*2* GOISCHE COURANT AKKERTJES BINNENLAND. iü iliPSJKIll -i ZEELAND. WEERBERICHT, NUMMER 28. TWEE BLADEN. WOENSDAG 3 FEBRUARI 1937. EERSTE BLAD. 180e JAARGANG. ÜSISDELBURG» ODES. MIDDELBURGSCHE courant 'Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen f 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. jjeT par„;i.vKPT;^l,ton en dankbetuigingen I7 (•veis f 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek ^Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, I I) ct bg vooruitbetaling Adv. met ^Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 Ct. extra Bewijsnommers 5 cent. DE GEBOORTEDAG VAN PRINS BERNHARD. Is 29 Juni, In de geboorteakte heeft een misslag plaats gehad. Omtrent den geboortedag van Z, K. H. Prins Bernhard is een vraag gerezen. In de geboorteakte van den Prins staat nl. dat hij is geboren te Jena op 28 Juni 1911 des voormiddags om kw,irt voor drie uren, terwijl in de wet van 24 No vember 1936, Stbl. no. 2, houdende na- turalisat'e van Prins Bernhard staat, dat de Prins is geboren op 29 Juni 1911 te Jena. Aan de redactie van de Gemeente stem is de vraag voorgelegd, welke da- tum juist is en de vrager (die wel min of meer zijn werk zal vinden in den burgerlijken stand) veronderstelt van zelfsprekend, dat de datum van de ge boorteakte wel ju st z,i 1 zijn, ondanks de omstandigheid, dat in de wet en op j diverse kalenders een anderen datum wordt genoemd. De redactie van genoemd blad heeft zich, blijkens een mededeeling in het laatstverschenen nummer, gewend tot het Departement van Justitie en van die zijde is medegedeeld, dat 29 Juni de juiste datum is, In de geboorteakte heeft een misslag plaats gehad, en naar het schijnt worden maatregelen geno men tot verbetering van de betreffende akte. DE TUNNELBOUW TE ROTTERDAM EEN FEIT GEWORDEN. Gistermiddag is op het stadhuis te Rotterdam op plechtige wijze het con tract voor de tweede oeverver binding, de timnel, geteekend. Na jaren van besprekingen is dit voor Rot terdam zoo belangrijke werk een feit geworden. De burgemeester onderteekende het eerst het contract en vervolgens plaat sten de vertegenwoordigers der aanne mersfirma, hun handteekening. De aannemersfirma's die bij dezen tunnelbouw zijn betrokken, zijn de Ne derlandsche Aannemersmaatschappij vh, firma H. F. Boersma te Den Haag, Chris tian! en Vielsen's Gew. beton Mij. N.V. den Haag; de firma's Van Hattem en Telders en Blankevoort, en tenslotte in int. gew, beton Mij. N.V. te Breda. Deze firma's zullen een nieuwe N.V. stichten, geheeten N.V Maastunnel. De int. gew. beton zal hierbij een leidende functie vervullen. De garantiesom van deze N.V. zal 1.750.000 bedragen. Het contract draagt den aannemers op den bouw van den tunnel voor twee-banig autoverkeer met verkeer voor wielrij ders en voetgangers voor de totale som van 11.382.000. In totaal zal worden gerekend met 'n maximum van 1100 werkdagen, zoodat de tunnel, ongedachte tegenslagen mee gerekend, op 1 Januari 1941 voor inge bruikneming zal zijn. HET WETSONTWERP INZAKE DE REGELING DER ZIEKENVERZORGING. fn de memorie van antwoord betref fende het wetsontwerp tot regeling der ziekenverzorging (dat de ziekenfond sen etc. onder hooger toezicht wil stel len), verklaart de minister van sociale zaken, dat naar hem gebleken is, bij een aantal, in den regel bij de kleinere zie kenfondsen, misstanden op verschillend gebied worden aangetroffen. De minister heeft in de eerste plaats °P het oog de misstanden, die zich voordoen bij het benoemen van onbe kwame of op anderen grond niet vol waardige artsen aan enkele ziekenfond sen, die geen vrije artsenkeuze kennen. tf u tw®ec^e groep van misstanden be- ui j ekeer. Het is den minister ge bleken, dat er aan het financieel beheer op vc^sc blende plaatsen nogal iets ge haperd heeft. Naast gevallen van fraude