pYN, Het helsch complot ROL. verzacht en geneest DPING. KR0IS1EEC van den DAG. STAÏEN-GENERAAL. BINNENLAND. eRuwe handen TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEÜWSCHE MIDDELBÜRGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN WOENSDAG 27 JANUARI 1937. No. 22. REAU auwen- ÏANTIES sneef od Het debat over de grondwetsherziening begonnen. LET OP OEN ORANJE-BANDj rke f 50,446, cerke f 49,200 f 48,600. Harst heeft h en Duin" k verkocht: s, genaamd mr, druiven- ekschen weg (root 5,33 a. an te Oost- >ouwland en achter per- tuinder te 1000. Gron., 12 v. V.E.V.- efsmid en ekt werk, c. S. H. J, on.) ednieuwe aaimachi- venstraat Verschijnselen van ontspanning. De rede, welke de Fransche minister president Blum Zondag te Lyon gehou den heeft, heeft in Duitschland noga wat waardeering gevonden. De Duitsche pers prijst den toon van de rede, welkt de Duitsche eerzucht in het gevlij kwam. "Wij willen niet marchandeeren, zoo ze. de Fransche premier ongeveer, ovei economische hulp aan een groot rijk als het Duitsche. Politieke tegenprestaties voor dergelijke hulp te eischen zou niei in overeenstemming met de waardigheid van Duitschland zijn. Verder verkondigde de Fransche premier o.a. nog dat hij niet graag ver denking zou werpen op Hitler's bekende betuigingen van vredelievendheid. Het is geen wonder, dat deze uitla tingen in de Duitsche pers een vriende lijk onthaal vonden. Ze hebben, hetgeen er opvolgde, heel wat minder stekelig, gemaakt. De rest van de rede kon den Duitschers onmogelijk aangenaam in de ooren klinken. Wij blijven op ons stand punt staan aldus valt deze rest sa men te vatten dat een regeling var de Europeesche politieke en economi- sche problemen slechts mogelijk zal zijn door middel van collectieve overeen komsten (overeenkomsten dus, waarbij om zoo te zeggen alle landen van Euro pa betrokken worden). Blum wees dus opnieuw het Duitsche denkbeeld van tweezijdige verdragen van de hand Frankrijk wil geen afzonderlijke afspra ken met Duitschland, vreezende, dat het daardoor het Oosten van Europa aan de willekeur van Hitier zou bloot stellen. Het spreekt vanzelf, dat de Duitsche bladen ook aan deze ziaak aandacht hebben gewijd. Ze stellen daarbij niet ten onrechte in het licht, dat Frank rijk allesbehalve consequent is met zijn „collectivistische politiek". Is het be faamde verdrag van militairen bijstanc tusschen Parijs en Moskou dan geen tweezijdige overeenkomst? En dan nog wel duidelijk tegen Duitschland gericht? Inderdaad op zaken als deze is Blum te vangen. Principieel in overeenstem' ming met de politiek, waaraan hij zijn hart verpand zegt te hebben, kan het Fransch-Russisch verdrag in geen geval heeten. De Duitsche pers schijnt intusschen geneigd zich aan deze anomalie minder te storen dan aan Blum's „zin voor de werkelijkheid'", welke uit het eerste deel der rede sprak, en concludeert dientengevolge, dat de Fransche pre mier in elk geval een kleine bijdrage heeft geleverd voor een betere Fransch- Duitsche verstandhouding. Misschien leert men elkaar op den duur nog wel begrijpen. Bijdrage tot ontlading van den poli- tieken toestand in Europa bevatten ook de antwoorden van Duitschland en Ita lië op de Britsche nota inzake de vrij- willigèrskwestie. Hitler en Mussolini hebben zich thans principieel bereid verklaard de dienstneming van Duitsche en Italiaansche vrijwilligers in Spanje te verbieden. Wetsontwerpen daartoe hee ten reeds gereed te liggen. De eenige voorwaarde, welke de beide dictatoren stellen, is dat men het eens wordt over een deugdelijk plan van controle. Te Londen en Parijs schijnt men