ENGELAND. RUSLAND SPANJE. CHINA. VER. STATEN. D. H. ROODHUYZEN Co. n.v. MAKELAARS Z. AMERIKA. JAPAN. BEURS VAN AMSTERDAM. BM9SM#WS&feSS9«SW®#*i><»:Al*,eliU j! >^«««1 1 Jr.. GKlilSMKii*S ste nummer van het veertiendaagsche tijdschrift v,an generaal Ludendorff door de Geslapo in beslag is genomen. Ludendorff wijdt in dit nummer een artikel aan de Spaansche kwestie en schrijft hierin, dat er weinig keus 's tus schen heide partijen in den burger oorlog, Hij acht het „clericalisme" v,an Franco een bijna even groot gevaar als het communisme en bovendien wan-1 trouwt hij Mussolini. Hij is derhalve van meening, zoowel op politieke als op mil't.aire gronden, dat Dui'.schland zich buiten de Spaansche kwestie moet hou den. Aangez en generaal Ludendorff tij dens den oorlog tezamen met maar schalk Von Hindenburg de werkelijke militaire dictator v.an Duitschland was, is zijn oordeel wel van belang. „De troepen van Franco", zoo schrijft hij, „zijn er nog niet in geslaagd Ma drid te bezetten, terwijl zij twee maan den geleden bij de buitenwijken zijn aangekomen. Indien hij Madr'd neemt, dan moet Franco nog oostelijk Spanje, het Baskenland en bovenal nog C,ata- lonië veroveren. Zijn troepen naderen Jaën en oosten van Cordova, doch het is nog niet duidelijk of dit het begin is van een groot offensief of alleen een herweging om zich meester te maken van de rijke opslagplaatsen van olijf olie 'n dit district. Op de een of andere wijze moet Franco toch de st,aten die hem helpen betalen en hij heeft weinig geld." Sprekende over de politieke zijde van de kwes'ie schrijft generaal Ludendorff: „Niet alleen Frankrijk, doch ook En geland voelt zich bedreigd door een fascistisch Spanje, terwijl It,alië aan ziin imperium denkt. Duitschland moet 3e militaire, pol tieke en economische om singeling, waarmede het wordt bedreigd, het hoofd bieden. Mussolini verlangt niet de Balearen, noch Sp,aansch Marokko, doch wat hij verlangt is een fascistisch Spanje, dat hem gewillig gehoorzaamt en een pro vincie van he+ Romeinsche imperium wordt. Hij zal dit nooit uit het oog ver liezen, „Engeland", zoo schrijft de generaal verder, „heeft wederom een zware ne derlaag geleden, doch de democraten zijn niet in staat een andere poli'iek te vol gen dan die van enkel pr,aTen". 'De correspondent acht het niet waar- schijn'ijk dat generaal Ludendorff per soonlijk zal worden gestraft in verhand met zijn verleden. Verder schrijft de correspondent, dat het mogelijk 's, dat zijn denkbeelden in stemming vinden bij andere Duitsche militaire autoriteiten. NASPEL VAN BE ROEHM-AFFAIRE? Het parket van Ansbach in Beieren heeft aan Oostenrijk de uitlevering ver zocht van den gepensionneerden Pruisi- schen majoor Rudolf Botz. vroeger :n- tiem vriend van kapitein Roehm. Op grond hiervan heeft de Weensche politie Rudolf Botz in arrest gestelek Botz wordt beschuldigd van verduiste ringen, gepleegd in zijn kwaliteit van commandant van het arbeidskamp te Ansbach. Hij was na den 30en Juni 1934, toen het befaamde Roehm complot werd „berecht", naar het buitenland gevlucht. Het Weensch parket onderzoekt thans nauwkeurig of het hier een gewoon de lict dan wel een politieke zaak betreft. De buitenlandsche gasten bij de kroning Enkele Britsche kranten hebben be richt, dat Hitier m'sschien tegenwoordig zou zijn bij de kroning van den koning. Officieel ,wordt thans medegedeeld, dat het niet de gewoonte is d,at bij deze gelegenheden de staatshoofden persoon lijk worden uitgenoodigd. De uitnoodi- gingen zijn in