en onjuist beheer kwamen in de laatste jaren tot zijn kennis minder gewenschte handelingen van enkele bestuurders, zooals het bedingen van provisie bij le vering van geneesmiddelen. Stelt men nu de vraag, of tegen der gelijke misstanden niet anders dan krachtens een speciale wettelijke rege ling kan worden opgetreden, dan is het antwoord van den minister daarop, dat dit inderdaad op andere wijze niet af doende kan geschieden. Wel kan in sommigë gevallen bij financieele mis standen^ door den strafrechter en bij minder juist gedrag van artsen door het medisch tuchtcollege worden opgetre den, doch in de meeste gevallen is dit niet mogelijk. Bovendien, indien de za ke* v»or den rechter worden gebracht, is het reeds te laat, is het onheil reeds geschied. De bedoeling van het onder havige wetsontwerp is, om aan dit al les een eind te maken. Van een streven om het ziekenfonds wezen in een nauwkeurslijf te knellen is bij den minister geen sprake. Voor gelijkschakeling voelt hij niets. Hij kent en eerbiedigt de veelvormigheid van het maatschappelijk leven, zooals dat ook bij het ziekenfondswezen tot uit drukking komt. Naast het stellen onder toezicht dat in het geheel niet be hoeft te knellen beoogt hij alleen het brengen van eenheid in de regelin gen, voor zoover dit in het belang van de volksgezondheid absoluut noodzake lijk is. Bij het vraagstuk van de ziekenhuis- verpleging, waarvan de regeling in het onderhavige wetsontwerp aanleiding gaf tot ernstige bedenkingen, eischen twee vragen beantwoording: 1. Is het noodzakelijk de verzekering van de ziekenhuisverpleging wettelijk te regelen? en 2. Is het wenschelijk die regeling op te nemen in een wet betreffende de zie kenverzorging? Wat de eerste vraag betreft, wijst de minister er op, dat de verzekering te gen de kosten van ziekenhuisverpleging voor steeds grootere groepen der be volking een noodzakelijkheid is gewor den. Wanbeheer kan hier uit financieel oogpunt nog tot veel ernstiger gevol gen leiden dan bij de ziekenfondsen. Een streng toezicht op de instellingen, die zich met de ziekenhuisverpleging bezighouden, is daarom geboden. Wat de tweede vraag betreft, moet de minister de juistheid erkennen van het bezwaar, dat de ziekenhuisverple ging in het ontwerp wat erg beknopt was geregeld en zeer veel aan een al- gemeenen maatregel van bestuur was overgelaten. Hij heeft in verband hier mede de bij de artikelen 20 en 21 nader toe te lichten wijzigingen aangebracht. Het is de bedoeling in de voorberei ding der uitvoeringsmaatregelen den centralen raad te hooren en zoo de be langhebbenden te betrekken in de tot standkoming van de uitvoe^ingsvoor schriften. Voorts is het inderdaad de bedoeling bij het vaststellen van de welstands- grens rekening te houden met het ver schil in levensstandaard tusschen groo- te en kleine gemeenten en met de sa menstelling van de gezinnen. VERBLINDENDL VERLICHTING VAN AUTO'S. Bij het met ingang van 1 November j.l. van kracht geworden motor- en rij wielreglement en de daarbij behoorende beschikking worden o.a. speciale eischen gesteld aan de niet verblinden de lichtbundels van motorrijtuigen en verder worden maten aangegeven, waarbinnen de koplampen zich moeten bevinden. Een deel der bepalingen werd reeds direct van kracht, maar een ander deel komt eerst 1 Januari 1938 in werking. Zeer te betreuren is het, dat de na dere uitwerking der eischen waaraan van 1938 af voldaan zal moeten worden, vrat de verblindende verlichting betreft, niet gelijktijdig met de invoering van het gewijzigde reglement bekend zijn gemaakt. Talrijke automobilisten verkeeren thans in de omstandigheid, dat hun ver lichting niet voldoet aan de reeds op het oogenblik geldende voorschriften, maar als zij er toe overgaan nieuwe onder deden of nieuwe lampen aan te schaf fen, dan blijft het