GOESCHE COURANT - W©d€ Pi 813 Da S.D.O.A. ZEELAND. KERK EN SCHOOL NUMMER 23. DONDERDAG 28 JANUARI 1937. EERSTE BLAD. 180e JAARGANG. I Aug. 1924I Febr. 1937. ÜHDELBURfi. WALCHEREN. NIEUWE TARIEFS VERLAGINGEN BIJ DE P.T.T. WEEÜBERSGHT. ZUID-BEVELAND. jxvuvuLK TWEE BLADEN. uujnjj£.kl»a<j n5T^1^Tl M JAiNUAK1 iy37« tUKölt islad. ïsue JAAKUAINO. $toirtncif*te m $££vw0ct%# 01 MIDDELbURGSCHE courant Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen I7 regel. 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, A 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 Ct. extra Bewijsnommers 5 cent. Middelburgs garnizoen van 1937 viert de koperen bruiloft van de School voor dienstplichtige Onderofficieren-administrateur. Een persgesprek met den Commandant, II. Zoo zaten we dus op het bureau van den Commandant wat over de S.D.O.A., verleden, heden en toekomst te praten. En, majoor: wat doen de leerlingen uwer school nu zoo al, waarin worden ze onderwezen, wat zijn hun diensturen, en zoo al meer? De eerste maand dat ze hier zijn, is aan hun militaire vorming gewijd: dan maken we er soldaten van. De tweede maand vangt de theoretische opleiding tot administrateurs aan, waarbij natuur lijk de soldateske vaardigheid onder houden en uitgebreid wordt. De werkuren zijn van 812 en van y*2 tot K5 uur; van 6 tot 8 uur hebben ze dan nog zgn. verplichte eigen oefening en daarna zijn ze tot tien uur vrij, al zijn er verschillenden, die ook nog wel eens tot tien uur zitten te blokken. Want er wordt hard gewerkt op mijn school. En wat ze zoo al leeren? Dat kunt U in het reglement vinden: ze worden op de eerste plaats natuurlijk onderwezen in de militaire administratie, en dat is heel wat anders dan de burgerlijke boek houding, dat kan ik U verzekeren, We liswaar hebben jongens met een diploma boekhouden de voorkeur, maar de ken nis die ze daarmee gewoonlijk blijken te bezitten is toch maar voor een zeer gering gedeelte aan te wenden voor wat ze hier moeten leeren. Een voornaam deel hunner te verwer ven kennis is die van de dienstregle menten en voorschriften; dat is gewoon weg leeren en nog eens leeren. Daar komt dan bij de kennis der oorlogsor- ganisatiën, militaire wetten (y compris het tuchtrecht), de dienstbriefwisseling, het lezen van militaire kaarten en ten slotte, omdat ze ook soldaten zijn, het schieten. De lichamelijke ontwikkeling komt daar dan natuurlijk ook nog bij, doch dat spreekt in het leger vanzelf. Het is bekend, dat aanvankelijk de verplaatsing van de School uit Breda naar Middelburg niet met gejuich be groet werd. De school en haar kader zijn nu echter enkele jaren hier en dus her-ingeburgerd; wat is thans Uw oor deel omtrent Middelburg als plaats van vestiging der S.D.O.A.? Het doel der school in het oog vat tende, moet gezegd worden en ik ver klaar het met veel genoegen dat een betrekkelijk kleine provinciale hoofd stad als Middelburg uitstekend geschikt is als plaats van vesfiging'. Het ontbre ken van al te vele, al te opvallende en, om zoo te zeggen, al te mondaine in richtingen van aantrekkelijkheid en ver maak kan op het werk, de studie mijner leerlingen, niet" andérs dan van gunsti- gen invloed zijn. Hebt U nog wenschen voor de toe komst, majoor? Die zijn er altijd en overal. Laat ik er hier slechts dit van zeggen: afkom stig als we oorspronkelijk zijn uit een zoo levendig en hartelijk-militair ge oriënteerde stad als Breda stellen wij eenerzijds het goede contact met de burgerbevolking en derzelver overhe den in Middelburg zéér op prijs ik mag hierbij in het bijzonder wel de war me belangstelling, welke wij steeds van den Commissaris der Koningin in Zee land ondervinden, op den voorgrond stellen maar de reeds opgekomen en