ABDIJSIROOP BUITENLAND. Uw kind zal morgen niet meer hoesten AKKER's verstèrkte lEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. SPANJE. BEURS VAN AMSTERDAM. a p*1- =6*-58 ZWO-BEVELAND. BELGIL DUITSCHLAND. POLEN. DENEMARKEN. RUSLAND. JAPAN. AFRIKA. VER. STATEN. BW8EBLUKERIW MARKTBERICHTE!). als U het vandaag nog de nieuwe verstèrkte Akker's Abdijsiroop geeft; want daardoor zullen de afmattende hoestbuien tot staan komen en de benauwende slijm loskomen. Akker's Abdijsiroop, thans nog versterkt en nog geneeskraehtiger gemaakt, door toevoeging van de hoest-bedwingende stof codeïne, werkt als een balsem op de borst, keel en longen. Ze bevat een 20-tal kruiden, zooals de Aconiet en de Dro- Bera, die ook door de geneeskundigen thans worden beschouwd als de heilzaamste stoffen ter bestrijding van de ademhalings-stoornissen. Elke lepel Abdijsiroop werkt verrassend snel op de ademhalings-organen. lost de slijm op. stopt den hoest, neemt de benauwdheid weg en ge neest de rauwe ontstoken plekken der slijmvliezen, „'s Werelds béste Hoest-siroop", zoo noemt men: yerlaagde prijzen75 ct„ f 1.25, f 2.- f 3.50 p. flacon. (Ingez. Med.) BIERVLIET. Maandag- en Dinsdag avond werd te Biervliet en te Driewe gen een algemeene vergadering gehou den van de Ver. voor Ziekenhuisvprple- ging afd. Biervliet. De heer M. Maas, 2e voorz. v,an de alg. ver. in Zeeuwsch- Vlaanderen, zette in beide vergaderin gen de zegenrijke werking uiteen van de bestaande vereeniging, daarbij vooral erop wijzende, dat deze onderl'ng werkt en d,at ze dus „om e eigen vereeniging" I is. Van winstbejag of het nastreven van persoonlijke belangen is geen sprake, 't Tienduizendste lid is ingeschreven en thans wordt gevriaagd om uitbre ding van het bestaande. Het bestuur heeft daarom de mogelijkheid daarvan onder het oog gezien en in concept drie bij fondsen ontworpen: een fonds, dat ,alL leen de operatiekosten vergoedt tot een bedrag van 60 per jaar, tegen een premie van 3 cent per lid en per week; j een fonds, dat operatie- en specialisti sche kosten, foto's, bestraling enz., ver goedt tot een bedrag van 100, tegen een premie van 8 cent per lid en per week en een uitbreiding daarvan tot een bedr,ag van 200 tegen 14 cent per week. De heer Maas lichtte de daaromtrent toegezonden circulaire in den breede toe. Aan het slot der vergadering, die vooral te Biervl'et druk bezocht was, werden nog enkele vragen gesteld en tot genoegen beantwoord. strijd gehouden. Uit alle deelen van het rijk waren in totaal 41.496 gedichten ingezonden over het door den keizer opgegeven onderwerp „Boerderij in de sneeuw Zeven gedichten werden hier uit gekozen, waarvan twee door vrou wen gemaakt, SLECHT WEER BELEMMERT DE KKÏJGSV ERKlCil JL'llNUEN. Het bl'tift slpcht we^r a^n bet front van Madrid. De luchtmacht heeft de versterkte wijken in het Noorden en Noordwesten van de hoofdstad gebom bardeerd. Twaalf driemotorige bombardeurs hebben tegelijkertijd het stadsdeel Te- toean de las Victorias met bommen be stookt. Men had opgemerkt, d,at de re- geeringstroepen daar in allerijl verster kingen aanlegden. Aan alle deelen van het M.adrileen- Eerste noteering is vorige aoers(en); daarachtar officieele noteering vac be den; beteekent: geen noteering on'.v a n o Denemarken Oblig. 1926-5 101%101% Amsterdam 1934-4% 100%100 Zeeuws. Hyp. B-4% 99%1Ü0 Cities Service Cy. P. 1958 5 56%56% A Pref. Jurgens A 130%130% A Ned. Gist- en Spiritusf. 