BINNENLAND. ZEELAND. NUMMER 33. TWEE BLADEN. DINSDAG 9 FEBRUARI 1937. EERSTE BLAD. 180e JAARGANG. Sboirpiaid °p u< m ee° 473STE STAATSLOTERIJ, iiiüELiURG. SOES. VLISSINGEN. ZUIft-BEVELAND. WEEIiEiiöÜL ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.0. ItovttïciHU WmvwÉtfm MIDDELBURGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. GOESCHE COURANT^ Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43235 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen I7 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 7 5 ct. bij vooruitbetaling Adv. met Roeven" of ..Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent. R. W. B. Het A.N.P. doet ons het volgende nieuwsbericht toekomen: „Bij de voorbereiding eener wettelijke regeling van de vaststelling van kleuren en type van de Nederlandsche vlag is gebleken, dat zich daarbij verschillende juridische vragen voordoen. Het ligt in de bedoeling binnen zeer korten tijd een Koninklijk Besluit uit te lokken, waarin het rood- wit-blauw wordt vastgelegd als d e nationale kleure n." Tot zoover dit bericht. Veel commentaar erop is onzerzijds overbodig. Men weet, hoe wij er over denken. Hoe wij gestreden hebben voor de echt warm-levende nationale kleuren oranje-wit-blauw. Die strijd schijnt verloren te z n. Het verwondert ons niet zoo erg. Niet, omdat wij zwak zouden staan: verre van dat. De argumentatie voor oranje-wit-blauw dunkt ons vele malen sterker dan die voor het rood-wit-blauw. Maar: in zaken als deze heeft de hui dige regeering een ongelooflijke zeker heid.... de verkeerde greep te doen. Het breede, nationale gevoel niet te la ten spreken. Als er in Rotterdam een oeververbin ding bij moet komen, laat zij een mach tig symbolisch sprekend brugplan varen en gaat als mollen onder den grond een kruipgat graven. Als een vlag voor het naar nieuw na tionaal zelfbesef strevend Nederland moet worden vastgesteld, sluit zij de oogen hermetisch voor wat er in den boezem van 't Nederlandsche volk leeft, leent het oor aan enkele theoretische die, hard rood-wit-blauwers (waaronder de liberale partijvoorzitter mr. Wende- laar, een velen liberalen hoogst on sympathieke rol heeft gespeeld) en doet natuurlijk de verkeerde greep. Als dit besluit is vastgesteld, zullen die duizenden Nederlanders, die uit na tionaal besef en uit liefde tot het Oran jehuis met oranje-wit-blauw vlagden, hun vaan moeten afschaffen, op straffe van voor revolutionairen, voor anti-gezags- menschen te worden uitgekreten. Het is een schande. Daarmee is alles gezegd. DB KONINGIN TE 2ELL AM SEE. Een aardig incidentje. Een medewerker schrijft uit Zeil am See aan de N. R. C.: Donderdag was het hier weer één van die stralende da gen, die den „wintersportier" weer te rug in ons dierbaar maar wat nevelig en vochtig vaderland, telkens weer den lof doen zingen van zijn wintervacant'e in de bergen, een dag van windstilte en zon en blauwe lucht en een ^mpera- tuur van net nog een paar graden on der het vriespunt. Een mooie dag voor de skiwedstrijden van den top van de Schmittenhöhe naar Zeil, voor welke wedstrijden honderden deelnemers had den ingeschreven en die veel toeschou wers trokken. Mij lokten echter de wijdte en de st'lte van het meer met zijn ijsvloer waar schaats gereden werd, sterker dan het spel van veel vallen en opstaan op de helling van de Schmittenhöhe en ik ging naar den naastbijen toegang, be- waaM ^oor vriend Sepp, die in de één en vijftig andere weken van het jaar verlokkende Tyroler broekjes uit echte en imitatie hertevellen snijdt. Vóór mij ging een dame in een grijs mantelpak en .achter die dame een heer met een Niet bevroedend de gewichtigheid van Sepp wilde de dame den toegang af, die tot het dorado van zonneschijn en wijde witheid voert, maar Sepp had al lang in zijn binnenste gejuicht om weer twee belangstellenden