den indruk te hebben, dat deze voorwaarde er niet een is, om de zaak opnieuw op de lange baan te schuiven. Hitler en Mussolini zouden nu werkelijk van plan zijn, een einde te helpen maken aan de interna tionale spanningen, welke de Spaansche burgeroorlog heeft veroorzaakt. Men moet hopen, dat dit optimisme reden van bestaan zal blijken te hebben. door ANNIE S. SWAN 25). te K, De dokter knikte en ging weg. Nadat zi) de deur achter hem gesloten had en e verteld had, dat hij de grendels ei me op behoefde te doen, daar de 7-)0irfier- terug zou komen, ging mrs. Dalgleish naar boven Miss Dempster lag te slapen en haar nichtje stond bi, den haard, met haar arm op den schoorsteenmantel geleund en staarde in het roode hart van het vuur. Ze keerde zich om toen de deur open gmg en Dalgleish binnen kwam met twee brieven in haar hand. „Die zijn met de post van negen uur gekomen", zei ze onvriendelijk, „Je had ze toch minstens wel op een blaadje kunnen brengen", antwoordde Alice, even onvriendelijk. Ze was zelf verbaasd over haar in- tensen afkeer van de vrouw en haar te genzin om haar tante aan haar zorgen toe te vertrouwen. Het hielp niet of ze zichzelf al vertelde, hoe onredelijk het van haar was, daar Dalgleish al meer dan twintig jaar voor haar gezorgd had. Haar wantrouwen bleef, te sterk om ver nietigd of opzij te worden. De Tweede Kamer is gistermiddag begonnen met de behandeling van he wetsontwerp tot wijziging van de grond wet. Wat wordt voorgesteld. Zooals men zich zal herinneren, is in dertijd op aandrang van de Kamer door staatscommissie (de commissie-De Wilde) een onderzoek ingesteld naar de vraag, of onze grondwet eigenlijk niet verouderd is en bij hetgeen de laatste decenniën in de wereld veranderd is ook op staatkundig gebied, moet worden aangepast. Het resultaat van het onder zoek was, dat de commissie als haar oordeel uitsprak, dat de tijd h.i. nog niet rijp is voor ingrijpende wijzigingen van het huidige staatsbestel. Wel achtte ze eenige op zichzelf staande en uit de praktijk gebiedend opgekomen wijzigin gen gewenscht. Ze deed daartoe de noo dige voorstellen en de regeering nam deze grootendeels over. De voornaamste zijn: le Voorstel tot verandering van het inkomen der Kroon: de regeering wil het inkomen van H.M. de Koningin van f 1,200,000 op f 1 millioen verlagen en aan den gemaal der Koningin of der kroonprinses een jaarlijksch inkomen van f 200,000 verzekeren. Voorts wil ze in 't vervolg deze bedragen kunnen wij zigen bij de wet, welke met een meer derheid van 2/3 moet worden aangeno men (tot dusver is grondwetsherziening voor de wijziging noodig.) 2e. Voorstel om de schadeloosstelling der Tweede Kamerleden van f 5000 op f 4000 te brengen, en het pensioen van f 150 op f 120 voor elk jaar, dat ze zit ting hebben met een maximum van f 2000 (thans f 3000), De toelage van den voorzitter der Kamer zou in verband hiermee dienen te worden verlaagd van f 10,000 op f 8000. 3e. Voorstel om „revolutionnaire" le den van de Tweede Kamer van hun lid maatschap vervallen te kunnen doen verklaren bij besluit der Kamer, dat met een meerderheid van 2/3 moet worden aangenomen. Voor Eerste Kamer, Prov, Staten en Gemeenteraden wordt een ge lijkluidend voorstel gedaan, met dien verstande, dat voor de laatste beroep op Ged. Staten openstaat. 4e. Voorstel om de mqgelijkheid te openen, dat „Kamers voor het beroeps- en bedrijfsleven" worden opgericht, ech ter niet met verordende doch met ad- viseerende en regelende bevoegdheden. 