*2* GOESCHE COUDANT^ Leege Portemonnaies BINNENLAND. WEERBERICHT. KUNST EN WETENSCHAP. ZEELAND. NUMMER 19. DRIE BLADEN. ZATERDAG 23 JANUARI 1937. EERSTE BLAD. 180e JAARGANG. Waar de Kneep Zit. MIDDELBURG. GOES. VLiSSINGEN. ach# MIDDELBURGSCHE COURANT Dngbiau Voor Middelburg, Goes en agent- ichap VKssingen f 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en' Goes !3 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. dij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 7. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen IJ >®sr»u 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cos. rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent. 49H0 - „Om een grote en schone traditie" is het onderhoofdje van een artikel in de Arbeiderspers, handelende over een op hefmakende strafzaak tegen den hoofd redacteur van deszelfs bladen. Om te beginnen beseft de Arbeiders pers klaarblijkelijk niet, dat dit hoofdje, zij het dan in anderen zin, reeds geheel in strijd is met hetgeen er aan tekst on der volgt. Wantdat is in strijd met een groote en goede traditie in de Ne derlandsche pers, namelijk, om zich niet bezig te houden met strafzaken, zoolang deze nog sub judice, d.w.z. nog aan het oordeel van den rechter onderworpen, zijn. Deze traditie treedt dit artikel met voeten, aangezien het zoowel op de be slissing des rechters invloed poogt uit te oefenen, als wel nog politieke munt uit het geval probeert te slaan boven dien. Het artikel is treffend tendentieus, dat wil zeggen: pogend te beïnvloeden, zij bet dan ook op een wijze die op zichzelf de perken van het toelaat bare geenszins te buiten gaat. Maar daar gaat het hier niet om. Nu de Arbeiderspers dus van den rechten weg afwijkt, meenen wij gerech tigd te zijn bij wijze van tegenwicht ook enkele opmerkingen over deze zaak te maken. Er zal uit blijken, dat de Arbeiders pers niet alleen met het schrijven over een' nog hangende strafzaak mis greep, maar dat zij bovendien een tweede, en veel ernstiger principieele fout beging. Daargelaten nog de uit een oogpunt van algemeene volksmoraliteit nog erger zon de van het maken tot een politiek voor- deeïig zaakje van een rechtszitting. Waarfbe deze toch allerminst behoort te diene». Voor de roode broeders evenmin als voor de zwart-rooden. De 2aak is eenvoudig, als gisteren reeds kort gemeld, deze: De hoofdredacteur der A.P., de heer J. F. Ankersmit, staat in hooger beroep terecht voor het'gerechtshof te Amster dam in verband met een in eenige edities van de bladen der Arbeiderspers van 15 Februari van het vorige jaar verschenen en voor het hoofd van den bevrienden staat Duitschland, Adolf Hitler, beleedi- gend geachte politieke prent.Hitler was daarop afgebeeld bij de begrafenis van den in Zwitserland vermoorden nazi agent Gustloff, plechtig verklarend te midden van S.A.-troepen: „Wij, brave nazi's hebben nog nimmer een politie ken tegenstander vermoord". Vóór den redenaar echter bevinden zich op de prent de grafzerken van Rathenau, Ertz- berger en Rhöm, door nazi's vermoord." „De tegen den hoofdredacteur der A.P. die wij hier citeeren uitge brachte dagvaarding stelde nu, dat deze plaat beleedigend was voor het „be vriende staatshoofd" doordat de rijks president zou zijn afgebeeld „in zweren' de houding, staande voor een troep ge' uniformeerde S.A.- of S.S.