32* GOESCHE COUBANT£!££ I 10 0| extra S. WIENER Co. BINNENLAND. WEERBERICHT. ZEEL1ND. IUIB-BEVELMB. Tot Zaterdag 30 Jan. op alle BUITENLAND. EMM. litvallen n gelijk hevigen lib wist id kee- ïeer te erdiend icheids- NUMMER 21. TWEE BLADEN. DINSDAG 26 JANUARI 1937. EERSTE BLAD. 180e JAARGANG. DE VRIJWILLIGERS IN DEN SPAANSCHEN BURGEROORLOG. «I0DELBUM. SOES. VLISSINGEN. WALCHEREN. |0 korting BELGIE. FRANKRIJK. DUITSCHLAND. ;Neder- /an de Van Idkam- Febr. )RIJF. |rdigen redrijf, lendijk, luite- toyen, Vmers- Jlie als ie der 1928 bfj bet Izaam- ileed- toe- fd der ,t van j-kolo- ur te Ir een |orga- ïtwij- 'tech- »aam- aister trine- )ate, ma- ge- 30m- elast true- em, lirm de id- en- 't Ist- MIDDELBURGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 3 0 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 17 regels f 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek (.Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, fc 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent. Italië en Duitschland verklaren zich bereid een verbod uit te vaardigen Maar er moet eerst een deugdelijk controle systeem op pooten worden ge zet. Zooals reeds in ons vorig nummer is gemeld, zijn gisteren het Duitsche en 't Italiaansche antwoord op de Engelsche nota van 11 dezer overhandigd. De En gelsche regeering stelde daarin voor, ge zamenlijk maatregelen te treffen, opdat er aan het zenden van vrijwilligers naar Spanje een einde komt. Het Italiaansche antwoord. De tekst van het Italiaansche ant woord luidt als volgt: le. De Italiaansche reg'eering heeft nauwkeurig het memorandum van de Britsche ambassade van 11 dezer inzake de kwestie van de niet-inmenging en in het bijzonder inzake de kwestie der vrij willigers bestudeerd. 2e. Volgens de opvatting, door de Britsehe regeering tot uiting gebracht, zijn de meest-belanghebbende mogend heden van oordeel, dat het noodzakelijk is, onmiddellijk maatregelen te nemen en den toevloed van buitenlandsche vrijwilligers naar Spanje te stuiten. De ze maatregelen zouden gelijktijdig door alle mogendheden moeten worden ge nomen. Verder zijn de mogendheden van oordeel dat de andere vormen van indi recte inmenging nauwkeurig moeten worden bestudeerd en ten slotte dat een doeltreffend systeem van controle moet worden ingesteld. De Italiaansche re geering prijst zich gelukkig, dat zij een nieuwe gelegenheid heeft te verklaren dat het doel, dat wordt nagestreefd juist het doel is, dat ook Italië beoogt te be reiken. Het is uiteengezet in haar nota van 7 dezer in paragraaf vier Bijgevolg is de Italiaansche regeering bereid wet telijke maatregelen te nemen welke noo- dig zijn om te voorkomen dat op haar gebied vrijwilligers worden gerecruteerd of dat van of over haar gebied vrijwilli gers staar Spanje gaan om in Spanje ac tief deel te nemen aan den strijd. Deze maatregelen zijn reeds opgesteld en zul len in werking treden, zoodra de overige regeeringen hebben toegestemd in het aannemen van een controle-systeem en zoodra door middel van de niet-inmen- gingscommissie een datum zal zijn vast gesteld, waarbij de maatregelen gelijktij dig in werking zullen treden. 