AKKERTJES KRONIEK van den DAG. KERK EN SCHOOL. Het helsch complot BINNENLAND. ZEELAND. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN VRUDAG 22 JANUARI 1937. No. 18. 4IDBELBURG. aa Een groothertogin verjaart. H. K, H. Charlotte, groothertogin van Luxemburg, prinses van BourbonPar ma, (en, tusschen twee haakjes, één der uiterst schaars geworden regeerende vorstinnen van ons werelddeel, ja, als we ons niet vergissen, met Koningin Wilhelmina van Nederland het eenige overgebleven tweetal ter wereld) viert morgen, den 23en Januari, haar 41en verjaardag. Groothertoginnejaardag is in Luxemburg tevens, als in Nederland, de nationale feestdag. Den 9en Januari 1919, kort na het ein de van den wereldoorlog, is groother togin Charlotte haar oudere zuster Ma ria Adelheid op den troon opgevolgd. Haar voorgangster is aan een samen spel van anti-dynastieke en politieke krachten in het land zelf, welker drei ging ten zeerste verergerd werd door groote en veel gevaarlijker internatio nale moeilijkheden, ten offer gevallen; in het belang v,an de bedreigde zelfstan digheid van haar land en volk heeft zij toen vrijwillig afstand van den troon ge daan, Zij verliet huis en hof en ging in een streng klooster; later, toen haar gezondheid het verblijf daar niet langer gedoogde, in een milder en tenslotte is deze even lieftallige als vrome jonge vrouw, in ballingschap, op een harer fa miliegoederen in Duitschland gestorven. Groothertogin Charlotte is kort na haar troonsbestijging in het huwelijk ge treden met prins Felix van Bourbon Parma, die nog een rechtstreeksche af stammeling in de mannelijke lijn van den Roi Soleil, Lodewijk XIV, moet zijn. Uit deze echtvereeniging werden zes kinderen, twee jongens en vier meisjes, geboren. De oudste, kroonprins Jean, zag den 5en Januari 1921 het levens licht. Hij is nu een fiksche jonge knaap van 16 jaar, die in Engeland school gaat. Groothertogin Charlotte, wier troons bestijging in de woelige dagen van 1919 door een overweldigende meerderheid v,an stemmen, bij een referendum op de dynastie uitgebracht, bevestigd werd, is in Luxemburg zeer bemind. Enkele ja ren geleden schreef een der bladen bij gelegenheid van een regeeringsjubileum o.a.: „Tien jaren zijn verloopen gedu rende welke onze groothertogin Char lotte ons land tot een streng constitcïïio- neele, verstandige en bekwame heer- scheres was. Aan de zijde harer gemaal prins Felix en in den kring harer voor spoedig opgroeiende knderen heeft zij zich niet alleen de hoogachting, maar ook de in diep menschelijke gevoelens wortelende liefde van heel haar Volk verworven". Deze gevoelens zijn sindsdien niet ver anderd.' van rechts tot knks de so ciaal-democraten inbegrepen waar deert en respecteert men in Luxemburg het hoofd van den Staat tegenwoordig, al is dat in nu gelukkig vergeten jaren ter linkerzijde wel eens anders geweest. Geslaagd voor het Mercurius-Diplo- ma Nederlandsche Handelscorrespon dentie de heer J. L. Eversdijk Pzn. is K a p e 11 e. In den ouderdom van 56 jaar is te Heeg (Fr.) plotseling overleden ds. J. F. Th. v, d. Linde, predikant der Ned. Herv. Gem. aldaar. Ds. v. d. Linde werd 11 Sept. 1880 geboren en in 1906 candidaat in Z e e - 1 a n d, om 22 (Maart 1906 te B u r g h het predikambt te aanvaarden. Vandaar vertrok hij in 1912 naar Wisseker- k e, welke standplaats hij in 1929 met Heeg verwisselde. Tegen 3 Mei a.s, heeft ds. Boers, Ned. Herv. Predikant te Roordahuizen, die onlangs is geschorst door het klassi kaal bestuur wegens communistische tendenzen in zijn predikatiën, emeritaat aangevraagd. Gerei. Gem, Ds. M, Heikoop te Utrecht heeft be dankt voor het beroep naar Goes. door