BUITENLAND. INGEZONDEN STUKKEN. GEMENGD NIEUWS. BELGIE. ENGELAND. DUITSCHLAND. BEURS VAN AMSTERDAM. BEURSTHERMOMETER DONDERDAG BALKAN. ITALIË SPANJE. RUSLAND. VER. STATEN. JAPAN. EEN HANDELSVERDRAG TUSSCHEN DUITSCHLAND EN OOSTENRIJK. Te Weenen is g stermiddag een nienw Duitsch—Uostenrijksch handelsverdrag geteekend. Van officieele zijde wordt daaromtrent medegedeeld, dat men het er over eens w,as, dat het wederzijdsche handelsverkeer in verhouding tot 1936 aanzienlijk moet worden uittfebreid. Daar die uitbre'ding onder de gegeven omstandigheden slechts kan geschieden met behoud van een vlot betalingsver keer, w,as het noodig, de uitbreiding der betrekkingen binnen een benaald kader te houden In de r'chting Oostenrijk— JJuitschland heeft de vergrooting van den uitvoer in de eerste plaats betrek king op landbouw- en boschbouwproduc ten en verder op voortbrengselen van ijzer- en staalindustrie. Ook zijn nieu we bepalingen voor het reisverkeer vastgesteld. De vergrooting van den Dtutschen u tvoer geldt vooral voor* steenkolen, cokes en nijverheidsproduc- teii. Regeeringscommissies zullen worden ingesteld, die tot taak hebben, in voort durend onderling overleg alle aangele genheden te behandelen, welke in ver band staan met de uitlegging en de ten uitvoerlegging van het verdrag en met de economische betrekkingen in het al gemeen. De overeenkomst treedt op 1 Februari in werking. VANDERVELDE UIT DE REGEERING GETREDEN. Emile Vandervelde, de grijze leider der Belgische werklieden-partij is uit de regeeringVan Zeeland getreden, waarin hij als minister van hygiëne zit ting had. Reeds enkele dagen waren er geruchten over oneenigheid tusschen Vandervelde eenerzijds en Van Zee land, mitsgaders den socialistischen mi nister van buitenlandsche zaken, Spaak, anderzijds. Vandervelde zou het niet langer met deze beiden eens zijn over I de buitenlandsche politiek. Gistermorgen werd een ministerraad gehouden, waarin de controverse be sproken is. Daarna vergaderde het da- gelijksch bestuur van de socialistische partij om over Vanderveldes voornemen v.^n Ée£lachten te wisselen. Het keurde zijn besluit goed, en ging er mee ac- coord dat in zijn plaats een andere so cialist in het kabinet zitting neemt. Op een crisis schijnt de zaak dus niet te zullen uitloopen. De nationale regeering I van katholieken, socialisten en liber-1 alen blijft in tact. Het schijnt, dat de meeningsverschillen over de buitenland sche politiek de andere socialistische ministers niet aangaan. Hoe de vork precies in den steel zit, wordt echter niet verteld. Intusschen hebben verscheidene ka tholieke bladen, naar de N.R.C. meldt, n campagne op touw gezet tegen wat zij noemen het socialistische overwicht in het kabinet Van Zeeland. De reis naar Valencia en Madrid van den socialisti schen Kamer-president en burgemees ter van Antwerpen, Huysmans, en de verklaringen, welke hij aldaar bij her haling zou hebben afgelegd, blijken eveneens in katholieke kringen en ook bij sommige liberalen veel kwaad bloed te hebben gezet. Men beweert van deze zijde dat de heer Huysmans zijn Spaan- re s *and»ngen van minister Vandervelde zou hebben ondernomen en te Valencia buiten medeweten van minister Spaak besprekingen zou heb ben gevoerd met het kabinet Caballero. Een verklaring van den heer Huysmans Woensdag door Havas gepubliceerd, waarin de Kamer-president heeft ge zegd, dat de non-interventiepolitiek niet langer mag worden voortgezet, heeft te Brussel eveneens in katholieke kringen een scherpen weerklank