GOESCHE COURANT w.odc pi8i3 binnenland. leger en vloot. zeeland. WEERBERICHT. NUMMER 24. TWEE BLADEN. VRIJDAG 29 JANUARI 1937. EERSTE BLAD. 180c JAARGANG. TWEE BLADEN. 29 JANUARI 1937. EERSTE BLAD. 180c JAARGANG GOES. WALCHEREN. ZUID-REVELAHD. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O.D. ARNEMUIDEN. Jan. ge- ging ten leien be- onze lozen. aland haar be te tot Jan. was al le ge >Jaar ter ardi- A. In er lstuk kip der 'n |dors met amin ïftig, Een ring lukte n,nat eken het, ge- de I Jan. Iver- nmd. rlen, bij- het den lina- Is is aeu- )or- tot laan, I ma- Iröle mij te- aeds |van ba- zer- aeds lloof leers |mo- zan- |ieve zijn. &nen va; ez tut- "eb. I, 20 eb.: „In ZO h. en 5,00 i.) urg IÉ| ijl MIDDELBUBQSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.30 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, lngez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr* Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. FamiPeberirbtpn en dankbetuigingen 17 regelt 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent. DE KONINGIN NAAR ZELL AM SEE. Omtrent het vertrek van de Koningin naar Zeil am See kan nader worden ge meld, dat H. M, zich Zaterdag om streeks 10 uur per auto uit I<?ls daar heen zal begeven over Kitzbühel en Saalfelde en omstreeks 4 uur te Zeil ara See zal aankomen, waar zij haar intrek zal nemen in hotel „Excelsior". AARDIGE ATTENTIE VOOR H. M. DE KONINGIN. Nadat reeds eergisteravond ter eere v.an H. M. Koningin Wilhelmina hoog in de bergen ten Noorden van Innsbriick zich een vlammende W in het nachtelijk duister had afgeteekend, heeft de Ti- roolsche bevolk'ng gisteravond opnieuw H. M. een aardige verrassing bereid door het doen oplaaien in de v.allende avondschemering van een driekleurig vlammenlint in rood, wit en blauw, :n de nabijheid van het op een hoogte van 2250 meter gelegen topst,ation van den Noordelijken kabelspoorweg aan de Ha- felekar, Fransch-Nederlandsch handelsaccoord. geparapheerd. Ter afsluiting van de sedert tien dagen te Parijs gevoerde onderhandelingen is een Fransch-Nederlandsch handelsac coord onderteekend. In dit accoord wor den voor het eerste kwartaal van 1937 de aan Nederland toeg'estane contingen ten hernieuwd. De werking van het hypotheekcommissie- beslnit. Uit de gegevens van het centr,aal bu reau voor de statistiek betreffende het hypotbeekcommissiebesluit blijkt dat in 1936 in totaal 198 verzoekschriften ter voorkoming van executie vin landelijke eigendommen zijr. ingediend, wnrvan er 94 aanhangig werden gemaakt in hei eerste kwartaal van 1936, en in de drie andere kjvarralen respect. 34, 38 en 32 Uil de gegevens blijkt voorts dat in het vierde kwartaal geen enkel verzoek schrift betrekking had op landelijke eigendommen in de provincies Zeeland Drenthe en Limburg. De meeste verzoekschriften werden ingetrokken, voordat de zaak ter zitting was behandeld, deels nadat na verhoor der partijen de commissie had aangege ven op welke wijze, naar haar meening, een minne'ijke oplossing tot stand zou kunnen komen. Het aantal gevallen, waarin bij be schikk:ng van den minister een verzoek werd ingewilligd (sedert de inwerking treding van het besluit slechts 2 geval len) vermeerderde in het vierde kwar taal 1936 niet. Protest tegen onregelmatigheden bij het koopen van varkens. De Nederlandsche bond van varkens handelaren te Leeuwarden heeft giste ren een telegram verzonden aan den mi nister van landbouw, waarin de bond protesteert tegen het koopen van var kens voor 46 cent per kg levend voor de veehouderijcentrale, zooals, volgens den bond. o.a. bij Gorinchem geschiedt, in opdracht van kringzaakvoerders en inspecteurs in de Alblasserwaard. De bond ziet dergelijke handelingen als een irreëele concurrentie, waardoor de handelaren nog ernstiger in hun be drijf worden benadeeld en verzoekt den minister daarom dergelijke onregelma tigheden te doen ophouden teneinde de handelaren niet verder te dupeeren. Legerpromoties. ,aar wij vernemen zijn bij Kon, be sluit met ingang van 1 Februati a.s. be- noem en aangesteld bij den generalen staf: tot kolonel de luitenant-kolonel N. T, Carstens, van dien staf, toegevoegd aan den chef van den generalen st,af. Bij den staf van het wapen der infan terie: tot kolonel de luit.