468465 A De Schelde N.B 72%—72 C Am. Smelt en Ref. 68%— 67% A Born. Sum. H.M. 192190 A Houth. Alberts 100 C Union Pac. Rr. 97%97% C Int. Nickel Cy. 46%46% Ned. 1000-4 100%—100% O. Indie 34 1000-4 100%—100% Engeland 1960-90 4 84%—84% A Koloniale Bnk. 78%—77% A N.I Hbk. 1000 162—161% BEURSTHERMOMETER WOENSDAG, f C Ned. H. M. 1000 190—189% Madrid, nabij El P,ardo zijn de opstan delingen gisteren tot een aanval over gegaan. In een hevig gevecht werden de aanvallers door de regeeringstroepen teruggeslagen, Oviedo gebombardeerd. ledental, dat op 1 Januari 1936 274 be droeg, toegenomen was met 20 leden en dat door bedanken, vertrek en overlij den 11 leden werden afgevoerd, zoodat het ledental op 1 Jan. 1937 283 bedroeg. Uitgekeerd werd in 79 gevallen met 1229 ziektedagen 1023 aan ziekengeld en 133 aan versterkende middelen; verder 75 aan ,,overlijdens"-uitkeering. Verder werd meegedeeld, dat in de 47 jaar dat de vereeniging bestaat, ruim 40.000 bij ziekte en 1800 bij overlij den is uitgekeerd, O. EN W. SOUBURG. De Bazaar Commissie van de Groene Kruis Ver eeniging Souburg-Ritthem heeft in haar vergadering van 25 Januari j.l. 6 Maart e.k. vastgesteld als laatsten bazaardag. Gedurende de 2de en 3de week in Fe bruari zullen per auto bij de ingezete nen gaven worden ingezameld. Verder zal de Vereeniging „Nemidso" een film avond arrangeeren waarvan de baten aan de noodlijdende Groene Kruis Ver eeniging zullen worden afgedragen. VROUWENPOLDER. Het „Vleesch- fonds" alhier hield onder voorzitterschap Van den heer S. de Visser, vice-voorzit- ter, zijn jaarvergadering. De voorzitter deelde mede, dat de voorzitter der ver eeniging, de heer L. Duvekot Szn., we gens voortdurende ziekte zijn functie, die hij 17 jaar heeft vervuld, heeft neer gelegd, prees hem als een zeer actief be stuurslid, waaraan de vereeniging veel te danken heeft en veel zal missen. Uit de uitgebrachte verslagen bleek, dat er 9 ongevallen met vee hebben plaats gehad; zes dieren werden af- en 3 goedgekeurd. Over het algemeen was het jaar 1936 gunstig voor de vereeniging. Alle aftre dende functionnarissen werden herbe noemd, terwijl in de vacature-Duvekot als bestuurslid werd gekozen de heer H. Maljaars. De vleeschprijzen werden on veranderd gehandhaafd. Na afloop der vergadering werd de heer S. de Visser door het bestuur tot voorzitter gekozen. KLOETINGEJ Gisteravond hield de C. H. Kiesvereeniging haar jaarvergade ring. Nadat was medegedeeld, dat de hr Tj, Krol lid der Tweede Kamer wegens ziekte verhinderd was zijn rede uit te spreken werden de verslagen gelezen, waaruit bleek, dat de stand van de kas goed is en de vereeniging 50 leden telt. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren J. P. van Wel en W. Oostingh. In de plaats van J. de Jonge, die geen herbenoeming wenschte te aanvaarden werd gekozen de heer D. Koster. WAARDE, Maandagavond hield de varkensvereeniging „Nieuwe Hulp" hare jaarvergadering, voorzitter Jan Bom. Tegenwoordig 35 van de 66 leden. Uit de rekening bleek, dat er een nadeelig saldo is van bijna f 287, Voor gestorven of afgemaakte varkens werd aan de betrokken leden uitbetaald i 863, terwijl voor verkocht varkens vleesch werd ontvangen f 504; schade post voor de vereeniging f 359. De af tredende bestuursleden: Jan Bom, A. Dek, A, Blauwkamer en M. de Leeuw werden herkozen. Inleg blijft bepaald op 7 cent per week en per varken. Schepen omhooggevaren, WEMELDINGE. Dinsdagmorgen is 't zeilschip „Zwerver", schipper