WYB BUITENLAND. ZIDD-BEVËLAN&. :EEUWSCH-VLAANDEREN W.D. BELGIE. Vechtpartij in de Kamer. FRANKRIJK. SPANJE. BEURS VAN AMSTERDAM. BEURSTHERMOMETER WOENSDAG, DUITSCHLAND EEN OUD-STRIJDERSBIJEENKOMST TE BERTIjN, ENGELAND. Von Ribbentrop brengt den koning wederom den Hitlergroet, OOSTENRIJK. WIE VOLGT? Thans met menthol-smaak! ZWEDEN. MANDSJOERIJE. EGYPTE. VER. STATEN. steiufcii voor deze als volgt te verdee- len. P. L. Franke 60 G. Porton 60, A. Riemens 31, A. Koets 15 en J. Adriaanse-Adriaanse 5. Indien deze verdeeling der bijdragen door de be langhebbenden niet wordt geaccepteerd, zal deze regeling door middel van een baatbelasting worden opgelegd. Het voorstel werd aanenomen. De heer Kleinepier stemde tegen. Besloten werd de voetpaden, het Houtenburgsche pad en het gedeelte van het huis van D. Stroo af tot dat van J. Jobse aan het openbaar verkeer te onttrekken. Op voorstel van B, en W. werd be sloten om voor de wegsverbetering zand uit het gemeentevroon beschikbaar stellen tegen 0.25 per m3. Bij de rondvraag bracht de heei Kleinepier, onder de aandacht van B. en W. dat het schoolplein zeei nat is. Spr. was verder van meening, dal de behoeftigen in de gemeente te wei nig worden ondersteund. De v o o r z. deelde mede, dat hei schoolplein zal begrint worden en voor betere afwatering zal worden gezorgd. Verder deelde spr. mede, dat het werk van de armbesturen niet aan de groote klok wordt gehangen. Daar is een Kerstgave gegeven. De heer D e Wolf zeide, dat op het huwelijksfeest een feestgave is gegeven. De heer Stroo zeide, dat de diaco nie van de Herv. Gemeente een groote extra uitdeeling heeft gehouden, en de v o o r z. merkte nog op, dat het B. A. tien ton kolen onder de behoeftigen zal yerdeelen, 'S HEER ARENDSKERKE. Dinsdag avond had alhier een bestuursvergade ring plaats der Oranjevereeniging onder voorzitterschap van den heer Z. de Rui ter. De penningmeester de heer Jac. Smit deed rekening en verantwoording van de gehouden feestelijkheden, de rekening werd gesloten met een klein batig saldo. Besloten werd om de oran jefilm (verlovings- en huwelijksfilm) te 's Heer Arendskerke tegen een geringe vergoeding voor het publiek te vertoo- nen. Bij de rondvraag sprak de heer J. Smit namens het bestuur woorden van dank tot den voorzitter voor den velen arbeid, welken hij verricht had voor, en na, de feestelijkheden. Hij bood namens de bestuursleden een lijst met een 9-tal foto's aan, voorstellende de diverse groepen van den optocht gehouden op 12 Januari De voorzitter dankte het be stuur voor het mooie geschenk. KLOETINGE. Voor de af deeling Kloetinge van het Centraal Genootschap voor uitzending' van kinderen naar her stellingsoorden en vacantiekolonies werd hedenavond de film „Het paradijs der kinderen" afgedraaid, De presidente mevrouw Wouda zette uiteen dat deze film werd gegeven om aan het werk de vereischte bekendheid te geven en op deze manier de pas opgerichte afdeeling populair te maken. Op vlotte wijze werd de f lm daarna vertoond. Ongetwijfeld zal deze avond er toe bijgedragen hebben, de taak van het da mes-comité in het werven van leden en donateurs te verlichten. OUDELANDE. Maandagavond werd de jaarvergadering gehouden van de onderafd. van de Vereen, voor Z eken- huisverpleging in Zuid- en Noord-Be veland. De vergadering die onder lei ding stond van den heer C, Douw, was door 52 leden bezocht. Het ledental der vereeniging bedraagt 588, Uit het verslag van den penn'ng- meester bleek, dat was ontvangen f 1519 en uitgegeven f 1383, saldo f 136. De voorzitter werd herkozen, terwijl in de vac.