35 WyBERT Het helsch complot KRONIEK van den DAG. BINNENLAND. ZEELAND. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN DINSDAG 2 FEBRUARI 1937. No. 27. annie s. swan „u bent erg vriendelijk", zei Alice vlnjb „maar ik ben bang', dat ik morgen onmogelijk kan komen. Ik kan mijn tan te niet alleen laten. Zij is op het oogen- niet in staat te spreken, maar ik geloof, dat ze me mist, als ik de kamer uit ben". Thans ook met menthol-smaak! Nog geen stap verder. Delbos, de Fransche minister van bui- tenlandsche zaken, heeft Zondag reeds kans gezien, Hitler van repliek te die nen op zijn Rijksdagrede. Zulks ter gele genheid van de inwijding van al weer een monument voor gesneuvelden, dit maal te Chateauroux. Delbos' rede be wees, hoezeer nog altijd het oude twist punt politieke besprekingen tusschen Parijs en Berlijn in den weg staat: Parijs wil collectieve, Berlijn tweezijdige ver dragen. „Ik neem gaarne acte van Hitler's ver klaring, aldus Delbos, dat er menschelij- kerwijs gesproken geen enkel twistpunt tusschen Frankrijk en Duitschland kan bestaan. Dat is ook onze gedachte en ons ver langen. Maar Duitschland en Frankrijk zijn niet de eenigen op aarde en vooi de handhaving v.an den vrede zijn alge- meene regelingen noodig, die ook ande ren betreffen. H tier heeft door zijn rede het vertrouwen in de handteekeningen onder yerdragen niet versterkt. We heeft hij verklaard, dat Duitschland tot eerlijke samenwerking bereid is, maar internationale samenwerking slu t zeer moeilijke onderhandelingen in. Doch ik erken gaarne, dat zijn rede iets posi tiefs nhoudt, zelfs ten aanzien der ont wapening. D,aar wij weten, dat het niet noodza kelijk is, dat men reeds in den aanvant" van gelijk inzicht moet zijn om tot een gunstig resultaat te komen, blijven wi; bereid mede te werken aan alle po gingen tot toenadering, slechts ondei voorwaarde, d,at zij tegen niemand ge richt zijn. Daarbij denk ik aan Sovjet- Rusland: hoe willekeurig zou het zijn een volk van bijna 200.000.000 zielen dat evenzeer den vrede noodig heeft en wenscht, uit te sluiten? Wanneer wij zeggen, d,at het econo mische herstel van Europa slechts in een. atmosfeer van vrede een plaats kan vinden, dat openbaarheid omtrent en toezicht op de bewapeningen noodig zijn, dat de bewapening moet worden beperkt, dan is men in Duitschland ge neigd te denken, dat wij beleed'gende toespelingen op Duitschland maken. Niettemin hebben wij altijd verkla,ard dat die opmerkingen gelden voor alle landen, ook voor het onze. Wij vragen van Duitschand niet meer dan van an deren en onszelf. Als wij ons bereid ver klaren mede te werken ,aan een redelij kere verdeel'ng der grondstoffen, moe ten wij toezien, dat de oorlog niet ge voed wordt. Wil men den vrede, dan moet de oorlogsnijverheid veranderen in vredesnijverheid. Die moeilijkheid kan alleen opgelost worden, ind en de be- wapenihgshist verdwijnt en indien in vertrouwen op veiligheid alle handels gebieden worden opengesteld voor de nieuwe voortbrengselen. Tót het aan vaarden van deze groote taak nood'gen wij Duitschland en alle andere landen uit. Om haar tot een goed einde te bren gen, moeten wij aan weerskanten over gevoeligheid en wantrouwen v,an ons af zetten. De eenige beperking op onze vredelievendheid is deze, dat wij ons tegen lederen aanval zullen verdedigen en onze verplichtingen zullen nakomen. Voor de nakomelingen van onze doo- den, aldus besloot Delbos, willen wij deze drie hoogste goederen bewaren: vaderland, vrede en vrijheid." Wij hebben gisteren gemeld, dat Hit ler's rede teleurstellend voor de Fran- schen (en ook voor de Engelschen) was wegens „het ontbreken van een positie ve bijdrage tot verbetering van de po litieke