gevonden. Het is dan ook niet ondenkbaar dat de re geering tengevolge van dit alles weldra voor nieuwe moeilijkheden zal komen te staan. Voetbalclubs vormen luchtafweer- detachementen. De voetbalclubs in het Londensche ge bied heboen tijdens een conferentie n net ministerie van oorlog toegezegd luchtafweerafdeelingen te zullen vor men, die in samenwerking met dit mi nisterie zullen optreden. gat kan men niet zien en toen men een steen omlaag wierp hoorde men deze na drie of vier seconden in water terecht komen. Labour maakt zich los van dé socialistiscüe Liga. De executieve van de Labour partij heeft met een overweldigende meerder heid besloten de banden met de socialis tische Liga te verbreken, die zooals men zich zal herinneren, een „volksfront" met de onafhankelijke socialisten en de communisten is aangegaan. De socialistische liga heeft ongeveer 3.000 leden. Het is nog niet bekend welke gevol gen het besluit van de Labourpartij zal hebben. Het is mogelijk, dat een aantal leden van de liga trouw zullen blijven aan labour. Dit zou dan hun uittreden uit de socialistische maken. liga noodzakelijk Ondergrondsche benzine-reservoirs bij München. De „Liberté" (een Fransch blad) deelt mede, dat nabij München een uitgestrekt welken hij geheime mededeelingen over de activiteit der chemiscne industrie verstrekte. tiifc.mcde is het verhoor van alle be klaagden geëindigd. Zoon van Trotzky gearresteerd. Sergej Sedof, de tweede zoon van Trotzky is, naar uit Moskou wordt ge meld, gearresteerd. Hij wordt beschul digd van pogingen om arbeiders der fa briek te Krasnojarsk te vergiftigen. I Uit Mexico: Trotzky heeft naar aan leiding van de arrestatie van zijn zoon Sergej verklaard, dat dit een persoon lijke wraakneming is. Hij voegde hieraan toe, dat het slachtoffer waarschijnlijk ondragelijke kwellingen zal hebben te verduren. Dit is, zeide hij, geheel in overeenstemming met het karakter van Stalin. Hij is reeds verantwoordelijk voor den dood van mijn'twee dochters. Strenge winter. Een ongekend felle kou heerscht, naar „Stefani" meldt, op het oogenblik in systeem van ondergrondsche benzine-re- Roemenië. Men neemt er temperaturen servoirs is gereed gekomen, met pijplei dingen verbonden met twee vliegvelden. De reservoirs hebben een oppervlakte van ongeveer 2% vierkante kilometer. Boven deze reservoirs zijn bosschen ge plant. De ondergrondsche pijpleidingen hebben een lengte van vele kilometers, j PRIJZEN VOOR LEVENSMIDDELEN GESTEGEN. Gedurende de laatste weken zijn de prijzen voor waar tot 35 graden onder het nulpunt. De monding van den Donau is geheel dichtgevroren; de rivier is absoluut on bevaarbaar geworden en hier cn daar kan men slechts per slede oversteken. Ook in de Zwarte Zee wordt de scheepvaart door groote massa's drijfijs ten zeerste belemmerd. De abnormaal felle koude heeft reeds eenige slachtoffers gemaakt: te Dobrogja zijn twee menschen door de koude be vangen en omgekomen. Het binnenland levensmiddelen "in Italië i wofdt onveili4 gemaakt ioor hongerige Lerst-t; i.oteenng is vurige Koers(en); daarachter officieele noteering vac he den, beteekent: geen noteering on'.van, Denemarken Oblig. 