BUITENLAND. GEMENGD NIEUWS. KUNST EN WETENSCHAP. RUSLAND ITALIë. POLEN. EEN REIS MIDDELBURG—GENT IN 1806. VER. STATE' DE ROMANTISCHE SMIDSE VAN GRETNA GREEN. 1> 0 AmsterdamRotterdamHaamstede Vlissingen is van 1 Jan. tot 30 Juni da gelijks een dubbele dienst, van 1 Jul tot 31 Aug. driemaal een dienst per da'* en van 1 Aug. tot 10 Oct. daags een dubbele dienst uitgevoerd, de lijn? werd v,an 1 Juli tot 8 Sept. doorgetrokken to Knokke, het geheele aantal passagier? bedroeg in 1936:.9129 tegen 8938 in he' vorige jaar, waarvan naar en v,an V1 s singen 3776, tegen 3733 in 1935; gevlo gen werd met het type F 8. De diens' op Haamstede is 15 December en dr dienst op Vlissingen wordt 1 Maart her vat; verwacht mag worden, dat d e z r splitsing van de Zeeuw sche luchtlijn voortaar niet zal worden herhaald Het bedrijf van de N.V. Haven va* Vlissing'en blijft zich in gunstigen zin ontwikkelen. (Hieromtrent hebben wi reeds eerder e.e.a. in ons blad ver meld. Red.). Er zijn in 1936 twaalf Raadsvergade ringen gehouden tegen 10 'n 1935. Onzr Raad heeft in 1936 vijf zijner bekwaam ste meest vooraanstaande leden verlo ren. Overleden zijn de heeren Van de- Beke Callenfels en De Meij, vertrokken is de heer Harts en ontslag hebben ge nomen de heeren Van Hal en Laernoes Elders is hierover uitvoerig gesproken zoodat 'k mij hier beperk door nogmaak mijn diep leedwezen uit te spreken over de treffende verliezen, die Uw Raad in 1936 heeft geleden. 1 TMïi ïifturtMjmïï ii.Tiv» <mTii> DE DOODSTRAF GEëlSCHT TEGEN RADEK C.S. In het politieke proces te Moskou heeft Wysjinski, de openbare aankla ger gister tegen alle zeventien verdach ten de maximale straf, de doodstraf door den kogel geëischt. In zijn requisitoir zeide hij, dat het proces als een schijnwerper licht heeft gebracht in alle duistere en afschuwe lijke hoeken van de Trotzkistische on derwereld". Hij wees erop, in welk een verschikkelijken afgrond het contraire volutionaire Trotzkisme tenslotte on herroepelijk verzonken is en hoe het reeds lang tot de ergste baanbreker van het internationale fascisme is ge worden. Wysjinski liet vervolgens de verschil lende beklaagden de revue passeeren, Eerst de minder belangrijke en daarna de leiders Piatakof, Radek en Sokolni- kof, van wie hij een uitvoerige politieke biografie gaf. Men kan zich er gemak kelijk van overtuigen, zoo verklaarde hij, dat zij een bende misdadigers vor men die het agentschap van een buiten- landschen spionnagedienst vormt. Herin nerend aan de talrijke slachtoffers hun ner sabotage, riep Wysjinski uit: Hier voor u zitten de moordenaars. Met deze bende moordenaars, brandstichters, roo- vers, spionnen, saboteurs en documen- tenvervalschers kan wellicht de middel- eeuwsche camorra vergeleken worden' Wysjinski gaf tenslotte een opsom ming van de verschillende punten van het programma van het Trotzkistische anti-Sovjet centrum, o.a. samenwerking met het fascisme, openlijke erkenning van de noodzakelijkheid der restauratie van het kapitalisme in de Sovjet-Unie en de these betreffende de nederlaag der Sovjet-Unie in den oorlog. Watervliegtuig verongelukt. Gister is een watervliegtuig van de luchthaven Nisida in zee gestort. Een waarnemer en 'n werktuigkundige kwa men om het leven, terwijl een tweede werktuigkundige gewond werd. Anti-semitische studenten. Nationalistische studenten der poly technische school te Warschau hebben gister hun Joodschen medestudenten den toegang tot de leslokalen belet. Bij Het is geen bijzonderheid tegenwoor dig als men met een behoorlijke auto van Middelburg naar Gent rijdt, niet tegenstaande men het veer Vlissingen reskens moet gebruiken in bijv. 2 en f€ït „.f UUr van eerstgenoemde