méér voor den schaatsenwedstrijd; de dame en de heer met het sleetje, zij zouden hem niet ontgaan. „Hebt. u een kaart van den wed strijd?" „Neen, ik wil niet naar den wed strijd; ik wil alleen op het meer gaan wandelen." Sepp, met zijn naar trnnen gekeerden aard, lette niet op mijn seinen, zoog een geweldige rookwolk uit zijn pijp en schudde het hoofd. „Dan moet u verder langs het meer zijn; hier is er wedstrijd." De Koningin der Nederlanden (want Zij was het) zei n ets meer; Zij ging; Zij was in de richting, door Sepps aoorpik- ten vinger gewezen langs het meer en van een der steigertjes, waar 's zomers de roeibootjes aanlegden, sprong zij vlug op het ijs en ging daar verder over de wijde vlakte, alléén met de stilte en met de withe'd en met de ber gen, die in hunne ommanteling van sneeuw en ijs zoo puur tegen den blau wen hemel staan. Ik heb in het voorbijgaan niets te gen Sepp gezegd, omdat het immers de wensch van H, M. is, zoo onopgemerkt mogelijk te blijven. Maar toen ik een paar uur later hem weer passeerde, was het er uit vóór !k het wist: „Weet je wie je afgewezen heb Sepp?" „Ik?" „Ja, die dame, die op het meer wilde wandelen." „O, die.Neen," „Dat v/as de Koningin der Neder landen". Een rookwolk, zóó dik als nog nooit uit Sepp's pijp was gekomen. En dan op zijn echt Oostenrijksch: „Die is goed! Daar kan je ook niets aan doen! Haar had ik altijd wel eens willen zien, en nu stond zij vlak voor mij en ik heb haar niet eens aangekeken!" DE REIS VAN H. M.'S „O 16". Acht dagen in een hevigen storm. Prof. Vening Meinesz schrijft ons van boord van H. M.'s „O 16" (d.d. 23 Janu ari uit Horta, Azoren): Het mooie weer bij het vertrek uit Den Helder op Maandag 11 Januari heeft niet lang gehouden. Den volgen den dag begon in het Kanaal de lucht al grijs en het water ruwer te worden en 's avonds stak de wind meer en meer op, zöödat het water al over de brug heen begon te komen. Dat was het be gin van een stormperiode, zooals ik in alle reizen die ik met onderzeebooten maakte, nog nimmer meemaakte. Acht dagen zijn wij heen en weer ge gooid, dan eens meer stampende, dan eens meer slingerende, maar steeds zoo dat het moeite kostte overeind te blij ven staan. Het onderdek was onder die omstandigheden natuurlijk geheel onbe gaanbaar en op de brug kon men alleen binnen de kleine borstwering blijven staan, waar de officier van de wacht en roerganger hun post hebben. Doorloo- pen kwamen hooge zeeën aanrollen, die, brekende tegen de brug, in torenhooge stuiffonteinen overgingen; en het be hoeft wel niet gezegd te worden, dat ieder die eens even boven kwam om een luchtje te scheppen, meteen doornat was. Grootsch was het schouwspel wel; men ziet de waterbergen hoog boven zich aankomen, om een oogenblik later er half overheen te rijden, half door te breken. In den aanvang van de reis was er nog beschutting op de brug van een zeiltje over de borstwering, maar dat begon al spoedig water door te laten en op den duur sloeg het stuk. De „O 16" heeft zich onder deze be proeving kranig gehouden. Het schip heeft prachtig weerstand geboden, zoo dat hier in Horta maar weinig schade viel te constateeren. En officieren en bemanning hebben als ware Holland- sche zeelieden den strijd onvermoeid gevoerd, zonder ooit voor de moeilijk heden uit den weg te gaan. Te midden van soms onbeschrijfelijke omstandighe den ging binnen boord het leven zijn ge wonen gang, zeeziekte werd overwon nen en de dwaze kant van het leven in een zoo sterk heen en weer gegooid schip, gaf aanleiding tot menigen kwik slag. Rust was er geen oogenblik en een mensch moest wel drie beenen en vier handen hebben om steeds te blijven staan en te bedwingen wat heen en weer dreigde te vliegen. Den commandant, luit.