1926-5 101%101% Amsterdam 194-a% ll>0100 Zeeuws. Hyp. B-4% loO Cties Service Cy, P. 1953 5 56%56% A fret. ourgens A 130%131% A Med. Gist- en öp.fabr. 465a65% A DeSchelde N.B. 72—71% C Am. Smelt en Ref67 67 A Morn. öum. H.M. 190190 A houth. Alberts 100i C Union Pac. Rr. 97%96% C Int. Nickel Cy. 46%46% Ned. 1000-4 100%—100% O. Indie 34 100Ü-4 1 Oa%1C0% Engeland 1960-90 4 £4%64% A Koloniale Bnk. 77%81%-82 A N.I. Hbk, 1000 161%—164-65 C iNed. ti, M. luoO 18v%190% A v, Berkels P,at. 5859 C Calvé-Delft 91%—91% A Philips Gem. B. alg. 315317-15 C Unilever 170%—170%-69% C Am. Car en Foundry 45%45% C Ana-onda Cop. 39%39%-% C Bethlehem St. 57%—58%-% C Kennec Copper 43%44%-% C U. States St. C. 64%66%-% C North Am. Cy. 23%23% A Kon. Petr, Mpij. 414%—414%-13% C Contin, Oil Cy. 32%33-% C Philips Petr. Comp. 37%38 C Shell Un'on O.C. 20%—21-20% C Tide Water Ass. Oil 15%15%-% A Ned. Scheepv. U. 111—113-15 A H.V. Amsterdam 491498-501 A Java Cult. Mij. 233%245-46 A N.I. Suiker U. 169%—179-76 A Deli Batavia 282284-85 Suiker Philips Warkl Unile»vf Koninkl. grond Geheel pompstation in den verdwenen. De „Daily Telegraph" bericht, dat te Rode Heath nabij Sandbach in het graaf schap Cheshire met donderend geweld een geheel pompstat'on van een niet meer in gebruik zijnd zoutwerk in den grond is verdwenen. Het gat is 30 voet in diameter en minstens 150 voet diep. De randen brokkelen nog steeds af en men heeft een hek geplaatst om de nieuwsgier'gen op een ,afstand te houden. Nog steeds stijgt een onderaardsch ge rommel uit het gat op. Het zoutwerk is meer dan 100 jaar oud en is langer dan 14 jaar buiten werking, aangezien door 'n ondergrond sche aardverschuiving de pompen on klaar raakten. Indien de aardstortingen voortduren, bestaat groot gevaar, dat een beek en een kanaal, welke in de nabijheid van het gat loopen, eveneens in de diepte zullen verdwijnen. De bodem van het sterk gestegen. Ook de prijzen voor vet, dat in de arme huisgezinnen vleesch ver vangt, liepen op. De prijs voor olijfolie steeg met 30 pet., voor spek met 60 pet. De goedkoopste koffie werd 14 pet. duurder en macaroni, het nationale voed sel, 25 pet. Men heeft uitgerekend, dat de gemid delde prijzen voor levensmiddelen 20 hooger zijn dan vier maanden geleden, toen de lire nog niet was gedevalueerd. NIEUW OFFENSIEF AAN HET ZUIDELIJK FRONT. Aan het front van Madrid is door den hevigen regenval waardoor dit front één modderpoel^is, zoo goed als geen activi teit bij de" oorlogvoerenden te consta- teeren. Ten Zuiden van de hoofdstad daarentegen worden de operaties, on danks het slechte weer, voortgezet. Vooral bij de stad Aranjuez, gelegen tus schen Madrid en Toledo zijn hevige ge vechten tusschen de opstandelingen en de regeeringstroepen geleverd. Voorts zijn de opstandelingen na eeni ge dagen van rust opnieuw overgegaan tot een offensief in het Zuiden van Spanje. Hun grootste pressie gaat in de richting van Jaën en Malaga. Zonder twijfel wil Franco zich van deze beide belangrijke steden meester maken. De regeeringstroepen verzetten zich hard nekkig tegen deze aanvallen en niet zonder succes. Gisteren zijn verder hevige gevechten gevoerd bij Alhama in de provincie Gra nada ten Noordwesten van Malaga. Dit schijnt het begin te zijn van een grootere actie in dit gebied. De strijd in het Baskenland.. De verdedigingsraad van de Baski- sche regeering deelt mede dat nabij Eibar de Baskische troepen zich van verscheidene boerderijen hebben mees ter gemaakt, waardoor hun stellingen in dit gebied zijn versterkt, In den sector El Orrio heeft de artil lerie van de regeeringstroepen den spoorweg van Monttradon en de stel lingen der opstandelingen gebombar deerd. Opstandelingenkruiser gebom bardeerd? Volgens berichten uit Bilbao hebben vliegtuigen der regeering den opstande lingen-kruiser „Espana" gebombardeerd en eenige malen getroffen. HET PROCES TE MOSKOU. Het sensationeele