constellatie in Europa". Op haar beurt is de Duitsche pers nu weer slecht over Delbos' rede te spreken. Volgens het „Zwölf Uhr Blatt" doet het nog al vreemd aan, dat Delbos zich nogmaals voorstander heeft verklaard van het slui ten van politieke overeenkomsten, ook met Sovjet-Rusland. Gelooft men te Pa rijs werkelijk aldus vraagt het blad dat men Duitschland er door goede woorden toe kan verleiden zich met het bolsjewisme te verzoenen? De „Völki- scher Beobachter" constateert: „Uit de rede van den Franschen minister is op- door 30). „Maar het zou u goed doen er eens een uurtje uit te komen. Ik zal u met mijn rijtuig laten halen en breng'en", drong mrs. -King aan, te meer verlangend om haar zin door te zetten, nu het bleek niet zoo gemakkelijk te gaan. als ze ver wacht had. „Als u eens even iets anders gedaan hebt, zult u weer beter tegen 't verplegen kunnen". „Ik ben u erg dankbaar voor uw vriendelijkheid, maar ik mag er op het oogenblik heusch geen gebruik van ma ken zei ze, terwijl haar oogen zich verzachtten. „Ik begrijp niet, waarom u tegen een vreemde zoo vriendelijk bent. Vandaag nog heb ik gevoeld, wat een K.L.M.-vliegtuig zal geïsoleerde Deensche eilanden van post en levensmiddelen voorzien. De Deensche luchtvaartmaatschappij Det Danske Luftfartselskib (D.D.L.) heeft een Nederlandsch vliegtuig met bemanning van de K.L.M. gecharterd voor het uitvoeren van vluchten naar verschillende door het ijs geïsoleerde Deensche eilanden, teneinde deze van post en levensmiddelen te voorzien. Gistermorgen is het een-motorige Fokker-vliegtuig van het type F VII de PH-ACT van Schiphol naar Kopenhagen vertrokken, waar het vroeg in den mid dag is aangekomen, bestuurd door den piloot Fuchs, vergezeld van een boord- mecancien en een radio-telegrafist. De K.L.M. dankt deze vereerende op dracht van haar Deensche zustermaat schappij ten deele aan de ervaring, die zij met het uitvoeren van dergelijkt vluchten heeft, anderzijds ook aan de ervaring, die de D.D.L. zelf met de K.L. M. heeft opgedaan, toen tijdens den strengen winter van 1929 eveneens op verzoek van Deensche zijde de K.L.M met succes een reeks vluchten naar ge ïsoleerde Deensche eilanden heeft ge maakt. Het zal van de omstandigheden afhan gen, hoe lang de D.D.L, van de diensten van het Nederlandsc'he vliegïuig met bemanning gebruik zal moeten maken. STIJGING VAN DEN BROODPRIJS 1 De Nederlandsche vereen'ging var werkgevers in het bakkersbedrijf deell ons mede: Zooals bekend, heeft de regeering op 26 September 1936, d.i, het tijdstip der depreciatie v,an den gulden, teneinde de prijzen der eerste levensbehoeften, in casu het brood, niet te doen stijgen, aan de Nederlandsche maalindustrie een zoodan g bedrag vergoed, dat daarmede een stijging van den prijs van de bloem, de voornaamste grondstof voor de be reiding van het brood, kon worden voorkomen. Deze bonificatie aan de Ne derlandsche maalindustrie, waarmede inderdaad bereikt werd, dat de bloem- prijs werd gest,abil'seerd op het peil van vlak vóór 26 September 1936, is al lengs gereduceerd, laatstelijk op 31 Jan. jl. met als noodzakelijk gevolg, dat de bloemprijs in den tusschentijd met ru m f 1 per 100 kg is gestegen. In verband hiermede heeft de lTé- derlandsche vereeniging van werkgevers in het bakkersbedrijf bij den minister van landbouw geprotesteerd tegen de verlag'ng der bonificatie en daartoe 'i volgende telegram aan Zijne Excellentie gericht: „Den minister van landbouw en vis- scherij Nederlandsche vereeniging v,an werk gevers in het bakkersbedrijf protesteert met klem tegen herhaalde verlaging der bonificat'e aan de maalindustrie waar door bloemprijs sinds 26 September reeds gestegen met ruim f 1 per 100 