KERK EN SCHOOL. BUITENLAND. BURGERLIJKEN STAND. NOORD-BEVELAND. BELGIL ENGELAND. FRANKRIJK. SPANJE RUSLAND VER. STATEN. BEURS VAN AMSTERDAM. BEURSTHERMOMETER DONDERDAG RAADS0VERZ1CHT VAN MIDDELBURG. een tijüeujUe werkloosheid ontstaat, doch dat deze geleidelijk wordt ge compenseerd door meer werkgelegen heid op ander gebied, bv. meer grond stoffen, fabricage van mach ne s meer handel e.d. Zijne goeddoorwrochte rede werd met groote belangstelling door de aanwezigen aangehoord en na afloop werden vele vragen aan den spreker ge steld welke uitvoerig werden beant woord. De voorz. dankte den heer Del laert. Bij de rondv ,aag vroeg de heer Vogelaar na de prijzen der aanbeste ding van kunstmeststoffen gehoord le hebben, waarom men niet van de aan- koopvereeniging te Wemeld nge kocht en waarom men zich niet aansloot. De voorz. deelde mede, dat men vroe ger eens voorstelde om toe te treden, doch toen is daar ,afwijzend over be- alchikt. De secretaris deelde mede dat er een aanbestedingsformul er is opge stuurd, doch er werd niet ingeschreven. De heer Vogelaar antwoordde hierop, dat niet ingeschreven wordt, doch dat men prijsopgave kan vragen, en de' e zullen zeker I,ager zijn dan bij den han del in 't algemeen. De voorz. zegde toe, deze zaak nader onder oogen te zullen zien in het bestuur om dan deze zaak op een algemeene vergadering nader te behandelen. WAARDE. Maandagavond werd ge houden de jaarvergadering van het zie kenfonds Onderlinge Hulp" alh'er. Voorzitter de heer M. de Leeuw. Opge komen waren 29 van de 40 leden. De ontvangsten over 1936 hebben bedragen f 231; de uitgaven f 294; nadeelig saldo f 63. Aan 13 zieken werd uitgekeerd f 263. Het aftredende bestuurslid M. de Leeuw wenschte wegens hoogen leeftijd niet voor herkiezing in aanmerking te komen. In zijn plaats is tot lid van hef bestuur gekozen de heer C. W. Braam Den scheidenden voorzitter werden door de bestuursleden M. C. van Espen en Ar. Dek woorden van diank gebrachi voor wat hij voor de vereeniging deed COLIJNSPLAAT, Woensdagavond hield de vereeniging „Het Groene Kru's" een algemeene vergadering in de zaal van den heer H. Verburg onder leidin* van dokter L. P. Maas. De rekening var den penningmeester lu'dde als volgt: Magazijnfonds: begins,aldo per 1 Jan 1936 f 1673; rente over 1936-f 50; bezit f 1723; het Groene Kruis: beginsaldo per 1 Jan. 1936 f 1195; ontvangsten f 1754; uitgaven f 1724; bezit f 1226' tbc-bestrijding: schuld per 1 Jan. 1936- f 597; uitgaven f 870; ontvangsten f 886: schuld f 582. De aftredende bestuursleden de hee- ren L. P. Maas, M. J. van Hee en J. v,an D's werden herkozen. Na een kleine pauze volgde de afdee- ling voor ziekenhuisverpleging. De re kening luidde als volgt: beginsaldo per 1 Jan. 1936 f 1935; ontvangen f 3172: uitgaven f 3116, saldo per 31 Dec. 1936 f 1991. Het reservefonds 's groot f 2684. Met algemeene stemmen werd aange nomen het bestuursvoorstel om over 1936 aan 19 leden nog uit te keeren een totaal bedrag van f 1337. Ook werd be sloten art. 13 van het reglement te wij zigen. Met ingang van 1 Januari 1937 zal inplaats van f 2,50 per ligdag f 2,75 be taald worden. Bij het reservefonds zal gevoegd worden f 500. Geslaagd aan de technische Hoo- geschool te Delft voor het examen schei kundig ingenieur, de heer F. G. van Riet te Goes. Met ingang va'n 1 Maart a.s. is be noemd tot onderwijzer aan de school m. d. Bijbel te A r n e m u i d e n, de heer J. Dekker thans in gelijke betrekking te Nieuw en St, Joosland, zulks wegens be noeming te Ridderkerk van den heer S. J. Lenselink. Tot tijdelijk leeraar in de.Neder- landsche taal aan de ambachtsschool te Oostburg is benoemd de heer J. de Voldere te Retranchement. Aan de Technische Hoogeschool te Delft slaagde voor het examen schei kundig ingenieur de heer F, G. van Riet, geb. te Goes. 473STE STAATSLOTERIJ. 