De veelomstreden rijmprent EEN NIEUWE LENTE OP HOLLANDS ERF. BEURS VAN AMSTERDAM. hervatten. Deze fobrieken zullen dan twee dagen per wlpek wefrken me 95.000 arbeiders, Zooals men weet wor den door de staking 125,000 man ge troffen. De minister van arbeid, miss Perkins, verklaarde dat het departement van arbeid poogt e enbijeenkomst te orga- niseeren tusschen de directie van de Generaal Motors en den arbeiderslei der Lewis, Er zijn teekenen, welke erop wijzen, dat dit onderhoud tot stand zal komen. VOETBAL, Wedstrijden K.N.V-B. 1P KIÜCCP Afd. I: Xerxes—A.D.Q. 9—1; Excel siorAjax 12; StormvogelsD.F.C. 3—1; Blauw Wit—D.H.C. 5—2; R.H.C.— C.V.V. 0—1, Afd. II: D.W.S.Haarlem 32; Her mes D.V.S.—V.S.V. 1—1; V.U.C.— Sparta 3—2; Z.F.C.—H.B.S. 1—4; Feijen- oordK.F.C. 21. Afd. III: WageningenEnsched. Boys 32; TubantiaZ.A.C. 32; P.E.C. Heracles 1—3; A.G.O.V.V.—Go Ahead 20; EnschedéN.E.C. 32. Afd. IV: P.S.V.Bleijerheide 22; L.O.N.G.A.N.A.C. 42; Roermond B.V.V. 2—5. Afd, V: SneekVelocitas 01; AchillesFriesland 80; Be Quick G.V.A.V. 32; LeeuwardenVeendam 04. 10n Iriricco A Afd. IV: Hero—Middelburg 2—2; R.B.C.T.S.C. 21; ZeelandiaVlis- singen 06; BredaTerneuzen 61; GoesDe Zeeuwen 21. Tweede klasse B, TegelenDe Baronie 11; Wilhel- minaHelmondia 13; De ValkV.V.V. 40; HelmondWillem II 12. 3e klasse A, AxelBreskens 90; BiervlietSluis kil 31; HoofdplaatHulst 70; Ter- neuzen 2Oosthurg 12. 3e klasse B. ZierikzeeVlissingen 2 21; Eiland BoysZeeuwsche Boys 72; E.M.M. R.C.S. 22; BurghHansweert 71. WEDSTRIJDUITSLAGEN Z-V.B. Zaterdagcompetitie „Walcheren". R.C S /^rnemuiden 36. Zondag: adsp. Zeelandia-E.M.M. 61, le kl. A. KruningenHansw. B. 1-0. Ie kl. B. Axel 2Breskens 2 17, Hoofdplaat 2Hulst 2 70, Groede 1 Tern. Boys 1 11, Corn, Boys 1Bier vliet 80, Terneuzen 3Oostburg 2 81. Ie kl. C. Zonnerosdre 1Burgh 2 3-3. Overgangskl. Domburg 1De Zeeu wen 3 91, Goes 3Zeelandia 3 25, 2e kl. A. Cortgene 1Kattendijke 1 4—6. - i 2e kl. B. Hulst 3SCD 1 27, IJzen- dijke 2Groede 2 41. 3e kl. A. De Noormannen 2De Zeeu wen 6 82, Nieuwland 2Domburg' 2 02, Walcheren 2R.C.S. 4 20. GOES—DE ZEEUWEN, 2—1, Zooals te verwachten was, is deze strijd tusschen Goes en De Zeeuwen meer spannend dan fraai geworden. Er deden zich perioden van zeer behoorlijk spel voor, maar al te vaak werd dit on derbroken door slecht plaatsen of het zeer onvoldoende afwerken van den aan val. Het veldspel was van De Zeeuwen gemiddeld wel het beste, omdat ze nooit treuzelden met het afgeven van den bal, deze steeds zooveel mogelijk naar de vleugelspelers plaatsten, die beiden zeer gevaarlijk waren en voor een aantal keu rige voorzetten .zorgden. Ook de mid denvoor der gasten speelde zeer ver dienstelijk, maar van de binnenspelers ging weinig kracht uit. Daarbij moet ech ter opgemerkt worden, dat Van der Sluis, in het Goesche doel, zeer betrouwbaar was en er uitstekende schoten uitgehou den heeft. Ook Ploegaert, krachtig ge steund door zijn linkshalf, Van Hese, was weer een groot struikelblok voor de Vlissingsche aanvallers. Rechts was de verdediging van Goes iets zwakker, hoe wel Joosse.'die wegens ziekte van Peels, Aan Prinses Juliana der Neder landen bij haar huwelijk met Prins Bernhard van Lippe-Bies- terfeld, door Dr. P. C. Boutens. Keek niet door 't volle zomergroen De gele pij al van den herfst, Waar straks het schoone jaar in sterft? Daar viel weêr, buiten elk seizoen, Een nieuwe lente op Hollands erf. De dagen keerden licht van lust, De nachten van belofte