voorspoedig groeiende kiemen der har telijke verstandhouding tot de burgerij zijn nog met geheel tot vollen wasdom gekomen Wij doen er graag het onze toe om het bereiken van dien wasdom te bevorderen. En dan maar dat ligt elders te be slissen de uitmiddelpuntigheid van de plaats van vestiging ten opzichte van de verlofgangers. Mijn jongens komen uit Groningen en Friesland en Noord- Holland evengoed als uit Limburg, en het is dikwijls eenvoudig' voor hen niet te betalen, om zich met een week-einde verlof naar hun haardsteden te bege ven. M'ochten de Nederlandsche Spoor wegen toch eens bedenken, dat er niet alleen naar voetbalwedstrijden verlan gende burgers zijn, die wel eens voor hun plez:er uit willen, maar dat er wel haast eiken Zaterdag honderden en hon derden militairen zijn, jongens, die hun dienstplicht tegenover het vaderland volbrengen, en die eens graag „een dag je thuis" zouden willen wezen. Waarom voert men toch niet, gelijk elders wel het geval is, de militaire derde-klas kaar ten in voor half ge d? Dat zou een best ding wezen en zeker nog stimuleerend op het reizigersvervoer op langen af stand werken ook! En tenslotte: hoe bevalt bet Uw jongens over het algemeen in onze stad? Uitstekend! Vele oud-Ieerligen schrijven ons nog' wel, dat zij dikwerf naar Middelburg en de S.D.O.A. terug verlangen, en meer dan een zien wij la ter weer in Middelburg, omdat er.... banden voor het leven gelegd zijn. Na tuurlijk bevalt het de zomerploeg hier nog altijd het allerbeste: dan is Zeeland en Walcheren op z'n mooist immers! Hiermede was ons gesprek ten einde. Majoor Berghuys heeft ons daarop de gehee'e school nog rondgeleid. We we ten wel, dat onze kazerne-Noordstraat niet in alle opzichten een modern ge bouw is. Maar er is heel wat van ge maakt. Het is 'n ople'dngs b e d r ij f dat zakelijk werd ingericht. Overal zijn les lokalen gemaakt: die op den voormali- gen zolder zien er lang niet het onge zelligst uit. Keurige tafeltjes en stoelen geen banken meer. De eetzaal is eer der die van een groot instituut dan van wat men vroeger onder kazerne meende te moeten denken frtedekte tafels b.v.); de slaapzalen zijn netjes met hun kribben en model gevouwen wolletjes; er is een heldere ziekenkamer, die geheel den in druk van een gewone ziekenhuis-zieken zaal maakt; een kantine, moderne kan toor-lokaliteiten voor officieren en on derofficieren, en: een kraakzindelijke keuken waar een kok die verstand van z'n vak heeft voor een goede menage zorgdraagt. Middelburg is destijds zeer verheugd geweest dat het een garnizoen terug kreeg in den vorm dezer school. Het is er den mannen, die hiervoor toen zoo hard gewerkt hebben, nog erkentelijk voor. Middelburg vertrouwt, dat de S.D.O.A. zich hier thans reeds dermate tehuis is gaan gevoelen, dat na verloop van eeni- gen tijd het van beide kanten ondenk baar zoude zijn, de S.D.O.A. nog van Middelburg gescheiden te zien: w ij zijn blij met ons garnizoen en we hopen, dat ons garnizoen het hier blijvend zeer naar den zin zal hebben! In het huisgezin vertegenwoordigt de zoon de hoop, de dochter de liefde. De innigheid van onze overtuiging is het, die kracht geeft aan ons geloof. Van der Veen. Ministerieel bezoek aan werk verschaffing. De minister van sociale zaken, mr. Slingenberg, heelt gister met den commissaris der Koningin, jhr. mr. J. W. Quar es van Ufford, en den heer Meyer de Vries, hoofdinspecteur voor de werkverschaffing, een langdurig bezoek gebracht aan de werken van het water schap „Hulster en Axeler Ambacht", welke werkzaamheden in werkverschaf fing door werkloozen uit verschillende gemeenten in Zeeuwsch-Vlaanderen worden uitgevoerd. Het bestuur van het waterschap heeft het gezelschap rondgeleid, dat