en dat ze minstens een jaar geleden al haar laatste wilsbeschikking gemaakt had". „Dan zal, wat ik u te vertellen heb, een aangename verrassing voor u zijn. Ik heb het document niet bij me, maar het is de eenvoud zelve. Behalve een paar legaten aan liefdadigheids-instel lingen, een legaat aan dr. Guthrie en een paar aandenken aan de bedienden, heeft ze alles aan u vermaakt". „Maar mr, Warburton, dat is onmoge lijk. Ik geloof nooit, dat dat in de be doeling van mijn tante gelegen heeft. Ze heeft zich nooit iets laten ontvallen, wat mij er toe gebracht zou hebben, zoo iets te verwachten. Zooals ik mr. Ruth- DE GRONDWETSHERZIENING AFGEHANDELD. De Tweede Kamer was gister nog niet geheel van de grondwetsherziening af. In de eerste plaats moest nog gestemd worden over twee amendementen van den heer A 1 b a r d a (s-d.), betrekking hebbend op het onder de wapenen roe pen en houden van dienstplichtigen. In het regeeringsvoorstel staat, dat na af kondiging der mobilisatie onverwijld een wet tot regeling daarvan bij de Staten- Generaal moet worden ingediend. Dit „onverwijld" wilde de heer Albarda ver vangen door „binnen 24 uur". In zijn tweede amendementwilde hij een soortgelijke toestemming van het parlement ook doen ge den voor vrijwil ligers, waarbij hij speciaal het oog had op den bijzonderen vrijwilligen land storm. Beide amendementen werden verwor pen, het eerste met 4826, het tweede met 4628 stemmen. Toen ontspon zich nog onverwacht een uitvoerig debat over een andere door den heer Albarda aan de orde gestelde kwestie. Het wetsontwerp tot herziening der grondwet behandelt, zooals men weet, zeer uiteenloopende kwesties als de hierboven genoemde, de benoeming van staatssecretarissen, de opheffing der parlementaire onschendbaarheid, de uit sluiting van verkiesbaarheid enz. Aan gezien verschillende fracties voorstander van de eene en tegenstander van de an dere bepaling zijn, en de eindstemming niet per paragraaf maar over het ge- heele wetsontwerp moet geschieden, vreesde de heer Albarda een onzuivere stemming en verzocht hij den minister, de voorstellen in verschillende nieuwe wetsontwerpen te willen splitsen en deze zoo spoedig mogelijk in te dienen. Toen minister De Wilde, die betoog de, dat het daartoe thans te laat was en dat daar minstens vier weken mee gemoeid zouden zijn, hierop niet verder wilde ingaan, diende de heer Albarda een motie van orde in. De heeren Joekes (v.d.) en Wendelaar (lib.) waren het met den heer Albarda eens, doch meenden den minister een dergelijk besluit niet te mogen opdrin gen. Zoo werd de motie met 4827 stem men verworpen. Donderdag a.s. zal de eindstemming over het ontwerp plaats hebben. Dan is de Tweede Kamer geheel van de grond wetsherziening af. Begrooting van Suriname. Ondanks het oponthoud, door dit de bat veroorzaakt, is de Kamer gistermid dag nog gereed gekomen met de be- grooting-1937 voor Suriname. En dat nog wel, hoewel negen leden en de minister van koloniën het woord hebben gevoerd. De eerste spreker, de heer Van Boet- zelaer van Dubbeldam (c. h.) was eigenlijk de eenige, die zich zeer pessimistisch over de toekomst-mogelijk heden van Suriname en zijn cultures uit liet. Anderen ontkenden niet de groote moeilijkheden, doch meenden ook tal van lichtpunten te zien. Vooral de heer Van Poll (r.k.) was optimistisch en verwachtte groote moeilijkheden op agrarisch gebied, waarvoor echter een welvaartsplan voor Suriname noodig zou zijn. Mevrouw De Vries-Bruyns (s.d.) achtte de hygiënische toestanden niet volkomen bevredigend, en ook de andere leden, die het woord voerden, de heeren Joekes (v.d.), IJzerman (s.d.), Westerman (ex n.h.), Van Kempen (lib.), Wendelaar (lib.) en Van D ij k (a.r.) bespra ken den moeilijken economischen toe' stand, de vooruitzichten der verschillen' de cultures en van den export, en ver schillende bestuursaangelegenheden. De heer Wendelaar wees daarbij op de mogelijkheid van kolonisatie door blanken, en bijna elke spreker besprak de proefnemingen op het gebied der rijstcultuur. Algemeen werd er op aan gedrongen, den steun die de particuliere proefnemingen ten deze verleden jaar genoten, ook dit jaar te verleenen. Minister C o 1 ij n wees in zijn beant woording op de groote sommen gelds, die Suriname reeds heeft gekost. In de economische mogelijkheid van blanke kolonisatie gelooft spr. niet. De hygiëni sche toestanden zijn zeer veel verbeterd. Het mogelijke zal worden gedaan om de cultures en de welvaart van Suriname blijvend te bevorderen. Te ruim zes uur had de minister alle vragen voor zoover hij daartoe in staat was, beantwoord, en werd de begrootmg z. h. s. goedgekeurd. ven gisteren al gezegd heb, kunnen zij, die niets verwachten, niet teleurgesteld worden", „Toch is het waar, miss Harman en volkomen juist. Naar men mij verteld heeft, bent u de eenig overlevende bloedverwante van miss Dempster. U bent niet alleen haar natuurlijke, maar ook haar wettige erfgename. U zoudt zelfs gerechtigd zijn ieder testament te betwisten, waar uw naam niet in ge noemd was", „Zooiets zou ik nooit doen, mr. War burton. Dus u beweert, dat mijn tante, dien dag, nadat zij mij weggestuurd had, uit eigen, vrijen wil u een testament heeft laten opstellen, waarin ze mij haar erfgename maakte?" „Ja. Ze had alles zelf al opgeschreven. Ik moest alleen maar overschrijven en het laten teekenen en bevestigen. Alles is heel eenvoudig, maar grondig gedaan Niemand zal de rechtmatigheid er van kunnen ontkennen. Ik feliciteer u met het verkrijgen van zulk een fortuin". Tot zijn groote verbazing wierp ziji zich plotseling in een stoel en verborg haar gezicht in haar handen. DE PRIJZEN DER KUIKENS. Men wil een onredelijke prijs stijging voorkomen. Naar wij vernemen, zal binnenkorl een koninklijk besluit in werking tre den, krachtens hetwelk alle houders van broedvergunningen zich tegenover de Nederlandsche centrale voor eieren en pluimvee zullen moeten verbinden aan deze centrale op haar eerste aan vraag een bedrag te zullen betalen van 0.05 per broedei. Van deze verplichting wordt even wel ontheffing verleend aan die hou ders van broedvergunningen, die zich hebben verbonden hun kuikens ten ver koop te zullen aanbieden en te zullen verkoopen tegen ten hoogste door den minister van lanbouw en visscherij vast gestelde prijzen. Deze prijzen bedragen voor kippen- kuikens 0.16 per stuk en voor vrou welijke eendenkuikens, indien deze ge leverd worden in het tijdvak van 21 Fe bruari tot 21 Maart 0,60, 21 Maart tot i pril 0.50, 1 April tot 11 April 0.45, 11 April tot 21 April 0.40 per stuk. Voor eendenkuikens, die geleverd worden op of na 21 April 1937 bedraagt de prijs ten hoogste 0.30 per stuk. Doel van deze regeling is een onrede lijke stijging van de kuikenprijzen te voorkomen. Kuikens, die geleverd worden aan fokkers of houders van vermeerderings- bedrijven vallen buiten deze prijsrege ling evenels de kuikens van sier- en dwergrassen. Afstappen van wielrijders bij het kruisen van snelverkeersbanen. De K.N.A.C. heeft den minister van waterstaat met nadruk in overweging gegeven, de totstandkoming van een verplichte bepaling voor w elrijders om af te stappen voor het oversteken v,an voor hen verboden rijbanen bij het verspringen