zwoel Mijn hart, door 't blinde bloed ontrust, Als in een doolhof op gevoel Tastte naar ongeweten doel. Daar zag het midden in den hof Uw oogen, waar verlangen sliep, Zich openen tot bloemen diep Daar vond mijn hart zijn zingens stof, Daar rees het stomme bloed en riep: „Dat hebt gij goed en vroom gedaan; Want die vertrouwen haasten niet; En diep in 't hart uws volks verstaan Het bloed dat kruipt, waar 't niet kan [gaan, Totdat het breekt in lucht en lied: „Dezelfde grond, hetzelfde veld. Waar ons gemeene dooden zijn In hun verheerlijking besteld, Oefent aan u zijn zoet geweld Van levens Mei en hoogfestijn! „Hoe rijker bij beminnen moet, Te minder schieten wij tekort! Een wedstrijd zal het zijn voorgoed In liefdes eerlijke' overvloed, Die door geen deelen minder wordt! „Al wat van u hoort lijven we in Met u bij Hollands huisgezin, Nu in u zelf verweezlijkt werd De zoete zekerheid van 't hart: Daar is geen Meimaand zonder min! Wat de dichter zelf er van vindt en er over zegde. Wij hebben den 11 en December des vorigen jaars, in. wijder verband, een scherp-afkeurend oordeel uitgesproken over de rijmprent van dr. P. C. Boutens. Bij enkelen heeft dit het misverstand doen ontstaan, als zouden wij in onzen eigenwaan ons vermeten hebben, den stof over dit gedicht op zichzelf te bre ken. Dit is, 't zij hier dan ten overvloede nadrukkelijk verklaard, in 't geheel niet het geval. Wij waren slechts van oor deel, en wij zijn zulks onverminderd, dat het geheel-en-al mis geweest is van de genen, die de verantwoordelijkheid in dezen dragen, dit gedicht, welks dichter lijke qualiteiten wij op zichzelf, als letterkundig kunstwerk beschouwd, ge heel buiten beschouwing hebben gela ten, te bestemmen tot rijmprent voor de onrijpe, halfrijpe en rijpere geheele Ne- derlandsche schooljeugd. Daartoe achten en achten wij het te eenenmale ongeschikt. Men kan natuurlijk gedicht en be stemming van elkaar losmaken. Dan is het mogelijk, dat men tot een geheel an dere waardeering komt. Dr. G, Stuiveling „geërgerd zooals hij schrijft door de vele en soms won derlijke commentaren, die Boutens' rijm prent te voorschijn riep, en evenzeer ge ërgerd door de journalistieke critiek, die zich verloor in kleine opmerkingen en de uitzonderlijk groote kans ontglippen liet om ons onpoëtische volk de schoon heid te toonen van een vers, dat thans in aller randen is", heeft zich toen tot den dichter zelf gewend. Het resultaat was een gesprek met dr, Boutens, waarvan dr. Stuiveling dan in het letterkundig bijblad van de Nieuwe Rotterdamsche Courant verslag uit brengt. Na ons, op andere gronden berus tend, afkeurend oordeel meenen wij den dichter verplicht te zijn dit ge spreksverslag van dr. Stuiveling met den dichter der veelomstreden rijmprent ook in groote trekken weer te geven. Uit zijn geheugen opgeschreven luidt het dan als volgt: „De regeering wou bij deze feestelijke gelegenheid een rijmprent uitgeven, en ze vroegen mij, of ik den tekst wilde schrijven. Voor zul ke dingen komen ze altijd bij mij; voor een penning van het Rijksmuseum, voor een gevelsteen in het gebouw van P. T.T.. en nu voor dit geschenk ter eere van het huwelijk van de Prinses. Ik zei ik z,al het probeeren, maar ik kan niets beloven. Zooiets moet plotseling lukken, of het lukt niet. Ik had vier dagen tijd, want de houtsnijder moest er natuurlijk ook nog aan bezig, en het moest ge drukt worden, enzoovoort. Je kunt er natuurlijk niet opzettelijk voor gaan