CONVERSIE. De Eerste Nederiandsche vergoedt levens- Het helsch complot KRONIEK van den DAG. BINNENLAND. TWEEDE BUD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN ZATERDAG 23 JANUARI 1937. No. 19. Politieke crisis in Japan. Onderbreking der koopbeweging op de goederenmarkten. lang 5% over bij haar gestorte bedragen en betaalt van de storting een zeer groot bedrag aan de erven terug. B.v. een precies 67-jarig heer stort f 10,000,—. Hij ontvangt f levenslang i 500,- per jaar, zijne erven ontvangen volgens haar thans nog van kracht zijnde toriel f 8.850,—De Eerste f Nederiandsche neemt Uw zorgen, veroorzaakt door de voortdu- J rende conversies van en 5 rentegevende fondsen, weg, J Reeds geruimen tijd kon men uit de beschouwingen in de Jjapansche pers opmaken, dat de politieke partijen n het l,and slecht te spreken zijn over het beleid der jegeering-Hirota. Na den mil'tairen opstand te Tokio, nu bijna een jaar geleden, (een opstand van en kele heethoofden, welke mislukte, doe een Paar ministers het leven kostte hoopte men, dat het kabinet zich van £en invloed van het leger, voor hetwel het gebeurde nu n et bepaald reclame ,vas geweest, zou weten te bevrijden, Het tegendeel is echter het geval ge worden. Hirota c.s. zijn allengs geheel aan den lieib,and det rn.il/airen gaan ioopen. De n'euwe minster van finan ciën, Baba, (zijn voorganger. Takahasj die de militairen had durven weerstre ven, werd bij. den putsch v,an 26 Febru ari vermoord) gaf volledig toe aan de eischen van het leger, waardoor de be grooting voor de weermacht met ver scheiden millioenen moest worden ver hoogd. En Arita, de minister van bui tenlandsche zaken, liet zich zijn poli tiek voorschrijven door den gener,alen staf. Van den beginne af, heeft men kunnen vermoeden, dat het befaamde Duitschjjapansche verdrag tot bestrij ding van het communisme, welk ver drag het Japansche volk niet begeerde uit den militairen koker kwam. De tegenstellingen tusschen de mili taire kaste (meest adellijke jonge offi eieren) en de burgerlijke politieke lei ders (rijke ijndustr'eelen etc.) namen door dit alles voortdurend toe. De laat stee zijn ook niet van imperialisische begeerten gespeend, doch zij staan een politiek van geleidelijkheid voor. Zij vreezen, dafi het geharnaste optreden van Japan op het Aziatisch vastelanc (in China), dat schatten gelds kost, op den duur tot een deb.acle moet le:den Zij willen voorzichtig manoeuvreeren Japans economische invloedssfeer ge stadig uitbreiden, en den vrede daarbij met de groote concurrenten (Rusland, Ver. Staten, Engeland) bewaren, Japan verkeert door zijn geografische positie ten aanzien van de politieke en eco nomische vraagstukken van het Verre Oosten in natuurlijke gunstige omstan digheden. Het lijkt den burgerlijken po litici een zaak van wijs beleid, deze uit te buiten inplaats van met den sabe te rinkelen. De spanningen hebben nu deze week tot een uitbarsting geleid in het parle ment. Men heeft gelezen, hoe de re- geericg bij. de opening van de nieuwe zitting werd ontvangen. Onverbloemd is haar voor de voeten geworpen, dat ze aan den militairen leiband loopt, het land op ondragelijke kosten jaagt en 't naar een afgrond leidt. In het parlement zijn hoofdzakelijk twee stroomingen ver tegenwoordigd: een conservatieve, de seyoekai, en een liberale, de minseitoe. Het schijnt, dat de beide groepen, die mekaar vroeger fel bestreden, thans één lijn trekken, dat beiden zich gelijkelijk tegen het drijven der militairen verzet ten. Wat de gevolgen van deze botsing