of eindigen van rijwielpa den zooveel mogejijk te willen bevorde ren. De K.N.A.C. wil voor wielrijders die een voor hen verboden rijbaan moeten oversteken, een algemeene be paling in het leven roepen, om voor het oversteken af te stappen, waardoor wordt bereikt, dat de wielrijders zich 't bijzondere gevaar aan de te verrichten manoeuvre verbonden, beter zullen gaan realiseeren, Nederlandsch kapitaal geïnvesteerd in Turksche openbare werken. Onderhandelingen, die waren aange knoopt tusschen een groep Nederland sche industrieelen en de Turksche re geering, hebben tot een gunstig resul taat geleid. Er is een contract opgesteld, dat deze week zal worden geparafeerd In dit contract wordt bepaald, dat een bedrag van vijf en dertig millioen gulden geïnvesteerd zal worden in irrigatiewer- ken, installatie van radioposten en in richting van de Turksche havens, Heraclea, Adana en Mlersina. De reke ning zal vereffend worden door graan- leveringen. Een nieuwe militaire machine. De Koolhoven-fabrieken te Rotter dam hebben een nieuw militair vlieg tuig uitgebracht, de FK 52. Het is een tweepersoonsjager van een slag, dat tot nu toe in ons land niet bestaat, In het buitenland bestaat voor den tweezitter jager ook groote belangstelling, omdat men van meening is, dat dit vliegtuig grooter gevechtswaarde bezit, wijl de bemanning zoowel de vijand kan aanval len, als zich van achteren verdedigen. Het toestel is gebouwd, in overleg „O, vader, vader!" riep ze uit. „Waar om is het te laat gekomen?" HOOFDSTUK XVII. Mr. Warburton komt tusschenbeide. Toen Warburton het huis verliet, kwam dr. Ruthven net de stoep op. Zij keken elkaar terloops aan en in Ruth- ven's oogen verscheen een achterdoch tige uitdrukking. Hij kende Warburton niet, maar hij had het uiterlijk van een rechtsgeleerde, wat Ruthven niet aan stond. „Wie was dat, Meikle?" .vroeg hij, toen hij het huis binnen kwam, Een zekere mr. Warburton, dokter. Zijn kaartje ligt op de tafel". Ruthven haastte zich het daarvan op te rapen en las wat er gedrukt stond: ROBERT GRAHAM WARBURTON, SS.C., 32, Frederickstraat. „Wie is hij en wat deed hij hier? Heeft miss Harman hem ontvangen?" „Ja, hij is hier een goed half uur ge weest". „Je hebt waarschijnlijk geen idee, waarvoor hij hier gekomen is?" „Neen, maar miss Harman heeft hem met deskundigen van Soesterberg, zou dat de ideëen van de constructeurs ziji samengegaan met de eischen van cri eventueeie gebruikers. De FK 52 ka. een snelheid van ruim 370 km bereiken Aan den vorm is bijzondere zorg be steed. De open zitplaatsen, die bij groo te snelheid veel weerstand veroorza ken, zijn vervangen door een doorzich tige overkapping. Men kan hierdoor ge- nakkelijk van gedachten wisselen en zich oeschermen tegen het weer. Door een vernuftige constructie, kan het achter- de gedeelte van de overkapping in den romp wegzakken, waardoor de schutter, Jie achter den bestuurder zit, in staat is het toestel door een beweegbaar ma chinegeweer naar achteren te verdedi gen. De bestuurder beschikt voorts over twee machinegeweren, die in den bo- venvleugel zijn gemonteerd. Een tech nische bijzonderheid, vormen de ben zine tanks, welke de piloot door een handle over te halen kan laten vallen, hetgeen van belang kan zijn, wanneer een tank bij een gevecht zou worden geraakt. Gistermiddag heeft dit toestel zijn eerste proefvlucht gemaakt, waarbij de machine een half uur in de lucht bleef en zeer voldeed. De kruissnelheid op 4400 meter bedraagt 335 km, de maxi mum-snelheid op dezelfde hoogte is 370 km en de actieradius bedraagt 1050 km. De veerbreuk onder het salonrijtuig van