5de klasse, 11de lijst. Trekking' van Woensdag 3 Febr. PRIJZEN VAN: f 1000: 1550 14830 15374 16795 19448 20678 f 400: 3271 5189 18703 f 200: 9501 14684 15060 19786 f 100: 3458 5770 6398 7055 7963 9138 9479 9706 12757 15522 16895 16985 17103 18295 18640 20007 PRIJZEN VAN f 70: 459 490 1088 1131 8459 14531 14539 18052 NIETEN. 427 464 466 472 1134 8387 8434 8461 14229 14538 17351 18296 18275 17435 18054 Goes. Bevallen: T. de W'tte geb. Wor z. Overleden: E. v,an Gessel 88 j. wed. van F. Ars. (D.Z.) De toestand van den Pans. Naar verluidt wenscht de Paus dit jaar 'zijn zomer verblijf in de villa Castel Gandol.o te vervroegen en zich daarheen teeds in Mei in plaats van in Juli te be geven, hopende op deze wijze volledig herstel te vinden. Hei oordeel van den behande'enden geneesheer dienaan gaande is nog niet bekend. Minister-president Van Zeeland in den Senaat toegejuicht. In antwoord op in den senaat gehou den interpellaties heeft min ster-presi dent Van Zeeland gisteren verklaard, dat de regeering zich v,an haar drieledi ge taak heeft gekweten, welke bestond uit: het afwikkelen van het verleden, het verzekeren van de bestraff ng der fouten en tekortkomingen en het onmo gelijk maken van een terugkeer van der gelijke moeilijkheden. Van Zeeland verklaarde verder, d,at België uit een formidabele crisis is te voorschijn gekomen, welke de geheele wereld heeft geschokt, en dat het zich thans in een pos tie bevindt, welke vele landen het benijden. Weinig landen zijn er even goed aan toe en geen enkel land beter. De toestand der openbare middelen is eenig. De financiën zijn in orde. Het bedrijfsleven is zoo goed als in even wicht. Van Zeeland werd door den Senaat luide toegejuicht. Geen zendinstallatie in de Duitsche ambassade. De „Daily Herald" die dezer dagen melding maakte van berichten, volgens welke in de Duitsche ambassade een zendinstallatie zou worden aangebracht, heeft thans vernomen, dat er slechts sprake is van een bijzonder soort van ontvangtoestel. De ambassade heeft me degedeeld, dat de ontvangst met een gewoon toestel zeer gebrekkig was in verband met de ligging van het gebouw. De griep woedt nog hevig. Het aantal sterfgevallen ten gevolge van de griep heeft in de afgeloopen week 1155 bedragen in de groote ste den van Engeland en Wales. Te Londen alleen reeds waren er 154 gevallen met doodelijken afloop. Zes dooden bij vliegtuigbotsing. Tijdens een nachtvlucht zijn twee wa tervliegtuigen van het vliegkampschip „Bearn" in de buurt van Podor aan de Westkust van Afrika nabij Dakar met elkander in botsing gekomen. De zes in- z'ttenden der toestellen kwamen in de vlammen om. MEER STRIJD AAN DE FRONTEN. De activiteit aan de fronten schijnt gister grooter geweest te zijn dan de voorafgaande dagen. In zijn communiqué van gisteravond maakte de Madrileen- sche verdedigingsraad melding van ac tiviteit der artillerie aan het centrale front nabij Guadarrama en Aranjuez en van wederzijdsche luchtbombardemen ten in den sector van Madrid. Aan het Guadarrama-front hebben volgens dit communiqué talrijke tegenstanders zich met hun wapens aan de regeeringstroe- pen overgegeven. De stell'ngen van het regeeringsleger te