Reinhout, geladen met kunstmest nabij de Steen- bergsché Vliet omhoog gevaren en blij ven zitten. Een gedeelte der lading is overgeladen. Gevreesd wordt, dat het schip gebroken is. Het motorschip „Isgala", schipper Bokslag, geladen met stukgoed is Dins dagmorgen in de Wemeldingsche Valleij omhoogj gevaren. Later op den dag is het schip door een bergingsvaartuig van Smit's Bergingsbedrijf vlot gesleept en heeft oogenschijnlijk zonder schade de reis voortgezet. WERKT ITALIë VOOR DE RUSSISCHE BEWAPENING? Het gerucht gaat te Rome, dat in Italië voor Sovjet-Russische rekening oorlogstuig wordt vervaardigd. Zoo zou een oorlogsschip van 3,000 ton, dat kort geleden te Livorno op stapel is gezet niet door Tokio, gelijk werd gezegd, doch door Moskou besteld zijn. Stormachtige zitting van den senaat. Tijdens de behandeling in den Senaat van een interpellatie over een geval van den kolonel der gendarmerie Vigneron, die door den minister van nationale ver dediging is ontslagen, omdat hij tijdens de betooging van 25 October 1936 naast Degrelle had gestaan, en die daarna tot senator is benoemd, hebben zich vrij ernstige incidenten voorgedaan tus- schen rexistische en Vlaamsch-nationa- listische senatoren. De zitting moest in verband hiermede tot tweemaal toe ge schorst worden. De minister van defen sie verklaarde, dat de tegen Vigneron genomen maatregel volkomen gegrond is, omdat hij heeft deelgenomen aan een verboden betooging, waarvan het doel was, de regeering omver te werpen. In het verdere verloop der zitting verklaarde ministerpresident Van Zee land in te stemmen met het besluit van den minister van defensie. De staking in het mijnbekken loopt ten einde. Uit Brussel wordt gemeld: De ont wikkeling van den stakingstoestand in de Henegouwsche mijnen is bevred'gend. In de Borinage is het werk over,al her vat, In het centrum is geen spoor van staking meer te bekennen. Ook te Char leroi is de beweging geëindigd en heb ben alle arbeiders het werk hervat. Al leen te Lessen wordt nog door werkge vers en werknemers onderhandeld, Twaalf visschers om het leven gekomen. U't Hamburg: Het visschersvaartuig „Uhlenhorst" is tijdens de stormen der laatste dagen vergaan. De uit twaalf koppen bestaande bemanning is om het leven gekomen. Griep te Warschau. In de Poolsche hoofdstad lijden meer dan 100.000 menschen aan griep. De ziekenhuizen zijtn overvol en men heeft 150 dokters en 50 apothekers in extra dienst genomen^ Talrijke scholen zijn gesloten. Storm en ijs. Het scheepvaartverkeer wordt door den storm uit het Zuidoosten en door het ijs sterk gehinderd. Op vele plaatsen is het pakijs meters hoog opgestapeld, zoo dat het scheepvaartverkeer geheel is ge stremd. De eilanden in de Smaaland-zee zijn niet te bereiken. Bijzonder hachelijk is de toestand op het eiland Roemoe, dat sedert 9 Januari niet meer te bereiken is. In verscheidene havens is tengevolge van den storm de waterstand gedaald, zoodat de schepen de haven niet meer kunnen binnenkomen of verlaten. Werkloozenaantal toegenomen. Het aantal werkloozen 'n Denemar ken bedraagt op 't oogenblik omstreeks 146,000, ongeveer 12,700 meer dan het vorig jaar Januari. Ook Beloborodoff gearresteerd. Uit Moskou wordt gemeld, dat ook Beloborodoff, die indertijd bevel gege ven heeft tot de terechtstelling van> het gezin van den Tsaar, gearresteerd is. Een dichtwedstrifid in het keizerlijk paleis, Gisterochtend is in het keizerlijk pa leis te Tokio de jaarlijksche