heelemaal de vraag of deze met ingang van 1938 nog wel zullen voldoen. Hierdoor ondervinden de automobi listen op het oogenblik een groote over last, welke bovendien tot zeer onaan gename financieele consequenties kan leiden. De A.N.W.B., die destijds bij de in voering der nieuwe bepalingen reeds een. spoedige openbaarmaking der keu- ringsvoorwaarden bij den minister be pleitte, heeft bij den huidigen onbevre- digenden toestand gemeend zich nog maals tot Zijne Excellentie te moeten wenden met het verzoek te willen be vorderen, dat de verschillende verlich- tingseischen voor 1938 zoo spoedig mo gelijk openbaar worden gemaakt en de gelegenheid tot keuring van lantaarns' en lampen tegelijkertijd wordt openge steld. Verder verzocht de A.N.W.B. den minister te willen bevorderen, dat de De ziel heeft geen geheim, dat het gedrag niet openbaart. 1 - - 1 minimum afstand 'tusschen de koplam pen, welke met ingang van 1 Januari 1938 de helft van de spoorbreedte der voorwielen mag bedragen, tot op een kleinere maat teruggebracht wordt. Dit zou naar de meening van den A. N.W.B. kunnen geschieden, zonder het beginsel, waarop dat voorschrift ge grondvest is, n.l. dat men eenig over zicht van de breedte van het motorrij tuig krijgt, prijs te geven. Door de voorgestelde wijziging zou kunnen worden voorkomen dat het grootste deel van de bezitters van Ame- rijcaansche en ook verschillende Euro- péesche automobielen, zeer ingrijpende veranderingen moeten doen aanbren gen, hetwelk weder een nieuwen last op het motorverkeer zou beteekenen. HET IJZELGEVAAR. Inschakeling van eersite hulp posten bij bestrijding voorge steld. De A. N. W. B. schrijft ons: Nog steeds behoort de verraderlijke ijzel tot een van de grootste vijanden van het verkeer in de wintermaanden. De bestrijding door middel van zand of grint is op zichzelf reeds geen gemak kelijke taak, gezien de groote afstanden waarover dikwijls gestrooid moet wor den. Maar afgezien daarvan vormt het zoo uitgesproken incidenteele en plaat selijke karakter, hetwelk het optreden van ijzelvorming kenmerkt, een moei lijkheid op zichzelf. Naast een behoor lijke outillage voor het strooien, is een goed georganiseerde waarschuwings dienst hier onmisbaar. De A. N. W. B. heeft in dit verband aan den minister van waterstaat ver zocht te willen bevorderen, dat de eer ste hulpposten langs de wegen in een dergelijk waarschuwingssysteem inge schakeld zouden worden. Weggebruikers zouden dan, wanneer zij ergens ijzelvor ming bemerken, hiervan aan een dicht- bijzijnden hulppost bericht kunnen geven, Van dezen post zou dan weer een mededeeling aan den betreffenden weg- beheerder moeten worden doorgegeven. Naar de A. N. W. B. meent te weten, wordt deze methode reeds in enkele ge vallen met vrucht gevolgd. Ir„ de Kok vliegt naar Indië. Hedenochtend om kwart over acht is ir. J. E. F, de Kok, directeur-generaal van de Koninklijke met zijn eigen vlieg tuig, vergezeld van den heer H. M. Schmidt Crans, chef-instructeur van de nationale luchtvaart school van het vliegveld Ypenburg vertrokken voor een reis naar Nederlandsch-Indië. De heer de Kok onderneemt deze reis niet al leen als zakenman, maar zij is ook be doeld als een vacantie-vlucht. De vlie gers hoopten vandaag Pisa te bereiken. Gedupeerde varkeashandelaren. De Nederlandsche bond van varkens handelaren heeft den minister v,in land bouw en visscherij telegrafisch medege deeld van zeer vele kanten klachten te hebben ontvangen, dat de veehouderij- centrale levende varkens boven zouter- gewicht laat aankoopen voor den ex port volgens het plan Deterding. Het gevolgde systeem wijkt af van dat betreffende den export van runderen en levert een groot nadeel op aan de var kenshandelaren. De bond verzoekt den m nister d,an ook van heden af de aankoopen voor export via den vrijen