naar laatstgenoemde plaats te rijden. e ic t zijn er d,an nog personen, die mopperen dat het zoo lang duurt Me de voor hen is het goed eens te 'lezen MeVlU806een 6P °P Vri'dag 23 Wij ontieenen aan 'n reisbeschrijving, in het bezit van de familie van hen die de reis maakten, het volgende: „Des morgens ten 4 uur van Middel burg met rijtu'g van Maas naar Vlis singen vertrokken alwaar wij ten 5 uur arriveerden en ons lieten brengen tot voor het hotel de Stad v,an hulst, aldaar een weinig tijds vertoefd hebben de, vernamen wij dat de eerste schuijt op Breskens reeds ten 4 uure vertrok ken was, 't geen ons geheel ten neder- sMeg, dog Wierden op dat zelve tijd stip geïnformeerd dat de schipper, die aan de beurt was om te vaaren nog niet bij de hand was, waar op Vriend Jan resolveerde nadat hij zig van de woon plaats van dien man geïnformeerd had, vechtpartijen, die in de school ontston den, zijn verscheidene Joden gewond. Twee hunner moesten in het zieken nuis worden opgenomen. De Amerikaansche film en haar opbrengst. Het Amerikaansche filmpubliek be- aalt in één jaar 1.2 milliard dollars aan entréegelden, aldus een mededeeling van 'iet Departement van handel der Ver, Staten uit Washington. Iedere week defileeren er 88 millioen Amerikanen langs de cassa's der film theaters om er hun centen en dollars neer te leggen. De populariteit van de rolprent neem' niet af, integendeel: in 1936 bedroeg het bezoekersaantal in de theaters v,an Uncle Sam 10 pet. meer dan het jaar daar voor. In werkelijkheid was er voor romantiek weinig plaats, (Van onzen Londenschen correspondent) De hoefsmederij te Gretna Green (het dorp'e op de grens tusschen Schot land en Engeland) over de geheele we reld beroemd wegens de duizenden „geheime huwelijken" die hier in de laatste jaren zijn gesloten is gehjk dezer dagen gemeld, ten doöde opgeschreven. De romantiek wordt in Europa wel met de hooivork de deur uitgejaagd Het comité dat een herziening van de Scbotsche huwelijkswet voorbereidt heeft rapport uitgebracht, en van al het fraais dat van Gretna verteld wordt blijft niets over dan de geschiedenis van een der knapste koppelarij-zaakjes, ooit door een weinig scrupuleus handelsnaam op touw gezet. Men weet hoe het Gretna Green-ver haal vertelt behoort te worden: op de grens van Engeland en Schotland komt in razende vaart de postkoets aangere den. Grimmig ranselt de natuurlijk ro mantisch gestemde, wij zijn aan het be gin van de negentiende eeuw! koet sier op zijn paarden los. Levensgevaar lijk laveert het karos op twee wielen langs duistere ravijnen. Binnen klemmen de jonge geliefden zich krampachtig aan e'kaar. Twee flegmatieke lords met bak kebaarden, ook in de koets gezeten slui ten peperdure weddenschappen af. Nauwelijks is dit geval den hoek om of een nóg sneller rijtuig met vier paarden bespannen komt in zicht. Hierin zitten de twee vaders, vastbesloten een huwe lijk te verhinderen. Voor de smederij van Gretna staat de postkoets reeds stil! De beide vaders stuiven het ge- houw in, gelukkig, zij zijn te laat. De reddingbrengende smid heeft de twee ringen reeds aan elkaar geklonken en het gelukkige paar is man en vrouw. Voor eeuwig! Jubelend vallen zij elkaar om den hals, terwijl vaders en koetsiers zich bij het zien van een zoo ware liefde voor hun tranen niet schamen. Ha! Fan fare. Doek valt. En de waarheid? En nu de waarheid. wel die is nog al verschillend van het gangbare ver haal, als uit het rapport blijkt. De Schot- sche huwelijkswetgeving is zoo oud en eerwaardig, dat men zich over de con sequenties wel moet verbazen. Wanneer een man en vrouw zich zoodanig gedra gen dat zij hun omgeving doen gelooven dat zij getrouwd zijn, dan