proces te Moskou is gisteren voortgezet met het verhoor van den verdachte Knjasef, oud-direc teur van den spoorweg in den zuidelij ken Oeral, die er van beschuldigd wordt aan het hoofd der Trotzkistische organi satie in dat bedrijf te hebben gestaan. De organisatie veroorzaakte tal van ontsporingen in 1934 kwamen er 1500 ontsporingen en andere ongevallen voor, in 1935 ongeveer 2000, waarvan de meeste op rekening van de organisatie kwamen. Knjasef vertelde verder, dat hij in 1934 in contact was getreden met agenten van den Japanschen spionnage- dienst, wien hij mededeelingen over ver schillende spoorwegen deed. Japan zond hem 15.000 roebel voor den onderf- mijnenden arbeid. Verder werd Rataitsjak verhoord. De ze verklaarde, dat in 1934, toen hij lei der was van de hoofdadministratie der Chemische industrie, door Piatakof in de Trotzkistische organisatie werd be trokken en volgens instructies van Piatakof sabotage-, en spionnagewerk zaamheden in de chemische industrie verrichtte. De beklaagde gaf o.a. toe, dat hij persoonlijk in verbinding stond met den Duitschen spionnagedienst, wolven; een landbouwer is door dieren aangevallen en verscheurd. deze Olie Obl. Markt Tabak - Wettij, Amerika Rubber Schepen H.V .A. gedeponeerd. C Deli Mij. 1000 331%—333-34 A Senembah 327%329-27% C Baltimore en Ohio 16%17. C Southern Pac. Cy. 34%34%.% A Southern Rlw. 19%19%-% A Amst. Rubb. C. 306%—303-07 A Deli-Bat. Rubb. 185%—187-89 A hessa Rubber 199199%-99 A Serbadjadi S.R. 173%—175 WISSELKOERSEN. Heden. Gister. Londen 8,94% 8,94% Berlijn 73.47 73,47 Parijs 8.51 8,51 Brussel 30,77% 30,77% New York 1,82% 1,82% DE OVERSTROOMINGSRAMP. De oversroomingsramp in de Zuide lijke Staten is in omvang nog toegeno men. Zoo is nabij de stad Mound City (Illinois) waar de rivieren Ohio en Mis- sisippi tezamen vloeien een dijk bezwe ken voor het opstuwende water. In een half uur tijd stond in de stad het water tot een hoogte van 1% meter, Eenige lichtpunten zijn daarentegen, dat het peil van de Ohio iets is ge daald. Op sommige punten is het stati- onnair gebleven. Dit geeft hoop, dat nieuwe gevaren zijn afgewend, met na me te Evansville, Cincinnati en Ports mouth. Toch houden in den staaat Ohio het gebrek aan drinkwater en de koude aan. Het gevaar voor epidemieen blijft bestaan. Het aantal slachtoffers neemt nog steeds toe, Er zijn reeds 261 dooden, daarenboven 250 sterfgevallen als di rect gevolg der overstroomingen. Te Louisville zijn eenige dooden be graven zonder geindentificeerd te zijn. Meer dan 900.000 personen zijn dak loos. De materieele schade zou de 400 millioen dollars ver te boven gaan. Een groot gebied geheel ont ruimd. Het leger bereidt de evacuatie voor van alle bewoners der beide oevers van de Mississippi over een afstand van 50 mijl van Cairo in Illinois tot New Orle ans, aangezien men verwacht, dat nog ernstiger overstroomingen dan - zich reeds hebben voorgedaan zullen vol gen. De minister van oorlog, Woodring, heeft reeds bevel gegeven tot onmiddel lijke evacuatie van 500.000 oeverbewo ners. 35.000 militaire vrachtauto's zijn gerequireerd en verscheidene duizen den manschappen gemobiliseerd. Voorts zijn ook alle schuiten die in het Oosten der Vereenigde Staten beschikbaar wa ren, naar het Mississ'ppi-gebied gezon den, alsmede pontons ter lengte van 25 tot 50 meter. Deze vaartuigen moeten dienst doen bij de ontruiming der ge troffen gebieden. OPERA-ZANGER STEEKT COLLEGA NEER. Tijdens een repetitie in de Metropoli tan opera te New-York heeft de opera zanger Lawrence