ANNIE S. SWAN 21). „Graag. Zet hem maar in de kleedka mer. Ik ben zoo blij, dat wij die kamer hebben; het is zoon gemak". „Dat is het zeker", gaf Christina toe, terwijl ze de kamer uitging. Nadat ze de deur zorgvuldig achter zich gesloten had, bleef ze in het nauwe gangetje staan, dat van de kleedkamer naar het portaal leidde. i,Hm!" herhaaflde zij. „Kokend wa ter! Dat hadden ze heelemaal niet noo- dig. Ze wilden van jou afkomen, Tina. Vannacht zullen er twee opblijven, Dalgleish zal de eene zijn en Tina de andere, hoewel je haar niet zult zien." HOOFDSTUK IX. De professor. Toen Ruthven het huis verliet, sloeg het vijf uur van den toren van de Tron- kerk. Bij zichzelf overleggend, dat hij zijn vader waarschijnlijk nog net op zijn kantoor aan kon treffen, stak hij de Da koorta daalt onmiddellijk, Da besmetting wordt gestuit, Da ciekte-duur wordt ingekort, Steeds goede resultaten met: Volgens recept van Apotheker Dumonf AKKER.CACHETS Overal verkrijgbaar. Per 12 stuks 52 cent. (Ingez. Med.) teraardebestelling van den zweefvlieger P. Bosch, Gistermiddag is op de begraafplaats „Zorgvlied" te Amsterdam de teraarde bestelling geschied van het stoffelijk overschot van de bij het vliegongeluk van Zaterdag jl, zoo noodlottig om het leven gekomen zweefvlieginstructeur P. Bosch. Een groot aantal personen uit de krin gen van sport, zweefvliegers was tegen woordig. Toen de orgeltonen verklonken waren trad de gep. vice-admiraal L. J. Quant naar voren om een woord van afscheid te spreken namens het Nederlandsch instituut voor zweefvliegen, aan welke instelling de heer P. Bosch als instruc teur verbonden was, Spr. uitte de hoop, dat de waardee/ring, welke men van hoog tot laag voor den overledene koes-, terde, een troost moge zijn voor de na bestaanden. Hierna sprak ir, Oyens als kameraad namens de zweefvliegers enkele gevoel volle woorden. Tenslotte hield ds. P. Bakker, mede sprekende als familiePJ een afscheids- oredicatie. WERKKAMPEN VOOR JEUGDIGE VOORWAARDELIJK VEROORDEEELDEN. Een stichting zal in het leven worden geroepen. De criminaliteit onder de jeugdige werkloozen neemt meer en meer toe, aldus mr. G. C. Th. de Jongh, in een conferentie te Amsterdam van een co mité, dat zich bezig houdt met de op richting van werkkampen voor voor waardelijk veroordeelde jeugdige werk loozen, met een aantal vertegenwoordi gers van dagbladen. Het denkbeeld om die jongelieden in den leeftijd van 16 tot hoogstens 23 jaar, die tengevolge van de werkloosheid het spoor bijster zijn geworden, maar geen slechte inborst hebben, weer op het goede pad te helpen door hen te ver eenigen in werkkampen vond weer klank bij het Genootschap tot zedelijke Verbetering der Gevangenen. Op aan sporing van hooger hand hebben zich daarbij aangesloten de Prot. Chr. Re- classeeringsvereeniging, het Leger des Heils en het verbond Pro Juventute. Nu ook de minister van Justitie te kennen heeft gegeven dat hij voorhands bij wijze van proef en op bescheiden schaal zijn medewerking wil verleenen, is het comité een belangrijke stap ver der gekomen, Het comité is thans bezig een stich ting in het leven te roepen, die den naam L.E.S. (laboro ergo sum) zal dra gen. Deze stichting zal dan oprichten een werkkamp voor jeugdige voorwaar delijk veroordeelden aan wie door den rechter de voorwaarde is opgelegd, dat zij zich gedurende een zeker tijdperk in dat werkkamp moeten laten verplegen. Dat tijdperk is voorloopig vastgesteld op 6 tot 12 maanden, behoudens uitzon deringen. Aan de jeugdigen zal de voor keur worden gegeven. Er zullen telkens groepen van 25 ge vormd worden, die wat leeftijd en aard George IV-brug over en na een paar minuten