3. In haar memorandum herinnert de Britsche regeeriifg eraan dat de niet- inmengingscommissie reeds een plan tot controle van de havens en landgrenzen van Spanje heeft opgesteld en dat dit plan, indien het wordt uitgestrekt tot het binnenkomen van vrijwilligers, als vol doende kan worden beschouwd, om het beoogde doel te bereiken. In dit ver band vraagt de Britsche regeering of de Italiaansche 'regeering andere vormen van controle bestudeert. Indien dit het geval is. zal de Britsche regeering deze plannen met de grootste nauwkeurig heid bestudeeren. De Italiaansche regee ring heeft de eer te verklaren, dat zij bijna gereed is met de studie van de voorstellen van de commissie en binnen kort zal zij door middel van haar verte genwoordiger in de commissie haar in zichten bekend maken, ook wat betreft de controle op het luchtverkeer. De Italiaansche regeering heeft verder 61 °P opmerkzaam te maken, dat behalve de voorstellen, welke zijn inge diend <thet doeltreffend doorvoeren van de niet- mmengings-politiek, ook is voorgespeld alle niet-Sraansche strijders, politieke propagandisten en agitatoren van 't Spaansche gebied te verwijderen, teneinde de toestand terug te brengen tot de verhoudingen van Augustus jl. De Italiaansche regeering zou gaarne zien, dat de Britsche regeering haar inzichten dienaangaande bekend maakte. De Ita liaansche regeering' is bereid concrete voorstellen dienaangaande in de niet- inmengings-commissie te verdedigen. De Italiaansche regeering wijst verder op de berichten, welke de laatste dagen in ,.Pers z9n verschenen over een natu ralisatie in massa van de buitenlanders die aan een der beide zijden in Spanje strijde» Deze maatregel zou zeker in strijd zijn met de politiek van niet-in menging. Be Italiaansche >-egeering geeft zich rekenschap van en waardeert de bedoe lingen van de Britsche regeering, die de noodige maatregelen heelt genomen om op haar gebied het recruteeren en het vertrek 'van vrijwilligers naar Spanje strafbaar te stellen. Zij hoopt, dat de Britsche regeering van haar kant deze nota van Italië zal waardeeren, alsmede de voorafgaande mededeelingen strek kende tot het steunen en aannemen van ieder voorstel tot een doeltreffende en algemeene politiek van niet-inmenging en de rigoureuse doorvoering hiervan in het belang van het Spaansche volk, van den vrede en de beschaving. Het Duitsche antwoord. De tekst van het Duitsche antwoord is vrijwel gelijkluidend aan ,die van het Italiaansche. Ook de Duitsche regeering verklaart reeds een wet te hebben voorbereid, welke het vertrek van Duitschers naar Spanje verbiedt en wel ke het werven van Duitschers voor Spanje met straffen bedreigt. Zoodra de mogendheden tot overeenstemming zullen zijn gekomen, over een deugde lijk controle systeem zal de Duitsche re geering deze wet afkondigen. Tenslotte betreurt de Duitsche re geering, dat de Britsche regeering zich nog niet heeft uitgesproken over de voorstellen van de Duitsche regeering, welke zijn vervat in de nota van 7 Januari, waarin wordt voorgesteld alle niet-Spaansche deelnemers aan den strijd van Spanje, alsook de politieke propagandisten en agitatoren uit Span je te verwijderen, teneinde den toestand van voor Augustus jl. te herstellen. De Duitsche regeering hecht hieraan bij zonder veel waarde. Zij vreest dat de niet-inmengings-politiek zal voeren tot een begunstiging van hen, die strijden tegen de „nationale Spaansche regee ring", (Franco) zooals zij reeds uiteen heeft gezet in haar nota van 7 dezer. De Duitsche regeering is van oordeel, dat mogendheden thans aan iedere mo gelijkheid voor een inmenging in Spanje een einde moeten maken. Indien zij hiertoe ernstig zijn besloten, dan zullen ook de wegen en middelen worden ge vonden om het bovengenoemde voorstel van Duitschland te verwezenlijken. Voldoening te Londen. De antwoorden van Duitschland en Italië hebben in officieel,e Britsche kringen een gunstig onthaal gevonden. Men vestigt er te Londen de aandacht op, dat de antwoorden een belangrijken vooruitgang beteekenen in vergelijking met de nota's, die in het begin der maand tot de Britsche regeering zijn ge richt, Men acht het mogelijk, dat thans binnenkort een overeenkomst ten aan zien van de maatregelen tegen den stroom van