Augustus jl, verzonden aan de buitenlandsche regeering'en. Zij werden {verzocht te doeln vertegen woordigen. HET POLITIEKE PROCES TE MOSKOU. In het politieke proces te Moskou is gisteren o.a. de verdachte Drobnis verhoord. Hij legde zich toe op de ten uitvoerlegging van een sabotageplan in West-Siberië, dat bestond uit het ver tragen van den aanleg van werken, het bederven van de hoedanigheid der steenkolen, het voorbereiden van over stroomingen in de mijnen enz. Op zijn bevel werden voorbereidingen getroffen voor een groote ontploffingsramp in de mijn Cantraal-Naja. Verder is een andere leider der „Trotzkistische organisatie" in Siberië Bogoeslawski, verhoord. Deze zeide, dat tweemaal een aanslag op Molotof is voorbereid en dat ook Kaganowitsj door den terreur bedreigd werd. De ver dachte somde een aantal sabotagedagen tegen de spoorwegen op. Fantasie van Piatakof. Een Zweedsche krant, „Dagbladet" schrijft: „Tijdens het verhoor v,an Pia takof in het nieuwe politieke proces te Moskou heeft deze verklaard, dat hij in December 1935 uit Berlijn naar Oslo was vertrokken in een speciaal vliegtuig om een conferentie te hebben met Trotzky. Deze verklaring is onjuist w,ant in December 1935 'is geen enkel vliegtuig uit Berlijn in Oslo aangekomen. Weer een arrestatie. Gisterochtend werd medegedeeld, dat te Moskou Sudum Mdivani is gearres teerd, Hij was het hoofd van een groep Georgische terroristen, welke vooral tegen Stalin keerde. Md vani zal later terechtstaan. zich RUST AAN DE FRONTEN. De verdedigingsraad van Madrid deelt mede, dat in de omgeving van de stad alles rustig is. Tusschen Cuesta de la Reina en Ciempozuelos ten Zuiden van Aranjuez is een aanval van de opstan delingen, wëlke werd gesteund door tanks, afgeslagen. In de puinen van een aantal huizen in het centrum van Madrid heeft men scherven van granaten van zeer zwaar kaliber gevonden. Dit kaliber moet ze ker 28 of 30 cm zijn. Dit is de eerste keer, dat de vijand Madrid met zulk zwaar geschut bombardeert. Men merkt op, dat het Spaansche leger niet over dergelijk zwaar geschut beschikte. Ook het hoofdkwartier der opstande lingen deelt mede dat van de fronten niets bijzonders te vermelden is, Aan het front voor Madrid heeft de vijand geprobeerd in den sector van Aran juez aan te vallen. Hij werd evenwel met zware verliezen afgeslagen, Aan het front voor Granada zijn de opstandelingen 15 km opgerukt. Zij heb ben verscheidene dorpen bezet. Vechtpartijen in de straten van Cordova, Radio Cordova meldt, dat het in de laatste dagen in de straten van Cordova (ten Noorden van Malaga) tot hevige vechtpartijen is gekomen, waarbij vijf tig manschappen der militie werden ge dood. „SAMPAN" GEKAPSEISD. 74 dooden. Een overbeladen sampan, waarmede een honderd tal arbeiders vervoerd werd naar een in aanbouw zijnde brug over de rivier Ts'entang ten Zuiden van Hansjeoe, is gekapseisd. Vier en zeven tig arbeiders verdronken. DE OVERSTROOMINGEN. Meer dan 100 dooden. De Mississippi, de Ohio en hun bijri vieren biijven nog steeds stijgen over een gebied ter lengte van 1,600 km, dat zich uitstrekt van Pittsburgh (Pennsylvanie) tot Cairo (Illinois). De geneeskundige diensten stellen al het mogelijke in^het werk om te verhin deren, dat roodvonk, griep en longont steking, welke vooral omgaan in den staat Indiana, slachtoffers maken. Een groot aantal steden wordt be dreigd door gebrek aan drinkwater. De reddingwerkzaamheden worden belem merd, daar de electrische centrales en de gasfabrieken buiten bedrijf