W.o de PI6I3 BINNENLAND. ZEELAND. MIJNHARDT'S WEERBERICHT. NUMMER 29. TWEE BLADEN. DONDERDAG 4 FEBRUARI 1937. EERSTE BLAD. 180e JAARGANG. Mr, C. Vosmaer, WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. laxeer- tabletten rtt «.«uncfouscto «fiKX 1 tftrtncit*l£ MIDDELBUBQSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. por regel, lngez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. GOESCHE COUBANT - Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Micidelburgsche Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43253 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1 regel. 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, |l 75 ct. bjj vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent. EEN MERKWAARDIG JUBILEUM. De man, die het leven der ko ningin redde. Een merkwaardig gouden jubileum zal op 19 Februari een Hagenaar, de beer Anton Kabelaar, vieren. Het /al op dien dag juist vijftig jaar geleden zijn dat hij de Koning n het leven redde. Dit feit kwam ons dezer dagen ter oore en wij hebben Anton Kabelaar, die op de Amsterdamsche Veerkade 35a in Den Haag woont opgezocht en hem gevraagd of hij ons het relaas van het gebeurde nog eens wilde vertellen. Het was op 19 Februari 1887, den ver jaardag van Koning Willem III, toen Ko ningin Emma met Prinses Wilhelmina w.aren uitgereden voor een rijtoer door de residentie. Te Scheveningen sloegen de paarden van het rijtuig, waarin de vorstelijke personen gezeten waren, op hol. De postillons werden er afgewor pen, en de koetsier kon de beesten n et meer houden. Den geheelen Scheveningschen weg holden de paarden ongetoomd voort en begaven zich, zooals paarden dat doen, naar de stallen. Het zou niet te over zien zijn, wat er gcVeurd was, als de paarden met het rijtuig achter zich aan getracht zouden hebben de stallen bin nen te rennen. Op het Noordeinde ech ter stond de koetsier Anton Kabelaar met het rijtu'g van dr. Stein, in wiens dienst hij indertijd was, te wachten. Ka belaar bedacht zich geen oogenblik, toen hij de hollende paarden zag aankomen, sprong van de bok en pakte de brie- schende dieren bij de teugels. Hij werd een eind meegesleurd, doch eindelijk ge lukte het hem de beesten tot stilstand te brengen. Koning n Emma heeft den koenen koetsier, dadelijk aangeboden in dienst te komen van het Hof. De koetsier heeft deze betrekking echter niet aangenomen, omdat hij zich te zeer aan dr. Stein ge hecht voelde. Hij ontv ng van Koningin Wilhelmina naderhand een fraai gouden horloge met inscriptie; „Aan Anton Ka belaar, 19 Februari 1887", dat hij nog steeds zorgvuldig bewaard heeft. Later, na den dood van dr. Stein heeft hij getracht als gewoon koets'er den kost te verdienen, wat aanvankelijk nog wel ging, maar omdat rijtuigen nu eenmaal uit de mode raakten, hoe langer hoe minder opleverde. Eenige jaren geleden heeft hij het koetsiersvak er maar aangegeven, ook al omdat hij er te oud voor werd. Thans is hij 76 jaar. Het is te hopen dat het Anton Kabelaar, d e *hans onder be hoeftige omstandigheden leeft, op den dag van zijn merkwaai dig jubileum niet aan belangstelling mag mtbreken. HERSCHOLING" VAN OUDERE WERKLOOZEN. De minister van sociale zaken, mr. M, Slingenberg, heeft aan de besturen van de gemeenten, waar centrale werkplaat sen zijn gevestigd, dit zijn er ongeveer 30 een rondschrijven gezonden, waar in de minister de aandacht van de ge meentebesturen vraagt voor de kwestie van de „herscholing" der oudere werk- Ioozen. De niet ongunstige ontwikkeling van de arbeidsmarkt, welke hier en daar te bespeuren valt, kan wellicht, zoo staat in deze circulaire, een aantal oudere werkloozen een kans geven om weder in het bedrijfsleven te worden opgeno men. Nu doet zich echter het verschijnsel voor, dat de langdurige werkloosheid in sommige gevallen een nadeeligen invloed heeft uitgeoefend op de geschiktheid om weer ten volle in het bedrijf te kunnen meewerken. Daarom is het