VOOR DE JEUGD. UIT 'N OUD KOOKBOEK. ZEEUWSCHE KRONIEK. DAMMEN EN SCHAKEN. DE DETECTIVE. C0RNELIS OP HET IJS. O Sis dat dae duzende, duzende van lienks jae en aomen op zouwe wil le zeie. Deur aol 't geschrief over die mooie vaesjes op die kinderprente moe 'k zeie, dat 't leven van 'n echte dichter zwaer en moeilijk is. Die menschen bin vreêd te be- klaegen, Jan. Dae za toch weren- tig wè niks verdrietigers weze as 't maeken van vaesjes over 't gene, dat er in 't diepst van je ziele leeft, terwiele da je weet, dat meer dan den elt van de men schen je nie kan begriepe, omda ze gewoonweg nog nie leze kun ne. Aol ulder dichten is daedeur om zö te zeien: paerels vo de ver- rekens gooie. Jan, 't is toch zó ard, as de menschen je nie kunne be griepe. En as jie noe zeit: „Dan moete ze dat vaesjes maeken mè laete", dan bliekt vó de zodveeste keêr,. dat jie de ziele van die dich ters nie begriept. G'loof mé, as 't daerin gae koke, dan moete z' ul der eige utere, wan anders zouwe d'er groóte ongelukken kunne ge- beure. Noe eit die groóte dichter is geprobbeerd om an 'n meneer uut te leien, wat 'n zoö a bedoeld eit. Da 's glad abbuus, wan noe dat die vaesjes om zó te zeien uut mekaore geraefeld bin, za bie vee d' ontroerienge onder 't lezen n endeweegs weg zien, Uut z'n racd an de guus om de prenten te be- waeren, toe da z' achttien jaer bin, kun me begriepe, dat 'n g'looft, dat die guus nog is eênmel zoö verre zü komme, da ze kunne leze Noe da zou toch is gelukkig weze, Jan, Mer in ielk geval zou 't toch verstandiger geweest zien, da ze tegen de guus gezeid aode: „M'c ebbe 'n prente vö julder gemaeki en die kriege je, a j' achttiene bin". Noe za 't mè beste zien, da ze de prenten opaele en zó lank bewae- re. As ze dat nie doe, zou 't wel is aordig weze om bie de volks- tellienge in 1940 op de pappieren te vraegen, of de guus ulder pren ten nog 'k Ao 't dae net over vergaede- riengen mit 't oóge. op dè verkie- ziengen. Om noe vee menschen nae die vergaederiengen te krie- gen, komt 't er mer op an, da je goed reklaome kan maeke. Da gae gemeênlienge nog al is deu te be loven, dat er óvér n bitje raore onderwerpen gesproken öort. En da 's zeker, dat de vollegeliengen van domenie Kersten ook a pron- tjes an die reklaome meedoe, 'k Zou zeie, dat dat lest op St. Lau rens uugekommen is, toen er daer één gesproken eit over de polle- tiek en as onderwerp genoemd ao: Samgars ossenstok. Ie begon mit te zeien, dat 'n dae mè nie vee over zou praote. En noe begriep je wè, dat dien ossestok (a klienkt dat 'n bitje raor) de menschen nae de vergaederienge ei moete trek- ke. J'eb aolebei de groetenisse van Jikkemien en je goeie vriend, Jewannes. Gestoofd Konijn. Het Konijn in stukken snyden, zachtjes met wat water en zout laten smoren ook een stukje boo- ter ér bij, is 't bijna gaar dan de saus aanmengen met zuure room is fijn. DE LEPROZEN. II. De stad Middelburg had vaak last van vreemde leprozen, die het geheele land doortrokken. Daar de vroedschap op zulk bezoek niet gesteld was, werd weieens aan „diverse larysse passanten" geld gegeven, opdat zij zouden „wech- trekken". De leprozen van het stadje IJselstein (Utrecht) hadden vele jaren lang toestemming om in de stad te bedelen. In het belang van de eigen leprozen, zijnde poorters en ingezetenen van Middelburg, werd bepaald, dat de melaatschen van de broederschap buiten IJsel stein alleen des Maandags in de stad „hun brood met den klep mo gen bidden". De leprozen droegen op hun borst een looden penning ten bewijze, dat zij gerechtigd wa ren aalmoezen in ontvangst te ne men. Daar het publiek medelijden had met de arme stakkers en dit door zijn groote offervaardigheid toonde, als zijnde