stevig doorgestapt te hebben, bereikte hij de St. Andrewstraat, waar de oude Ruthven zijn kantoor had. Hij hield nog vast aan een eerzame en def tige buurt, maar had zich genoodzaakt gezien de parterreverdieping, die de menschen van zijn beroep over het alge meen bewoonden, te verlaten en twee trappen hooger zijn intrek te nemen. Hij bezat daar echter ruime, prettige kamers, waarvan hij de grootste tot zijn kantoor ingericht had. Een deel er van was door matglas afgeschut, waar zijn eenige klerk te werken zat. Eenmaal had Patrick Ruthven Senior deel uitgemaakt van een keurig advo catenkantoor,, dat uitstekend aange schreven had gestaan. Nu echter ver meden zijn meeste collega's hem, omdat hij met zoovele kwade zaken gemoeid was geweest. Hij sprong op om zijn zoon te begroe ten, terwijl er een angstige uitdrukking in zijn oogen verscheen. Ofschoon Pat in den laatsten tijd veel van de voortdurende raadgevingen van zijn vader geprofiteerd had en in zoo verre veel vooruit was gegaan, dat hij betreft, zooveel mogelijk bij elkaar pas sen. Het streven is er dus in de eerste plaats op gericht om deze gederailleer de jongens door geregelden arbeid in een sfeer van plichtsbetrachting en gezon de levensopvatting weder terug te bren gen in een normale geestesrichting, zoo dat zij met moed weder het leven op vatten en trachten zullen hun plaats in de samenleving te hernemen. De jon gens worden bij hun opname in het kamp bijgestaan door een reclassee- ringsinstelling, want de opzet is zoo, dat de rechter die iemand voorwaarde lijk veroordeelt, met opname in L.E.S, dit slechts doet op aanbeveling van een reclasseeringsinstelling en deze aanbe veling kan nimmer worden gegeven dan nadat het bestuur van L.E.S. het geval heeft onderzocht en instemming met de opname heeft betuigd. Dezelfde reclas seeringsinstelling zal daarna door den rechter worden belast met het ver leenen van hulp en steun of met het houden van toezicht en blijft derhalve gedurende de verpleging contact hou den en is dan ook de schakel tusschen de samenleving en den verpleegde, zoo dat, als er voor hem geschikte gelegen heid ontstaat om in de maatschappij werk te vinden, de reclasseeringsver- eeniging hierop opmerkzaam maakt en de invrijheidsstelling bevordert. Op de ze wijze verkrijgt men dus een nauw keurige selectie bij de opname en een met zorgvuldigheid voorbereide terug keer in de maatschappij. Intusschen op name en ontslag ligt een verpleging, die aan hooggestelde geestelijke-ethische en lichamelijke eischen moet voldoen. Veel is daarvan op het oogenblik in het openbaar niet meer te vertellen, hoewel er stappen zijn gedaan, die het beste doen hopen. Gelijk gezegd heeft de regeering sub sidie toegezegd voor de verpleging, maar dit is slechts een deel van het geen werkelijk besteed moet worden, wil de leiding aan hooge eischen beant woorden, terwijl de regeering niets bij draagt voor grondaankoop en stichting der noodige gebouwen. Men rekent dan ook op energieke hulp van het geheele Nederlandsche volk. De tijden gaan in opgaande lijn. Laat ieder die hiervan profiteert, een deel afstaan voor de werkeloozen en moedeloozen jongeling, die alle vertrou wen in de toekomst verloren heeft, die in dezen geestestoestand zelfs tot mis daad is vervallen en slechts met ver dubbelde krachtsinspanning de verloren positie kan herwinnen. De hem ver leende steun is tegelijkertijd een gewel dige bescherming van de maatschappij, want als alle dieven-op-aanwas van te genwoordig zich zouden ontwikkelen tot werkelijke boeven, dan kan ver wacht worden, dat binnenkort een toe stand van wanorde en onveiligheid zal komen, die ondragelijk zal