Nieuwjaarsrede van den heer Berdenis van Berlekom Er zijn duidelijke lichtpun ten, maar over 't gehee. blijft de economische toe stand nog bedenkelijk. Voor den landbouw was 1936 weer 'n slecht jaar. Droeve rapporten uil den middenstand. iL^aiiter van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuw sche eilanden. Vrijdagavond vergaderde de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwsche Eilanden te Middelburg h de Raadzaal onder voorzitterschap v.an den heer W. Berdenis van Berlekom. Aanwezig waren met dezen 16 leden afwezig de heer M. Liernoes, Van Raai te en Machgeels wegens z ekte, Linden bergh en Kakebeeke. Er is een vacature. De voorzitter zeide het een voorrech. te noemen om der traditie getrouw bij het eerste samenzijn in het nieuwe jaar een kort beschouwend woord te mo gen spreken, omdat hij dat doet in een sfeer van gr'ooter opgewektheid dan waarover zijn voorgangers mochten be schikken. De blijde gebeurtenis van hei huwelijk der Prinses deed een ware golf van enthousiasme over het land gaan en het dient met vreugde te worden er kend, dat deze feeststemming samen viel met een algemeene economische opleving, die men de laatste maanden van het jaar allerwege zag ontstaan, aanhouden en groeien. Mocht verleden jaar de hooggeachte nestor als waarne mend voorzitter in zijn Nieuwjaarsrede reeds op verschillende lichtpunten wij zen, thans kan worden vastgesteld, dat deze lichtpunten zich in talrijke geval len tot positieviteiten hebben ontwik keld. Het is thans de groote vraag wat ge daan kan worden om deze ontwikke ling te stimuleeren en te consolideeren en het behoeft niet gezegd te worden hoe groot de moeilijkheden zijn, die zich daarbij voordoen. Immers, naast de eco nomische crisis heeft zich een ernstige internationale politieke crisis ontwik keld en waar het vraagstuk der ople ving zoo ten nauwste samenhangt met de wereldstaatkunde, daar spreekt het vanzelf, dat internationale verwikkelen- gen een ernstige factor in het probleem vormen. Spr, heeft zich echter op deze plaats te bepalen tot de handelspolitiek en dit leidt tot eén beschouwing der over heidsbemoeiingen. Spr. kan den wensch van hen, die meenen, dat de staatsin menging, steunverleningen incluis, moet worden stopgezet, onderschrijven, doch niettemin de noodzakelijkheid van het stelsel volkomen erkennen. De re geering kan niet afzijdig blijven, niet zij heeft de crisis uitgevonden, noch het web bedacht, waarin men thans met contingenteeringen en clearings ver ward zit en evenmin heeft zij uit philan- tropische overwegingen het steun- systeem ingevoerd. Bij de door interna tionale factoren niet te voorkomen be schermingsmaatregelen, zijn ongetwij feld fouten gemaakt, maar wij leven ge lukkig in een land waar de critiek zich langs talrijke wegen vrij kan uiten en ook de Kamer heeft zich niet onbe tuigd gelaten als het er op aan kwam voor opheffing van misstanden of her stel van fouten te ijveren. Men moet bedenken, dat in een we reld, verstikt in economisch nationalis me, men de regeeringsprotectie moet aanvaarden en zelfs waardeeren en ver trouwen dat wanneer de stijging der productie blijft aanhouden, in dezelfde verhouding de kansen voor eigen initia tief zullen groeien. Maar zonder herstel van internationaal vertrouwen acht spr. de gewenschte verbetering illusoir. Sommigen meenden uitkomst te zien in autarkie, doch het staat thans wel vast, dat met een heel enkele uitzonde ring! geen land ter wereld over voldoen de^ grondstoffen beschikt om zichzelf geheel