jBMim RIEP KRONIEK van den DAG. Het helsch complot: BINNENLAND. ZEELAND. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN MAANDAG 25 JANUARI 1937. No. 2». WALCHEREN. Russische vliegvelden in Tsjecho-Slovakije De Duitsche pers kan het niet laten, telkens terug te' komen op de bewerin gen, dat er in Tsjecho-Slovakije vliegvel den voor de Sovjet-Russische militaire luchtmacht zouden worden aangelegd. Oorspronkelijk zijn deze beweringen, als we ons niet vergissen, uit Hongaarschen bron gekomen. De Duitschers namen ze uit den aard der zaak onmiddellijk over, om er politieke onrust mee te zaaien. En ze gaan daar maar onverdroten mee door, alle categorische tegenspraken van de Tsjecho-Slovaaksche regeering ten spijt. Zooals men zich zal herinneren, is er het vorig jaar een verdrag van militairen bijstand tusschen Praag en Moskou ge sloten. Het was een soort van verleng stuk van de befaamde Fransch-Russische overeenkomst van_ gelijke strekking. Hit- Ier was over de totstandkoming van de laatste zoo nijdig, dat hij op 7 Maart verleden jaar het Locarnopact opzegde en aan de demilitarisatie van 't Rijnland een einde maakte. Althans zoo gaf hij voor. Het is niet ondenkbaar, dat de verontwaardiging voor een deel gesimu leerd werd; en dat dus het Fransch-Rus sische pact den Führer toch ook wel een beetje welkom was, als een geschikt mo tief voor de gepleegde verdere afbraak van het verdrag van Versailles. De perscampagne inzake de beweerde Russische vliegvelden op Tsjecho-Slo- vaaksch grondgebied moet men even eens beschouwen als een tegenzet op de totstandkoming der bijstandverdragen met Rusland. De bedoeling zit duidelijk voor, om in West-Europa (vooral bij de Engelschen) wantrouwen tegen deze ver dragen te zaaien. Aanleg van Russische vliegvelden in het hart van Europa zou een bedenkelijke zaak zijn, al moet men de strategische beteekenis er van ver moedelijk niet overscahtten. >t de perscampagne veel vrucht van de door Berlijn gewenschte makelij heeft gedragen, kan voorshands betwijfeld worden. Buiten Duitschland en Honge- rije gelooven weinigen, dat Tsjecho-Slo- vakije inderdaad zoozeer op de Sovjets gebrand is, dat er ten dienste van de Russische luchtmacht en met behulp van soldaten van het roode leger vliegvelden zijn aangelegd. De zaak is desondanks voor Praag echter vervelend. Doordat de beweringen telkens herhaald worden met al de sensationeele opsmuk, waar van het Derde Rijk in aangelegenheden als deze gebruikt pleegt te maken, ont staan er politieke spanningen, welke, hoe kunstmatig ze mogen zijn, niet zonder gevaar mogen heeten. Vandaar wel licht, dat de Tsjecho-Slovaaksche re geering dezer dagen al den militairen at- taché's van de bij haar geaccrediteerde staten heeft uitgenoodigd de vliegvelden van het land te bezoeken en alles na te gaan, wat er in verband met de geruch ten maar na te gaan valt. Men zou ver wacht kunnen hebben, dat de Duitsche militaire attaché in de eerste plaats van deze uitnoodiging gebruik had gemaakt. Dat is echter niet geschied. Hij wees haar van de hand en de Duitsche pers moti veerde die wonderlijke houding met de verklaring, dat een onderzoek als voor gesteld, geen zin kan hebben, aangezien de Tsjecho-Slovaaksche autoriteiten na tuurlijk alles, wat verdacht is, gaan ca- moufleeren voordat de militaire attaché's hun onderzoek beginnen. Op deze venijnige aantijging is men te Praag het antwoord niet schuldig geble ven. Vrijdag publiceerde het ministerie van verdediging een omzendbrief, waar in wordt meegedeeld, dat geruimen tijd geleden reeds, den toenmaligen Duit- schen militairen attaché, majoor Tschun- ke, het