gelegen heid vond verschillende onderdeelen van het werk in bijzonderheden na te gaan. Er werden tevens besprekingen ge voerd over de wijze, waarop ook in de naaste toekomst de arbeid bij het wa terschap kan worden voortgezet. Uit hetgeen thans reeds door de werk loozen is verricht, blijkt, dat hier op be langrijke 'wijze een goede ontwatering tot stand komt, Goed geslaagde feestavond van „Handelsbelang". Vele leden van „Handelsbelang" had den met hun d,ames en introducee's gis teravond gevolg gegeven aan den op roep van het bestuur om in de grootë zaal van het Schuttershof den jaarlijk- schen ontspanningsavond te komen door brengen. De voorzitter, de heer L, A. Stof- koper, sprak zijn vreugde uit over het groot aant,al aanwezigen, toen hij allen welkom heette. Spr. herinnerde er aan, dat 1937 goed begonnen is, met oprechte feestklanken en wees er op, d,at de zaal die nog is als tijdens de feesten daarvan een bewijs levert. Spr, wees er op, d,at de aanwez'gen zeker allen in die feestvreugde en de oorzaak daar van hebben medegeleefd en stelde voor staande twee coupletten van het „Wil helmus" te zingen, waaraan gaarne vol daan werd. De heer Stofkoper zeide, dat het be stuur gemeend heeft ook dezen winter een ontspanningsavond aan de leden te moeten aanbieden. Zeker zal men nog wel eens voor een aangenaam samenzijn bijeen geroepen worden, want de ver eeniging bestaat 40 jaar en al is de tijd nog somber, toch kan men zulk een ju bileum niet geheel onopgemerkt voorbij laten gaan. Hierna liet spr. de verdere leiding van den avond over aan den heer Koos Speenhoff Jr, die met zijn „Klein Ensem ble", op zou treden. Hij zelf heeft zich eerst als een goede conferencier laten kennen, en toen hij later op den avond alleen of bijgestaan door Polly, zijn vrouw, als humorist en chansonnier op trad, heeft hij getoond voor senior n et onder te doen al gaat hij een andere richting uit. Hij bracht goed pakkende liedjes en gaf rake zetten, wat de goe de stemming in de zaal verhoogde. Be halve het echtpaar Speenhoff, omvatte het gezelschap de clown-acrobaat Bram- ley, d e vooral als acrobaat veel goeds bracht en den goochelaar Vignier, die zich op dit terrein als 'n vooraanstaan de deed kennen. Het was middernacht, toen velen tot dansen konden overgaan onder de to nen van den Jesayes Band, die ook tij dens de uitvoering zijn beste beentje reeds had voor gezet. De automaten moeten het ontgelden. Maandag konden wij melden, dat de politie zekeren J, A. had aangehouden verdacht van het openbreken van een automaat aan de Markt 'n den nacht van Zaterdag op Zondag waarbij geld en lekkernijen waren ontvreemd. Gebleken is voorts, dat deze auto maat ook een week tevoren werd open gebroken, zonder dat de politie daarvan op de hoogte werd gesteld. Bij het door haar ingesteld onderzoek is gebleken, dat C. J. K. toen de automaat ledigde en daarbij zijn kameraden onthaalde op de lekkernijen. In den nacht van Zondag op Maandag was men blijkbaar nog bru taler dan te voren. Immers 's Maandags morgens werd ontdekt, d,at alle drie au tomaten waren geopend en geld en lek kernijen daaruit waren verdwenen. Het gelukte de politie ook hier spoed'g den dader te vinden. Het is J, M. v. d. B,, die ook zijtn kameraden van het gesto- lene tracteerde. Tegen allen is proces verbaal opgemaakt. AAGTEKERKE. Woensdagavond hield de pl. afd. van den Bijz. Vrijw. Landstorm haar jaarvergadering onder leiding van den voorzitter der plaatse lijke commissie, burgemeester J. Bos selaar. Aanwezig waren voor het Zeeuwsch verband de voorzitter, over ste Bierman en de secretaris de heer Eckhardt, Overste Bierman sprak de landstor mers toe. Hij; wekte de leden van den B, V, L. op, vooral in deze tijden paraat te zijn, tot steun van het wettig gezag, Interliocale gesprekken over korten afstand worden goed- kooper, Binnenlandsche te legrammen terug naar 't vóór- oorlogsche tarief. De financieele vooruitzichten van het P.T.T.