wezen. Er is waarschijnlijk reeds veel te lang ge talmd en in elk geval dient er thans met kracht en beleid te worden ingegrepen en dient elk een naar zijn vermogen hiertoe bij te dragen. Bijdragen tot uitvoering van deze plannen worden gaarne ingewacht op gironummer 57350 (mr. G. T. J. de Jongh, Amsterdam, Van Miereveld- straat). EEN TUNNEL ONDER DE MAAS TE ROTTERDAM. Tussch de regeering en het college van B, en W. te Rotterdam is overeen stemming bereikt voor het instellen van een tweede oeververbi nding te Rotter dam. Deze oeververbinding z,al een tun nel onder de Maas voor vierbanig auto verkeer worden. Een gedeelte ter breed te van 8 meter zal aanstonds voor twee- banig autoverkeer ingericht worden, terwijl het overige gedeelte breed 6 me ter voorloopig voor wielrijders en voet gangers wordrc bestemd. De financie ring v,an het werk zal geschieden door voorschotten van het Rijk, terwijl voor de verbinding van de toegangswegen de Regeering een voorschot uit het Werk fonds zal verleenen. tegenwoordig het belang van iedere kleinigheid inzag, wenschte de oude Ruthven toch dikwijls, dat hij de be roepen van dokter en advocaat in zich zelf had kunnen vereenigen. Het was een wanhopig spelletje, dat zij aan het spelen waren en de kleinste misstap zou al hun moeizamen arbeid van jaren, te niet kunnen doen. „En", vroeg zij bezorgd, „wat is er aan de hand?" Pat wees met zijn hoofd in de richting van het glazen tusschenschot en zijn va der haastte zich hem te verzekeren, dat ze alleen waren, „Briggs is een dag met vacantie; hij moet zijn tante begraven", antwoordde hij luchtig'. „Is er iets aan de hand? Je ziet er somber uit". „Ik weet niet, wat ik doen moet. Ze wil een anderen dokter consulteeren over de oude Kate". „Wie wil dat miss Harman?" Patrick knikte. „Wat heb je gezegd?" „Dat ik een professor mee zou bren gen, natuurlijk. Hoe kunnen wij daar met fatsoen afkomen. Weet jij het?" De oude advocaat, met zijn gladge- Denkt om de N. L. plaat. De K.N.A.C. verneemt van haar zus- tervereeniging de koninklijke Belgische automobiel-club dat Nederlandsche automobilisten aan de Belgische grens defer de gendarm'es worden bekeurd, omdat hun wagens niet zijn voorzien, van de in het internationaal verkeer voorgeschreven N. L.-platen. Nederlandsche automobilisten die naar België gaan, zullen dus goed doen er rekening mede te houden, dat zij ver plicht zijn de N. L.-plaat te voeren. Verhuring van weiland. B. en W, stellen voor opnieuw te ver huren 1,06,57 ha weiland en sprink aan den Nieuwen Vlissingschen weg aan A Verhage te Middelburg en wel voor 4 jaar, nml. van 25 November 1936 tot en met 24 November 1940 tegen f 100 per jaar, zooals reeds drie jaar het geval was. Beheersverordening bedrijven. In hun voorstel van 6 Maart 1935 be treffende vaststelling van een nieuwe be. heersverordening voor den Reinigings- en Ontsmettingsdienst zinspeelden B. en W, er reeds op, dat binnen afzienbaren tijd een nieuwe beheersverordening voor de bedrijven zou moeten worden vastge steld. Bij latere gelegenheden- rekening courant- verhouding tusschen gemeente en bedrijven c.a.