ZEELAND. BUITENLAND. IN- EN UITVOER VAN SPINAZIE- EN RADIJSZAAD. STOOMWASSCHERIJ „ZEELAND" Langevielesingel D 197 - Tel, 637 Tarief per kilo en per stuk, WALCHEREN. DE BOEREN EN HET SOVJET-REGIME. Dr. Boris Raptschinsky. Uit de MiddeHiurgscHe Courant van vóór vijltig jaar. DUITSCHLAND EN DE GRONDSTOFFEN. DUITSCHLAND. REDE VAN DR. SCHACHT OVER DE ECONOMISCHE POLITIEK. Naar wij van bevoegde zijde vernemen zal binnen afzienbaren tijd het besiaande monopolie van spinazie- en radijszaad worden ingetrokken. In afwachting daar van wordt met ingang van 25 Februari 1937 het prijsverschil bij invoer en het daarmede correspondeerende prijsver schil bij uitvoer gesteld op nihil, terwijl de voorschriften, welke bij uitvoer gol den, in zooverre zullen worden herzien, dat ook de controle door den planten- ziektenkundigen dienst vervalt. Wel dient bij invoer, resp. uitvoer nog een monopolie-overeenkomst te worden afgesloten met de Nederlandsche akker- bouwcentrale. Nederland en Abessynië, Het ministerie van buitenlandsche za ken maakt bekend, dat de Fransche re geering zich, bij ontstentenis van een Ne- derlandschen consulairen post in Abes synië, bereid heeft verklaard 't Fransche consulaat-generaal te Addis Abeba te belasten met de waarneming der Neder landsche belangen daar te lande. Samenwerking tusschen Nederlandschen postchèque- en girodienst en Indische postspaarbank. Met ingang van 1 Februari wordt de gelegenheid geopend om bedragen van Nederlandsche postrekeningen op In dische spaarbankboekjes te doen over schrijven en omgekeerd. Middelburg (Ingez. Med.) mUDELMRB. Meer werkactie. Vrijdagavond vergaderde ten Stadhui- ze de Commissie voor Meer Werkactie en voor het z.g. twee op één-stelsel, on der voorzitterschap van den heer J. On- derdijk, wethouder van sociale zaken. Met dezen voorzitter en den secreta ris, den heer J. F. Bastiaanse, waren aan wezig de voorzitter van de Commissie voor ontwikkeling en ontspanning van werkloozen, ir. Roeters van Lennep, de directeur der arbeidsbeurs, de heer Staal, en een 8-tal vertegenwoordigers van organisaties van werknemers en gevers. Dé heeren ir. Markvoort, Machgeels en Stofkoper zonden bericht van verhin dering, beide laatstgenoemden wegens ongesteldheid. De voorzitter kon er op wijzen, dat de kleine werkcommissie reeds verschillen de plannen voor de Meer Werkactie, welke voor het eerst in de maand Febru ari zal worden aangepakt, heeft ontwor pen. Nog voor de commissie dit zelf zal doen, zullen B. en W. zich met een cir culaire richten tot de burgerij en wel op 1 Februari. In de tweede week van die maand zal de commissie met een circu laire komen en zij hoopt dan de daar bij te voegen briefkaarten in grooten ge tale terug te ontvangen met bericht, dat men voor een te noemen bedrag werk heeft opgedragen aan den met name te noemen werkgever. Tegelijk zal dan o.a. door een opschrift in dé beide bioscopen en door aanplakbiljetten in winkels, werkplaatsen enz., aller aandacht geves tigd worden op het werken der Commis sie en het door haar beoogde doel. In den loop der vergadering werden daar nog plannen bij gevoegd als een lichtreclame en spandoeken over de de straten. Dit was mogelijk omdat de commissie reeds enkele toezeggingen van financi- eelen steun mocht ontvangen, waardoor zij eenigszins vrijer kon zijn met de uit gaven, hoe die ook bescheiden moesten gehouden worden, ën hoe gaarne de commissie ook haar vleugels wat verder zou willen uitslaan. Een tegemoetkomende houding van een