-bedrijf zijn dusdanig, dat opnieuw eenige tarieven, welke daarvoor in de eerste plaats in aanmerk-ng komen, kun nen worden verlaagd: Telefoondienst, Interlocale gesprekken. De verlaging betreft de tarieven in de eerste en de tweede zone, welke als volgt worden gewijzigd: Afstand le zone (1ilO km) tarief voor een gesprek van 3 min. thans 6 ct., nieuw tarief voor idem 4 cent; id. 2e zone (1015 km) 12 cent, nieuw tarief 10 ct. De verlaging treedt in werking op 1 Februari 1937, behoudens, dat zij ver schoven kan worden uiterlijk tot 1 Maart 1937, indien d!t voor bepaalde netten om technische of administratieve redenen noodzakelijk wordt geacht. Interlocale doorverbindingen. Het bestaande tarief voor een inter locale doorverbinding in sluitingstijd der kantoren, dat tot dusver f 25 tot f 40 per jaar bedroeg, naar gelang van den omvang der daarvoor noodige techni sche voorzieningen, wordt, met ingang van 1 Maart 1937 teruggebracht op een uniform tarief van f 24, voor alle door verbindingen. Voorts zijn nog enkele wijzig'ngen van meer administratieven aard in het rijkstelefoonreglement 1929 aangebracht. Telegraafdienst, Het binnenlandsche telegramtarief wordt als volgt gewijzigd. Binnenlandsch verkeer: het tarief voor gewone telegrammen dat thans be draagt voor 7 woorden 35 ct., 8 woor den 40 ct., 9 woorden 45 ct. en 10 woor den 50 ct., wordt nu: tot de eerste 10 woorden 25 ct.; het tarief voor brieftelegrammen dat thans voor 7 en 8 woorden 20 ct. en voor 9 en 10 woorden 25 ct. bedraagt, wordt teruggebracht tot 15 ct. voor de eerste 10 woorden. Loca»l verkeer: het tarief voor gewo ne telegrammen dat voor 7 woorden 25 ct., 8 woorden 30 ct., 9 woorden 35 ct. en 10 woorden 40 ct, bedroeg wordt vol gens het nieuwe tarief tot 10 woorden 15 ct.; brieftelegrammen worden terugge bracht voor 7 en 8 woorden voor 15 ct. en 9 en 10 woorden voor 20 ct. tot 10 ct. voor de eerste 10 woorden. Het tarief voor elke 5 woorden of ge deelten daarvan, tot 50 woorden blijft onveranderd, nl. voor gewone tele grammen 10 ct. en voor brieftelegram men 5 ct. Eveneens ongewijzigd blijft het tarief voor elke 10 woorden of ge deelte daarvan, voor woorden 'boven 50, dat eveneens 10 ct, voor gewone tele grammen en 5 ct. voor brieftelegram men bedraagt. Telegraaf huur- en uurlijnen: Het tarief per jaar voor de huurlij- nen is voor de afstanden van 3560 km verlaagd van 5.000,tot 4.500, en voor die boven 60 km van 6.000, tot 5.000,—. Het tarief voor de uurlijnen is voor de afstanden van* 3560 km bij een ge bruik van één uur per dag verlaagd met 100,welke verlaging bij een lang duriger gebruik per dag progressief is en oploopt tot 500.Voor afstanden van meer dan 60 km loopt de verlaging op van 100,tot 1.000. De vooruitbetaling wordt niet meer voor 3 maanden, doch telkens voor één maand gevorderd. Het tarief voor radiotelegrammen in het verkeer met Nederlandsche schepen met een vasten lijndienst van of naar een Nederlandsche haven is in bepaal de gevallen met 10 ct. per woord ver laagd. Fotografisch afschrift van een tele gram kost voortaan f 1 in plaats v.an f 1.50. Verder is de sedert 1 December 1934 bij wijze van proef ingevoerde regeling, dat de bodekosten van een telegram buiten den kosteloozen bestelkring ten hoogste 60 cent zullen bedragen, defini tief geworden en is voorts de gelegen heid geopend tot langere openst, van de telegraafkantoren, op kosten van de be langhebbenden, evenals zulks voor de telefoonkantoren het geval is en zijn de