-mannen met misdadige, althans uiterst ongunstige ge- laattrekken", terwijl aan het gelaat en de houding van den rijkspresident een „bij uitstek onbetrouwbare expressie" zou zijn gegeven. Aldus zou dan kenne lijk tot uitdrukking zijn gebracht, dat Hitier „een meineed, althans in ieder ge val een plechtige verklaring opzettelijk in strijd met de waarheid had afgelegd" en voorts, dat hij „zich omgaf of omgang had met misdadigers, althans met uiterst ongunstige individuen". Op deze dag vaarding heeft de rechtbank dien hoofd redacteur veroordeeld tot een geldboete van 150, nadat de officier van justitie 250 had geëischt." it Tot zoover de feiten, die wel vast staan. Het Eerste Kamerlid mr. Mendels, de stunt-verdediger der sociaal-democratie in al zulke politieke gevallen (en een knap man, vol chijntjes!) heeft ook in de ze zaak gepleit, en o.a. als getuige gedag vaard prof. Kernkamp, om te doen vast stellen, dat de voorgestelde feiten juist waren, althans dat de gebeurtenissen der laatste jaren rechtmatig of historisch verantwoord als caricatuur voorgesteld of in beeld gebracht konden worden op de wijze als hier geschied was. En daar is dan van alles om henen geborduurd, hetwelk heel interessant was, interessant om te lezen.... maar hetwelk toch, dunkt ons, weinig en mis schien wel heelemaal niets ter zake dienende geacht moet worden te zijn! Het gaat hier eenvoudig om art. 117 van den derden titel van ons wetboek van strafrecht; waar staat: „Opzette lijke beleediging een regeerend vorst of ander hoofd van een bevrienden staat aangedaan, wordt gestraft met gevange nisstraf van ten hoogste vier jaren of geldboete van ten hoogste driehonderd gulden". Nu lijkt het toch wel erg aannemelijk, en het tegendeel lijkt ons volstrekt on aannemelijk, dat voor Hitier en zijn geestverwanten deze plaat althans erger lijk beleedigend moet zijn! En dat hij waarschijnlijk naar zoo nuchter objectief mogelijke maatstaven desniettemin óók nog beleedigend geacht moet worden te zijn. En is dat zoodan is, naar ons ge voelen, de zaak klaar. Kant en klaar. Dan moet de verantwoordelijke man gestraft worden. Omdat we in een rechtsstaat leven, waarin iedereen, en dus óók de sociaal democraten, zich aan de wet hebben te onderwerpen. Daar zit-em de kneep. Nu zal deze of gene geneigd zijn, het geen wij schreven, verkeerd uit te leg gen, Daarom moet hier nog een en ander volgen. Voor wat de feiten betreft, zijn wij het met hetgeen mr. Mendels te berde bracht, zoo ongeveer heelemaal eens. Wij doen geen sikkepit onder in veront waardiging bij wie dan ook over den walgelijken moord op een Rathenau bijvoorbeeld, waardoor een der fijnste en nobelste denkers der laatste eeuw beest achtig gedood werd; wij wenden ons met afschuw af van een regime, hetwelk den moordenaars van dezen fijnen geest godbetert een gedenkplaat onthult; wij aanvaarden de waarschijnlijkheid, al thans de mogelijkheid, van al de andere dingen, die de verdediger aanvoert, en desalniettemin: het komt niet te pas. Al ware er nog tienmalen zooveel ergernis wekkends in het naburige Duitschland gebeurd, neen, al waren er duizendmaal zooveel mannen vermoord door een re gime, hetwelk daarna in opperste hui chelarij van zichzelven durft te zeggen, dat zij nimmer een man een haar krenk tendan nog staat vele malen b o- v e n de hier op het spel staande belan gen verheven de eerbied welke wij aan de w e t verschuldigd zijn. En de groote, principieële fout der Ar beiderspers een fout, waaraan de so ciaal-democratie gemakkelijk dreigt mank te gaan, en die daarom ten scherp ste gesignaleerd en daarna bestreden moet worden is deze: dat zij meent, dat bepaalde belangen, bepaalde op zichzelf begrijpelijke gemoedsaandoenin g<en, bepaalde niet ongegronde veront waardigingen, zelfs stellige krenkingen van het rechtsbewustzijn des volks, dit volk, of een deel van dit volk, of een groep enkelingen, het recht geven de wet op zij te zetten. Daartegen moeten wij ons ten scherp ste teweer stellen, Hoe gek het zoo op 't eerste gezicht misschien zal lijken: voor wie dieper over de zaak nadenkt loopt de aanvaar ding van het standpunt der Arbeiders pers uit opde I y n c h j u s t i t i