varkenshandel over de varkensmarkten te doen plaats hebben. DE VERKLARING VAN HITLER Nadere inlichtingen gevraagd. De regeeringspersdienst meldt: De passage in de rede van den Duitschen rijkskanselier van 30 Januari, welke op Nederland betrekking had, heeft de vraag doen rijzen, of de Duit- sche regeering aan de Nederlandsche te voren rechtstreeks een mededeeling zou hebben gedaan inzake Duitschlands be reidheid tot erkenning te allen tijde van Nederlands neutraliteit. Een dergelijke mededeeling werd echter, naar wij van gezaghebbende zijde vernemen, door dc Nederlandsche regeering niet ontvangen, zoodat zou moeten worden aangeno men, dat de uitlatingen van den rijks kanselier betrekking hadden op vroe gere openbare uitlatingen zijnerzijds. Teneinde dienaangaande alsnog afdoen- De aanvaring op de Westerschelde. In de positie van het Fransche stoom schip „Gondé", dat gisteren na met het Zweedsche motorschip „Bullaren" in aanvaring te zijn geweest, op een zand plaat nabij Terneuzen is gezet, was he den weinig verandering gekomen. Het Belgische bergingsvaartuig „Redder" ligt langszij de „Gondé". Men is bezig te trachten het gat in de „Gondé" te dich ten. Zeven sleepbooten bevinden zich in de nabijheid om, zoo noodig, hulp te verleenen. De „Gondé" was van Antwerpen op weg naar La Réunion; de „Bullaren" was bestemd voor Londen, doch is giste ren naar Antwerpen teruggekeerd. R. J. de Muijnck. f Op 77-jarigen leeftijd is aihier over leden de heer R, J. de Muijnck, die ge durende 34 jaar diaken was van de Ned. Herv. Gemeente en die daarvan een 20- tal jaren het kassierschap der diaconie bekleedde. De overledene heeft ook als penning meester van het bestuur der Ned. Herv. school op het Molenwater, jaren lang zijn krachten aan het bijzonder onder wijs gegeven. De teraardebestelling van het stoffe lijk overschot, is bepaald op Vrijdagmid dag. EEN POSTDIRECTEUR DIE NIET KOMT. Naar wij vernemen heeft de heer IJ Bakker, laatstelijk directeur van het te legraaf- en telefoonkantoor te Dordrecht en ingaande 1 dezer aangewezen als di recteur van het post-, telegraaf- en tele foonkantoor alhier eervol ontslag uit den P.T, T.-dienst verzocht. De heer Bak ker zal dus vermoedehjk te dezer stede niet in functie treden, Het ingezonden stukje in ons num mer van Zaterdag, waarin twee onder wijzeressen uit Overijsel een oproep om steun voor de in groote armoede leven de kinderen lieten hooren, zal zeker verschillende personen tot nadenken hebben gezet. Er zullen er zeker zijn, die wel iets hebben te missen, doch tegen de verzen ding opzien. Wij kunnen deze mededee- len, dat mevrouw Barends, Lange Noord straat te Middelburg, bereid is bij het geen zij zelf beschikbaar heeft, ook dat van anderen te voegen en gezamenlijk te verzenden en zulks voor haar reke ning. Lezing A. B. Wigman. De bekende natuurvorscher, de heer A. B, Wigman, hield gisteravond een le zing voor de afd. Zuid- en Noord-Beve land van de Ned. Nat. Hist. Ver. over het onderwerp: „Het dierenleven op de Veluwe Spr. schetste eerst de „ontdekking' van de Veluwe, sinds er betere ver- keers-mogelijkheden ontstonden, en hoe tenslotte verscheidene eigenaren hun gronden afsloten tegen vandalisme. Niet temin, ook buiten de afgesloten terrei nen is er nog veel natuurschoon te ge nieten, en tot diverse terreinen heeft men toegang na zich van een bewijs daartoe voorzien te hebben. De Veluwe beslaat een oppervlakte van pl.m. 120,000 ha, waarvan 30,000 ha ingenomen wordt door in cultuur ge brachte gronden, 45,000 ha is vrije heide, en 45.000 ha is met bosch bedekt. Dat is een derde van de geheele Nederland sche bebossching. Spr. deelde verder mede, dat voor honderd jaar nog slechts een-vijfde der bebossching' uit naaldhout bestond, doch vooral het eikenhakhout is verdwenen en thans heeft het naald hout