-ter-zee C. J. W. van Waning ben ik groote erkente lijkheid verschuldigd voor het feit, dat ik mijn waarnemingsprogramma van slingerwaarnemingen volledig heb kun nen uitvoeren, zelfs hier en daar nog met een enkele belangrijke aanvulling. Het duiken onder zulke omstandighe den bij dag en nacht, dikwijls driemaal per etmaal, is een hoog te waardeeren prestatie, waarvbo<r aan commandant en officieren een woord van hulde toe komt. Deze reis is een voorbeeld ge weest van waartoe het taaie doorzet tingsvermogen van den rechtgeaarden Hollander in staat is. De état major zij hier vermeld; het zijn behalve den com mandant, luit.-ter-zee J. F. van Duim, oudste officier, officier m.s.d. K. C. J. Neen, ook, en vooral de geestelijk groote heeft aan te toonen dat de mensch, ook in zijn donkeren drang, zich welbewust blijft van den rechten weg. Lugten, hoofd machinekamer, luits ter zee H. A. W. Goossens (die temidden van de waterzeeën de bestekken nam) en A. H. W. van Freytag Drabbe, en off. m.s.d. A. Ohr, Wij voeren voor de waarnemingen, op 50 meter diepte, d.w.z, 20 meter dieper dan ik op vroe gere reizen de waarnemingen verricht te, en nog slingerden wij soms tot 7 gra den toe naar weerskanten. Het was een verademing op Woens dag 20 Januari hier te Horta aan te ko men, nadat wij in den nacht nog een windkracht van ruim tien te verduren hadden gehad. SOC, DEM, BURGEMEESTERS. Aan de memorie van antwoord op het voorloopig Verslag' der Eerste Kamer inzake de begrooting van binnenlandsche zaken wordt het volgende ontleend: In aansluiting aan hetg'een hij daarom trent bij vroegere gelegenheden heeft medegedeeld, moge de minister ten aan zien van de mogelijkheid van benoeming van sociaal-democratische candidaten voor het burgemeestersambt opmerken, dat, naarmate de houding van de S.D.A.P, ten opzichte van voor het bur gemeesterschap vitale elementen van onze staatsinrichting zich in gunstigen zin wijzigt, de bereidheid van de re geering, om hare leden voor de beklee ding van dat ambt in aanmerking te brengen, zal toenemen. Geenszins wil de minister beweren, dat de raadgevingen, door eenige leden aan hun beschouwingen verbonden, in den wind mogen worden geslagen, doch ook deze leden zullen moeten erkennen, dat er op tal van punten, door hen ge noemd, in den laatsten tijd een gunstiger ontwikkeling valt waar te nemen, dan in langen tijd het geval is geweest. Het verheugt den minister, dit te mogen constateeren. Het zou een zeer belang rijke versterking van de volkseenheid beteekenen, indien de ontwikkeling bo ven bedoeld, verderen voortgang zou hebben, DE VERKLARING VAN HITLER. Nieuwe vragen van den heer Van Vessem. De heer Van Vessem heeft de vol gende schriftelijke vragen gestéld aan den minister van bu tenlandsche zaken: 1, Is de minister bereid, in aanvulling van zijn 6 Februari j.l. ingezonden ant woord op tot hem gerichte vragen, mede te deelen op welke vroegere openbare verklaringen van de zijde van den Duitschen leider en rijkskanselier de zinsnede in diens op 30 Januari jl. uit gesproken rede, luidende: „De Duitsche regeering heeft voorts aan België en Nederland verzekerd, dat zij bereid is deze staten te allen tijde als onaantastbare neutrale geb!eden te erkennen en te garandeeren." naar het inzicht van minister blijkbaar terug sloeg? 2, Is het persberijcht juist, volgens hetwelk aan den tijdelijken zaakgelastig de te Berlijn is opgedragen bij de Duit sche" regeering inl'chtingen in te win nen omtrent de beteekenis van de in de vorige vraag aangehaalde verklaring? 3. Indien een dergelijke opdracht niet is verstrekt, is de min ster dan be reid alsnog de bedoelde inlichtingen bij de Duitsche regeering te doen inw'nnen? 4. Is de minister bereid van de even tueel ingewonnen inlichtingen mededee- ling te doen? 5de klasse, 13de lijst.. Trekking van Maandag 8 Fehr. PRIJZEN VAN: 50.000: 2900. 1500: 4658. 1000: 285, 3572, 3707, 5226, 7432. 