der aanwezigen zal het gereed maken der spandoeken tot een minimum van kosten terug' brengen. Daarnaast zullen werkloozen er aan helpen. Ook zullen het werkloozen zijn die de circulaires rondbrengen. De voorzitter uitte den wensch, dat de ze eerste aanloop voor het goede doel zal slagen. Dat men zal begrijpen, dat men door het opdragen van werkzaam heden, zijn eigendommen voor onder gang kan behoeden, maar daarnaast de werkloosheid kan helpen bestrijden, de koopkracht kan doen toenemen. Om de ze laatste reden zullen de winkeliers ook het groote belang van deze actie, die ook in andere plaatsen groot succes heeft gehad, begrijpen. Spr. is ten opzichte van de resultaten niet optimistisch of pessimistisch, maar hij meent genoeg vertrouwen in de stad- genooten te mogen koesteren, dat velen hunner mede zullen willen en kunnen helpen in bedoelde richting. Het tweede punt van actie is het twee op één stelsel, het bij vacatures benoe men van twee jeugdige werkkrachten, die dan ieder een halven dag of afwis selend een dag' of week te werk worden gesteld. Men kan zoo de werkloosheid j dubbel bestrijden en meer jonge men- 1 schen aan het werk gewend maken. Ter dezer zake zal de commissie zich bin nen enkele dagen tot de werkgevers, waaronder ook de winkeliers, wenden. Er zal ook voor ons gelegenheid zijn in de maand van actie nog eens op een en ander nader terug te komen. OQSTKAPELLE. Donderdagavond ver gaderde de pl. afdeeling van den Chr. Landarbeidersbond in de Chr. school onder voorzitterschap van den heer S. Roelse. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek dat het ledental stijgende is; uit het financieel verslag dat er een batig saldo is van f 30, Door het hoofdbestuurslid, den heer Vingerling werd een voordracht gehou den, waarna verder de avond gezellig' werd doorgebracht. NIEUW- EN SINT-JOOSjLAND. Don derdagavond had alh er de jaarvergade ring pla,ats van het Ziekenfonds. Aan wezig waren 31 leden en begunstigers, De voorz,, de heer Wattel, moes' tot zijn leedwezen constateeren, dat 't jaar niet voordeelig beg nf aangezien reeds vele ziektegevallen voorkomen. Verder bracht hij in herinnering dat het fonds binnenkort 40 jaar bestaat. Hij vroeg of de vergadering zich met het voor stel van het bestuur kan vereen'gen om hiervoor geen feesifelijke herden king te doen plaats hebben, met het oog op de financieele positie van het fonds. De vergadering ging daarmede accoord. Daarna deed de penningmeester, de heer Slu:mer, rekening en verantwoor ding van zijp gehouden beheer over 1936. Ontvangen was f 840, en uitge geven f 940, nadeelig saldo van f 100. Aan ziekengeld was uitgegeven f 927. Het kapitaal van het fonds bedroeg op 31 December 1936 f 2181. Het leden!,al bedroeg 123 en het aantal begunstigers 85. Als bestuursleden werden herkozen de heeren L. Wattel en A. Poppe. De heer F. P, Polderdijk stelde zich niet meer herkiesbaar wegens ouderdom. Hij meende dat voor hem de tijd gekomen was uit te treden, nu hij 40 jaar be stuurslid is gewetst waarvan 38 jaar ,als secretaris. In zijn plaats werd gekozen zijn zoon, de heer A. C, Polderdijk. De Voorzitter bracht den heer Pol derdijk namens de vereeniging hartelijk dank voor alles wat hij voor deze heeft geda,an, en de- onverbeterlijke wijze waarop hij het secretariaat heeft waar genomen. Applaus. De leden der financieele commissie, heeren H. van Leerdam Pz., W. Boek hout en P. Baurdoux werden herkozen. Daarna werd door den secretaris, de heer C. A. Walraven, een verslag