-D, de Leeuw werd gekozen P. Meulenberg. De bode D. de Leeuw werd voor een jaar herbenoemd. Uit het verslag van den secretaris bleek dat 74 pet, der inwoners lid der vereeniging is. WAARDE. Maandag vond de jaarver gadering van de vereeniging „Het Groe ne Kruis" plaats in de zaal van A. Na- gelkerke. De v o o r z. de heer W. E. de Jager deelde mede dat de afdeeling 30 jaar bestaat. De penningmeester, de heer M. Alle- wijn, die niet op de vergadering aanwe zig was, had bericht gedaan, dat hij als aftredend bestuurslid, niet meer wenschte benoemd te worden. Hij is van de oprichting in 1907 af tot heden, ge durende dertig jaren dus, penningmees ter geweest, welke betrekking hij, (met groote waardeering werd zulks door den voorzitter namens bestuur en de alge- meene vergadering erkend) op loffelijke wijze heeft vervuld. Op voorstel van het bestuur werd de heer M, Allewijn benoemd tot eerelid. Bovendien zal den scheidenden pen ningmeester aangeboden worden: een zilveren legpenning, met inscriptie. Hierop werd door den secretaris het jaarverslag over 1936 uitgebracht en door de heeren J. Frelier en Jac. Ja- cobusse, van Krabbendijke, bestuursle den van de vereeniging en van de t. b. c. bestrijding rekening en verantwoording gedaan. Verder werd de begrootingen voor 1937 behandeld. (De desbetreffen de bedragen werden reeds vermeld in een verslag uit Krabbendijke.) In de vacature M. Allewijn werd tot bestuurslid gekozen A. Wondergem. Als bestuurslid voor de wijkverple ging en t. b. c.-bestrijding werd herko zen de hr, C. Mol. Besloten werd ten slotte verlenging der koninklijke goed keuring op de statuten aan te vragen, en een huishoudelijk reglement voor de vereeniging: „Wijkverpleging en t. b. c.- bestrijding-Krabbendijke-W aarde, goed te keuren. BRESKENS. Een aan de Oosthaven- dam 1 ggende bun, waarin oesters van den heer de V, worden bewaard, bleek Je vorige week te zijn vernield, en de zich daarin bevindende oesters te zijn /erdwenen. De poiitie is met het geval in kennis gesteld. (Br. Crt.) JAPAN EN DE DUUSCHE KOLONIALE EISCHEN, In een commentaar op de berichten, volgens welke Duitschland al zijn oude koloniën zou opeischen, waarvan er en kele onder Japansch mandaat staan, heeft de woordvoerder van het ministe rie van buitenlandsche zaken te Tokic verklaard, dat Japan niet verwacht, dat Duitschland ook tot dit land een zooda nige eisch zal richten, aangezien Japan zelf een der landen is, die onvoldoende koloniën hebben. Verscheiden afgevaardigden tegen den grond geslagen. Het is gistermiddag in de Belgische Kamer rumoerig toegegaan in verband met een voorstel van de Vlaamsche na tionalisten en rexisten, waarin van den voorzitter, Kamiel Huysmans, verlangd werd, dat hij uitleg zou verstrekken van de reis, welke hij onlangs naar Spanje heeft gemaakt. De heer Huysmans ver klaarde, naar de N.R.C. meldt, dat hij geenszins van zijn werkzaamheden bui ten het parlement rekenschap behoeft te geven. Aan een debat wenschte hij zich echter niet te onttrekken. Daarom stelde hij voor deze kwestie bij de be handeling van de begrooting van bui tenlandsche zaken of van een der aan gekondigde interpellaties over het geval de