kg; wijst op in verband hiermede urgente noodzakelijkheid, tot verhooging in het geheele l,and van broodprijzen, waartoe zij thans haar leden zal moeten advi- seeren en acht zich :'n geen enkel op zicht verantwoordelijk voor de nieuwe lasten, welke hiermede voornamelijk aan minst draagkrachtige gedeelte der bevolking zullen worden opgelegd; nieuw gebleken, dat de tegenstelling tusschen 't Fransche veiligheidscomplex en onze voorstellingen van den vrede en een vertrouwelijke verhouding tusschen beide landen nog steeds even groot is. De rede bewijst, dat Frankrijk den door Blum aangegeven weg geenszins wil ver laten." Er heeft zich den laatsten tijd zonder twijfel eenige politieke ontspanning voor gedaan in ons werelddeel. Deze betee- kent echter nog allerminst, dat het tijd stip voor besprekingen over een betere verstandhouding reeds zou zijn aange broken. De redevoeringen van Hitier en Delbos met de daarop geleverde com mentaren spreken ten deze boekdeelen. vreemde ik hier eigenlijk ben, zonder een enkele vriend, nu mijn tante op het punt staat van me weggenomen te wor den". Onwillekeurig verborg zer het hoofd in de handen en een oogenblik werd zij door haar gevoelens overmand. Dit was genoeg om bij Jack Traquair's gevoelige zuster een diep medelijden te wekken. Ze stond op, liep naar het meis je toe en legde vriendelijk een hand op haar schouder, „Ik wil een vriendin voor je zijn, als je me dat tenminste toestaat en ik ver zeker je, dat ook Jack je zeer genegen is. Anders zou ik vandaag immers niet hier gekomen zijn". „Dank u, dank u heel hartelijk. Ik hoop eens te kunnen toonen, hoe zeer ik dit op prijs stel", antwoordde Alice terwijl ze opkeek met dien lieven glim lach, die haar geheele gezicht verhel derde en het nog eens zoo aantrekkelijk maakte, In dien tusschentijd moet ik me aan mijn tante wijden; ik ben wel bang, dat ze me niet lang meer noodig' heeft $en dit-is zoo'n vreemd huis. Als u eens wist in wat voor een omgeving ik mij hier bevindt, zoudt u medelijden met me geeft eerbiedig in overweging door verlaging der heffing op tarwe dan wel van den prijs der vita-tarwe deze an ders noodzakelijke broodprijsverhooging te voorkomen en adviseert Uwe Excel lentie dringend ook andere thans te zwaar op bedrijf drukkende crisislasten op grondstoffen zoo spoedig mogelijk te verzachten. Namens voornoemde vereeniging: mr. C. M. Corporaal, secretaris." De Nederlandsche vereen'ging van werkgevers in het bakkersbedrijf be schouwt een stijging van de broodprij zen in de huidige omstandigheden als een noodzakelijk kwaad, aangezien daardoor het armste gedeelte onzer be volking het zwaarst getroffen wordt, doch meent anderszins, d,at de Neder landsche bakkerij niet een taak van be deeling behoeft te vervullen, welke hef zij het burgerlijk armbertuur dan wel hel ro. nisterie van sociale zaken rechten: toekomt. N,aar haar meening kan ee broodprijsverhooging gemakkelijk wor den voorkomen, indien slechts hetzij de heffing op tarwe, hetzij de vita-prijs der tarwe verlaagd wordt, hetgeen de regeering geheel in haar hand heeft en waardoor de bloemprijs vanzelf op een la'ger peil z,al komen te liggen. EEN LUCHTVERDEDIGINGSFONDS. Stichting van de ver. voor nationale veiligheid. Op de jaarvergadering van de ver. voor nationale veiligheid, op 28 Nov. 1936 te Utrecht gehouden, werd voor het eerst mededeeling gedaan van de plan nen om te komen tot een „luchtverdedi gingsfonds". Wij vernemen thans, dat binnenkort de stichtingsvergadering van de stichting „Luchtverdedigingsfonds" kan tegemoet gezien worden; in het dagelijksch be stuur zullen zitting nemen de heeren J, E. F. de Kok, voorzitter; H. G. J, ter Marsch, secretaris, en C. Kolff