zijn zij voor de Scbotsche wet inderdaad getrouwd. Geen enkele ceremonie of procedure van wereldlijk of kerkelijk karakter is voor een wettig huwelijk vereischt. Vroeger vluchtten Engelsche paartjes nogal eens naar het Noorden om van de ze prachtinstelling gebruik te maken. En het eerste Schotsche dorp dat men, over den hoofdweg rijdende, tegenkwam was Gretna; juist even over de grens. Zoo kwam Gretna aan z'n romantischen naam- Overal in Schotland was men echter wettig getrouwd wanneer men dat tegenover een willekeurige getuigt verklaarde. Een wet, d.e praentig werk te voor de brave Noorsche Schotten er, „onderden jaren lang in hoog aanzien stond, bleek echter niet geschikt vooi de Engelschen. Of is het menschenge- acht onbetrouwbaarder geworden.' kwamen talrijke klachten uit Engeland, aver misbruik van deze buitengewoon iberale wet: onervaren meisjes die door jewetenlooze avonturiers, meestal ter wille van het geld, waren meegelokt heeft Gretna bij dozijnen gezien. Hei par ement heeft daarop in 1856 een be slissing genomen die grondig van alle romantiek was gespeend, en bepaald da! deze huwelijkswet voor niet-Schotten alleen geldig was als een van de betrok ken partijen eenentwintig dagen voor 't huwelijk in Schotland verb ijf had ge houden. zoodat de eigenlijke romantiek van Gretna Green al tachtig jaar tot het verleden behoort. Hoe de hoefsmidsage „gemaakt" werd. Het blijkt hieruit, dat een hoefsmid in het geheel niet noodig is, of was, om het huwelijk te sluiten, en uit onderzoekin gen is gebleken, dat de meeste huwelij ken gesloten werden door den her bergier van het dorp, die dan meteen een paar logeergasten had! Omstreeks 1890 kwam ,er plots een heldere geest op het idee de smederij te koopen en er een soort huwelijksbureau te vestigen. Ma- chie heette deze man, die zijn zaak met „eeuwenoude" huwelijksrelequien ver rijkte, in een kamer die hij het museum noemde, en die hij voor zes pennies liet zien. Zoo succesvol was zijn onderneming dat hij omstreeks 1900 zijn concurrent de herbergier de das al had omgedaan. Ie dereen ging natuurlijk naar „Ye Olde Blacksmith's Shop". Het paar g'af elkaar de hand over het aambeeld van de smid se: „Zijn jullie ongetrouwd?" Ja!" ,Én heeft één van jullie de voor afgaande eenentwintig dagen in Schot land gewoond?" Ja! „Dan ver klaar ik het huwelijk gesloten!" Alstu blieft, kosten: een pond. De tegenwoor dige smid heeft een inkomen van 20.000 gulden per jaar uit huwelijken en mu- seumbezoek. Mf'ster Mackie, die een paar jaar beleden stierf, liet 130.000 gulden achter. Het staat echter als een paal boven water, dat de huwelijkswetgeving in Schotland binnenkort grondig veranderd wordt. Dat degenen die klandestien wil len trouwen zich haasten! dezelve te gaan oproepen, dog na dat hij een huishouden of drie opgeklopt had, kwam hij vrugtloos te rug en ver klaarde de man niet te kunnen vinden, Koo had intusschen op de koffer (een boere reijszak) gepast en zag als toen een Schuijit van over aan komen, waar uit verschelde menschen kwamen, en waar onder zig bevond de Heer G., die door het niet laten aftekenen v,an zijn Pas en op onze recommandatien bij na ;'n arrest zoude gekomen zijn, w,aar mede wij ons wel amuseerden, indien tusschen tijd maakte de schipper de Schuijt gereed om te vertrekken, waar op Jan zig haastte om de Passen te laten aftekenen, van daar biji die gele genheid veele Smokkelaars vertrokken w,as de Man van de Pietjes niet haas tig om ons te helpen en gaf Vriend Jan tot antwoord Monsieur il y a longtemps que je vous ai vu vous pouvez encore bien attendre, dog door het vriendlijk besolliciteren, kregen wij onze Pas ge- lekend en vertrokken om 6 uuren