BUITENLAND. i WALCHEREN. RAAD VAN WESTKAPELLE. ZU5D-BEVELAND. 7 f|P! 's-HEER ARENDSKERKE. ABONNEMENTEN en ADVERTEN TIES voor dit blad worden aangenomen door den Agent C. VAN DER PLASSCHE. BELGIE De wapensmokkel. DUITSCHLAND. Hard om hard? BEURS VAN AMSTERDAM, BEURSTHERMOMETER VRIJDAG. MIDDELBURG. GOES. ENGELAND. SPANJE. DE BURGEROORLOG. WESTKAPELLE. Vrijdag vergaderde de Raad, onder voorzitterschap van bur gemeester jhr. mr. de Casembroot. Af wezig de heer J. Polderman en de secre taris, de heer J. de Vos, beiden wegens ongesteldheid. D De v o o r z. stelde voor, over te gaan tot benoeming van een waarnemend se cretaris. De Raad benoemde den heer W. J. K. Dieleman, ambtenaar ter se cretarie, Na beëediging van den benoem de, sprak de v o o r z. in deze eerste vergadering van dit jaar den wensch uit, dat de leden met hun gezinnen een ge zegend jaar mogen hebben. Spr. hoopte ook dit jaar weer in goede samenwer king met den Raad de belangen van de g'emeente te kunnen behartigen. Spr. wees in 't kort op de verbeteringen, wel ke het vorig jaar tot stand zijn gekomen, o.a. wat betreft de straten in de kom en de wegen buiten de gemeente, on danks den slechten economischen toe stand. Ook memoreerde spr. 't heugelijk feit der verloving onzer kroonprinses en het vorstelijk huwelijk, bij welke gele genheid de gemeente getoond heeft in prettige 'samenwerking feest te kunnen vieren. De heer H. Cijsouw betuigde daarop, mede namens den Raad den voorz, zijn dank voor de gesproken woorden en bracht hem en zijn gezin wederkeerig zijn beste wenschen voor 1937 over. Onder de ingekomen stukken behoor den o.a. de goedkeuring op de baatbe lasting, en op de schoolgeldregeling, waarbij de aanslag in de personeele be lasting niet in aanmerking komt bij de heffing van het schoolgeld. De Raad werd gemachtigd f 4000 aan het bestuur van de Chr, school uit te betalen voor de uitkeering, ingevolge art. 205 der L.O. wet. Ingekomen was een schrijven van den Ned. Bond van landarbeiders, inhouden de bij een kastoeslag ook een kolentoe- slag aan werkloozen en steuntrekken- den toe te staan. De voorz, zeide, dat B. en W. wel genegen zijn een toeslag' op de kasuitkeering te verleenen tot het maximum van de steunbedragen, inclu sief den kolentoeslag. Evenwel was men van meening, dat ook de werkloozen van de bouwvak- en transportarbeiders in dezen gelijkstelling zullen vragen, wat ook de heer H. C ij s o u w meende. De heer P. Huibregtse merkte op, dat de landarbeiders minder aan uitkee ring krijgen dan elke andere categorie. Mocht er bezwaar zijn den kolentoeslag in het algemeen toe te kennen, dan, al dus de heer J. Lous, hebben de landar beiders hem het meest noodig. Besloten werd een toeslag op brand stoffen slechts te verleenen aan landar beiders op grond van-hun lagere uitkee ring. Daarop deed de voorz, voorle zing van een schrijven van den inspec teur van de volksgezondheid, waarin de ze verzoekt het besluit van den Raad, genomen in de vergadering van 14 Dec. jl, tot verleening van de bouwvergun ning aan J. Stoel in te trekken. Op grond o.a. van art. 22 van de bouwver ordening is naar de meening van den in specteur ten onrechte de bouwvergun ning verleend. •De heer H. C ij s o u w vroeg, wat de inspecteur te maken heeft met verlee ning van een bouwvergunning, waarop de voorz. antwoordde, dat deze het advies gaf in zijn kwaliteit ook van in specteur van de volkshuisvesting. De hr. C ij s o u w merkte daarna op, dat hij zijn stem niet kon geven aan het voor stel van B. en W. tot intrekking van 't genomen besluit. De voor z. wees daarna op de moeilijkheden, waarin de gemeente kan komen, indien de Raad niet