zitten, maar toen ik al die vier d,agen ander werk had gedaan, kwam toch op den laatsten avond dit vers, achter el kaar. Ik publiceer eigenlijk nooit iets, of het moet heelemual bestorven zijn; maar dat kon hier natuurlijk niet. Ik heb het dadelijk uit handen gegeven, en tegen de regeering gezegd: hier is het, jullie hoeft het niet te nemen, maar dit heb ik ervan gem,aakt. En eerlijk ge zegd: het gedicht bevalt mij hoe langer hoe beter „De kranten hebben geschreven, dat het zoo moe lijk is. Ik begrijp dat niet De menschen kunnen eenvoudig niet lézen, geen vijf procent weet wat wer kelijk lézen is. Ik stoor mij natuurlijk niet ,aan het oordeel van menschen, die bij ieder woord bewijzen, dat ze niet lezen, kunnen. Als die lieden mijn vers mooi gevonden hadden, dat zou eerst recht een hoon zijn geweest! Ik moest Jets schrijven voor k'nderen van zes jaar, zoowel als voor gymnasiasten van achttien, negentien. Nu staat er één ding v.ast: die kinderen van zes jaar hebben een redelijke kans dat zij negen tien worden, maar die van negentien worden nooit weer zés. Laat de jonge ren de rijmprent maar bewaren, m's schien hebben sommigen van hen h.aar op de rechthalfplaats speelde, daar veel goed werk gedaan heeft. Inplaats van Blokpoel, stond Torbijn rechtsbuiten en ook deze bleek zijn plaats waard. Goes miste dus drie spelers van haar oor spronkelijke opstelling, en dat zij deson danks deze strijd wist te winnen, is on getwijfeld een compliment waard. Had men vlotter gespeeld, dan de zege ze ker grooter geweest zijn, maar nu kwa men de schutters, bij de vele gevaarlijke Goes-aanvallen, nogal eens een fractie van een seconde te laat. Eigenaardig is ook, dat Goes, uit de vele fraaie doel kansen, die geschapen werden, niet een maal scoorde, doch haar beide punten maakte uit verwarde scrimages. Goes was dadelijk na den aanvang iets in de meerderheid en stichtte ook lastige situaties voor 't De Zeeuwen doel, maar het goede schot bleef uit. De keeper moest pas ingrijpen bij een vrijen trap van Leijnse, en hij deed dat zonder fout. De tweede goede doelkans kreeg Leijnse bij een afgemeten voorzet van Torbijn, doch nu kopt hij rakelings over de lat. Na 20 minuten spelens kwam de bal met een harden trap bij den Zeeuwschen rechtsbuiten, deze zette voor, en de mid denvoor, die geheel vrij stond, schoot het leder linea recta, buiten bereik van Van der Sluis, in de touwen. (01). Een fraai doelpunt! Goes scheen iets onder den indruk van deze onverwachte verandering in de si tuatie, want tot rust toe lag er nu iets mats aan haar spel en waren De Zeeu wen wel 't meest aan 't woord. Wel schiep Schrijver, met een scherpen voor zet, nog een mooie doelkans, maar er was niemand om deze te benutten. Na rust vertoonde het spel eerst het zelfde beeld en Van der Sluis moest ver scheidene malen, o.a. bij een schot uit een vrijen trap in den rechterbovenhoek, zijn beste talenten toonen. Na 20 minu ten kwam er echter meer teekening in het Goesche spel. Het begon eigenlijk met een mooien voorzet van Schrijver, waaruit Sinke die weer goed op dreef was juist langs den paal kopte. Doch kort daarop kwam Goes weer gevaarlijk opzetten en hoewel de schutters ook nu eerst misten, de Zeeuwsche achterspe lers konden het leder toch niet oprui men en het was Torbijn, die tenslotte het vonnis voltrok. (11). De Zeeuwen zétten hierna geweldig op en schiepen ook weer eenige goede doelkansen, doch misten deze hopeloos. Ook Leijnse, aan