van Vlissingen naar Breskens en arriveerden aldaar ten half 7/u ons intrek nemen de in het Stadhuis alwaar Vriend Jan :n accoord kwam over het huuren van een rijtuig ten einde ons te Gend te brengen, dog in de beginne met de vrou van 't huis niet eens kunnende komen, vroeg hij naar een gids om ons naar IJzendijke te geleiden, als toen keek Koo Knaap op ijzeren hek gevallen en - - v overleden, u.doa.u Te Amerongen is de 7-jarige P.S. spe lenderwijs op een ijzerfen hek geklommen en door de gladheid uitgegleden. Hij kwam hierbij zoo ongelukkig te vallen, dat hij met zijn buik in een ijzeren pen terecht kwam. De ontboden geneesheer achtte directe overbrenging naar het ziekenhuis te Utrecht noodzakelijk. Later op den avond is hij na operatief ingrijpen aan de bekomen verwondingen bezweken. Slachtoffer van de gladde wegen. Gister is de 65-jarige vrachtrijder H, Kuyntjes uit Nieuwaal (nabij Zaltbom mei) terwijl hij naast een wagen met hooi liep, door de gladheid van den weg ge vallen, De man kwam zoodanig op liet hoofd terecht, dat hij korten tijd na het ongeluk is overleden. Ook Marken geïsoleerd. Het Buiten-IJ nabij Amsterdam is thans geheel bedekt met een dikke ijs laag, waardoor het scheepvaartverkeer door de Oranje-sluizen vrijwel stilge legd is. Er komt geen schip meer bin nen. Alleen voor stoomschepen met zeer krachtige machines is de vaart nog mo gelijk. Voor zeil- en motorvaartuigen is dit echter uitgesloten. Tengevolge van den zwaren ijsgang is bitter langs zijn neus, dewijl hij maar in 't geheel geen loper is, dan eindelijk kwamen zij het overeen én reeden per chairs, na alvorens het ontbijt genomen te hebben om half 8/u weg, over Schoondijke langs IJzendijke op Water vliet, alwaar wij een weinig vertoefden en intusschen de kerk bezagen, die voor de Plaats heel fraaij was; vervolgens vertrokken wij van daar naar Eekloo, in welken tusschentijd wij 't ongeluk hadden om 2 kinderen bij na te over rijden, te Eekloo komende, namen wij ons middagmaal in het Hotel chez nous oublier,, over tafel zittende, wierden wij begroet door de Vrouw v,an den huijze,die ons op 't vriendelijkste ver zegt om onze tafel te verplaatsen in eeir andere kamer dewijl er twee menschen van boven het huis door de Stalling waren komen sukkelen, die volgens haar gedagten, zoo niet dood ten minste zwaar geblesseerd waren en daar in dat vertrek door den Docter mogten gevisiteerd worden. Jan en Kpo namen hun tafeltje met Soep, borden a. op en wandelden onder het gekerm dier twee Menschen naar eene andere ka mer, alwaar zij hun diner met rusti voortzettende, op 't dessert 'n am,andel taartje ziende brengen, zeide Koo dat is best, zij houwen hier van koekebak; vervolgens, n,a de Plaats bezigtigd te hebben die niets merkwaardigs in zig het niet meer mogelijk het eiland Mar ken per vaartuig te bereiken. De N.Z.H. T.M. heeft haar bootdienst naar het ei land vanmorgen gestaakt, waardoor het geheel geïsoleerd is. Het is nog niet mo gelijk het vasteland van het eiland af loopend over het ijs te bereiken. i Be diefstal van de postauto te Eindhoven. De Eindhovensche politie heelt de twee mannen, die gearresteerd waren in verband met den Maandagavond ge- pleegden postautodiefstal gisteravond op vrije voeten gesteld. De politie vond geen termen aanwezig om hen nog lan- ger in arrest te houden. HET NED. SCHIP „JONGE JACOBUS" GEZONKEN. Eén slachtoffer. De „Jonge Jacobus", het Nederland- sche stoomschip, dat voor de Portugee- sche kust in nood verkeerde, is gezon ken. De bemanning is gered door het Ne- derlandsche stoomschip „Achilles" van de Kon, Ned. Stoomboot Maatschappij. Bij de redding sloeg een lid der beman ning van de „Achilles" door