Borchgrave te bespreken. De leider van de rexistische fractie, de heer Daye, meende echter met dit voorstel geen genoegen te kunnen ne men en drong aan op onmiddellijke be spreking. Hij werd voortdurend door de socialisten luidruchtig en spottend ge ïnterrumpeerd. De daden van den pre sident, aldus spr., zijn onvereenigbaar met de parlementaire usance. Ik moet het betreuren, dat de Kamerpresident zich gemengd heeft in een buiten- landsch conflict, Huysmans antwoordde: de heer Daye overdrijft. Ik zal verplicht zijn hem het woord te ontnemen. De socialisten juichten instemmend toe, waarop de lei der van de Vlaamsch-nationalistische fractie, mr, Borginon, een beroep deed op het reglement en op den sportieven geest van den voorzitter. Deze woorden lokten eenige hilariteit uit en bracht ook een zekere ontspanning teweeg. Maar het kruisvuur der interruptie van rexisten, liberalen en Vlaamsche natio nalisten nam spoedig weer in hevigheic toe. De Waalsche socialist Hubin be schuldigde de rexisten van obstructie en van dictatoriale neigingen. Weldra stond de geheele Kamer overeind. De socialisten, de communisten en een paar liberalen juichten demonstratief den president toe. De rexisten en de Vlaamsche nationalisten jouwden zoo veel zij konden en riepen: „Ontslag ontslag Hubin naar de Vlaamsche nationalis ten en de rexisten wijzende, schreeuw de: „Weg met de moffen Het lawaai was oorverdoovend. Ruim een kwartier lang bleven rexisten Vlaamsch nationalisten „ontslag, ont slag" roepen. Toen zij geen adem meer hadden, verleende de president het woord aan den communist Berlemont voor de bespreking van de begrooting van P. T. T De communist nam het woord, maar tengevolge van het tumult kon niemand hem verstaan. De Vlaamsche nationalist mr. Tol lenaers en de rexist Legros verlieten toen hun banken in de richting van het voorzittersgestoelte. W aarschijnlijk dachten de socialisten, dat de Vlaam sche nationalisten en de rexisten het plan hadden den voorzitter te lijf te gaan. Verscheidene socialisten liepen op hun beurt naar het midden van de zaal; andere Vlaamsche nationalisten en rexisten kwamen naar beneden en plot seling ontstond een verwoed handge meen. De socialist dr. Marteaux deelde links en rechts vuistslagen uit. De Vlaamsche nationalist mr, Leuridan liet zich evenmin onbetuigd. Dr. Marteaux sloeg den Vlaamschen nationalist Lam brechts tegen den grond, mr. Lam brechts bracht hem met den voet een stomp in de maagstreek toe. De soci alist Eekeiers en de rexist Duisburg vochten als echte bokskampioenen. De communistische afgevaardigde, mevr, Adere, had een telefoontoestel van de bank van minister Bovesse weggenomen en sloeg er een van de Vlaamsche na- tionalisten mee op het hoofd. Ook mi- iö» nister Medlot werd in de vechtpartij betrokken, talrijke exempiaren van nei Kamerregelement snuruen door ce lucht. Een van de boeken kwam op hei hoofd van den Brusselschen burgemees ter Max terecht. Dassen, boorden en hemden werden gescheurd. De Vlaamsch-nationalistische afgevaardig de de Backer, was ineengezakt en werd uoor een socialist mr. Mathieu wegge dragen. Hij kwam echter spoedig weer bij. De voorzitter had inmiddels de verga dering geschorst liet de tribunes ontrui men. Op de publieke tribune hadden eenige personen: „Leve rexgeroepen, wat eveneens tot een begin van een vechtpartij aanleiding had gegeven. De