anderen kant, kwam eenmaal fraai voor doel, maar schoot over. Goes bleef daar na weer het gevaarlijkst en het was on getwijfeld verdiend, toen Sinke, uit een goed door Daniëlse aangegeven bal, de leiding nam. (21). Het spel van De Zeeuwen werd nu steeds minder en Bou- deling, Leijnse en Torbijn, kregen na goed opgebouwde aanvallen, nog één of meer prachtige doelkansen, maar faalden met hun schot. Zoo eindigde deze span nende strijd met 21 voor Goes. Scheidsrechter Voltijn, die de teugels strak in handen hield al was van ruw spel geen enkele maal sprake leidde op rustige en betrouwbare wijze. Eiland BoysZeeuwsche Boys 72- .Gesteund door een krachtige bries is Zeeuwsche Boys direct in den aanval, doch voorloopig zonder tot doelpunten te komen. Intusschen weet ook Eiland Boys eenige aanvallen op te zetten, Eerste noteering is vorige koers(en); daarachter officieele noteering van he den: - beteekent: geen noteering ontvangen. Denemarken Oblig. 1926-5 101%101% Amsterdam 1934-4% 100 Zeeuws. Hyp, B-4% 99% Cities Service Cy. P. 1958 5 5756% A Pref. Jurgens A 130% A Ned. Gist- en Spiritusf. 460465 Ale |v - C Am. Smelt en Ref. 69%€9% A born. bum. tl.M. 189%192 A Houth. Alberts 100 C Union Pac, Rr, 9897% C Int. Nickel Cy. 47%46% Ned. 1000-4 100%—100% i ,„4 p a .4 mnx100% Engeland 1960-90 4 84%84% A Koloniale Bnk. 79%78% A N.I. Hbk. 1000 163%—161% C Ned. H.M, 1000 191—191 A v. Brekels Pat. 57% C Calvé-Delft 93—93. A Philips G. B. afg. 319%—319-16% C Unilever 171%—171%-% C Am. Car Foundry 45%45%-46 C Anaconda Cop. 40%40% -40 C Bethlehem St. 58%58%-% C Kennec Copper 45%44%-% C U. States St. C. 65%—65%-% C North Am. Cy. 24%24% A Kon. Petr. Mpij. 412%—416-14% C Contin. Oil Cy. 32%—33%-% C Philips Petr, Comp. 37%38% C Shell Union O.C. 21%—21%-% C Tide Water Ass Oil 15%15% A Ned. Scheepv. U, 113%116%-15 A H.V. Amsterdam 490%491-86 A Java Cult. Mij. 237%—236%-37% A N.I. Suiker U. 173-170-71% A Deli Batavia 275%—287-80 BEURSTHERMOMETER MAANDAG. C Deli Mij. 1000 334%—338-34 A Senembah 330333%-27 C Baltimore Ohio 16%16% C Southern Pac. Cy. 35%—35%-% A Southern Rlw. 19%19% A Amst. Rubb. C. 303%—303%-300% A Deli-Bat. Rubb. 182-182-81% A Hessa Rubber 198%195%-97% A Serbadjadi S.R. 160%168%-70% Londen Berlijn Parijs Brussel New-York WISSELKOERSEN. Heden: 8.95% 73.40 8.52 30.76 1.82% Zaterdag! 8.95% 73.45 8.51% 30.75 1.82% later toch liever dan een chocoladelet ter „Keek niet door 't volle zomer groenU weet natuurlijk nog wel, dat wij den vorigen nazomer zoo'n prachtigen tijd hebben geh,ad. Dat was niet maar een enkele warme dag, dat waren weken van lente-weer! De heele stemming was er anders van; er hing iets in de lucht, wat je omstreeks dien tijd nooit hebt, iets van begin Mei, een verwachting. Maar wat men eigenlijk verwachtte, wist niemand: ons bloed was blind, ons hart tastte, naar een ongeweten doel. En plotseling kwam toen het bericht van de verloving van de Prinses! Maar menschen, zie dan toch, het wonder dat jullie verwachtte is midden in je eigen land gebeurd! De oogen, waar het ver langen sliep, zijn opengegaan, als bloe men. De Prinses is een ander mensch geworden, opeens volwassen, een per soonlijkheid. Daarvoor heeft die won derlijke lente dus gediend! Daar kun je immers niet bij zwijgen, daar moet je wel uiting aan geven: Daar vond mijn hart zijn zingens stof, daar rees het stomme bloed en riep: „Dat hebt gij goed en vroom gedaan het is toch iets prachtigs, deze lief de, dat heeft niets meer te