zou besluiten tot intrekking van het besluit. De open bare vergadering ging daarop over in 'n besloten vergadering voor nadere be spreking, Na heropening werd het voorstel van B. en W. tot intrekking van het besluit in stemming gebracht, met het resultaat: 3 st. vóór en 3 st. tegen (nl. de heeren H. Cijsouw, L. Minderhoud en J. Lous) In de eerst volgende vergadering komt het voorstel van B. en W. weder in stemming. Van den minister was een verzoek ingekomen tot intrekking van het be sluit van den Raad tot rangschikking der gemeente in de 7e klasse der pers. belasting. B, en W. stelden voor, even wel onder protest, aan het verzoek van den minister te voldoen. De heer P. Huibregtse zou gaarne zien, dat het in hoogste instantie werd uitgemaakt, en dus in beroep te gaan bij de Kroon. Het voorstel van B. en W. werd echter aan genomen met 4 tegen 2 st. (nl. de heeren P. Huibregtse en J. Lous). Bij de rondvraag vestigde de heer J. Lous de aandacht op het min of meer gevaarlijke van den ondergrondschen aanleg van den kabel op .een meter diepte langs den berm der wegen, voor al daar de wegen zeer smal zijn. Deze opmerking werd door andere leden be aamd, waarna de voorz. toezegde, daarop te bevoegder plaatse te zullen wijzen. De heer P, Huibregtse meende, dat het beter zou zijn, den kabel mid den in den weg te leggen. De heer H. Cijsouw vestigde de aan dacht op de groote scheuten, welke ko men uit den onderstam van enkele hoo rnen in de Zuidslraat,- wat z.i. niet be vorderlijk is voor den groei der boomen. De voorz, zal den gemeentewerker daarop opmerkzaam maken. De heer L. Minderhoud vroeg, of het thans geen tijd is, het houtgewas langs de wegen te kappen, daar dit zeeij het uitzicht begint te belemmeren eh daardoor gevaar oplevert bij het ver keer. De heer P. Huibregtse vestigde de aandacht op de hindernis, welke de be woner van een huis heeft, waarvoor de ramen nog altijd de patates-friteskraam staat. De v o o z. zegde toe aan de wen schen van de beide heeren tegemoet te .zullen komen. TWEE NIEUWE ONBEWAAKTE OVERWEGEN. De minister van waterstaat heeft ont heffing verleend van de verplichting tot afsluiting Van de openbare overwegen bij K.M. 54.950 en bij K.M. 53.760 van den spoorweg RoosendaalVlissingen in de gemeente 's-Heer-Arendskerke. OUDELANDE. Woensdagavond ver gaderde de afd. van den Bijz. Vrijw. Landstorm. De plaatselijke leider de hr. C. Douw heette de aanwezigen welkom en inzonderheid overste Bierman en da. Matzer van Blois. De burgemeester was door ongesteldheid verhinderd. Overste Bierman voerde daarna het woord en toonde aan, dat het noodig is telken ja ren bijeen te komen. Spr. sprak er zijn blijdschap over uit, dat er in ons land 84000 leden zijn die zich achter de re geering scharen. Spr. kan mededeelen, dat er in den a.s. zomer een landstorm dag zal worden gehouden te Goes. Ver schillende vragen werden gedaan en door den spr. beantwoord. WEMELDINGE. Donderdagavond gaf de gymnastiek-vereeniging „Willen is Kunnen'* alhier, haar jaarlijksche uit voering. Een twaalftal gymnastische nummers werd in een vlug tempo op zeer verdienstelijke wijze uitgevoerd en getuigde van flinke training. Het too- neelgedeelte bestaande uit een een-ac- ter en 2 voordrachten, viel ook zeer in den smaak bij 't publiek, dat de spe- lers(sters) met een hartelijk applaus beloonde. Een gezellig bal besloot de zen avond, waarop „W. I. K." met ge noegen kan terug zien. De vele ziekte gevallen in deze gemeente in aanmer king genomen, was de belangstelling goed te noemen. In verband met clandestiene aankoo- pen van voor Spanje bestemde wape nen is, naar thans bevestigd wordt, Paul Jouhaux, de