volgende was voorgesteld: Wan neer hij mocht hooren, dat ergens een vliegveld voor Rusland werd aangelegd, zou hij het ministerie van defensie hier van verwittigen, echter zonder den naam der plaats te noemen. Men zou dan on middellijk in een auto stappen, majoor Tschunke zou de richting aangeven, de afstand kwam er niet op aan. Zou men echter in de plaats, die Tschunke op het door ANNIE S. SWAN 23), „Gardiner David Gardiner. Ik herin ner me hem heel goed. Hij is erg veran derd. Haal een kop van mijn eigen goe de thee voor me, Alice, en iaat ze me niet meer van die bedwelmende midde len geven. Ik zie meer, dan zij den ken." Er was een tragische, bijna smeeken- de klank in haar stem, die het meisje pijnlijk trof. „Mijn lieve tante, wat moet ik doen? Als u die middeltjes niet krijgt, lijdt u misschien erger pijn en hoe zou ik dat kunnen verdragen?" Ze legde haar hand zacht op de arme, teere vingers die zoo wasachtig wit op de sprei lagen. Ze gaven haar een zwak drukje terug en twee tranen rolden van onder de vermoeide oogleden langs haar uitgeteerde wangen naar omlaag. „God zegene je, mijn kind. Als Hij zich maar over mijn verhard gemoed De politie-hond voor Prins Bernhard. De commandant der derde divisie var, de Kon. marechaussee te Arnhem, jhr A. D. Laman Trip, heeft Zaterdagmiddag in zijn kwaliteit van voorzitter van he hoofdbestuur der Nederlandsche Politie hondenvereeniging den bekenden politie hond „Loef", den zwarten bouvier, die het kampioenschap der politiehonden voor Nederland heeft behaald, aan hel paleis Soestdijk afgegeven. Men herin nert zich, dat de vereeniging dezen honc als geschenk aan Z.K.H. prins Bernharc ter gelegenheid van zijn huwelijk heeft aangeboden, De hond zal onder beheer staan van den jachtopziener van het paleis, den heer J. van Harten, totdat prins Bern hard zelf ten paleize zijn intrek zal ne men. DE TUNNEL ONDER DE MAAS TE ROTTERDAM. Voorstel van B, en W. Bij den Gemeenteraad van Rotterdam is Zaterdagmiddag ingekomen het voor stel van B. en W. tot den aanleg van een tunnel onder de Maas te Rotterdam loopende van het Park naar Charlois geschikt voor tweebanig autoverkeer, benevens voor verkeer van wielrijders en voetgangers. Met de regeering is, zooals men weet volledige overeenstemming bereikt om trent de financieele regeling. Het rijk zal aan Rotterdam verstrekken een be drag van acht millioen uit het verkeers fonds. De terugbetaling van dit voor schot zal, ter keuze van Rotterdam, in eens of in veertig annuïteiten geschie den. In geen geval behoeft eerder dan in 1948 te worden terugbetaald Voorts verstrekt het rijk aan Rotterdam ter leen, uit het werkfonds, een bedrag van zes millioen, of zoo veel minder als noo- dig is, waarvan de terugbetaling in veer tig annuïteiten zal moeten plaats vinden, De eerste daarvan vervalt in het jaar waarin de tunnel voor het verkeer wordt opengesteld. Tenslotte verstrekt het rijk aan Rot terdam ter leen, uit het werkfonds, een nader te bepalen bedrag voor uitgaven tot aanleg en/of verbetering van de ver binding door Rotterdam tusschen den rijksweg van "s Gravenhage en Rotter dam en den rijksweg van Rotterdam naar Dordrecht. Dit bedrag wordt onder dezelfde voorwaarden verstrekt als het hierbo ven gemelde bedrag van zes millioen. NOG MEER AMENDEMENTEN OP HET WETSONTWERP TOT WIJZIGING DER GRONDWET. De heer Albarda (s.d.) en enkele an dere leden hebben eenige amendemen ten voorgsteld op het ontwerp-grond- wetswijziging. Een dezer amendementen wil de indiening van een wetsontwerp betreffende de uitvaaVdiging van een mobilisatiebevel doen geschieden binnen vier en twintig uur na het