zijn. Vliegtuigen, die boven de overstroom de gebieden verkenningen hebben uit gevoerd, melden, dat honderden perso nen hun toevlucht hebben gezocht op heuveltjes of op de daken der huizen. Alle radiozenders werken samen, daar de telegraafdienst geheel in de war is. De eenige hoopgevende factor in de ze ergste ramp, welke de Ver, Staten ooit hebben beleefd, is dat de regen is opgehouden en dat de meteorologische dienst beter weer heeft voorspeld. Het aantal dooden als g'evolg van de overstroomingen bedraagt thans 104, terwijl 1,000 personen worden vermist en 650,000 dakloos zijn geraakt. Er zijn 850 man troepen gedirigeerd naar Louisville, waar de staat van beleg is afgekondigd. Te Ripley in den staat Tennessee is een huis weggespoeld. Veertien perso nen verdronken. Het Roode Kruis vraagt 4 millioen dollar om de slachtoffers van de over strooming te helpen en reeds is een mil lioen bijeen gebracht. 749 verpleegsters zijn naar het getroffen gebied gezonden. 40.000 werklieden trachten zooveel mo gelijk te redden, hierbij geholpen door duizenden vrijwilligers en manschappen van de nationale garde en de kust wacht. De steden Cincinnati en Louisville zijn het erg'ste getroffen. Het weinige drinkwater in de stad wordt in kleine rantsoenen aan de bevolking uitgereikt. In Louisville zijn 200,000 personen dakloos. Het electrische net is gestoord en behalve het centrum is de geheele stad in duister gehuld. Verscheidene ziektegevallen, zooals waterpokken, mazelen, roodvonk en bof hebben zich voorgedaan. Talrijke kleinere plaatsen zijn geheel van de buitenwereld afge sloten, andere plaatsen zijn op last van de autoriteiten ontruimd. AUTOBUS IN EEN KANAAL GEREDEN. Drie en twintig dooden Een groote autobus, waarin 29 perso nen hadden plaats genomen, is door het bezwijken van een voorwiel over den kop geslagen en in een kanaal gevallen, te Miami (Florida). Drie en twintig men- schen zijn om het leven gekomen. De WERKLOOSHEID. De uitgaven voor steunverleening zul len in dit begroot'ngsjaar 12 milliard dollar bedragen. Een hooge ambtenaar van de New Deal heeft in de finan- cieele subcommissie uit het Huis ver klaard, dat het aantal werkloozen in 1937 waarschijnlijk 6% tot 7% millioen zal bedragen. Hij voorspelde, dat er, SUIKER - RUBBER KOFFIE par contract Amsterdamsche Liquidatielcas N.V KWEK «UBbEK KOTFtt CACAO CATOEN ALLE GRANEN ENE TER EEURZI .AN lONOtH LIVERPOOL NEW VORE. CHICAGO WINNIPEG ENE DAM IN IRMoop NA 30012 31013 AMSTERDAM-C tan Mi l T«W 1001.3 IthgnMnt CASlOSAMSIERDAM lA (Ingez. Med.) w.anneer de welvaart eenmaal zal zijn weergekeerd, permanent 5 mllioen werkloozen zullen zijn. ONTPLOFFING IN KOPERMIJN. Honderd dooden. In de kopermijnen van Chuquicamata (Chili) zijn twee wagons kruit tot ont ploffing gekomen. Ongeveer honderd personen werden hierbij gedood. DE REGEERINGSCRiv.iL>. Generaal Oegaki niet persona grata bij het leger. Volgens berichten uit Tokio heeft de benoeming van generaal Oegaki tot ka binetsformateur in de kringen der mili taire krachtpatsers een slechten indruk gemaakt. Generaal Oegaki behoort n.l. tot die hooge officieren, die het met de drijverij van den generalen staf etc. niet eens zijn. In politieke kringen is men daarente gen goed te spreken over het feit, dat de keizer aan generaal Oegaki de vor ming van een nieuw kabinet heeft op gedragen. Men vreest daar echter, dat hij er niet in zal slagen de crisis op te lossen, als de militaire autoriteiten wei geren met Oegaki samen te werken. Eerste noteering is vorige köerslen): daarachter officieele noteering var he den; beteekent: geen noteering ontvangen. Denemarken Oblig. 