zoon van den secretaris generaal der Fransche C. G. T., in ar rest gesteld. Tegelijkertijd zijn gearresteerd een Spanjaard, een Francaise en een Parij- zenaar. Na door den rechter van in structie te zijn ondervraagd zijn Jou haux, de Franqaise en de Parijzenaar in de gevangenis Saint Leonard te Luik opgesloten. DE STAAT EN DE R.K. KERK Havas meldt uit Berlijn: De reis van drie kardinalen en ver scheidene bisschoppen naar Rome is ongetwijfeld een belangrijke gebeurte nis in de geschiedenis van den Duit- schen godsdienst. Het episcopaat is vastbesloten, weerstand te bieden tegen de nationaal-socialistische pogingen tot het vervangen van een christelijke op voeding der jeugd door een zuiver na tionaal-socialistische. Te Fulda hebben de bisschoppen den tekst vastgesteld van twee verklaringen, die plechtig van den kansel zullen worden voorgelezen. In de eerste verklaring wordt voor de roomsch-katholieke ouders op grond van het concordaat het recht opgeëischt hun kinderen volgens den roomschen godsdienst op te voeden. In de tweede wordt de katholieke Duitschers vrijheid van geweten gevraagd. De eerste verklaring %oodigt de roomsch-katholieke ouders uit zich te verzetten tegen de nationaal-socialisti sche bedoelingen en hun kinderen naar confessioneele scholen te blijven zen den, Het episcopaat dankt hen, die strij den voor de katholieke school en zegt, dat zij onvervreemdbaar recht van het christelijk geweten uitoefenen en de Duitsche wet gehoorzamen, want uit kracht van de rijkswet moet het con cordaat geëerbiedigd worden door de regeering en alle Duitschers. De ver klaring betreurt de opheffing van con fessioneele scholen in bepaalde deelen van het rijk, die volgens de nationaal- socialisten geschied is op grond van een volksstemming. Het episcopaat zegt, dat deze stemming geen enkele wettelijken grondslag had en niet vrij is geweest. De verklaring besluit niet de volgen de woorden: „De christelijke vader of opvoeder, die propaganda maakt voor de openbare school, begrijpt de bedoe lingen onzer tegenstanders niet en draagt een groote verantwoordelijkheid Eerste noteering is vorige koers(en) daarachter officieele noteering van he den; beteekent: geen noteenng ontvangen. Denemarken Oblig. 1926-5 101%101% Amsterdam 1934-4% 100: Zeeuws. Hyp. B-4% 99% Cities Service Cy. P. 1958 5 5757 A Perf. Jurgens A 130130% A Ned. Gist- en Spiritusf. 450%460 A De Schelde N.B. 75%—75% C Am. Smelt Ref. 69%69% A Born. Sum. H.M. 187189% A Houth. Alberts 100 C Union Pac. Rr. 98 C Int. Nickel Cy. 4747% Ned. 1000-4 100%—100% O. Indië 34 1000-4 100%—100% Engeland 1960-90 4 84%84% A Koloniale Bnk. 77%79% A N.I. Hbk. 1000 164—163% C Ned. H. M. 1000 189%—191 A v. Berkels Pat. 58%57% C Calvé-Delft 9393 A Philips G. B. afg. 320%—318%-20 C Unilever 170%—171%-70% C Am. Car Fondry 45%45% C Anaconda Cop. 40%40%-% C Bethlehem St. 57%58%-% C Kennec Copper 45%-45%-% C U. States St. C. 65%—65%-% C North Am. Cy. 24%24% A Kon. Petr. Mpij. 412%—412-13% C Contin. Oil Cy. 32%32 C Philips Petr. Comp. 37%37% C Shell Union O.C. 23%21-% C Tide Water Ass. Oil 15%15%-% A Ned Scheepv. U. 116%—112%-15 A H.V. Amsterdam 491%489-92 A Java Cult. Mij. 236-237-38 N N.I. Suiker U. 173—171%-74% A Deli Batavia 271-274-77 Markt Suiker C Deli Mij. 1000 330%—333%-35 A Senemnah 329328-32 C Baltimore Ohio 17%16% C Southern Pac. Cy. 36%35%-% A Southern Rlw. 19%19% A Amst. Rubb, C. 305%302%-04% A Deli-Bat, Rubb. 181%182 A Hessa Rubber 199198%,-98 A Serbadjadi S.R. 167%---169-70 WISSELKOERSEN. Londen Berlijn Parijs Brussel New-York Heden 8.95% 73.45 8.51% 30.75 1.82% Gisteren 8.95 73.47% 8.51% 30.74% 1.82 jegens zijn kinderen, jegens de christe