-kolonels R. Boomsma en L. J. Schmidt, onderschei denlijk commandant van het 15e reg in fanterie en van den generalen staf; tot matoor bij het 18e reg. inf. de kapitein J. T. W. Hendrikz van dat reg.; bij het 14e reg. inf. de kapitein F, G. Triebei van dat reg.; tot kap'tein bij het 14e reg. inf de eerste luit. J. H. W. Koe- ▼oets. Bij het reserve personeel der land macht bij het 14e reg. inf, tot reserve kapitein de reserve-eerste-luits. J. Heg gen, J. de Bruine, A. F. van Wieringen en J. Cappon, allen van dat regiment. DE GEHEELE WAARHEID Over een „debat"'-vergadering Vanochtend hebben tal van inwoners van Middelburg niet alle, schr. de zes bv. niet een biljet in hun brie venbus gevonden, vermeldende dat „Kameraad Koster" op een openbare vergadering te Middelburg voor de N. S.B. zal spreken over „Waarheid". Aan deze meNJedeeling was het volgdende toegevoegd: „Naar aanleiding van onjuiste of ont wrichte berichtgeving, ook in de Zeeuw sche dagbladen, hebben wij de Hoofdre dacteur Directeur van het Provinciaai- Zeeuwsche Dagblad tot debat uitgenoo- digd. Gelegenheid tot het stellen van vragen." Dit is een waarheid doch slechts de halve waarheid. Want toen deze pa piertjes verspreid werden, moet men reeds tenminst 24 uur in het bezit zijn geweest van ons antwoord op deze vraag. Hoe dat luidde, wordt er echter niet bij gezegd. Onder dagteekening van Zondag 24 Januari ontvingen wij den volgenden brief van den heer J. C. Koert, Kringleider van Kring 48 der N.S.B. te W olphaartsdijk: „Als abonne van Uw courant, heb ik steeds Uw smalende artikelen over onze Nationaal Socialistische Beweging ge volgd, redenen ik U bij deze uitnoodig tot een debat met Kameraad Koster uit Geldermalsen op de openbare vergade ring der N.S.B., welke gehouden zal worden in de Vergenoeging (bovenzaal) te Middelburg op Maandag 1 Febr. a.s. 's avonds 8K uur. Gaarne Uw ant woord wachtend". Tot zoover deze brief. Men mag zich afvragen, waarom de van het openbare debat overigens zoo afkeerige N.S.B. plotseling deze guile uitnoodiging doet? Evenwel: het is ietwat ongebruikelijk een dagbladredacteur, naar aanleiding van hetgeen hij in zijn dagblad schrijft, tot een openbaar debat over dat ge schrevene uit te noodigen. Gebruike lijker is, zoo men het geschrevene on juist acht, dat getracht wordt zulks in de eigen partijpers aan te toonen. Maar wat ongewoon is, behoeft daar om nog niet ongeoorloofd of onjuist te zijn. In elk geval is het echter wel duide lijk, dat het eventueel als debater ver schijnen op een door een der twee par tijen op z n eentje belegde vergadering niet den noodzakelijken of zoo volledig mogelijken waarborg voor een vrucht bare gedachtenwisseling biedt, ook al zijn wij er bij voorbaat gaarne van over tuigd, dat men er de geboden hoffelijk heid zou betrachten. Hier is, dunkt ons, echter 't gebruikelijke „demo-liberale" systeem nog wel zoo deugdelijk. Op de uitnoodiging met Kamjeraad Koster vermoedelijk het N.S.B.er ge worden voormalige vrijzinnig-democra tische Kamerlid W. O. A. Koster te komen debatteeren antwoordden wij den heer Kringleider te Wolphaartsdijk derhalve als volgt: „In beleefd antwoord op Uw brief d.d. 24-1-'37 diene: 1, De kenschetsing onzer uit oprechte overtuig'ng geschreven artikelen tegen de door U voorgestane politieke rich ting als „smalend" moeten wij nadruk kelijk en volstrekt als onrechtmatig brandmerken. 2, Het ligt niet op onzen weg, op de door U in den bewusten brief aangege ven wijze, in mondel'ng deb,at te treden met Uwen daar genoemden partijgenoot. 