1926-5 101%101% Amsterdam 1934-4% 100100% - Zeeuws. Hyp. B-4% 99% Cities Service Cy. P. 1958 5 56%56% A Pref, Jurgens A 130%130% A Ned. G st- en Sp.fabr. 465468 A De Schelde N.B. 74—72% C Am, Smelt en Ref. 69%68% A Born. Sum. H.M. 192192 A, Houth. Alberts 100— C Dsios Pac. Rr, 97% C Int. Nickel Cy. 46% Ned. 1000-4 100%—100% O. Indië 34 1000-4 100%—100% Engeland 1960-90 4 84%84% A Koloniale Bnk. 78%—78% A N.I. Hbk. 1000 161%—162 C Ned. H. M. 1000 191—190 A v. Berkels Pat. 57%-56% C Calvé-Delft 9391 A Philips Gem. B. afg, 317%316-17% C Unilever 171 170%-69% C Am. Car en Foundry 45%44%-45 C Anaconda Cop. 4039%-% C Bethlehem St. 58%58% -58 C Kennec Copper 44%44-% C U. States St. C. 65%65%_% C North Am, Cy. 24%24 A Kon. Petr. Mpij. 415%415%-12% C Contin. Oil Cy. 33%—33% C Phillips Petr. Comp, 38%38% C Shell Union O.C. 21%21-% C Tide Water Ass Oil 15%15%-% A Ned. Scheepv. U. 115%112%-14 A H.V. Amsterdam 488%489-91 A Java Cult. Mij. 237236-37% A N.I. Suiker U. 170%—169.71% A Deli Batavia 283%—279-77% BEURSTHERMOMETER DINSDAG. Koninlrl. H.V.A. Amerika £r -Obl.Markl - Suiker - Wettig Markt Philips - Tabak Unilever Olie Schepen gedeponeerd C Deli Mij. 1000 336-332-31 A Senembah 330%326%-30 C Ba timore en Ohio 16%16-% C Southern Pac. Cy. 35%35-% A Southern Rlw. 19%19% A Amst. Rubb. C. 302302-06 A Deli-Bat. Rubber 181 180%-82% A Hessa Rubber 196%197%-97 A Serbadjadi S.R. 169%167-73 WISSELKOERSEN. Heden. Gister. Londen 8,96% 8,95% Berlijn ,73,45 73,40 Parijs 8,52% 8,52 Brusel 30,78% 3076 New York 1,82% 1,82% OUDE MAN VERBRAND. Gisternacht is te Colmsgate onder de gemeente Diepenveen (Over- ijse'i) brand ontstaan in een boerderijtje nabij ,den weg Deventerholten. De eenige bewoner, de 80-jarige J. H. Scheuter, is blijkbaar in den slaap door het vuur verrast. Het geheel verkoolde lijk werd in bed gevonden. De oorzaak van den brand is niet bekend. BRUTALE ROOF VAN EEN POSTAUTO TE EINDHOVEN. Maandagmiddag hebben te Eindhoven vermoedelijk twee mannen een brutale roof gepleegd. Omstreeks kwart over vijf stond een wagen der posterijen na bij een brievenbus in de De Alberdingk Thijmlaan. De bestuurder, de postambte naar A. L. Rondeel, had zich naar de brievenbus begeven, en juist op het mo ment dat hij bezig was de brieven er uit te halen, reed tot zijn grooten schrik de wagen weg. Het voertuig had onmiddellijk zoo'n groote vaart, dat de ambtenaar geen en kele poging kon doen om er nog op te springen. Hoewel hij geen signalement van de daders kon opg'even, is het zeer waarschijnlijk, dat twee mannen zich van den wagen hebben meester gemaakt. In den wagen bevond zich een groot aantal brieven van gelichte bussen, be nevens een bedrag aan geld van circa f 1800, dat de postambtenaar bij een der bijkantoren als opbrengst van den dag had ontvangen. De ambtenaar waarschuwde onmiddel lijk zijn directeur, die de politie van het gebeurde in kennis stelde. De auto is een- groen gekleurde bestelwagen, ge- nummer HZ-29514 of HZ-29516. De po litie van de omliggende gemeenten wer den ten spoedigste van de roof op de hoogte gebracht. Ook de gtensbewaking werd gewaarschuwd. Nader wordt gemeld, dat de gestolen postauto hedenochtend op den Wel- schapschen dijk onder Eindhoven is te ruggevonden. De zich daarin bevinden de postzak lag nog in den wagen. Zij was opengesneden en blijkbaar waren er verschillende poststukken uit ont vreemd. Of deze van waarde zijn, heeft