400: 1818, 4958, 10005, 14506. 200: 2589, 5427, 6536, 9094, 9525, 15154, 17424, 20686. 100: 1036, 2192, 4735, 6108, 7312, 8789, 9647, 4053, 15394, 17627, 19129, 19546. PRIJZEN VAN f 70: 468 1079 1097 14218 18035 NIETEN. 478 1062 1068 1091 1103 1152 8373 8376 8435 8436 8458 14223 14232 14248 14254 14543 14545 14546 14579 20848 Weer eens het verkeer. De politie verzoekt ons er de aan dacht op te vestigen, dat er ondanks herhaalde waarschuwing harerzijds, nog steeds menschen zijn, die hun voertuigen plaatsen binnen 8 meter van een hoek of wel zoodanig tegenover een ander rij- of voertuig, dat het verkeer daardoor ernstig belemmerd wordt en anderen niet kunnen passeeren. Men zal goed doen zich aan de voorschriften van de motor- en rijwielwet, die sedert 1 Nov. jl. gelden, te houden, daar de politie niet kan blijven waarschuwen en tenslotte tot het opmaken van proces-verbaal zal moeten overgaan. Zoo is het ook ten aanzien van wielrijders, die in de boch- fen niet rechts houden en in andere ge vallen, dus bv. in rechte straten, mid den cp den weg rijden, in plaats van zooveel mogelijk aan den kant van den rijweg'. In enkele dezer gevallen werd reeds proces-verbaal opgemaakt. Laat ede'- zich, ook ia zijn eigen belang, aan de verkeersregels houden. Aangehouden, Op verzoek van den brigade-comman dant der Kon. Marechaussee te IJzen- dijke is gisteren alhier aangehouden de 27-jarige P. F. de H., verblijvende al hier, verdacht van verduistering van 'n bedrag aan geld. Hedenmorgen is de aan gehoudene op transport gesteld naar ÏJzendijke. Bij besluit van den minister van justitie is met ingang van 16 Februari a.s. aangewezen als bureelchef ten parkette van den Officier van Justitie bij de Arrondissements-Rechtbank al hier, de heer K. Visser, thans bureel ambtenaar le kl. bij dit parket. Bij Kon. besluit, is met ingang van 1 M&art aan den referendaris der P.T.T. J. Ehrhardt aangewezen als directe ar van het post-, telegraaf- en telefoon kantoor alhier, als zoodanig op zijn ver zoek eervol ontslag verleend. Lijk van boord gehaald. Gisterennacht hebben politie en me dische hulp kich aan boord van het Noorsche stoomschip „Tres" begeven. Het bleek, dat de 54-jarige machinist met den kapitein had zitten drinken en toen door een beroerte was getrof fen. Men kan alleen zijn lijk aan den wal brengen. De kapitein kon eerst ge hoord worden toen hij zijn roes had uitgeslapen. Het schip, dat van Ant werpen kwam, kreeg toestemming de reis naar Engeland voort te zetten. Gouden jubileum. Er was gisteren weer een gouden ju bilaris op ,,Dë Schelde". Het jbetrof de heer J. A. Jonasse, die 50 jaar in de machinefabriek werkzaam was. De directie sprak den man toe en overhandigde hem een enveloppe met inhoud. De heer Geijsen gaat heen. Sedert tientallen jaren staat het mu ziekgezelschap „St. Caecilia" alhier on der leiding van den heer A. J. Geijsen, die ondanks het ki mmen der jaren met ambitie den directeursstok bleef han- teeren. Thans heeft hij zich genood zaakt gezien tegen 1 April de taak neer te leggen en is hem ontslag verleend. BORSSELEN. Zaterdag had de alge- meene vergadering van aandeelhouders der beide weegbruggen op de haven al hier, plaats. De rekening 1936 wees aan in ontvangsten 1425 en in uitgaven 1135, dus een goed slot van 290. Men besloot 2 per aandeel uit te kee- ren. Het weegloon stelde men vast op f. 0.10 per 1000 kg voor aandeelhouders en 0.15 voor niet-aandeelhouders. Tot weger benoemde men W. Wagenaar voor den tijd van een jaar. De aftredende bestuursleden P. Dek ker en A. van de Velde werden her kozen. De kerkdief aangehouden. Dezer dagen werden in de R.K. kerk te Hansweert de zich in die kerk bevin dende offerblokken opengebroken en de inhoud daarvan gestolen. Eenige perso nen hadden den dief de kerk zien ver laten en konden een vrij duidelijk sig