maken met staatsraison en dynastieke overwegin gen: twee menschen, die elkaar gevon den hebben! Je kunt het immers aan ze zien. De Prinses heeft begrépen, wat in ons bloed, het bloed van ons volk, blind en tastend leefde; maar nu wij het wonder aan Haar voltrokken hebben gezien, breekt ons bloed in lucht, het moet zich uiten, zingende, 1 „Dezelfde grond, dat is 'n de diepte gezien: en dan, óver-schouwend, in de breedte: hetzelfde véld. En als je dan éven goed toeziet, wordt het gan- sche land één groot kerkhof, waar eeu wen lang de geslachten begraven zijn. Men heeft gedacht dat ik met die „doo den" speciaal Prins Hendrik en Konin gin Emma bedoeld heb; och, die hoo- ren er natuurlijk wel bij, maar het zijn er veel, veel méér. En dit Nederlandsche land, waar ons voorgeslacht geleefd waaruit ze een corner we!ten te for- ceeren. Deze wordt goed genomen en door den rechtsbinnen ingekopt (10) Eiland Boys is nu voortdurend in den aanval en reeds spoedig weet de links buiten den voorsprong te vergrooten (20), Zeeuwsche Boys valt nu eenige oogenblikken fanatiek aan en met een schitterend schot weet Lockefers voor Z,-Boys te doelpunten (21), Met dezen stand gaat de rust in. Na de rust is Eiland Boys gesteund door den wind herhaaldelijk in den aanval en door eeni ge fouten in de verdediging weten ze den stand tot 41 op te voeren. Dan neemt Z.-Boys den bal mee na voren, in het strafschopgebied wordt den mid denvoor gevloerd en de scheidsrechter geeft een penalty. Deze wordt keurig door Lockefers genomen en de stand is (42). Direct daarop is Eiland Boys weer in den aanval en weet door slecht verdedigen van Z.-Boys en zeer fortuin lijk schieten den stand tot (72) op te voeren. Als het eind-signaal klinkt heeft Eiland-tBoyis een verdiende idoch ge flatteerde overwinning behaald. De scheidsrecher leidde rustig en goed. Axel kampioen. Axel heeft gisteren het kampioen schap van de 3e klasse A behaald met een groote overwinning op Breskens. Axel heeft dit seizoen constant gespeeld. Tot nu heeft zij slechts één wedstrijd heeft en begraven is, werkt nu, in deze vreemde lente, op de Prinses, zooals de natuur in de lente altijd werkt op men schen die jong zijn. De meeste menschen weten niet meer, wat zij precies ge voeld hebben, toen zij achttien waren, of twintig. Ze hebben d,aar geen geheu gen voor. Ze weten misschien óók al niet eens meer, dat het wérkelijk iets buitengewoons, iets ongelooflijks is ge weest, het vorige jaar September, „Hoe rijker gij beminnen moet.Ik heb aan de schoolkinderen willen zeg gen, dat deze liefde iets is van het al lergrootste belang. Het is niet zóó maar een pretje, het is een historisch feit, van blijvende beteekenis voor ons volk. Wij zijn eigenlijk allemaal republikeinen. Monarchen hebben wij ook nooit gehad, de Oranjes zijn presidenten geweest van een vrij volk. Het is immers waar: Prins Willem is onze groote vrijheidsheld. Zie het „Wilhelmus" er maar eens op na: ik heb het in mijn jeugd éénmaal gele zen, en ik heb het nooit kunnen ver geten; maar ons volk heeft in dr-e en een halve eeuw geen Kans gezien één strofe ervan behoorlijk te kennen. Als het „Wilhelmus" vandaag geschreven werd als volkslied, zou men precies zoo mopperen, als over mijn rijmprent. „Goed en bloed al tezamen...." Wie bij die onsterfelijke woorden niet on middellijk denkt aan al de offers v,an al de jaren, dat Willem de Eerste voor ons volk geleden heeft, kan immers niet lezen! „Ik zal rustt'g wachten