onafhankelijk te maken en hen, die daar nog aan mochten twijfelen herinnert spr. aan redevoeringen, die dr. Fentener van Vlissingen o.a. dezen zomer te Goes voor de Mij. van Nijver heid heeft gehouden. De depreciatie op 26 September was gezien het voorbeeld van Frankrijk en Zwïtserlan'd een volkomen rationaal besluit. Of mtusschen deze maatregel zal beantwoorden aan de hooggespan nen verwachtingen, welke daarvan ge koesterd worden, valt te betwijfelen, al mogen dan de eerste reactie stimulee- rend gewerkt hebben. Het wil Spr_ voorkomen, dat de consequenties van een zwevende gulden zóó veelzijdig zijn, dat men eerst na een ruim tijdsver loop deze zal kunnen overzien. De schok is niet hard aangekomen en het Nederlandsche volk heeft deze zonder schijn van paniek aanvaard; deze rusti ge aanvaarding werd gesteund door het vlug en beslist handelen der Regeering, niet name de stichting van het Egalisa tie fonds en de maatregelen tegen prijs opdrijving, Door de sinds jaren gevolgde aanpassingspolitiek en door de sinds de crisis ingevoerde gematigde loonreduc- ties heeft de depreciatie een vruchtbare bodem gevonden, doch het blijft dt vraag ot het egalisatiefonds voldoende zal zijn om een evenw.cht te handhaven en of wij aan een looncrisis, zooals deze zich in anaere deprecieerenae .diut.- /ertoont, kunnen ontkomen. Mocht ech ter de maatregel er toe bijdragen, dat wij komen tot een internationale sta- oilisatie der leidende vaiuta s dan zal het gebrachte offer van groote waarde zijn tot herstel van het normale ruilver keer. /.oolang hieromtrent de grootste on zekerheid blijft bestaan, dient men ten jpzichte dezer monetaire maatregelen :en zeer voorzichtige en gereserveerde houding aan te nemen. Noch overdreven optimisme, noch energiedoodend pessi misme is hier van zin; slechts in 't licht ier scherpe realiteit dient men den ontwikkelingsgang te volgen. Nog altijd ligt de werkloosheid als een zwarte schaduw over de heele we reld. Moge zich hier en daar een kiei ne verbetering voordoen, vast staat het wel dat een afdoende oplossing eerst bereikt kan worden indien een interna tionaal en vrij handelsverkeer wederom intreden kan. De pogingen in ons land ondernomen om door meerdere industri alisatie hulp te bieden hebben tot nog toe een hoogst bescheiden resultaat ge had en het blijft sterk de vraag of in deze richting uitkomst kan worden ge vonden. Men kan evenmin van een overwegend agrarisch land een in dustriegebied maken, als omgekeerd en daarom zullen naar sprekers meening pogingen in die richting niet het ver wachte succes hebben. Hierbij zij opge merkt, dat, ondanks werkloosheid, aan geschoolde krachten behoefte blijft be staan en men mag hopen, dat de over heid aan dit zeer belangrijke punt hare aandacht zal willen wijden. Zeeland in 1936. Na deze algemeene beschouwingen overgaande tot het meer actueele werk der Kamer herinnerde spr. allereerst aan de oprichting van het Borgstellings fonds voor de Zeeuwsche eilanden. Op 6 Juli werd de stichtingsacte gepas seerd. Het valt volgens spr. te betreu ren, dat na het alleszins vlotte verloop in het begin, het fonds tot op heden niet in werking treden kon. Het bestuur van het fonds meende zich niet tot de ge meentebesturen te kunnen wenden met verzoek om toe te treden en een finan- cieele bijdrage te verleenen, alvorens het de positieve zekerheid had, dat dit toetreden en de financieele steun door de regeering zou worden gesanctio neerd. Het bestuur drong herhaaldelijk in Den Haag aan op een uitsluitsel in dit opzicht, maar