22* GOESCHE COURANT—— De S.D.QA ZEELAND. 27 JANUARI 1937. EERSTE BLAD. 180e JAARGANG. NUMMER 22. TWEE BLADEN. WOENSDAG rap"ag"ri 27 JANUARI 1937. EERSTE BLAD. 180e JAARGANG. ggïïgp|i|| BINNENLAND, WEEBIEIIICHT. MIDDELBURG. ELBURQSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal - Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. I Aug. 1924I Febr. 1937. Middelburgs garnizoen van 1937 viert de koperen bruiloft van de School voor dienstplichtige Onderofficieren-administrateurs. Een persgesprek met den Commandant. I. Den len Februari aanstaande viert de Middelburgsche S.D.O.A. haar 12Yi-jarig bestaan. Een koperen feest. Eigen ijk denken we hierbij altijd aan: een koperen bruiloft. En al lijkt dat nu met het leger moei lijk te rijmen, het gaat tóch wel. Want: is niet de onderofficier-admini strateur, liefst als hij eens de gouden chevrons van dubbele breedte op zijn mouwen heeft veroverd, gerechtigd tot het dragen van den eeretitel: de moe der van de compagnie? Mq^r tot een bruiloft hooren er twee: zoek de vader dus! Dit is echter al heel eenvoudig: de vader van de school, die thans jubileert, is in alle opzichten de tegenwoordige commandant, de eenige commandant die zij trouwens in die eeuw gehad heeft: de groot-majoor G. Berghuys, Een critische geest zou ons er op kun nen wijzen, dat dit dan toch wel een iet wat rare koperen bruiloft moet wezen, want die eene vader-koperen bruigom heeft dan wel honderden compies-moe- ders afgeleverdmaar ja. er hapert aan vergelijkingen nu eenmaal altijd wat! De moeilijkheid ware wellicht zóó tot aller genoegen en tevredenheid op te lossen, dat de afgeleverde a.s. compag nies-moeders als de kinderen van 't kope ren bruidspaar worden beschouwd, en dat de koperen bruid dan de school zel ve is. Dat klopt nog zooveel te beter, omdat de bruigom al die jaren de nu koperen bruid met de teederste zorgen omringde en ook thans nog haar zijn hart ten volle verpand heeft. Het 12Yï- jubileum der S.D.O.A. zal op eenvoudige wijze zoo aanstonds her dacht worden. Wij wilden er hier ech ter eens ietwat meer aandacht aan be steden, omdat zoo velen in onze goede stede Middelburg nog zoo heel weinig van „onze jongens" en van hun schooi af weten. En onbekend maakt onbe mind, nietwaar? Ofschoon ook dat weer niet heelemaal uit komt in dit geval, ge lukkig. Dezer dagen hebben wij dus eens een onderhoud met majoor Berghuys gehad, waarin deze ons een en ander van zijn school vertelde, In den mobilisatietijd reeds had men dienstplichtigen tot administrateurs op geleid. Dat geschiedde toen op een tij- delijken kursus in Kampen. Maar een vaste opleiding voor dienstplichtigen was er destijds nog niet. De inkrimping van het beroepsperso- neel in het Nederlandsche leger deed echter de opleiding van dienstplichtigen tot administrateurs noodzakelijk wor den. Daarom werd den len Augustus 1924 te B r e d a de school opgericht, aanvankelijk onder den naam: „School voor opleiding van administratief ver- loskader", later gewijzigd in „School voor Dienstplichtige Onderofficieren- Administrateurs". Den eersten tijd maakte de school in militairen zin deel m\ v*n het be regiment infanterie. Leider der school was van den begin ne af de tegenwoordige majoor Berg huys, zij het toen nog in lageren rang. Den len Januari 1927 werd de school geheel los gemaakt uit het 6e R. I. en van dien datum af is het een zelfstandi ge instelling, welks leiding niet meer in handen van een ..leider", hetwelk maar een echt onmilitaire titulatuur is maar van den commandant ligt. Het niet tot de militaire administra tie behoorende personeel was vroeger slechts bij de school gedetacheerd; sinds 1930 is ook dit, (voor de school: ten beste) gewijzigd, doordat het personeel thans tot de school zelf behoort. Met deze, schijnbaar en voor den bui- tenstaanden burger slechts administra tieve, doch in wezen zeer belangrijke, wijzigingen ging ook gepaard een meer direkt sprekende verandering in den omvang, en dus in de belangrijkheid, van de S.D.O.A. Bij de oprichting, telde de school nl. Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon I 7. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 17 Tevel» 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, 4 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent. Hr. Ms, „De Ruyter" passeert Algiers. Hr. Ms. „De Ruyter" is 26 Januari om 12 uur, Algiers gepasseerd. DE GRONDWETSHERZIENING. Nog meer amendementen. De heer Vervoorn heeft zijn amende ment op het wetsontwerp tot wijziging van de grondwet, waarvan de behande ling gisteren is begonnen (zie 2e bid.) gewijzigd in dien zin, dat hij thans voor stelt de schadeloosstelling der Tweede Kamerleden te bepalen op 3000 per jaar en hun pensioenen op 90 's jaars voor elk zittingjaar met een maximum van 1800. De heer Schouten (r.k.) heeft eenige amendementen ingediend, waarvan de strekking is, om overeenkomstig het advies van de staatscommissie de be slissing in zake het vervallen verklaren van het lidmaatschap der Kamers, Sta ten en Raden te doen nemen door den Raad van State. De heer Coops (lib.) heelt amende menten ingediend, om het vervallen ver klaren van het lidmaatschap van Ka mers, Staten en Raden in handen te leg gen van den Hoogen Raad. De heer Suring (r.k.) stelt voor het ar tikel inzake het pensioen van Tweede Kamerleden aan te vullen met de vol gende bepaling: Het pensioen wordt, volgens regels bij de wet te stellen, verminderd, indien daarnaast inkomsten of pensioen inge volge het bekleed en van een ambt of het vervullen van een betrekking wor den genoten. EEN NEDERLANDER BENOEMD TOT HOOGEN COMMISSARIS VAN DANTZIG. De Volkenbondsraad, die sinds eenige dagen te Genève bijeen is, heeft zich op nieuw bezig gehouden met de kwestie van Dantzig, Zooals men weet, zal de Iersche hooge commissaris, Lester heen gaan. Door de strubbelingen, welke hij heeft gehad met de nat. soc. regeering van de Vrije stad, was zijn aanblijven niet langer mogelijk. Men heeft nu een nieuwe omschrijving van de taak van den hoogen commissa ris ontworpen. Voortaan zal hij minder in de melk te brokken hebben ten aan zien van het „binnenlandsch bestuur". Zijn functie wordt nu vrijwel uitsluitend beperkt tot een toezicht op de bepalin gen, welke de Poolsche belangen om schrijven. Gistermiddag kwam de benoeming van den opvolger van Lester aan de or de. Men heeft daar langen tijd over be raadslaagd. Tenslotte viel de keus op een Nederlander, den vice-admiraal J, de Graaff, Het volkenbondssecretariaat schijnt echter nog geen zekerheid te hebben of de hr. De Graaff na overleg met onze re geering, die wellicht'met eenige gemeng de gevoelens zal kennis nemen van den wensch van den Volkenbondsraad, dat een Nederlander deze moeilijke taak op zich neemt, de benoeming' zal aanvaar den. De gepensionneerde vice-admiraal J. de Graaff werd 16 September 1879 te Sommelsdijk geboren. Op 1 September 1896 kwam hij ,als J. M. POLDERMAN, electro-technicus Erkende Goes. Philips' Service (Ingez. Med.) slechts een 40-tal leerlingen. In 1925 werden dit er 60, in 1927 al 150 en thans is het, volgens de indeelingsbeschik- king-1936, een 200-tal per ploeg; bij twee ploegen per jaar levert dat een 400 man jaarlijks op. Gepaard hieraan ging een uitbreiding van het vaste personeel, dat aanvanke lijk slechts bestond uit een luitenant of kapitein-commandant, 2 luitenants en 1 sergeant-majoor als onderwijzend per soneel; thans is deze samenstelling: 1 majoor-commandant, 1 kapitein, 3 luite nants, 7 adj.