3. De ondergeteekende verklaart zich evenwel gaarne bereid zijn volle mede werking te verleenen tot het inrichten en doen welslagen van een debat-,avond tusschen een door U, dan wel door den- gene of degenen die boven U gesteld zijn, aan te wijzen persoon, en een door ons daartoe uit te noodigen geestver want v,an ons blad. 4. Als voorwaarde tot het onder 3 ge stelde geldt onzerzijds slechts, dat deze vergadering te Middelburg gehouden zal worden, onder le'ding zal staan v,an een, in gemeen overleg tusschen U en ons daartoe aan te wij2en, onpartijdigen der de, dat de uit te geven toegangsbewijzen voor de eene helft te Uwer beschikking zullen worden gesteld en voor de ,an- dere helft te onzer beschiking zullen zijn, en dat ook in alle andere opzich ten die gelijkheid van plichten en rech ten zal worden betracht, welke voor waarde zijn om zulk een dehat-avond Ernstige arbeid verzoent ten laatste altijd met het leven. voor alle aanwezigen vruchtbaar te kun nen doen zijn, 5, Wij verzbeken U tenslotte beleefd doch dringend, zijl het well cht ten over vloede, indien U of een andere spreker op den avond van Maand,ag 1 Februari meent, van Uwe uitnoodiging en ons antwoord melding te moeten maken, zulks, voorzoóver dit ons antwoord be treft, .alleen te willen doen door den ge- heelen inhoud van dezen br ef onver kort ter kennis der aanwezige toehoor ders te willen brengen." Blijkens ambtelijke inlichtingen moet deze brief Woensdagmorgen 27 Januari den geadresseerde bereikt hebben; in- d en men d,an Donderdagavond d a.v. per strooibiljet bekend maakt, dat men ons tot debat heeft uigenoodigd dan valt daar weinig anders in te zien dan een ontsierend reclame-trucje. Bal-Masqué B.B.C. De tennisclub B.B.C. gaf gisteravond een bal-masqué in de Prins van Oranje. Men had ditmaal de voorwaarde ge steld, dat al'een gemaskerden zouden worden toegelaten, en met succes, want de vele tientallen paren waren thans al len inderdaad gemaskerd. En over het algemeen had men ook veel zorg' aan het costuum besteed, en had de jury, die de fraaie prijzen moest uitdeelen, geen ge makkelijke taak. Tot drie uur duurde het geanimeerde bal voort. Kans op ijsvermaak. Men schrijft ons: Nu de ingetreden vorst de kans op ijsvermaak aanmerkelijk nader heeft doen komen, vestigt het Bestuur der V'ereeniging „Ijsvermaak" er de aan dacht op, dat het in de Goesche vesten aanwezige gevogelte de eigenaardigheid heeft nog niet bevroren g'edeelten van het water open te houden door heen en weer zwemmende, ijsvorming tegen te gaan. Hel Bestuur verzoekt omwonenden der vesten beleefd om de voedering de zer vogels alleen ter plaatse van de Steenen brug te willen doen geschieden, waardoor de vogels uit de wakken ge lokt worden, zoodat het mogelijk wordt de eventueele ijsbanen zoo goed moge lijk te doen worden. De collecte voor het Fonds voor Bijzondere Nooden heeft deze week f 44,26 opgebracht. NIEUW- EN ST. JOOSLAND. Don derdag hield de kolenvereeniging „Uit Voorzorg" alhier de jaarvergadering. Bij afwezigheid van den voorz'ter, den heer L. Wattel, werd de vergadering geleid door den heer J. Poppe Wz. Aanwezig waren 16 van de 192 leden. In 1936 tra den 7 nieuwe leden toe, Uit de reke ning bleek dat was ontvangen f 4343 en uitgegeven f 4289, batig saldo van f 55. Aangekocht zijn 175 ton eierkolen, 66 ton stukkolen, 15 ton anthrac'et en 5760 kg bruinkool. De .aftredende bestuursle den'werden herkozen. Van den voorzit ter was bericht ontvangen dat hij be dankt als bestuurslid. In zijn plaats werd als bestuurslid gekozen de heer J. Dellebeke, De voorziter br.acht hulde en dank aan den afgetreden voorz, den heer Wattel, voor alles wat hij voor de vereeniging heeft gedaan. Als "blijk van erkentelijkheid werd hij benoemd tot eere-lid der vereenig'ng. DE VEILINGSVEREENIGING K. B. EN O. BESTAAT 20 JAAR. KAPELLE In de maand Februari hoopt de Veilingsvereeniging Kapelle- Biezelinge en Omgeving haar 20-jarig' bestaan feestelijk te herdenken. De vereeniging werd 18 Nov. 1916 opge richt door den héér