voor gelezen, door den heer Polderdijk op gemaakt, bevattende de voornaamste gebeurtenissen van het fonds in de laat ste 10 jaar. Hieruit bleek o.a. dat het maatschappelijk kapitaal in die 10 j,aar was verminderd met f 664. Ook werden vermeld de leden en begunstigers die zijn overleden of vertrokken uit de ge meente. Verder werd gememoreerd de invoering der Ziektewet, waardoor de uitkeering voor de leden verminderd werd van f 9,60 tot f 3 per week. Pol derdijk deelde daarna nog mede dat in de 40 jaar 67 leden en 21 begunstigers zijn overleden in deze gemeente, en dat in dat tijdvak f 35000 is uitgegeven aan ziekengeld. Wel een bewijs dat het fonds nuttig heeft gewerkt en dat het een zegen voor deze gemeente is geweest en nog is. Hij betuigde zijn dank voor de ondervonden medewerking en den prettigen omgang. Het bewijs is h er ook geleverd dat eendracht macht m,aakt. Hij spoorde de jongere leden aan toch lid te blijven en nieuwe leden aan te werven. Tenslotte dankte de voorzit ter den heer Polderdijk voor zijn breed voerig verslag en de mededeelingen en hoopte dat hij nog menig jaar van zijn welverdiende rust m,ag genieten. Van roode Leeuwen, „Het Liberale Weekblad" wijdt ook een niet onwelwillend beschouwinkje aan de benoeming van den heer K. ter Laan tot ridder in de orde van den Ne derlandschen Leeuw. Hij„is de eer ste sociaal-democraat in den lande, die zich door dien leeuw iaat bespringen. Wij gunnen den leeuw zijn prooi en de prooi zijn metgezel. De heer K. ter Laan is een uitermate verdienstelijk man en de hooge Staatsorde behoort in zijn knoops gat. Maar het moest ons toch even uit de pen, dat de laatste staketselen, die de proletarische van de burgerlijke partij scheiden, bezig zijn te vallen. De Neder landsche leeuw behaalt zijn triomfen, de roode leeuw is getem d," Deze laatste vier woorden doen ons denken aan 't groote voorrecht dat den Luxemburger sociaal-democraten boven hun Nederlandsche partijgenooten be schoren is. Want, hoewel zeer democra tisch zijn dit evenzeer uitgesproken va derlandslievende lieden. En in hun dage- lijksch spotprentje, door den bekwamen teekenaar Simon in hun dagblad getee- kend, treedt herhaaldelijk de fiere leeuw uit hun Luxemburgsche wapen als ver dediger der nationale vrijheid en zelf standigheid opmaar, en nu komt het grappige onverwachte voordeeltje: dit is een roode leeuw! Want het wapen van 't groothertogdom Luxemburg is op j een veld van zilver en blauw gestreept een klimmende roode leeuw.... Is dat even een meevallertje? Ondanks de snelle industrialisatie van Rusland, een proces dat reeds lang vóór den oorlog begonnen is en in de laatste jaren in een snel tempo opgevoerd wordt, blijft USSR toch een overwegend agra risch land, de boeren vormen er nog steeds de overweldigende meerderheid der bevolking. Het is daarom van bijzon der veel belang te weten, wat er nu in Rusland op het platteland gaande is en welke houding de boeren aannemen. Daarbij moeten wij ons niet door voor ingenomenheden laten leiden, maar uit sluitend op de feiten letten. Niemand kan met zekerheid zeggen, in hoeverre de boeren innerlijk met de collectivisatie van den landbouw ver zoend zijn: de boer heeft altijd de kunst verstaan, zijn werkelijke gedachten te verbergen, in USSR evenals in alle dictatoriale landen neemt hij zich bij zonder in acht en laat zoo min mogelijk los. Alles, wat sommige buitenlandsche journalisten over de stemming der Rus sische boeren vertellen en zich daarbij op beweerde