KERK EN SCHOOL BUITENLAND. GEMENGD NIEUWS. INGEZONDEN STUKKEN. SPANJE RUSLAND. JAPAN. De „Jonge Jacobus" met man en muis vergaan. BEURS VAN AMSTERDAM. lisverm a alc Ne<L Herv. Kerk. Cand. A. Faber te Oostburg is beroe pen te Renesse-Noordwelle. Benoemd tot tijdelijk onderwijzer aan de school der Ned. Herv. school- vereeniging „Dreef" teYersekede heer A. C. Vermast aldaar. SLECHT W*"ER BEMOEILIJKT DE KRIJGSVERRICHTINGEN. In het communiqué van den verdedi- gingsraad wordt medegedeeld, dat het slechte weer de operaties bemoeilijkt. Drie vliegtuigen der opstandelingen van Itaii.aansche herkomst zijn, door den m st misleid, achter de linies der re- geeringstroepen gedaald. De inzittenden zijn gearresteerd. Een vierde toestel landde onder dezelfde omstandigheden, doch de 24-jarige bestuurder, die van Italiaansche nationaLteit was, kwam tengevolge van letsel, bij de te harde landing bekomen, om het leven. Aan het front van Madrid zijn de stel lingen, die de regeeringstroepen in het Westerpark hebben bezet, verbeterd. De activiteit was gisteren in den laten na- m dda<f gering. Des avonds echter werd aan dit deel van het front hevig gevoch ten. Onophoudelijk hoorde men de ka nonnen vuren, terwi'l ook de machine geweren voortdurend in actie zijn. Koopvaardijschip door de op standelingen aangehouden. Uit San Sebastian wordt gemeld, dat de vloot der opstandelingen er in ge slaagd 's, het koopvaardijschip der re geering „Alejandro", dat 650 ton voor Gijon bestemd graan aan boord Fad, aan te houden. De pr,aaiïng geschiedde voor Santander. Zes regeeringsvliegtuigen, gewaarschuwd door den zender van Vin cent, vielen de schepen aan, doch zij moesten wijken voor het afweergeschut der opstandelingen, in 't bijzonder voor d.at van den kru'ser „Espana", De „Alejandro", die een bemanning van zestien koppen aan boord had, is naar Pasajes opgebracht. Het schip heeft toebehoord aan een reederij te San Se bastian, die thans dus weer in het be zit van het vaartuig kan worden g'esteld DE VONNISSEN IN HET PROCES TE MOSKOU. Dertien beklaagden ter dood veroordeeld. Radek en Sokolnikof krijgen 10 i.aar. Gister is uitspraak gedaan in hét po litieke proces te Moskou. Dertien der beklaagden zijn ter. dood veroordeeld. Radek, Sokolnikof en Arnold zijn tot tien jaar gev,ar"f«""<=<straf veroordeeld cn Stroilow tot acht jaar. Ij jTjl® Het Tass-agentschap meldt nader, dat ter dood veroordeeld zijn: P',atakof, Se- rebrjakof, Moeraloff, Liwsjitz, Drbobnis, Bogoeslawske, Knjaseff, Raitatsjak, Nor kin, Sjoestoff, Toerok, Grasje en Pas- sjin. Voordat de vonnissen geveld werden, hebben de verdachten nogmaals het woord gevoerd. Piatakof zeide, dat hij reeds in 1935, toen hij begreep, dat de TrotzKist'sche organisatie in een fascistisch agentschap veranderd was, wenschte zich terug te trekken. Hij heeft thans oprecht met het Trotzkisme gebroken en alles gezegd wat hij wist. Hij zeide het te betreuren, dat Trotzki, „de vpornaamste m'sdadi- ger" niet naast de beschuldigden zat. Radek zeide in zijn laatste woord, dat uit het proces is gebleken, dat de Trotz- kistische organisatie vervlochten is ge raakt met alle contra-revolutionnaire 'elementen. Trotzki is zich van zijn machteloosheid bewust geworden en heeft zijn hoop op Hitier gesteld. Het Trotzikisme benadeelt de arbeidersbe weging en is en dit is het voornaam ste het werktuig der oorlogstirhters. Dat is het historische feit, aldus Radek, waarvoor wij ons hoofd betalen, Sokolnikof verklaarde, dat de theor e der verdachten