mocht om redenen, die spr. niet vermag te beoordeelen, eerst begin November een gunstig ant woord ontvangen waarop het zich op 10 November tot de gemeentebesturen in het district heeft gewend met het ver zoek te willen toetreden. Tot op heden zijn van 66 gemeenten slechts 8 gunstige antwoorden ontvangen; 43 gemeenten wezen medewerking af, van 15 is men het antwoord nog wachtende. Het Prov. bestuur heeft een bijdrage in de administratiekosten toegezegd. Binnen kort zal het bestuur thans hebben te beslissen of onder deze omstandigheden het de werkzaamheden kan 'aanvatten of wel, of het wegens te geringe deel name aan zijn werk geen voortgang zal geven. Een van de onderwerpen, die de groote belangstelling der Kamer wek ten, vormden de plannen tot het maken van inloophavens voor den Provincialen Stoombootdienst HansweertWalsoor den. Pogingen om niet alleen autohouders uit Zeeuwsch-Vlaanderen, maar die uit geheel Zeeland van goedkoopere boot tarieven te doen profiteeren, hadden tot nog toe geen succes, maar in dien men Zeeuwsch-Vlaanderen uit hare ge- isoleerde positie wil verlossen, dan zal in deze richting met groote kracht naar een oplossing dienen te worden ge streefd. Met voldoening werd het besluit tot verlaging van de locale port begroet, doch minder enthousiast is de handel omtrent de openstelling der kantoren met name te Middelburg en te Zierik- zee; het bureau blijft in deze diligent. Ten zeerste werd betreurd de ophef fing van den winterdienst luchtlijn Vlis singenHaamstedeRotterdam. v.v. en ofschoon deze opheffing in December gedeeltelijk hersteld werd, nl. op enkele dagen RotterdamHaamstede, blijft het verbreken der zeer snelle luchtverbin- ding tusschen Walcheren en Schouwen een groot gemis, dat zich dagelijks doet voelen Bij de bespreking der bedrijven deel de spr. eerst mede, dat de Zeeuwsche Landbouwmaatschappij bericht, dat den toestand in de verschillende takken van den landbouw in 1936 verre van roos kleurig is geweest. Dank zij de ten be hoeve van den landbouw door de regee- ring genomen maatregelen kon welis waar een ineenstorting van de bedrijven worden voorkomen, doch de financieele uitkomsten in den land- en tuinbouw en in de veeteelt zijn wederom van dien aard geweest, dat niet kan worden ge sproken van een loonende cultuur. In de twee voorafgaande jaren wer den de product ekosten van sommige akkerbouwproducten nog verkregen door de groote oogsten, is het afgeloo- pen jaar zijn de opbrengsten echter be langrijk lager geweest dan in 1935 en ue geringe exportmogelijkheid van zuivelproducten in het afgeloopen jaar was wederom oorzaak dat de melkvee houderij, ond.anks de regeeringsmaatre- gelen, niet altijd loonend is tfewe»«\t. Ap TarVorK^oi'derij kon hetzelfde worden gezegd. In den toestand van den ijinOju,, a nig verbe.ering gekomen, in sommige takken is zelfs teruggang te constateeren door den grooteren aan voer bleef er veel onverkocht. Het los laten van den gouden standaard heeft voor den landbouw niet die gevolgen ge had welke de voorstanders van een de preciatie van ons wettig betaalmiddel h'ervan hebben verw,acht. Mogen al dus de Z. L. M. de internationale eco nomische verhoudingen in het komende iaar 7oodani<Je wijzigingen onder*""!" dat inderdaad weer van loonende produc tie kan worden gesproken. Dit zal he' geheele platteland, ook 'n Zeeland, ten goede komen. De Vereenig'ng tot bevordering van het Oesterbedrijf te Yerske meldde, da' de broedval van afgeloopen zomer ach ter bleef bij die van 1935 welke weer minder was