onder de wa penen roepen, inplaats van, zooals thans is bepaald „onverwijld". Voorts achten de voorstellers het on- g'ewenscht, om, terwijl het buitengewoon onder de wapenen roepen of houden van dienstplichtigen in artikel 187 is gere- oog had, niets vinden van hetgeen hij er onderstelde, dan zou majoor Tschunke in het vervolg niet meer met dergelijke zaken aankomen. „Wij twijfelen er niet aan, aldus gaat de omzendbrief verder, dat majoor Tschunke van dit voorstel den generalen staf te Berlijn heeft verwittigd. Majoor Tschunke heeft echter van de hem ge geven mogelijkheid nooit |gebruik ge maakt. Zijn opvolger is te kennen gege ven, dat 't voorstel ook voor hem geldt." In het licht van deze feiten, krijgt men zoo langzamerhand den indruk, dat het den Duitschers er minder om te doen is, een zaak, welke ze zelve aan de orde hebben gesteld, recht te zetten, dan wel Tsjecho-Slovakije onaangenaam te zijn. ontfermd had en jou jaren geleden naar me toegezonden had, zou ik misschien nog veranderd zijn." Na een oogenblik gezwegen te heb ben, begon ze weer te spreken en het leek Alice, dat ze weer aan het ijlen geslagen was. „In mijn bureau, achterin het vakje", mompelde zij. „Zeg aan Patrick Ruth- ven, mijn neef, dat hij krijgt, wat hij wil hebben, ofschoon het niet zooveel zal zijn, als hij wel verwacht heeft. Je kunt hem de sleutels geven. Die heeft hij al langen tijd gezocht. Alles wat daarin ligt, is voor hem en hij kan er mee doen, wat hij wil." Haar stem stierf weg en haar laatste heldere moment behoorde tot het ver leden. Het kleine tooneeltje en de" onver wachte, waardeerende woorden over ^.ar .ze^> zouden het meisje nog dik wijls in gedachten komen en haar een troost zijn in de donkere, verschrikke lijke dagen, die haar te wachten ston den. HOOFDSTUK X. Gesprekken. Er lag een blik van voldoening op geld, de mogelijkheid te laten bestaan, dat de regeering zich kan omringen met een groote gewapende macht, uit vrij willig topgekomjen dienstplichtigen sa mengesteld, zonder dat ook dan de wet gever wordt geroepen „om het onder de wapenen blijven der dienstplichtigen zooveel noodig te bepalen". Het zou verkeerd zijn in de grondwet het aantal te bepalen van de vrijwilligers, die door de regeering tot den werkelijken dienst mogen worden toegelaten. De onder geteekenden stellen voor, de bepaling van het aantal bij de wet te doen ge schieden, DE OPBRENGST VAN DE WELDADIG HEIDSZEGELS. Blijkens de voorloopige cijfers rond f 15,000 hooger dan vorig jaar. Blpkens de voorloopige cijfers zijn van de weldadigheidszegels 19361937 de navolgende aantallen verkocht, waarbij ter vergelijking de cijfers van he1 vorige jaar zijn gemeld: i.% cent 5 cent 6 cent 12 lA cent totaa 1936-37 1,808,041 936,550 1,724,826 554,749 5,024,166 1935-36 1,611,540 962,941 1,498,196 446,797 4,519,474. De opbrengst boven de fran keerposten beloopt rond f 143,600 (vorig jaar f 128,600), zoodat plus minus f 15,000 meer dan het vorige jaar ter be schikking van de kinderverzorging kan worden gesteld. De daling van het verkoopcijfer van 't 5 centszegel vindt haar oorzaak in de wijziging van het locale briefport, dat in den loop van 1936 van 5 cent op 3 cent is gebracht. Overigens is in alle waarden de ver koop en daardoor de opbrengst bedui dend gestegen. DE POGINGEN OM DE CONVENTIE VAN OSLO TE DOEN HERLEVEN De „Nation Beige" bericht dat mi nister De Graeff tijdens zijn bezoek aan België minister-president Van Zeelanc en minister Spaak op de hoogte heeft gebracht van de stappen, welke minis ter-president Colijn heeft gedaan bij de regeeringen, welke de „conventie van Oslo hebben onderteekend, teneinde