A. v. d. Graaff. De omstandigheden, dat alle groenten en fruit over een veiling moesten worden verkocht en op bepaalde plaatsen moes ten geleverd worden, deed de noodza kelijkheid ontstaan een centrum van verkoop te verkrijgen. De gemeente Kapelle-Biezelinge was van oudsher een centrum van de fruit teelt, bestond er. De handel bepaalde zich hoofdzakelijk i'n het onderhands verkoopen of het z.g. verhuren van het fruit in de boomgaarden op het hout. Om hierin verandering te brengen, moest grooten tegenstand overwonnen I worden. De talrijke commissionnairs, 1 die het fruit soms 2 a 3 maal omzetten, zagen zich benadeeld in hun bestaan en kantten zich met geweld tegen 'n vei ling, ook de conservatieve kweeker was er niet voor te vinden. Niettemin eischte de regeering ter- wille van de voedselvoorziening eén centraal punt van verkoop. In 1917 werd er een veilingsgebouw gesticht, waarvan de eerste steen werd gelegd door de dochter van den oprichter, mej. C. A. van der Graaff op 5 Mei 1917. De veilingsvereeniging werd een zegen voor de gemeente en haar omgeving. Werd aanvankelijk met 80 leden begonnen thans is dit aantal ge groeid tot 1000. Door den toenemenden aanvoer moest het gebouw telkens ver groot worden, zoodat het thans een groote hal geworden is, ingericht naar de eischen des tijds. Van grooten invloed werd een en an der op de verbetering van de kwaliteit van het fruit en de opbrengsten. De ver zorging van het fruit liet echter veel te wenschen over, doch al spoedig zag de kweeker, dat goed behandeld fruit zeer gevraagd werd en hooge prijzen op bracht, nu de kooplieden uit de steden zelf hun inkoopen kwamen doen of hun ne instructie's hiervoor zonden. Waar men voorheen het fruit plukte en vervoerde in zakken, werden spoe dig manden genomen en kort daarna standaardkisten. Er kwam een ware omkeer tot stand in de behandeling en het sorteeren van de vruchten. Ook de sooirtenkeus bleek in vele gevallen niet aan de aanvraag te vol doen. De kweekers hadden spoedig in de gaten dat de eene soort beter werd betaald dan de andere. Goede soorten werden gezocht, rich ting werd aangegeven, ook de boom kweekers zaten niet stil en namen hier van goede nota. Verder werd de aan dacht geschonken aan de ziektebestrij ding en menige kweeker, schafte boeken en geschriften aan, cursussen werden gevolgd, lezingen bijgewoond, adviezen gevraagd bij de Rijkstuinbouwconsulen- ten. Het was eerst ir. Bloemsma, later ir. Van der Plassche die hunne adviezen gaven aan de voormannen van de vei ling K. B. en O. en die nu in dankbare herinnering bleven en met eere worden genoemd. Wat een veranderingen zijn er niet in die jaren gekomen; de voor uitgang is enorm. Hoe beter de bedrijfs- uitkomsten werden, hoe meer men uit breidde en verbeterde. Geen wonder dat dan ook het Zeeuwsche fruit zulk een goede naam gekregen heeft in bin nen- en buitenland. De veiling droeg ook bij tot uitbrei ding der gemeente. Het aantal inwoners nam aanzienlijk toe, werkloosheid werd jaren aaneen niet gekend. Zag men vroeger groote groepen werkloozen in den winter, later kon men naar de boomgaarden, als het werk in den land bouw gedaan was. Vooral het kleine fruit bracht wel vaart, alleen daaraan werd jaarlijks aan plukloon 60 a 70.000 uitgegeven. De arbeidende bevolking beleefde toen goede tijden. Hoewel de crisis heel wat heeft ver anderd, blijft de veiling toch van groot belang voor de welvaart. De heer Van der Graaff en allen die hem bijstonden kunnen dan ook met voldoening op hun werk dat zulke zegenrijke gevolgen heeft gehad terugzien. Aan de veiling is thans verbonden een verpakstation, waarin geschoold per soneel voor de telers, die daarvan ge bruik wenschen te maken, hun vruch ten naar grootte en kwaliteit sorteert. Voor hen die hun vruchten tijdelijk uit den handel willen nemen wegens te grooten aanvoer, of die hun 'fruit willen bewaren, is een koelrichting aange bracht naar de eischen van den tijd. Het