wenschelijk, j r^s.vaard^Eeid van de hierbe- doelde arbeiders zooveel mogelijk weer op ?et gewensche peil te breng'en. Bij den minister is nu de vraag gerezen of hel niet moge'ijk zou zijn, centrale werkplaats aan dit doel dienstbaar te maken, zonder daarbij aan de bestem ming dezer werkplaats voor de jeugdige werkloozen afbreuk te doen. Gedacht is aan een regeling, waarbij de centrale werkplaats gedurende drie middagen in de week voor oudere werkloozen wordt opengesteld, terwijl op deze middagen de gewone deelnemers geen toegang heb ben, maar dan dezen tijd door het vol gen van cursussen of anderszins nuttig besteden, De voor hen verloren gegane uJ[en op de centrale werkplaats, kunnen zq eenigermate inhalen, aldus schrijft de minister, door des morgens een uur vroe ger te beginnen. De leider en de werkmeesters dienen ook aanwezig te zijn tijdens het verblijf der ouderen. In het algemeen zal men de keuze die nen te beperken, zoo gaat de aanschrij ving verder, tot werklooze arbeiders tusschen 25 en 40 jaar, die, voordat hun werkloosheid optrad, een groot aantal jaren geroutineerde vakarbeiders zijn geweest en van wie moet worden ver wacht, dat indien zij zonder meer in het bedrijfs'even worden opgenomen, zij moeilijkheden zullen ondervinden door j hun gedaald arbeidsvermogen. Het is dus niet de bedoeling aan ongeschool den een vak te leeren of aan geschool den een ander vak bij te brengen, dan waarin zij opgeleid zijn. Ook dient niet tot het organiseeren van dezen cursus voor ouderen te worden overgegaan, j wanneer niet naar het oordeel van de j leiding van de arbeidsbeurs ter plaatse het vooruitzicht bestaat, dat de in aan- j merking komende werklooze vakarbei- ders inderdaad binnen afzienbaren tijd geplaatst zullen worden. Er dienen dus strengere eischen te worden gesteld dan voor de toelating van de jongeren tot de centrale werkplaats. Vergoedingen wor den aan deze ouderen niet gegeven. Aan den cursus kunnen ook deelne men jongere werkloozen, die wegens het bereiken van den 25-jarigen leeftijd de centrale werkplaats moesten verlaten. HET INITIATIEF VAN DR, COLIJN. Belangwekkende beschouwing in de „Times", In een hoofdartikel wijdt het conser vatieve Engelsche blad de „Times" een uitvoerige beschouwing aan de reis van Koning Gustaaf van Zweden en zijn mi nister van buitenlandsche zaken, Sand ler, door West-Europa, Het blad schrijft, dat Sandler de volgende maand naar Engeland zal komen, om het bezoek dat Eden indertijd aan Zweden heeft ge bracht, te beantwoorden. Men kan vei lig aannemen, dat de vorderingen in het streven naar nauwer handelsbetrekkin gen tusschen de staten van de overeen komst van Oslo het doel vormen van de besprekingen met Van Zeeland en dr. Colijn. Het lijkt volgens de „Times" waar schijnlijk, dat Sandler, gesteund door de besprekingen te Brussel en in Den Haag, met de Britsche regeering zich zal onder houden over de mogelijkheid van een ge meenschappelijke poging tot het doen opleven van den internationalen handel. Men is in Scandinavië en Nederland van meening, dat een onderlinge overeen komst, hoe gewenscht en nuttig in psy chologisch opzicht ook, slechts betrek kelijk geringe resultaten kan hebben, tenzij men zich bij het streven naar slechting der tolmuren kan verzekeren van de medewerking van Engeland 'en liefst ook van die der Vereenigde Staten. Er is geen sprake van een tweede we reldconferentie, die zeef waarschijnlijk meer kwaad dan goed zou doen, maar de overtuiging, dat de tijd gunstig is voor een samengaan van alle staten, die groo- tere vrijheid in de uitwisseling' hunner goederen wenschen, is zeer verbreid. Deze overtuiging wint nog veld, sinds de muntovereenkomst tusschen de Ver eenigde Staten, Engeland en Frankrijk werd gesloten. Men hoopte toen, dat men snel zou vorderen. En inderdaad werd er iets gewonnen. Enkele Fransche ta rieven werden verlaagd, eenige Neder landsche contingenten verruimd. Maar wat tot dusverre is