men nog niet kunnen n,agaan. Wel is echter gebleken, dat een bedrag van 1980 is medegenomen. De heer Jansen, ass'stent-havenmees- ter van het vliegveld Welschap te Eind hoven zag een postauto gisteravond bij zijn Iterugkeeri omstreeks zes uur op den Welschapschen dijk geparkeerd staan. Hij, schonk d,aar verder geen aan dacht aan, daar auto's van den bestel dienst meermalen bestellingen bij het stationsgebouw verrichten. Wel bracht hij het aantreffen van den wagen, toen hij des avonds van de ge stolen postauto hoorde, in verband met wat gebeurd was. Vanochend, toen hij n,aar zijn werk terugkeerde. vond hij zijn vermoedens bevestigd, doordat hij de auto. die hij gisteravond gezien had, nog op dezelf de plaats vond. Hij waarschuwde onnrd- dellijk de recherche en den directeur van het postkantoor, den heer *Van Veen, Deze laatste ging met den hoofd inspecteur Ten Haaf op onderzoek uit, waarbij bleek, dat men in de auto was doorgedrongen door verbreking van 'n ruit tusschen de cabine en de laadruim te. Het onderzoek naar de daders wordt met kracht voortgezet. SNEEUW EN IJS IN HET NOORDEN DES LANDS. Sneeuwbarrières op Drentsche wegen, Verschillende dorpen geïsoleerd. De ijzige stormwind, die van Zondag avond at uit oostelijke richtingen over het Noorden van ons land waait en die gisteren een ongeken.de hoeveelheid sneeuw over de drie noordelijke pro vincies uitstortte, is vandaag weliswaar in kracht iets afgenomen, maar de sner pende koude is er niet veel minder door geworden. De stormwind joeg gisteren en van nacht de fijne sneeuw op tot hooge ber gen en het merkwaardige feit deed zich voor, dat terwijl op sommige plaatsen geen sneeuw was te vinden, op andere plekken de sneeuw zich opstapelde tot hoogten, w^ar geen doorkomen aan was. Vooral in Drente, zoo o.m. op den weg van Zuid-Laren naar Anloo vorm den zich bergen sneeuw, die de wegen volkomen blokkeerden. Sneeuwbarriè res van twee meter hoogte en zes meter lengte over de geheele breedte van den weg zijn geen uitzondering. Verschillen de auto's bleven reeds in dergelijke hoogten steken, sneeuwden geheel in en konden voor, noch achteruit. Verschillende Drentsche dorpen wa ren gisteravond van de buitenwereld afgesloten. In de noordelijke binnenwateren, wel ke dichtgevroren zijn, is het verkeer geheel gestremd. De geregelde dienst van de „Hunze '-booten (Groningen Amsterdam) is stopgezet en ijsbrekers met een ijsploeg zijn vanochtend van Harlingen naar Groningen vertrokken om te trachten een geul vrij te maken. Wanneer dit gelukt en de ijsbrekers vanavond in Groningen aankomen, zou het voor de „Hunze"-booten mogelijk zijn om via Nieuwediep Amsterdam te bereiken. De Lemmerbooten, die vannacht uit Amsterdam naar Groningen vertrokken, kregen op het IJselmeer met groote moeilijkheden te kampen. Zij worden voorafgegaan door ongeladen vaartui gen, die dienst doen als ijsbrekers. De reis vordert uiterst langzaam, steeds moet worden achteruit gestoomd om met nieuwe kracht voorwaarts te gaan. Vannacht vroor het te Groningen tien graden/Vanmiddag om twaalf uur was de temperatuur nog vijf graden beneden het vriespunt. Het ijs op de ijsbanen is door den sneeuwstorm niet mooi. De Groninger ijsbanen zullen waarschijnlijk morgen open gaan. Hilversumsche inbreker te Zundert aangehouden. Te Zundert is een tweetal te Hilversum wonende mannen aangehou den, ,als verdacht van inbraak, de vo rige week in een antiquiteitenhandel te Hilversum gepleegd. De politie denkt 'n goede vangst te hebben gedaan, daar