zullen zijn, is niet te zeggen. Men ver wacht, dat er wel een compromis zal gevonden worden, dat de regeering-Hi- rota waarschijnlijk met vage toezeggin gen het parlement zal weten te kalmee- ren. De beteekenis van een dergelijk compromis kan echter nooit groot zijn. Het conflict zit veel te diep, het is door middel van een accoordje niet uit de wereld te helpen. Japan zal den inwen- digen strijd, die zich thans zoo fel open baart tot het bittere einde moeten strij den, Twee zulke heterogene politieke elementen als het dictatoriaal militaire en het burgerlijk democratische kunnen op den duur niet naast elkaar blijven bestaan en als 't ware tezamen het land jregeeren.. Naar onze mjeening zal te eeniger tijd een ervan de hegemonie ver werven. De meeste kans lijken de mili tairen te hebben. Zij beschikken over het apparaat om het volk, zoo noodig met geweld, naar hun hand te zetten. Wellicht liggen de leiders van het le ger nu reeds op de loer. Het moment, Financieel economisch weekoverzicht. Ruime winstmarge voor Nedi ïfid. rubberond'ernemiji- gen. Goede vooruitzichten voor de tabaksinschrijvingen. Geen bonusuitgifte der Ko ninklijke? Ook op de fondsenmarkt kan de boog niet altijd gespannen blijven. Op de aanhoudende koersstijging van eind 1936 en de eerste weken van het nieu we jaar is een inzinking gevolgd, die aan geen enkele der internationale beurzen is voorbijgegaan. Ten deele heeft men hierbij natuurlijk te doen gehad met een technische reactie, voortspruitende uit het verlangen van vele fondsenhouders, om de op papier gemaakte winst binnen te halen, waartegenover dan stond, dat de reeds geboekte koersstijging dege nen, die zich opnieuw in de markt zou den willen begeven, tot terughouding dwong. Eerst toen nieuwe stimuleeren- de factoren het vooruitzicht op een verdere koersstijging openden, kon in deze situatie een wijziging intreden. In de eerste helft van de afgeloopen week ontbraken zulke factoren nog vrij wel geheel. De prijsstijging, op de goe derenmarkten, één van de meest direc te oorzaken van de willige stemming ter beurze, had plaats gemaakt voor een reactie, die hier en daar zelfs groote afmetingen had aangenomen. Zoo heeft b.v. op de kopermarkt het besluit tot de opheffing der productie-beperking tijdelijk geleid tot een scherpe prijsda ling, wat op de andere metaalmarkten niet zonder invloed is gebleven. Op ve le andere marktgebieden is de koopbe weging, die voor een belangrijk deel haar oorsprong vond in den wensch tot het aanvullen van voorraden bij handel en industrie uit vrees voor een verdere prijsverhooging, eveneens tot staan ge komen. Zij zal vermoedelijk eerst dan weder opleven, wanneer het blijkt, dat de afzetmogelijkheden niet zijn over schat, m.a.w. wanneer het economische herstel inderdaad leidt tot die vergroo ting der koopkracht, waarop men zich bij zijn aankoopen van den laatsten tijd heeft gebaseerd. De Amsterdamsche aandeelenmarkt heeft eenerzijds onder den invloed ge staan van het prijsverloop op de pro ductenmarkten, anderzijds onder dien van de wisselende stemming der New- Yorksche beurs, zoodat de koersen ook hier vrij scherp hebben gefluctueerd. Dat men hier thans nog meer dan ge woonlijk naar Amerika ziet, is daaraan toe te schrijven, dat de verdere ontwik keling van de rubbermarkt in sterke mate afhankelijk is van de vraag, of he£ arbeidsconflict m de Amerika,ansche automobielindustrie al dan niet spoedig zal worden opgelost. De sluiting van een aantal fabrieken heeft reeds tot een inkrimping van de vraag naar rub ber