en H. W. C. E. Mathon, leden. Voor het algemeen bestuur werden verscheidene vooraanstaande personen uit het bedrijfsleven en vertegenwoordi gers van de luchtvaartafdeeling en de marineluchtvaart aangezocht. Verschillenden zegden reeds in belang rijke mate financieelen steun toe, zoodat ten aanzien van het stichtingskapitaal geen vrees meer bestaat. De heer J. E. F. de Kok is tevens voor zitter van de Kon. Ned. Ver. voor de luchtvaart, het Nationaal Luchtvaart fonds en het Fokkerfonds. Het initiatief van de Ver. voor natio nale veiligheid vindt in ruimen kring be- langstellng en waardeering, terwijl ook de regeering sympathiek-staat tegenover dit streven. De ver. voor nationale veiligheid zal zich tot taak stellen binnen afzienbaren tijd overal in den lande bijdragen in te zamelen en contribueerende leden voor het fonds aan te werven. Wij brengen in herinnering, dat bij de instelling van het fonds vooral wordt beoogd, de noodzakelijkheid in het licht te stellen, om zoowel hier te lande als in Ned.-Indië de actieve luchtverdedi ging voor te bereiden. Dat ook de re geering de noodzaak hiervan inziet, blijkt uit de onlangs gepubliceerde be stellingen voor de luchtvloot. In aanslui ting hierbij wil de Ver. voor nationale veiligheid bevorderen, dat de uitnemen de vliegeigenschappen van het Neder landsche volk tot ontwikkeling komen, opdat ook de aanvulling van personeel in oorlogstijd, welke voor de actieve luchtverdediging van zulk enorm belang is, geen stagnatie zal ondervinden. Het verleenen van financieelen steun voor het sportvliegen zal ver- moedel ij k het voornaam ste doel zijn, waarvoor het fonds gebruikt zal worden. Het correspondentie-adres der Ver eeniging voor nationale veiligheid is Bosscheweg 343, Tilburg, Bij Kon. besluit is met ingang van 1 Febr, 1937 de schout-bij-nacht j. C. F. Hooykaas, hoofd der 10e afdeeling bij 't departement van defensie, bevorderd tot vice-admiraal, hebben." Voordat mrs. King kon antwoorden werd er boven langdurig en luid gebeld. Alice stond haastig op. „Dat is de bel van de ziekenkamer! Er is op het oogenblik alleen maar een jong dienstmeisje bij haar. Wilt u mij excuseeren? Ik moet naar boven. Tot ziens. Zeg aan mr. Traquair, dat ik hoop, dat hij weer gauw heelemaal beter zal zijn en doet u mijn groeten aan de jon gens". Ze stak haar hand uit. Mrs. King boog zich voorover en gaf haar een zoen. Toen liep ze naar haar rijtuig, bijna even dol op het meisje als Jacü zelf. Voor de voordeur achter haar bezoek ster dicht gevallen was, was Alice al op de ziekenkamer. Op het bellen, dat Chistina in een oogenblik van grooten schrik gedaan had, waren nog anderen dan Alice miaar boven gesneld. Dal- gleish stond naast het bed, met een arm om de schouders van haar meesteres geslagen en trachtte haar in bed op te richten. De dokter, die binnengekomen was, toen mrs. King het huis verliet, kwam achter Alice de kamer in. Maar geen van allen kon iets meer doen. DE DUITSCHE „AUTO-WEGEN". Die zich naar de Nederland sche grens richten. Men meldt uit Parijs aan de N.R.C.: In de Kamer heeft Beauguitte bij de behandeling van de interpellaties over de landsverdediging de aandacht geves tigd op de wegen, die in Duitschland in de richting van de Nederlandsche grens zijn aangelegd en die zich z.i. onderschei denlijk naar Nijmegen, Hengelo en Gro ningen richten. Ze zijn volgens deze uit spraak op autoverkeer op groote schaal ingericht en verre superieur aan de Fransche. Het genoemde Kamerlid is de overtuiging toegedaan, dat Duitschland een strategische manoeuvre door Zwit serland en Nederland in den zin heeft en leest uit het net van die militaire we gen het Duitsche aanvalsplan, want hij gaat van de