een der meest geliefde zeven werken van barm hartigheid, waren er tal van per sonen, die zich voor melaatschen uitgaven. Gestoken in een „Laza- ruspak" gingen zij het bedelpad op en hanteerden dapper de klep om de aandacht van het goedgeloovi- ge publiek te trekken. De betee- kenis van ons woord klaplooper is nu duidelijk. De regeering van Middelburg zorgde, dat haar eigen leprozen hun tijd niet in ledigheid door brachten. De mannen, die nog wat konden werken, tmoesten arbjei- den in den tuin en op het land, dat bij het leprozenhuis lag. Ook hiel den zij zich bezig met veeteelt. De vrouwen weefden linnen. Oude mannen en vrouwen moes ten den Dam schoonhouden. In de jaren 1532 tot 1535 was de nieuwe haven van Middelburg gegraven naar de Welzinge. Hier voor waren de noodige dijkwer ken opgeworpen. Nu kregen de le prozen van de stad in eigendom 30 gemeten „beroofd" land, lig gende tusschen de oude en de nieuwe haven. Dit was land, waar van de bovengrond gebruikt was voor het opwerpen van dijken. Het aldus verlaagde land moesten de leprozen ophoogen met het vuil van den Dam en met het slijk, dat uit de vesten werd ge baggerd. Over het schoonhouden van den Dam spraken wij reeds. Ook moesten de leprozen het ge deelte van de vest, dat achter de huizen aan de noordzijde van den Dam, schoonhouden. Van Bamisse (1 Oct.) tot half Maart moest door de leprozen iederen avond 'n brandende kaars gezet worden in elk der beide Lie ve Vrouwenhuisjes, die op den Dam stonden. Hierdoor werd een tweeledig doel bereikt: vereering van Maria en verlichting (al was het ook een gebrekkige) van een gedeelte van den Dam. Het stadsbestuur beloonde hen door een deel van de belasting, dat door de stad werd geheven op bier, dat van elders werd inge voerd. Ofschoon de leprozen ook leefden van de opbrengsten uit hun tuin, die een gemet groot was, en van de veehouderij, toch bleef een belangrijke bron van inkom sten 't geen zij ontvingen van aal- moezen, hun geschonken door de ingezetenen en vooral door de ve le voorbijgangers en reizigers, die het leprozenhuis aan den Veer- schen weg passeerden. De kerkmeesters van de West- monsterkerk, welke op de Groote Markt stond, gaven den 15den van iedere maand brood aan de lepro zen. Zij deden dit ook wel aan ande re gestichten van liefdadigheid, zooals het gasthuis, daar de pa troon hunner kerk, de heilige Mar- tinus, bekend was als de „milde Maarten". De leprozen proesten bijzonder worden bedacht, daar de H. Maarten hun beschermheilige was. Personen, die verdacht werden melaatsch te zijn, werden naar Brugge gezonden om in het Mag- dalenaklooster aldaar onderzocht te worden. Ook werden ze wei eens voor hetzelfde doel naar Haarlem gebracht. Daar de reis te water geschiedde, was de eerst genoemde stad het dichtst bij. Haarlem was echter de officieele plaats van onderzoek, want in Holland en Zeeland gold geduren de vele jaren het voorschrift, dat degenen, die met melaatschheid hesmet heetten, zich moesten vertoonen aan de „besieners" te Haarlem. Dit waren personen, die met het onderzoek waren belast en uitmaakten of men in een ge sticht of leprozenhuis moest wor den opgenomen. Deze „proeve van de lazarije' was ingesteld door graaf Willem. VI, terwijl de St. Jacobskapel aangewezen was voor observatie van de patiënten. Uit die dagen dagteekent het gedicht: ,,'t Sieken buyten stad daer [liggen de Leprozen, Welck Huys de Graef weleer [vereerd heeft en verkoosen, Want daer de schou1) sal sijn [van alle Lazarije Al 't land van Holland door [en Seland ook daerbije." x) De schou het onderzoek. (Slot volgt.) R. B. J. d. M. (Nadruk verboden.) Het Internationaal Schaaktor- nooi te Stokholm is thans geëin digd. Volgens