Ctg,arral, Mirabell en ^.Igodor aan het Zuidelijk front waren het doel van ver scheidene aanvallen door de opstande lingen, die overigens steeds werden teruggeslagen. De weersverbetering was oorzaak dat ook de luchtstrijdkrachten zich weer :n den strijd konden mengen. Rondom Madrid hebben de vliegtuigen der opstandelingen de stellingen der re geering met bommen bestookt, waarbij nogal wat schade werd aangericht. De luchtstrijdkrachten der regeering hebben de kanonnenfabriek van San Fernando nabij Cad'z gebombardeerd evenals het spoorwegstation Bobadilla, waarbij zij een locomotievenopslagplaats vernielden. Een tweede afdeeling heeft het vliegveld van Granada bestookt. Aan het front van Malaga hebben de regeeringstoestellen twee rechtsche toe stellen neergeschoten. Concentratie van oorlogsschepen. De oorlogsschepen der opstandelingen „Can,arias", Baleares", „Almfrante Cer- vera", „Dato" en de torpedojager 19, zijn te Algeciras aangekomen. De twee nieuwe Duitsche pantserkruisers „Ad miraal Graf Spee" en „Koeln" liggen buiten Algericas voor anker. Deze con centratie v.an Spaansche eenheden n de wateren van Algericas zou ten uit voer zijn gelegd met het doel een nieuw offensief voor te bereiden op Malaga. Het offensief zou tegen het einde van de week geopend worden. De correspondent van de Times" te Gibraltar sént over de aankomst v,an de drie opstandelingen kruisers dat deze schepen in voortreffelijke condi tie schijnen te zijn en gedeeltelijk be mand zijn met Duitsche en Italiaan- sche 'vrijwilligers. De „Daily Herald" maakt melding van een gerucht, volgens hetwelk gene raal Queipo de Llano zich op het oogen- blik aan boord zou bevinden van den Duitschen kruiser „Admiral Graf Spee". Het blad voegt h' eraan toe, dat zekere kringen te Gibraltar verklaren, dat de „Admiral Graf Spee" en de „Koeln", „de opstandelingenvloot bij den aanval op Malaga wel eens zouden kunnen escorteeren." Nieuwe Italiaansche troepen ontscheping te Cadiz. Engelsche diplomatieke kr ngen te Londen bevestigen het bericht van de T.'r-,oS ujt G'bralta'' volgens hetwelk Vrijdag te Cadiz nieuwe Italiaansche com ngenten zouden zijn ontscheept. Men weet niet hoe sterk deze troepen waren. bij Britsch oorlogsschip gevallen. Te Londen wordt vernomen, dat drie vliegtuigen der Spaansche regeerinn" drie k'eine bommen hebben laten val len bij het Britsche pantsersch'p „Rn- al Oak", dat in de nabijheid van de Pun- ta de Europa kruistei. Men gelooft, dat de vliegtuigbestuur ders het schip voor den kruiser „Caoa rias", die -''ch in handen der opstande lingen bevindt, hebben aangezien. D" Britsche zaakgelastigde te ValencG heeft opdracht gekregen, de aandacht der Spaansche regeering op dit voorva1 te vest'gen en er op aan te dringen, dal maatregelen tot het voorkomen van her halingen woi-JoTi Gnomen. Nederlandsche ambulance aan gehouden? Uit Charleroi wordt gemeld: Zec vrachtauto's en vier ambulances, welke voor Spanje bestemd waren en uit Nederland afkomstig zouden zijn, werden aan de Fransche grens te Erouelines aangehouden. Er waren ze kere onregelmatigheden vastgesteld, zoodat geen toestemming werd gegeven den weg voort te zetten. HET DRAMA TE MOSKOU. De slot-acte. Het einde van het groote po'itieke proces te Mloskou wordt aldus door een Eng'elschen verslaggever beschreven: Drie uren achtereen is in het Kremlin gëfconfereei^ om de gratieverzoeken te bestudeeren. Na af'oop hiervan stond Stal'n op en verklaarde: „Het is mij niet mogelijk, de verzoeken van deze mannen in te