lijke jeugd, jegens zijn geweten, jegens de kerk en jegens God." In de tweede verklaring worden de geloovigen er aan herinnerd, dat het concordaat vrijheid van geweten waar borgt. Zij schrijft derhalve voor, dat al le ouders iederen druk moeten afwijzen, zelfs wanneer zij in openbaren dienst zijn. Zij moeten die houding aannemen, als men van hen verlangt, dat zij uit de kerk treden, of als men hen wil dwingen hun kinderen van de confessioneele school te nemen. Bovendien zal bij de hoogmis op Zon en feestdagen het volgende gebed wor den uitgesproken: „Goddelijke Verlos ser, wij bidden tot U, want men dreigt een school in te stellen, die de kinderen van U verwijdert en hun zieleheil in ge vaar brengt. Sta niet toe, dat onze kin deren van U worden gescheiden en geef CITY. De geliefde vagebond. De romantiek krijgt een goede beurt in deze alleraardigste film. Maar ze is niet v,an de zwaarste soort. Hoe zou dat ook kunnen, want Maurice Chevalier is er nu eenmaal de man niet naar om erg zwaarwichtig te doen. Zijn zwierige verschijning is meer in gesteld op het avontuurlijke, en hij kan beter met een breed gebaar, een lach en een lied het leven genieten d,an met een somber uiterlijk rondloopen. Dat hij dat zoo nu en dan tóch moet doen komt door de situatie waarin hij zich geplaatst ziet. En die is dan ook wel wat verwarrend voor zoo'n speelsche geest. Een liefde die afgezegd moet wor den omdat er een ,andere candidaat aan den huwelijkshorizont opdoemt, is moei lijk te verwerken. Gaston denkt er wel over heen te komen, reist af naar Frank rijk, vergezeld van 'n aardig joch, wiens lot hij zich aangetrokken heeft en tracht al zwervend door de landelijke heuve len zijn verdriet te begraven. Het twee tal ontmoet Blanquette die harmonica speelt. Gaston kan zingen, en waarom zouden ze dan niet gedrieën verder trekken? Het wordt een gelukkige tijd, die evenwel onverwachts een einde vindt, wanneer Gaston z'n vroegere lief de in Parijs terug ziet en ervaart dat het verleden hem toch sterker bindt dan hij vermoedde. Dat is jammer voor Blanquette. omdat zij Gaston gaat ver liezen en toch zooveel van hem houdt. Maar ze wint hem terug al gaat dat op een bijzondere manier. Maurice Che valier is hier wel in z'n element. Met veel charme, zooals men dat v,an hem gewend is en die zoo innemend kan zijn, speelt hij z'n rol van de geliefde vage bond, die met een vroolijk lied en een zonnig humeur precies weet hoe hij zijn publiek moet pakken. En het prettige is, dat zijn persoontje niet hinderlijk domi neert zoóals zoo gemakkelijk had kun nen gebeuren. Bescheidenheid is ook een deugd! Die heeft men in deze film film betracht, en met succes, Terwille van haar zoon. Het thema waarop hier geborduurd wordt, is het mislukte huwelijk en de pogingen van de moeder om dat haar zoon te besparen. De zoon komt op een kostschool en weet nief dat de werkster die hem zoo trouw verzorgt zijn eigen moeder is. Doch de moeder kent wel haar kind en zij ontziet geen moePe om het hem aangenaam te maken. Zij waakt over hem en offert zich op want als ten lange leste haar toeleg g'elukt is en zij hem dien weg gebaand heeft voor een huwelijk dat beter zal zijn din het hare was, dan trekt zij zich terug zon der haar geheim prijs gegeven te heb ben, Een beeld dus van wat liefde ver mag, die zoo onbaatzuchtig is ,als hier gegeven wordt, ELECTRO. Der Bettelstudent. Kent U de operette Der Bettelstu dent? Spelende in Polen, door de Duit sche troepen bezet, in het jaar zeven tienhonderd en zooveel? Met een rare schutter van een goeverneur, die dras tisch tegen samenzweerderij optreedt, veel van lekker eten en ook wel wat van schoone