de verwachtingen be haalde Fine den eersten prijs met 8 uit 9. Er moet echter gezegd worden, dat hij niet over geluk te klagen had. Zoo stond hij tegen Stahlberg en Landau op verlies en tegen Lundin stond hij slecht. Fine maakt trouwens eenzelfde periode mee als Flohr eenige jaren gele- 'den, die eveneens tornooi door tornooi won, begunstigd door het geluk. Onze landgenoot Landau heeft geen goed resultaat geboekt. Zijn partij tegen Fine was een voor beeld van goede strategie. Op het critieke moment, maakte onze landgenoot een blunder en kon te gelijk opgeven. Gedeprimeerd door deze nederlaag maakte hij den volgenden dag eenzelfden blunder tegen Stoltz. Het is van Landau bekend, dat hij juist, wan neer hij goed staat, soms de grof ste fouten maakt. De interessante partij Fine- Landau, uit de voorlaatste ronde, moge hier nog volgen: Wit: R. FINE. Zwart: S. LANDAU. Slavische verdediging van het Damegambiet. 1. d2d4 d7—d5 2. c2c4 c7có 3. Pgl—f3 Pf8f 6 4. Pblc3 d5Xc4 5. a2a4 Lc8f 5 6. e2e3 In de eerste partij gespeeld te Amsterdam om het wereldkam pioenschap schaken tusschen dr. A. Aljechin en M. Euwe vervolgde Aljechin met 6, Pf 3e5. Zoo ook in de 21ste partij gespeeld te Er- melo. Zwart vervolgt dan het bes te met 6Pb8d7- waar na Wit met 7. Pe5Xc4 de pion weer terug krijgt. 6e7e6 7. Lf 1Xc4 Lf 8b4 8. 00 00 9. Pf 3e5 Tot zoover gelijk aan de par tij CapablancaEuwe te Notting ham gespeeld. 10Dd8e7 Ook 10c4c5 is goed. 10. Ddle2 c6c5! Gericht tegen de dreiging e4. 11. e3e4 Lb4Xc3 12. e4Xf 5 Gedwongen daar anders de pion e4 verloren gaat en de Witte stel ling zeer zwak wordt, 12Lc3Xd4 13. f 5Xe6 f7Xe6 14. Pe5—f3 Pb8c6 15. Pf 3g5 Pc6e5! 16. Lc4a2 Fout is 16. Lc4Xe6f dan volgt 16kg8h8 17. Le6a2? Pf 6g4! met de dreiging Pe5f 3f 16Kg8—h8 17. Pg5Xe6 Pf 6g4! Prachtig gespeeld. Na 18. Pe6X f8 volgt Ta8Xf 8; 19. Lele3 (an ders gaat na Pf3f de Witte Dame verloren) Pg4Xh2! 18. h2h3 Ld4Xf2f 19. Kgl—hl De7—h4 20. Lel—f4 Tf 8Xf 4! 21. Pe6Xf 4 Ta8—f8?? Een misgreep welke de partij deed verloren gaan. Stand na 21. Ta8f8?? a b c d e t g ii Met 21Lf 2d4 had Landau goede winstkansen. Min stens wint hij de kwaliteit terug. 22. La2—e6! Tf8Xf4 23. Le6Xg4 Pe5—g6 Onmogelijk is 23 Pe5Xg4 wegens het mat met 24. De2e8. 24. Lg4—f3 Lf 2g3 25. Lf3Xb7 Tf4Xflf 26. TalXf 1 Zwart geeft op- door Carly Vos. De vader van Henk Landers had een schoenenzaak, en van jongs af aan had Vader gezegd, dat Henk hem in de zaak zou opvolgen. Dit was echter niet naar de zin van Henk, deze voelde niets voor schoenen, neen, hij wilde detec tive worden, dat was een interes sant, avontuurlijk en vooral ge vaarlijk baantje. Hij vertelde dit zo dikwijls dat zijn vader er bijna zenuwachtig van werd. Op zekere dag, toen Henk uit school kwam, zei zijn vader aan tafel: „Zeg Henk, er is uit de win kel gestolen, stel je voor, er zijn dertien paar schoenen spoorloos verdwenen. Jij kunt natuurlijk de dief opsporen en mij de schoenen terugbezorgen". „Natuurlijk, vader", zei Henk en wilde dadelijk naar den winkel gaan, maar hij moest aan tafel blijven zitten tot er gegeten was. Eindelijk was de maaltijd afgelo pen en gewapend met een paar gummihandschoenen, een notitie boekje, een vergrootglas en een fotografietoestel ging hij aan de slag. Werkelijke detectiven waren ook met al deze dingen uitgerust, dat had hij dikwijls genoeg gele zen. Vader Landers toonde zijn zoon het lege vak op de planken. Er viel niets te fotografeeren en door het vergrootglas zag de plaats er ook niet anders uit. Hij stond in de winkel en dacht scherp na. Waarom zou vader zich niet tot de politie hebben gewend, zou hij zo op de talenten van Henk vertrouwen. Nu deze voelde zich eventjes Met een ernstig