geleid, en dit heeft zich weerspie geld in een reactie van de rubberprijs tot 10l/j„ d., nadat tijdens de jongste hausse tijdelijk een noteering van ca. 11 d. was bereikt. De toenemende kans op een spoedig einde van de staking heeft weliswaar tot eenig herstel van den rubberprijs ge leid, maar toch leggen de koopers meer terughouding aan den dag, mede met het oog op eventueele beslissingen van een Dinsdag a.s, te houden vergadering van het Internationale Rubber Comité, waar zal worden beraadslaagd over de situatie, die wegens het gebrek aan di rect beschikbare rubber op de rubber- markt is ontstaan. Vermoedelijk zal men wel niet veel anders kunnen doen dan reeds gedaan is, nl. het oefenen van. pressie op de producten, om hun rubber zoo spoedig mogelijk ter ver scheping te brengen. De omvang deze: verschepingen wordt echter noodzake lijkerwijze binnen beperkte grenzen ge houden door het bestaande gebrek aan scheepsruimte, terwijl voorts een deel van de te verschepen rubber niet op de markt komt, maar direct naar de consumenten gaat, die ze reeds vroe ger, op latere levering, hebben gekocht. Door een vergrooting der productie in het tweede kwartaal of in het tweede halfjaar zou ook niet voorzien kunnen worden in 't tekort aan ,,loco"-rubber, maar een dergelijk besluit van het Inter nationale Comité zou vermoedelijk toch wel tot een reactie van den rubberprijs leiden. Men mag echter aannemen, dat ook bij een wat lageren rubberprijs de fi- nanciëele resultaten van de Ned. In dische rubbermijen nog zeer gunstig zui len zijn. Met welk een belangrijk winst marge deze ondernemingen thans wer ken is wel gebleken uit het reeds dezer dagen verschenen voorloopige jaarver slag der' Bandar Rubber Mij. over 1936. Bij een kostprijs van ruim 13 cent f.o.b. Indië bedroeg de gemiddelde verkoop prijs in dat jaar ruim 24 cent. Van oogst 1937 is nog slechts ca. een vijfde deel vooruit verkocht, tot dooreen ruim 38 cent per kg, zoodat men voor het restant kan proliteeren van een eventueele verdere prijsverhooging, maar hiervoor '\tegelijkertijd ook de kwade kansen van een prijsdaling loopt. Het zou echter al heel vreemd moeten loopen, als het divfdend over het nieu we jaar niet vele keeren grooter zou worden dan dat over 1936, dat nog slechts 5 bedraagt. De beurs heeft de goede vooruitzichten door een ver dere krachtige koersstijging der aandee- len verdisconteerd. Voor de overige rubberwaarden was de stemming ech ter meerendeels weifelend, terwijl de handel is ingekrompen. Verzekering-Maatschappij op het Leven en tegen Invaliditeit N.V, Skk;.;. Gevestigd te 's-Gravenbage, Prinsessegraeht 13, (Ingez. Med.) Hieronder volgt een overzicht van het koersverloop: U. S. Steel Corp. 61%—63%—62— 64% Bethlehem St. 57%—58%—56%—57% Philips 319—321—310—320 Unilever 172%—168%—171 Ned. Scheepsbouw 10096%96% De Schelde 74%—75%—70%—74 A'dam Rubber 310—298%—309% Serbadjadi 173—162—172—170% Deli Batavia 258269% Deli Mij. 325—330—326% Senembah 303320 H.V. „Amsterdam" 496500486 Javasche Cult. 249234239 Kon. Petr. 408—402—412%—410% door ANNIE S. SWAN 22). n zijn, maar we staan er leelijk voor, tenminste jij", was het veel- beteekende antwoord. „Je weet, of je behoort tenminste te "weten, wat de ge volgen zullen zijn, als je op het oogen- blik een deskundige er bij haait. Aan den anderen kant, als je weigert een consult te houden, krijgt het meisje na tuurlijk achterdocht. Je staat tusschen twee vuren. Van twee kwaden, raad ik je aan Dicky te kiezen. Een paar woor den te rechter tijd gesproken en een bor rel na afloop is alles, wat er noodig is. En je moest er maar geen gras over la ten groeien. Ik ga nu met je mee en zal bij je thuis op je wachten, totdat je Dicky gesproken hebt en verslag over hem uit kunt brengen. Daarna kan hij bij mij mijn overjas komen halen". Ruthven voelde zich gedwongen be wondering te gevoelen voor de eenvou dige en beknopte wijze, waarop zijn va om toe te slaan, kan zijn aangebroken. 