bij het volk geen ingang heeft gevonden, zoodat zij tot een sa menzwering zijn afgedaald. Zij gingen samenwerken met bet buitenlandsche fascisme. Het proces heeft Trotzki ge heel ontmaskerd als handlanger van bet fascisme. Moeralof zeide: „Langer dan tien jaar ben ik een trouw soldaat geweest voor Trotzki, dien misdadiger, dien vijand van de arbeidersklasse, dien agent van het fascisme." Vervolgens spraken nog de andere verdachten. Sommigen hunner vroegen lijfsbehoud om hun misdaad aan het vaderland goed te maken. Te zeven uur des avonds trok de rechtbank zich in raadkamer terug. GENERAAL HAYAS.H KABINETSFORMATEUR. De keizer heeft gister generaal Hayas- ji met de vorming van een nieuw kabi net belast. Generaal Hayasj' staat be kend als een betrekkfelijk gem,atigd man. Men hoopt, dat het leger hem des on danks vertrouwen zal schenken. Hij is nl. nogal populair in de militaire krin gen, omdat hij in 1931 als commandant van het Koreaansche leger zijn troepen naar Mantsjoerije zond, zonder machti ging der Japansche regeering. De bemanning, bestaande uit 23 rer*o verd niet gered, doch verdronk. In tegenstelling met het gisteren ge publiceerde bericht dat de bemanning van het Nederlandsche stoomschip „Jonge Jacobus" hetwelk nabij de Por- tugeesche kust tijdens zwaren storm is gezonken, zou zijn gered, door het stoomschip „Achilles" van de K.N.S.M., werd gistermiddag laat uit Lissabon ge seind dat alle opvarenden van de „Jon ge Jacobus" zijn verdronken. Na aankomst te Lissabon verklaarde de kapitein van de „Achilles" dat de „Jonge Jacobus" gezonken was doch dat van de bemanning geen enkel le- vensteeken was gezien. De „Achilles" had eveneens met zwaar weer te kam pen gehad, waarbij als gemeld, een der opvarenden, de 27-jarige Cornelis Kuyt uit Katwijk aan Zee door een stortzee overboord is geslagen en verdronken. De „Jonge Jacobus" bevond zich op een afstand van 5 mijl van de Berlengas- eilanden een groep rotsachtige eilandjes nabij de Portugeesche kust. Geweldige golven beukten het schip waardoor een der luiken werd ingeslagen. Het schip maakte daardoor snel water, waardoor de bemanning besloot het schip in de reddingbooten te verlaten. Het laatst radiogram dat men te Lissabon van het zinkende schip opving luidde: „Wij verlaten het schip in de booten. Wanneer wij niet veilig land bereiken, zeg dan aan onze gezinnen, dat onze laatste .gedachten bij hen waren. Van de Ber'engas-eilanden af is men door het afvuren van signalen, met toortsen, fakkels en andere lichtseinen, den geheelen nacht met inspanning van alle krachten bezig geweest met het af zoeken van de kust. Al het zoeken bleef echter vergeefsch. Het Engelsche stoomschip „Alexis" dat op de noodseinen van de „Jonge Jacobus" te hulp was gesneld heeft lan gen tijd de zee afgezocht, maar slaagde er niet in eenig spoor van de schipbreu kelingen te ontdekken. De „Jonge Jacobus" behoorde toe aan de reederij N.V. de Middellandsche Zee vaartcompagnie te Rotterdam, directie Wambers e en Zn. Het schip was 18 Ja nuari van Antwerpen naar Alexandrië vertrokken. De j,,Jonge Jacobus" vroeger „Slot Weena" was 1757 ton bruto en 1064 ton netto groot. Het schip werd in 1921 ge bouwd. De bemanning bestond uit 23 le den, waarvan tien Nederlanders. De 13 buitenlanders waren grootendeels Span jaarden. De Nederlandsche opvarenden van de „Jonge Jacobus" waren S. J. Jatfer uit Rotterdam, kapitein; P. van der Woude, te Rotterdam, 1ste stuurman; A. van Vuuren, te Rotterdam, 2de stuurman; M. van Beelen, te