gezicht liep hij door de zaak, bekeek de sloten, die alle goed in orde wa ren, ging naar het magazijn, waar echter geen enkel spoor van een inbraak te vinden was. Niets. In de boeken vonden de detectiven altijd iets, al was het maar een snorrehaar, maar zelfs die had den de dieven niet achtergelaten. Hij liep heen en weer en wan delde voor de zaak de straat heen en weer. Opeens hield een meisje voor de etalage stil en bekeek deze met grote belangstelling. Dat was raar, want zij keek in het bij zonder naar herenschoenen. Aha dacht Henk, daar schuilt wat ach ter en toen het meisje haar weg vervolgde, liep hij voorzichtig achter haar aan om te zien, waar zij heen ging. Hij nam de voorgeschreven af stand aan. Het meisje scheen bui tengewoon slim te zijn. Zij maakte een lange wandeling door het park en liep om de zwanenvijver heen, een, twee, drie maal. Zij wilde natuurlijk op een gegeven ogenblik in een zijweg verdwijnen, maar Henk hield haar goed in het oog. Opeens klonk er een harde gil achter hem, hij keek om, en zag, dat er een klein meisje over haar step gevallen was. Haar moeder was reeds bij het kindje om het op te helpen. Toen Henk omkeek, was natuurlijk 't meisje dat hij had willen bespionneren, spoorloos verdwenen. Hij werd bleek van kwaadheid. Alleen hij was er nu van overtuigd, dat hij op het goede spoor was. Haar vlucht bewees natuurlijk haar schuld. Henk rende om de vijver heen en keek in iedere zijweg, die hij tegenkwam, doch nergens zag hij haar. Hij sloeg een zijweg in en liep de eerstvolgende hoek om, waar hij bijna over een paar benen struikelde. Er stond een bank vlak aan ae weg, maar door het uitkij ken naar het meisje, had hij deze helemaal niet gezien. „Pardon zei hij haastig en wilde verder doorrennen. Toen hij stond als door de bliksem ge troffen zag hij haar de die vegge Hij was over haar benen gestruikeld. „Au riep ze uit en stak haar benen onder de bank. Hij bleef staan en keek haar met open mond aan. Dat werd een beetje onaangenaam voor haar. „Waarom rende U zo de hoek om Nu hebt U toch ineens zo'n haast niet meer, naar het mij voor komt". Daarbij lachte zij zo merk waardig, dat Henk, de detective sprakeloos was door zoveel bru taliteit. Daarbij deed zij zo on schuldig. Hij antwoordde haar helemaal niet. Hij keek haar alleen streng aan en ging op de andere punt van de bank zitten. Nu moest zij nog maar eens proberen weg te slui pen. Minstens een half uur zaten zij daar. Hij werd ongeduldig, zij kon den hier toch niet tot de nacht blijven. Dat was in strijd met zijti plan, want natuurlijk had hij een plan gemaakt. Hij wilde haar op haar weg naar huis achtervolgen, baar woning binnendringen, de schoenen opsporen en haar als dievegge ontmaskeren. Maar het meisje ging niet naar huis. Zij maakte met haar voet te keningen in het zand en vaak keek zij hem van terzijde aan en lachte. Verder geschiedde er niets. Eindelijk besloot Henk te han delen. Hij kuchte. Het was niet zeker of zijn stem fors genoeg zou klinken. Daarom kuchte hij. Het meisje keek naar hem. „Weet U wie ik ben riep Henk tegen haar. Het klonk echter helemaal niet fors, ja het klonk zelfs meer als gefluister. Juist toen hij verder wilde gaan en zeg gen: „Ik ben de detective Henk Landers", antwoordde het meisje met een ondeugend lachje: „Nou en of Jij bent pantoffel-Henk uit de fröbelschool Zij lachte even in een toonladdertje, sprong op en liep weg. Henk, de detective zak te, eigenlijk zonder flinke houding op de bank ineen. Na een paar mi nuten kon hij pas weer helder den ken. Ja, dat was Liesje uit de melkwinkel, hij had haar aan haar toonladderlachje herkend. Tien jaar geleden had hij met Liesje op de fröbelschool gegaan, hij