zaalwachters en de soldaten van de wacht maakten er spoedig een einde aan. Na een half uur was de rust terugge- teerd en kon de vergadering worden ïervat. De Libre Belgique meldt nog, dat Max, de burgemeester van Brussel en de minister van openbare werken tij dens de kloppartij, door vuistslagen in iet gezicht licht werden gewond. Lijkschouwing verricht op eenige aangespoelde lijken. Op drie van de negen lijken, welke in de afgeloopen dagen zijn aangespoe.d aan de kust van de Vendee is lijkschou wing verricht. Het schijnt, dat men geen verwondingen heeft kunnen ontdekken, zoodat men veronderstelt, dat deze drie mannen levend in zee zijn geworpen. Waar men weet, veronderstelt men dat de slachtoffers, waarvan er enkele met gebonden armen aanspoelden, Spanjaar den zijn. DE WEG VAN MADRID NAAR VALENCIA NOG NIET BEZET. Het bericht dat de weg van Madrid naar Valencia door de opstandelingen afgesneden en de omsingeling van Ma drid een feit geworden zou zijn, blijkt uit nadere mededee ingen niet geheel juist te zijn. De weg is niet door Franco's troepen bezet, doch ligt sedert gisteren onder het vuur van de kanonnen der opstandel ngen. De te Maranosa, ten Zuiden van het Madrileensche front, ge stationeerde colonne heeft namelijk het plaatsje Coberta bezet waardoor de op standelingen thans den sector bezetten tot aan de oevers van de Jarama en de Manzanares, strategische stellingen van groot be'ang. De rechtschen beheer- schen tevens Vaciamadrid. Een groot deel van den weg naar Valencia ligt daardoor onder het vuur hunner kanon nen. De regeeringstroepen hebben gisteren een verwoeden aanval gericht op deze stellingen. Veel succes hebben zij even wel niet behaald. De inname van Malaga. Meer dan 5000 slachtoffers. Volgens berichten uit Gibraltar om' trent de bezetting door de opstandelin gen van de stad Malaga, zouden de ver lezen der regeeringstroepen, die Mala hebben verdedigd 5000 dooden en gewonden bedragen, terwijl aan de zij de der ppstandelingen 350 gedood of ge wond zijn. Een Britsch onderdaan die uit Malaga te Gibraltar is aangekomen, verklaarde dat 800 man Guardia civil en politie zich in massa aan de opstandelingen overga ven. De civiele gouverneur van Malaga ver klaarde aan den correspondent van Ha' vas dat Zaterdag en Zondag 500 auto's met 25,000 personen de stad hebben ver laten. Hij voegde hieraan toe, dat de wegen over een afstand van 30 kilometer gevuld waren met vluchtelingen, welker aantal hij op 150,000 schatte. Velen had den meegenomen, wat voor hen het meeste waarde had, nl. kleeren en bed den. Deze menigte vluchtelingen bestond voornamelijk uit vrouwen, kinderen en grijsaards. De hertog van Sevilla, de militaire commandant van Algeciras is voorloopig benoemd tot militair gouverneur van Malaga. In tegenstelling met de geruchten, wordt thans gemeld, dat de leiders van de regeeringstroepen in Malaga er in ge slaagd zijn uit de stad te ontsnappen. Drie torpedojagers van de regeering zijn op de reede van Malaga buitgemaakt, door de opstandelingenvloot. Nieuwe verovering der recht schen. Uit het hoofdkwartier der opstande lingen wordt gemeld, dat de rechtsche troepen gisteren de stad Velez-Malaga en de plaats Torre del Mar, beiden op ongeveer dertig km ten Oosten van Ma laga nabij de kust gelegen, hebben inge nomen. In den nacht van Maandag op Dinsdag hebben zich in de provincie Malaga honderden