Rotterdam, 3de stuurman; A, J. de Cocq, te Sch'edam, le machi nist; Jac. Faber, te Rotterdam, 2e ma chinist; F. J. Theuns, te Hillegersberg, 3e machinist; J. H. Putting, te Rotter dam, stuurmansleerling; M, van der Tboorn, te Vlaardintfen, kok; J. Bruyn, te Rotterdam, bediende. Man door uit elkaar springend laschapparaat gedood. Toen de dertigjarige M, van G. te L':t- hoyen gisteravond bezig was zijn lasch apparaat tegen de vorst af te dekken, vloog dit door nog niet opgehelderde oorzaak met een geweldigen slag uiteen, Van G. werd tegen den grond geslagen en liep door de in het rond vliegende brokken zoo ernstige verwondingen op o.m. een schedelbreukdat hij op slag' gedood was. Onmiddellijk toege schoten hulp kon niets meer uitrichten. Het loodsje, waarin het laschapparaat stond, is door de ontploffing geheel ver woest. K.L.M. brengt post en levensmiddelen naar Ameland en Schiermonnikoog. Gistermorgen is het Fokkertoestel PHAEB onder commando van gezag voerder Weyrother, van Schiphol ver trokken met een lading post en levens middelen, benevens vijf passagiers be stemd voor de geïsoleerde eilanden Ameland en Schiermonnikoog. Aller eerst werd, tegen een lichten sneeuw storm in, koers gezet naar het Groning- sche vliegveld Eelde. Ruim 500 kg post en vrachtgoederen voor de beide eilan den werden hier ingeladen. Het gewicht aan post en vracht was zoo hoog, dat twee vluchten noodig bleken om alles te vervoeren. Zoodoende konden dan ook geen passagiers met deze eerste vlucht meegenomen worden. Om half twee steeg het Fokkervlieg tuig van Eelde op. Een half uur later landde het toestel ip het Amelandsche strand, waar de post van zes dagen werd uitgeladen; 10 min. daarna ging de reis verder. Even drie uur werd op Schiermonnikoog geland. Van hier wer den vijf personen naar Groningen mee teruggenomen, terwijl te Ameland ook reeds drie passagiers waren ingestapt. Om half vier keerde het vliegtuig op Eelde terug. Hedenmorgen zou men voor de tweede maal opstijgen om de achtergebleven post en eenige passa giers naar de geïsoleerde eilanden over te brengen. Urk in het ijs. De postboot „Insula" die gistermor gen om tien uur uit Kampen is vertrok ken om het eiland Urk te bere ken, is, zender bij het eiland te hebben aange legd, om vijf uur in den middag te Kam pen teruggekeerd. Het ijs om Urk was zoo sterk, dat de boot er niet door heen kon komen. He den zou men opnieuw trachten het ei'and zoo dicht te naderen, dat post en passagiers aan wal kunnen worden ge bracht. Volhardend Duitscher. Donderdag heeft de politie te 's Hee- renberg een Du'tscher aangehouden, die den 27sten Jan. op rechterlijk bevel van Den Haag v a Zevenaar over de grens was gezet. Woensdagavond had hij zijn koffer reeds weer naar Den Haag ge stuurd en gisteren trachtte hij zelf via 's Heerenberg de grens weer over te ko men. Hij werd echter direct g'apakt en in voorloopige bewaring geste'd. In af wachting wat er met hem moet gebeu ren. Waarschijnlijk zal hij wegens het wederrechtelijk komen in ons land ge vangenisstraf moeten ondergaan. De man is bij de justit:e wel bekend en heeft ree-^s meer met de gevangenis ken nis gemaakt. DOODENDAGBOEK VAN HET VERKEER. Amsterdam: 1 doode. Gisteravond werd op den Oostzaner- dijk onder de gemeente Amsterdam de chauffeur van een personenauto ver- bl'nd door de lichten van een tegenlig ger, die niet |'edoofd werden. De chauf feur zag daardoor een vooj hem rijdende 19-jarige wielrijdster niet, met het ge- vo'g, dat het meisje werd aangereden en op slag gedood. Eerste noteering is vorige koersten); daarachtar officieele noteering va, he den: beteekent: geen noteering ontvangen Denemarken Oblig, 1926-5 101%101 ké AJmsterdam 1934-4% 100 Zeeuws. Hyp. B-4% 100 Cities Service Cy. P. 1958 5 56%56 A Pref. Jurgens A 132132% A Ned. Gist- en Spjabr. 