vrijwilligers tot stand komt. Ook voldoening te Parijs, De antwoorden van Duitschland en Italië hebben ook te Parijs een bevre digenden indruk gemaakt. In gezagheb bende kringen zegt men, dat de ant woorden doen hopen, dat thans snelle vorderingen zullen kunnen worden ge maakt bij de uitwerking van de plannen, die het stremmen van het vrijwilligers- toevoer naar Spanje ten doel hebben. PROF. GELISSEN EN DR. DECKERS VAN HUN SCANDINAVISCHE REIS TERUG. Gisteravond om 8 uur zijn de minis ters Deckers en Gelissen, die in gezel schap van de heeren Lamping, directeur van het handelsaccoorden en ir. Peters, secretaris van den minister van land bouw en visscherij, een reis naar Scan dinavië hebben gemaakt, in Den Haag teruggekeerd. De vergoeding en het pensioen van Tweede Kamerleden, De heer Vervoorn heeft een amende ment op het wetsontwerp tot wijziging van de grondwet ingediend om de toe lage voor de Tweede Kamerleden te be palen op f 2000 per jaar en het pensioen voor aftredende leden te stellen op f 60 's jaars voor elk jaar, gedurende hetwelk zij lid der Kamer waren, tot een maxi mum van f 1400, Voorts hebben de heer Van den Heu vel en enkele anderen een amendement ingediend, om het maximaal pensioen ^er kamerleden te bepalen op f 2400 terwijl zij tevens een wijziging voorstel len, als gevolg waarvan het pensioen niet genoten zal worden zoolang een af getreden lid het ambt van minister be kleedt. Zedelijke verbetering der gevangenen. Het Nederlandsch Genooischap tot zedelijke verbetering der gevangenen, afd. Zeeland arrondissement Middel burg), heeft gisteren te Middelburg zijn jaarvergadering gehouden, onder leiding van ds. Van Empel. Blijkens het jaarverslag werden in 1936 verscheidene voorwaardelijk ver oordeelden en een voorw.aardelijK invrij- heid gestelde,, door de Rechterlijke macht, onder toezicht van deze instel ing geplaatst. Er werden in dat jaar veertien voor lichtingsrapporten over personen, die zich aan misdrijf hadden schuldig ge maakt, aan den bevoegden rechter uit gebracht. De indiening van rapporten h,ad plaats op verzoek van den Off cier van Justitie alhier, Rechter-Commissa- ris, Rechtbank, Procureur-Generaal en Officier-Commissaris bij de Marine, als mede op verzoek van verdachten, In verscheidene rapporten werd tot 'n voorwaardelijke veroordeeling geadvi seerd, terwijl in andere een voorwaar delijke veroordeeling met plaatsing in 'n inrichting werd voorgesteld. Ook kwam het voor, dat werd voldaan met rappor teeren, zonder tot eenige conclusie te komen. Meermalen kwam het voor, dat het desbetreffende Rechtscollege den delinquent overeenkomstig het uitge brachte advies, veroordeelde. Herhaaldelijk werd door ontslagen ge vangenen de hulp en bijstand van deze vereeniging ingeroepen; zij verzochten dan materieel geholpen te worden. Dank zij de contribueerende leden, was deze instelling in staat, verscheidene diier personen handelsartikelen te verschaf fen of hen tijdelijk onderstand te ver- leenen. Het Bestuur is als volgt samengesteld: ds. M.'. van Empel, voorzitter; J. G. Wollenberg, secretaris; A. Dekker, pen ningmeester; Leden: mevrouw Diele- manMagendans, mevrouw Stutter- heimThieme. mr. W. F, E. baron van der Feltz, H. P. Staal en A, M. Meek, Voor de Ned, Vereen, van Huis vrouwen alhier had gistermiddag in St. Joris een proefles plaats van de N.V. Lederhandel Auerhaan te Amsterdam. Op deze les hebben de dames kennis gemaakt met het materiaal en de ver scheidenheid inpraktische en aardige versierselen daarvan. Zeker zal deze middag er toe bijdragen zich op het vervaardigen van lederwerk toe te leg gen. Het sloopen van het complex gebou wen der Prins Hendrikstichting te Eg- mond aan Zee is door de