e. Indien de Arbeiderspers den eerbied voor de wet had gehad, die elke legale partij behoort te hebben, dan had zij moeten zeggen: Hitler moge dan naar ons gevoelen een staatshoofd zijn in heel anderen zin dan de constitutioneele staatshoofden in democratisch geregeer de landen; hij moge dan behalve hoofd van den staat ook nog dit en dat en van alles meer zijn; wij mogen het nazi-re gime nog zoo verderfelijk achten; wij mogen het te vuur en te zwaard willen bestrijden, maar: bovenal eerbied voor de wet. Denk van Hitier en zijn trawanten, wat ge wilt; hekel en bespot en beleedig die trawanten desnoods zooveel als wij meenen dat ons inzicht ons voorschrijft en ons geweten ons toelaat, maar: denk om. Art. 117 Wetboek van Strafrecht. Zoolang dat geldt, moeten wij van een „bevriend staatshoofd" afblijven Zelfs al zijn we ons er heel precies van bewust wat hier onder „bevriend" ver staan moet worden en zelfs al is dat staatshoofd Adolf Hitler. Het mag niet. Het is in strijd met de wet. En dus: afblijven. Daar zit 'm de kneep. Daar ligt ook het gevaar. En daarom hebben wij op de princi pieële fout in de redeneering van de so ciaal-democratie, overigens zoo abel door mr. Mendels vertolkt, nadruk kelijk meenen te moeten wijzen. Een zonnewijzer en valsche vrien den spreken tot ons, zoolang de zon schijnt, en zwijgen, als ze is onderge gaan. DE VOORGESTELDE GRONDWETSWIJZIGING. Amendementen, waarin de cor poratieve gedachte wordt be lichaamd. Het Tweede Kamerlid Goseling (r. k.) en enkele anderen hebben op de wetsontwerpen tot wijziging van de grondwet een aantal amendementen voorgesteld strekkende tot het opne men van de mogelijkheid, openbare li chamen voor beroep en bedrijf in te stellen, In de eerste plaats wordt voorgesteld in hei eerste hoofdstuk na artikel 3 een nieuw artikel in te voegen, luiden de: De wet kan bepaalde vormen van sa menwerking in beroep en bedrijf, als mede op ander gebied, erkennen en op dien grondslag openbare lichamen in stellen. Werkkring en samenstelling de zer lichamen worden bij deze wet gere geld. In de toelichting, merken de voorstel Iers op, dat zij als naaste doel beoogen een verbetering van de systematiek, die zeker in de grondwet van meer dan ge wone beteekenis is. Wanneer men met de regeering de bedrijven ziet als „maatschappelijke factoren", dienen deze organismen van het maatschappelijk leven in de grond wet erkenning te vinden. Zij kunnen dan den grondslag vormen voor de in te stel len openbare lichamen, die niet zijn or ganen van het staatsgezag, maar meer volgroeide vormen van samenwerking in het maatschappelijk leven, waaraan in het staatsbestel een passende plaats wordt gegeven, opdat er harmonie zij tusscihen bedrijfsbelang en algemeen welzijn. Daar het maatschappelijke leveil meer omvat dan het beroeps- en be drijfsleven en bovendien instelling van lichamen, als de hierbedoelde, ook dienstig zou kunnen zijn op een gebied, dat wellicht niet tot 't maatschappelijke leven zou kunnen worden gerekend, (men denke aan de Wieringermeer) is de omschrijving ruim gekozen, opdat geen enkele ontwikkeling door het for- meele voorschrift zou worden belem merd. Nadat aldus in dit nieuw in te voe gen artikel de grondslag is gelegd, be oogt een ander ingediend amendement in het door de regeering voorgestelde nieuwe vierde hoofdstuk de nadere uit werking door middel van een organieke wet strenger te systematiseeren. Het lichaam voor het beroeps- en be drijfsleven in het algemeen is, naar de meening der voorstellers, in een afzon derlijke bepaling beter op zijn plaats. De plaatsing van dit artikel is zoodanig, dat eveneens toekenning van veror denende bevoegdheid aan dit lichaam mogelijk wordt gemaakt, indien de ont wikkeling daartoe aanleiding geeft. De