469% A De Schelde NR. 71 C Am, Smelt Ref. 66%66 A Bonr. Sum. H.M. 1ö^/8i88% A Houth. Alberts 99% C Union Pac. Rr. 9797% C Int. Nickel Cy. 464(»% Ned. 1000-4 100%—100% O. Ind 34 1000-4 100%—100% ngeland 1960-90 4 8 A Koloniale Bnk. 81%81% A N.I. Rbk. 1000 164—16.}% C Ned. H. M. 1000 195—196% A v. Berkels Pat. 58%58% C Calvé-Delft 91%91 -A Philips G. B. afg. 313—312%-16 C Unilevr 169%—170-69% C Am. Car Foundry 4546-45% C Anaconda Cop. 39%40-39% C Bethlehem St. 60%60%-% C Kenriec Copper 43%43%-44 C U. States St. C. 69%—70%-69% C North Am. Cy. 23%22% A Kon. Petr. Mpij. 414%413-14% C Contin Oil Cy. 33%— 32% C Philips Petr. Comp. 39%39% C Shell Union O.C. 21%--21%-% C Tide Water Ass. Oil 15%15%-% A Ned. Scheepv. U. 115%—114%-15% A H.V, Amsterdam 499%496-90 A Java Cult. Mij. 242%—240-36% A N.I. Suiker U. 176%—174-72 A Deli Bat.avia 281-282-85 BEURSTHERMOMETER VRIJDAG. Geitenfokvereeniging Middelburg, Donderdagavond hield de Geitenfok- vereenig'ng te Midde burg haar 11de jaarvergadering in de zaal van café ..De Eendracht", onder voorzitterschap van den heer M. Boone. Uit het jaarverslag bleek dat de vereeniging thans 88 leden telt. Uit het verslag van de penningmees ter dat was ontvangen f 190 en uitgege ven f 155, een batig saldo dus f 35. De aftredende bestuursleden G. Davidse en J. v. Sluis werden herkozen en gekozen M, Barentse, De keuring zal op de ge wone terreinen plaats hebben. Contri butie en dekgeld zijn onveranderd,' vast gesteld Bes'oten werd om het dekgeld contant te laten betalen. Aan de inschrijving van geitenvelletjes mede te doen, kon geen ingang vinden. Wegens bedanken van den voorzitter M. Boone werd tot voorzitter gekozen de heer W. Meliefste. WESTKAPELLE. Onder voorzitter schap van den heer L. van Sluis verga derde Vrijdagavond in de openb. school het varkensfonds. Aanwezig 36 leden. Uit het jaarverslag bleek, dat de Ver. thans 166 ieden telt. Gememoreerd v/erd ook de gehouden buitengewone leden vergadering met het oog op de heer- schende pestziekte onder de varkens, waarin de dierenarts, de heer Hoogstra, als adviseur optrad. In 1936 werd ,aan leden, tengevolge van ongelukken met varkens, uitgekeerd 695 tegen 178 in 1935. Ingeschreven waren 261 varkens. Aan pestziekte zijn in deze gemeente gestorven 60 varkens, waarvan 20 van leden der Ver. en 40 van hen, die bui ten de Ver. staan. Uit het financieel verslag bleek, dat de inkomsten met het goed slot van 1935 bedroegen 180 en de uitgaven 123. Een voordeelig saldo dus van 57. Herkozen werden de aftr. be stuursleden: de heeren Jaks Louwerse en J. Roelse. Voor een jaar werd als bode opnieuw aangesteld de heer Huibr. Lievense en als oormerker de heer Jo. Lievense, Door den voorz. werd nog medegedeeld dat nieuwe leden ingeschreven kunnen worden in de maanden Januari, Mei en September. KRUININGEN. Donderdag hield de varkensvereen. „Helpt Elkander" haar jaarvergadering. Aanwezig 18 leden. De vergadering werd geleid door den heer A. Dek sr. Uit het verslag van den penningmeester bleek dat ontvangen was 365 en uitgegeven 456, waar onder 281 voor afgemaakte en gestor ven varkens. Uitgekeerd werd 80 pet Nadeelig saldo 90 wat uit het reserve fonds werd uitbetaald. Afgemaakt gestorven