bereikt is van geen beteekenis in vergelijking met de resul taten, welke verwacht werden op grond van de besprekingen, in de economische commissie van den Volkenbond, van Oc tober 1936. De beweging, die zoo hoop vol begon, scheen reeds bijna weer ge stuit, toen dr. Colijn een nieuwen stoot gaf. De „Times" herinnert dan aan de verklaringen, door Colijn en Hansson te genover de pers afgelegd en aan den grooten indruk, die deze uiteenzettingen maakten. De partijen bij de overeen komst van Oslo hebben niet stilgezeten en nieuwe stappen kunnen verwacht worden na de besprekingen tusschen dr. Colijn, Sandler en Van Zeeland. De Noor- sche regeering heeft zich reeds bereid verklaard een conferentie bijeen te roe pen, zoodra dit wenschelijk mocht wor den geacht. Een tastbare overeenkomst, die de overeenkomst van Oslo vorm zou geven door de schepping van een uitge strekt gebied van lage tarieven, zou op zichzelf nuttig zijn als prikkelend voor beeld voor de rest van de wereld. „Maar aldus vervolgt de „Times" wat dr. Colijn en dengenen, die met hem samenwerken, voor oogen staat, is niet alleen het toepassen van de over eenkomst van Oslo, doch ook het inleiden van een beweging tot verlaging Gelijk vruchten, die door de kunst verkregen zijn, den rechten geur en smaak missen, kunnen wij in vroeg rijpe menschen den mensch nauwelijks proeven. Zij missen het degelijke der natuur. der tol-muren over een zoo groot moge lijk gebied en tot het doen herleven van den handel tusschen alle staten, die van goeden wil zijn, een beweging, waarin de Vereenigde Staten, Frankrijk en En geland, een groot aandeel zouden moe ten hebben. Er zijn teekenen, die er op wijzen, dat het oogenblik gunstig is voor zulk een beweging. Overal zoeken de staatslieden naar middelen om den uitvoer te ver- grooten. Overtuigd als zij er van zijn dat een binnenlandsch herstel zonder dat niet veel zal vorderen. En bovendien ziet men meer en meer i%.dat de inter nationale handel niet alléén verkoopen, maar ook koopen inhoudt. Het blad her innert in dit verband aan de besprekin gen van Runciman in de Vereenigde Sta ten en zegt, dat men niet al te ongedul dig moet zijn, maar ook niet mag ver slappen. Het is bemoedigend, dat de nieuwe pogingen veel meer rekening mei de werkelijkheid houden dan eenige ja ren geleden het geval was. Men erkent, dat de regeeringen in de eerste plaats dén plicht hebben, de welvaart van de eigen volken te beschermen, en dat een zekere dosis economisch nationalisme niet alleen gerechtvaardigd, maar ook onvermijdelijk is. Tarieven en contingen ten zullen slechts geleidelijk verlaagd en verruimd worden. Indien kan worden aangetoond, dat de belangen, die zij moesten beschermen, beter langs ande ren weg bevorderd kunnen worden. Geen land zal zijn tolmuren afbreken om den internationalen handel ie stimulee- ren, als dat ten koste van zijn binnen- landsche welvaart zou moeten geschie den. De internationale handel is geen doel, maar middel tot verhooging van den algemeenen standaard der wel vaart." MINISTER SANDLER TE DEN HAAG. De Zweedsche minister van buiten landsche zaken, de heer Sandler, is he denochtend uit Brussel, waar hij eenige dagen verbleef, met koning Gustaaf van Zweden, aan het Hollandsche spoorsta tion te Den Haag aangekomen voor het brengen van een onofficieel bezoek aan zijn Nederlandschen ambtgenoot, jhr. mr. A. C. D. de Graeff. De Zweedsche minister was verge zeld van zijn secretaris en van den heer Vendel, den tijdelijken zaakgelastigde van Zweden in Den Haag, die den mi nister tot Rotterdam tegemoet was ge reisd. Op het perron waren ter begroeting van den Scandinavischen gast aanwezig onze minister van buitenlandsche zaken en de heer A. Hammarskjold, rechter in het permanente hof van internationale justitie. Minister De Graeff heeft hedenmid dag ter gelegenheid van het bezoek van den heer Sandler enkele gasten aan een lunch vereenigd. Daaraan nam o.a. deel de