dan in den zomer d,aarvoor toen een bevredigend aantal oestertie° van de als collecteurs gebezigde pan nen kon worden gehaald. Het winnen van broed via de natuurperceelen is vanwege den nog steeds enormen sl'p- perval voorloopig wel uitgesloten. Dank zij den goeden groei werden meer ov ters voor de consumptie verkregen dan redelijk kon worden verwacht. De .aan tasting der schelp b'eek te zijn aange nomen. Dit kwam ten goede aan de vraag, welke in de eerste helft van het seizoen 1936-1937 levendig was. Ver zwegen mag niet worden, dat de Re geering blijk heeft gegeven mede te w'l- len werken aan den opbouw van de even van den grond zijnde oestercultuur De Middenstandsvereenigingen zijn over het algemeen zeer pessimistisch gestemd; zij spreken van een dalende tendenz in den omzet der zaken, zoo sterk, dat in verschillende zaken zelfs liqu diteitsmoeilijkheden ontstonden. Voor alle zaken welke aihankelijk zijn v,an het zomerseizoen was 1936 in ver band met het slechte weer zeer ongun stig. De hooge belastingen en talrijke lasten blijken dit bedrijf buiten verhou ding te drukken. Tegenover dit alles mag niet verzwegen worden, dat, de Regeering voortdurend hare belangstel- 1 ng aan den Middenstand wijdt. Inzake de Kon. Mij. „De Schelde" en de N.V. Haven van Vlissingen deed spr. ongeveer dezelfde mededeelingen als de burgemeester van Vlissingen Vrijdagmid dag in de eerste vergadering van den gemeenteraad deed. De N.V, The Vitrite Works te Mid delburg berichtte, dat de gang van za ken in haar bedrijf in de eerste 9 maan den van het jaar bevred'gend en in het laatste kwartaal gunstig was. Hoewel de devaluatie van den gulden bijna geen verruiming van het afzetgebied tenge volge heeft gehad, nam de ,afzet sedert dien belangrijk toe. De getalsterkte van het personeel steeg dientengevolge en wel van 277 tot' 345, Het aant.al ingeschreven zaken in 't Handelsregister bedroeg op 1 Januari 1936: 2663 zaken; gedurende 1936 wer den 103 zaken ingeschreven en 92 in schrijvingen werden doorgehaald, zoodat op 31 December jl. 2674 zaken waren ingeschreven. Het aantal in de registers ingeschreven wijzigingen bedroeg in 1936 407 tegen 428 in 1935. Het aantal verstrekte inlicht ngen be droeg in 1936: 2312 mondeling en 435 schriftelijk tegen 2566 en 439 in 1935. Het aantal verstrekte certificaten van oorsprong, legilisaties en Belgische V'sa bedroeg 725 tegen 164 in 1935. Het aan tal faillissementen binnen het gebied der Kamer bedroeg in 1936: 36, tegen 24 in 1935, 37 :'n 1934 en 29 in 1933. Het aantal in behandeling genomen aanvra gen voor vergunning tot het houden van een opruiming of uitverkoop be droeg resp. 12 en 9, totaal 21. Van de ze aanvragen werden 2 voor een oprui ming en een voor een uitverkoop ge weigerd. Alle besl'ssingen der Kamer werden in hooger beroep door den Mi nister bekrachtigd. Tenslotte kwamen sedert de inwerkingtreding van de wet op het Afbetalingsbedrijf op 1 October jl. bij de Kamer 28 aanvragen voor een vergunning als kleinverkooper en 7 aan vragen als afbetalingscojjporteur in be handeling. In al hun soberheid bewijzen deze ge tallen, volgens spr., dat het Handelsre gister niet alleen over zekere populari teit besch'kt maar ook, dat het in een absolute behoefte voorziet. Spr. behoeft slechts de aandacht op het groote aan tal verstrekte inlichingen te vestigen. Spr. gewaagt nog, dat hem het groote voorrecht te beurt viel de Kamer op 12 December te mogen vertegenwoordigen bij de plechtige opening der Moerdijh- brug, waardoor een zoo hoogst nood