stelling uit, dat die autostra da's niet zuiver oeconomische wegen zijn. Iri het Rijnland convergeeren drie groote bundels naar de streek van de Saar, Trier en Aken. In de richting van Nederland, aldus nog steeds André Beauguitte, bestaat de bundel uit vier wegen, die te Aken alsmede in de buurt van Venlo, Nijmegen en Hengelo uitko men. Hij gelooft volstrekt niet, dat die groot- scheepsche werken uitsluitend tot het verhelpen van de werkloosheid of voor een toeristisch doel werden aangelegd. DE B. V. L. De betreurenswaardige feiten in 1936 hebben het instituut gelukkig weinig schade ge daan. Zaterdag werd in hotel De Abdij te Middelburg een druk bezochte vergade ring gehouden van officieren, aangeslo ten bij het vrijwillig landstormkorps „Zeeuwsch Verband". De voorzitter van de gewestelijke landstormcommissie, de luitenant-kolo nel b.d. H. Bierman opende deze verga dering en heette de aanwezigen welkom. Inzonderheid richtte hij een woord van welkom tot de eeregasten, mr. J. W. Goedbloed als voorzitter van de plaatse lijke commissie van de hoofdstad der provincie en den heer P. Wisse als oud officier en penningmeester der provin ciale commissie. Daarna stelde spr. aan de aanwezigen voor den nieuwen com mandant, den luiL-kolonel J. H. W. Bruins en den n euwen secretaris den heer J. G. Eckhardt uit Goes. Hij beval de beide heeren warm aan en hoopte dai de omgang met hen even prettig zou mo gen zijn als die thans met hem is. Daarna kreeg de nieuwe commandant het woord om de mobilisatie van het korps te bespreken. Alvorens daartoe over te gaan, werd de openbare verga dering omgezet in een gesloten bijeen komst, daar alles wat op de mobilisatie betrekking heeft, geheim is. Na deze bespreking werd een gemeen schappelijke koffiemaaltijd gebruikt, waarna het algemeen gedeelte van de vergadering werd voortgezet. De heer Bierman herinnerde aan het droeve jaar voor den B.V.L., dat achter ons ligt. In het eerst had hij angst gehad, dat een en ander het instituut zeer zou schaden, maar gelukkig bleek, deze vrees onge grond te zijn. De Zeeuwsche landstor- mers hebben begrepen, dat fouten, ge maakt door enkelingen, niets afdoen aan het mooie streven van den landstorm. Het bewijs hiervan was te vinden in het pas uitgekomen nationale jaarver slag. Waar er verleden jaar kon gespro ken worden over 84.000 vrijwilligers, thans is dat aantal geworden tot 88.000 vrijwilligers. Voorwaar een prachtig re sultaat, gezien hetgeen de B.V.L. in het afgeloopen jaar heeft medegemaakt. Ook Zeeland heeft zich bij alles goed- gehouden. Er hebben zich in het afge loopen jaar weer tal van nieuwe vrijwil ligers bij het korps aangemeld, terwij; nog dagelijks nieuwe aanvragen binnen komen, en men ook hier een aanzienlijke vermeerdering van het aantal vrijwilli gers mocht boeken. Een ander bewijs, De zwakke levensgeesten waren ge weken. Miss Dempster was dood. HOOFDSTUK IV. Verwikkelingen. Ruthven verliet het huis, zoodra hij dat met eenig fatsoen doen kon, riep een leeg huurrijtuig aan, dat net hei plein overstak, sprong erin en zei den koetsier zoo vlug mogelijk naar de St. Andrew straat te rijden. Zoodra Ruthven Senior, die aan zijn bureau voor het raam zat, het rijtuig stil hoor de houden, keek hij naar buiten, in de verwachting zijn zoon te zien uitstap pen. En .hierin werd hij niet teleurge steld. Tegen dat Patrick de trap opgeloopen was, had hij de deur al geopend en liet hem zonder een woord te zeggen, bin nen. „Is zij gestorven?" vroeg hij, zoodra de deur gesloten was. „Ja", antwoordde Pat, hall hijgend. „Geef me een glas cognac, wil je? Zijn we alleen?" „Ja, Briggs heeft het niet noodig ge vonden terug te komen en zal dat ook nu niet doen. Als hij