1 Nadat dit reeds gezet was, werd ge-1 meld, dat het kabinet heeft besloten af te treden. Men zie onder buitenland. der elk detail behandelde. „Je bent een kei, oude heer", zei hij I langzaam. „Werkelijk een kei. Dicky isl een ingeving. Als hij nuchter genoeg isl om de rol te vervullen, is alles in orde. hoewel het voor ons misschien beter is, als hij iets op heeft", „Als hij dat niet heeft, kunnen wijl hem wel wat geven, als hij bij je thuis I komt. Laten we nu maar gaan. Vandaag kan ik toch geen zaken meer doen,| want het is bijna zes uur". Ze verlieten tezamen het huis en lie-1 pen den weg terug, dien Patrick geko-| men was en praatten over wat de vol gende weken hun zouden brengen. Ongeveer om negen uur dien avond I hield een rijttuig stil voor miss Demp-| ster's huis en dr. Ruthven stapte uit, I vergezeld van een grooten, mageren, ih-l telligent uitzienden, ouderen heer, dienl nij met eenige formaliteiten de eetka-l mer binnen loodste. ..Zeg aan miss Harman, dat ik hier t>en ,,lneI professor Gardiner, Meikle",[ zei hij op luidruchtigen toon, „En vraag I of het haar schikt dat we nu meteen naar boven komen?" Meikle verdween en een paar minuJ Daarentegen brokken tabaksaandee- len meer kooplust, in verband met de nadering (van de voorjaarsinschrijvin gen. De hoeveelheid product, dat op de markt zal komen, schijnt zeer bevredi gend te zullen zijn en ook de kwaliteit van den nieuwen oogst moet goed zijn uitgevallen. Naar verluidt, zou vooral de tabak van de Senembah bijzonder mooi zijn en de aandeelen van deze Mij. zijn dan ook het meest in koers ge stegen. In suikeraandeelen is niet veel omgegaan en de koersen zijn terugge- loopen. Nieuwe groote afdoeningen van de Nivas werden niet gemeld; de oude oogst is trouwens vrijwel verkocht en met verkoopen uit den nieuwen oogst op latere levering schijnt men geen haast te maken. Aandeelen Koninklijke Petroleum zijn na een tijdelijke inzinking weer in koers opgeloopen, waarbij geruchten de rond te deden, volgens welke de Koninklijke, na een met obligatiehouders te treffen regeling in de kwestie der goudclausu le toch tot de uitgifte van bonus-aandee- len zou overgaan. Slechts het eerste deel van deze geruchten schijnt een grond van waarheid te hebben. Een bo nus-uitgifte wordt, volgens van bevoeg de zijde verstrekte inlichtingen, echter niet overwogen. In een weekbericht van de Rotterdamsche Bankver. is er trouwens dezer dagen ook op gewezen, dat de Koninklijke en de Shell niet steeds gelijktijdig tot wijziging van haar kapitaalsstructuur dcor uitreiking van gratis- aandeelen of uitgifte a pari heb ben besloten. Op zijn hoogst zou men met een kleine bonus of met de uitgifte van aandeelen a pari rekening kunnen hou den. Van industriëele fondsen waren de meester incourante soorten, die den laatsten tijd op den voorgrond waren getreden wat lager. Ook Philips liepen tijdelijk in koers terug. Unilever-aan- deelen werden gunstig beïnvloed door de uitbreiding van de belangen van het concern in de Ver. Staten. ten later kwam Alice de kamer binnen. Ze zei hun beiden kort goedenavond, maar was blijkbaar ingenomen