nalement verstrekken, waardoor het de marechaussée gelukte eenige dagen daar na de hand te leggen op zekeren J. B,, 18 jaar, metselaar te Bergen op Zoom, Verwachting tot morgenavond: Krachtige tot matige W. tot Z.W. wind, tijdelijk opklarend, aanvankelijk nog kans op regenbuien, en kouder. DL 9 Febr. Zon op: 7 h 30; onder: 16 h 59. Licht op: 17 h 29. Maan op: 6 h 15; onder: 15 h 08. N.M. 11 Febr, Hoog- en Laagwater te Vlissingen: Februari. Hoogwater. Laagwater. Di. 9 0.02 12.29 6.34 18.53 Wo. 10 0.44 13.05 7.18 19.31 Do. 11 1.20 13.42 7.57 20.05 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: Februari. Hoogwater. Laagwater. Di. 9 1.47 14.11 7.35 19.57 Wo. 10 2.34 14.52 8.18 20.35 Do. 11 3.15 15.33 8 54 21.08 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later. (S springtij.) die, na met de getuigen te zijn gecon fronteerd, bekende z ch aan diefstal te hebben schuldig gemaakt. De man is thans aan de justitie te Middelburg voor geleid. IERSEKE, Naar wij vernemen heeft de heer J. Ossewaarde, lid van den Raad, maar woonachtig te Den H,aag., beroep aangeteekend tegen de beslissing van Ged. Staten, waarbij zijn beroep tegen een besluit van den Raad alhier, waar bij hij van zijn raadslidmaatschap als elders wonende werd vervallen ver klaard, ongegrond verklaard. RAAD VAN GrTOEDE. De kogel is door de kerk: het nieuwe gemeentehuis komt er. De voorzitter neemt veel risico voor zijn rekening en biedt de centrale verwarming aan. GROEDE. Maandag vergaderde de Raad onder voorzitterschap van bur gemeester M. Wagtho. Tegenwoordig ,alle leden. De V o o r z. deelde mee, dat de Gebr. Maas aannemers zijn geworden van den nieuwbouw van het gemeente huis met veldwachterswoning voor de somma van f 19645. Onder dit bedrag is niet begrepen de centrale verwarming c.,a. De heer B e c u zette uiteen, dat het nu reeds voor de zooveelste maal is dat de Raad is bijeengeroepen voor deze aangelegenheid en er heden maar eens een eind aan de besprekingeiï moet komen. Hij achtte het thans meer dan tijd dat er spijkers met koppen ge- stagen worden. Hij zeide dat de Gebr. Maas den nieuwbouw hebben aangeno men voor f 19645 doch daaronder niet begrepen is de centrale verwarming, sa nitair enz. en verzocht den voorz tter met de juiste cijfers voor den dag te willen komen wat het totaalbedrag kan zijn. Spr. is op informatie uit geweest en hem is medegedeeld dat centrale verwarming hoogstens f 1500, sanita:r hoogstens f 500, en overschutten van 't dak f 250 z,al kosten. Het aansmeren met kalk van de pannen kost f 150 een ver schil alzoo tusschen overschutten en aansmeren van f 100, schilderwerk te ramen op f 400 en loon architect f 975 plus f 200 voor den dagelijkschen op zichter. Spr. kwam aldus aan een totaal van f 23470, zonder de afrastering. Dit bedrag is ver boven de 20 pet. ver hooging door de devaluatie. De Raads leden hebben hun woord gegeven dat gebouwd mag worden voor f 15000 plus 20 pet. devaluatiekosten is f 18000. Weliswaar zijn intusschen de bouw materialen enorm gestegen en zijn er zelfs materialen niet meer te verkrijgen, zoodat de prijs van 18000 niet meer gehandhaafd kan blijven. De v o o r z. antwoordde hierop, dat de bouwcommissie overtuigd is, geen pogingen onbenut te hebben gelaten om de ge'meente te besparen voor een noodzakelijke groote uitgave voor het Gem. huis om tenslotte te komen tot een aannemelijk bedrag. Verder uitstel zou onvermijdelijk moeten leiden tot nog een hoogere som. Wat de heer Be- cu heeft gezegd ten aanzien van het aanvaarden van een offer door den voorzitter, verklaa'rde spr. 'deze zich daartoe gaarne bereid omdat hij de overtuiging bezit dat het een mooi ge meentehuis zal worden en als het er eenmaal staat dit zal moeten worden beaamd. Spr. wil de gemeente aanbieden de

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 1