instelling met andere functie behoeft intusschen hierop niet te wachten. Staatssecretarissen. Voorts is door dezelfde Kamerleden een amendement voorgesteld strekken de om tusschen de artikelen 77 en 78 in te voegen een artikel, luidende: De koning kan aan een ministerieel departement staats-secretarissen be noemen en die naar welgevallen ont slaan. Hun verantwoordelijkheid wordt geregeld door de wet, MINISTER COLIJN TE PARIJS. Woont een filmvertooning van de Nederlandsche vereeniging bij. De Parijsche correspondent van de „N. R, Ct," meldt: D,ank zij de goede zorgen van de be stuurders van de Nederlandsche vereeni ging zijn hier de beide films, ter gele genheid van bet Prinselijk huwelijk ver vaardigd, Vrijdagavond voor een geest driftig publiek vertoond. Een groote ver rassing voor velen was de komst van dr. Colijn en zijn echtgenoote vergezeld van den gez,ant en mevrouw Loudon, Naar men weet bracht, de premier de afge- loopen week te Parijs door. Door jhr. dr. C, de Graeff, secretaris van de vereeniging aangekondigd, is dr. Colijn door het opgerezen publiek met langdurig applaus ontvangen. De zaal was geheel vol en velen moesten een staanplaats voor lief nemen. De heer A. E. Labouchère, voorzitter van de vereeniging, heette dr. Colijin, den gezant en de beide d,ames welkom, en gaf nog eens uitdrukking aan de blijde gevoelens die door het zien van de film werden opgewekt. Hierna ontrolden zich de beide films, eerst die welke begint bij de inhuldi ging van de Koningin en het leven van beide vorstelijke families weergeeft. Daarna is men getuige geweest v,an de plechtigheid op 7 Januari. Tijdens de vertooning klonk applaus zoo dikwijls de vorstelijke personen op het witte doek verschenen. Filmreportage uit Krynica. De Nederlandsche journaalfabrieken „Profilti" te Den Haag, en „Polygoon" te Haarlem, zijn in de gelegenheid ge steld, met speciale toestemming van het prinselijk paar, opnamen te vervaardi gen van Prinses Juliana en Prins Bern- hard, tijdens hun verblijf te Krynica Deze reportage, welke nog aangevuld is met opnamen uit de schitterende om geving van Krynica, zal van Zondag a.s. af in de Nederlandsche bioscoop thea ters tot vertooning worden gebracht. RADIO-CENTRAJLES; EN RECLAME-UITZENDINGEN. Doorgeven van buitenlandsche reclame-uitzendingen verboden. Biji ministerieelen brief van 20 Jan is ,aan exploitanten van radio-centrales de volgende verbodsbepaling opgelegd: Buitenlandsche programma's, welke re clame bevatten, mogen niet worden doorgegeven. Voorts mogen niet wor den gedisiribueerd de programma's van omroepstatiöns, welke hoofdzakelijk re clame-uitzendingen verzorgen, in ver band waarmede de programma's van 't zendstation te Luxemburg onder geen enkele omstandigheid mogen worden doorgegeven. REGELING BEVROREN BRAZILIAANSCHE VORDERINGEN? Naar wij vernemen, zal de regeling inzake de bevroren Braziliaansche vor deringen waarschijnlijk binnen korten tijd tot stand komen. De vorderingen zouden in twee jaren in maandeiijksche termijnen worden betaald, waarbij de Hollandsche Bank Unie is belast met de uitvoering. Zoodra de overeenkomst tusschen de Nederlandsche regeering en de Braziliaansche regèering definitief geteekend is, zullen nadere bijzonderhe den volgen. Verwachting tot morgenavond: Matige Z.O, tot O. wind, gedeeltelijk bewolkt, aanvankelijk weinig oi geen neerslag, kouder. Za 23 Jan.: Zon op: 7 h 57; onder: 16 h 28. Licht op: 16 58. Maan op: 13 h 01; onder: 5 h 09. Zo. 24 Jan.: Zon op: 7 h 55; onder 16 h 30. Licht op: 17 h 00. Maan op: 14 h 10; onder: 6 h 04. V.M,: 26 Jan, AVRO-PRIJSVRAAG VOOR EEN DECLAMATORIUM. Zaterdagmorgen heeft de voorzitter van de A.V.R.O. de heer G. de Clercq in het A.V.R.O.