willigen. Zij moeten hun leven be- ëind:gen voor het vuurpeloton". Een half uur later begaf de procureur- generaal Wysj'nski zich naar de gevan genis. Hij gaf bevel, de 13 veroordeelden voor te brengen. Twee gehelmde leden van de Gepeoe, de ba'onet op het geweer, brachten daarop de gevangenen in een groot, koud vertrek. Toen zij allen aanwezig waren, verhief Wysj'nski zich van zijn zetel en verklaarde toonloos: „In naam van de Unie van socialis tische sovjet-repubheken deel ik u me de, dat de regeering geweigerd heeft, uw verzoek om g'ratie in overweging te nemen. Derhalve zult u worden terecht gesteld door middel van den kogel. Een korte pauze; daarop vervolgde Wysjinski: „Ieder van u kan thans een laatsten wensch kenbaar maken. Bogoeslafski was ineengezakt tijdens de woorden van den procureur-generaal. Moeralof zei kalm.„Ik zou mijn zoon wiPen zien. Breng mij 100 sigaretten", Serebriakof, de vroegere chef van den Chmeeschen spoorweg, lachte bitter: „Breng mij een goeden maaltijd en een groote flesch rooden wijn", zoo luidde zijn laatste wensch, Wysjinski antwoordde: „Uw wen- schen zijn toegestaan". Norkin zeide op kalmen toon: „Dit is het einde". Piatakof riep: „Zeg aan Sokolnjkof, dat hij een verrader is". De procureur-generaal, die van deze woorden geen notitie nam, zei daarop: „U kunt thans uw laatste woorden met elkander wisselen". De 13 veroordeelden draaiden zich naar elkander toe en het leek, alsof zij zich niet ten volle realiseerden, wat er gebeurde. Werktuigelijk zeiden zij el kander goeden dag. Enkelen omhelsden elkander; anderen volstonden met het schudden van de hand. Tweemaal 13 Gepeoe-mannen stonden om hen heen, met gevelde bajonet en sloegen hen gade. Wysjinski begaf zich naar de deur. „Ik laat u in de handen van Petersohn, zei hij nog, toen hij langs de veroordeelden schreed. Daarop sloot de kring van Gepeoe-mannen zich om de gevonnisten, Een der leden van het executie-pelo ton verklaarde na afloop: „Zij stierven als soldaten. Alleen Bogoeslafski zakte kort voor het einde ineen". (Dit verhaal lijkt in tegenstrijd met 't bericht uit Warschau, dat slechts 6 ter dood veroordeelden doodgeschoten zou den zijn. Red.) SLECHTS 7ES TER DOOD VEROORDEELDEN TERECHTGESTELD Uit Warsch.au wordt gemeld: Het ge rucht gaat, dat slechts zes der tijdens het proces te Moskou ter dood veroor deelden terecht gesteld zijn, daar de anderen agents-provocateurs van de Qepeoe waren. DE OVERSTROOMINGSRAMP. Het gevaar voor dijkbreuk bij Caïro is verminderd, hoewel nog niet geheel geweken. Eerst over vier dagen zal men kunnen zeggen dat het gevaar is gewe ken. De dijken houden zich goed en de bewakers blijven op hun post. In Louisville is het niveau van het water gedaald. Men telt hier 221 dooden en 220.000 dakloozen. De materieele Eersle noteering is vorige koersten) daarachter officieele noteering va, he den; beteekent: geen noteering ontvangen. Denemarken Obl g. 1926-5 101—101. Amsterdam 1934-4)4 100 Zeeuws. Hyp. B-a 99 Cities Service Cy. P. 1958 5 5757 A f, 'o-gens A 128—127. A Ned. Gist- en Spiritusf. 