vrouwen houdt, en overi gens een reuzeopschepper is? Waar een schoon-geweest zijnde gravin met twee nog-schoone dochters woont, arm als de kerkratten, en de eene doch ter al evenzeer hungert naar een rijken man als de andere naar veel en lekker eten, hetwelk 't een zoowel als het an der vooralsnog niet in zicht zijn? Van den zingenden student, en zijn kame raad, de feesten, de vrijagieën en de conspiratieën en wat niet al? Een operettefilm kan in z'n soort van alles zijn: van slecht via matig en dra gelijk over goed en heel goed naar uit stekend. Der Betteltsudent is uitstekend. In het soort. En het soort is bij wijze van divertissement ook heel geschikt. Zoo'n operette uit omstreeks 1700 moet kostuums hebben: mooie, overda- dig-mooie kostuuums. Kanten en breede mouwen en borduurwerk niet voor de dames alleen maar ook voor een Oberst en een Fürst, en de dames zitten ingeregen in corsetten zeer insruc- tief door Ida Wüst gedemonstreerd hoe of dat nu vroeger wel toegegaan moet zijn en er wordt gegeten en gedron ken en gedanst, o, dat kunnen ze daar in Krakau! En die jonge gravin, die kan het nog durvender dan alle anderen te zamen. En dan die arme Bettelstudent, die per komedie tot Fürst Wybicky ge maakt wordt, opstandeling is en nóg een andere verrassing op z'n mouw heeft.... Enfin: gezellig, grappig, ele gant, inderdaad meeslepende operette muziek en een aantal songs die niet mis-plaatst zijn. Als gezegd: een operet te uitstekend in het soort. Voorfilm een crime-story. Een Insepc- tor Trent-mysterie: wie doodde Helen Stanley? De toeschouwer wordt hier in een film-in-een-film-mysterie gebracht; hij kijkt achter de schermen van de film en in de bureaux van politie; hij ziet vele verdachten en een paar ijselijkhe den en tenslotte: de moordenaar onder arrest. Inspector Trent laat zich niet bij den neus nemen. Een interessant stukje tam! derdegraadsverhoor is opmer kelijk in deze film, GRAND THEATER. Folies Bergères. Er zijn reeds heel wat Maurice Che valier-films verschenen, en we herinneren ren er ons niet één, die niet van goede kwaliteit was, en toch was er bij die velen ook niet één, die Maurice Che valier zoo in zijn geschiktst milieu toont als deze „Folies Bergères". Maurice Chevalier speelt in deze film een dubbelrol; hij speelt zichzelf, dus als Maurice Chevalier, de groote artist van de „Folies Bergères", en hij beeld een groote geldmagnaat uit. De voortreffe lijke wijze waarop hij dezen geldmag naat op het tooneel imiteert heeft tot gevolg, dat ook een beroep op hem ge daan wordt, als de geldmagnaat zoek is, en toch in het publiek dient te verschij nen. Hiervan zijn een aantal verwarde en grappige situaties, benevens de noo- dige liefdesscènes, het gevolg. Maar Maurice slaat er zich doorheen, zingend, beminnend en vroolijk, en als een voor treffelijk acteur. Noemenswaard zijn ook de schitterende opnamen van eeni- ge briljante „Folies Bergères' -nummers, De koning der verdoemden. Zoo luchtig, verrassend en geestig als het eerste hoofdnummer, zoo ernstig en dramatisch is „De koning der ver doemden", met Conrad Veidt en Noah Beery. Deze film toont het leven der veroordeelden op een „Duivelseiland". Als wilde dieren worden de veroordeel den geteld en behandeld en reeds dade lijk voelt men de dreiging van den op stand die onder de gevangenen zal uit breken. Alle beelden en scènes zijn van een groote, suggestieve kracht en hoe sensationeel ook vaak, in dit milieu, doen ze als rauwe realiteit aan. Een on getwijfeld grootsche en zeer indrukwek kende film en één van de besten van Conrad Veith en Noah Beery. Het journaal verraste ons met een aantal opnamen van den historischen