met de verschijning van den professor, dien Ruthven met zich meegebracht had. Hij boog voor Alice met aangeboren hoffe lijkheid. Zijn g'ezicht was, op een paar dunne grijze bakkebaardjes, na, gladgeschoren en had een goedhartige uitdrukking, die haar beviel. Met zijn tweeën hadden de Ruthvens het klaar gespeeld hem, in zooverre het zijn garderobe betrof, ge heel en al presentabel te maken en hij zag er uit, alsof hij best met zichzelf in genomen was. Ruthven stelde hem als terloops voor en merkte tegelijkertijd op, dat dr. Gar diner's tijd kostbaar was en dat het dus misschien beter was om direct naar bo ven te gaan. Alice kniHte en ging hen voor. Ze bleef in de kleedkamer, terwijl het on derzoek veronderstleld werd plaats te vinden en kon den zachten klank van hun stemmen hooren, schijnbaar in een ernstig gesprek gewikkeld. Na ongeveer twintig minuten opende Ruthven de verbinding'sdeur en wenkte Het salonrijtuig, waarmee H, M, de Koningin naar Innsbruck reisde. Het Tweede Kamerlid de heer Vos heeft de volgende vragen aan den mi nister van Waterstaat gesteld: Wil de minister mededeelen, hoe het te verklaren is, dat een breuk in de veer van het salonrijtuig, waarmede H. M. de Koningin op 16 Januari jl. naar Innsbruck reisde, welke breuk volgens een openbaar gemaakte mededeelirig van de Nederiandsche spoorwegen niet kon worden gezien, daar deze door een tuimelplaat verborgen werd, nochtans niet aan de aandacht van het Duitsche personeel is ontsnapt? Is er in het voorgevallene aanleiding gevonden om de controle op den toe stand dier spoorwegrijtuigen te ver scherpen? Wil de minister mededeelen, of ook het toezicht op het andere spoorwegma teriaal met voldoende scherpte wordt toegepast? Het bezoek van de ministers Gelissen en Deckers aan Zweden, De ministers Deckers en Gelissen hebben de modelboerderij bezocht der Separator Maatschappij en een bezoek gebracht aan de fabrieken der Aga Maatschappij, in de nabijheid van Stock holm. De stad Stockholm heeft in het stad huis een lunch aangeboden. Des avonds vond een diner plaats in het ministerie van buitenlandsche zaken, waar behalve de waarnemend minister van buiten landsche zaken, Westman, de andere le den der regeering, hooggeplaatste amb tenaren van het ministerie van buiten landsche zaken en vooraanstaande ver tegenwoordigers der industrie aanzaten. Minister a.i. Westman wees op de goe de betrekkingen tusschen Nederland en Zweden, Minister Deckers beantwoord de deze rede. fj DE ONTVANGSTEN DER SPOORWEGEN. Nog steeds daling. De geschatte ontvangsten over de maand December 1936 der Ned. Spoor wegen bedroegen 7.619.900. haar om binnen te komen, Toen keek hij Gardiner aan en zei, dat hij beter deed, zelf zijn opinie over het geval uiteen te zetten. „Ik kan niets anders doen, mijn lieve jongedame, dan dr. Ruthven's diagnose en behandeling te bevestigen. De toe stand van de patiënte is op 't oogenblik zeer critiek. Het einde kan bijna elk oogenblik verwacht worden. Ze heeft geen organische ziekte, het is slechts een kwestie van natuurlijk verval. Ze heeft een lang en gezond leven achter den rug en al haar organen zijn volkomen in orde." „Hoe verklaart u de aanvallen van pijn die ze lijdt?" vroeg Alice vlug. „Vanavond kort nadat dr. Rutven weg gegaan was, heeft ze een heel ergen ge had." „Zenuwkrampen, miss Harman. De do sis pijnstillende middelen moet versterkt worden, voor haar gemak en het uwe," antwoordde hij. U kunt al die details gerust aan haar dokter overlaten, die een van de knapsten van onzen jongere