dichtwe"S- Uit Cijon wordt gemeld, dat de regee- ringsartillerie Oviedo heeft gebombar deerd, met name de kathedrale kerk, de wapenfabriek La Vega' en het Noord- station, Opmarsch der regeeringstroe pen in het Zuiden? Uit Andujar wordt gemeld, dat vol gens van het front ontvangen berichten de burgerbevolking Lopera begint te ontruimen ,als gevolg van den opmarsch der regeeringstroepen. Lopera ligt in Zuid-Spanje ten N.O, van Cordova. Volgens mededeel'ngen uit Madrid zouden de regeeringstroepen in de stra ten van Lopera strijden, Russisch schip op mijn geloo- pen en gezonken. Het omroepstation van San Sebastian dat in handen der opstandelingen is, heeft medegedeeld, dat een Russisch stoomschip, dat op weg was naar San tander, op een mijn geloopen en ver gaan is. Vrijwel de geheele bemanning zou om het leven gekomen zijn. De Belgische socialist Huys- mans over zijn bevindingen in Madrid. Eenige weken geleden is een delega tie van Belgische socialistische parle mentsleden naar Spanje vertrokken om zich rekenschap te geven van de gruwe len van den oorlog. Deze delegatie stond onder leiding van den voorzitter van de Belgische Kamer en burgemees ter van Antwerpen, Camile Huysmans. «Gisteren heeft de heer Huysmans te Madrid eenige verklaringen voor de pers afgelegd. Hij zeide dat men over het algemeen in België vindt, dat de be richten over de schade die aangericht werd en de gruwelen, die gepleegd wer den door de opstandelingen, overdreven zijn. „Ik heb helaas geheel de droeve waarheid kunnen constateeren, aldus Huysmans: de arbeiderswijken zijn ver nield, de monumenten verwoest, de ge zinnen in rouw gedompeld, de naam lijst van de 600 vrouwen en kinderen, die gedood werden door de vliegtuig bommen of door de granaten van de ar tillerie. Generaal Franco heeft aan de pers verklaard, dat het een misdaad was, Madrid te hebben verdedigd. Ik ant woord hierop, dat het een grootere- mis daad is de hoofdstad te vernielen. Niets werd door de overweldigers gespaard. Wij vinden het bedroevend te moeten constateeren, dat generaal Franco uit gaat van het principe men moet sla gen, demoraliseeren, niemand of niets ontzien. Niettegenstaande hetgeen dep laat sten tijd beweerd is, heb ik de vaste overtuiging, dat generaal Franco Ma drid niet in zijn bezit zal krijgen, ik ba seer mij op twee feiten de kracht van het ideaal der republikeinsche" strijders en hun militaire organisatie Huysmans voegde hieraan toe „Ik bewonder de houding der bevolking, het leven is hier normaal. De trams doorkruisen de straten. De voorstellin gen der bioscopen en schouwburgen gaan gewoon door en de straten zijn vol publiek. Het is een wonder van stoïcisme en wilskracht". Op de vraag, wat hij dacht van de internationale politiek antwoordde Huysmans: „De politiek van niet-inmen- ging, welke tot nu toe gevolgd werd, mag niet worden voortgezet. Zij werd immers gegrond op den eerbied voor de verplichtingen, welke de partijen tot het verdrag op zich hadden genomen. Zij kan echter niet meer gerechtvaar digd worden, wanneer men de houding van Duitschland en Italië in aanmerking neemt. Frankrijk moet begrijpen, dat ingeval van een overwinning van gene raal Franco, het voor dit land een om singeling beteekent en tevens bedrei ging met een oorlog. Wat ons Belgische socialisten het meest treft, is wel, dat wij maar al te goed weten, wat het grondgebied zal zijn, waarop de eerste slag zal worden geleverd". Huysmans ging voojrt Ons bezoek