- en afwijking afschrij- vingspercentaage's voor gas- en water leidingbedrijf. vestigden zij hierop nog maals de aandacht. Thans leggen zij ter vaststelling het ontwerp van een nieuwe beheersverordening voor de bedrijven over. Bij de samenstelling is uitgegaan van de laatstelijk, met goedkeuring van Ged. Staten, vastgestelde beheersver ordening voor den Reinigings- en Ont smettingsdienst, terwijl ettelijke bepa lingen, welke reeds werden vastgelegd in, van de verordening afwijkende, af zonderlijke Raadsbesluiten, in het ont werp zijn opgenomen. Uit enkele door B. en W. gegeven toelichtingen blijkt o a., dat de retribu tie van f 0,50 per strekkenden meter ka bel of buis, in 1936 gebracht op f O^S, zal worden vervangen door een uitkee- ring voor ieder der drie bedrijven van f 10,000 per jaar aan de gemeente. Nog wordt o.a. bepaald, dat indien de gemeente aan de bedrijven gelden uit keert voor dekking van verliezen, deze uit eventueel latere winsten aan de ge meente worden terugbetaald voor dat de bedrijven tot het vormen van reserve mogen overgaan. Nieuwe ligger van wegen en voetpaden. In verband met het bepaalde bij art. 55 der Wegenwet zal vóór 1 Oct. 1937 moeten worden opgemaakt een nieuwe legger van de buiten de bebouwde kom gelegen wegen alsmede van de toe gangswegen naar stations, terwijl daar op mede moeten worden gebracht we gen, welke deels binnen, deels buiten de bebouwde kom zijn gelegen, voor wat betreft de binnen de bebouwde ikom gelegen deelen, indien en Voor zoover zij niet door de Gemeente worden on derhouden. Ged. Staten, die ten slotte den legger moeten vaststellen, nadat B. en W. het ontwerp hebben opgemaakt, gaven o.a, in overweging te dezer zake gebruik te maken van de diensten van een deskundige. Daaraan voegen Ged. Staten toe dat de krappe personeelsbe zetting bij den dienst van Gemeentewer ken niet toelaat om de voor een rich- tige uitvoering van de leggerwerkzaam heden noodigen arbeid (waarbij veel tijdroovende opmetingen) met eigen per soneel te verrichten. Zeker zou een der technische opzichters daaraan even- eventueel zonder onderbrekingen moe ten kunnen doorwerken, hetgeen B, en W. niet mogelijk achten. Om deze rede nen hebben B. en W. zich in verbinding gesteld met het landmeetkundig bureau van J. G. Cornelissen te Leerdam, het welk beschikt over zeer ruime ervaring op het onderhavig gebied en reeds voor schoren gezicht en onbetrouwbare, grijze oogen was een oogenblik van zijn stuk gebracht en stond diep na te denken. „Je kiint er niet afkomen, je moet wel iemand meebrengen. Dat staat vast. En het zal in ons voordeel zijn". „Als het ons niet volkomen de das omdoet", merkte Pat nadenkend op „Als er een professor bij komt, moet ik zorgen dat ik weg kom." „Denk je werkelijk, dat alles dan uit zou komen?" „Ik weet het zeker. Er zijn sympto men, die iederen dokter moet herken nen". „Toch moet het gedaan worden". „Leg maar uit hoe, oude heer", zei de jonge man ongeduldig. „Ik weet natuur lijk wel, dat u op de meeste dingen raad weet, maar ik wil u wel bekennen, dat ik niet zie, wat u in dit g'eval kunt doen." „Je moet iemand zien te vinden, die de rol van de professor op zich wil ne men." Pat schudde zijn hoofd. „Je weet niet wat je zegt, oude heer. Neem me niet kwalijk, maar het is een feit. En zij is ontzettend gewiekst. Ze zou door een steenen muur heen zien, als er 60 gemeenten den legger heeft voltooid en ingeleverd. Genoemd bureau is be reid zulks ook voor Middelburg te doen tegen eene totaal-vergoeding van f 550 en B. en W. verzoeken daarom een cre- diet ter beschikking te stellen voor het beoogde doel en tot genoemd bedrag. Gebruik gemeentegrond enz. Krachtens het bepaalde in de veror dening tot heffing van rechten voor het gebruik v'an gemeentewerken enz. wordt voor eene vergunning tot tijde lijk opgraven van gemeente-grond per m2 0.75 berekend en voor het her stellen van bestrating met keien enz. 1.25 per m2, terwijl gedeelten van een m2 voor geheel worden gerekend. Dit laatste voorschrift geeft in de practijk herhaaldelijk aanleiding tot klachten en ontevredenheid, wanneer het juiste oppervlak slechts met klein verschil een vol aantal m2 overschrijft, Door boven een