gesprekken beroepen, is eenvoudig uit den bekenden journalistie- ken duim gezogen. Het is echter een feit, dat de kolchozen (de gecollectiviseerde landbouwbedrijven) nu de meerderheid van de Russische boeren vereenigen; wij moeten dus bij onze beschouwingen over het platteland met deze omstandigheid rekening houden. In de eerste jaren na de collectivisatie was er nog strijd, nu behoort dit tot het verleden. Ook aan de voortdurende wij zigingen in de grenzen der akkers van de verschillende kolchozen is een einde gekomen; elke kolchos kan nu papieren krijgen, die zijn grondbezit vastleggen, de chaos behoort tot het verleden. Deze vastlegging der bestaande verhoudingen leidt echter tot een voor een Westerling vreemd klinkend gevolg: in plaats van de verwachte gelijkheid is nu een nieuwe ongelijkheid ontstaan; er zijn rijke en arme kolchozen, er zijn kolchozen met veel landbezit en kolchozen-proletariërs, wier landbezit zoo klein is, dat de boe ren er een kommervol bestaan leiden. Het ligt voor de hand, dat de rijke kolchozen hun leden een veel beter be staan verschaffen, dat zij anders tegen over de verschillende leveranties aan den staat staan dan de arme kolchozen. De rijke kolchozen zijn tevens in staat hun bedrijf beter te leiden, betere oog sten te behalen, allerlei verbeteringen in te voeren enz. De rijke kolchozen krijgen ook meer machines. De mechanisatie van den landbouw in Rusland is een feit. Deze mechanisatie heeft wellicht een verkeerden weg ge volgd, waarbij ten gevolge van het ge brek aan geschoolde bediening enz., veel machines vernield waren (en nog steeds vernield worden), waardoor geweldige bedragen verspild worden, maar de me chanisatie is toch in meer of mindere wijze doorgevoerd, en dit laat zich reeds nu duidelijk voelen. Het gevolg hiervan was natuurlijk een wijziging van de werk wijze, van de verdeeling van den arbeid. De tractorist en in het algemeen hij die de machines bedient, neemt nu op het platteland in Rusland een veel belang rijker plaats in, dan de eigenlijke boer; in materieel opzicht behoort hij tot de best gesitueerden, hetgeen zijn maat schappelijke positie verbetert en zijn in vloed vergroot. Dit maakt hen tot de steunpilaren van het tegenwoordige ré gime. Zij zijn persoonlijk verantwoorde lijk voor den toestand der hun toever trouwde machines, voor elke nalatigheid of moedwillige beschadiging van een ma chine worden zij zwaar gestraft, met het gevolg dat de machines nu beter bediend worden dan een paar jaar geleden. Volgens de officieele Sovjet-mededee- lingen wordt nu 50 van den arbeid in den landbouw door machines verricht. Het tractor-park van de kolchozen in 1936 wordt door de overheid op 6.078.000 paardekracht geschat. Elke tractor be werkte in 1936 gemiddeld 492 hectare. Het ploegen en eggen vindt tegenwoor dig bijna uitsluitend per tractor plaats. Het aantal combines is geringer, 22 van den oogst wordt door combines ge maaid en gedorscht. Zelfs indien wij aan nemen, dat deze cijfers door de overheid wat te gunstig voorgesteld zijn, moeten wij toch de belangrijke beteekenis van de machines voor den landbouw erken nen. Naarmate de toepassing van de me chanische kracht toeneemt, neemt de kwaliteit van den arbeid toe. De boer moet dus steeds minder krachten gebrui ken en kan grootere resultaten verkrij gen. De machine,, tegen de toepassing waarvan de boeren zich in het begin zoo hardnekkig verzet hadden, heeft hun per slot van rekening alleen voordeel opge leverd. Dit alles