optocht, die 14 dezer te Goes gehouden werd. Als geheel een bijzonder goed pro gramma! den christelijken ouders de kracht om de katholieke school te verdedigen". De vorm van dit gebed en de kracht der beidé verklaringen, waarin voor het eerst sedert vier jaar de nationaal-so cialistische gezagdragers „tegenstan ders" worden genoemd, toonen aan, dat het reeds in verborgen bestaande con flict tusschen staat en roomsch-katho lieke kerk dreigt te verscherpen en te ontaarden in een waren „Kulturkampf". De smidse van. Gretna Green wordt gesloten. De smidse van het Schotsche stadje Gretna Green, waarin van oudsher zon der verdere formaliteiten huwelijken konden worden gesloten, zal binnenkort gesloten moeien worden. Gister heeft namelijk de commissie, die einde 1935 werd ingesteld tot onderzoek van het vraagstuk der onregelmatige echtver bintenissen,!, haar verslag bekend ge maakt. Daarin wordt voorgesteld een einde te maken aan deze soort van huwelijks sluitingen. Invoerverbod van eieren? De nationale raad voor de pluimvee teelt heeft in zijn vergadering te Lon den een motie aangenomen, waarin ge zegd wordt, dat de Raad onmiddellijk een nationale actie tegen den invoer van alle eieren voor den duur yan ten minste drie maanden moet op touw zet ten. Invoerverbod voor eieren? De nationale Raad voor de pluimvee teelt heeft in zijn vergadering te Lon den een motie aangenomen, waarin ge zegd wordt dat de Raad onmiddellijk een nationale actie tegen den invoer van alle eieren voor den duur van ten minste drie maanden moet op touw zet ten. TWEE DOODEN BIJ VLIEGONGELUK Het vliegtuig, dat de kr,anten over brengt van Londen naar Parijs en waar omtrent men gisterochtend eenige uren lang niets had vernomen, is geheel ver nield teruggevonden te Titsey Hill (Sur rey). De beide inzittenden waren om het leven gekomen. De verdedigingsr.aad van Madrid deel de gisteravond mede, dat de opstan delingen een tegen-aanval hebben ge daan op de stellingen, welke eergiste ren door de regeeringstroepen werden veroverd in den sector van het Wëster- park. De opstandelingen werden door mitrailleurvuur teruggedreven. In den .afgeloopen nacht wierp de luchtmacht der opstandel'ngen bommen op de omgeving van Madrid, zonder evenwel veel schade aan te richten. Ook aan het front in Andalusië en de om geving van Malaga werden gebombar deerd. eveneens zonder resultaat. De aanleg van verdedigingswerken bij Ma laga wordt haastig voortgezet. Verder wordt verklaard d,af de be drijvigheid aan het centrale front gering is geweest. Het bombardement van Ceuta. Ten aanzien v,an het bombardement van Ceuta door een regeeringsvliegtuig wordt nader vernomen, dat twee bom men tot ontploff'ng zijn gekomen in de nabijheid van het stoomschip „Mogre Belaska'1', waarop zich pelgflms voor Mekka zouden gaan inschepen. De bom men ontploften op het oogenbl k, waar op de khalief, de sultan van Tetouan en zijn gevolg een bezoek aan boord zouden brengen. Onder de op de kade HEI De p| geleid tJ weinige) Landdaf net is minisfej van de aangebfl Naar deze or geschre| •den van eel niets w| der ver dagen ben uitj ministel In hel gen te heersd Ou Bij e| W. voc kruithui drie gei DE Gï De o| legharnl men schat oogenbj voorts geëvacil de ove| 1927 zi Kentucl zenden heuvels maken sende i| ste opg reeds Honc wijl de Cincinr ten te lucky neerdej pómpe^ bouw in IndJ ,servoir| nield, zine zil spreid. Te vier Ol hoogte. I inwone| minger.| lieden. versier! den dr| haast zijn 15l dat ve| water strooml VIie<T auto's hulpve| mingen vooral I len aaif Het vreest) koud Ook mogelij epider dan U ■Steeds De

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 2