het wel doet zal ik 20 ct. (Ingez. Med.) dat de B.V.L. onder de tragische gebeur tenissen niet geleden heeft, is het vol gende: Van de vrijwilligers van de lichting 1916, die dit jaar van den dienst ontsia- gen zouden worden, hebben ongeveer iOO den wensch te kennen gegeven zich geheel vrijwillig voor nog 15 jaar te verbinden. Dus ook de ouderen zijn het instituut trouw gebleven, Liat stemt iot groote dankbaarheid en vertrouwen in de toekomst. Nu in een drietal gewesten onregel matigheden gepleegd zijn de rechter zal voor Zeeland uitmaken in hoever er fraude heeft plaats gehad heeft men van 'noogerhand zeer ingrijpende maat regelen getroffen waardoor fraude in de toekomst uitgesloten is. Waren vroeger aile gelden van het gewest in handen van den secretaris-propagandist, thans geschieden alle betalingen rechtstreeks uit Den Haag, terwijl de secretaris on der controle van de gewestelijke com missie deze betalingen opgeeft aan Den Haag en er nota van houdt. Het eenige geld dat de secretaris in handen krijgt is een klein bedrag voor het doen van kleine betalingen. Ook wat betreft het provinciaal be stuur is een goede verbetering gekomen. Was vroeger de secretaris de man om wien alles draaide, nu is er een volledig bestuur, dat behalve uit voorzitter, vi- ce-voorzitter, secretaris, penningmees ter en commandant bestaat uit een 15- tal heeren uit alle deelen der provincie. Deze commissie heeft reeds enkele ma len vergaderd en o.a. de begrooting 1937 vastgesteld. Ook werd besloten dit jaar een land dag te houden voor de provincie Zee land. Als meest geschikte plaats werd Goes genomen. De datum zal zijn in Juni of Juli. Reeds heeft zich in Goes een actieve commissie gevormd, die reeds druk aan het werk is om dezen dag zoo goed mogelijk te laten slagen. Uit de provinciale commissie is een ai- gemeene landdagcommissie samenge steld, die de volgende leden telt: Overste Bierman, voorzitter; J. G. Eckhardt, secretaris; overste Bruins, J. E. van den Broek en J. C. Persant- Snoep, leden. Hierna werd gelegenheid gegeven tot het stellen van vragen of het deen van opmerkingen. Majoor Graafhuis dankte overste Bierman voor het goede dat hij voor den B.V.L. heeft gedaan, en hoop te, dat de nieuwe Cmdnt. met dezelfde ijver het werk zal doen als de scheiden de. Gezion de kennis die overste Bruins 'heeft twijfelt spr. daaraan geen oogen blik. De heer Hamelink maakte de opmer king, dat er bij sommige schietbijeen- komsten minder goede toestanden heer- schen. Hieraan zal dezen zomer bizon- dere aandacht worden geschonken. De heer Van Dijke sprak zijn leed wezen erover uit, dat er in verband met enkele geruchten uit Kapelle een minder juist bericht in het Landstorm blad had gestaan. De voorz. zeide, dat zoolang de justi- hem zeggen, dat hij eruit ligt. Wanneer is het gebeurd?" „Ongeveer een uur geleden. Hè, dat doet een mensch goed. Ik ben blij, dat het voorbij is. Een vervloekte spanning is dat al dien tijd voor me geweest", zei de dokter, terwijl hij met zijn zakdoek over zijn voorhoofd veegde. Zijn vader vulde zijn glas opnieuw en weer dronk hij het leeg. „Het einde is toch nog plotseling ge komen, niet?" vroeg hij bezorgd. „Was je er toevallig, of hebben ze je laten halen?" ,,Ik was er net op tijd. Neen, ze is zacht gestorven heel onverwachts eigenlijk; ze stierf zoo maar ineens, als een kaars, die uitgeblazen wordt". „Was miss Harman er bij?" „Ze kwam net op tijd boven; ze had beneden bezoek en had de oude vrouw aan de zorgen van dat dienstmeisje overgelaten. Ik vond dat erg zorgeloos en heb haar dat ook duidelijk gezegd". „Ik dacht, dat je Dalgleish bij haar had laten waken." i (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 5