linksche strijdkrachten aan de troepen van Franco overgegeven. De strijd aan het front van Cor doba, Van het front van Cordoba wordt ge meld, dat het slechte weer thans reeds twee dagen de actie der regeeringstroe pen belemmert. Deze troepen bezetten thans echter belangrijke strategische stellingen, die hen in staat stellen, de dorpen Lopera, Villa del Rio en Monter o onder vuur te houden. De druk op Mon- tero is nog steeds groot, doch de bele gerden verdedigen zich krachtig. Eerste noteering is vorige koers(en); Jaarachter officieel® noteering van he den; beteekent: geen noteering 'ritvangen Denemarken Oblig. 1926-5 101%—101% i.msterdani 19j4-4% 100% Zeeuws. Hyp, B-4% 99%—99%. Cities Service Cy. P. 1958 5 55%—55%. A Pref. Jurgens A 129%128%. A Ned, Gist- en Spiritusf. 476%475% A De Schelde N.B, 69%69%. C Am. Smeit en Kef. bv - A Born. Sum. H.M. 198%—199. A Houth, Alberts 101%—101%. C Union Pac, Rr. 101100%. C Int. Nickel Cy. 48%47%. Ned. 1000-4 100%—100%. O. Ind 34 1000-4 100%—100%. Engeland 1960-90 4 83%— 84%. A Koloniale Bnk. 79%79. A N.I. Hbk. 1000 169—169. C Ned. H. M. 1000 199—199%. A v. Berkels Pat. 59%59%. C Calvé-Delft 97%—%%. A Philips Gem. B. afrf. 326325-24 C Unilever 173-174-72% C Am. Car en Foundry 50%50 C Anaconda Cop. 41%41%-42 C Bethlehem St. 63%—64%-% C Kennec Copper 45%45%-% C U. States St. C. 75%—7ft -77% C North Am. Cy. 22%23% A Kon. Petr. Mpij. 4^0%—438-35% C Contin. Oil Cy. 33%—33%-% C Philips Petr. Comp. 42%42% C Shell Union O.C. 21%22-% C Tide Water Ass. O'l 15%15%-% A Ned Scheepv. U. 119%119-20 A H.V. Amsterdam 509%507-09 A Java Cult. Mij. 235—2">«-37 A N.I. Suiker U. 171-172-73 A Deli Batavia 299%302-04 C Deli Mij. 1000 346-346-50% A Senembah 357365-70 C Bait more en Ohio 19%19 C Southern Pac. Cy. 37%36%-37 A Southern Rlw. 25%25% A Amst. Rubb. C. 311%—307-10 A Deli-Bat. Rubb. 200%—198%-200% A Hessa Rubber 225227-26 A Serbadjadi S,R. 182-181-82 WISSELKOERSEN. Heden. Gister. Londen 8,95% 8,94% Berlijn 73,60 73,48 Parijs 8,52% 8 50% Brussel 30,86 30,81% New-York 1,83 1,82% Naar van het fron,t van Cordoba wordt gemeld, heeft een onlangs uit Cordoba ontsnapte spoorwegbeambte verklaard, dat de republ kernen, welke gedwongen zijn onder de opstandeliingen te leven, talrijke sabotagedaden hebben gepleegd Hij deelde o.a. mede, dat kort geleden nabij het station Higueron een trein ten gevolge van sabotage in een ravijn is ge stort. Hij geloofde, dat deze trein bijna 1000 soldaten vervoerde, die, naar hij verzekerde, allen van Duitsche nationa liteit waren. Omstreeks denzelfden tijd ontspoorde op de lijn naar Huelva een trein, die oorlogsmateriaal vervoerde. Queipo de Llano zou verscheidene spoor wegarbeiders,, die beschuldigd werden van medeplichtigheid aan de sabotage, hebben doen fus lleeren. Contact tpsschen Catalanen en Franco? De Matin meldt uit Londen, dat daar in diplomatieke kringen het gerucht de ronde doet, dat de Catalaansche elemen ten van de regeering van Barcelona Maandag in contact getreden zijn met generaal Franco, met het doel een recht- streeksch conflict tusschen Catalonie en de rechtsche strijdkrachten te vermijden, wanneer deze laatsten er in slagen de regeering van Valencia omver te wer- pen. Van 15 tot 18 Febru,ari zal te Berlijn een internationale bijeenkomst van oud strijders worden gehouden, waaraan vertegenwoordigers van veertien landen zullen deelnemen. Naar