-onderofficieren, 4 serg.- majoors, 4 sergeanten en nog twee ser geants-koks. (Dat deze laatste twee een afzonderlijke vermelding krijgen hebben ze te danken aan hun schoone keuken en het heerlijke bord soep uit de groo- te kookketel, hetwelk ze den bezoe ker ter keuring voorzetten.) Het totaal-aantal opgeleide onderoffi cieren-administrateurs der school be loopt thans reeds tegen de 3000. adelborst derde klasse bij het koninklijk instituut voor de marine. Twee jaar ia- ter werd hij bevorderd tot adelborst tweede klasse en in 1900 tot adelborst eerste klasse. Vervolgens werd hij 16 Apr 1 1903 benoemd tot luiten,ant-ter- zee tweede klasse, in 1914 bevorderd tot luitenant-ter-zee eerste klasse, 1 Oc tober 1923 tot kapitein-luitenant-ter-zee, in Januari 1929 tot kapitein-ter-zee, in April 1932 tot schout-bij-nacht en 2 j,a- ren daarna werd hem de rang van vice- adm raai, de hoogste r,ang bij de ko ninklijke marine, verleend. Op verscheiden schepen is de heer De Graaff in den loop der jaren werk zaam geweest. In 1915 werd hij belast met de leiding van het bureau perso- neelzTken van den commandant der ma rine te Willemsoord en in September 1918 werd hij geplaatst bij de hoogere krijgsschool. Met ingang van 15 April 1926 werd hij belast met de betrekk'ng van chef van den staf der zeemacht in de stelling Den Helder, welke functie hij tot November 1929 vervulde. In deze functie heeft hij uit hoofde v,an zijn ambt veel contact gehad met interna tionale lichamen. De buitenlandsche marine-attaché's werden herhaalcjelijk door hem ontvangen, en ook kreeg hij in die jaren veel bezoek van bu'.'ten- landsche commissies en van scheeps- bouwcommissies. Vervolgens heeft hij 't bevel gehad respectievelijk over Hr. Ms. „Pelikaan". Hr. Ms. „Sum.atra" en Hr. Ms. „Java". Op 11 December 1930 werd hem het bevel over het eskader in Ned.-Indië opgedragen, In Augustus 1931 werd hij benoemd tot commandant v,an de ma rine te Soerabaja. Na in het beg'n van 1932 te zijn gerepatrieerd, werd de heer De Gra,aff met ingang van 16 April 1932 benoemd tot chef van den marinestaf aan het departement van defensie, wel ke functie hij een viertal jaren heeft be kleed. Bij Kon. besluit van 9 Juni 1936 werd hij eervol uit d'e functie onthe ven, terwijl hem met ingang van 1 Juli d.a.v, op zijn verzoek eervol ontslag uit den zeedienst werd verleend onder dankbetuiging voor de langdurige en ge wichtige diensten, door hem ,aan den lande bewezen, Vice-adm'raal De Graaff is drager van het eere-teeken Atjeh 19011905, ridder in de orde van den Nederl,and- schen Leeuw, commandeur in het Le gioen van Eer van Frankrijk en comman deur in de orde van Or,anje-Nassau met de zwaarden. MINISTER SANDLER NAAR NEDERLAND? Naar wij vernemen is het waarschijn lijk, dat de (socialistische) minister van buitenlandsche zaken van Zweden, de heer Sandler, die momenteel in Genè ve vertoeft, een bezoek aan ons land zal brengen. De heer Sandler zal van Genève naar Brussel reizen, waar hij den Zweed- schen koning zal vergezellen bij diens bezoek aan Brussel in begin Februarie Vervolgens heeft hij het plan een be zoek aan Den Haag te brengen, waar hij minister De Graeff zal ontmoeten. EERBEWIJZEN AAN EEN OFFICIER IN BURGER. Het Tweede Kamerlid V,an der Waer- den (s.d.) heeft aan de ministers van ju stitie en van defensie het volgende ge vraagd: 1, Zijn de ministers niet van oordeel, dat, nu tengevolge van een sententie van het hoog mil'tair gerechtshof voor de praktijk is komen vast te staan, dat volgens de bestaande wettelijke voor schriften een militair verplicht is eerbe toon te bewijzen aan iederen willekeu- rigen burger, die, onder voorgeven een m' litair superieur te zijn, zulks