-gebouw aan de Kei zersgracht te Ams'erdam, de jury ge ïnstalleerd, die de inzendingen naar aanleiding van de prijsvraag voor een declamatorium, waarmede 't tooneel van de nieuwe Avro-studio eerlang zal wor den ingewijd, zal beoordeelen. De deelneming aan deze prijsvraag was vrij. Gevraagd werd de fekst voor een episch, dramatisch of lyrisch decla matorium voor soli, spreek- eventueel zang- koor en orkest, een Nederlandsch onderwerp van dezen tijd behandelend. Deze laatste voorwaarde is ech'er niet verplichtend gesteld. Niet minder dan 23 dichters zonden een onderwerp in. Binnenkort zal op feestelijke en waar dige wijze het tooneel in de concert- en schouwburgzaal in de nieuwe A.V.R.Ó.- studio te Hilversum in gebruik worden genomen. Deze eerste studiozaal van Nederland zal ingewijd worden met de opvoering van een oorspronkelijk Ne derlandsch dichtwerk, speciaal voor dit doel geschreven, gevolgd door een too- neelstuk. Enkele vooraanstaande v.aderland- sche dichters zijn uitgenoodigd: n.l. dr, P, C, Boutens, Jan Engelman. M. Nij- hoff, mevr. H. Roland Holst-v. d. Schalk en J, W. F, Werumeus Buning. Dr. Bou tens echter heef; de uitnoodiging niet aanvaard. In overleg met den auteur en de jury zal een Nederl.andsch componist worden uitgenoodigd de muzek te componeeren. De jury, de vandaag is geïns'alleerd, bestaat uit: Anthonie Donker, Kommer Kleyn, Eduard Verkade, Abraham v. d. Vies, dr. P. H. Ritter jr. en Anton van Duinkerken. Hoog- es Laagwater te Vlisainleg? Hoogwater. Laagwater J anuari. Za. 23 10.05 22.48 4.03 16.48 Zo. 24 11.17 23.48 5.22 17.51 Ma. 25 12.16 6.29 18.46 Hoog- en Laagwater te Wemeldicg*? Hoogwater. Laagwater. Januari. Za. 23 11.52 5.04 17.46 Zo. 24 0.41 13.08 6.24 18.55 Ma. 25 1.46 14.11 7.31 19.51 Wesikapelle is 28 min ca Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later (S -- springtij WIE IS DE VINDER? De commissaris van politie verzoekt dengene, die een kralentaschje met gou den beugel heeft gevonden, zich me de in zijn eigen belang, aan het politie bureau te vervoegen. Het Rozenplein. Gisteren heeft de aanbesteding plaats gevonden van het sloopen van de schuur van Mol aan den Oostsingel, met belendende huisjes. Dit werk is opge dragen aan C. Westdorp. 15 Februari moeten de panden gesloopt zijn, waarna dan met het aanleggen van het Rozen- plein begonnen zal worden. Een en ander zal den toestand der plaatse wel een geheel ander aanzien geven en een groote verbetering betee- kenen. maar snoezige modelletjes, in fijnste leersoorten en alle kleuren, verkoopt Witkam's Geschenken huis. Prijzen van 55 ct. tot I 3,50, (Ingez. Med.) B. en W. hebben aan den heer J. de Graaft' ove'reenkomstig zijn inschrij ving het schilderwerk der gemeente voor 1937 opgedragen. Het loodgieterswerk is, gezien de zeer lage bedragen waarvoor is inge schreven, voor het jaar 1937 niet ge gund. De daarvoor in aanmerking komende werken zullen zooveel mogelijk afzon derlijk aanbesteed worden, terwijl de nog overblijvende kleine werkjes bij toerbeurt aan de daarvoor in aanmer king komende loodgieters te Goes zul len worden opgedragen. Kantoor Vee- en Vleeschkeuringsdienst, B. en W. stellen voor wederom voor 5 jaar te huren van de Coöperatieve Ver eeniging tot Exploitatie van een open baar slachthuis een deel van het slacht huis om te dienen als kantoor van den Vee- en Vleeschkeuringsdienst, doch nu voor 300 inplaats van 250 per jaar. Verlaagde erfpachtscanon. B. en W. stellen voor evenals voor de jaren 19331935 ook voor 1936 de erf pachtscanon van de aan den heer H. Zeyger verpachte Zeehondenwerf te ver minderen van 312 op 160. Verkoop grond. B. en W. stellen voor overeenkomstig het desbetreffend verzoek 135 m2 grond aan den Singelweg te verkoopen aan M. Peereboom alhier voor 2025.

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 1