waren 12 varkens waarvan 5 nog zijn verkocht voor consumptie. De vereeniging bezit thans 1069 en be §taat uit 33 leden. Aangezien uit Hans weert geen lid in het bestuur was ver tegenwoordigd, werd thans gekozen tot commissaris A. J. de Visser en tot keur meester Jan Verhaagen die de plaats van wijlen zijn vader Jan Verhaagen thans inneemt. Deze heeft de Ver. hel pen oprichten. De aftredende secretaris de heer J. Blok-Vermout werd bij ac clamatie herkozen. Aangenomen werd de contributie van 5 op 7 cent per week en per varken te berngen en de dieren op zekeren leeftijd te doen inenten. - Philip§ Markt -Obl Markt - Unilever Schepen Olie - Wettij 5fl Tabak Rubber Suiker - H.V.A. gedeponeerd. C Deli Mij. 1000 329%— 331%-32% A Senembah 327%326% C Baltimore en Ohio 16%16 C Southern Pac, Cy. 33%34%-%' A Southern Riw. 19%19% A Amst. Rubb. C. 306%—305%-07% A Deli-Bat. Rubb. 188%—190%-94 A Hessa Rubber 199%—201-203 A Serbadjadi S.R. 175%177%-76 WISSELKOERSEN. Londen Berlijn Parijs Brussel New-York Heden Gister, 8.94% 8.94 73.48 8.51% 30.84 1.82% 73.48 8.51% 30.78 1.82% ZORG VOOR PASSAGIERS. Wanneer wij het ingezonden stuk na der bezien van j.l. 28 Januari 1937, van den heer L. P. v. Oorschot, Badhuisstr. 64, Vlissingen dan is het noodzakelijk daarop te antwoorden. Dinsdag j.l. vertrok de reserve boot s.s, Thor Vil van Rotterdam naar Mid delburg voor den dienst der Middelb. Maatsch. v. Stoomvaart, met goederen en passagiers, en een kapitein die al circa 3 jaar de reservedienst waarneemt. Met goed gevolg is er dan ook geva ren, maar. en hier komen we op een terrein waar menschen pas kunnen oor- deelen, die het verkeer te water vol doende kennnen, dit verkeer met zijn 1001 omstandigheden wat betreft 't weer in den winter. Laat schrijver zich dat goed realiseeren. De opmerking, dat on kundig gevaren is behooren vakmen- schen uit te maken. De volgende opmerking, dat de pas sagiers den nacht aan boord moesten doorbrengen is waar, maar ook hier kan geantwoord worden, dat toen de boot vastgeloopen was, bij mist en geen vuurzicht (d.w.z. dat de gasboeien op geringe afstand niet te zien waren) en volkomen zonder eenig gevaar, is een passeerend motorschip aangeroepen, als ook de Provinciale bootdienst van Zierikzee, om bericht door te geven aan den agent te Katsche veer, met verzoek aan den veerman om langszij te komen met zijn motorbootje voor het weghalen van de passagiers. Hieraan is echter geen gevolg gegeven. Misschien werd het verzoek niet goed begrepen. Zoo doende moesten de passagiers de nacht op het passagiersscip doorbrengen: goed verlicht en verwarmd, voor kinderen zelf nog slaapgelegenheid. Verder wordt er gesproken over vee, over gelijkstelling met vee, daar dat ook veelvuldig met deze dienst wordt verzonden. Hier ligt ergenis in Wie doet dat nu, menschen gelijk te stellen met vee? Dat is fataal. Toen de boot op het droge zat, bleek er geen vol doende eten en drinken, zegt de schr. Hoe bedoelt hij dit als er koffie, bouil lon met brood, chocolade melk en melk gratis voor de kinderen is verstrekt. Al was het dan ook op beperkte schaal? Denkt U soms een oceaanstoomer voor te hebben? Ten vierde even erg is dat niemand van de dienst Middelburg wist mede te deelen enz. Ook hier blijkt een ster ke misvatting. Er is van het kantoor Middelburg gebeld eqrst naar Veere, daarna om 6.45 uur naar Cortgene, doch zonder resultaat. Zeer terecht, daar die stations niets door konden geven, omdat het schip er niet geweest was. Het schip zat tusschen de