5e. Voorstel om de artikelen, die van „evenredige vertegenwoordiging" spre ken zoodanig te wijzigen, dat de wetge ver niet langer verplicht zal zijn de wiskundige evenr vertegenw. zoo dicht mogelijk te benaderen, (Dit opent dus de mogelijkheid van tamelijk ingrij pende kieswetwijzigingen). Amendementen' Verschillende Kamerleden hebben de zer dagen nog enkele amendementen op de regeeringsvoorstellen ingediend. Zoo een amendement Goseling (r.k.), om het mogelijk te maken, naast de „kamers voor het beroeps- en bedrijfsleven' eventueel nog andere maatschappelijke lichamen in het leven te roepen en dezen dan een plaats in het staatsbestel te ge ven (hier zit iets in van de „corpora tieve gedachte".) Dan is er 'n amende- ment-Albarda (s.d.) om de bevoegdheden der regeering ten aanzien van mobilisa tie en het „zich omringen met een ge wapende macht" te beperken. Tenslotte een amendement-Ver voorn (platt.) om de vergoeding der Tweede Kamerleden te bepalen op f 2000 's jaars en hun pensioen op f 60 voor elk jaar, dat ze zitting hebben, met een maximum van f 1400, en een amendement-v. d leuvel (a.r.) om het pensioen ten hoog te te bepalen op f 2400, DE ALGEMEENE BESCHOU WINGEN. De algemeene beschouwingen over 't ontwerp werden gistermiddag geopend door den heer Goseling (r.k.) die zei- de, dat ieoer het er over eens is, dat de beteekenis der voorstellen niet zeer groot kan heeten. Het voorloopig ver slag klonk dan ook in mineur. Nog maar al te veel heerscht de mee ning dat het parlementaire stelsel niet in staat zou zijn, de noodige hervor mingen te brengen. Doch we zijn alkee- rig van elke staatsalmacht, welke on vermijdelijk tot tyrannie moet leiden. De kern van 't parlementaire stelesl moet behouden blijven: het volk moet staat kundig medezeggenschap hebben door middel van een in vrijheid gekozen ver tegenwoordiging. Dit is de wensch van de overgroote meerderheid van ons volk. Aan de staatkundige ontwikkelings gang moet leiding worden gegeven, en die leiding moet de regeering in handen houden. Voortdurend moet rekening worden gehouden met het gemengd ka rakter van de Nederlandsche staatsge- meenschap. Spr. betreurde, dat de delegatie van wetgevende bevoegdheid niet in de grondwetsherziening werd betrokken, Spr. is het niet eens met de regeering die dit overbodig en gevaarlijk noemt. Staats-noodrecht behoort grondwette lijk gefundeerd te zijn. De ervaring heeft geleerd dat daaraan behoefte is. Wat in het algemeen de voor ons lig gende wijzigings-voorstellen betreft, die ter zake van het in het leven roepen van openbare lichamen voor beroep en bedrijf acht spr. de belangrijkste. Mo gen de beraadslagingen er toe leiden, de j fundamenten van ons staatsbestel stevi ger te maken. Het prot. chr. karakter van den Nederl. staat. De heer Lingbeek (herv. ger.) be toogde dat het protestantsch-christelijk karakter van den Nederlandschen staat meer naar voren behoort te komen. Van principieel optreden tegen het begin sel van de revolutie is er in de voor stellen geen sprake. De grondwet binde den wetgever aan den wil Gods. De godsdienst van den koning moet de christelijk-hervormde zijn. De voorrang moet worden gegeven aan de hervorm de kerk; op de openbare school krijge de bijbel de eereplaats. Waarborgen moeten er zijn tegen katholieke over- heersching. Spr. beriep zich op het voorbeeld van Willem den Zwijger. Met al zijn verdraagzaamheid gaf deze aan de hervormde kerk de voorkeur. Hij achtte de r. kath. geestelijken meer aan den Paus dan aan het vaderland ver knocht. Daarom kan aan de r. katho lieken niet worden toegestaan, wat met andere godsdiensten het geval is. Reeds Groen van Prinsterer zeide, dat bij elke grondwetswijziging men begin nen moet, de wet Gods aan te flemen. Het verwijderen van den bijbel van de openbare school noemde Groen van Prinsterer in ziedende verontwaardiging een profonatie en was voor hem een reden om af te treden als Kamerlid, 't Christelijk beginsel is in onze grondwet uitgesloten. Doch van dit kabinet zou den, ook al ware het geen crisis-kabi net, geen andere voorstellen te wach ten zijn geweest. Hoe dit ook zij, het beginsel echter zal eeuwig blijven. De heer A 1 b a r d a (soc.