firma Gebr. v. Rijswijk, aannemers te Haarlem onder hands opgedragen aan de firma Hoor- nick en Zonen, alhier. De passencontröle. Naar wij vernemen bestaat bij de Ned. Spoorwegen het voornemen om de passencontróle in een afzonderlijke ruimte onder te brengen. In de visitatie zaal, ondervindt deze controle nog al moeilijkheden, met als gevolg een lang wachten voor de reizigers. Door de aan te brengen verbetering zal in een lang gevoelde behoefte wor den voorzien, O. EN W. SOUBURG. Met ingang van 1 Februari a.s. wordt de rijksveld wachter B. J. van Renen verplaatst van Heikant naar Oost- en West Souburg. ELLEWOUTSDIJK. Op 60-jarigen leeftijd is alhier na een langdurig lijden overleden de heer M. Meulenberg Cz. Hij maakte vele jaren deel uit van den gemeenteraad en was ook verschillende jaren wethouder, Sedert 1925 bekleedde hij de functie van dijkgraaf van het wa terschap Ellewoutsdijk. Ook in het plaatselijk vereenigingsleven (Groene Kruis, Ziekenhuisverpleging, enz.) nam hij een vooraanstaande plaats in. HANSWEERT. Het wrak van het op 1 December 1.1. in het schaar van Waarde gezonken schip „Mtonte Leone" is thans geheel opgeruimd. Het is in drie stukken gelicht en hier in de vluchtha- ven omhooggezet alwaar het vermoede lijk wel gesloopt zal worden. De ber- COUPONS MIDDELBURG, (Ingez. Med.) gingsvaartuigen en bokken zijn naar Rotterdam teruggekeerd. DE GRIEP. IERSEKE. De politieboot „Ekster" is op het oogenblik buiten dienst gesteld wegens ziekte van het personeel. Ook op de scholen ontbreekt een groot-per centage. Men heeft er reeds overge- sproken om de lagere scholen te slui ten. Ongeveer 1400 personen zijn in on ze gemeente door de griep aangetast. KLOETINGE. Als chef van het proef bedrijf, dat in den Wilhelminapolder aan den weg naar hei Katsche veer zal worden gevestigd is benoemd de hr. J, Schipper alhier. SCHORE. De heer M. Wisse, ma rechaussee bij de lie divisie, vroeger al hier, is benoemd tot agent van politie te Monster (Z.H.) In een goed gevulde zaal van het café wed. Luijk gaf het kinderkoor, on derdeel van de zangvereeniging „Zang Veredelt onder directeurschap van den heer A. Kousema'ker een uitvoe ring, waarbij het stukje „Sneeuwkonin gin" werd opgevoerd. Waar alles zeer uitmuntend gezongen en gespeeld werd, is een woord van lof aan den ijverigen directeur wel op zijn plaats, WEMELDINGE. Maandagavond had in de voormalige bewaarschool de al gemeene vergadering van de vereeni ging „Het Groene Kruis" onder voor zitterschap van burgemeester P. J. Keijzer, plaats. De v o o r z. deed in verband met de afwezigheid van den penningmeester mededeeling van de ge raamde bedragen voor het dienstjaar 1937 en spoorde ieder lid aan om meer leden aan te werven, daar het aantal leden (350) voor een gemeente als deze nog veel te weinig is. Ook werd de aandacht gevestigd op de contributie. •Een gulden per lid moet als minimum worden gesteld en die dit bedrag eige ner beweging kan verhoogen, late het niet na. Er is in verband met de ver schillende op de begrooting voorkomen de posten o.a het salaris van de ver pleegster, waardoor het bestuurslid dr. Gnirrep en den voorzitter zeiden, dat dit beslist aan den lagen kant is veel geld noodig. DE NED, INDISCHE CONVERSIE- LEENING 1937. Overteekend. Men meldt ons: De inschrijvingen op de Nederlandsch-Indische conversielee- ning 1937 vertegenwoordigen een zoo danig bedrag, dat van de vrij inschrij vingen slechts een klein percentage kan worden toegewezen. 473STE STAATSLOTERIJ. 5de klasse, 5de lijst. Trekking van Maandag '5 Jan, PRIJZEN VAN: 5.000,—: 14221 1.000,—: 12729 9039 400,—: 13795 12060 10030 9864 8774 8042 5795 1057 f 200,—; 20994 20403 2158 559 100,—: 12537 11299 10041 8441 PRIJZEN VAN f 70: 441 489 1066 1085 14262 14267 14580 NIETEN. 