pan- toffel-Henk. Zo hadden de kinde ren hem vroeger genoemd, omdat zijn vader toen een klein zaakje bad, waar alleen pantoffels en hussschoenen verkocht werden. Wat had zijn vader in die laatste jaren een prachtige zaak weten te maken. Hij was trots op het werk van zijn vader, maar de grote de tective in hem was helemaal ver dwenen, Noch de dievegge noch de schoenen kon hij terugbrengen. Hij liep langzaam naar huis en ging aan zijn huiswerk. Hij zag er be drukt uit. Vier dagen later kwam zijn va der de kamer van Henk binnenlo pen. „En vroeg hij, „heb je al iets ontdekt „Neen, nog niets", zei hij mis troostig. „Kijk dan maar eens onder je bed', zei zijn vader. Henk deed het en werd vuurrood. Daar ston den ze, de dertien dozen met schoenen „Daar staan ze nu al vier da gen, ik heb ze er zelf neergezet", zei zijn vader en ging de kamer uit. Sindsdien wordt er in het huis van Henk niet meer gesproken over het „detective" willen wor den. Gehoorzaam. Mijnheer Dikzak was op visite en de kleine zoon des huizes was ongewoon zoet en zet als een mo deljongetje op zijn stoel. Wel, Dickie", zei mijnheer Dikzak, zich eindelijk eens tot het ventje wendend: „Ben jij altijd zo zoet en zo stil „Neen, fmijnheer", bekende Dickie, „maar moeder heeft mij een dubbeltje beloofd als ik niets zou zeggen over uw dikte". De Domburgse schoolkinderen hebben een opstel over hun zozeer geslaagde optocht van 9 Januari gemaakt. Uit de beste vier, ons toegezonden, plaatsen we hier onder dat van Huib Brand. De op stellen van Koosje Maas en Rien de Jonge waren ook héél aardig. Redactie Kindercourant. DE DOMBURGSE OPTOCHT. Op 9 Januari 's namiddags werd op de Markt te Domburg een op tocht samengesteld, die zeer goed blijkt geslaagd te zijn. Voorop in de stoet ging de huwelijksboot waarin een Prins en een Prinses met enige bruidsmeisjes waren ge zeten. Deze mooi versierde boot trok veel belangstelling -en htet was dan ook niet te verwonderen dat het bruidspaar 't welk ge vormd was door I. Rozendaal en B. Jellema, met de eerste prijs naar huis ging. De tweede prijs werd toegekend aan de kinderen M. Reinhoudt en P, de Pagter. Zij voerden op een kar met zich me de het paleis Noordeinde. Dit pa leis was van karton zeer kunstig gemaakt en ook mooi geverfd. Op het Binnenhof prijkte een mooi standbeeld. Toen volgde als derde de brui loft van Kloris en Roosje. Dit echt paar viel goed in de smaak. Het waren de kinderen S. de Pagter en J, de Jonge die de derde prijs wel verdiend hebben. Als vierde prijswinnaar werd aangewezen de vlaggekaart van Dollart tot over de Schelde. Dit was een goed geslaagde kaart waar overal vlaggetjes op gesto ken waren. Het waren de kinde ren Van Sluis. Twee prachtige geklede hofda mes met zilverend haar ontvingen de vijfde prijs, die ze welverdiend hebben. Deze hofdames waren de meisjes Postma en Bommeljé. De zesde prijs werd toegekend aan de kinderen J. de Pagter. Deze groep stelde een trio vlaggen voor een rood-wit-blauw een ander de kleuren van Lippe rood-geel. Domburg. H. Brand. ,,'k Ga gerust al op het ijs", Zei Cornelis eigenwijs; „Pa is heus veel, veel te bang, Morgen duurt mij al te lang Met zijn schaatsen in de hand, Klom hij van de oeverkant, En reed dra op zijn gemak, Over 't blinkend vijvervlak. Pa had nu toch geen gelijk, Dacht ons ventje. Kijk maar, [kijk l 'k Stamp en trappel, wat ik kan, Kraakt het Splijt het Niets [er van Pas was 't laatste woord er uit, Of met dof en vreemd geluid, Spleet het broze ijs vereen, En Cornelis Hij verdween. Even later hief men ras, 't Knaapje uit de diepe plas, En zijn vader die vergeet Nooit, wat hem zijn liev'ling [deed.

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 10