minister-president dr. H. Colijn. JAN BIJL. t Meer dan 250 schipbreukelingen gered. Gistermorgen is te Den Helder over leden Jan Bijl, redder van een zeer groot aantal drenkelingen en oud-schip- per van de Noord- en Zuidhollandsche Redding Mij. Hij redde meer dan 250 schipbreuke lingen. Jan Bijl was ridder in de orde van Oranje-Nassau, bezat de bronzen en zilveren reddingsmedaille der Koningin en het zilveren kruis van Oostenrijk. Bijl heeft behalve als redder, ook ver dienstelijk werk gepresteerd als duiker, o.a. met den bekenden Rotterdammer Sperling, STAATSLOTERIJ. (Trekking van heden.) f 1000: 3223 12366 14801 f 400; 3867 17534 141037 f 200: 2512 15524 8119 3336 1812 f 100: 17199 11349 1596 10511 4697 5809 9884 14803 17990 8345 12786 NED. HERVORMDE RADIO-OMROEP. Te Middelburg is gesticht de „Ver eeniging tot oprichting van een Ned. Hervormde Rad o-Omroep". Het secre tariaat dezer vereeniging is gevestigd bij bij ds. G. van Yperen te Waterland kerkje; voorzitter is ds. D. Louwerse te Wissenkerke. ARNEMUIDEN. Gevonden: een acte- tasch met inhoud. Inlichtingen ter ge meente-secretarie. *s HEER HENDRIKSKINDEREN. Gis teren vierde 's Heer Hendrikskinderen het oranjefeest ter gelegenheid van hel huwelijk van Prinses Juliana met Prins Bernhard. Begunstigd door mooi weer hadden des morgens de kinderspelen plaats. Des namiddags werd er een optocht van ver sierde wagens, fietsen en groepen samen gesteld welke vooraf gegaan werd door het muziekgezelschap Excelsior van 's Heer Arendskerke. Hierna werden de volksspelen gehouden waarvan als hoofd nummer genoemd kan worden het stoel tje rijden te paard Het feest werd met een lichtstoet en een concert door „Excelsior" besloten, Er werd geen wanklank vernomen, IERSEKE. Naar wij vernemen hebben Ged. Staten 't verzoek van den hr. J, Os- sewaarde om de beslissing van B. en W. van Ierseke inzake zijn raadlidmaat- schap ongeldig te verklaren, afgewezen. Gehandhaafd blijft dus de beslissing van B. en W. dat de heer J. Ossewaae.de niet meer Je vereischten bezit om raads lid onzer gemeerne te zijn. Gisteravond is door lekkage aan de fundeering de YE 170 gezonken en door twee motorbooten tegen den dijk gezet. Door vaklieden is des nachts het sch'p gedicht en het schip vlot gemaakt, waarna het des anderen daags op de werf van de firma J. van Os is omhoog gedraaid. Persoonlijke ongelukken kwa men gelukkig niet voor. Alleen mate- rieele schade. AUTO OP ONBEWAAKTEN OVERWEG DOOR TREIN GEGREPEN. KLOETINGE. Hedenmorgen te kwart voor twaalf werd de auto van den ma- nufacturier W. Joosse ie Goes, op den onbewaakten overweg aan den Molen weg te Kloet'nge door een passagiers- trein gegrepen. De auto werd van ach teren geheel vernield. De bestuurder bleef als door een wonder ongedeerd. KRABBENDIJKE. Woensdagavond vergaderde onder voorzitterschap van den heer J. Frelier de pl, afd. van het Groene Kruis in het veilingsgebouw. De voorz. gaf een algemeene beschouwing over het jaar 1936, waarbij werd aan gemerkt dat het Groene Kruis alhier, zich in aller belangstelling mag verheu gen. De vereeniging viert in deze maand haar 30-jarig bestaan. Hij herinnerde er aan, dat in 1907 onder leiding van dr. Geill de vereeniging was opgericht met een aantal leden van 133, die een jaar- lijksche contributie opbracht van 86, dat de vereeniging thans gegroeit is tot 681 leden met een betaalde contributie van 681. De voorz. bracht dank aan den penningmeester den heer Jacobus- se, die van de oprichting af deze func tie heeft vervuld. Hij herinnerde er aan dat in 1922 een wijkverpleegster voor Krabbendijke en Waarde werd aange steld. Indien tijd werd door mevr. dr. Hondelink een consultatiebureau voor zuigelingen gesticht. Tenslotte memo reerde spr. het oprichten van het nieu we Groene Kruisgebouw in 1933, de in stallatie van een hoogte-zon-toestel. Van de gemeente werd een subsidie verleend van 1000 per jaar wat in den loop der jaren is teruggebracht tot 750. De penningmeester bracht vejrslag van de ontvangsten en uitgaven over 1936 uit. De ontvangsten bedroegen 3048 en uitgaven 3020 batig slot 28. De rekening wijkverpleging sluit aan ontvangsten en uitgaven op een bedrag van 2018; die van de T.B.C.