469)4 i .t 71%. C Am. Smelt en Ref. 68%69. A jborn. uum. ij.M. 194—196. A Louth. Alberts 101)4—101)4. C Union Pac. Rr. 97)4—98%. C Int. Nickel Cy. 47%48%. Ned. 100-4 100)4—100)4. O. Indië 34 1COO-4 100%'-^100%. Engeland 1960-90 4 83%—84%. A Koloniale Bnk. 82%78-% A N.I. Hbk. 1000 172%—169%'. C Ned. H. M, 1000 198%198%. A v, Berkels Pat. 61%—60. C Calvé-Delft 94%96% -97%. A Ph lips Gem. B. afg 328%—330%-25% C Unilever 173%—175%-74% C Am. Car en Foundry 5052%-51% C Anaconda Cop. 41%—42%-41% C Bethlehem St. 61%—63-62% C Kennec Copper 45%45%-% C U. States St. C. 72%—75%-74% C North Am. Cy. 23%23% A Kon. Petr. Mpij. 430%440-36% C Contin. Oil Cy. 33%—33%-34 C Phil ips Petr, Como. 41%42 C Shell Union O.C. 22—22%-% C Tide Water Ass. Oil 16%—16%-16 A Ned. Scheepv U. 116%117-18 A H.V. Amsterdam 511510-04 A Java Cult. Mij. 235—237-39 A NJ Su:ker U. 171%172-74 A Deli Batavia 281279%-81% Koninkl. -Ubl.Markl - kubDki Wettq 1 abak Markt Unilever Philips ktliepttS Amerika Suiker H.V.A. gedeponeerd. C Deli Mij. 1000 333%—336%-35% A Senembah 328% C Bait more en Ohiio 17%17%-% C Southern Pac. Cy, 34%35%-% A Southern Rlw. 21%22% A Amst. Rubb. C. 308-318-08% A Deli-Bat. Rubb. 192%—194-92 A Hessa Rubber 216%217%-% A Serbadjadi S.R. 174—178% WISSELKOERSEN. Londen Berlijn Parijs Brussel New-York Heden 8.94% 73.47 8.51 30.79 1.82% Gister 8.94% 73.47 8.51% 30.79 1.82% schade wordt op 200 millioen dollar ge raamd. In geheel Kentucky bedraagt de schade niet minder dan 350 miihoen dollar. Te Menphis in Tennessee werken 500 kettinggangers aan de versterking van de dijken. Vermoedelijk zullen hun straffen verminderd worden. Program van opbouw. President Roosevelt heeft aan 'het congres doen toekomen een rapport der nationale hulpcommissie, waarin een grootsch program voor aanleg van we gen en waterkeeringen in het gebied van den watersnood wordt vastgesteld. In een tijdperk van zes jaren zullen vol gens het plan voor dit doeleinde 5011 millioen dollar uitgegeven worden. Ongeveer 24 pet. van het totale be drag zal gebruikt worden voor bevioei- ing en draineering en controle op den waterstand, ongeveer hetzelfde bedrag aan wegenaanleg, en de rest aan de op ruiming van krotten, verbetering van den bodem, bebassching e.d. Lijk van ontvoerden dokter gevonden. Van den verleden week te Willow Springs (Missouri) ontvoerden dr. Davis heeft men op een nabijgelegen land het lijk gevonden. De politie heeft den ontvoerder, die van de familie Davis 5,000 dollar eisch- te, gearresteerd. 4 Februari 1937. Stof voor een gedegen Raads- overzicht heeft de vergadering van gis teren eigenlijk niet opgeleverd. En toen zelfs de heer Jeronimus om half vier geen interpellatietje of iets in dat genre in petto bleek te hebben, waren we na een rondvraag van een kwartier weer buiten in de zoele bijna-lentelucht. Ongelooflijk maar waar. Heel de fa milie, voor, achter, terzijde en rondom de tafels in de Raadzaal, glunderde. Trouwens: het was wel een glundere vergadering gisteren. De burgemeester hield zijn als altijd verzorgde nieuwjaarsrede iets korter dan vorig jaar, maar niet minder wel- gestyleerd. De heer Heemskerk antwoordde er op met een keurig-geestig speechje, dat men nog in extenso elders in dit blad vindt, en na deze aangename plichtplegingen gingen we tot den maaltijd over. Daarbij kwam de heer Jeronimus met een ietwat onsmakelijk gerecht op de proppen. De kwestie van den hoofd boekhouder der bedrijven, die lessen geeft naar luid der berichten tegen een tarief dat onder de markt is. En die daarover per officieelen brief door B. en W. op de vingers getikt is. Het is een nog al samengesteld geval. Ongeveer zoo: Gemeente-ambtenaren mogen als re gel geen bijbetrekkingen vervullen. („Ne venbetrekkingen" heet dat in jargons Nederlandsch, doch een nevenbetrekking is een betrekking van een neef en niets anders!) Van dit verbod-in-beginsel is evenwel afwijking mogelijk; de vergun ning tot het vervullen eener bijbetrek king