is een verdienste van 's lands re geering, dat zij daarbij zorgt voor des kundige voorlichting. Zonder deze zou de ontwikkeling der ziektebestrijding, benevens verpakking en bewaren van het fruit niet dien omvang hebben ver kregen, die thans is bereikt. Het bestuur heeft den heer A. van der Graaff, den oprichter verzocht om de 20ste jaarvergadering, welke een feest- vergadering wordt, te presideeren. De voorzitter, de hr. H. A. Nijssen, is we gens ongesteldheid hiertoe niet in staat. KRABBENDIJKE, Woensdagavond liep het 7-jarig dochtertje van den heer Verwachting tot morgenavond: Krachtige tot matige, later wellicht weer toenemende O. tot N.O. wind, be trokken tot zwaar bewolkt, weinig of geen sneeuw, matige vorst des nachts, overdag matige tot lichte vorst. Vr. 29 Jan. Zon op: 7 h 48; onder: 16 h 39. Licht op: 17 h 09. Maan op: 20 h 33; onder: 8 h 21. L.K. 3 Febr. Hoog- en Laagwater te Vltasing«#i Hoogwater. Laagwater Januari. Vr. 29 2.53 15.18 9.33 21.35 Za. 30 3.28 15.54 10.09 22.06 Zo. 31 4.03 16.30 10.44 22.38 Hoog- en Laagwater te Wemeldinj»®: Hoogwater. Laagwater. Januari. Vr. 29 4.53 17.11 10.33 22.43 Za. 30 5.28 17.46 11.07 23.15 Zo. 31 6.01 18.20 11.42 23.49 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later (S springtij A. Zeevaart spelenderwijs tegen een auto van den heer J. de Jonge te Krui- ningen. Het kind werd met een bloe dende hoofdwonde opgenomen. De dok ter constateerde een lichte hersenschud ding. Den chauffeur treft geen schuld, Secretaris van veilingsvereeniging ontslagen. TERNEUZEN. In de Woensdag gehou den buitengewone algemeene ledenver gadering van de Coöp. vruchtenveiling alhier, werd met 137 tegen 8 stemmen (37 waren blanco) aangenomen een voor- stel-Kerkhaert om art. 27 van het huis houdelijk reglement („De alg. ledenver gadering heeft ten allen tijde de be voegdheid een bestuurslid te ontslaan") toe te passen op den secretaris, den heer J, Huyssen-Dieleman, Uit de discussie bleek, dat verschei dene leden in hem geen vertrouwen meer stelden. Ook op het beleid van den directeur werd critiek uitgebracht. Laakbaar gemis. In de Januari-aflevering van het tijd schrift van het Koninklijk Nederlandsch Genootschap voor Geslacht- en Wapen kunde treffen wij een beschouwing aan van den heer Muschart over het wapen van Prins Bernhard der Nederlanden. De schr, wijst er daarin op, dat het afbeelden van eene v ij f puntige ster in dit wapen, hetgeen ook in o f f i c i- e e 1 e versieringen bij: de afgeloopen feesten gesch'edde, onjuist is, daar de ster in het wapen van het Huis Lippe- Biesterfeld dezelfde is als die, welke voorkwam in het wapen van wijlen H, M. de Koningin-Moeder, dus de acht- puntige ster. De schrijver van het artikel besluit met de verzuchting: „Waarom moeten wij Nederlanders toch zoo dikwijls „half werk" doen? Toen hij nog als zee-offi cier in dienst was, w,as er geen enkel Nederlandsch wapen op onze oorlogs schepen geheel juist en thans nog ver toont de Nederlandsche vlag op vrijwel geen enkel rijksgebouw het goede he raldische blauw!" Het antwoord op de ze laatste vraag zou o.i. dienen te lul den: omdat wij Nederlanders een laak baar gemis aan stijlbesef hebben. Wij meenën dat onze roep van nuchterheid ons gebiedt, ons daarnaar te gedragen door een zekere onverschilligheid aan den dag te leggen tegenover al zulke zaken diè „er immers toch niets toe doen"? Maar daarin vergissen wij ons; al brengt een juiste w,aardeering van den stijl, een juist besef van dingen die geen geld-in-het-laadje-brengen, ons geen materieel voordeel, geestelijk is een goed-ontwikkeld stijlbesef zeer be paald van waarde. Onze onverschilligheid is geen ware nuchterheid, welke met stijlbesef zeer wel kan samengaan, maar een voor wendsel, een masker waarachter stijl loosheid vaak schuil gaat. ABONNEMENTEN en ADVERTEN TIES voor dit blad worden aangenomen door den Agent A. ZEIJGER,

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 1