Tibbet bij ongeluk den bariton Joseph Sterzini met een dolk ge troffen. Sternizi trok zich van het too neel terug en liet zijn wond verbinden die slechts oppervlakkig l^ek. Vijf uur later overleed hij echter. Gedeeltelijke werkhervatting bij General Motors, In de staten Indiana en Michigan heb ben 40.000 werklieden van de Chevro letfabrieken den arbeid hervat. De werklieden der andere fabrieken van de General Motors, ongeveer 80.000 in ge tal, we geren nog steeds de fabrieken te ontruimen. De gedeeltelijke werkher vatting is zonder incidenten geschied. Aanslag op generaal Ugaki. De correspondent van de „Daily Te legraph" te Tokio meldt dat gisteren een aanslag is gepleegd op den kabinetsfor mateur generaal Ugaki. Een aantal ge wapende mannen, vermoedelijk fascis ten, drong zijn woning binnen, doch de lijfwacht van den generaal slaagde er in de aanvallers te verdrijven, voor zij kwaad konden doen. De politie werd on middellijk gewaarschuwd en arresteerde een aantal personen. ZORG VOOR PASSAGIERS. (n.s.) De Middelburgse Mij. voor Stoomvaart onderhoudt een geregelde dienst op Rotterdam en tussenligende veren. Dinsdag j.l, vertrok „De Thor", die als reserveboot dienst deed, van Rotterdam. Naar mij werd medegedeeld, was de ka pitein dezer boot met de vaarroute niet bekend. Dat dit, vooral met mistig weer, zoals Dinsdag was, niet bevorderlijk is voor een in die omstandigheden goede over tocht, is te begrijpen. Ook is daardoor te begrijpen, dat deze boot bij de ingang van de Zandkreek aan de grond kwam te zitten, en wel zodanig, dat de boot, welke in normale omstandigheden des middags ongeveer 5 uur te Middelburg aankomt, nu pas Woensdagmorgen om ongeveer 9.45 uur arriveerde. De aan boord zijnde passagiers hebben de nacht op dit schip moeten doorma ken. In de eerste plaats mag de vraag gesteld worden, waarom niet van in het vaarwater bekend personeel gebruik is gemaakt. Dit ware zeer zeker in het belang van de passagiers geweest. Maar dat de zorg voor deze laatsten gelijk kon worden gesteld met de zorg voor het vee, wat ook met deze dienst veelvuldig wordt vervoerd, eist een woord van pro test. Wat toch is het geval? Toen de boot eenmaal op het droge zat, bleek dat er geen enkele voorzorgs maatregel was getroffen. Er was namelijk absoluut geen voedsel aan boord, noch voldoende drinkwater. Daar gewacht moest worden op hoog water, begaven eenige reizigers zich op de mosselbank, om wat mosselen te halen, om zoodoende wat vulling voor de maag te krijgen, 's Nachts om half twee kwam men in Kortgene, alwaar eenige men schen zich aan land begaven en eenige bakkers in hun nachtrust stoorden, om brood en boter te bemachtigen. Even erg is wel, dat niemand van de dienst in Middelburg ook maar iets wist mede te deelen, wat er met de boot ge beurd was, zoodat wachtende familiele den zoo ongeveer de geheele avond, sommigen tot middernacht, in de koude hebben g'ewacht! Men deed zelfs geen moeite cm inlich- lingen in te winnen, zoo eig zelfs, dat toen ik mij hedenmorgen bij den agent dier Mij. te Vlissingen vervoegde om in lichtingen (o.g. 9 uur), ook deze er niets van wist. Telefoneeren naar Middelburg had een gelijk resultaat. Door toen op te bellen naar Kortgene, kwam ik eindelijk te weten, dat de boot was vastgeloopen, en 7 uur v.m. van Kortgene vertrokken. Waarom, zoo vraag ik, deed men geen enkele moeita om te weten te komen, waar de boot bleef, toen men vergeefs op aankomst bleef wachten, en de wach tende familieleden (w.o. 3 meisjes, die vader en moeder