minimum van 1 m2 in voorkomende gevallen, onderdeelen van 1 m2 op 0.10 m2 naar boven af te ronden, zouden veel onaangenaamheden worden voorkomen, terwijl het nadeel voor de gemeente gering zal zijn. B. en W. stellen voor in dien zin te besluiten. Nog vermeldt de bestaande verorde ning een recht van 5 voor maken van eene aansluiting op het riool per deci meter middellijn. Vroeger was de mid dellijn zoo goed als nooit 10 c.m. doch thans is zij echter vaak 12 cm. en meer, zoodat 10 moet berekend worden. Echter waardeert de gemeente riool aansluitingen met groote middellijn ten zeerste, weshalve B. en W. de woor den „voor eiken, decimeter middellijn van het aan tesluiten riool" zouden willen zien gehandhaafd. Avondschool voor Nijverheidsonderwijs. B. en W. bieden na overleg met den minister van O. K. en W. een ontwerp eener nieuwe verordening op de Avondschool voor N.O, ter vaststelling aan. Vooral wat betreft vacantierege- ling, lesrooster en inzending van ver schillende bescheiden, wordt de veror dening in overeenstemming gebracht met de bepalingen nopens het Nijver heidsonderwijs. Schoolgeldverordeningen L.O. en U.L.O. De op 21 October vastgestelde schoolgeldverordening ontmoetten bij den minister van binnenlandsche zaken een drietal bezwaren. Het eerste betreft de bepaling dat door B. en W. de vermengde hoofdsom wordt geschat, indien deze niet op de gewone wijze wordt bepaald. De Minister wenscht dat als men in bepaalde gevallen het inkomen als maatstaf wil aanvaarden, de verorde ning regelen zal moeten bevatten op welke wijze het inkomen zal worden vastgesteld. Daarvoor zou men moeten geraken tot de omslachtige regeling van aanslag enz. Daarom verkiezen B. en W. te bepalen, dat, als de vermengde hoofdsom niet bepaald kan worden, de aanslag plaats vindt naar 't maximum-be drag., tenzij de schoolgeldplichtige aan toont, dat de aanslag naar een lager be drag dient plaats te hebben. Het betreft hier als regel personen, die overkomen uit Indië of uit het buitenland. Verder stellen B. en W. voor te be palen, dat als het schooljaar 1936-1937 minder dan 12 maanden bedraagt, het schoolgeldbedrag naar evenredigheid wordt verminderd. Ten slotte stellen B. en W. voor in te trekken de bepaling over het eventueel uitsluiten van het bijwonen der lessen bij niet-betaling van het schoolgeld, om dat de Minister daartegen bezwaar heeft. Het is wel opgenomen in de goedge keurde heffingsverordening schoolgeld Avondschool voor N. O. Ook in de ver ordening voor het gymnasium, welke verordening echter nog niet is terugont vangen. Woensdag is bevorderd tot inspec teur van het Gemeentelijk Bouw- en Woningtoezicht te Amsterdam onze oud-stadgenoot, de heer J. Vlind. aan den anderen kant iets was, wat ze wou weten." „Als we Gardiner eens namen Dicky Gardiner, die in Rankeillourstraat gewoond heeft. Onlangs ben ik: hem nog tegen gekomen. Hij zag er ontzettend shabby uit. Hij zou dolblij zijn, als hij iets kon verdiepen, en als we hem een beetje verstandig aanpakken, zal hij er geen be zwaar tegen maken, Hij heeft een heel fatsoenlijk uiterlijk. Ik zou hem mijn overjas kunnen leenen. De oude Dick zou een oplossing zijn". Patrick Ruthven keek oogenblik vol komen onthutst. De man, waar zijn va der over gesproken had, was een ge neesheer, die volkomen aan lager wal geraakt en daarna aan den drank bijna geheel ten gronde gegaan was. Eens had hij echter een goede practijk gehad en was hij graag gezien door de menschen uit den beteren stand. „Dat is wel een beetje heel erg laag, niet vader?" zei hij, met een weifelenden klank in zijn stm. (Werdt vervolgd)

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 5