de grondbeginselen van deze conventie te doen herleven. Minister De Graeff merkte hierbij tevens op, dat men zich nog in het sta dium van de studie bevindt. OUD-MINISTER MARCHANT. Aanvaardt geen candidatuur voor de Tweede Kamer. De parlementaire redacteur van de Msb. meldt, dat mr. H. P. Marchant oud-minister van onderwijs, die op ver scheidene plaatsen in r.k. kiesvereeni- gingen candidaat is gesteld voor de Tweede Kamer, niet bereid is een Ka merzetel te aanvaarden. De ministers Gelissen en Deckers op de terugreis naar Nederland. De ministers Gelissen en Deckers zijn Zondagmiddag uit Stockholm naar Ne derland vertrokken. Wijziging bonificatie tarwebloem A Van bevoegde zijde vernemen wij, dat met ingang van heden de bonificatie op tarwebloem a bij een gemiddelde c.i.f. noteering voor Manitoba 2 en Manitoba 3 Pacific van dollar 5,10 en daarboven, zal bedragen per 100 kg 0,90. Ligt genoemde gemiddelde tarweno- teering beneden dollar 5,10, dan wordt de bonificatie per 100 kg tarwebloem a verlaagd met 0.016 per dollarcent. De bonificatie op tarwebloem a zal mini mum f 0,50 per 100 kg bedragen. Tevens wordt de speciale prijs van t.c. tarwe met ingang van 25 Januari a.s. gebracht van 9 op 9,40, de bonifi catie op ongebuild tarwemeel wordt daaraan aangepast. De bonificatie per 100 kg tarwebloem a is met ingang van heden bepaald op het verschil tusschen het totale invoer- monopolieprijsverschil op tarwebloem b en 3.15. Ruthven s gelaat, toen hij het zieken vertrek weer betrad. Het oordeel was veel beter verloopen, dan hij had dur ven hoopen. Gardiner had zijn verwach tingen overtroffen en zich op een ma nier gedragen, die niets te wenschen over liet. Voor de bewezen diensten had Ruthven hem een guinea gegeven en ïem op het hart gedrukt aan niemand iets over het gebeurde te vertellen, wat Gardiner hem op zijn woord van eer be- oofd had. Een klein incident was echter aan Ruthven's aandacht ontsnapt. Maar al zou hij het wel opgemerkt hebben, dan nog zou hij er zich geen zorgen over ge maakt hebben. Toen ze de trap afliepen, ontmoetten zij Christina Caldwell, die naar boven ging om haar avondplichten in de slaapkamer te vervullen. Ruthven keek zelfs niet naar haar, ze was zoo ver beneden zijn waardigheid. Terwijl zij opzij ging om hem te laten passeeren, keek ze niet naar hem, maar naar zijn metgezel. En een vreemde trilling had er op haar gezicht waargenomen kun nen worden. Ze had dien heer al eens eerder ge zien en herinnerde zich precies waar. Aan den grond geloopen. Het Duitsche met erts geladen vracht schip „Baldur" op weg van Narvik naar Antwerpen, is te 6 uur Zondagavond ter hoogte van het „Leugenaarshoofd" na bij Vlissingen aan den grond geloopen. Na een uur aan den grond te hebben gezeten is het schip op eigen kracht vlot gekomen en heeft de reis naar Ant werpen voortgezet. Nogmaals: het kinderlied der Roosevelt's. De heer P. J. van der Feen jr. te Domburg schrijft ons: Theodore Roosevelt, de eerste presi dent der Vereenigde Staten van dien n,aam, vermeldt het door dokter De Jong aangehaalde kinderrijmpje ook :'n zijn reisverhaal „Afrikanische Wanderun •gen" (geautoriseerde Duitsche uitgave Berlijn 1910). In Britsch Oost-Afrika (Kenia-kolonie) ontmoette Roosevelt in 1909 Zuid*-Afrikaners, die na den Boeren-oorlog naar Duitsch Oost-Afrika waren uitgeweken en later, door tegen spoed gedwongen, nog verder Noord waarts getrokken waren en zich op En gelsch gebied gevestigd hadden. Roose velt roemt deze Boeren zeer; hij noemt de namen Prinsloo, Klopper, Loijs, Eras mus, Both.a, Joubert, Meyer en vertelt als volgt van de bezoeken op hunne hofsteden: „Wij sloten natuurlijk vriendschap daar ik ook van Hollandsche afkomst ben. Ik werd in hun huizen met oprech te gastvrijheid ontvangen en op koffie of versche melk onth.aald, terwijl wij 'n gesprek voerden door bemiddel'ng der zoons of dochters, die een weinig En gelsch kenden. Zij wisten alle. dat k van Hollandsche afstamming ben, en luisterden met aandacht, als ik hun het eenige Plollandsch, dat ik kende, op zegde, een kinderliedje, dat mij, zooals ik hun vertelde, door mijn eigen voor vaderen overgeleverd was, en dat ik van mijn kant mijn kinderen, toen zij klein waren, zoo dikwijls herhaald had Ik geef htet hiteronder op den klank af weer, maar ik heb er geen idee van hoe de woorden gespeld worden, daar ik er geen schriftelijke copie van bezit De vader moet het zingen, terwijl hij den kleinen jongen of het me'sie op de knie laat paardje rijden en bij den laat sten regel hoog in de lucht gooit: Tr'ppa, troppa, tronjes, De varken's in de boonjes De koejes in de klaver, De paardeen in de haver, De eenjes in de waterplas! So groot mijn kleine Theo wass! Mijn u'tspraak gaf hun in den be ginne eenige moeilijkheden, maar ik ge loof, dat zij mij des te eerder verston den, omd,at hun eigen spreektaal onge twijfeld tot op zekere hoogte een dialect is. Velen van hen kenden het lied reeds, terwijl het hun allen genoegen deed, dat ik het nog kende en opzegde; zoo kwa men wij vlug :n een recht vriendschap pelijke verhouding. Tot zoover Th, Roosevelt. Folkloris ten kunnen m'sschien vertellen, of dit vers van boontjes en haver in de 17e eeuw speciaal 'n het Zeeuwsche klei- land thuishoorde, Schrijver dezes herin nert zich uit zijn prille jeugd den eer sten regel als „Tikke takke toontjes". Terloops nog dit. De gezant der Ver eenigde Staten heeft in zijn rede te Oud- Vossemeer gezegd: „De familie (Van Rosevelt) schijnt in .het land van zijn oorsprong vrijwel utgestorven te zijn." De naam V,an Rosevelt komt echter juist in deze spelling in Zeeuwsch-Vlaan- deren Westelijk deel voor. Dr. De ±ïul- lu te Cadzand zal wel kunnen vertellen, *J*eevito! laveflroon wetenschappelijk d» beste levertraan voor U en Uw kind. Verkrijgbaar bij apothekers en drogisten fO.75 per flacon. (Ingez. Med.) Dr. Guthrie had Christina uit een van de nauwe sloppen in de buurt van de Pleasance weggehaald. In Rankeillour- straat, daar vlak bij, had dr. Gardiner op de parterreverdieping een zitkamer gehuurd, die hij als spreekkamer ge bruikte voor het geval er zich nog pa tiënten voordeden. Af en toe waren het er heel wat, maar rijk werd hij er niet door, want tenzij de menschen hem on middellijk betaalden, kreeg hij zijn geld meestal niet. De arme menschen moch ten hem echter graag en de getrouwde vrouwen van de Pleasance zeiden, dat hij heel handig was met de dingen, waar zij zich het meest voor interesseerden. Dat hij zelden nuchter was, kon hun niet veel schelen; dat was een toestand, dien ze van hun eigen mannen maar al te goed gewend waren. Gewoonte kan zelfs aan gevaar zijn verschrikkingen ontnemen. Christina nu, was gedurende de peri ode van haar leven in de sloppen, met het uiterlijk van dr. Gardiner bekend geraakt. Zijn verschijning was te opval lend om gauw vergeten te worden. Ze liet echter niet merken, dat zij hem herkend had en liep door naar boven en verkoudheid DIRECT behandelenl Wrijf in met VapoRub (lngez. Med.) wat er over de afkomst dezer familie bekend is. Zestig jaar getrouwd. Gisteren vierden de heer P. Korte- kaas en zijn echtgenoote, A. Kortekaas- Van der Wilk hun diamanten bruiloft. Beide mogen zich nog voor hun resp. 85 en 79 jaar in een zeer goeden ge zondheidstoestand