heeft echter niets met socia lisme of communisme uit te staan. Ster ker, indien wij zelfs de bolsjewistische terminologie aannemen en de kolchos- bedpjven „socialistisch" noemen, dan moe'ten wij toch constateeren, dat de groei van dat vreemdsoortige socialisme tot den groei van de individueele bedrij ven der kolchozniki moet leiden. De Sovjet-regeering heeft zich genoodzaakt gezien de kolchozniki (dus den leden der kolchozen) verlof te geven een eigen, zij het zeer klein, stuk grond te hebben en wat vee te houden. Nu de kolchoznik, ten gevolge van de mechanisatie van den arbeid in den kolchoz, meer vrijen tijd heeft, kan hij meer werk aan zijn eigen lapje grond besteden. De Sovjet-over- heid verzet zich niet tegen dezen groei van deze keuterbedrijven der kolchoz niki, omdat zij anders zich geen raad zou weten met de toenemende werkloosheid op het platteland. De steden kunnen, on danks de snelle industrialisatie, al die werkloozen niet absorbeeren. Boven dien heeft de groei van de keuterbedrij ven nog een ander voordeel voor de Sovjet-overheid: door hun lapjes grond goed te verzorgen voorzien de kolchoz niki zich van een minimum van levens middelen, zoodat de regeering van de noodzakelijkheid bevrijd wordt hen te steunen, wat vroeger, vooral in de arme kolchozen, vaak het geval was. Het ge volg hiervan is, dat de collectivisatie van den landbouw tot het ontstaan van individueele keuterbedrijven heeft ge leid, die een belangrijke rol speleii in de ravitailleering van het platteland. De eerste jaren na de doorvoering van de collectivisatie van den landbouw heerschte de z.g. oerdwnilowka, d.w.z alle leden van een kolchoz kregen de zelfde vergoeding, onafhankelijk van den aard en de hoeveelheid van den verrich ten arbeid. Dit behoort nu tot het ver leden, er is een gecompliceerd stelse van belooning ingevoerd, waarbij reke ning gehouden wordt met den aard van den arbeid, met het aantal uren enz. De boer is feitelijk een knecht in staats dienst geworden, hij krijgt een soort stukloon, hoe meer „werkdagen" hij op geven kan, hoe hooger zijn loon is. Het is mogelijk, dat de boer deze werkwijze verfoeit en naar herstel van zijn vrijheic verlangt, maar zoolang de kolchozen be staan, heeft hij er belang bij zoo goed mogelijk te werken. Sommige kolchoz niki weten hun loon zóó op te voeren, dat zij een gedeelte van het geld opzij kunnen leggen en het als kapitaal in hun individueel bedrijf investeeren. Hierdoor ontstaat de volgende toestand: hoe be ter de zaken van het gecollectiviseerde bedrijf gaan, hoe meer mogelijkheid de boer heeft zijn individueel bedrijf te ver beteren, het „socialisme" dient hier tot versterking van het „kapitalisme". De boeren trekken zich natuurlijk niets van de eigenaardigheden van het Sovjet-re gime aan, zij buiten ze alleen maar zoo veel mogelijk uit. De staat eischt wel is waar het groot ste gedeelte van de productie van den kolchoz op, maar toch blijft er nog iets over, dat verkocht kan worden. Sinds de Sovjet-regeering, onder pressie van het platteland, den kolchozniki het recht heeft verleend hun overschotten vrijelijk te verkoopen en daarbij tegen de markt prijzen, neemt het commercieele element toe. ZooweJ^de kolchozen als geheel als 'de afzonderlijke kolchoznikk brengen hun waren op de markt en trachten er zoo veel mogelijk geld voor te krijgen. Als verkoopers onderv'nden zij daarbij de gevolgen van de concurrentie van den staat, hetgeen tot een zekere tegen stelling van belangen en tot wrijvingen