tot het kra keel voorhij is, over twintig jaar weet niem,and meer, wat de kranten hebben geschreven. Mijn vers zal dan heusch nog wel bestaan; het is niet erg als ze het dan pas mooi vinden, want de be teekenis van dit huwelijk geldt ook veel langer d,an twintig jaren. Een krant moet je direct begrijpen: over 'n maand zijn de omstandigheden in de wereld zóó veranderd, dat je er dan heelemaal niks meer van snapt. Maar in een goed ge dicht ontdek je altijd weer wat nieuws, juist later" „Een wedstrijd zal het zijn voorgoed in liefdes eerlijke' overvloed, die door verloren. Ook de doelpuntencijfers 7512 geven duidelijk aan dat Axel ver diend en overtuigend het kampioen schap heeft behaald. De laatste jaren trouwens heeft Axel altijd in de Zeeuwsch-Vlaamsche competitie een prominente rol gespeeld. Sedert 1931 speelt Axel in de 3e klasse en in het seizoen 1933'34 was zij zelfs tweede klasser. Axel is nu voor de derde maal kampioen. Be Quick Noordelijk kampioen. De Groningsche eerste klasser Be Quick heeft gisteren het Nordel. afd.- kampioenschap behaald. Het is voor de 16e maal dat Be Quick Noordelijk kampioen is. Zooals men weet was ook vorige jaar Be Quick kampioen. In deze competitie zijn de Groningers, na 15 wedstrijden, nog ongeslagen. FrankrijkOostenrijk 12. 50.000 toeschouwers woonden gisteren te Parijs den landenwedstrijd Frank rijkOostenrijk bij. Oostenrijk won met 21, nadat de rust met gelijken stand 11, was ingegaan. Eerst scoorde Stroh, de rechtsbinnen van Oostenrijk, uit een strafschop, waarna Janin, de linksbinnen van Frankrijk gelijk maakte. In de tweede helft wist de Oostenrijksche midvoor Binder een tweede doelpunt voor zijn land te scoren. Met 21 kwam het einde. geen deelen minder wordt!Liefde wordt niet geringer: met hoevelen de liefde ook gedeeld moet worden, met Haar man, met Haar kinderen misschien, er is iultijd liefde genoeg. Dat is toch duidelijk? Het is voor mijn gevoel allemaal even duidelijk: als iemand zegt, ik begrijp regel vier of regel tien niet, dan komt dat omdat hij iets in regel zeven of twee-en-twintig niet begrijpt. Ijn een goed gedicht staat immers alles precies op zijn plaats, het staat er juist zóo als het er móet staan, en het hangt allemaal onverbrekelijk samen. Ze hebben ook gezegd: dat eerste couplet rijmt niet,, dat heeft onvolkomen rijm herfst, sterft, erf.Maar als men een onvol komen rijm gebruikt, een assonnantie, heeft dat toch zeker een bedoeling, be wust of onbewust? Voor wie lezen kan, geven die klan ken van herfst, die zich gestadig ver- zuiveren tot stérft en tenslotte tot èrf, immers duidelijk het helderderworden weer van ons troebele gevoel: eerst bij het woord „erf" is de volle louterheid bereikt van den zielsdiepen toon, die in dit gedicht klinkt. Nietwaar, ik heb het u al gezegd: dit vérs bevalt mij wer kelijk hoe langer hoe beter; en ik heb den tijd: „Want die vertrouwen haasten niet. Tot zoover deze authentieke uitleg. Natuurlijk viel ook hier weer over te praten; meer bepaald zou men de vraag kunnen stellen, of het wei goed gezien was den menschelijken en per soonlijken kant van deze verloving en dit huwelijk zoozeer en zoo menschelijk op den voorgrond te stellen als dr. Boutens deed; wederom in het oog vat tende, tot welk doel en voor v/elken le zerskring deze prent bestemd was, is voor ons het antwoord op deze vraag niet twijfelachtig. Doch daarover thans niet meer.

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 2