verlangt, er alle aanleiding voor den wetgever be staat tot ingrijpen, ten einde aan dezen onhoudb,aren toestand een einde te ma ken? 2. Zijn de ministers bereid totstand koming van wettelijke bepalingen van deze strekking te bevorderen? ZIJN WIJ DUITSCHERS? Het Tweede Kamerlid Van der Waer- den heeft ,aan den minister van buiten landsche zaken gevraagd: 1. Is het den minister bekend, dat in het „Jungvolk Jahrbuch" 1937, uitgege ven door de Duitsche „Reichsjugend- Führung", welk jaarboek als een offic - eele uitgave van de Duitsche regeering moet worden beschouwd of althans met zulk een uitgave moet worden gelijkge steld, op blz. 203 o.a. het volgende voor komt: i*- „In Deutschland selbst wohnen 65 mil- lionen Deutsche. Darüber hinaus woh nen draussen noch einm,al die halfte der Reichsbevölkerung. Diese 33 millionen sind Deutsche so gut wie wir. Die grenz- deutschen: Danemark 50,000, Nord- schleswig (Versailles), Niederlande 7,000,000 selbstandiger Staat seit 1648, Belgiën 50,000 Eupen-Malmedy (Ver sailles)", 2, Is de minister bereid de Duitsche regeering te verzoeken er zorg voor te dr,agen, dat in een volgende editie van dit jaarboek de inwoners van Nederland niet langer als „Grenzdeutsche" en „Deutsche so gut wie w'r" worden aan gemerkt? Stijgende houtprijzen. Voor de boscheigenaren breken, naar de N.R.Crt. verneemt, blijkbaar betere tijden aan. Jarenlang heeft men 's win ters de gekapte stamboomen en het weekhout voor een appel en een ei van de hand moeten doen. Eindelijk is er ook op dat terrein verbetering. De hout- prijzen in binnen- en buitenland stijgen niet onaanzienlijk en het is verklaar baar, dat die prijsbeweging zich weer spiegelt in den verkoop van kaphout. Bij den dezer dagen gehouden ver koop van stamboomen en weekhout te Olterterp (Fr.) werden goede prijzen besteed. Vooral de stamboomen gingen voor vlotte prijzen van de hand. Een perceel stamboomen bracht 335 op, terwijl de geheele verkoop 5845 op bracht. CONTINGENTEERINGEN. De regeering acht opheffing op groote schaal nog niet mogelijk. In de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer inzake een aantal contin- genteeringsontwerpen, zegt de minister van meening te zijn, dat bij de beslissing omtrent het al of niet opheffen van een contingenteering' niet alleen moet wor den overwogen of de noodzakelijkheid van bescherming van den desbetreffen- den Nederlandschen bedrijfstak is ver minderd, doch ook of aan het contin- genteeringsmiddel eenige positieve kracht k)an worden Jontieend bij het voeren van onderhandelingen ter ver krijging van gunstiger voorwaarden voor den Nederlandschen export. Zoolang de handelspolitiek van de voor Nederland belangrijke afzetlanden zich niet in voldoende mate heeft ge wijzigd, meent de minister, dat het in het algemeen niet mogelijk zal zijn, maatregelen, welke getroffen werden ter bescherming van onze Nederland sche industrie, op groote schaal op te heffen. STEUN AAN IMPORTEURS VAN EN ii AN DEL AREN IN TARWEBLOEM B. Voor 1937 450.000 beschik baar gesteld. Naar de Staatscourant van gisteren meldt, heeft de minister van landbouw en visscherij bepaald, dat voor het jaar 1937 aan importeurs van of hande laren in tarwebloem B. die aangesloten zijn bij de vereeniging Distributiekan toor voor tarwebloem B of bij de ver eeniging Consentenbureau voor den meelhandel, ter tegemoetkoming in het door hen geleden nadeel ten gevolge van de maatregelen, genomen ter zake van den import van en den handel in tarwebloem B, uit het Landbouw-crisis- fonds steun zal worden verleend tot een bedrag van ten hoogste 450.000. Het bedrag dat vorig jaar hiervoor beschikbaar was gesteld bedroeg 475.000. De geslaagde penning. In ons hoofdartikel van 21 Januari over fraaie