leidt. Daar hef inkomen van de kolchozniki niet gelijk :'s en er ook verschil is tus- scheq hetgeen ieder hunner op de m.arkt verkoopen kan, zoo ontstaat de onge lijkheid in eiken kolchoz. Er zijn niet alleen rijke en arme kolchozen, er zijn ook rijke en arme kochozniki. Dit is overigens een der uitingen van de maat schappelijke differentiatie, die in Sov jet-Rusland met den dag groofer wordt De tegenstellngen tusschen bezittenden en bezifloozen, tusschen welgestelden en armen is nu ongeveer even groot ,nls vóór de revolutie (behalve natuurlijk de groote vermogens, die nu niet be staan), alleen zijn de bevoorrechten nu andere menschen, behooren zij tot an dere maatschappelijke groepen. De sovjet-overheid zag zich genood zaakt de individuele bedrijven der kol- chozikï te legaliseeren. Zij is nu ver der gegaan en heeft die bedrijven in het stelsel der verplichte leveranties ingeschakeld. De kolchozniki zijn nu verplicht ook van hun eigen lapjes be paalde hoeveelheden graan en andere gewassen aan den staat te leveren. Gaandeweg breidde de staat die leve ranties uit. Een paar cijfers ter illu stratie van de economische beteeken s van die individueele bedrijven der kol chozniki. Volgens het plan moest de veestapel tegen 1 Januari 1937 als volgt zijn: groot vee op de kolchozen 14,8 millioen, bij de kolchozniki (individueel) 26,2 milkoen; biggen op de kolcho zen 5,7 mill., bij de kolchozniki 15,2 mill.; jonge schapen en geiten op de kol chozen 6 mill,, bij de kolchozniki 11,8 mill. Vroeger was het den kolchozniki verboden eigen paarden te bezitten (een paard werd als bewijs van welstand en „kapitalisme" beschouwd); nu heb ben de kolchozniki bevel gekregen veu lens te fokken, hetgeen beteekent, dat de regeering den boeren het recht heef} verleend, paarden te bezitten. Vroeger was er tegenstelling tusschen de belangen van den kolchos en die van den kolchoznik; nu 's die tegenstelling verdwenen, er is :ntegendeel een soort belangengemeenschap ontstaan. De indi vidueele lapjes van de kolchoznik: zijn niet grc^it, zij bedragen samen niet meer dan plm. 10 milk oen hectare, maar zij worden goed bewerkt en leveren de bes'e oogsten in het land. Die lapjes kunnen echter geen weidegronden voor het vee 'i ever en; daarom moeten de kolchozen den ind'vidueelen bedrijven der kolchozniki weidegrond verschaf fen. Dat dit alles hoegenaamd niets met het ,,soc:alisme" uitstaande heeft, be grijpt de lezer zelf. Het leven is sterker dan de leer. 3e week van 1887. Met vernietiging van het besluit van Ged. Staten van Zeeland heeft de Ko ning de jaarwedde van het hoofd der school te Kleverskerke op f 750 be paald. De camera lucida van den heer Van Enst, die op den Singel tusschen de Noord- en Seisbrug geplaatst is, is he den voor het publiek geopend. Wij raden ieder aan er eens een kijkje in te nemen, de entreeprijs is geen be zwaar en hetgeen het licht op de witte tafel toovert prachtige natuurlijke photografie, Zoowel de bewegelijke ijs vlakte als de fraaie beplanting bieden telkens de prachtigste gezichten. Hedenmorgen liep in onze gemeente het gerucht, dat justitie en politie de Middelburgsche boterfabriek hadden be zet, 'welk gerucht ons bij onderzoek bleek waarheid te bevatten. Natuurlijk groote sensatie en aller vreemdste ge volgtrekkingen. Ziethier wat wij uit volkomen be trouwbare bronnen omtrent de aanlei ding en het feit zelf hebben vernomen. Tegen den directeur der boterfabriek den heer Proos, is een klacht ingediend door de firma