zakelijke en belangrijke verkeersverbe- tering tusschen Noord en Zu'd tot stand kwam. Spr. bracht de leden dank voor de wijze waarop zij hem als voorzitter hebben ontvangen en zijn t,aak hebben verlicht; maar vooral gaat zijn dank tot de leden van het bureau en tot den sec retaris in het bijzonder voor de aange name samenwerking en de zeer gewaar deerde en onontbeerlijke voorlichting, waarmede zij hem hebben gesteund. Spr. betreurde het niet alleen, dat de heer M. Laernoes, het oudste' lid van het Burau, tevens de Nestor der Kamer, door ongesteldheid n et aanwezitf kon zijn, maar nog meer, dat spr. bij de be noemingen de mededeelinjf zal moeten doen, dat hij zich niet herkiesbaar stelt als voorzitter van de afdeeiing Groot bedrijf. Moge hij spoedig .weer geheel hersteld zijn en met zijn nog jeugdige energie en opgewekthe d als lid nog vele jaren aan de belangen der TLamci kunnen medewerken. Moge het jaar 19jJ voor het district der Kamer zich gunstig ontwikkelen; moge het beant woorden aan de verwachtingen, in elk opzicht, die de leden aan het nieuwe jaar stellen; moge het voor hen allen en den secretar s een gelukkig jaar wor den, aldus eindigde de voorzitter. De leden gaven blijken van instem ming met de woorden van den voorzit ter. De heer Stofkoper, voorzitter van de afdeeiing klein-bedrijf, zeide bij afwezig heid van den heer Laernoes, die men van harte spoed g herstel toewenscht en omdat enkele der oudste leden minder gedisponeerd zijn, het verzoek te heb ben gekregen de rede van den voorzit ter te beantwoorden, Spr. begon met de goede wenschen van den voorzitter veelvuldig vermenigvuldigd te renvoyee- ren. Spr, verzekert, dat de leden dank baar zijn voor het gegeven resumé en overzicht en voor het geopende pers pectief voor de toekomst. Het is voor den voorzitter zeer jammer, dat het borgstellingsfonds, waarvoor hij zich zeer inspande, n:et meer succes heeft. Het is juist, dat de Kamer zich heeft te be palen tot de handelspolitiek en daarbij kan in de vergadering der Kamer niet van een communis opinio worden ge sproken. Velen leden zullen zich echter met de beschouwing van den voorzitter kunnen vereenigen en zeer erkentelijk zijn voor den helderen kijk, die hij de leden op de mogelijkheden in deze toch nog zoo chaotische wereld heeft willen geven. Moge het zoo gelukkig begonnen jaar 1937 tevens het jaar zijn waarvan de annalen der geschieden's zullen kun nen gewagen als het jaar waarin de crisis, die de wereld zoolang teisterde verdween en dat in dit jaar de welda dige zonne van voorspoed en vrede weer is opgegaan ook over ons Vader land en zulks onder de gebenedijde re geering van onze geëerb'edigde Koningin Wilhelmina gesteund in hare zware taak als landsvrouwe door haar kinderen. Spr. hoopt, dat de voorzitter de Kamer nog lang moge besturen en de vergade ringen moge leiden. Ook met deze woorden stemden de le den in. Verkiezingen. De Kamer herkoos tot voorz tter den heer Berdenis van Berlekom met 15 stemmen en één blanco. Alvorens tot de verkiezing van een voorzitter van het groot-bedrijf werd overgegaan, kwam de voorzitter terug op het ontslag nemen van den heer Laernoes als zoodanig en herinnerde er aan, dat deze van zijn 23-jarig kamerlid maatschap 12 jaar voorzitter van deze afdeeiing geweest :'s. Zoowel in de Ka mer als in het bureau waardeerde men zijn opgewekte toon en zijn gave om in ingewikkelde kwesties dadelijk de prac- tische kern te vinden en deze op zake lijke wijze af te handelen. Spr. hoopt, dat in de ziekte, die de heer Laernoes