-dem.) zei- de, dat het geen zin meer heeft, te vra gen of de voorstellen de ingewikkelde procedure eener grondwetsherziening waard zijn, Spr. verheugde zich erover, dat de re geering het; advies der commissüe-De Wilde, om de drukpersvrijneid te be perken, niet heeft opgevolgd. Spr. is teleurgesteld over de afwij zing eener vaste vergoeding voor de Eerste Kamerleden, Een Kamer voor 't bedrijfsleven acht spr, onbruikbaar. De Staten-Generaal moeten het geheele volk vertegenwoor digen. Een corporatief stelsel noemde spr. voor ons land onaanvaardbaar. De heer Rutgers van Roze n- b u r g (chr.-hist.) bleek het met den heer Albarda op 't stuk der persvrij heid niet eens zijn. De heer V ervoorn (plattel.) noem de ordening een der ernstigste rampen die het Nederlandsche bedrijfsleven kun- j nen treffen (de Vo o r z. verzocht spr. zich tot het ondèrwerp te bepalen). Spr. was van oordeel dat dit bij de grond- wetsherziening thuis behoort. Met na me geldt dit in den landbouw. Zijn b.v. de advijezen van het landbouwcomité van d en aard, dat ze altijd gevolgd wor den? Spr. voelt voor vrijheid van druk pers, doch tegen excessen moet worden gewaakt. Een ruimere bevoegdheid van den wetgever verdiende de voorkeur boven den bestaanden toestand. Spr. wenschte in de grondwetsherzie ning te betrekken een betere regeling van de verkiezing der Eerste Kamerle den. Spr. is voorstander eener gezonde democratie, maar d,an moeten alle ex cessen worden afgesneden. Spr. beple'tte verder nog een wijzi ging der grondwet inzake de onteige ning. De onteigende moet bij onteige ning kunnen medewerken tot het be noemen van deskundigen. De vergadering werd te 5 uur ge schorst tot heden. (lngez. Med.) EERSTE KAMER. OCTROOI NED. BANK. De Eerste Kamer heeft gistermiddag het wetsontwerp tot verlenging en wij ziging van het aan de Ned, Bank ver leende octrooi goedgekeurd. Tegen wa ren de beide N.S.B.-ers, „Je roept me wel, als het noodig is?" zei ze een tikje uit de hoogte, terwijl zij zich gereed maakte om de kamer te verlaten. „Ja, miss, zeker", antwoordde Dalgleish. „De dokter komt nog terug en ik zal precies doen, wat hij zegt." „Uitstekend. Goedennacht." „Goedennacht, miss". Toen de deur dicht ging, schudde Dal gleish, in een plotselingen aanval van machtelooze woede, haar vuist in de richting van de verdwijnende gestalte. Zoo begon de nachtewake. HOOFDSTUK XI. Met den Indischen post. Alice Harman bezat nu een kamer op dezelfde verdieping als die van haar tante, ofschoon ze daarvan door het breede trapportaal en de helft van de nauwe gang gescheiden was. Het was een van de ongebruikte kamers van het' huis geweest en Alice had haar uitgeko zen, omdat zij een prachtig, ruim uit zicht had over de Meadow Walk, waar Z1' z'ch' vooral in de ochtenduren, kon verbeelden weer in de groene lanen van tssex terug te zijn. Het ameublement was van het ouder- wetsche, zware, mahoniehouten soort en omvatte, onder andere, een enorm vier- stijlig ledikant. Alice was er in geslaagd het ding minder vervaarlijk te doen lij ken door het met witte gordijnen te be hangen. Voorts had ze de paar schatten, die ze uit de