een over komende zee overboord. De man kon niet worden gered en is verdronken. Scheepsbotsing. Op de Theems is het Nederlandsche motorschip „Wilga", schipper W. Slob ben, thuis behoorende te Groningen, op de ankerketting van het Duitsche stoom schip „Consul Cords" gestooten. De „Wilja" liep daardoor stuurloos naar den wal, waar het schip lek raakte. De ka pitein is toen met vrouw en kind en de uit vier koppen bestaande bemanning bij Dinghy aan land gegaan. Daarna is de „Wilja" met de veerboot „Edith" in bot- sing gekomen. De „Wilja" luisterde niet meer naar het roer en was reeds zinken de, toen zij dicht tegen de geheel met reizigers bezette veerboot drong. De „Wilja" schuurde nog langs het rem- mingswerk van de veerhaven, voordat zij in de modder bleef steken. Zijn slag geslagen tijdens het huwelijk van de Prinses. Een inspecteur der Haagsche politie heeft in samenwerking met de Duitsche politie te Herzogenrath aangehouden den 43-jarig'en J. W. een Duitscher die zich ten nadeele van een notaris te Den Haag aan diefstal van plm. f 3000 heeft schuldig gemaakt. W., die bij den notaris als huisbe waarder en quitantielooper in betrekking was, wist waar de notaris als regel den sleutel van zijti brandkast hing en op den dag van het huwelijk van de prinses, toen het kantoor gesloten was heeft hij zijn slag geslagen. Hij is met het geld naar Duitschla.'nd en Oostenrijk gegaan en beeft daar goeden sier gemaakt. Het kwam der politie ter oore, dal hij aan het postkantoor te Herzogenrath brieven uit Nederland verwachtte. Toen hij zich daar een dezer dagen vervoegde, werd hij onmiddellijk aange houden, Hij bleek nog een bedrag van f 1000 en ruim 1,100 mark in zijn bezit te hebben. W. is door de Dtutsche polit'e ter be schikking gesteld van den officier van justitie te Aken. Uitlevering van een zwendelaar gevraagd. Op verzoek van de Nederlandsche ju stitie is dezer dagen te Brussel gearre steerd de ex-directeur van de Holland- sche Escompto-bank, de heer A. T„ welke „Animeer-bank" vroeger geves tigd was aan de N. Z Voorburgwal te Amsterdam. Nadat de politic daar gcruimen tijd ge- ieden een inval had gedaan was de di recteur, die samen met zijn broei J. T. de zaak dreef, naar Engeland gevlucht. Op verzoek van de Nederlandsche justi tie was hij daar aangehouden doch de uitlevering werd geweigerd. Thans is de uitlevering aan de Belgische regeering gevraagd. Ook de broer van T. heeft zich geruimen tijd in arrest bevonden. NATIONAAL LIEF EN LEED VOOR HONDERD JAAR Naschrift. Dr. H. W. van Tricht te Baarn schrijft ons: In het in onze vorige drie nummers afgedrukte dagboek was op 23 April 1831 sprake van een vers, gereciteerd ter eere van den he dhaftigen Jac. Ho- bein, c,en onzer oudste lezeressen zendt ons het volgende vers, dat waarschijnlijk het bedoelde is (men lette op het „zwaaijen «van zijnen hoed" waarmee Hobein voor de eer bedankte en dat in het vers onder andere omstandigheden voorkomt!) Hobein! Thans zingen wij de lof van den [dapp'ren Hobein Wel waard om door zingen verheerlijkt [te zijn. Kom, open uw oren Om 't lied te aanhoren Ter eer van die ed'le matroos Elk Hollander zal, Als hij hoort het geval, Erkentelijk vreugde doen blijken. En zingt dan met mij Verheugd, ja, en blij Lang leve die dapp're Hobein! (bis) Eens was er een sloep met een [Hollandsche vlag Die onder 't bereik van de Brabanders [lag, Door onze soldaten Zeer haastig verlaten Omdat het schip op lager wal lag. Maar Hobein nu vol moed, Hij sprong in de vloed, Om zwemmend de vlag te gaan halen, Terwijl hij desnoods Het sterven verkoos. Lang leve die dapp're matroos (bis) Toen zagen -de Belgen hem te water [gaan En gloeiden van spijt om