de Koningin. De minister van waterstaat heeft ge antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid den heer Vos in verband met een breuk in de veer van het salonrij tuig, waarmede H.M de Koningin op 16 Jan„ 1937 naar Innsbrück reisde. Blijkens van de d rectie der Neder landsche Spoorwegen ontvangen inlich tingen is de bedoelde breuk ontstaan in een hanger van een draagveer. Aan de breuk is te zien, dat deze niet plotseling is ontstaan, doch dat voor het afbreken een inscheuring aanwezig was, welke niet zichtbaar was, daar zij bedekt werd door een tuimelplaat. Toen de hanger doorbrak, kwam de draagveer aan een zijde vrij en kwam daarbij in scheeven stand te rusten op de vanginrichting, welke ter voorkoming van gevaar door dergelijke breuken is aangebracht. De breuk was toen duidelijk zichtbaar en moest reeds bij oppervlakkige beschou wing worden opgemerkt. Aangezien als vaststaand mag worden aangenomen, dat de breuk tusschen Nij megen en Cranenburg is ingetreden, is hierdoor verklaard, dat deze niet door het Nederlandsche personeel kon wor den gezien, doch wel de aandacht van het Duitsche personeel trok. De trein werd begeleid door een op zichter op de locomotief en een 1ste- werkman. Voor vertrek is de geheele trein grondig nagezien, in het bijzonder het Mitroparijtuig 22839, waarin H.M. de Koningin reisde. Op alle stations, waar gestopt werd, werd controle door genoemden lste-werkman en de aanwe zige wagenmeesters gehouden. Te Nij megen is de trein nog onder leiding van een opzichter door twee wagen- meesters en een eerste-werkman nage zien. Het voorgevallene geeft geen aan leiding om op verscherping van de con trole van den toestand der spoorwegrij tuigen aan te dringen, Ook het toezicht op het andere spoor- wegmaterieel wordt met voldoende scherpte toegepast. (Ingez. Med.) zelf uitgelaten en ze schenen beste maatjes te zijn. Ze had zijn kaartje in haar hand en heeft het op de tafel laten liggen. Zoo is het daar gekomen". „Waar is ze nu?" Meikle wees met zijn duim in de rich ting van de bibliotheek en op hetzelfde oogenblik ging de deur open en kwam Alice naar buiten. Ze gaf slechts blijk zijn aanwezigheid opgemerkt te hebben, door een lichte hoofdbuiging en liep toen verder naar de trap. Hij was hierdoor echter niet in het minst uit het veld geslagen en sprak haar aan. „Mag ik u misschien een oogenblikje spreken, miss Harman?" Zij schudde haar hoofd. „Wij hebben niets meer met elkaar te bespreken^ dr. Rujthven", antwoordde zij en liep door naar boven, alsof ze voorgoed met hem en zijn zaken afge daan had. Hij werd rood van kwaadheid, zette zijn hoed weer op en verliet het huis. Hij had geen rust, voordat hij zijn vader van Warburton's bezoek op de hoogte gesteld had, wat hem niet veel goeds scheen te voorspellen. Hij vond Hoog water in Zuid Beveland. Als gevolg van den aanhoudenden re- genval van den laatsten tijd is het pol derbinnenwater in verschillende deelen van Zuid-Beveland tot een voor dezen tijd ongewone hoogte gestegen. Als men in de laaggelegen gedeelten komt als in de Poel tusschen Goes en 's Heer Abts- kerke en in de Moer tusschen Yerseke en Vlake, dan treft men groote deelen weiland aan, welke voor 'n grooter of kle ner deel blank staan. Ook komt 't voor, dat het water in de slooten om perceelen bouwland buiten de oevers treedt, terwijl op enkele plaatsen het water maar weinig behoeft te stijgen om ook den weg blank te zetten. Doordat de wind voortdurend west en zuid blijft, zakt het water op de Schelde niet voldoende om bij laag wa ter veel water door de sluizen uit de polders te trekken. Bovendien