diensten v,an de nationale telegram men en van de radiobrieftelegrammen in 't rijkstelegraafreglement vastgelegd. De wijzigingen bij den telegraafdienst treden alle 1 Februari 1937 in werking. Over een verlagfng van het binnen landsche briefport is wel gedacht, doch de middelen zijn dit jaar niet toereikend om een dergelijke, zeer kostbare, verla ging te verwezenlijken. Zij zal tot een gunstiger tijdstip moeten wachten. Verwachting tot morgenavond: Stormachtige tot krachtige, later wel licht afnemende N.O, wind, betrokken tot zwaar bewolkt, nu en dan opklarend, weinig of geen sneeuw, strenge tot mati ge vorst des nachts, overdag matige tot lichte vorst. Do. 28 Jan. Zon op: 7 h 49; onder: 16 h 37. Licht op: 17 h 07. Maan op: 19 h 20; onder: 8 h 03. L.K. 3 Febr. doog- en Laagwater te Vlissingen: Hoogwater. Laagwater.- Januari. Do. 28 2.11 14.38 8.56 21.01 Vr. 29 2.53 15.18 9.33 21.35 Za. 30 3.28 15.54 10.09 22.06 Hoog- en Laagwater te Wemeldingei Hoogwater. Laagwater. Januari. Do. 28 4.12 16.34 9.56 22.09 Vr. 29 4.53 17.11 10.33 22.43 Za. 30 5.28 17.46 11.07 23.15 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. Ut ar (S springtij en zich eendrachtig te scharen rondom ons Oranjehuis. Ook door den secretaris, den heer Eckhardt werd een opwekkend woord tot de leden gesproken. Vervolgens werd aan twee koning- schutters 'n brevet met medaille uitge reikt, terwijl aan 19 scherpschutters het brevet werd uitgereikt. Hierna werd door den heer Bierman medegedeeld dat in 1937 een landdag van den B, V. L. zal worden gehouden te Goes. Het sympathieke woord van beide sprekers gaf weer moed en vertrouwen voor den B. V. L. in Zeeland, RILLAND-BATH. G'sternamiddag ver gaderde de Raad, onder voorzitterschap van burgemeester P. J. Dominicus. Tot hoofd der O. L. school werd met in gang van 1 Maart ,a.s. benoemd de heer P. J. Roozemond, onderwijzer aan de O. L. school te St. Philipsland. Verder besloot de Raad om den werkloozen als nog een Kerstgave uit te keeren tot 'n bedrog van 1.50. Zilveren jubileum. Heden is het 25 jaar geleden, dat ds. P. G. de Veij Mestdagh, geboren te Vlissingen, het predikant ambt bij de Ned. Herv. Gemeente te Goudswaard aanvaard. Hij stond in zijn eerste ge meente van 1912 tot 1916 en in Schip luiden van 1916 tot 1920, Ook te Was senaar vervulde de jubilaris het predik ambt vier jaar en op 14 September 1924 deed hij intrede te Rotterdam, waar hij nog is en waar hij bevestigd werd door ds. P. J. F. van Voorst Vader uit Mid delburg. Ds. De Veij Mestdagh heeft het gym nasium te Middelburg bezocht en zette zijn studies voort aan de Rijksuniversi teit te Utrecht. Oud Geref. Kerk. De heer De Gruijter te Oostburg, leerend ouderling is beroepen te Brui- nisse. W. DE WOLF. f Na een ongesteTCTneid van slechts enkele dagen overleed hedenmorgen te Veere de heer W. de Wolf hoofd der school met den bijbel aldaar. De over ledene was 2 October 1873 te Ritthem geboren en was na zijn onderwijzers examen eerst \V2 jaar werkzaam te 's- Gravendeel, daarna 7 jaar als onderwij zer aan de bijzondere school in de Gra venstraat te Middelburg. Sedert 1 De cember 1903 heeft de thans ontslapene aan het hoofd der school te Veere ge staan. Verleden jaar was hij reeds ge noodzaakt door minder goede gezond heid zijn werkzaamheden tijdelijk te staken. Besloten was dat hij nog dit jaar met pensioen zou gaan. Niet alleen het l.o, heeft de overledene gediend, hij is ook leider geweest van verschillende curcussen der Z.L.M. Als voorzitter van de anti-rev. kiesvereeniging, als pen ningmeester van Het Groene Kruis werkte hij op politiek en sociaal terrein. Zijn heengaan wordt te Veere ten zeer ste gevoeld.

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 1