er aanwijzingen bestaan, dat de aangehou denen zich ook nog aan eenige andere in den laatsten tijd te Hilversum ge pleegde inbraken hebben schuldig ge maakt, Valsche aangifte van diefstal. Er v/erden het laatste half jaar in de gemeente Ede talrijke kippendiefstallen gepleegd, zoo zelfs, dat de boerenkip- penhouders zich aaneensloten en een hooge premie o.a. van honderd gulden uitloofde voor diegene, die een kippen dief kon aanwijzen. Thans zijn de rijks- en gemeentepolitie te Ede er in ge slaagd, zekeren K. uit Lunteren aan te houden, die een maand geleden aangif te had gedaan van vermissing van 120 kippen te zijnen nadeele. De politie wist hem lot bekentenis te brengen, dat de diefstal gefingeerd was. De man had aangifte van diefstal ge daan om de kippen vergoed te krijgen van de verzekeringsmaatschappij, bij welke hij zich tegen kippendiefstal had verzekerd. Postwisselvervalscher aangehouden. Aan het postagentschap Admiraal de Ruyterweg te Amsterdam vervoegde zich gisteren een Duitscher aan het lo ket, die een postwissel ter verzilvering aanbood. De beheerder van het kan toor ontdekte dat de wissel valsch was en weigerde het geld uit te betalen, waarop de Duitscher de vlucht nam, ge volgd door den beheerder. Deze laatste had het geluk dadelijk politiehulp te ontmoeten. Het was een agent, die vrij was. Deze wist den Duit scher te grijpen. Hij bracht hem naar het bureau Admiraal de Ruyterweg, De ar restant had inmiddels kans gezien de valsche wissel te verscheuren, en weg te werpen. De stukken v/erden echter opgespoord. De Duitscher is later opgebracht naar het hoofdbureau van politie. De centra le recherche heeft in den loop van den dag nog een Duitscher aangehouden, die vermoedelijk medeplichtig is. Gasverstikking. In een perceel aan de Tongerlosche- hoefstraat te T i 1 b u r g 'is een geval van gasverstikking voorgekomen, dat den 44-jarigen V. N, van Ber P. bet le ven heeft gekost. Toen de bewoners gisterochtend be neden kwamen, bemerkten zij in de achterkamer, waar de vader van het ge zin sliep, een sterke gaslucht, 't Bleek, d,at de gasslang van het comfoor was losgeschoten, met voor Van der P. noodlottige gevolgen. Onmiddellijk werd geneeskundige hulp ingeroepen. Men heeft nog gerui- men tijd getracht de levensgeesten op te wekken, echter zonder resultaat. OPLICHTING VAN SCHOOLBESTUREN. TeEnkhuizen zijn de bestu^aa van enkele bijzondere scholen 't slacht offer geworden van een nieuwe oplich terstruc, waarbij 'iemand als verkooper optreedt van pakketten tegen f 3 en f6 per stuk, waarvan de inhoud geschikt zou zijn om inkt van de banken te ver wijderen, G.aat Ret hoofd van de school op de aanbieding in, dan wordt een kwi tantie aangeboden, met verzoek, die voor accoord te willen teekenen, opdat dan bij den penningmeester van het schoolbestuur het geld k,an worden ont vangen. Op weg van de school naar den penningmeester wordt dan het bedrag van f 3 in f 13, en dat v,an f 6 in f 16 veranderd» Door deze truc wist ge- jnoemde koopman zich te Enkhudzen reeds in het onrechtmatig bezit van f 20 te stellen. In samenwerking met de Centrale re cherche te Amsterdam is het aan de politie te Enkhuizen gelukt de identi teit van den oplichter vast te stellen, wiens opsporing en aanhouding thans wordt verzocht. Het ligt voor de hand, dat alleen de bijzondere scholen worden bezocht, daar betalingen bij de openbare alleen kun nen geschieden op 'n mandaat van dén gemeente-ontvanger. een en

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 2