Hageman en Co. te Rot terdam als zou de Middelburgsche fa briek naar Engeland kunstboter inge voerd hebben, verpakt in papier voor zien van een handelsmerk, vervaardigd in nabootsing van het handelsmerk van genoemde firma. Naar aanleiding van die klacht is he den door de justitie eene huiszoeking in het kantoor der boterfabriek alhier ge daan en de directeur omtrent de zaak ondervraagd, terwijl eenig'e papieren in beslag genomen werden. Naar men ons nader meldt, moet omtrent het feit ge bleken zijn, dat door de kunstboterfa- briek alhier gedurende korten tijd een merk, overeenkomende met het door de andere firma gebruikte, is gebezigd; doch tevens dat zij, zoodra haar gebleken is, dat het merk wettelijk was gedeponeerd, van het verder gebruik daarvan heeft afgezien. Door de exploitatiemaatschappij zijn plannen gemaakt tot uitbreiding van de gebouwen van het havenstation te Vlis- singen. Benoemd tot rechter te Amsterdam mr. A. Heemskerk, laatstelijk rechter te Zierikzee. De Commissie voor de zaken der Waalsche kerken heeft tot haren presi dent gekozen den heer J. H, Gerlach, Waalsch predikant alhier. Naar het Vaderland verneemt hebben zich tot nog toe, voor de reeds vier we ken geleden opengevallen betrekking van griffier bij de rechtbank te Zierik zee, nog slechts drie candidaten bij de leden van dat college aangemeld. De heer mr. F. J. N. van Dam, advo caat te Hulst, is benoemd tot griffier bij het kantongerecht aldaar. Duitschland heeft definitief !de uit- noodiging van de hand gewezen deel te nemen aan het comité, dat binnenkort door den Volkenbondsraad ter bestu deering van een betere verdeeling der grondstoffen zal worden ingesteld. In een te Berlijn gehouden rede heeft de rijksminister van economische zaken en rijksbankpresident dr. Schacht o.a. verklaard dat het feit, dat alle groote prestaties, zooals het weder doen ont staan van de souvereiniteit op bewape- ningsgebied en het terugwinnen van de Duitsche vrijheid van handelen, met een dergelijke snelheid en in een dergelij- ken omvang zijn geschied en ten volle uit eigen middelen konden worden ge financierd, slechts mogelijk was, omdat alles wat op de goud- en kapitaal markt werd gebracht, aan controle en strenge discipline werd onderworpen. Als tweede factor, die de ontwikke ling van het economische leven heeft bepaald, moet de voortgang met de po litiek tot regeling van het schulden- vraagstuk worden genoemd. De handha ving van de goudpariteit onzer valuta heeft ertoe bijgedragen, dat wij alle voor deden der devaluatie van andere valu ta's bij de regeling onzer schulden mede in aanmerking hebben kunnen nemen, met het resultaat, dat wij thans als de winst op de schuldenaflossing der laat ste vier jaren de ronde som van 8 mil liard rijksmark kunnen boeken. Het spreekt vanzelf, dat ten aanzien van de elf milliard rijksmark, die wij op het oogenblik nog aan het buitenland schuldig zijn, steeds opnieuw onderhan deld moet worden, want wij kunnen ons in economisch opzicht niet van het bui tenland afzonderen. Als derde factor moet de wijziging in De dat de geerin treder „Roya Hier den De naar gezom naar door de ma briek hier De proevi type is een rey ba bomm Jaagde Rolls J Het tc kan ren. F kan De EEN Te opger ganisa tisch janti-s< ter. D gewoe van d dré C tij dei 2). Dc Bruss pen zoon ld. ten vc opgeb Dor Krab! Zon bruari van gebor 14 F( ouder hij op wees: trad morg< te W kustli Zijn g. besch Din stone op li

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 6