garnizoensplaats, waar ze den gelukkigsten tijd van haar leven doorgebracht had, meegenomen had, over de kamer verspreid. Op den schoorsteenmantel stond, in een mooie zilveren lijst, het portret van haar va der in uniform. Het was een geschenk van zijn regiment geweest, haar aange boden een dag voordat ze Colchester verliet en van al haar bezittingen was dat haar het dierbaarste. Daarboven, in een smal, verguld lijstje, hing een ietwat verbleekt, waterverf schilderij van haar moeder, die zij zich nauwelijks meer herinneren kon. De kamer was erg gezellig gemaakt; Christina had niets vergeten. Een leun stoel was vlak bij het vuur geschoven en toen ze er in neer viel, besefte ze ineens hoe volkomen uitgeput zij was. Verlost van de spanning, die haar zoo lang gevangen gehouden had, sloot ze een oogenblik de oogen. Toen herinnerde zij zich ineens de brieven, die ze gekregen had. Beiden droegen het stempel van Colchester, of schoon een uit Indië kwam en haar uit Colchester opgezonden was. Ze herken de de stijve enveloppe met het bekende wapen en wist, dat die brief van de vrouw van kolonel O'Brien kwam, haar vaders beste vriend in Colchester ge weest was. Ze had erg veel van mrs. O'Brien ge Jan Kiepura zal voor Prinses Juliana en Prins Bernhard zingen. De Poolsche bladen melden, dat Jan Kiepura in Krynica is aangekomen, waar hij vermoedelijk een concert zal geven ter eere van Prinses Juliana en Prins Bernhard, De tunnel onder de Maas te Rotterdam. In een daartoe speciaal belegde ver gadering heeft de gemeenteraad van Rotterdam gistermiddag het voorstel tot aanleg van een tunnel onder de Maas en tot het treffen van een finantieele rege ling terzake met het rijk z.h.s. aange- aangenomen. GESCHONDEN 2 -CENTSTUKKEN ZIJN NIET GELDIG. 's Rijks betaalmeester schrijft ons: Eind November 1935 is reeds gewezen op het in vrij groot aantal voorkomen van 2 y2-centstukken voorzien van een inkeeping. Deze stukken, als opzette lijk geschonden, hebben opgehouden wettig betaalmiddel te zijn en zijn dus waardeloos geworden. Er zijn sedert dien uitgebreide en kostbare maatregelen genomen om de circulaire van deze stukken te zuive ren en er kan dan ook met voldoening van een zeer merkbare verbetering te dien opzichte worden gesproken. Toch komen nog immer verspreide exempla ren in den omloop voor. Om ook deze laatste stukken te verwijderen wordt nogmaals naar voren gebracht, dat niet alleen muntschennis 'n strafbaar feit is, doch dat artikel '211 van het wetboek van strafrecht zelfs strafbaar stelt: Het opzettelijk als iongeschonden muntspeciën uitgeven van muntspeciën waarvan de schennis hem, toen hij ze ontving bekend was en deze, met het oogmerk om ze als ongeschonden uit te houden, een typische, openhartige, Ier- sche van de oude school en ze opende haar brief het eerst, alhoewel het logi scher geweest was als de andere haar het meest geïnteresseerd had, daar die van den man kwam, dien ze gedacht had te trouwen. „The Bungalow, North Road, Colchester. „Mijn lieve Alice. Ik was erg blij met je brief. Je hebt me zoo lang op bericht laten wachten, dat ik al tegen den kolonel gezegd had, dat ik eerstdaags naar Edinburg zou reizen om te zien, of je werkelijk je plaats van bestemming bereikt had. Ik ben blij, dat alles beter uitvalt, dan je verwacht had en ik zie in, dat het heel verstandig van je was om een paar we ken met schrijven te wachten, anders zouden we waarschijnlijk een sombere voorstelling van je nieuwe thuis hebben en verdrietig worden als we aan je dachten. Ik stuur je hierbij een brief op, die voor je gekomen is van Jim Stanley en hoewel ik niet