aan Spanje heeft ook een humanitair doel de stichting van een Belgisch hos pitaal uit de fondsen van de Belgische socialistische partij. Hier heb ik de ge kwetsten bezocht, waaronder een Bel gische vrijwilliger, die aan het been ge- C Calvé-De ft 91%91% A Philps Gem. B, afg. 316%—316-14 C Unilever 169%—170-% C Am, Car en Foundry 44%45% C Anaconda Cop. 39%— 39%-% C Bethlehem St. 58%57%-% C Kennec Copper 44%43%-% C U. States St. C. 65%—64%-% C North Am. Cy. 2423% A Kon. Petr. Mpij. 413%—415%-13% C Contin. Oil Cy. 33%—32%-33 C Philips Petr. Comp. 38%37% C Shell Union O.C. 21-21-20% C Tide Water Ass. Oil 15%15%-% A Ned. Scheepv. U. 113%112-10 H.V. Amsterdam 490492%-89% Java Cult. Mij. 236%—234-32% N.I. Suiker U. 170%—(170-68% Deli Batavia 278%—284-80 Suiker - M I Industrie - Koninkl. Amerika Amerika Wettig Rubber Tabak - Philips Schepen ObLMarkt— gedeponeerd. A A A A C DeL Mij. 1000 331%—333%-30 A Senemb.ah 328%329%-25 C Baltimore Ohio 16%16% C Southern Pac. Cy. 35%34%-% A Southern Rlw. 19%19% A Amst. Rubb. C. 304—308%-04% A Deli-Bat. Rudd. 181%186K-85 A Hessa Rubber 197%199 A Serbadjadi S.R. 170-174-72% WISSELKOERSEN. Heden, Londen Berlijn Parijs Brussel New-York 8.94% 73.47 8.51 30.77 1.82% Gister» 8.96% 73.45 8.52% 30.78% 1.82% troffen was, door een dum-dum kogel. Dergelijke verwondingen zijn geen uit zonderingen, doch komen integendeel herhaaldelijk voor en al de leden der Belgische socialistische delegatie zijn zeer onder den indruk gekomen van de ze wreede wijze van oorlog voeren. Woensdag (heden), aldus besloot Huys mans, zal de delegatie naar Valencia vertrekken, om dan via Barcelona naar België terug te keeren. BELGISCH CONGO-VLIEGTUIG NEERGESTORT. Twaalf dooden. Gistermiddag is nabij Oran in Algerije een Belgisch passagiersvliegtuig neerge stort, waarbij de 12 inzittenden om het leven kwamen. Het vliegtuig OOACR kwam van Elisabethville in Belgisch Congo en was op weg naar Brussel. Gis termiddag om 2 h 40 was het toestel uit Colomb-Bechar naar Oran vertrokken. Door tot nu toe onbekende oorzaak stortte het vliegtuig op ongeveer 10 km van Oran, nabij Salenia neer, op het oogenblik dat reeds voorbereidingen voor de landing te Oran werden getrof fen. Aan boord van het toestel bevonden zich vier leden der bemanning en acht passagiers, die allen den dood vonden. De bemanning was samengesteld uit den eersten bestuurder kapitein Aug. Clos- set, den tweeden bestuurder Marcel Liedts, den radiotelegrafist Roger Maar schalk en den werktuigkundige René Verfaille. Deze ramp is de eerste groote cata strophe die de Belgische luchtvaartmaat schappij Sabena, waartoe het toestel be hoorde, treft. De oorzaak van het ongeluk is nog niet bekend, doch men veronderstelt, dat de antenne is vastgeraakt, waardoor het roer onklaar was geworden. De marconist had reeds draadloos ge meld, dat hij zijn antenne introk om te landen. Het vliegtuig was in zicht en er was niets bijzonders te bespeuren. Eeni ge minuten later zag men het eensklaps voorover duiken en omlaag vallen. Onmiddellijk is van het vliegveld Lase rna bij Oran een vliegtuig opgestegen, welks bestuurder een onderzoek instelde naar het verdwenen verkeersvliegtuig. Na eenigen tijd zoeken zag men uit de hoogte een wrakhoop op den grond. Het vliegtuig, daarmee men op onder zoek was uitgegaan, is in de nabijheid van deze wrakhoop gedaald. Men vond slechts een hoeveelheid wrakstukken dooreen verspreid. Daartusschen lagen afschuwelijk verminkte