458 475 476 716 1056 1063 1075 1089 1099 1126 1138 8409 8411 8445 8457 11945 14581 18916 Verwachting tot morgenavond: In het Noorden matige tot krachtige wind uit O. richtingen, in het Zuiden zwakke tot matige veranderlijke later Z. tot O, wind, betrokken tot zwaar be wolkt, waarschijnlijk nog sneeuw; in het Zuiden natte sneeuw, matige vorst in het Noorden, in het Zuiden om het vriespunt tot lichte vorst. Sir hi 1 Di. 26 Jan. Zon op: 7 h 52; onder: 16 h 33. Licht op: 17 h 03. Maan op: 16 h 47; onder; 7 h 19. V.M. 26 Jan. Hoog- en Laagwater te V Uaaiug!» Hoogwater. Laagwater. Januari. Di. 26 S 0.40 13.06 7.22 19.37 Wo. 27 1.27 13.52 8.11 20.22 Do. 28 2.11 14.38 8.56 21.01 Hoog- en Laagwater te Wemeldinje? Hoogwater. Laagwater. Januari. Di. 26 S 2.42 15.05 8.22 20.41 Wo. 27 3.30 15.50 9.11 21.28 Do. 28 4.12 16.34 9.56 22.09 Weslltapelle ss 28 min. en Domburg i3 mus. vroeger; Veere 38 min, iaiar, (S springtij.) CHINEESCH PROTEST BIJ JAPAN. Uit Nanking wordt gemeld, dat de Chineesche minister van buitenlandsche zaken den Japanschen ambassadeur een nota overhandigd, waarin wordt <;epro- testeerd tegen de activiteit van de J<- pansche spionnen in Tsjengtoe en het voortdurende vliegen van Japansche vliegtuigen boven Chineesch gebied. Wilde staking te Antwerpen. Gisteren hebben 200 havenarbeiders te Antwerpen het werk neergelegd! Zuj waren ontevreden over een wijziging in het ploegenstelsel, welke haar oor zaak vindt in de invoering van den ze- venurigen werkdag. "Bovend en verlangt een aantal stakers een loonsverhooging van zes fr,anken per dag. De vakver- eenigingsleiders keuren de staking af en hebben allen steun geweigerd. Men ver wacht dan ook, d.at het conflict van korten duur zal zijn. RUSSISCH JOURNALIST VERMOORD. Gisteren heeft men in het Bois de Boulogne te Parijs het lijk gevonden van Dimitri Navachine,- jouranlist en staathuishoudkundige, lid van de Sov jet-Russische kolonie in de Fransc'ae hoofdstad. De vermoorde was 30 Au gustus 1889 te Moskou geboren. Navachine werd, volgens een ooggetui ge, overvallen door een individu, toen hij een wandeling met zijr- J. wee honden maakte. De aanvaller sloeg op dc vlucht. Navachine viel met het gelaat op den grond. De g .u,ge liep op hein toe en zag, dat hij door twee revolver schoten doodelijk gewond was. De ïaan waar «huwde een boschwachter en on middellijk daarna verscheen de politie ter plaacse. De beschikbaie gegevens zijn niet voldoende om na te gaan, wel ke de beweegredenen tot de daad zijn geweest. Men helt echter over, iot de veronderstelling, dat het hier een poli tieke misdaad betreft. „Le Temps" meldt, dat Navachine een intieme vriend was van twee be trokkenen bij het groote politieke pro ces, dat op het oogenblik te Moskou ge voerd wordt, Piatakof en Sokolnikof, Men beweert, ald^us het blad, dat Na vachine bijzonder goed op de hoogte was van deze zaak. Voor de te Parijs Wonende Russen is het een uitgemaak te zaak, dat het hier een politieke mis daad betreft. Dimitri Navachine woonde sinds vi;t jaar in een aardig huisje in de straat Michelange bij het Bois de Boulogne, tezamen met zijn vrouw en een dochter tje. Hij leidde een rustig leven, dat naar men zegt, uitsluitend gewijd was aan de bestudeering van economische vraag stukken. Hij was financieel raadsman van verscheidene maatschappijen en schreef ook artikelen in Fransche dag bladen. TIJDSCHRIFT VAN LUDENDORFF IN BESLAG GENOMEN. Hij schreef er in, dat Duitsch land zich niet langer met Span je moet bemoeien. De correspondent van de „Daily Te legraph" te Berlijn ber'cht, dat het laat-

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 1