verheugen, ook al is de vrouw verleden week bij het ver richten van huiselijke bezigheden van een trapje gevallen, waarbij zij zich eenigszins bezeerde. Het was feest in de Pijpstraat en dit niet alleen bij het diamantenbruidspaar met de kinderen en kleinkinderen, die voor zooveel mo gelijk waren overgekomen. Van de 11 kinderen, die nog allen in leven zijn, wonen er twee buiten Europa, doch de anderen konden Middelburg berei ken. Ook de buurtbewoners deelden in de vreugde van hen, die nu reeds 48 jaar in dezelfde woning wonen. Hun blijd schap kwam tot uiting, in de keurige versiering, die bij de woning was aange bracht en de vlaggen, die allen hadden uitgestoken. Reeds Zaterdag kwam een commissie de krasse oudjes complimenteeren on der aanbieding van bloemen en een ge schenk in enveloppe. Zaterdagmorgen ging de bruid naar dé R. K. Kerk, omdat dit op den dag zelf te vermoeiend zou geweest zijn. Zij werd door een der omwonenden in de gelegenheid gesteld dit met zijn auto te doen. De heer Kortekaas bezocht als steeds Zondagmorgen de kerk en de waarne mende organist, de heer Burm, had de vriendelijkheid het Bruidskoor uit de Lohengrin en de Hochzeitsmarsch van Mendelsohn te doen hooren als bewijs van medeleven der parochie met het zeldzame feest. Natuurlijk kwamen vele schriftelijke gelukwenschen in. Zij die mondeling van hun belangstelling wilden doen blijken, deden dit des middags op de receptie in St. Joris, waar ook later het feest werd voortgezet. De minister van defensie a.i. heeft C. A. Leyder Havenstroom, van de lich ting 1933, voor goed vrijgesteld van den dienstplicht met ingang van 1 April 1937 wegens het bekleeden van een geestelijk ambt. ARNEMUIDEN. In den nacht van Vrij dag op Zaterdag is alhier de oudste in woonster overleden. De overledene mej. Klazina Menheere werd op 13 April 1846 te Kleverskerke geboren en heeft dus bijna den 91-jarigen leeftijd bereikt. NIEUW- EN ST. JOOSLAND. De heer P. Kodde, v,an wiens 65-jarig hu welijksfeest dezer dagen melding is ge maakt is op Vrijdag overleden. Hij was de oudste ingezetene dezer gemeente. NIEUW- EN ST. JOOSLAND. Vrijdag ïield het varkensfonds „Helpt Elkander" de jaarvergadering. A.anwezig waren 23 leden en beguns'igers. Uit de rekening over 1926i biteek dat was ontvangen f 372 en uitgegeven f 273, saldo f 99. Het maatschappelijk bezit bedroeg op 31 Dec. 1936 f 839. Drie varkens zijn uit nood geslacht, en 2 overleden. Het verlies bedroeg per id 45 cent. Als bestuursleden werden ïerkozen de heer G. Dellebeke en ge- tozen de heeren H. Koppejan en Ja nus Dellebeke. De laatste twee in de om aan haar werk te gaan, terwijl ze deze toevallige samenloop van omstan digheden in haar geest bewaarde om er later nog eens over na te denken en er misschien een verklaring voor te vinden. Daar ze verscheidene kleine dingen in de ziekenkamer te verrichten had, was ze in de gelegenheid op te merken, dat miss Alice er meer opgelucht uitzag. De gespannen uitdrukking was van haar gelaat verdwenen en ze zag er, over het geheel genomen, gelukkiger uit. „Wat heeft de professor gezegd?" vroeg ze op zachten toon, toen miss Alice haar vriendelijk aankeek. „Niet veel, Christina. Ik vond hem heel aardig, m,aar hij heeft me geen hoop kunnen geven. Hij denkt er pre cies zoo over als dr. Ruthven." „Hm!" liet Christina zich ontval len. Miss Alice had haar dikwijls berispt, als ze met dit eenlettergrepige woord antwoord gaf en zelfs nu vergat ze niet vriendelijk een waarschuwenden vinger in de hoogte te houden. Christina glim lachte flauwtjes. (Wordt vervolgd)

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 5