zoo moed g en met zooveel wilskracht weet te dragen, een gunstige kentering moge intreden. Hierna v/erd tot stemming overgegaan en verkreeg de heer Ghijsen 3, Jeroni- mus 2, Wesseling, Van Raalte en Massée ieder één stem, bij, de tweede vrije stem ming de heeren Ghijsen 4, Jeronimus 2, Wesseling en Van Raalte ieder 1. Bij herstemming werd gekozen de heer Ghij sen met 4 tegen 2 op den heer Jeroni mus, de heer Ghijsen hield zijn beslis sing in beraad. Tot voorzitter van het kleinrbedrijf werd herkozen met één stem blanco de heer Stofkoper. Alle le den der commissies werden herkozen. De plaats van den-heer P. G. Laernoes in de commissie voor het verslag werd ingenomen door den heer v. d. Berg en die in de commissie voor de uitver kopen, werd opengehouden, tot de Ka mer weer voltallig is, In de commissie tot onderzoek van den geloofsbrief van het n'euw te kie zen lid, benoemde de voorzitten de hee ren Stofkoper, Bosman, Ghijsen, Mach geels en Olthoff. De Kamer vereenigde zich z.h.s, met het voorstel tot wijziging van de be- grooting 1936. Subsidie vreemdelingenverkeer Het voorstel om 200 subs'die toe te kennen aan de Provinciale Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer werd aan genomen z.h.s. en ook dat tot afwijzing v,an het verzoek van Vreemdelingenver keer te Vlissingen om verhooging der subsid e met f 45. Subsidie winkelweek. Bij het voorstel om af te wijzen voor loopig het verzoek van Gemeenschappe lijk Belang te Vlissingen, om 250 voor de gehouden Ballero of winkelweek, zei de de voorzitter, dat dit voorstel niet als een onvriendelijkheid tegenover Vlis singen mag worden beschouwd, maar als een vasthouden aan een vastgesteld prin cipe in zake den steun van winkelwe ken. De heer Anker wilt het niet als een onvriendelijkheid zien, maar vraagt of er geen middenweg is te vinden. De voorzitter meent van niet en stelt ook voor 1937 1 April te bepalen als de datum voor welke verzoeken moe ten zijn ingekomen om steun aan win kelweken, opdat men kan overzien hoe veel plaatsen aanvragen en voor hoeveel geld. Aldus besloten. Invoerrecht op landbouw werktuigen. 5. - 1- Het voorstel om aan den minister van financiën te melden, dat de Kamer met belangstelling heeft kennis genomen van het adres der Vereeniging van Im porteurs van Landbouwwerktuigen om geheele afschaffing of althans belangrijke vpr"\*ing van de invoerrechten daarop, en dat zij verzoekt met dit adres als uitgangspunt wel ernstig te overwegen de invoerrechten van deze en ook an dere artikelen zoo eenigszins mogelijk te verlagen, gaf aanleiding tot vrij uit voerige discussies. De heer M a s s e e begrijpt niet, waar om het bureau zich niet bepaalt tot een voorstel tot het verleenen van adhae- sie aan het adres, dat zijn oorzaak vindt in het feit, dat de invoerrechten, die van 6 tot 15 pet. bedragen, een sterke rem uitoefenen op aankoop. Een tractor van 2000 af fabriek kost door 15 pet. in voerrecht, 4 pet. compenseerend invoer recht en 20 pct.devaluatie 870 meer. Niemand is daarbij gebaat, aangezien tractors in ons land niet gemaakt wor den en in het algemeen de fabricage van landbouwwerktuigen onbeteekenend is, vergeleken bij de uit het buitenland ge- importeerde machines. Nu betalen de landbouwer en de loondorscher een on- noodig hoogen prijs. Spr. meent, dat ook als voor andere producten of handels goederen bijzondere moeilijkheden zich voordoen, men toch ook niet zal weige ren voor dat artikel verlichting van las ten te verzoeken. De voorzitter meent, dat men juist nog meer vraagt