stations in vast, en die aangeroepen schepen had den blijkbaar niets begrepen. Zoo kon het onmogelijk. Alles bij elkander genomen is de zaak volgens mij, opvarende dit, dat de ge achte schrijver van het 'ngezonden stuk moest begrijpen, dat het hier een ver- keerstagnatie gold, zooals er over het geheele land dagelijks voorkomen te wa ter en te land. Wanneer menschen met een sm,alle beurs van den dienst gebruik maken wordt het noodige gedaan, wat wij verplicht zijn te doen. Wij ontvan gen ruimere beurzen en smalle beurzen met alle hoffelijkheid, en trachten de dienst uit te voeren ten gerieve van het publ'ek, alsook om de Mij. in st,and te houden. Het oude spreekwoord moet weer herhaald woeden: de beste stuur- I lui staan aan wal. Een opvarende van het s.s, „Thor", geelt ruwe huid' 5- verzacht - geneest (Ingez. Med.| VOETBAL. Z.V.B. wedstrijden uitgesteld. Alle door den Zeeeuwschen Voetbal bond uitgeschreven wedstrijden voor Za terdag en Zondag zijn in verband met de sneeuw en de vorst uitgesteld, DAMMEN,. Goes Nieuwdorp. Voor de competitie van den Z.D.B. werd te Goes gespeeld Goes II tegen Nieuwdorp. F. v. d. LooA. Deurloo 11; C. KarelseJ. Modderkreke 02; H. SteinmeijerJ. Huissoon 11, C, t, tL Zande—P. Steketee 1—1; J. de Jonge— A. Blankenburgh 11; P. W. BliekG, Modderkreke 20; A. RomijnseM. de Kok 02; J. MangeP. Deurloo 20; M. KikJohs Blankenburgh 02; Johs. LegersteeJac, v. Lier e 2—0, Totaal Goes II 10 punten eti Nieuw dorp eveneens 10 punten. Donderdagavond is te Domburg door de clubs Aagtekerke en Domburg een dam-avond gehouden, waarop de heer B. Springer, wereldkampioen, eerst een blindpartij speelde tegen den heer L, Bosselaar, welke door den laatste is D,aarna werd een simultaan-séance ge speeld tegen 33 deelnemers. De heer Springer won 32 partijen en had remise met den heer A, A. Jellema. Vrijdagavond gaf de damkampioen van Nederland, de heer B. Spr nger, een si- multaan-wedstrijd en blindspel te Yer- seke. Het laatste werd door den kam pioen gewonnen. Van de andere 29 par tijen won hij er 28, Alleen de keer C, Sinke speelde remise, AUTOMOBILISME, De sterrit naar Monte Carlo. Volgens telegrafische binnenkomst van de controle-resultaten voor de Noor delijke routes Umea, Stavanger, Tallinn, Koningsbergen, Boekarest en Amster dam en wat betreft de Zuidelijke routes Palermo en Athene zijn er van de m deze plaatsen gestarte 121 dee'nemers er 27 uitgevallen. Bovendien hebben 16 équipes strafpunten opgeloopen, zoodat er nog 78 deelnemers zonder zijn. De Stavanger-route en de Palermo-route hebben elk niet minder dan 10 slacht offers geeischt, terwijl als gemeld uit Athene geen enkele deelnemer ook maar Saloniki bereikte. Het voornaamste feit, wat betreft de Nederlandsche deelnemers, is wel, dat de in Palermo gestarte Lincoln Zephyr équipe Sprenger van Eyk, ir. A. Paulen de controle te Muenchen niet heeft be- feikt. Zoodat deze équipe van verdere deelneming is uitgesloten. Momenteel ontbreekt nog ieder nader bericht van onze landgenooten, i Ook de heeren ZeehuizenBerk nde- ren, die op tijd met hun B. M. W. uit Ween en waren vertrokken, hebben de controle te Muenchen niet op tijd be reikt. Niet minder dan één uur en 54 minuten later dan voor hen was vast gesteld, kwamen onze landgenooten aan, zoodat zij thans een groot aantal straf punten hebben gekregen. Alleen de der de uit Palermo vertrokken Nederland sche deelnemer, de heer Van der H°®k met Packard heeft Mülencheai op tijd

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 2