ge- neesheeren is." „O, professor, u bent te goed voor een ouden leerling!" zei Ruthven vlug, De totale ontvangst over 't geheele jaar 1936 bedroeg 94.460.579 tegen 101.120.313 in 1935. Het gemiddelde aantal kilometers in exploitatie bedroeg van 1 Januari af 3.421 tegen 3.531 in 1935. De ontvangst per dagkilometer be: droeg derhalve in 1936: 75.45 tegen 78.46 in 1935. DE REGEERING EN DE N.S.B. Verschenen is het voorloopig verslag der Eerste Kamer over de begrooting van justitie. Daaraan ontleenen wij het volgende: Enkele leden achtten het onjuist, dat de regeering ten opzichte van leden der nationaal-socialistische beweging een andere houding zou aannemen, dan te genover hen, die tot andere bevolkings groepen behooren. Zij stelden de vraag, waarom de N S,B. vaak op huns in ziens kleine wijze wordt gehinderd, ge lijk bv. het geval was bij het vervoer van de n.s.b.-klok. Sommige leden merkten op, dat bij het vervoer ider n.s.b.klok, hetwelk plaats vond onder geleide van een aan tal leden der nationaal socialistische be weging inmilitaire formatie, het stellig de wijze, waarop een en ander ge schiedde, is geweest, welke ingrijpen der politie noodig maakte. Eenige leden, gispend de lompheid en brutaliteit, waarmede men van de zijde der genoemde beweging poogt bijeen komsten van tegenstanders te versto ren, meenden, dat politie en justitie daartegen krachtiger nog dan tot dus ver, zullen hebben op te treden. In ver band met het te Utrecht gebeurde ter vergadering van de vereeniging „De Dageraad", stelden deze leden de vraag, welke maatregelen zijn of zullen wor den getroffen tegen de ambtenaren, van wie, naar zij meenden te weten, is ko men vast te staan, dat zij aan deze wanordelijkheden hebben deelgenomen. Wijders herinnerden de leden hier aan het woord, aan eene voor korten tijd verschenen brochure, getiteld „ge heime machten waarin Joodsche me deburgers in hunne godsdienstige ge voelens worden gekrenkt. Zij zouden gaarne vernemen, of daarin geen aan leiding wordt gevonden den uitgever dier brochure strafrechtelijk te vervol gen of te dezer zake op andere wijze in te grijpen. Steun aan de pluimveehouderij. De minister van landbouw en vissche- rij heeft bepaald, dat door de Nederiand sche centrale voor eieren en pluimvee uit het landbouwcrisisfonds uitkeerin- gen zullen worden gedaan aan fokkers en houders van vermeeringsbedrijven. Deze uitkeeringen zullen geschieden op grond van de aantallen door fokkers en houders van vermeerderingsbedrij- ven afgeleverde, van eigen bedrijf af komstige kuikens en broedeieren. Verdere bijzonderheden worden af zonderlijk bekend gemaakt. doodsbenauwd, dat de namaak profes sor in de voor hem nieuwe situatie te veel zou zeggen „We zijn u zeer dank baar, dat u vanavond hebt willen ko men". „Dat ben ik zeker", zei Alice oprecht en nadat zij hen goedennacht g'ezegd had, gingen ze naar beneden. „Ik zal professor Gardiner even naar zijn rijtuig brengen en daarna kom ik weer terug om miss Dempster voor den nacht gereed te maken", zei Ruthven. „Wij hebben nog iets over het geval te bespreken". Alice kinkte en toen de deur achter hen dicht ging, naderde zij het bed. Haar tante was klaar wakker en haar lippen bewogen zich. „Wie was dat?" vroeg ze, terwijl er een volkomen heldere blik in haar oogen lag. „Professor Gardiner Dr. Ruthven heeft hem met zich meegebracht als consulteerend geneesheer om te zien of er misschien nog iets meer voor u gedaan kon worden," antwoordde het meisje teeder. (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 5