moet dan ook gevraagd worden aan en verleend worden door B, en W. In het onderhavige geval is deze weg gevolgd. De vergunning i s gevraagd en zij i s verleend. Men zou zoo zeg gen: wat heeft men er zich nu verder mee te bemoeien? Maar: nu maakt degene, wien de ver gunning verleend is, daarvan gebruik door te adverteeren, dat hij les sen geeft, en, naar luid der berichten, onder den marktprijs. Kan de Raad hier nu ingrijpen? Mag hierin voor den Raad zelfs een grond gelegen zijn, B. en W. te verzoeken, de gegeven vergunning in te trekken? Het antwoord op deze vraag is niet zoo eenvoudig als het lijkt. Men kan natuurlijk zeggen: het is een schandaal, onder de markt te werken. Gaat dit dan den Raad echter aan? Ons dunkt: nauwelijks. Op dézen grond ingrijpen, lijkt ons, met den heer Den Hollander, uiterst bezwaarlijk. De Raad is geen Raad van Toezicht en Discipline op het gilde der leeraren in het boek houden. Aan den anderen kant is de argumen tatie-Den Hollander: „Gij, heer Jeroni mus, zijt immer zoo voor de vrije con currentie, waarom spettert Gij er dan hier tegen?", er ook bepaald naast: dit i s geen v r ij e concurrentie, maar een typisch voorbeeld van dumping met overheidssteun, c.q. een overheidssalaris achter de hand aangenomen dein, dat er inderdaad onder de markt gewerkt zou worden, waar wij ons buiten houden. Een weer andere quaestie is: indien de Raad dan al niet tot taak heeft zich te bemoeien met de vraag, of den vrijen leeraren in dat vak unfaire concurrentie aangedaan wordt, kan de Raad dan niet ingrijpen op grond van het feit, dat een gemeente-ambtenaar de eer en waardig heid van het hoofdambtenaar der ge meente zijn, tekort doet? Dat wordt eei£ andere zaak. Maar, indien men hierop ja zou zeggen, dan is de volgende vraagJ is in dit opzicht dan niet reeds door B« en W. gedaan, wat te doen was? Zoo neen, dan is de motie, waarmee de heer A. J. Jr. wel ietwat onberaden aan kwam, een motie van afkeuring. Was de zaak zoo erg? Ja begaf de Raad zich hier niet al te vrijmoedig op het terrein van B. en W.? De heer Onderdijk heeft dit betoogd, en niet zonder goeden grond: als de Raad het verleenen van deze vergunning aan zich wil trekken, ons is het best. Maar zoolang dit niet geschiedde, neme de Raad niet per motie voor zijn rekening, wat voor rekening van B. en W. is! Enfin, zoo praatten we nog wat door, maar er is niets van dit alles terecht gekomen. Behalve een opzienbarende, film-sterrenreklame voor den betrokke ne A Zoo is er ook niets gekomen van het op zichzelf niet onbekoorlijke voorstel van den heer Van der Feltz, om alleen wachtgeld toe te kennen, wanneer daar in alle redelijkheid en naar den waren zin van dit woord beschouwd, aanleiding toe zou zijn. Werkelijk „wacht"-geld heeft niemand bezwaar tegen; afkoop som voor opgeheven „neven"- (lees: „bij")betrekkinkjes van wie weet hoe weinig salaris op zichzelf mag het, naar de heer Van der Feltz uitenterna be toogd heeft, niet zijn. Mén was het er allemaal wel over eens, maar de moeilijkheid was, een bruikbare formuleering te vinden, waar door evidente onbillijkheden zouden worden voorkomen. Daar zag feitelijk niemand kans toe, ook de voorsteller niet. En dus lieten we ook deze zaak maar zoo als-ie was. Temeer, omdat B. en W. er naarstig op uit zijn, om alle betrek kingen van neefkensen aard op te hef fen en in de hoofdbetrekking te verdis- conteeren Voor de rest zie men het verslag van gisteren en vandaag. mut

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 2