zoo'n stout [bestaan. Al tieren de snoevers, Toch naakt hij de oever, En ze leggen het schietgeweer aan. Daar branden ze los Op het golvengeklots En pogen den zwemmer te treffen, Maar Hobein steeds vol moed, Hij zwom maar met spoed En zwaaide driemaal met zijn hoed! (bis) Niets dat er den zwemmer in 't minst [maar verdroot, Al snorren de kogels, toch rept hij [zich voort. Al bruist ook het water Met woedend geklater Door 't lood dat er zinkend in smoort, Totdat hij de vlag Aan zijn hart drukken mag En haar weer in veiligheid brengen. Een ieder roept luid, Verheugd nu, verblijd: Lang leve Hobein met zijn buit (bis) O Zeelui, bekoort u zoo'n dapper [bestaan Kom, spiegel u ten allen tijde eraan. Altijd moet ge uw leven Bereid zijn te geven Voor Vaderland, Koning en Vaan. Heel Holland heeft nu Vertrouwen op u, Hobein en zijn dappere helden. Van Spijk en Hobein Zullen voorbeelden zijn Lang leve die dapp're Hobein (bis) N.B. In het nummer van 21 Jan. werd in een noot verkeerdelijk gezegd, dat „Amicitia cui nunquam finis" een na tuurkundig genootschap was. Blijkbaar was het een dier vele plaatselijke ver enigingen die het voorbeeld van het Nut volgden. bevat, dog gerenomeerd is door een graanen handel die er gedreven wordt zetteden wij onze reis voort en ver trokken van daar over Waterschoute naar Gendt in welke route wij bijna twee straatmakers overreden en Jan Broer zijn broek scheurde, zelfs zoo dat hij al heel spoedig moest gecalavaat wor den; ,te Gendt arriveerden wij des avonds om 7 uuren (dus na 15 uur, Red.T en logeerden in Paradis". Het reisverhaal meldt dan hoe onze Middelburgsche reizigers Gent bezich tigden en daarna Brussel, Mechelen en Antwerpen om op Zaterdag 31 Mei te Bergen op Zoom te komen en daar te overnachten. Bergen op ZoomMiddel burg 's thans een uur met een sneltrein en met een auto niet veel meer, maar toen was dat ook geen kleinigheid, wat moge blijken uit het slot van het reis verhaal „Namen ons intrek in 't logement het Hof van Hólland, bezagen den volgen den Morgen, zijnde Zondag ten Juny de stad en kerken als ook den Meer- schen thuijn waar u t wij illico ,aan boord gingen en vertrokken 's m'ddags 3 uu ren uit Bergen - troffen een goed ge zelschap aan in 't Pavilion, waar onder zig juffrouw E. bevond, die nevens meer andere Vrouwen door 't overzij gaan van 't Schip, zeeziek wierden en spoo- gen als reigers dat men juist niet onder 't aangenaamste op reijs k,an stellen, dog d't verhinderde Jan niet zijn hoen tje te gebruiken en zat te eeten als een delver in 't midden van heel dien boel; 's avonds om 7 uuren .arriveerden wij fris en gezónd op peil laag water te Vere, dat ons veel moeite veroorzaak te om uit het schip te komen, dog 't geen met behulp der goede Ingezetenen van die Stad nog al makkelijk gemaakt wierd, nemende ons intrek in 't Schip pershuis, de huurkoetsier G„ die zig daar te plaatse bevond, presenteerde ons zijn wagen om naar Middelburg te rijden, dog 't geen door Jan werd .afge slagen om reden, dat zijn Paarden hink ten, dan dewijl er geen ander met beter spul kwam opzetten, mogten wij tot in keer komen, Groenewegen wierd door Jan opgezogt en bekwaam verklaard om ons te transporteeren, 't geen door hem als toen werd geaccepteerd onder voorwaarde, dat wij moesten zorgen, dat hij wederom binnen de Stad konde komen, waarop Jan op een drafje naar de Pietjes Commandant liep dat het zweet langs zijn gad fep, om dat te bewerkstelligen, daar nog al veel moeite mede gepaard ging, dog eindelijk ge daan kreeg, vervolgens vertrokken wij van Vere om 8 Ju en arriveerden ten 9 /u te Middelburg, stapten aan de poort af."

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 7