van welingelichte zijde wordt vernomen, worden op 14 Februari 51 gedelegeerden uit verschillende landen te Berlijn verwacht. Zij zullen hun in trek nemen in hotel Kaiserhof. Het rijksleger zal iedere delegatie een officier ter beschikking stellen. De rijkskanselier, diens plaatsvervanger Ru- dolf Hess en generaal Goering zullen tijdens het bezoek recipieeren. Uit Londen wordt g'emeld: Sommige personen, die tegenwoordig waren bij de „levée" van den koning, deelden mede, dat de Duitsche ambassadeur Von Rib bentrop en de overige leden van de Duitsche ambassade, die hem vergezel den, gisteren opnieuw den koning groet ten door den rechterarm op te heffen met de palm van de hand in de richting van den vorst, In verband hiermede herinnert men er aan, dat Von Ribbentrop, bij het over handigen van de geloofsbrieven den ko ning op gelijke wijze heeft gegroet, het geen toen werd gecritiseerd door het grootste deel van de Engelsche pers als in tegenstelling met de étiquette van het hof van Sint James. Volgens de „Daily Herald" heeft de Weensche vereeniging van hoedenfa- brikanten het verzoek tot de regeering gericht burgerambtenaren te verbieden blootshoofds in het openbaar te ver schijnen. Aangemoedigd door dit initiatief zijn nu de kappers met het verzoek geko men bij de wet het zelf-scheren te ver bieden, althans tegen te gaan door het heffen van een hooge belasting op scheermesjes. Cynici hebben reeds opgemerkt, dat het hotelbedrijf er zijde bij zou kunnen spinnen, indien van hoogerhand zou et» (Ingez. Med.) worden bepaald, dat het verboden zou worden, voortaan thuis te slapen en te eten. Griep in Zuid-Zweden. De griepepidemie neemt vooral in Zuid-Zweden weer tamelijk ernstige vormen aan. Een jong-getrouwd paar en een inwonende zuster zijn op een dag aan griep overleden. Nog steeds bandieten- Uit Harbin wordt gemeld, dat bandie ten de stad Tenyuan, ten Noord-Oosten van Harbin hebben aangevallen, Na een gevecht van drie uur trokken zij zich te rug. Zij ontvoerden 60 inwoners, waar van drie Japanners. Mummie uit den tijd der eerste dynastie gevonden. De jeugdige Britsche archeoloog Emery heeft te Sakkara de eerste mum mie van een edelman uit den tijd der eerste dynastie gevonden. Het is de mummie van Saboe, den vijfden vorst der eerste dynastie. De tombe, die onge veer dateert uit 3200 v. chr., blijkt vroe ger geplunderd te zijn, en de mummie is onthoofd, teneinde een kostbare hals ketting te kunnen verwijderen. Bij de mummie werd een collectie buitenge woon waardevolle kunstvoorwerpen aan getroffen, die naar het museum fe 'Cairo zijn gezonden VLIEGTUIG IN ZEE GEVALLEN. Elf dooden. In de nabijheid van San Francisco is een vliegtuig van de United Airlines in zee gestort en gezonken. Kustvaartuigen die onmiddellijk te hulp zijn gesneld, hebben op de plaats van de ramp geen spoor van de inzittenden ontdekt. In het vliegtuig zaten acht passagiers en drie leden der bemanning. Men vermoedt dat alle 11 personen zijn verdronken. Het vliegtuig gevonden. Nader wordt gemeld: Na vijf uur zoeken heeft men het ver gane vliegtuig teruggevonden. Aan boord gaf niets meer een teeken van leven. Het toestel ligt op acht kilometer van de kust in den modder geboord. KERK EN SCHOOL. Ned, Herv. Kerk. Ds. C. Hooykaas te Brielle heeft be dankt voor het beroep naar Middel burg.

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 2