valt er tusschen den tijd van het laag water en de daaropvolgende eb zooveel hemel water, dat er eer sprake is van stijging dan van daling. Enkele weken geleden, toen er een sterke oostenwind stond, was de in vloed daarvan op den stand van het Scheldewater zeer goed merkbaar. Bij eb werd dan door den wind het water nog meer uit de zeearmen gedreven en het binnenwater stroomde met groote hoeveelheden door de sluizen naar bui ten. (N.R.C.) Naar de goudmijnen van Salomo. De afdeeling Walcheren van de Ne derlandsche Reisvereeniging heeft ook met haar derde groote bijeenkomst in d.t winterseizoen weder succes gehad. De groote Schuttershofzaal, was gis teren geheel bezet, toen de heer C. C„ Mantz als voorzitter van de afdeeling 'n welkomstwoord richtte in de eerste plaats tot dr. W. G. N. van der Sleen, die zou spreken over ,,Per vliegtuig, auto en uitgeholde boom op zoek naar de goudmijnen van Salomo". Spr. deed en kele mededeeling'en van internen aard, o.a. dat de clubavond niet op 19 doch op 26 Febr, zal plaats hebben. Dr. v. d. Sleen het woord verkrijgende, wees er in de eerste plaats op, dat het onderwerp zeker groote verwachtingen heeft opgewekt, en dan zeker zoo was ge steld om velen te trekken, wat is ge lukt. Spr. zette uiteen, dat men wel denkt te kunnen komen tot de overtuiging, dat de thans op Sumatra onder hand geno men goud-ontginningen, dezelfde zijn als de goudmijnen van Salomo. Spr. kan dit niet bevestigen, doch ook niet ontken nen. Zijn doel is echter de toehoorders te brengen naar die binnenlanden van Sumatra, waar dit werk ter hand is ge nomen, en die hij tweemaal heeft be zocht. Van Palembang uit ging het aan de hand van lichtbeelden en smalfilms eerst per auto langs ten deele aog weinig' goe de wegen, daarna met uitgeholde boom stammen of prauwen tegen de hevige bergstroomen op, om ten slotte dwars door de oerwouden te komen, op de plaats, waar het edele metaal gevonden wordt. Op zeer onderhoudende wijze vaak ook met een humoristische opmerking, heeft de ter zake volkomen deskundige de aanwezigen een paar uur bezig ge houden. Tenslotte kwam men terug naar Pa lembang om in de omgeving van die plaats ook het terrein van de petroleum in oogenschouw te nemen. Enkele der afgelegde afstanden waren alleen goed mogelijk met een Fokker machine, die ook daar goede diensten bewijzen. Het applaus toonde hoe inhoud en wijze van voordracht op prijs werden gesteld en de woorden van dank van den voorzitter en zijn „tot weerziens" von den krachtige ondersteuning. DOMBURG, Maandag hield de afdee ling Domburg van den B.V.L. haar jaar zijn vader met alle papieren, die op miss Dempster's bezittingen betrekking had den, in groote wanorde om zich heen verspreid. „Goeiemorgen, Pat. Geen werk meer? Je moet gauw weer zoo'n vette klant zien te krijgen", zei hij, met een tikje platte geestigheid, die Pat op het oogen blik niet goed verdragen kon, „Ik ben net naar het huis geweest en ben daar door de markiezin leelijk uit de hoogte behandeld. Waarachtig, een markiezin, daar ziet ze net naar uit. Maar ik heb daar nog iets gezien, wat me nogal van streek gebracht heeft. Kent u soms een zekeren Warburton? Onder het spreken schoof hij zijn va der het kaartje toe, dat hij uit het huis meegenomen had. „Ik heb wel eens van hem gehoord. Zijn vader heb ik wel gekend Waar heb je dit gevonden?" „In het huis van miss Dempster; ik kwam hem op de stoep tegen. Meikle heeft me verteld, dat hij een half uur met haar bezig geweest is. Wat denk jer dat dit te beteekenen heeft?" (Wordt vervolgd)-

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 5