lijken van man nen en vrouwen. De omgekomen passagiers zijn naar men meent, alle van Belgische nationali teit. Het verongelukte vliegtuig, een drie motorige Savoia Marchetti, is van Itali- aansche makelij. DE OVERSTROOMINGSRAMP. Reeds 345 dooden. Het aantal slachtoffers van de over stroomingen in de Zuid-Oostelijke Sta ten bedraagt op het oogenblik reeds 345 Het doodencijfer is waarschijnlijk nog hooger, want vele plaatsen zijn volko men van de buitenwereld afgesloten, zoodat ieder bericht uit deze plaatsen ontbreekt. De voorzitter van het Amerikaansche Roode Kruis heeft verklaard, dat de overstroomingen in elf staten over een uitgestrektheid van 2.896 vierk. km scha de hebben aangericht. Er zijn 750.000 personen dakloos geraakt, van wie 230.000 te Louisville. De schade zou meer dan 350 millioen dollar bedragen, Het hevigst geteisterd zijn: Louisville en Padukah (Kentucky), Cincinnati en Portsmouth (Ohio), Esvansville (Indiana), Littlerock (Arkansas) en Pittsburgh (Pennsylvanie). Het gebrek aan drinkwater is overal, nijpend. Alles wordt gedaan om zooveel mógelijk te voorkomen dat epidemiën zullen uitbreken. Desondanks zijn reeds verschillende gevallen van typhus, rood vonk etc. geconstateerd. In de stad Padukah (Kentucky) is een platboomde schuit, die een zestigtal vluchtelingen vervoerde, gekapseisd in n. straat, waar twee meter water stond. 14 personen zijn daarbij verdronken. De Kamer van afgevaardigden heeft het wetsontwerp tot steunverleéning aan werkloozen en slachtoffers der over stroomingen tot een bedrag van 790 mil lioen dollar aangenomen en naar den se naat gezonden. Roosevelt heeft ver klaard, dat het geheele bedrag zoo noo- dig voor de slachtoffers der overstroo mingen zal worden besteed. Parachutespringer brengt se rum tegen typhus. De parachutespringer William Klier is boven Paducah in Kentucky in het over stroomde gebied omlaag gesprongen met 100 pond serum tegen typhus. De stad is geheel door het water ingesloten en vliegtuigen kunnen in de omgeving niet landen. Als gevolg van de overstroomin gen dreigde een typhus-epidemie uit te breken, zoodat men dringend behoefte had aan het serum. DUITSCHE PROPAGANDA? De voorzitter van de immigratiecom- missie van het Huis van Afgevaardigden, D ckstein, heeft medegedeeld, dat agen ten der Duitsche regeering de leiding hebben bij de militaire oefening van 20.000 mannen, vooral in de staten Illi nois, New-York, Pennsylvanie en Mi chigan, Er wordt geoefend in Duitsche uniform. Dickstein voegde hieraan toe, dat de Duitsche regeering onder de Amerikanen van Du'-tsche afstamming geschriften verspreid, waarin hun hulp voor Duitschland wordt gevraagd in ge val van oorlog. Middelburg. Bevallen: L. Riemens-Cevaai d., G. den, Hollander-Goedhart z., M. Griep-Louws d. Overleden: J. Rijkse. 58 j. geh. met M. Adriaanse. O o s t b u r g, 27 Jan. Op de graan markt was veel aanvoer, doch weinig handel. De noteering is als volgt: Gerst 9ƒ9.50, Haver 7-/7.25, Erwten 8.50ƒ9.50, Maanzaad 3.20ƒ4.20. 473STE STAATSLOTERIJ. 5de klasse, 6de lijst. Trekking van Dinsdag 26 Jan. PRIJZEN VAN: 774, 14863, 16994, 20198. 646, 4431, 5928, 15694, 19353. 2354, 5728, 18658, 19336, 19604, 960, 965, 1962, 3025, 7616, 9513, 11469, 13435, 16169, 20280. PRIJZEN VAN f 70: 437 446 469 1022 8452 1000: 400: 200: 100: 432 8456 433 1074 NIETEN. 481 491 718 1040 4067 8394 8442 8477 14225 14257 14550 14557 14563

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 2