nieuwsgierig ben, of graag mijn neus in andermans zaken steek, ben ik nog nooit zóó in de ver leiding geweest om aan dingen te ko men, die niet van mij waren. Wat staat er in? Ik heb lang nagedacht en ik vind dat ik je moet vertellen, wat mrs. Fitzgerald me gezegd heeft. Je weet, dat ik nooit geven of doen uitgeven, in voorraad hebben enz." Laat dus een ieder medewerken door uitdrukkelijk te weigeren een dergelijk geschonden stuk in betaling aan te ne men. VERKEERSONDERWIJS. Men schrijft ons: Steeds lu der klinkt de roepstem om verkeersonderwijs op onze scholen en dat is verklaarbaar. Het aantal jeugdige verkeersslachtoffers is. groot. De Laatste statistiek van het Centtaai Bureau voor de Statistiek maakt er melding van> het grootste aantal verkeersongevallen over 1935 is vastgesteld bij kinderen van 59 jaar. Verkeersonderwijs op de seholen is daarom dringend gewenscht en weldra allsSï'ftS mogelijk, omdat binnenkort het Verbond van Vereenigingen voor Veilig Verkeer te Utrecht het licht zal laten zien een geïllustreerde leidraad voor het verkeersonderwijs; aan de hand waarvan het geven van uM onder richt in hooge mate wordt vergemakke lijkt en waarmede tevens wordt bereikt, dat het verkeersonderwijs op de scholen voor alle klassen één aaneensluitend geheel zal vormen. Teneinde het verkeersonderwijs op de scholen meer algemeen te doen wor den, heeft het Verbond van Vereenigin gen voor Veilig Verkeer een adres ge richt tot den Minister van Onderwijs waarin gevraagd wordt 't daarheen te willen leiden, dat het geven van yer- keersonderricht algemeen ingang vinde en met name op de meest doelmatige wijze in het onderwijs worde 'ingevloch ten". Een misleidende circulaire. Het Centraal Genootschap voor Kin- derherstellings- en vacantiekolonies te Amsterdam, verzoekt ons er de aan dacht op te vestigen, dat door een bu reau te Amsterdam, circulaires ver spreid worden waarin in uitzicht wordt gesteld, dat door toezending yan een postwissel a 25 cent men langs de weg van een sneeuwbal-systeem 64 terug kan bekomen. Een bepaald bedrag zou dan tengoede komen aan het Genoot schap. Het Genootschap heeft geen toe stemming gegeven tot het noemen van zijn naam en stelt er ook geen prijs op langs dezen weg als bevoordeelde te worden aangewezen. Een klacht bij de politie is ingediend. Ruwe huid, Schrale lippen Doos 30 en 60 ct. Bij Apothekers en Drogisten. (Ingez. Med.) erg snugger geweest ben en ik denk wel, dat jij al iets gemerkt hebt die brutale kat, Cecilia Travers, is in den herfst naar Simla vertrokken en nu heeft mrs. Fitz gerald een brief van haar gekregen en ze vertelde me, dat zij en Jim als een paar beschouwd worden en dat Cecilia verwacht daar te blijven. Ik heb naar alles geluisterd, wat die vrouw me te zeggen had, zonder een enkele opmer king te maken, wat me tot eer strekt, niet? Er bestaat geen twijfel, of ze heeft me die praatjes uit Simla verteld met de bedoeling, dat ik ze aan jou door zou geven. Wat kapitein Stanley je ook in zijn brieven schrijven mag, ik vind, dat jij dat van die Cecilia moet weten. Je bent nu eenmaaUeen meisje, dat graag weet waar ze aan toe is. Daarom hield de ko lonel altijd zoo veel van je. Ik weet, dat je me* zult schrijven en dat je me net zooveel zult vertellen, als je vindt, dat ik weten mag en je kunt er zeker van zijn, dat, wat er ook gebeurt, de kolonel en ik je nooit in den ateek zullen laten en dat er altijd een plaatsje voor je is in de Bungalow, zoolang als het onderdak verschaft aan je, fe toege negen, HARRIET O'BRIEN. (Werdt vervolgd)'

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 5