-bestrij ding op 708. De begrooting Groene Kruis werd voor het jaar 1937 vastge steld op een ontvangst en uitgaaf van 2155; de begrooting Wijkverpleging op 2015 en die der T.B.C.-bestrijding op 1660. Tot bestuurslid van het Groene Kruis werd bij acclamatie herko zen de heer L. J. van Langevelde en ^•rken zacht en zeker Dooi O Oer rrr (lngez. Med.) Verwachting tot morgenavond: Krachtige tot matige Z. tot Z.W, windt zwaar bewolkt tot betrokken, waar schijnlijk eenige regen, weinig verande ring in temperatuur. Do. 4 Febr. Zon op: 7 h 39; onder: 16 h 50. Licht op: 17 h 20. Maan op: 2 h 16; onder: 16 h 50. N.M. 11 Febr. Hoog- en Laagwater te Vlissingen: Februari. Hoogwater. Laagwater. Do. 4 6.51 19.29 0.36 13.21 Vr. 5 7.56 20.46 1.36 14.27 Za. 6 9.21 22.07 3.01 15.49 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: Februari. Hoogwater. Laagwater. Do 4 8.25 21.01 1.45 14.19 Vr. 5 9.24 22.15 2.42 15.28 Za. 6 10.48 23,^0 4 06 16.51 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later, (S springtij.) voor de Wijkverpleging en T.B.C.-be strijding de heer J. Jacobusse. Hierna werd door den secretaris, den heer Vader een nieuw huishoudelijk reglement voor het Groene Kruis voor gelezen wat met aller goedvinden werd vastgesteld. Voorts drong hij aan op de noodzakelijkheid, dat de leden die thans een minimum contributie betalen van 0.50 dit vrijwillig verhoogen tot 1 per jaar. Benoemd werd in de centrale commissie voor het nazien der rekenin gen de heeren Vader, Tollenaar, Bakker en Van Hekken. Het aantal bezoeken van de wijkver pleegster bedroeg over 1936: te Krab bendijke 1330 en te Waarde 479 totaal 1809. Voor zuigelingen-zorg werden af gelegd te Krabbendijke 230 en te Waar de 119 totaal 349 bezoeken. Voor T.B.C. bestrijding 393 bezoeken, het totaal aantal bezoeken afgelegd bedraagt 2551. Het aantal consulten op het consultatie bureau voor zuigelingen bedroeg te Krabbendijke 40 en te Waarde 15. Het aantal leden van de vereeniging tot uitzenden van kinderen en T.B.C.-be strijding bedroeg 35. De ontvangsten hiervan bedroegen 55. De stand der kas bedroeg op 1 Januari 1937 was in totaal 335. De voorzitter deelde nog mede: dat dokter Nieuwenhuijse alhier, een cursus zal geven voor eerste hulp bij ongeluk ken waarvoor zich al plm. 60 personen hebben opgegeven; dat 26 Februari a.s. ir. Holleman een lezing zal houden ter propag'eering van: eet meer zuivel; en dat de leden tot 26 Febr. de gelegenheid hebben om 2 nieuwe candidaten te stel len voor aanvulling van het bestuur daar het bestuur, thans uit 7 leden be staande, het gewenscht acht zich uit te breiden tot 9. De vergadering werd door 79 leden bezocht. KRABBENDIJKE. Onder voorzitter schap van den hr. A. P. Woutersen ver gaderde in hotel Otte de landbouwver- eeniging E. M. M. alh'er. De vereeniging telde in 1936 59 leden. De penningmees ter deed verslag van zijn beheer. Aan gekocht werden 231,012 kg kunstmest stoffen voor een bedrag van f 9755, In geleverd werden 1933 doode musschen eiï 1471 eieren. De totale inkomsten bedroegen f 10,543; de uitgaven bedroegen f 10060; goed slot f 483, Tot commissieleden voor het nazien der rekeningen werden be noemd de heeren L. B. van Nieuwen- huizen, D. P. Woutersen en J. van Luik. Tot commissieleden voor het behande len der vraagpunten werden benoemd L, Th. Vogelaar; L. B. van Nieuwenhui- zen, I. J. Smallegange en A. P. Wouter sen. Vervolgens werd het woord gege ven aan ir, C. Dellaert, die een rede held met als onderwerp: Bestaat er verband tuschen ,de vooruitgang der techniek en de werkloosheid? Spr. be toogde en bewees met voorbeelden dat er door de vooruitgang der techniek wel

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 1