de overhand. Daar dit de laatste jaren met zorg wordt aangelegd komt dit het natuurschoon ten goede. Spr. vertoonde hierna een groote col lectie lantaarnplaatjes, die, uitvoerig door hem toegelicht, een belangwek kend beeld gaven van de flora en faura van de Veluwe. Er waren vooral schit terende opnamen van het edelwild, de wilde varkens, vossen, konijnen en roof vogels, die op de Veluwe nog in zoo groote verscheidenheid en in hun onge- repten natuurstaat worden aangetroffen. Uren, dagen en soms weken waren noo dig geweest om bepaalde momenten uit de zekerheid te verkrijgen, is den tijde- lijken zaakgelastigde te Berlijn opge dragen omtrent de strekking van de woorden van den rijkskanselier nadere inlichtingen in te winnen. De koorts daalt onmiddellijk. De besmetting wordt gestuil, De ziekte-duur wordt ingekort, Steeds goede resultaten met: Volgens recept von Apotheker Dumont m Overal verkrijgbaar. Per 12 stuks 52 cent. (Ingez. Med.) Verwachting tot morgenavond'. Meest krachtige, tijdelijk wellicht af nemende Z. tot Z.W. wind, zwaar be wolkt tot betrokken met tijdelijke op klaring, waarschijnlijk regen, weinig ver andering in temperatuur. Wo. 3 Febr. Zon op: 7 h 40; onder: 16 h 48. Licht op: 17 h 18, Maan op: 1 h 11; onder: 9 h 53. L.K. 3 Febr. Hoog- en Laagwaier te Vlisslntf es Hoogwater. Laagwater. Februari. Wo. 3 5.59 18.31 12.30 Do. 4 6.51 19.29 0.36 13.21 Vr. 5 7.56 20.46 1.36 14.27 Hoog- en Laagwater te Wemeldinget Februari. Hoogwater. Laagwater. Wo. 3 7.41 20.09 103 13.30 Do 4 8.25 21.01 1.45 14.19 Vr. 5 9.24 22.15 2.42 15.28 Westkapeile is 28 min ea Domburg 23 min. vroeger; Vesre 38 min. later, (S springtij) het leven der dieren op de gevoelige plaat vast te leggen, zoo deelde spr. mede. Maar daarmede had hij dan ook iets bereikt, dat alle aanwezigen met bewondering vervulde, en dat hem dê schoonheden van een natuurstaat liet zien, die ze zeker in ons land niet meer bestaanbaar achtten. De voorz. ir. B. Bosma sloot den avond met een woord van dank aan spr. voor zijn belangwekkende voordracht. De Centrale hengstenkeuring. Naar wij vernemen belooft de centrale hengstenkeuring, welke op 11 dezer al hier zal worden gehouden, zeer belang rijk te zullen worden. Het aantal inschrij vingen bedraagt ruim 150 en overtreft daarmede het aantal van het vorige jaar nog met 40. OVER DE AFSCHAFFING DER KERMIS. Een adres aan den Raad dezer gemeen te van de C. H. U. en A. R. raadsfrac ties. Het volgende adres werd aan den raad der gemeente gezonden: „Bij; de behandeling der begrooting voor het jaar 1937 is door de eerst on- dergeteekende medegedeeld, dat hij op een volgende raadsvergadering met het voorstel zal komen, om de kermis, welke jaarlijks in de maanden Augustus en No vember wordt gehouden, af te schaf fen. Ondergeteekenden deelen U mede, dat aan den burgemeester als voorzit ter van den Raad, mede namens de Christelijk Historische en Anti-Revoluti onaire raadsleden hei verzoek is gedaan op de eerstkomende raadsvergadering dit voorstel aan de orde te stellen. De motieven tot dit voorstel zijn in het kort als volgt: le, dat het oorspronkelijk kar,akter van de kermis ten eenen male is verlo ren gegaan. In de middeleeuwsche ker mis zat een drievoudig element: een kerkelijk of godsdienstig element; een commerciëel element en een volksfeest^ Van het kerkelijk of godsdienstig ele ment zullen wij maar zwijgen, daarvan is niets overgebleven. Nienyand zal meer op de kermis een christelijke geest be speuren, of iets dat met de kerk ver band houdt. (Kerm's is kerkmis of kerlc- wijmis). Het tegendeel is helaas maar al te duidelijk gebleken. 2e. Dat het commerciëel element eveneens is verloren gegaan, want wat men op de kermis kan koopen, kin men overal in Goes koopen en vaak voordee-

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 1