wachtten) enigszins ge rust te stellen? Ik hoop met dit schrijven te bereiken, dat deze dienst voortaan rekening zal houden met de belangen der passagiers, al zijn het dan ook mensen, die door hun smalle beurs van deze dienst gebruik moeten maken. Vlissingen, 27 Januari 1937. L. P. van Oorschot, Badhuisstraat 64. [De directeur te Middelburg is al eeni- gen tijd ongesteld, zoodat deze ons, des gevraagd, niet omtrent het bovenstaan de heeft kunnen inlichten. Red.) DE POSTAUTODIEFSTAL TE EINDHOVEN, Twee mannen aangehouden. De politie te Eindhoven heeft gister middag, in verband met het ontvreem den van een postauto op Maandagavond jl-, gearresteerd den 29-jarigen recidivist J. M. Otten en den 35-jarigen Fr, Da- men. Tevoren was in heide perceelen huiszoeking gedaan. De be'de mannen ontkennen alle schuld. De politie meent echter vol doende bewijzen tegen hen in handen te hebben om hen in arrest te houden. De aangehoudenen staan ongunstig be kend. IJs belemmert scheepvaart. Uit Schellingwoude: Zoover het oog reikt, is het Buiten IJ geheel met grond ijs bedekt. De scheepvaart ligt stil, be houdens enkele stoomboot maatschap pijen, zooals de Zwolsche en Lemmer- diensten. Schepen, die op het oogenblik nog in het Buiten IJ liggen, doen pogin gen, om in het Binnen-IJ .een veiliger reede te zoeken. Vele booten zijn van koers veranderd en gaan via Vreeswijk over de Lek en de IJssel naar Zwolle en omliggende plaatsen. Schepen, voor Friesland bestemd, gaan, voor zoover het mogelijk is, door het Noordhollandsch kanaal. De dienst voor Harderwijk e» omlig gende plaatsen ligt geheel stil. Hachelijk avontuur Van een militairen vlieger. De sergeant-vlieger G. Nijhuis van het vliegkamp te Soesterberg, die Woens dagochtend om half negen met de weer berichtjager type Fokker D. 7 no. 257 was opgestegen, heeft eenige zeer hache lijke momenten beleefd. De vlieger, die onder vrij gunstige weersomstandigheden was gestart, bracht het toestel op een hoogte van on geveer 5300 meter, teneinde de noodige weerbericht-gegevens als druk, tempe ratuur en relatieve vochtigheid te ver krijgen. Nadat op die hoogte eenigen tijd in de omgeving vai* Soesterberg was rondgevlogen, bemerkte de vlieger tot zijn schrik, dat' plotseling een vrij sterke mist was komen opzetten, waardoor hem alle uitzicht werd ontnomen. Zelfs op 'n hoogte van minder dan 50 meter was het niet mogelijk zich behoorlijk te oriëntee- ren. De vlieger Nijhuis, die door de lage bewolking den juisten koers reeds was kwijtgeraakt, verloor geen oogenblik zijn tegenwoordigheid van geest. Door zoo laag mogelijk te vliegen, met alle daaraan verbonden gevaren, bleek hij zich na oriëntatie te bevinden in de na bijheid van Maarsbergen. Langs de spoorlijn, aldoor nog zeer laag vliegende juist hoog genoeg om de toppen der boo- men niet te raken, bereikte de vlieger Utrecht, waarna hij de straatweg Utrecht Zeist volgde om via Zeist en Huis ter Heide, Soesterberg weer te bereiken. Het mag ongetwijfeld een geluk hee- ten, dat de vlieger Nijhuis, gezien de slechte oriëntatie, het vliegtuig nog vei lig aan den grond heeft weten te zetten. Voortdurend „zwaar weer" op de Noordzee, Opvarenden van de treilers in IJmui- den zijn het er allen over eens, dat zij in geen jaren zulk een slechten winter hebben meegemaakt als thans. Het ge heele vischgebied der IJmuidensche treilers wordt weken achter elkaar bijna onafgebroken door stormweer geteis terd, waardoor niet alleen het leven op

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 2