en on-fraaie gedenkartike- len spraken wij met lof over den ge denkpenning welke door E. Huttl was gemodelleerd. Deze modelleur blijkt echter niet in dienst te zijn van Van Kempen, Begeer en De Voss, zooals wij abusievelijk schreven, maar bij de Fir ma C. J. 6 e g e e r te Utrecht. Hetwelk hierbij dan hersteld zij. Verwachting tot morgenavond: Matige, later tijdelijk krachtige O. tot N.O. wind, betrokken tot zwaar bewolkt met opklaringen, weinig of geen neer slag, matige tot lichte vorst des nachts, overdag lichte vorst tot temperatuur om het vriespunt. S e Wo. 27 Jan, Zon op: 7 h 51; onder: 16 h 35. Licht op: 17 h 05. Maan op: 18 h 05; onder: 7 h 43. L.K, 3 Febr, iioog- en Laagwater te Viissingest Hoogwater. Laagwater. .Januari. Wo. 27 1.27 13.52 8.11 20.22 Do. 28 2.11 14.38 8.56 21.01 Vr. 29 2.53 15.18 9.33 21.35 Hoog- en Laagwater te Wemeldingsi Hoogwater. Laagwater. Januari. Wo. 27 3.30 15.50 9.11 21.28 Do. 28 4.12 16.34 9.56 22.09 Vr.. 29 4.53 17.11 10.33 22.43 Wesikapelle is 28 min. en Dombuig 23 min. vroeger; Veere 38 min, later, IS springtij j Theosofische voordracht. Ruim 30 personen waren gisteren avond naar St. Joris gekomen voor het bijwonen van een openbare theosofische voordracht. Na opening door mr. J. F. van Dein- se, die wees op verschillende vragen die op theosofisch gebied naar voren ko men, was het woord aan den heer J. Kruisheer, algemeen secretaris der Theosofische Vereeniging Nederland sche afdeeling, die als onderwerp had „Geschiedt evolutie volgens een voor ons kenbaar plan?" Op onderhoudende wijze heeft de in leider op theologische, wetenschappe lijke en psychologische gronden naar voren gebracht, dat er z.i. een plan voor evolutie is, en er dus ook een macht is, die dit plan uitstippelde en het tot uit voering brengt. Daarbij is het de mensch, die als het meest geëvolueerde wezen boven aan staat. Spr. kreeg in gestelde vragen nog gelegenheid op enkele on derdeden dieper in te gaar,. Mr. Van Deinse heeft den heer Kruis heer dank gebracht voor zijn duidelijke uiteenzetting en tot de aanwezigen de opwekking geuit niet tevreden te zijn met het hebben aangehoord van deze voordracht, maar zich aan te melden voor het volgen van een cursus en het lezen van lectuur over de theosofie. Spreker stelt zich voor het leiden van een cursus en voor het verschaffen van lectuur gaarne beschikbaar. Overtreding Arbeidswet, De politie maakte procesverbaal op tegen den garagehouder J. J. B. wegens overtreding van de arbeidswet. ÏLiSSEHGEft. De heer J. D. Abrahamse alhier is uit 809 sollicitanten benoemd tot boek houder bureauchef bij het Provinciaal Electrisch Bedrijf voor Friesland te Leeuwarden. Werkloosheid. Het aantal werkloozen bedraagt deze week 677, tegen verleden week 699, van wie 62 bij de werkverschaffing werk zaam zijn. WÊL0HEREN. ARNEMUIDEN. Onder leiding van den heer P. Mèliefste Middelburg werd Maandagavond een gecombineerde pro- paganda-vergadering gehouden met de leden van de afdeelingen Middelburg, Vlissingen en Arnemuiden van den Christelijken Metaalbewerkersbond. Het hoofdbestuurslid, de heer Marke ring, sprak over „Het doel en nut der Christelijke Vakbeweging". Tevens wer den nog eenige films vertoond. OOSTKAPELLE. Alhier is opgericht een mondharmonica-club met aanvanke lijk 10 leden. De naam is „Oefening na 'Arbeid", Als voorloopig bestuur tre den op de heer^n A. Hoefkens, voorz., W, Vos, secretaris en W. Louwerse, pen ningmeester. De contributie is bepaald op 10 cent per week voor leden en 5 cent voor adspirantleden. O. EN W. SOUBURG. De werklieden- vereeniging „De Vooruitgang" kwam Dinsdag in jaarvergadering bijeen, Uit de uitgebrachte verslagen bleek, dat het

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 1