dan de adressee- rende vereeniging. De heer Wesseling wil lezen: deze en ook andere werktuigen. De heer Olthoff meent, dat toch de minister van financiën wel gebaat is met de opbrengst der inkomende rechten. De heer Jeronimus geeft dit toe, maar meent toch met de heeren Massee en Wesseling, dat machines feitelijk on belast moesten zijn, men gaat nu sterk den weg op van beschermende invoer rechten. De heer Massee zegt dat als men moet wachten tot alles verlaagt, dit wel tot Sint Juttemis kan zijn. De heer Bosman acht de waarschu wing noodzakelijk, dat niet voor alle soorten machines dezelfde bezwaren zul len gelden. Na nog eenige discussie werd z. h. s. besloten een adhaesiebetuiging te ver zenden en daaraan door den heer Massee verschafte toelichtingen te geven. Reorganisatie Landbouwcrisis maatregelen. Het laatste voorstel was dat om steun te verleenen aan het adres van de Rot- terdamsche Kamer aan den minister van landbouw inzake reorganisatie der land bouw crisismaatregelen (Commissie van Loon). De heer E n z 1 i n zeide niet te willen spreken als bij den landbouw betrokke ne, maar toch zal hij zijn stem niet aan dit voorstel kunnen geven. Men ziet te Rotterdam te veel de belangen van de havens, maar wat zou er van Zeeland terecht komen, als de crisismaatregelen voor den landbouw eens werden inge trokken? De Rotterdamsche heeren tre den niet aggressief op, maar toch bevalt hun mentaliteit spr. niet. De heer Jeronimus geeft gaarne toe, dat soms tijdelijke maatregelen niet achterwege kunnen blijven, maar dan moet men zorgen dat een andere groep der bevolking er niet de dupe van wordt, Spr. verwacht voor de handelaren niet veel steun bij den minister, die uit het feit, dat er veel liefhebbers voor pak huishouder waren, concludeerde, dat het goed betaald wordt. Het gaat niet tegen den steun, maar tegen de wijze van uit voering der maatregelen, het zal komen tot een protestvergadering te Den Haag. Men moet oppassen, dat hierbij de mid denstand niet wordt uitgesloten, dit geldt ook ten opzichte van gezamen lijke aankoopen enz. door de landbou wers. Als men voor karwijzaad een makkelijke steunregeling heeft, waar om kan dat niet voor tarwe en waarom zijn de kosten totaal reeds f 12,000,000. De heer Mes heeft spijt dat de hee ren Kakebeeke en Lindenberg er niet zijn, de mannen van den landbouw Maar spr. meent te kunnen zeggen, dat het niet juist is, dat het platteland ten koste van de stad leeft het is juist andersom. Dit zegt spr. ook al betreurt hij het coöpereeren van de boeren voor allerlei aankoopen. Spr. meent, dat men het woord crisis niet meer gebruiken moet men is terug gekomen tot normale toe standen al zijn die ook anders dan bijv. in 1914. Als de boer een goed bestaan heeft, kan hij ook zijn arbeiders behoor lijk betalen en dit brengt verbetering voor de geheele maatschappij. De heer Menheere meent, dat de middenstand ook medezeggingschap bij een en ander moet hebben en kan daar om met den heer Jeronimus medegaan. De heer E n z 1 i n kwam op tegen in trekking van den steun en tegen het zor gen, dat de landbouwers het kind van de rekening worden. De heer Olthoff wil in ieder geval alleen opkomen tegen |de wijze van steunverleening. De heer Jeronimus verdedigt zijn standpunt nogmaals uitvoerig en zegt ook dat het over de wijze van den steun gaat. Zooals men nu te werk gaat, ver teert men de economische reserve. Het voorstel van het bureau v/erd ten slotte aangenomen met 13 tegen 3 stem-

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 7